طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۱ آذر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 88299 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     واژه سازی نکنید ، “لر هراسی ” وجود خارجی ندارد / پذیرش اشتباه بهتر از توجیه غلط است     به قلم عادل علیبازی       ایران کشور رنگین کمان قومیت های مختلف است که قوم‌ “لر ” با گستره جمعیت قابل توجه و ساکن”زاگرس ” بخش عمده و قابل […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  واژه سازی نکنید ، “لر هراسی ” وجود خارجی ندارد / پذیرش اشتباه بهتر از توجیه غلط است

   

   

  به قلم عادل علیبازی

   

   

   

  ایران کشور رنگین کمان قومیت های مختلف است که قوم‌ “لر ” با گستره جمعیت قابل توجه و ساکن”زاگرس ” بخش عمده و قابل توجه ای از آن را تشکیل می دهند .

  مدیریت های کلان در کشور از قومیت های مختلفی شکل گرفته که کم و بیش در میان آنها از قوم‌ رشید “لر ” هم مدیرانی حضور دارند هر چند انتقادات بحق فرزندان شایسته این قوم در خصوص توزیع ناعادلانه این مناصب همچنان وجود دارد .

   

  اینکه چرا فرزندان قوم‌ لر در مناصب ملی کمتر حضور دارند حتما هم درست است و هم شایستگی های آنها می طلبد سهم بیشتری به آنها داده شود ، بررسی علل این ناکامی ها حتما نیاز به مطلبی مجزا دارد که در آینده نزدیک به آن خواهم پرداخت اما اینکه عده ای از صاحب منصبان همین قوم در تریبون ها و همایش ها مرتبا با خلق واژه “لر هراسی ” عنوان کنند حاکمیت بصورت سازمان یافته تمایلی به استفاده از ظرفیت های فرزندان قوم شریف و با اصالت لر ندارد حتما ظلم به حکومت و نظام است و چه ادعایی بهتر از همان صاحب تریبون هایی که چنین‌ واژه هایی را خلق می کنند و اتفاقا خود از برادران و بزرگان قوم ما هستند.

   

  باید بپذیریم آنچه امروز تحت واژه “لر هراسی ” از سوی برخی مدعیان در جمع عزیزان لر مطرح می شود تنها یک آدرس غلط برای سرپوش گذاشتن به اشتباهات فراوانی است که از سوی همین افراد رخ داده است .

   

  تجربه همگان در ارتباط با قومیت های مختلف چه در کار و چه در مراودات اجتماعی نه تنها “لر هراسی ” را نشان نمی دهد برعکس اتفاقا در بسیاری از موارد شاهد هستیم که ارتقا بسیاری از فرزندان استان توسط افراد سایر قومیت ها شکل گرفته و تاسف بار تر آنکه بسیاری از مدیران میانی هم استانی آرزو می کنند یک هم استانی آنها رییس نشود و یک غریبه را ترجیح می دهند چرا که تجربه نشان دهنده غریبه ها بهتر آنها را می فهمند و به توانایی و ارتقا آنها زودتر ایمان می آورند . همین غریبه هایی که برخی از بزرگان ما آنها را با خلق واژه ” لر هراسی ” در اذهان عمومی هم قومیتی ها ما می خواهند نقاط ضعف خود را به آنها نسبت دهند.

   

  لرها نزد سایر اقوام به “اصالت ، غیرت ، شجاعت ، مردانگی ، فداکاری ، رفاقت ، سلامت ، شایستگی ، پایمردی و مرد روزهای سخت ” شهره یافته اند برای توجیه اشتباهات خود و سرپوش بر زیادخواهی ها و بی توجه ای به یاران آدرس غلط ندهیم .

   

  همگان لرها را دوست دارند . آنچه ما از آن هراس داریم خودی هایی هستند که متاسفانه قومی را گروگان خواسته های کوچک خود کردند و امروز به غلط رفتار نادرست آنها شاقول رفتار همه‌قوم لر شده است البته که پایان شب سیاه ، سپید است .

