طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 6 آوریل, 2021 | کد خبر : 130930 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •     « از سری گفتگوهای سبز و صمیمی باپیشکسوتان ورزش کهگیلویه  و استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد همراه بابیان سابقه ورزشی وذکر خاطرات»   فانوس زاگرس در نظر دارد طی هفته ها و ما‌ههای آینده گفتگوهایی با چهره ها و پیشکسوتان ورزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در رشته های مختلف ورزشی داشته باشد. اولین گفتگوی […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

  « از سری گفتگوهای سبز و صمیمی باپیشکسوتان ورزش کهگیلویه  و استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد همراه بابیان سابقه ورزشی وذکر خاطرات»

   

  فانوس زاگرس در نظر دارد طی هفته ها و ما‌ههای آینده گفتگوهایی با چهره ها و پیشکسوتان ورزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در رشته های مختلف ورزشی داشته باشد.

  اولین گفتگوی صمیمی توسط جناب آقای سید ابوصالح دانشفر که خود از پیشکسوتان ورزش کهگیلویه است با غلام محمد آذرباگون از مدیران اداری و پیشکسوت ورزشی انجام شده است که شرح این گفتگو را در ذیل می خوانیم:

   

  متن و گفتگو ؛ سید ابوصالح دانشفر؛ 

  «غلام محمد آذربارگون ، غلام دلسوز ورزش ومدیر پرتلاش ورزشی واداری»

  «قدیمی ترین وباسابقه ترین خادم ورزش»

  برادر ارزشمند و بزرگوار جناب اقای غلامحمد آذربارگون ازمعدود خادمان ودلسوزان واقعی ورزش استان کهگیلویه وبویراحمد وشهر دهدشت میباشدکه بیشترین سابقه خدمت به ورزش راداشته واز باسابقه ترین پیشکسوتان متعهدومخلص ورزش استان میباشدکه علیرغم همه مشکلات عدیده تیمداری وباشگاهداری همچنان بانهایت عشق وعلاقه وافر و درنهایت توان خود را وقف خدمت به ورزش نموده
  «غلام ورزش» استان سالهاست که هم درقسمت ورزش وباشگاهداری دارای سابقه ای درخشان وارزشمند میباشد و هم بعنوان یک مدیرومسئول اداری دراداره پست شهرستان کهگیلویه دهدشت ازمدیران نمونه وفعال با ابتکار و طرح و برنامه واز روحیه بسیاربالای مردمی هم درتعامل بامجموعه همکاران خودبوده وهم درارتباط و برخورد با ارباب رجوع خویشتندار و دارای خلاقیت و رفتار مناسب وشایسته بامراجعه کنندگان میباشدکه اتفاقاهمه روز پذیرای تعداد زیادی ازمردم مراجعه کننده میباشد.

  جناب آذربارگون درطی دوران بازیگری که ازتیم فوتبال ایثارسرفاریاب وبرق دهدشت اغازنمودوتازمانیکه سرانجام به عضویت استقلال دهدشت درامد و پس ارچندسالی درطی اقدامی شایسته مبادرت به تشکیل تیم نوپای سادات نمودوسرانجام چنددهه است که کل وقت خودوخانواده راصرف خدمت به این تیم بسیارخوب نموده وازجیب و آبرو و سرمایه خود و خانواده درجهت مطرح نمودن وشکوفایی این تیم صرف نمود و خوشبختانه درانجام این هدف نیزموفق وسربلند بوده است.

  غلام ورزش دیارمان سالهاست که باجمع نمودن جوانان ورزشکار در رده های سنی مختلف تیمی بسیارخوب ومنسجم راتشکیل دادکه هم درسطح شهرستان وهم استان ازتیمهای قدر و قدرتمند استان بود و حتی این تیم خوب نیز یکبار قهرمان جام حذفی استان گردید و بعنوان نماینده استان درجام حذفی کشورنیزشرکت نمودویکبارنیزبعنوان قهرمان باشگاهای استان درمسابقات دسته سه کشوربه جنگ رقیبان خودرفت.

  برادربزرگوارغلام اذربارگون دردوران بازیگری ازبازیکنان بسیارمتعصب وجنگنده ودونده درتمامی تیمهایی بودکه لباس آن تیم را برتن داشت وهم از زمانی ک چه بعنوان بازیکن وچه مربی وچه مدیرعامل سادات ، نیز باتمام توان وجودوعشق وعلاقه درجهت شکوفایی باشگاه سادات ازهیچ تلاش وکوششی دریغ ننمود و با روحیه جنگندگی وتلاش وهمت والا وغیرت مثال زدنی ازاخلاقی شایسته ونیکو نیز برخورداربود و ایشان همچنین عضو تیم منتخب شهرستان نیز بوده اند.

