طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 6 آوریل, 2021 | کد خبر : 130999 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •       برای دهدشت شورایی مشورتی بسازیم نه با شورِ یک نفر   سیدعلی عباس محدث؛ براساس نص صریح قانون اساسی در اصول ۷ و ۱۰۰ و همچنین مضامین مرتبط در اصول ۱۰۱ تا ۱۰۶ قانون اساسی، به ضرورت و لزوم اهتمام بر شوراهای اسلامی، تاکید شده است. با شکل گیری انقلاب اسلامی و […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

   

  برای دهدشت شورایی مشورتی بسازیم نه با شورِ یک نفر

   

  سیدعلی عباس محدث؛

  براساس نص صریح قانون اساسی در اصول ۷ و ۱۰۰ و همچنین مضامین مرتبط در اصول ۱۰۱ تا ۱۰۶ قانون اساسی، به ضرورت و لزوم اهتمام بر شوراهای اسلامی، تاکید شده است. با شکل گیری انقلاب اسلامی و تنظیم قانونی اساسی، تشکیل شوراهای شهر و روستا برای نظارت و واگذاری مدیریت بخش های مختلف ارکان حکومتی به مردم، اصولی نظام مند را تبیین نمودند. 

  آنچه در اصل یکصد قانون اساسی آمده است؛

  «برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی با نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند. شرایط انتخاب و انتخاب شوندگان و حدود و وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب کنندگان و نظارت مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت شوراهای ملی و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد، قانون معین می کند.»

  قانون اساسی به صراحت اعلام کرده است که تمامی «فعالیت های شهری و روستایی» را جهت «پیشبرد» و «تسریع در انجام خدمت». به مردم همان منطقه واگذار نمایند که ساز و کار انتخاب اعضاء شورا را نیز در اصول بعدی مطرح نموده است. آیا هرکسی شایسته این مسند هست؟ آیا می توانیم مصلحتی که دست خودمان است را به رایگان مصادره کنیم؟ آیا انتخاب افرادی بر اساس افکار پوسیده سیاسی، تعصبات طایفه ای، نگرش های مصلحتی و بدون داشتن کمترین پتانسیل علمی، تخصصی، خردورزی و جامعه شناسی شهر، ظلم به خود، شهر و آینده ی همگان نیست؟

  پس بهتر آن است که آگاهی و هوشمندی خود را مسیر انتخاب های شایسته ای داشته باشیم برای شهری که تاریخی ترین نمادها را از دوران صفویه و قبل از آن و تاریخی ماندگار را در جمهوری اسلامی به یادگار گذاشته است. حفظ این میراث گرانقدر جهانی و توسعه آن براساس خواست توریست های ملی و بین المللی، ما را وادار می کند تا در انتخاب اعضاء شورای شهر دهدشت، به تاریخ خانوادگی افراد و نام پرطمطراق سیاسیون وارفته و برخی کنش های طایفه ای بی توجه بوده و این بار جوانان متعهد، تحصیلکرده ی مرتبط با شهرسازی، افراد مسلط به برنامه ریزی مدیریت شهری را انتخاب کنیم.

  مشاهده ی لیست ثبت نامی های شورای شهر دهدشت گویای این واقعیت است که اگر بخواهیم تمامی مفاهیم اصل یکصد قانون اساسی را عملیاتی کنیم، هفت نفر واجد شرایط ازم را نداریم. یعنی هفت نفری که بتوانند دهدشت را برای مردم دهدشت تعالی بدهند و تمامی برنامه های مطرح در این اصل را به صورت تخصصی پیگیری نموده و شهر را به جایگاه واقعی اش برسانند، نداریم. 

  واقعاً چه کسانی نیاز ما هستند؟

  کسانی که بتوانند در حوزه ی زیباسازی شهر، توانمندیهای تاریخی، اجتماعی، فرهنگی را مد نظر داشته و چاره اندیشی نمایند. 

  کسانی که بتوانند سالهای دورتر را با جمعیتی بیشتر و افکاری بدیع تر در مقیاسی بیشتر را در نظر بگیرند.

  کسانی که بتوانند دهدشت قدیم را به عنوان شهری اسلامی با تمام مراکز تاریخی و باستانی اش و دهدشت جدید با اِلمانهایی متناسب با تاریخ قهرمان پرور اسلامی، همسان نموده و معیاری شایسته برای مورخین و گردشگران بسازند.

  کسانی که بتوانند نمادهای بیرون و درون شهر را نماد تلاش، ورزش و شکوفایی قرار دهند تا همه ی آسیب ها و افکار آسیب پذیر را از خود بزداید.

  کسانی که بتوانند، بین دانش خود و خواسته های مردم فاصله ای اندک ایجاد کنند تا بازار شهرمان به نیکی شکوفا گردد و نام همیشه ماندگار دهدشت را درحوزه های هنری، تاریخی، ورزشی، مذهبی، علمی، دانایی و پارسایی تا دوردست های اذهان و افکار سیاست زده های طماع، نورافشان کنند.