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  5 نظر برای “واژه سازی نکنید ، “لر هراسی ” وجود خارجی ندارد”
  1. ناشناس گفت:

   همه اقوام ساکن فلات ایران، اصلیند وترک ولر وعرب ووکرد وبلوچ وسیستانی وشمالی وخاوری وباختری تحقیقا همه ایرانی مهاجرند که در مجاورت با اقوام دیگر وبعضا ادامه مهاجرت ومراجعت ، گویش دیگری نیز برگزیده اند ،بجز معدودی که بعدها از اقصی نقاط جهان به این اقوام افزوده شده اند که بعد از نشستن براین فرش زیبا وپر نقش به خوی ایرانی مفتخر شده اند وصرف نظر از آناتومی به سختی با یک ایرانی قابل تمیزند. طوریکه ثابت شده است ساکنین آذربایجان که به گویش ترکی مشهورند وخواستگاه قشقائی ها هم از همانجا ،وسهند وسبلان بوده است ،دارای یک خصوصیات با سایر اقوام زیست بومند که در بدو ورود در مواجهه با فرهنگ عیلامی که محتمل پیشتر وارد فلات شده بوده اند اما تحت هجوم آشوریان واقوام دیگر وحشی ونیمه وحشی بوده اند تاثیر پذیرفته بر غنای خود افزوده اند لذا نه عرب های خوز نشین، اعرابند نه قشقائی ها عثمانی ونه دیگران هند واروپائی.که همه اصیل ،با گویش های فولکلوریک زیباو متفاوتند لذااگر اقوام دیگری با این اقوام همزیستی یافته اند جای تعجب نیست کما اینکه در بافت جمعیتی اقوام بعضا شاهد ژن های یونانی ، رومی، عرب،،عثمانی،ومغول وایغور نیز هستیم که همه وهمه ریشه ودلائل تاریخی دارد لذا چون در اقلیند واصولا آمیخته اند،ژن برتر یا پست تر قلمداد نمیشوند وپیش از نژاد وژن وآناتومی ،فرهنگ مشخصه یگانگی ووحدت آنها است که بری از هرگونه پلشتی وزبونیست .لذا باید به همه اقوام ایرانی موحد بالید که بیشک اولین تمدن جهانی بوده اند وهستند وفراز ونشیب ها هرگز نتوانسته این خوی الهی وفطری را از آنان بگیرد اگر چه گاها دست خوش تهاجماتی بوده اند اما هر خصمی را از خود رانده وبه پشیمانی کشانده اند واسب سرکش هر خصمی را مهار کرده واز آن سواری گرفته اند .که شاید معروفیت اسب عرب در گله های اسب اقوام از جمله دره شوری های قشقائی حکایت از همین داشته باشد که رام وچالاک در اختیار است اما در نجابت به پای رخش ایرانی نمیرسند ،صرف اینکه بهترین مهتران را داشته اند .بنابراین این اقوام در گویش آزاد اما در فرهنگ تابع آداب وفولکوریک وسنت های پسندیده فرهنگ های پسندیده منطبق بر فرهنگ مادرییشانند که فرهنگ سرزمینیست که جای جایش حماسه وشور ونشاط وکار وتلاش است

   0

   0
  2. جلیلی گفت:

   ماهیت ع…….,ها برای همه مشخص است.تا دیروز در جلسات متعدد برای افشانی،از لرهراسی میگفت و الان در حال برنامه ریزی برای رنگ عوض کردن است.خدایا اینها چه موجوداتی هستند.

   0

   0
  3. بویراحمد گفت:

   بنده بعنوان خواننده سایت ها آماده مناظره با وکیلی در قالب اقدامات ایشان در باب حمایت از هم استاتی های خود هستم. هرجا هم گفتن با خرج خودم میرم.

