طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ | کد خبر : 98031 | نویسنده : sajad |
 •   

    اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آّب شهرستان بهمئی به ریاست فرماندار  شهرستان و با حضور اکثریت اعضاء در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه استان کهکیلویه و بویراحمد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، […]

  فانوس زاگرس؛

   

  اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آّب شهرستان بهمئی به ریاست فرماندار  شهرستان و با حضور اکثریت اعضاء در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

   

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه استان کهکیلویه و بویراحمد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، محسن افروزی رئیس اداره منابع آب شهرستان و دبیر جلسه بعد از بررسی اجرای مصوبات جلسه قبل، گزارشی از آخرین وضعیت بارندگی، منابع آب زیرزمینی و آب سطحی شهرستان ارائه نمود.

   

   

  وی ضمن اشاره به اهمیت و نقش پروژه های در دست اجرا و مطالعه شرکت آب منطقه ای در تعادل منابع و مصارف منابع آب، روند عملیات اجرایی طرح آبرسانی از سد کوثر به لیکک و حومه را توضیح داد.

   

  افروزی با تشریح قوانین و دستورالعملهای و اهداف طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، از پر و مسلوب المنفعه نمودن بیش از ۱۱۰ حلقه چاه غیر مجاز با همکاری مراجع قضایی و نیروی انتظامی، نصب ۵ دستگاه کنتورهوشمند بر روی چاههای آب، جلوگیری از حفر بیش از ۱۰ حلقه چاه غیر مجاز جدید در طی سالیان اخیر خبر داد و گفت اداره منابع آب شهرستان در کنار پیگیری طرح های حیاتی و لازم الاجرا تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان از جمله طرح آبرسانی و سد های سرآسیاب، قلات و اخذ مجوز تخصیص سدهای در حال ساخت جهاد کشاورزی، اقدامات قانونی و قضایی لازم برای برخورد با تخلفات در بخش آب بالاخص در زمینه حفر چاه های غیر مجاز، پمپاژهای غیر مجاز رودخانه ای و تجاوزات به حریم و بستر رودخانه ها بشدت پیگیری خواهد کرد.

   

  افروزی با بیان اینکه هيئت محترم وزيران در جلسه ۹ / ۸ / ۱۳۹۷ به پيشنهاد شماره ۱۰۰ / ۳۱ / ۳۴۴۸۳ / ۹۷ مورخ ۲۱ / ۷ / ۱۳۹۷ وزارت نيرو و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و قوانین آب و محیط زیست کشور، كشت برنج خارج از استان هاي گيلان و مازندران را از طریق چاه های آب و ایستگاه های پمپاژ های آب سطحی ممنوع اعلام کرده است و بر این اساس مدیریت جهاد كشاورزي موظف است نسبت به معرفي كشت هاي جايگزين برنج اقدام و با فعاليت هاي ترويجي و اعطاي كمك هاي فني و اعتباري حمايت هاي لازم را به عمل آورد، لذا می طلبد با همکاری جهاد کشاورزی و محیط زیست شهرستان اقدام لازم برای اجرای این مصوبات صورت پذیرد.

   

  در ادامه بهزاد جومردیانی رئیس اداره محیط زیست شهرستان گفت: حفظ و حراست از بقای رودخانه ها جهت استفاده آیندگان یک وظیفه همگانی است یکی از تهدیدات هر رودخانه و یا هر منبع آبی در کنار ورود آلودگی ها، بحث کمیت آب است. کمیت آب رودخانه یا رود حتما باید مدیریت شود، یعنی برداشت‌ها از رودخانه‌ها باید یک تناسب و تعادلی با تغذیه داشته باشد تا رودخانه بتواند جریان خود را ادامه دهد.

   

  وی از شرکت آب منطقه ای خواست در کنار صدور مجوز های برداشت آب متقاضیان، رعایت حقابه ۳۰ درصدی محیط زیستی رودخانه ها اهتمام لازم را داشته باشند.

   

  گودرز خردمند محکم مدیر آب و فاضلاب روستایی هم اقدامات انجام و در حال انجام اداره متبوع خود برای مواجه با پیک مصرف آب در ماه های خشک سال تشریح نمودند و از راه اندازی چاه آب شرب در روستای دوراب برای کمک رفع تنش آبی در بخش ممبی خبر داد.

   

  رضا راهدار بهمئی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خدمات چند ساله جهاد کشاورزی در راستای اشتغالزایی و رونق تولید در سطح شهرستان را تشریح و با اشاره اقدامات قانونی در حال انجام برای تامین آب پایدار باغات و زراعت های آبی در سطح شهرستان با همکاری مجموعه شرکت آب منطقه ای، اجرای و اصلاح سیستم های آبیاری نوین برای صرفه جویی و افزایش یهره وری آب را از اهداف مدیریت جهاد کشاورزی ذکر کرد.

   

  ایشان ضمن بیان آخرین وضعیت سد ایلی آباد و طراحی و اجرای ایستگاه پمپاژ آن برای بیش از ۴۰۰ هکتار اراضی مستعد، از شروع مجدد عملیات اجرایی سد سیاه شیر در صورت تصویب اعتبار در کمیته برنامه ریزی را نوید داد. .

   

  مهدی نصیری رئیس اداره منابع طبیعی آخرین روند اجرای پخش سیلاب قلات – پشت تاوه را تشریح و از افتتاح و بهره برداری از این طرح در آینده نزدیک خبر داد و گفت که با توجه پتانسیل های بالقوه شهرستان در نظر داریم اجرای یک طرح دیگر آبخوانداری و آبخیزداری در روستای کت را کلنگ زنی و اجرا کنیم.

