طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۶ خرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 99545 | نویسنده : sajad |
 •   

        لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی    به قلم دکتر روح الله قابضی  این ایام شاهد برگزاری محاکمه علنی برخی متهمان اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی کشور هستیم. به عنوان مقدمه جا دارد از ریاست محترم قوه قضائیه تشکر کنیم که با این قبیل اقدامات اعتماد […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

   

  لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی 

   

  به قلم دکتر روح الله قابضی 

  این ایام شاهد برگزاری محاکمه علنی برخی متهمان اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی کشور هستیم.

  به عنوان مقدمه جا دارد از ریاست محترم قوه قضائیه تشکر کنیم که با این قبیل اقدامات اعتماد ساز ضمن برخورد با مفسدان و اخلاگران اقتصادی در جهت تقویت سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی بین مردم و حاکمیت گام بر میدارند.

  مشاهده چند جلسه اخیر دادگاه های متهمان اقتصادی نشان میدهد عموما این افراد در چند ویژگی مشترک هستند.عمدتا سن و سال کمی دارند ،وابسته سببی یا نسبی برخی افراد مشهور ومقامات و متشرعین یا به عبارتی همان ژن های خوب هستند،دارای ظاهری موجه و دیندار هستند ، فاقد نبوغ و خلاقیت خاص بوده و نکته مهم دیگر اینکه عمدتا خود را دلسوز و هوادار و پیش مرگ نظام و انقلاب معرفی نموده و بعضا طلبکار نیز هستند.

   

   

   

   

   

  ویژگی دیگر اینکه در بیشتر پرونده های مطروحه پای شرکتهای صوری و یا به اصطلاح کارتن خواب در میان است. این پدیده زشت ضمن اینکه اخلال اقتصادی تلقی میشود دارای تبعات و عوارض منفی اجتماعی نیز هست که به مرتب آثار و تبعات زیانبار ان از اثار وتبعات اقتصادی آن بیشتر است.در شرایطی که تعداد زیادی از نخبگان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاههای درجه یک کشور در حسرت یک شغل ساده و بخور و نمیر هستند تعدادی جوان که هیچ گونه ابتکار و نبوغ خلاقیتی هم ندارند با استفاده از رانت قدرت یک شبه به ثروت های کلان دست یافته اند و زیر میلیارد صحبت نمی کنند.این مساله باعث سرخوردگی و بعضا خودکشی و یا مهاجرت جوانان و نخبگان کشور شده است که تبعات زیابنار ان در بلند مدت قابل جبران نیست.جوان نخبه ای که پس از سالها تلاش و زحمت و درس خواندن ، خود را با فردی که بدون هیچ درد ورنجی یک شب راه صد ساله را پیموده و میلیاردر شده است ،مقایسه میکند چه احساسی میتواند داشته باشد هر قدر هم دوستدار اسلام و ایران و وطن و مردم باشد.قطعا فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

  یکی از موضوعات بسیار مهمی که در همه زمینه های اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی و فرهنگی و .. دارای کاربرد می باشد موضوع برخورد با علت به جای معلول است یا به عبارت دیگر همان پیشگیری مقدم بر درمان است.در خصوص محاکمات اخیر که از صدای و سیما و شبکه های مجازی اخبار ان به بیرون منتشر می شود یکی از موضوعاتی که افراد جامعه در خصوص ان متفق القول هستند این است که این افراد کم سن و سال دست نشانده و یا به عبارتی عامل افراد بزرگتری هستند که در پشت صحنه قرار دارند یا به عبارتی افرادی در پشت صحنه وجود دارند که نقش امران را در این گونه موارد به عهده دارند.

  افکار عمومی جامعه ضمن استقبال از برخورد با این افراد از قوه قضائیه نظام جمهوری اسلامی انتظار دارد با شجاعت و قاطعیت با امران این قیبل موارد نیز برخورد جدی نماید.

  در واقع افکار عمومی به این سطح از محاکمه و برخورد قانع نیست وآن را کافی نمیداند.امروز فضای عمومی جامعه و قضاوت عمومی بر این است که اصولا چنین افراد کم سن و سالی توان و تجربه انجام چنین اقاداماتی را به تنهایی نداشته اند .برخورد با عاملان به نوعی در کوتاه مدت ممکن است جواب دهد این در حالی است که شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که مسکن های کوتاه مدت پاسخگو نیست.برخورد اصلی باید با کسانی صورت گیرد که ولو خود هم شریک در اختلاس ها نباشند اما با اقدامات خارج ازروال و به عبارتی با استفاده از نفوذ و رانت قدرت باعث شده اند زمینه خلاف برای عده ای جوان تازه به دروان رسیده فراهم گردد.