   0

   0
  4. گچساران گفت:

   خدانه ایخواسم و پررویی عادل علیبازی بییوم. اصلا و روداری ضرغام بییوم. جناب علیبازی زمانی احمدی نژادی بود و از نیروهای جان برکف جوانفکر. چنان در دولت بهار ذوب بود که ادعا میگرد آقای تاجگردون مدرک دکتری ندارد و تاج را به دروغگویی و جعل متهم نمود. ولی همین که احمدی نژاد به پایان رسید و قدرت در دست روحانی و باندش قرار گرفت جناب عادل هم با سرعتی غیره منتظره از همه سبقت گرفت و خود را به دولت جدید نزدیک کرد و از طرفی چون مشاهده کرد که تاجگردون قدرت گرفته فورا با یک چرخش قهرمانانه خود را به تاج نزدیک کرد و شروع به مدح تاج کرد و چنان مدیحه سرایی میکرد که نگو عادل با تاجگردون همکلاسی بوده و وانمود میگرد که تاج فوق دکترا دارد و اصلا قصه گیر دادن به مدرک دکترای تاج را کلا فراموش کرده بود.جوری دور و بر تاج میگشت که فکر میکردی عادل سخنی در مورد مدرک تاجگردون در عصردنا ننوشته و اصلا اطلاعی ندارد و شاید عصر دنا را هک کرده اند و کسی به عمد برای خراب گردن عادل در مورد مدرک تاجگردون چیزی نوشته و ان شخص دشمن عادل بوده. خدایا ……… تا کی؟ ای انسانی که هر لحظه مرگ در جلویت حاضر میشود چرا این همه …….و ………و تملق؟ البته عادل در این مدتی که دکتر تاجگردون بستریبود بیشتر از خانواده تاجگردون در بیمارستان حضور داشت و به جرات میتوان گفت که بیشتر از ساسان تاجگردون با مدیران کشوری و وزرا عکس گرفت و خوش و بش کرد و شاید یک خواهرزاده جدید بنام عادل علیبازی به جمع خواهرزاده های خیالی و …….. دکتر تاجگردون اضافه شود. همین روزهاست که عادل هم مثل فلانی و بهمانی خود را بعنوان …….. …….ن تاج معرفی کند

   0

   0
  5. خودحریف گفت:

   اینطور که عادل علیبازی قلم میزند گویی حقش وزارتی بود در حد وزارت کشور و به او نرسیده ،ادمی که با فوت تغییر جهت میدهد با فوتی هم از پا در خواهد امد اقای علیبازی مطمعن باش حنایت موهای تازه کاشته ات را هم رنگی نخواهد کرد کمی مقاومت داشته باش شاید قبل از تغییر جهت بعدیت پستی نصیبت شود.

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • عامل تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران دستگیر شد
 • آخرین وضعیت طرح  کارخانه لاستیک‌سازی سبز ،  ۷۲۵ روز بعد از کلنگ زنی
 • پاسخ مدیر درمان تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد به نتایج شائبه برانگیز استخدام های این اداره کل
 • دستورات راهبردی غریب پور برای افق های جدید در مراسم افتتاحیه سمپوزیوم فولاد
 • اداره ای دولتی در گچساران که آب در آن پیدا نمی شود؟!+تصاویر
 • نقدی بر نماینده گچساران و باشت ؛ چماقدارانی در قالب رسانه
 • انتصابی که در بویراحمد جنجال به پا کرد کرده است
 • توهم ریزش در اردوگاه رقیب و خویشتن داری سردار هاشمی پور
 • استخدام راننده خانم و آقا با شرايط ويژه در تاكسي بين المللي ماكسيم گچساران +جزييات
 • کم لطفی به همسر شریعتی، نادیده گرفتن خدمات شریعتی به انقلاب و اسلام است
 • جنگ تامرادی ۱۳۰۹ و تبعید خوانین کهگیلویه و ممسنی به تهران به روایت اسناد (بخش اول)
 • جوابیه ای به یادداشت: “سریال آبکی نماینده کهگیلویه در مجلس”
 • تقدیر سازمان مدیریت بحران کشور از مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد
 • تصاویری از سد چم شیر گچساران ؛ بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه
 • جزییات تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران از زبان دادستان شهرستان
 • سریال نماینده کهگیلویه در مجلس: قسمت اول
 • ادعای نماینده شیراز در خصوص سانحه سقوط هواپیمای یاسوج
 • سمینار رایگان آموزش فناوری نانو در گچساران برگزار میشود+جزییات
 • پرباری نشست بهبهان و سراسیمگی رقیبان شکست خورده
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی مشاور معاون انسانی وزیر آموزش و پرورش شد+حکم
 •