طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه 9 آوریل, 2021 | کد خبر : 131170 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •   « از سری گفتگوهای سبز و صمیمی باپیشکسوتان ورزش کهگیلویه و استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد همراه بابیان سابقه ورزشی وذکر خاطرات»   گفتگویی سبزوصمیمی با  «افضل آریانپور» از پیشکسوتان ورزش کهگیلویه بزرگ و استان چهارفصل ، همراه بابیان سابقه ورزشی و ذکر خاطرات.   افضل آرانپور ؛ گلزن  مادرزاد    بازیکنی که حضورش […]
 • فانوس زاگرس؛

   

  « از سری گفتگوهای سبز و صمیمی باپیشکسوتان ورزش کهگیلویه و استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد همراه بابیان سابقه ورزشی وذکر خاطرات»

   

  گفتگویی سبزوصمیمی با  «افضل آریانپور» از پیشکسوتان ورزش کهگیلویه بزرگ و استان چهارفصل ، همراه بابیان سابقه ورزشی و ذکر خاطرات.

   

  افضل آرانپور ؛ گلزن  مادرزاد 

   

  بازیکنی که حضورش در هرگوشه ای از زمین بوی گل میداد.

  بدون شک کمتر کسی هست که در ورزش استان چهارفصل اهل ورزش باشد و اسم افضل آرانپور را نشنیده باشد‌.

  ماشین گلزنی قهاری که ازکوچکترین فرصتها گل می ساخت و شادی آور همبازیان وهواداران تیمش بود ، بازیکن سرعتی دریبل زن و مهاجم گریزپا وشوت زن وگلزن وگلسازی ک قابل کنترل نبود وهر مربی وخط دفاعی آرزوی مهار و کنترل این مهاجم تیزچنگ وفرصت طلب را داشت زیرا مهار افضل ارانپور یعنی مهار کل تیم اگرهرخط دفاعی موفق به مهارش میشد خیلی از راه موفقیت راطی کرده بود.

  افضل آرانپور درتیمهای مختلف وباشگاههای مختلف بازی کرده اماقطعا تیم اصلی ومورد دلخواهش پرسپولیس دهدشت بود و تقریبا می توان گفت به اکثرتیمهای رقیب گل زده ویکی ازبهترین گلزنان تاریخ فوتبال استان بوده وتعصب خاصی بخصوص روی پرسپولیس داشت ودارد و هم بعنوان بازیکن وهم مربی وهم مدیرعامل درجهت موفقیت تیم محبوب چندین دهه نهایت تلاش وکوشش رامبذول داشته ودراین راه هم موفق بوده است زیرا تماشاگران مشتاق وعظیمی که برای تماشای بازیهای هیجان انگیز و جذاب افضل وتیمش به ورزشگاهها می امدند بارهای بار شاهد هنرنمایی این اعجوبه فوتبال درگلزنی و به ثمر رساندن گلهای حساس وسرنوشت سازودیدنی به طرق مختلف واز زوایای مختلف بودند و کمتر دروازه بانی سراغ داریم که ازافضل گل دریافت نکرده باشد.

  افضل آرانپور خانه اش راباشگاه پرسپولیس کرده واگردرخانه اش نظری بیفکنی کلکسیونی ازانواع کاپها و جامها و مدالهای قهرمانی مشاهده خواهید کرد.

  افضل عزیز پس ازدوران بازیکنی همچنان فعال و پویا درعرصه فوتبال است ازداشتن مدرسه فوتبال تاتشکیل تیم پیشکسوتان وهمچنین نظارت مستمر بر فعالیت در رده ها سنی باشگاه پرسپولیس دهدشت.

  خانه افضل آرانپور رختکن باشگاه میباشد و تمام لباسهای تیمها ازجمله تیم پیشکسوتان پرسپولیس ورده های سنی ومدرسه فوتبال راجهت شستشو به خانه میبرد و‌انجا را بخش اصلی باشگاه قرارداده است.

  انصافا امثال افضل ارانپورها و دیگر باشگاهداران که هنوز  و دراین شرایط سخت وتورم وگرانی سرسام اور بدون اسپانسر و حامی مالی تیمداری وباشگاهداری میکنند نعمت وموهبت ورزش هستند و ‌باید مورد حمایت همه جانبه ازسوی مسئولین قرارگیرند.

