طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 10 آوریل, 2021 | کد خبر : 131302 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •     فقدان نعمت سید نعمت گچسارانیها    دکتر روح الله قابضی ؛    در آغازین روزهای سال جدید مردم گچساران یکی از بهترین های خود را از دست داد. به معنی واقعی کلمه ، بهار دوستان و خانواده و بستگان به خصوص اهالی فرهنگ وهنر به خزان تبدیل شد. به جرات میتوان گفت سید […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

  فقدان نعمت سید نعمت گچسارانیها 

   

  دکتر روح الله قابضی ؛ 

   

  در آغازین روزهای سال جدید مردم گچساران یکی از بهترین های خود را از دست داد. به معنی واقعی کلمه ، بهار دوستان و خانواده و بستگان به خصوص اهالی فرهنگ وهنر به خزان تبدیل شد. به جرات میتوان گفت سید نعمت الله حجازی یکی از بهترین نعمت های اهدایی خداوند به مردم گچساران بود که به تقدیر و مشیت الهی از آنان پس گرفته شد.گرچه این مصیبت سخت ، تلخ و جانکاه است اما باید تابع تقدیر و حکمت الهی بود .سید نعمت الله جوان گچسارانی ، مداح اهل بیت و یکی از از فعالان عرصه های فرهنگی و اجتماعی و مذهبی شهرستان گچساران در کمال ناباوری از میان ما پر کشید و آسمانی شد. مردم داری ،نشاط ، خونگرمی ، روابط اجتماعی ، تاثیر گذاری ،متانت ،ادب و اخلاق برخی افراد با مردم به گونه ای است که مرگ و هجران انها از یک طرف باور کردنی نیست از طرف دیگر بسیار سخت و جانکاه بوده و تاثیر فقدان انها به شدت در میان دوستان و جامعه احساس می شود.سید نعمت الله حجازی یکی از مصادیق چنین افرادی است. می گویند آنچه از بشر باقی می ماند نام نیک است معتقدم ایشان یکی از مصادیق این سخن است.حقیر سالها ایشان را می شناختم و شاهد فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و مذهبی ایشان بوده ام.اطمینان دارم نوع گفتار ، رفتار ، کردار و اخلاق ایشان در این دنیا و دوستی با اهل بیت و برکات اجداد طاهرینش جایگاه رفیع و بلند مرتبه ای را در اخرت برای ایشان به همراه دارد . به عنوان یک هم شهری و دوست ، کمترین انجام وظیفه و ادای دین به ایشان را نگارش این مطلب می دانم. از روح بلندش درخواست دارم این کمترین را از ما بپذیرد.معتقدم در خصوص این افراد انچه مهم و قابل تامل است این است که رمز و راز ماندگاری و محبوبیت چنین افرادی در جامعه چیست.سید نعمت الله حجازی سالها در میان مردم گچساران زندگی کرد و در طول عمر کوتاه و پربرکت خود همواره در خط مقدم جبهه فرهنگی تلاش و مجاهدت کرد .

   

   

  همگان میدانیم فضای شهر گچساران به شدت قبیله ای و باندی و سیاسی است.ایشان هم قطعا دارای خط و مشی سیاسی خاص خود بود که بر همگان روشن بود . به لحاظ عملکردی نیز در جایگاههایی قرار داشت و تربیون هایی را در اختیار داشت که قطعا می توانست از انها بهره برداری سیاسی و شخصی نماید و شاید انتظار از ایشان هم همین بود .اما ایشان در زندگی شخصی و اجتماعی به گونه ای رفتار کرد که هیچ گونه شبهه و شائبه سیاسی در رفتارش وجود نداشت.به همین خاطر وقتی خبر فوت ایشان اعلام شد عموم مردم گچساران به خصوص جوانان منطقه چه انهایی که مستقیم میشناختند و دیگران واقعا متاسف و متاثر و عزادار بوده و اثار غم و ناراحتی در چهره مردم گچساران پیدا بود. علی رغم شرایط قرمز کرونائی جمع کثیری از اقشار مختلف مردم به طور خودجوش در بدرقه و تشییع پیکر ایشان در روستای گناوه حضور پیدا کردند.