  بدون شک برادرگرانمایه جناب غلام آذربارگون ازباسابقه ترین وقدیمی ترین خادمان ورزش میباشدکه چندین دهه درورزش استان فعالیتی اثرگذار و ارزشمند داشته وازسرمایه های بزرگ وخوشنام ورزش استان میباشد.

  جناب اذربارگون درکنارتیم باشگاهی چندین سال است که باتشکیل تیم پیشکسوتان سادات نیزاحترامی خاص برای جوانان دیروز و موسپیدان امروزباشگاه قدیمی وباسابقه سادات دهدشت قائل شده وهمچنان انان را وادار به فعالیت ورزشی مینماید.

  اماافسوس وهزاران افسوس که متاسفانه امثال اذربارگونها که نقش بسیارمهمی درتربیت وشکوفایی استعدادهای این استان داشته ودرجهت سلامتی صدها جوان سالهاخدمات رسانی نموده وبازیکنان زیادی راتحویل خانواده فوتبال استان وکشورنموده است ازسوی هیچ مسئولی موردحمایت وقدرشناسی قرارنگرفته و به فراموشی سپرده میشوند.

  امثال «غلام ورزش » استان سالهاست که باهزینه شخصی بدون هیچگونه اسپانسر وکمک مالی علیرغم هزینه بساربالای تیمداری همچنان درحال خدمت به ورزش وجوانان دیارمظلوممان هستند.

  بیائیم قدراین موهبتها و نعمتهای ورزش رابدانیم واز انان دلجویی وقدرشناسی کنیم.

  از برادر عزیزوبزرگواردرخواست نمودیم به سئوالات ذیل پاسخ عنایت فرموده تانسل امروزی بهتروبیشترباگنجینه هاوبزرگان ورزش وافتخارات دیارمان اشنا ومانوس گردند.

  برادر عزیزوبزرگوارباسلام وعرض ادب لطفا شمه ای ازبیوگرافی ورزشی خودراببان فرمائید؟

  با سلام و عرض ادب و تبریک اعیاد سعید نوروز و شعبانیه خدمت مخاطبان عزیز و ارزشمند و عرض سپاس از استاد خودم جناب «سید ابوصالح دانشفر» که این محفل را به وجود آوردند  تا کسانیکه روزگاری در عرصه ورزش حضوری داشته اند یادی گردد اینجانب غلام محمد آذربارگون متولد ۱۷شهریور ۱۳۴۵ ساکن شهر دهدشت میباشم.

   

  برادرجان چگونه وازچه سالی واردفعالیتهای ورزشی شدیدومشوق شماچه کسانی بودند؟

  از  روزی که خودم را شناختم با ورزش بودم ولی بصورت رسمی از  مهر سال ۱۳۵۳، اولین بازی رسمی خود را با نوجوانان نیرو به مربیگری جناب اقای محمدرضاپاکمنش شروع نمودم و سال ۵۴ به بعد عضوی باشگاه تاج (استقلال)زیر نظر اقایان نیکوسرشت و آرشیا فعالیت نمودم تا سال ۵۷ که انقلاب شد و انگاه سال ۵۸  تیم تاج به نبرد و سپس استقلال تغییر نام دادند وتا سال ۱۳۷۰در استقلال بعنوان بازیکن حضور داشتم و از سال ۷۰ به بعد ، بعد اختلاف در استقلال  به تیم سادات پیوستم و به عنوان مربی و بازیکن و تا حال هم بعنوان مدیر تیم سادات فعالیت دارم .

  لازم به توضیح میباشد که در این سالها عضو تیمهای منتخب شهرستان در ردهای نوجوان، جوانان ، و بزرگسالان را داشته ام و همراه با تیمهای فوق چندین قهرمانی در سطح استان نیز داشته ایم .

   

   

  درچه تیمهایی بازی کردیدوچه افتخاراتی رابدست اوردید؟

  در تیمهای نیرو و تاج ، نبرد و استقلال ویک فصل ایثار، بهداری و یک نیم فصل نصر وبانک ملی بعنوان بازیکن وسپس سادات ،بعنوان مربی بازیکن عضویت داشتم .
  چندین قهرمانی با تیم استقلال و سادات در سطح شهرستان  و دو قهرمانی استان همراه سادات داشته ام .