  از مهمترین خصوصیات افضل ارانپورکه شایدبتوان گفت ازاستثنائات ورزش استان وحتی ایران است خانواده تماما فوتبالی ایشان میباشدکه هفت برادرمیباشندکه همگی انهاازفوتبالیستهای خوب وباسابقه ومطرح بوده وسالهای سال درتیمهای مختلف فعالیت فوتبالی داشته وسابقه درخشان فوتبالی دارندکه بسیارجالب توجه میباشداز جمله اقایان نورمحمد ،ویسی، خسرو ،عزیزالله، زواره، علی معروف به دونا وخود شخص افضل آرانپور.

   

  به همین منظور از برادر عزیزوبزرگواردرخواست نمودیم به سئوالات ذیل پاسخ عنایت فرموده تانسل امروزی بهتروبیشتر با گنجینه ها و بزرگان ورزش وافتخارات دیارمان اشنا ومانوس گردند.

   

   

  شرح تفصیلی گفتگوی سید ابوصالح دانشفر با این پیشکسوت ورزش را در ذیل می خوانیم:

   

  با سلام و عرض ادب لطفاً شمه‌ای از بیوگرافی ورزشی خود را بیان فرمائید؟

   

  افضل آرانپور متولد ۱۳۴۴/۰۲/۰۵، شهرستان کهگیلویه، شهر دهدشت، جابرسیتی. ورزش را در کوچه و پس کوچه‌های شهر دهدشت و زمینهای خاکی در سال ۵۶ شروع کردم و تا کنون ادامه می‌دهم مربی گری B ایران دارم مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس کهن دهدشت می‌باشم مربی گری ردهای پایه و پیشکسوتان پرسپولیس کهن را هم به عهده دارم و تا جان در بدن دارم تلاش می‌کنم که ورزش فوتبال را ادامه بدهم برای سلامتی خودم.

   

   

   

  چگونه و از چه سالی وارد فعالیتهای ورزشی شدید و مشوق شما چه کسانی بودند؟

   

  از سال ۵۶ وارد ورزش فوتبال شدم تا سال ۵۹ که بصورت محلاتی و آموزشگاهی بود که سال شصت به درخواست آقای دانشفر به پرسپولیس آمدم ولی طولی نکشید که در همان سال به استقلال رفتم و تا سال ۶۴ استقلال بودم که اختلافاتی بوجود آمد و من با چندتا از دوستانم تیم بانک ملی را تشکیل دادیم که بعد از یک فصل دوباره به پرسپولیس برگشتم که این بار هم توسط استاد دانشفر به پرسپولیس آمدم که در طول این ۳۵ سال با پرسپولیس مربیگری رده‌های نوجوانان و جوانان بودم که از سال ۷۳ تا هم اکنون مربیگری پرسپولیس را به عهده دارم و در رده های نونهالان، نوجوانان، جوانان تیم داریم که در کنار آن با تیم پیشکسوتان پرسپولیس هم بازی می‌کنم. مشوقان من در فوتبال استاد دانشفر. دکتر انوری. قلندر سخن سنج. پرویز موسوی و خیلی دیگر از دوستان بودند که واقعاً مشوقم در فوتبال بودن مثلاً مرحوم محمد دستاران. و اینکه کمتر تیمی بود که روبرویش بودم که گل بهش نزده باشم و در طول مسابقات باشگاهی شهرستان بالای دوازده بار سلطان گل شهرستان شدم و سه پنج بار هم لیگ استان دوبار هم آموزشگاهای کشور دوبار هم بسیج کشور و در تمام ردهای شهرستان استان و کشوری بیش از ۳۰۰ گل رسمی زدم و یه خاطره جالب دیگه که پرسپولیس سال ۷۶ در استان هم قهرمان باشگاهای استان و هم حذفی استان شد که در مسابقات حذفی با شاهین اهواز حذف شدیم و تیمهای زیر گروه مسعود بندرعباس، ایران جوان بوشهر، همای بروجن و مس سرچشمه کرمان که تو خود کرمان بازی کردیم وکل خانواده فوتبالی یعنی هفت برادرمون.