  رعایت اخلاق و متانت از جمله ویژگیهای بارز ایشان بود.عنصر اخلاق امروز به عنوان یک عنصر کمیاب و حتی نایاب در جامعه ما مطرح هست.خیلی سخت است در چنین جوامعی بتوان در مراودات اجتماعی و اداری رفتار و عملکرد عدالت محورانه داشته و بی طرف باقی بمانی.ایشان هیچ وقت امیال و منویات شخصی خود را در امور اجتماعی دخالت نداد و همواره مرز بندی خاص خود را رعایت می کرد. با حفط گرایش سیاسی خود با همه افراد از جریان های مختلف سیاسی شهر با اخلاق و ادب و به صورت یکسان برخورد می کرد. همه افراد با گرایش های مختلف به معنای واقعی کلمه احترام و حرمت ایشان را نگه می داشتند.حفظ بی طرفی سیاسی از دیگر خصایص بارز ایشان بود.شرایط کاری و موقعیت ایشان به گونه ای بود که از عنفوان جوانی و به مدت طولانی تریبون به دست بود.تریبون مداحی اهل بیت، بسیج ، نماز جمعه و سایر تریبونهایی که به مناسبت های مختلف در طول سالیان متمادی در اختیار ایشان قرار داشت.هیچ گاه ازاین تریبونها استفاده شخصی و جناحی نکرد.به عبارتی هیچ گاه تریبون های عمومی را عرصه سوء استفاده فردی و جناحی قرار نداد.مداحی و تریبون داری را در خدمت منافع عمومی مردم ودر راستای رضای حق تعالی میدانست نه در راستای رضایت افراد یا جناح وجریان خاص.متاسفانه در جامعه ای به سر می بریم که به نوعی مرض مزمن مبتلاست و ان اینکه افراد به محض اینکه به تریبونی دست پیدا می کنند ان را به عنوان ابزاری برای خودنمایی و تخریب دیگران به کار می گیرند. بسیارند کسانی که تریبون های عمومی را ابزاری برای منافع خود و جریان سیاسی و تخریب رقبای سیاسی خود دانسته و هیچ ابایی هم از این جهت ندارند.رفتار امثال نعمت الله حجازی نشان داد که میتوان اصول گرا بود و به اصلاح طلب هم احترام گذاشت.میتوان انقلابی و ارزشی بود ،خط و ربط سیاسی داشت ، طرفدار فرد خاصی بود، به کشور و مردم علاقه داشت، بسیجی بود ، مداح اهل بیت بود ، اهل فرهنگ و هنر بود، تریبون به دست بود اما اخلاق را هم رعایت کرد ،با مردم با ادب و احترام رفتار کرد و در راستای افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی نیز حرکت کرد. ایشان نشان داد این دو با هم منافات و تعارضی ندارند.رفتار و سیره عملی ایشان به معنی واقعی کلمه فرهنگ ساز بود و این پیام را همراه داشت که هیچ وقت نباید اخرت خود را فدای دنیای دیگران نمود.

  آغاز ارتباط حقیر با ایشان از پایگاههای بسیج گچساران بود. ایشان به معنای واقعی یک بسیحی بود.خیلی از افراد ادعای بسیجی واقعی دارند اما انچه مهم است اثبات این ادعا در عمل است. به عبارتی نوع رفتار افراد در طول یک دوره طولانی است که قضاوت عمومی را به دنبال دارد .صرفا ادعا کافی نیست.ایشان از جمله بسیجیان مخلصی بود که به کارکرد بسیج و بسیجی همانگونه که باید باشد اعتقاد داشت و برمبنای اعتقادش عمل میکرد.سالهاست در جامعه صحبت از جذب حداکثری و دفع حداقلی می شود اما این موضوع بیشتر جنبه ارمانی و شعاری دارد.اجرای این امر مستلزم عزم ، اراده ، ظرفیت ، توانایی و از خود گذشتگی خاصی است که در هر کسی پیدا نمی شود .ایشان از جمله بسیجیانی بود که واقعا دراین مسیر حرکت میکرد.یکی از افرادی بود که در ایجاد حس اعتماد بین مردم وبسیج و اقبال جوانان گچساران به بسیج و سایر فعالیت های فرهگی و مذهبی واقعا نقش افرین بود.