   

   

   

  بیشتربه بازیکنی علاقمند بودید یا مربیگری؟چرا؟

  به بازیکن بودن و در واقع همان بازیکن فوتبال نیز عاملی شد که دیگر دل از مستطیل سبز نکنم و تا حال هم هستیم در خدمت ورزشکاران عزیز ….

   

  رابطه بین شماوهواداران وتماشاگران در گذشته که استادیوم مملو ازتماشاگرمی شد چگونه بوده است؟

   

  فوق العاده بود. ما به عشق هواداران دوست داشتیم بهترین عملکرد را داشته باشیم و آن زمان عشق ما هواداران و پیراهنی بود که به عشقش میجنگیدیم .

   

  جناب آذربارگون بزرگوار و عزیز لطفا بهترین خاطره ورزشی خودرابیان فرمائید؟

   

  خاطرات زیادی هست ، مخصوصا فصل نقل و انتقالات و…‌‌‌‌……

  ولی بهترین خاطره ورزشی ام مربوط به قهرمانی سادات در مقابل نفت گچساران ، در گچساران میباشد .
  مسابقه تا دقیقه حدود ۷۵ دو بر صفر به سود نفت در جریان بود ، که بچه های ما در ۱۵ دقیقه باقی مانده با غیرت و تعصبی که داشتند توانستند بازی را دو بر دو مساوی کنند و با این نتیجه ما در گچساران جشن قهرمانی را گرفتیم ….

  اما چیزی که برای من همیشه به عنوان یک خاطره مانده این بود که  هنگامیکه من از کنار نیمکت نفت عبور میکردم ، مدیر عامل نفت با عصبانیت به بازیکنانش میگفت  امسال ۵۰ میلیون هزینه شما شده است ، آنوقت تیم یک امامزاده که ۵۰ هزارتومان هزینه اش نشده به گچساران آمده  و قهرمانی را از شماها گرفته ، این بهترین خاطره ورزشی من بود.

   

  درصورت امکان بدترین خاطره خودرانیز بگویید؟

  خراب کردن پنالتی در فینال جام شهید ارانپور مقابل شاهین گچساران در دقیقه ۹۰.
  و سقوط سادات از سوپرلیگ استان ….

   

  جناب پیشکسوت لطفا تفاوتهای دیروز و امروز ورزش رادر چه می بینید؟

  دیروز؛ ورزش با توجه به عرق و علاقه به آن پیراهنی بود که بر تن میکردی و احترام به بزرگان تیم حاکم بود …..

  ولی امروز با توجه به وجود سرگرمی های کاذبی که بوجود آمده دیگر آن عشق و علاقه و رغبت را در جوانان نمیبینیم …

  الگوهای ورزشی حضرتعالی درداخل وخارج چه کسانی بودند؟

  در داخل الگوی ورزشی ام مرحوم منصور پورحیدری میباشد به رود گولیت خیلی علاقه داشتم ….

   

  جناب « غلام ورزش» مهمترین مشکلات وعامل رکود ورزش رادرچه می دانید؟

   

  بنظر  حقیر ورزش ما فاقد زیر ساختهای مناسب برای رشته های مربوطه میباشد  و تازمانیکه ما نتوانیم زیر ساخت مناسب داشته باشیم ، درجا که چه عرض کنم عقبگرد میرویم  و آیتم دوم که خیلی مهم است  آموزش میباشد ، مربیان و ورزشکاران ما باید به علم روز مسلط شوند و در مرحله سوم مشکلات مالی و اقتصادی میباشد که تا زمانی این مشکلات وجود دارد عملا هیچ کاری را نمیشود به سرانجام رساند ، البته موارد دیگری هم وجود دارد که محل بحثش شاید اینجا نباشد….

  چه پیشنهاداتی برای رشدوشکوفایی ورزش وپرورش استعدادهای دیارمان مطرح میفرمائید؟

  در بالا خدمتتون عرض شد

  ۱. زیر ساخت مناسب
  ۲. برگذاری کلاسهای اموزشی
  ۳. رفع موانع مالی.
  ۴. برنامه ریزی مناسب
  ۵. پشتکار و تلاش بیشتر .
  ۶……و….

   

  آقای اذربارگون عزیز و بزرگوار شما که درکار اداری یک مدیر نمونه پرتلاش هستید رمز موفقیتتان در چیست؟ و برای مدیریت موفق درورزش چه راهکاری دارید؟

  _برنامه ریزی، و نظارت مستمر بصورت روزانه
  _احترام به همکار و سپردن کار به اهلش .
  _وقت شناسی و حضور بموقع در محل کار .
  _اخلاق و رفتار حسنه با همکار و ذینفعان
  _اموزش مستمر پرسنل در حوزه کاریشان .
  و …….