   

   

   

  در چه تیم‌هایی بازی کردید و چه افتخاراتی را بدست آوردید؟

   

  در تیمهای استقلال، بانک ملی، نصر و پرسپولیس دهدشت، تیم پرسپولیس، سیمان بهبهان و تیم عمران استانداری بازی کردم و سال هفتاد هم به مدت سه ماه در تیم کشاورز تهران بودم که نتونستم بمونم و برگشتم. افتخارات قهرمانیم به تعداد زیاد با پرسپولیس دهدشت بود و یک بار با سیمان بهبهان و یک بار هم با عمران استانداری و نایب قهرمانی دوبار با استقلال، با پرسپولیس کهن هفت بار قهرمان مسابقات استانی شدیم که دوبارش حذفی بود و پنج بار هم قهرمان لیگ استان شدیم که با تیمهای از استانهای مختلف بازی کردیم مثل اکباتان تهران، انتظام تهران، رازی کرج، استقلال، جنوب اهواز که فولاد کنونی است شاهین بوشهر، هما بروجن، شاهین اهواز، مسعود بندرعباس، کیان، تابان، ایران جوان بوشهر، پشتیبانی، فجر، مقاومت شیراز، انتظام شهرکرد، همای بروجن، مس سرچشمه رفسنجان، استقلال ایلام، تام و پلی اکریل اصفهان و خیلی از تیمهای دیگر استانها و شهرستانهای بخصوص برابر تیمهای زیادی در تورنمنت‌های مختلف ازجمله یادواره‌های شهید آرانپور و دکتر صلتحی و یادواره شهید جلال موسویان و دیگر تیمعای باشگاهی ایران که الان حضور ذهن ندارم.

   

   

   

  بیشتر به بازیگری علاقمند بودید و یا مربیگری؟ چرا؟

   

  من در زمان بازیکنی هم مربی گری می‌کردم چون بازیکن موثری برای تیمم بودم با شرایطی که مربی بودم بازی هم می‌کردم و من هم بازیکنی و هم مربی گری را دوست داشتم.

   

  رابطه بین شما و هواداران و تماشاگران در آن موقع که استادیوم مملو از تماشاگر می شد چگونه بود؟

   

  رابطه من با هواداران خصوصاً پرسپولیسی‌ها خیلی خوب بود و حتی هواداران استقلال هم خیلی احترامم را داشتند که واقعاً جا داره از تک تک طرفداران دو تیم پرسپولیس و استقلال تشکر و قدرانی کرد.

   

   

   

  بهترین خاطره ورزشی خود رابیان فرمائید؟

   

  بهترین خاطره ورزشیم در سال ۶۶ انتخاب آموزشگاهای کشور برای تیم ملی ایران بود و بهترین خاطراتم قهرمانیهای پی درپی در شهرستان کهگیلویه با تیم پرسپولیس بود نود درصد سالهای فوتبالیم سلطان گل مسابقات می‌شدم.

   

   

   

  در صورت امکان بدترین خاطره خود را نیز نام ببرید؟

   

  بدترین خاطراتم بر می‌گردد به سال ۶۵ که در جبهه محروح شده بودم و بازی استقلال پرسپولیس نتونستم بازی کنم و در اسفند سال ۶۵ همزمان با اعزام تیم آموزشگاهای استان پسر عمویم حاج ابراهیم آرانپور شهید شد که نتونستم به مسابقات قهرمانی کشوری بروم و شهید شدن جلال موسویان که یکی از بهترین دوستانم بود هم خیلی ناراحت شدم بیشتر ناراحتی من از دست دادن دوستان و اقوامانم بود که تأثیر روی من داشت مثل مرحوم محمد دستاران. مرحوم صفدر وکیلی. مرحوم اکبر مصفا. مرحوم حیدرخواه. علی آذرشب، حمزه بخشی، سلمان قاسمی خشاب و خیلی از دوستان دیگر که اگه بخواهم نام ببرم خیلی هستند و از دست دادن مادرم بسیار در شوک فرو رفتم وهنوز هم باور ندارم در آخرهم بیماری منحوس کرونا که انشاءالله دست ازسر مردم ایران بردارد و کرونا برای همیشه شکست بخوره و در پایان هم غم ازدست دادن پدرم که واقعاً ضایعه دردناکی بود جزء تسلیم به رضای خدا نداریم که روح همه در گذشتگان شاد.

   

   

   

  تفاوتهای دیروز و امروز ورزش را در چه می‌بینید؟

   

  فوتبال قبلاً بیشتر تعصب بود تا مالی و فوتبال هم بیشتر جذابیت داشت حتی بهترین بازیکن باشگاهی یا تیم ملی برای مبلغ کمی بازی می‌کرد و از جان و دل مایه می‌گذاشت و بازی می‌کردند ولی الان هر بازیکنی دنباله پول هست که چه تیمی بیشتر بهش پول بده و حتی سر یک سرماخوردگی ناچیزی بازی نمی کنه و فقط پول رامی شناسه، رنگ پیراهن و تعصب جایگاه چندانی براشون نداره فوتبال قبلاً ازیک یا دو روش در بازی استفاده بازی می‌کردن ولی درحال حاضر که حرفه‌ای شده از چندین سیستم در بازی استفاده می‌کنند و بیشتر حالت ماشینی داره که حرفه‌ای بازی می‌کنند.

