طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ | کد خبر : 97904 | نویسنده : sajad |
 •   

  جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار و با حضور حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، غضنفر آرام رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی، فرمانداران کهگیلویه و بویراحمد، مدیران کل عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران برگزار شد.  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس […]

  فانوس زاگرس؛

   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس ،این جلسه که روز گذشته با دستور کار مبارزه و کنترل آفت ملخ و حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و محیط زیست، کنترل آتش سوزی های احتمالی، رونمایی از بحران یار به عنوان دواطلبان مشارکت در مدیریت بحران و همچنین وضعیت فاضلاب شهر یاسوج تشکیل شد، وحید محمدی تبار مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، و قدردانی از خدمات فرمانداران در سیل اخیر و کنترل آتش سوزی ها در مراتع و جنگل‌های استان در تابستان ۹۷، اظهار کرد: در فصل بهار و تابستان سال جدید بعلت افزایش بارش‌ها و همچنین کاهش میزان چرای دام در مراتع و جنگل‌ها، تراکم علف‌های خشک، پتاسیل بالایی در گسترش حجم آتش سوزی های احتمالی در سطح استان تداعی می‌سازد.
   محمدی تبار گفت: این موضوع منجر به نگرانی عمیق مردم و مسئولین استانی ائم از اجرای، نظارتی و همچنین نخبگان و دوستداران طبیعت و محیط زیست، در نگهداری و حفاظت از این سرمایه‌های ملی فراهم آورده است. لذا لازم است فرمانداران محترم شهرستانهای هشت گانه استان بعنوان روئسای شورای هماهنگی بحران هر شهرستان، اقدامات مؤثر، پیشگیرانه ذیل را انجام دهند:
  ۱ – فرماندار محترم بعنوان رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان، ضمن فعالسازی دبیرخانه این شورا و کارشناس بحران فرمانداری – بعنوان مسئول مستقیم موضوع – اقدامات لازم از جمله تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران آن شهرستان در اولین فرصت و استفاده از تمامی ظرفت های ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی؛ سپاه، بسیج و همچنین تشکل‌های مردم نهاد و مشارکت عمومی در کنترل بحران‌ها از جمله آتش سوزی های احتمالی را در دستور کار قرار دهند.
  ۲- ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی از طریق رسانه ملی و رسانه‌های های محلی و استانی
  ۳- استفاده از ظرفیت معنویی ائمه محترم جمعه شهرها و بخش هر شهرستان در ضرورت حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و مشارکت عمومی در این مهم.
  ۴ – انتخاب چند نفر (حداکثر ۵ نفر در هر شهرستان) از جوانان علاقه مند به منابع طبیعی و محیط زیست بعنوان ” بحران یار” (بدون بار مالی و حقوقی)
  ۵ – تشکیل تیم واکنش سریع و بسیج امکانات و حمایت و پشتیبانی از آنها برای کنترل بحران‌ها و آتش سوزی های احتمالی
  ۶- تلاش برای رفع اختلافات ایلی، طایفه‌ای و خانوادگی در مراتع، سرحدات و کنترل و مدیریت نامحسوس اوضاع اجتماعی مرتبط
  ۷- برخورد جدی از طریق دستگاه قضایی با افرادی که پسماندهای کشاورزی را در مزارع و باغات خود، آتش می‌زنند.
  ۸ – استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی روستا و دهیاران هر روستا در کنترل بحران‌ها و بخصوص آتش سوزی در حوزه استحفاظی هر دهیار
  ۹ – برخورد شدید قضایی با کسانی که با انگیزه‌های زمین خواری و اختلاف افکنی و یا تعمدی اقدام به آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع می‌کنند و همچنین معرفی آنها به افکار عمومی
  مدیر کل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: در پایان فصل تابستان، مردمان به ترتیب؛ شهرستان، بخش، شهر و روستایی نمونه توسط مسئولین ارشد استانی، انتخاب و بعنوان نمونه و نماد استان در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی اعلام خواهد شد.
  وی در پاسخ به اظهارات برخی مدیران کل و فرمانداران که از کمبود امکانات و یا نداشتن وظیفه قانونی در اطفای حریق مراتع و جنگل‌ها صحبت کردند، گفت: وقتی شورای مدیریت بحران تشکیل می‌شود. یعنی باید تصمیماتی و عملیاتی فراتر از چارچوب‌های معمولی قانون اتخاذ و اجرا گردد. بنده وحید محمدی تبار به عنوان مدیرکل مدیریت بحران هیچ وظیفه‌ای قانونی در قبال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها ندارم و بارها تذکر گرفته‌ام از سازمان مدیریت بحران کشور که در اطفای حریق شرکت نکنم، اما تشخیص من این است به منظور تحقق برنامه جامع توسعه پایدار و برنامه ۵ ساله توسعه همه ما در قبال حفاظت از مراتع محیط زیست و جنگل‌های استان وظیفه اخلاقی، دینی و ملی داریم و نباید بی تفاوت باشیم.
  این مسئول تصریح کرد: کمبود امکانات و منابع مالی واقعیتی انکار ناپذیر است. اما اگر ما با روحیه ایثارگری و جهادی پای کار باشیم و هماهنگی کنیم و همدل و یکصدا باشیم می‌توانیم مؤثر باشیم، کنترل و مدیریت کنیم.
  محمدی تبار از صدا و سیما و رسانه‌های استان خواست در بحث فرهنگ سازی و اقدامات پیشگیرانه کمک کنند که مهمترین راه فرهنگ سازی و توجه افکار عمومی به اهمیت مراتع، جنگل‌ها و محیط زیست استان است. و کار فرهنگ سازی مؤثرتر از هر اقدامی است.
  محمدی تبار با تشکر از خدمات جهاد کشاورزی و فرمانداری گچساران در مبارزه با آفت ملخ، ادامه داد: در شرایط فعلی که مملکت بیش از هر زمان دیگر نیاز به اقتصاد بدون نفت دارد و همچنین با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید، استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از نفت مهمترین تولیدات آن کشاورزی، محصولات باغی، سیفی جات و زراعت می‌باشد. اگر آفت ملخ همین امروز کنترل نشود. اقتصاد غیرنفتی استان را در آینده نچندان دور فلج خواهد کرد.
  وی گفت: نقاط آلوده در بخش بی بی حکیمه (س) و خشاب لیشتر الان در حال حاضر دارای پوشش گیاهی خشک بوده و با توجه به اینکه این نوع ملخ سبزه خوار می‌باشد، مقصد بعدی آن نقاط دیگر شهرستان‌های سرسبز استان خواهد بود. لذا کلیه ادارات جهاد کشاورزی و فرمانداران هشتگانه اگر امروز نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند. فردا این آفت دامن گیر آنها خواهد شد. لذا آفت ملخ باید در نطفه خفه شود و کلیه دستگاه‌های اجرایی اعم از شرکت نفت و شهرداری‌ها باید بنا به مصوبات شورای هماهنگی مدیریت بحران تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود را در اختیار فرماندهی عملیات دفع آفت ملخ یعنی جهاد کشاورزی استان و فرمانداری‌ها نقاط آلوده قرار دهند.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “محمدی تبار در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خطاب به مدیران و فرمانداران : در قبال حفاظت از مراتع محیط زیست و جنگل‌های استان وظیفه اخلاقی، دینی و ملی داریم و نباید بی تفاوت باشیم”
  1. بهزادی گفت:

   کو گوش شنوا
   هر چه فریاد زدیم که جنگل های بلوط گچساران / روستای دیل داره نابود میشود ، کسی نه پاسخگو ست و نه پیگیری میکنند .
   ماموری هم که برا پیگیری از طرف منابع ملی فرستاده شد از طرف زغال کن دو گونی زغال رشوه دریافت و در صندوق عقب پژوه پارس گذاشت و رفت . همین

   1

   0

  
  امروز جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • دردنامه ای از وجود محرومیت شدید در روستاهای بهمئی
 • جلسه ساماندهی قهوه خانه ها و کافی شاپ های گچساران برگزار شد/فک پلمپ ۳۵ واحد غیرمجاز/نکاتی که مدیران قهوه خانه ها باید رعایت کنند
 • فرصت سازی از ایران بدون نفت
 • نرخنامه جدید ناوگان حمل و نقل مسافر تاکسی آژانس و تاکسی بیسیم در شهر دوگنبدان و شهرستان گچساران اعلام شد+جداول نرخنامه
 • گزارشی از پیگیری پروژه های کهگیلویه بزرگ توسط عدل هاشمی پور در دیدار با مدیران استانی
 • سیلی بشار ؛ در بیداد بیکاری استان ،ولِ اجتماعی نباشیم تا منحرف نشویم
 • در آستانه سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر ؛ خاطرات یک رزمنده از عملیات الی بیت المقدس+تصاویر
 • مدیرکلی که ارزش و اهمیت میراث کهن را نمی داند/ وقتی جلسه معارفه را با جلسه دفاع از پایان نامه اشتباه گرفته اند!!
 • نظر هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی در تعیین مدیریت متولی فرهنگ و هنر استان جدی گرفته شود/کج رفتاری وبدسلیقگی نسب به هنر وهنرمندان
 • سید قدرت الله حسینی:اینکه عده ای می گویند فلانی چه تعداد رأی دارد درست نیست
 • چاقوکشی و درگیری در آب وفاضلاب روستایی کهگیلویه /سمغان را به خاطر صندوق رای انتخاباتی نخواهید بلکه کرامت انسانی و حقوق شهروندانش را نیز رعایت کنید
 • کاش تاجگردون نباشد !!
 • جشن گلریزان آزادی زندانیان در گچساران برگزار شد/از حضور دو رقیب سیاسی تاجگردون تا غیبت برخی رؤسای ادارات+تصاویر
 • ملخ ها عزیزترند یا کشاورزان و باغداران منطقه لیشتر؟!
 • دل پر هواداران ستار هدایت خواه از معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد
 • واکنش رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران به خبر ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی
 • واکنش شهرداری دوگنبدان به خبر جلوگیری از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • با حضور معاونین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، پروژه انتقال نفت گوره به پایانه های نفتی بندر جاسک کلید خورد+تصاویر
 • ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • ۲۹ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
 •