  _در بحث مدیریت ورزش نیز باید نکات بالا رعایت بشه …..

   

  اگرمسئول ورزش بودید بیشتر چه اقدامات وگامهایی رابرای پیشرفت ورزش مدنظرداشتید؟

   

  برای ورزش باید برنامه داشت:
  ۱. کوتاه مدت
  ۲. میان مدت
  ۳. بلند مدت .
  استفاده از تجارب و مشورت گیری از پیشکسوتان ورزش شهرستان.

  تلاش مستمر در ایجاد زیر ساختهای مناسب .

  راه اندازی کلاسهای مستمر اموزشی .

  تلاش در جهت رفع موانع مالی پیش روی ورزشکاران و باشگاه داران…

   

  سخت ترین رقیبان شمادرزمین ورزش چه کسانی بودند؟

  در استقلال که بودم پرسپولیس بعنوان رقیب ورزشی هم بودیم .
  باتوجه به پست من که یک مدافع بودم و ارانپور افضل که مهاجم پرسپولیس بود با هم کل کل ورزشی داشتیم ، آن هم فقط در طول ۹۰ دقیقه بازی و بعد از بازی هم باهم بودیم ……..

  ازعملکرد کدامیک ازمربیانتان دردوران بازیگری رضایت دارید؟

  اول از همه از جناب اقای پاکنمش که اولین مربی ام بوده و از اقایان احمد حمیدی که الحق قسمت اعظمی استارت فوتبال دهدشت مدیون او میباشد . از اساتید خودم مسعود محمدی، دکتر انوری ، استاد دانشفر ، قلندر سخن سنج ، کرامت ارشیا،نورمحمدآرانپور، امراالله یزدانبخش، مرحوم سید علی اکبر مصفا، علی سینا برقک، غلام کارگر ، حجت االله یزدانبخش، طیبب زاده، نیکوسرشت و مرحوم نعمت رهنما ، و……‌که بنحوی  در این مسیر بنده را مورد لطف خودشون قرار دادند سپاسگزارم….

   

  اشکالات کلی ورزش را درچه میدانید؟وبرای پویایی لیگ برترفوتبال ایران وارتقا کیفیت فوتبال کشورمان چه پیشنهادی دارید؟

  البته…….
  بنظر بنده اولین اشکال نبودن یک برنامه مدون است برای فوتبال و عدم واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و محدود نمودن ورود بازیکن و مربی خارجی به لیگ  که این میتواند در دراز مدت به فوتبال کشور ضربات جبران ناپذیری بزند .
  فوتبال ما باید به علم روز مسلح شود اگه خواهان پیشرفت هستیم در یک کلام…

   

  آیا در دوران فوتبالی هم ازداوران اخطار دریافت کرده اید؟ کارت قرمزچطور؟

  کارت زرد اره داشتم ، در دوران بازی فوتبال شاید یکی دوبار دو کارته شدم .
  کارت قرمز یاد ندارم که گرفته باشم ، تلاش میکردم چه هنگام فوتبالم و چه درحال حاضر همیشه بعنوان یک حامی داور باشم….

  الان که عهده دار تیم فوتبال پیشکسوتان سادات هستید چه هدفی را دنبال میکنید؟و چه مشکلاتی دارید؟آیا از مسئولین کسانی سراغ شما را میگیرند و حلال مشکلاتتان هستند؟

  از روزی که بنیاد تیم پیشکسوتان را گذاشتیم بارهای بار به دوستانم گفتم هدف ما فقط یک دورهمی سالم است و باتوجه به شرایط سنی ما به عنوان یک عامل پیشگیرانه از بسیاری از بیماریها ، مثل چربی ، قند خون، فشارهای عصبی و ………هفته ای چند ساعت به امر ورزش سالم بپردازیم و در این راه نیز به ادامه این راه با کمک دوستانم مصمم هستیم .

  در خصوص پیشکسوتان از مسولان کسی سراغ ما را نگرفت.
  ولی در خصوص بزرگسالان در دو مرحله مورد لطف هم نماینده فعلی شهرستان جناب حاج آقا موحد و هم نماینده اسبق شهرستان جناب مهندس هاشمی قرار گرفتیم ، که همینجا از الطاف این بزرگوران سپاسگذاریم .