   

  در حسن ختام جلسه حکمت الله سنایی فرماندار با اشاره به اینکه شهرستان بهمئی با میانگین بارندگی بیش از ۵۰۰ میلی متر در سال دو برابر متوسط کشوری است و حجم بالای رواناب های سیلابی با توجه به شرایط توپوگرافی خاص می طلبد برنامه مناسبی برای تکمیل طرح های تغذیه مصنوعی، پخش سیلاب و سد های کوچک در حال اجرا و مطالعه من جمله تغذیه مصنوعی سندان، پخش سیلاب کت، سد های کوچک سیاه شیر، قلات و سرآسیاب صورت پذیرد و لازم هست بازدید مشترکی از محل این پروژه ها توسط کمیته برنامه ریزی شهرستان صورت و ملاحظات لازم تصمیم گیری و تقسیم بندی بودجه شهرستان با توجه به اهمیت آب و نقش آن در توسعه صنعتی و کشاورزی و ایجاد اشتغال مولد، در نظر گرفته شود.

   

  رئیس شورای حفاظت منابع آب گفت: در مجموع با اجرای طرهای در دست اقدام شرکت های آب منطقه ای، آب و فاضلاب روستایی و شهری، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی از یک طرف و اقدامات حراستی، حفاظت و جلوگیری از تخلقات منابع آبی، می توان چشم انداز مثبتی برای تامین آب پایدار در بخش های مختلف مصرف اعم از شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان متصور بود که ان شالله با تلاش و پیگیری مجدانه دستگاه های اجرایی مذکور این محقق خواهد شد.

   

  فرماندار بهمئی هماهنگي جهت تعامل هرچه بيشتر بين ادارات بخصوص با مراجع قضايي و انتظامي جهت جلوگيري از وقوع تخلفات در بحث تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها برای پیشگیری از خسارات سیلاب ها را ضروری دانستند.

   

  ایشان همچنين برنامه ريزي جهت اصلاح روش‌هاي آبياري در خصوص حذف روش‌هاي سنتي و ترويج روش‌هاي آبياري تحت فشار و افزايش راندمان انتقال و توزيع آب از طريق بهينه سازي خطوط انتقال و توزيع آب، برنامه‌ريزي جهت اصلاح الگوي كشت منطقه و ترويج روش‌هاي كم آبياري را امری مهم و لازم الاجرا دانستند.

   

  وی از مدیریت جهاد کشاورزی خواست در صورت اقدام به سرآب بندی کانال های سنتی جهت کشت محصولات تابستانه کشاورزان محترم این امر با هماهنگی و حضور کارشناسان امور آب شهرستان صورت پذیرد و باید کانال های سنتی به صورتی بهبنه سازی و اصلاح گردند که صرفا به اندازه سطح زیرکشت حجم آب را انتقال دهد نه اینکه کل آب رودخانه از طریق کانال ها انتقال و موجبات اعتراضات حقابه بران پائین دست گردد.

   

   

  فرماندار در پایان ضمن تاکید بر حفاظت کمی و کیفی تالاب برم الوان، ضررورت تعیین تکلیف حریم و بستر و احداث طرح های گردشگری اطراف تالاب برم الوان با در نظر گرفتن منافع کشاورزان ذی حق قانونی را خواستار شدند.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در معدن فسفات چرام سرمایه گذاری می شود
 • بازدید مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد از شرکت آسه یاسوج+عکس
 • مجتمع دال دنا فاقد مجوز احداث بوده
 • اظهارات محمدرضا عارف درباره رفع حصر،پرونده محمدرضا خاتمی و رویکرد صداوسیما
 • لشکرکشی اصولگرایان در مقابل تاجگردون
 • گزارش عدل هاشمی پور از سفر کمیسیون انرژی مجلس به کره جنوبی
 • گزارشی از نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد با وزیر نفت
 • چرا کوچ ؛ تشریح برگزاری جشنواره کوچ استان کهگیلویه و بویراحمد
 • سرپرست شرکت پتروشیمی گچساران منصوب شد
 • خبر انتخاباتی عضو شورای شهر یاسوج/گزینه نهایی اصلاح طلبان بویراحمد و دنا مشخص نشده است
 • مرگ تدریجی میراث کهن کهگیلویه
 • پیام تسلیت رئیس فدراسیون وزنه برداری کشور در پی ضایعه درگذشت رئیس هیئت وزنه برداری گچساران
 • تیم فوتبال شهرداری یاسوج به لیگ دو بر می گردد
 • هرگز “جَر بی آقا” نکنید ؛ توانایی فردی و اجرایی مهمتر از پشتوانه قومی و جناحی
 • تصویب پیشنهاد نماینده گچساران و باشت در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا
 • حوادث در کهگیلویه و بویراحمد جان ها می ستاند/هفت کشته و سه زخمی در یک روز
 • از برگزاری نشست شبانه تا حضور در مراسم یک بزرگمرد قشقایی/خیمه زینل زاده درایل قشقایی
 • ماجرای “شیرینی الف ” شعبه یاسوج ؛ سناریو یا واقعیت؟؟!! / لزوم ورود استاندار به موضوع پیش آمده
 • یادداشت عدل هاشمی پور در واکنش به سفر نماینده بویراحمد و دنا در روستای آجم
 • عضو شورای روستای پاتاوه آجم دیشموک:مسئولان کهگیلویه بزرگ ما را فراموش کرده اند/سفر نماینده بویراحمد و دنا انتخاباتی نبود
 •