  و همه اینها زمانی ممکن می شود که تاریخ شوراهای گذشته را بدانیم. اگر خیلی خسته کننده است، حداقل مروری بر عملکرد شورای قبلی بویژه در نحوه ی انتخاب شهرداران داشته باشیم. اگر از اینکه ملاک انتخاب مردم برای انتخاب برخی از اعضاء در شورای گذشته چه بوده است بگذریم، یا نحوه ی تصمیم گیریها و مدیریت بر مسائل و پیگیری برخی از مصوبات شورای قبل را نادیده بگیریم و حتی از نحوه ی دسته بندی اعضاء در مقابل یکدیگر را کنار بگذاریم، نمی توانیم این حقیقت خفت بار را ملاک انتخاب خود قرار ندهیم که بیش از ۸۰ هزار نفر هفت نفر را به عنوان نماینده خود انتخاب نمودند ولی شهردار شهر را یک نفر انتخاب کرد. 

  با این حال این آزمون واقعی برای مردمی است که دلسوز فرهنگ و اقتصاد و تاریخ و شهر خود هستند. اینجا باید من و شما کسانی را انتخاب کنیم که حداقل شایسته رأی مان باشند. قدرت بیان و فرصت اقدام و قلم ترسیم و قدم مطالبه گری را برای من و شما داشته باشند. اینجا شهردار منتخب مان را غیر مستقیم برمی گزینیم نه برای ما بر می گزیند. شهرداری که سزاوار شهرمان، یعنی پایتخت فرهنگ و هنر استان باشد. پس مسئولیت مان افزون تر از آن است که بخواهیم دهدشت را به رایگان واگذاریم. 

  پس انتظار مردم از کاندیداهای دهدشت این است که اگر خود را هم سنگ با نام و تاریخ این شهر باشکوه نمی دانند، رقابت را به اهلش واگذارند تا معیارهای طایفه ای و قبیله ای و خانوادگی و … برداشته شود. همچنین صمیمانه از مردم فهیم و فرهنگ دوست دهدشت انتظار می رود که به عظمت و شکوفایی این شهر بیاندیشند. به روزگاری که هر آسیب اجتماعی و رکود بازار و انحراف از معیاری را با گسترش فعالیت های ورزشی در رشته های مختلف و جمعیتی غیر قابل تصور، حضور با شکوه در برنامه های مذهبی، توجه به برنامه های هنری و تربیت هنرمندان خوش ذوق، موفقیت های مستمر جوانان دهدشت در مسابقات و رقابت های علمی و اخذ دهها عنوان و القاب کم نظیر استانی و کشوری توجه کنند. امروز همه اینها با انتخاب شورایی متخصص و پرتلاش با شهرداری فرهیخته و آگاه که در سایه مدیریتی علمی و مدرن، ممکن می شود.

  پس هر انتخابی می تواند در سرنوشت شهرمان مؤثر باشد. همانطور که تاکنون نتوانستیم در شأن دهدشت و مردم مستعد و تلاشگرش انتخاب کنیم و دستمایه آن را هم در خمودی و سیاه بختی شهرمان نظاره کردیم، این بار هم می توانیم بر همان صراط باشیم یا غیر ازآن بیاندیشیم. قطعاً از نمایِ ظاهریِ خسته کننده ی شهرمان نیز خسته ایم. از بی تدبیری در مدیریت شهرمان نگرانیم. از غفلت در زندگی پاکبانان شهرمان افسرده ایم. از گزینش شهرداران نالایق، غیرمرتبط و ناآگاه از کمترین معیارهای شهرسازی دلگیریم. و از انتخابهای غلط خود هم پشیمانیم. 

  نکته مهم این است که اکنون فرصت طلایی دست ما مردم است برای تجدید نظر بر تمام آنچه باید می بود، ولی نشد. این فرصت مغتنمی است که نگذاریم بر فکرمان سوار شوند تا خدایی ناکرده با قلمی مقدس، نامی سبک را بر برگه ای شریف به غلط بنویسیم و با دستانی که می توانند عظمت و شکوه را به شهرمان برگردانند، صندوقی را پر کنیم که بعداً فردی با کله ای خالی از خرد و دانش و تخصص بیرون آید.

  وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقينَ

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اخبار انتخابات میان دوره ای/رحیمی بیانیه داد/اعتراض کرده ام و پیگیری خواهم کرد
 • شورای نگهبان خودش را پاسخگو نمی‌داند
 • مانع‌تراشی در سردتر شدن انتخابات تاثیر دارد
 • مذاکرات وین در مسیر احیای برجام
 • چراییِ افزایش هجمه‌های سنگین علیه ظریف
 • ۱۲ هزار میلیارد منابع شهر قربانی یک امضا
 • مسائل کشوربه این سادگی‌ها قابل حل نیست
 • در کلاب‌هاوس علیه محسن هاشمی چه گفتند؟
 • رییس‌جمهور، مصوبه جنجالی شورای نگهبان را رد کرد
 • ظریف به اصلاح‌طلبان: من اصلاح‌طلب نیستم، دست از سرم بردارید!
 • به همت انجمن حمایت از زندانیان ؛ طرح ویزیت رایگان خانواده مددجویان در گچساران اجرا شد
 • معاون اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • این بار، شورای نگهبان، دستور رییس‌جمهور را رد کرد!
 • انتخابات نزدیک شد، «بدحجاب‌ها» عزیز شدند!
 • اظهارات متفاوت دو عضو شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان رییس‌جمهوری
 • اتفاق متفاوت در انتخابات ۱۴۰۰
 • احمدی‌نژاد: خیلی راحت می‌خواهند انتخابات را مهندسی کنند
 • بیانیه ریحان محمدپور ده بزرگ بعد از اعلام تایید صلاحیت از شورای نگهبان
 • آمریکا اعلام وضعیت اضطراری کرد
 • بضاعت سیاسی کشور همین است
 •