   

   

   

  الگوهای ورزشی شما در داخل و خارج چه کسانی بودند؟

   

  در داخل بدون اغراق از نظر اخلاقی استاد سید ابوصالح دانشفر و از نظر فنی در خارج از کشور اعجوبه فوتبال دیه گو مارادونا بود.

   

   

   

  مهم‌ترین مشکلات و عامل رکود ورزش را در چه می دانید؟

   

  بی توجهی بعضی مسئولین که بها نمیدن به مشکلات ورزش باید در ورزش و جوانان افراد ورزشی سکان‌دار باشند که مشکلات را درک کنند و دنبال رفع مشکل باشند.

   

  چه پیشنهاداتی برای رشد و شکوفایی ورزش و پرورش استعدادهای دیارمان مطرح دارید؟

   

  در این استان خصوصاً شهرستان استعدادهای زیادی هست که متاسفانه مربی خوب نداریم که استعدادهای خوب را پرورش بده جهت شکوفایی. باید از طریق هیئت‌های فوتبال استان و شهرستان و کمک ادارات ورزش و جوانان به جوانان با استعداد بیشتر بها بدیم تا بتوانند پیشرفت کنند.

   

   

   

  اگر مسئول ورزش بودید بیشتر چه اقدامات و گامهایی را برای پیشرفت ورزش مدنظر داشتید؟

   

  اگر مسئول ورزش بودم تلاش می‌کردم که اعتبار برای ورزش بگیرم و با افراد کاربلد مشورت می‌کردم جهت پیشرفت ورزش، بیشتر از اشخاص ورزشی و دلسوز مشاوره می‌گرفتم.

   

  سخت‌ترین رقیبان شما در زمین ورزش چه کسانی بودند؟

   

  سخت‌ترین رقیبان در بیرون از استان بودند که خیبر خرم آباد،. استقلال و شاهین اهواز بودند.

   

   

   

  اشکالات کلی ورزش را در چه می‌دانید؟ و برای پویایی لیگ برتر فوتبال ایران و ارتقاء کیفیت فوتبال کشورمان چه پیشنهادی دارید؟

   

  لیگ برتر همانطوری که از اسمش مشخصه باید حرفه‌ای باشه همانطور که بازیکن پول هنگفت میگیره باید برخوردش هم حرفه‌ای باشه و در اختیار تیم و کادر فنی باشه به دور از مسائل حاشیه‌ای رفتار و برخورد حرفه‌ای باعث میشه که بازیکنان حرفه‌ای بازی کنند و کمک شایانی به تیم ملی میشه که حرف اول را در آسیا بزنه تیم‌ها ایرانی باید مثل دیگر تیمهای حرفه‌ای اروپایی خصوصی باشند تا بتوانند منبع درآمد خوبی در راه پیشرفت داشته باشند، باید کلاسهایی توجیهی و عملی پیشرفته برای مربیان بگذارند که به روز باشند ورزش فوتبال در دنیا باید به روز باشه تا تیمها پیشرفت کنند.

   

   

   

  آیا در دوران بازیگری هم از داوران اخطار دریافت داشته‌اید؟ کارت قرمز چطور؟

   

  از داوران. در طول بیش از سیصدبازی رسمی از رده‌های نوجوانان. جوانان ‌بزرگسالان مسابقات ادارات کشوری. بسیج کشوری و آموزشگاهای کشوری و در بازیهای حساس کارت زرد گرفته‌ام و کارت قرمز هم گرفتم چون فشار تیمداری و بازی کردن خودم و مربی‌گری تیم باعث کارت گرفتنم در بازیهای بسیار حساس می‌شد.

   

   

   

  بهترین گلی را که در دوران بازیگری به ثمر رسانده‌اید بخاطر دارید؟ چگونه و به چه تیمی؟

   

  البته گلهای زیادی به تیمهای شهرستانی. استانی و کشوری زده‌ام ولی بهترین و خاطره انگیزترین گل به خیبر خرم‌آباد در لرستان که نایب قهرمان جام حذفی ایران بود که مسابقات قهرمانی کشور جهت راه یابی و انتخاب تیم‌ها به مسابقات دسته یک، دو و سه کشوری بود.