  به هر حال این افراد هم در اتهامات مطرح شده شریک هستند و جاده صاف کن و حامی انها بوده اند.عدالت ایجاب میکند که هر فردی در هر رده ای که به نوعی در چنین اختلالات اقتصادی معاونت داشته است بودن تعارف و اغماض تحت پیگرد و محاکمه قرار گیرند و هیچ فرد وگروهی نباید در این زمینه حاشیه امن داشته باشند. به عبارتی امرین هم در کنار عامیلن محاکمه و مجازات شوند.جالب است در برخی از جلسات دادگاه حتی به صراحت اسم از افراد پشت صحنه نیز برده می شود .

  به عنوان نمونه در بررسی پرونده موسسه اعتباری البرز ایرانیان قاضی پرونده به صراحت اعلام کرد تماس فلان استاندار با فلان مسئول در بانک مرکزی باعث دادن مجوز خارج از روال معمول به این موسسه شده است.جامعه در این مورد با این پرسش روبروست که چرا با این افراد برخورد نمی شود.در حالی که برخورد واقعی باید با استاندار و مسئول مربوطه انجام شود تا درس عبرت برای جامعه باشد.جامعه در این خصوص با نوعی پارادوس روبروست.

  از یک طرف معاونت برخی افراد در وقوع جرم مشخص است و از طرف دیگر همین افراد در دولت های مختلف در رده های بالای حاکمیتی مسئولیت دارند.این افراد اگر متهم نباشند حداقل مطلع هستند.مگر می شود پدر یا پدر زن از اوضاع و احوال دختر و پسر خود بی خبر باشد.امروز به لطف برخی زیر ساخت های اطلاع رسانی موجود در کشور اطلاعات ریز اقتصادی افراد در معرض دید عموم قرار می گیرد.چه برسد به اقربا و نزدیکان. همین موضوع شرایط ماندن را در حاکمیت را از آنها سلب مینماید و شایسته نیست چنین افرادی در نظام جمهوری اسلامی مدیر ارشد باشند.

  معتقدم اگر بخواهیم این موضوع در جامعه پذیرفته و نهادینه شود باید با امران پشت صحنه برخورد شود.به عبارتی دیگر به جای برخورد با شاخه وبرگ باید با ریشه این قبیل حوادث برخورد شود .به گونه ای که افکار عمومی در این خصوص توجیه شده و زمینه تقویت اعتماد عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی فراهم گردد.در غیر این صورت روز به روز شاهد تخلفات بزرگتر و جدیدتر در کشور خواهیم بود.به عبارتی باید با خلاف کاری و اختلاس و دزدی از سرچشمه برخورد شود.اگر چنین نشود مهار و کنترل آن بسیار سخت خواهد بود.با سخنی از سعدی شیرین سخن مطلب را به پایان می برم.

   

  سرچشمه شاید گرفتن به بیل/چو پرشد نشاید گرفتن به پیل.

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای “لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی ”
  1. گچ گفت:

   احسنت دکتر قابضی
   فرزند شجاع گچساران

   1

   0

  
  امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • کتاب فروشی که تنها نماند+تصاویر
 • روزگار سخت محیط بانان در «دنا»
 • غلام محمد زارعی/نجیب،بااخلاق و بدور از حاشیه
 • جوابیه ای به یادداشت “قدرت اصولگرایی به سید قدرت ختم می شود”
 • تلاش برای مهارآتش سوزی مراتع شادگان باشت ادامه دارد/نیاز فوری به بالگرد/بسیج نیروهای مردمی و ادارات برای خاموش کردن آتش گسترده+تصاویر
 • اظهارات تاجگردون پیرامون سد چمشیر و عشایر قشقایی
 • قدرت اصولگرایی به “سیدقدرت” ختم می شود
 • دیدار جمعی از مدیران کل کهگیلویه و بویراحمد با آ میر احمد تقوی +تصویر
 • نامه ای به استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیرامون گرانی مسکن و اجاره بها در گچساران
 • انتقاد حجت الاسلام بزرگواری از اصولگرایی و اصلاح طلبی/جمنا و یاران انقلاب شناسنامه معتبری ندارند
 • سرمربی تیم فوتبال نفت و گاز گچساران انتخاب شد
 • سپهر آخرین نفری نیست که می آید/زینل زاده چهره کاریزماتیک/برخی ها منتظر رد صلاحیت تاجگردون
 • نماینده گچساران و باشت :نباید فشار بر مردم را زیاد کنیم/ جامعه تحمل چند فشار همزمان را ندارد
 • نشست هدایتخواه با رئیس دانشگاه آزاد در شیراز/ زمزمه های تغییر جانی پور شنیده می شود
 • پیرامون خبر تغییر رییس دانشگاه آزاد یاسوج
 • وزیر نیرو به کهگیلویه و بویراحمد سفر می کند
 • مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد خطاب به تاجگردون:حضور شما منشأ خیر و برکت برای استان است
 • تحلیل انتخاباتی حوزه های گچساران و بویراحمد
 • سناتور و فضای شیشه ای رسانه های مجازی
 • ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری فسفات چرام
 •