  طبق آیات قرآن کریم،اعمالی که انسان در زمان حیاط خود انجام می دهد،دارای آثار ما تاخر و آثار ما تقدم هستند. در سوره یاسین چنین امده است نَحْنُ نُحْيِ الْمَوْتَي وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَيْءٍ أَحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ» ما خود مردگان را زنده مي‏كنيم و آنچه از پيش فرستاده‏اند و آثار آنها را مي‏نويسيم و هر چيزي را در امامي مبين شماره مي‏كنيم. به اعمال و آثاری مانند نماز که پیش از مرگ در پرونده اعمال شخص ثبت شده است،ما تقدم می گویند. آثاری را که بعد از مرگ از اعمال انسان بر جا می ماند ماتاخر می نامند.یعنی با اینکه فرد از دنیا رفته،پرونده عملش همچنان گشوده است و آثار عمل در آن ثبت می گردد. اين اعمال هم به لحاظ وسعت و كيفيت و مدت از عمق بیشتری برخوردارند. مطابق کلام امام صادق (ع) یکی از اعمال ماتاخر روش پسنديده اي است که فردی بنا نهاده و ديگران پس از وي ، آن را ادامه مي دهند.معتقدم اعمال و اقدامات و سبک رفتاری سید نعمت الله حجازی مصداق کلام قران وسخن امام صادق است.ان مرحوم روش و سبک رفتاری پسندیده ای در جامعه بنا گذاشته که امیدوارم بعد از ایشان نیز در جامعه به عنوان یک الگوی رفتاری مورد توجه مسئولان ومتولیان امور مردم بوده و در جامعه تداوم یافته و تقویت شود. از طرف دیگر ایشان بعد از مرگش نیز منشا از خود گذشتگی و ایثار بود به طوری برخی اعضا و جوارح بدن ایشان به نیازمندان اهدا شد تا همچنان در بدن افراد دیگری در دنیا منشا خیر و برکت باشند.این دو موضوع در کنار هم مصداق کامل اعمال ما تاخر بوده و آثار و برکات ان تا قیام قیامت در جامعه وجود داشته و ثواب اخروی انها به ان مرحوم خواهد رسید. سالهاست برای رفع مشکلات و ناهنجاریهای موجود درجامعه صحبت از انجام کار فرهنگی می شود.معتقدم ایشان یکی از افرادی بود که به این موضوع عمیقا اعتقاد داشت و رفتار و گفتار و عملکردش واقعا فرهنگ ساز بود.معتقدم بزرگترین یادگار و میراث به جای مانده از ایشان همین سبک رفتاری است. در خاتمه به پاس سالها خدمات فرهنگی و اجتماعی و سبک رفتاری ماندگار و زنده نگه داشتن یاد و نام و سیره عملی آن مرحوم پیشنهاد می شود یکی از میادین ، خیابان ها یا ساختمان های اداری گچساران به نام ایشان نامگذاری شود.پیشنهاد مشخص حقیر نامگذاری خیابان مقابل اداره ارشاد گچساران به نام ایشان است.انشااله با توجه ، تدبیر و همت مسئولین ذیربط این پیشنهاد عملی گردد.

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای “فقدان نعمت سید نعمت گچسارانیها ”
  1. جنوب گفت:

   روحش شاد
   درود بر دکتر قابضی

  2. •✓✓✓♡ﷺﷲﷲﷺ گفت:

   ✓✓✓♡♡♡♡☆ﷲﷺﷲ@&•••

  3. ناشناس گفت:

   یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی باد . درود و تقدیر از نکات جناب دکتر قابضی عزیز

  4. علی مظاهرپور گفت:

   یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی باد . درود و تقدیر از سخنان جناب دکتر قابضی عزیز


  
  امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اخبار انتخابات میان دوره ای/رحیمی بیانیه داد/اعتراض کرده ام و پیگیری خواهم کرد
 • شورای نگهبان خودش را پاسخگو نمی‌داند
 • مانع‌تراشی در سردتر شدن انتخابات تاثیر دارد
 • مذاکرات وین در مسیر احیای برجام
 • چراییِ افزایش هجمه‌های سنگین علیه ظریف
 • ۱۲ هزار میلیارد منابع شهر قربانی یک امضا
 • مسائل کشوربه این سادگی‌ها قابل حل نیست
 • در کلاب‌هاوس علیه محسن هاشمی چه گفتند؟
 • رییس‌جمهور، مصوبه جنجالی شورای نگهبان را رد کرد
 • ظریف به اصلاح‌طلبان: من اصلاح‌طلب نیستم، دست از سرم بردارید!
 • به همت انجمن حمایت از زندانیان ؛ طرح ویزیت رایگان خانواده مددجویان در گچساران اجرا شد
 • معاون اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • این بار، شورای نگهبان، دستور رییس‌جمهور را رد کرد!
 • انتخابات نزدیک شد، «بدحجاب‌ها» عزیز شدند!
 • اظهارات متفاوت دو عضو شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان رییس‌جمهوری
 • اتفاق متفاوت در انتخابات ۱۴۰۰
 • احمدی‌نژاد: خیلی راحت می‌خواهند انتخابات را مهندسی کنند
 • بیانیه ریحان محمدپور ده بزرگ بعد از اعلام تایید صلاحیت از شورای نگهبان
 • آمریکا اعلام وضعیت اضطراری کرد
 • بضاعت سیاسی کشور همین است
 •