   

   

   

  با توجه به تجربیاتی که داشتید چه توصیه‌ای به بازیکنان جوان امروزی دارید؟

   

  جوانان می‌توانند با پشتکار و اعتماد به نفس پیشرفت کنند بهترین راه نجات آنها که در دام اعتیاد نیفتند و به تباهی کشیده نشوند ورزش فوتبال است که با انگیزه ادامه دهند استعدادهایی در استان خصوصاً شهرستان کهگیلویه هست که می‌توانند به تیمهای برتر و لیگ یک و دو کشور معرفی شوند.

   

   

   

  آیا از وضعیت کنونی شهرتان راضی هستید؟

   

  از نظر ورزشی نه ولی از نظر شهری نسبت به چندین سال گذشته بهتر شده ولی متاسفانه در فوتبال پیشرفت خوبی در سطح کشور نداشته ایم ولی هستند بازیکنان با استعداد که به تیمهای درجه یک و دو کشور رفته باشند و هنوز هم هستند که حتی در لیگ برتر بازی می‌کنند.

   

   

   

  برای پیشرفت و شکوفائی شهرتان چه راهکاری ارائه می‌دهید؟

   

  شهرستان دارای استعدادهای خوب و خدادادی است و با معرفی آنها در آکادمیهای کشور و تستهای تیم‌ها به آنها کمک میشه که در رده های بالاتر موفق شوند من هم هر کاری در رابطه با فوتبال از دستم بربیاد کوتاهی نمی‌کنم حتی بچه دیگر شهرستانهای استان باشه کما اینکه بازیکنانی بودن که معرفی کردم و موفق هم شدند.

   

   

   

  از مدیران و مسئولان شهرتان چه انتظاری دارید؟

   

  انتظاردارم که مدیران شهرستان و استان به داد ورزش این شهرستان برسند با در اختیار داشتن جوانان با استعداد و کمک کردن به آنها جهت پیشرفت و شکوفایی شهرمان را آرزومندم.

   

   

   

  اوقات فراغتتان را چگونه می‌گذرانید؟

   

  اوقات فراغت را بعضی مواقع با دوستان به کوه و تپه می‌رویم و اکثراً با بچه‌های پیشکسوت در مسابقات دوستانه و تدارکاتی بازی می‌کنیم و وقت بیکاری کمتر دارم.

   

   

   

  آیا اهل مطالعه و دیدن فیلم سینمایی هستید؟ اگر هستید چه کتابها و فیلمهایی را می پسندید؟

   

  بله اهل فیلمهای سینمایی خصوصاً کمدی هستم و مطالعه هم که می‌کنم بیشتر کتابهای تاریخی ایلات و عشایر و کتابهای ضرب المثل و جک رابیشتر می‌خونم.

   

   

   

  با تشکر از صبر و حوصله حضرتعالی برای انجام این مصاحبه و تشکر از الطاف بیکران حضرتعالی

   

   

  گفت وگو از : سیدابوصالح دانشفر

   

   

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • الزام مبلغان به سخنرانی درباره «فرزند آوری»
 • چرایی احداث دیوار مرزی بین ترکیه و ایران
 • توصيف آقايان از انقلابي بودن چيست؟
 • طرحی برای پاسخ‌گو كردن دستگاه‌های اجرائی
 • نباید بهانه‌ای برای استمرار تحریم داد
 • هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی : طی هفته ها و روزهای آینده تخت های بیمارستانهای کهگیلویه و بویراحمد از بیماران کرونایی اشغال خواهد شد و تعداد مرگ و میرهای روزانه نیز دو رقمی می شود
 • از چه کشور دیگری ممکن است کسی به مغولستان مهاجرت کند؟ 
 • افتتاح و آغاز پروازهای شرکت هواپیمایی پارس ایر در گچساران +تصاویر
 • دادستانی سوئد کیفرخواست نوری را صادر کرد
 • انتصابات جدید در کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات
 • الهه هیکس فعال حقوق بشر یا همکار اطلاعاتی؟
 • ساعت کاترپیلار از سورن گالری با ضمانت اصل بودن بخرید
 • رانش در قلل دنا/ کوهنوردان از صعود به قله‌های مرکزی و غربی خودداری کنند
 • مجلس پرونده روحانی را به قوه قضائیه فرستاد
 • دغدغه اصلی مجلس اینترنت است نه مشكلات مردم
 • در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد
 • انتخابات معنا و مفهوم خود را از دست داد
 • آمریکا در انتظار توافق، آماده برای تحریم
 • همه شریک وضع موجود هستند
 • شهروندان در گیركم آبی و خاموشی‌های نابهنگام
 •