   

  برای تجلیل از پیشکسوتان زحمتکش و پرتلاش چه پیشنهادی دارید؟

   

  از کارهای خوب جناب مهندس دلباز رئیس محترم هییت فوتبال شهرستان تشکیل کمیته پیشکسوتان با حضور دوستان خوبم جنابان دکتر انوری و سخن سنج میباشد که قطعا در برنامه هایی که دارند برنامه تجلیل از پیشکسوتان حتما وجود خواهد داشت . همینجا ، جا داره از مهندس دلباز رئیس فعلی هییت فوتبال شهرستان  و جناب مهندس اخوان ریس اسبق هییت فوتبال که زحمات زیادی را جهت پیشرفت فوتبال شهرستان متحمل شدند کمال تشکر و قدر دانی و دست مریزاد داشته باشم.

   

  از عملکرد پیشکسوتان  در ورزش رضایت دارید واز انان چه توقعی دارید؟

  قطعا رضایت داریم ، حضور این عزیزان به جوانان جویای نام شهرستان یک انرژی مضاعفی را میدهد جهت پیشرفت ورزش شهرستان .

  توقع خاصی ندارم.

   

  جناب اقای آذربارگون آیا به تیم پیشکسوتان شما هم مساعدت وکمکی میشود؟

  به پیشکسوتان فقط از طریق دوست خوب و ارزشمندم جناب دکتر ریحان زاده که خودشون از پیشکسوتان سادات میباشد تاکنون دو دست لباس و دو توپ اهدا شده که همینجا مراتب سپاس و قدردانی باشگاه سادات از اعلام مینمایم …

  همچنین از دوستان خوبم جناب مهندس جهان وفایی و جناب حاج خشنوا و حاج چرامین که در فواصل مختلف با کمکهای مالی و خرید توپ و البسه مدد کار باشگاه بودند نیز سپاسگزاریم .
  در واقع تیمهای پیشکسوتان تقربیا خودگردان هستند از نظر مالی ، همه اعضا ان در فواصل مختلف به باشگاه کمک مالی میکنند ….

  باتوجه به تجربیات بسیار  چه توصیه ای به بازیکنان جوان امروزی دارید؟

  اولین توصیه این است که اگه واقعا خواهان پیشرفت هستند باید از همان روز اول برای خودشون برنامه داشته باشند ، تمرین خوب همراه با پشتکار و تلاش مضاعف، تغذیه مناسب ،استراحت بموقع ، فراگیری آموزشهای لازم . و احترام به مربیان و ………)

   

   

  باتشکر از صبر و حوصله حضرتعالی برای انجام این مصاحبه و تشکر از الطاف بیکران حضرتعالی سخن آخرتان رابفرمایید؟

  واقعا از همه مخاطبان عزیز کمال تشکر و قدر دانی فروان را دارم .

  همچنین از استاد خوب و معزز و چشم بینای و زبان گویای مشکلات دیارم ( بلاد شاپور) جناب سید ابو صالح دانشفرد  سپاس فراوان را دارم .
  ان شاالله که همیشه مانا باشند.

   

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • الزام مبلغان به سخنرانی درباره «فرزند آوری»
 • چرایی احداث دیوار مرزی بین ترکیه و ایران
 • توصيف آقايان از انقلابي بودن چيست؟
 • طرحی برای پاسخ‌گو كردن دستگاه‌های اجرائی
 • نباید بهانه‌ای برای استمرار تحریم داد
 • هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی : طی هفته ها و روزهای آینده تخت های بیمارستانهای کهگیلویه و بویراحمد از بیماران کرونایی اشغال خواهد شد و تعداد مرگ و میرهای روزانه نیز دو رقمی می شود
 • از چه کشور دیگری ممکن است کسی به مغولستان مهاجرت کند؟ 
 • افتتاح و آغاز پروازهای شرکت هواپیمایی پارس ایر در گچساران +تصاویر
 • دادستانی سوئد کیفرخواست نوری را صادر کرد
 • انتصابات جدید در کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات
 • الهه هیکس فعال حقوق بشر یا همکار اطلاعاتی؟
 • ساعت کاترپیلار از سورن گالری با ضمانت اصل بودن بخرید
 • رانش در قلل دنا/ کوهنوردان از صعود به قله‌های مرکزی و غربی خودداری کنند
 • مجلس پرونده روحانی را به قوه قضائیه فرستاد
 • دغدغه اصلی مجلس اینترنت است نه مشكلات مردم
 • در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد
 • انتخابات معنا و مفهوم خود را از دست داد
 • آمریکا در انتظار توافق، آماده برای تحریم
 • همه شریک وضع موجود هستند
 • شهروندان در گیركم آبی و خاموشی‌های نابهنگام
 •