طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۴ فروردین, ۱۳۹۸ | کد خبر : 96384 | نویسنده : sajad |
 •   

  بارش مطلوب سال زراعی جاری پس از تجربه ۱۰ سال خشکسالی نویدبخش سالی پربار برای رونق تولید در استان کهگیلویه و بویراحمد است.   به گزارش فانوس زاگرس، از سیلاب های پنجم و ششم فروردین امسال که منجر به ۱۵ هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت های عمرانی و اقتصادی این استان شد که بگذریم، […]

  فانوس زاگرس؛

  بارش مطلوب سال زراعی جاری پس از تجربه ۱۰ سال خشکسالی نویدبخش سالی پربار برای رونق تولید در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

   

  به گزارش فانوس زاگرس، از سیلاب های پنجم و ششم فروردین امسال که منجر به ۱۵ هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت های عمرانی و اقتصادی این استان شد که بگذریم، باران های سال آبی جاری رهاوردهای خوبی برای استان کهگیلویه و بویراحمد دارد.


  این استان که به خاطر وجود چندین رودخانه،چشمه سارها و آبشارهای فراوان به سرزمین آرودخانه های خروشان مشهور بود در یک دهه اخیر شاهد کم آبی شدید در بخش کشاورزی و تنش آب آشامیدنی در برخی از شهرها و روستاها بود.

   

  براساس آمار سازمان هواشناسی میانگین بلند مدت بارندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد که در سالهای گذشته ۷۰۰ میلیمتر در سال بود با گسترده شدن دامنه خشکسالی به ۵۲۸ میلیمتر در ابتدای سال آبی جاری رسید.

   

  **مروری بر سال های سخت خشکسالی

   

  سیطره بی چون و چرای خشکسالی در تابستان پارسال سطح آب سفره های زیرزمینی ۱۵ دشت کهگیلویه و بویراحمد را ۱۰ متر کاهش داد.

  خشک شدن بخش وسیعی از جنگل های بلوط، نه تنها تهدیدی برای آینده صنعت گردشگری بود بلکه باعث شد که محیط زیست برای پیشگیری از تلف شدن حیات وحش بر اثر گرسنگی و تشنگی دست به توزیع آب و علوفه دستی در مناطق حفاظت شده بزند.

  فروش بخشی از دام های عشایر بخش دیگری از تراژدی غمبار خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد بود، عشایر که از بی آبی، شیوع بیماری دامی و هزینه های کمرشکن خرید علوفه های دستی به تنگ آمده بودند مجبور به فروش تعدادی از دام های خود شدند.
  نابود شدن محصول هزاران هکتار از زمین های دیم در سال زراعی گذشته یکی دیگر از پیامدهای خشکسالی در استان بود.

  بیداد خشکسالی وقتی محسوس تر شد که آب صدها چشمه در تابستان سال گذشته خشکید، آبشار یاسوج در آستانه خشکیدگی، سد شاه قاسم خشک و بخش هایی از رودخانه بشار خشکید.

  در این شرایط بسیار سخت که استان کهگیلویه و بویراحمد از زمین و آسمان دچار خشکسالی شده بود، آب آشامیدنی شهرها و روستاها که به گفته مسئولان ۹۰ درصد آن از چشمه ها تامین می شد در شرایط سختی قرار گرفت.

  درآمد کشاورزان این استان که ۱۹۰ هزار هکتار از ۲۷۰ هکتار زمین کشاورزی آنان دیم بود به شدت کاهش یافت.

  اما باران های امسال چون خونی در رگ های طبیعت نیمه جان استان جریان یافت و امید را به سرزمین آب های خروشان برگرداند.

  حالا به مدد باران های امسال کام تشنه زمین های دیم سیراب، چشمه ها پرآب، مراتع غنی، جنگل ها با طراوات شده و همه اینها امیدبخش رونق تولید در حوزه های کشاورزان، دامپروری، گردشگری و حتی صنعت این استان است. 

   

  **۲برابر شدن تولید گندم

  مدیر سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: براساس پیش بینی های کارشناسی امسال افزون بر ۷۰ هزار تن گندم در استان برداشت می شود.

  الیاس تاج الدینی پیش بینی کرد که بهار امسال تولید گندم در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سال گذشته ۲ برابر افزایش یابد.

  وی تصریح کرد: بارش های مطلوب سال زراعی جاری باعث افزایش تولید این محصول زراعی راهبردی می شود.

   

  وی ابراز داشت: در سال زراعی گذشته هزاران هکتار از مزارع دیم گندم کهگیلویه و بویراحمد بر اثر کم بارشی نابود شد.

  تاجدینی همچنین از پیش بینی برداشت و خرید تضمینی ۲۳ هزار تن محصول دانه های روغنی کلزا و ۶ هزار تن جو در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

   

  ** طراوات جنگل ها

  معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های مطلوب سال زراعی جاری جنگل ها و مراتع همه نقاط این استان را احیا کرده است.

  گودرز باقری فرد با اشاره به نقش جنگل ها و مراتع در کنترل خسارات های باران های سیل آسا، فرسایش خاک، کاهش آلودگی ها، رونق صنعت گردشگری ابراز امیدواری کرد: باران های امسال بتواند نقش اثرگذاری در بهبود وضعیت زندگی مردم داشته باشد.

  وی اظهار داشت: جنگل های برخی نقاط مانند شلالدون و میمند در کهگیلویه و بویراحمد که بر اثر خشکسالی در حال نابودی بودند احیا شدند و از خشک شدن آنها جلوگیری شد.

  وی با اشاره به اینکه جنگل هایی که دچار خشکیدگی کامل شده اند جز با درختکاری قابل احیا نیست اضافه کرد: باران های امسال باعث احیای بخش قابل توجهی از درختانی شد که درگیر خشکیدگی بودند.

  معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: رویش مجدد تعداد زیادی از گونه های گیاهی خوش خوراک برای تعلیف دام پس از گذشتن هفت سال از آخرین رویش آنها پیامد خوب دیگر بارندگی های امسال بوده که کارشناسان در بازدیدهای میدانی در شهرستان گچساران مشاهده کرده اند.

  باقری فرد تصریح کرد: در مجموع وضعیت مراتع کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در مناطق گرمسیری بسیار مطلوب است.

  معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این استان از نظر میزان بارندگی دومین استان پر باران کشور بود گفت:با توجه به باران های سیل آسا در مدت زمان کم وجود جنگلها، پوشش گیاهی و اجرای طرح های آبخیزداری باعث شد خسارت های سیل کمتر از میزان بارش ها باشد.

  باقری فرد با اشاره به اینکه ۴۰ هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد تبدیل به بیابان و ۱۰۰ هزار هکتار دیگر در معرض بیابان شدن است اضافه کرد: بدون شک بارش باران و افزایش پوشش گیاهی بر کند شدن روند بیابان زایی اثرگذار است.
  وی با یادآوری خشکیده شدن ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد بر اثر خشکسالی های پیاپی سال های اخیر بیان کرد: قطعا بارندگی های امسال بر کند شدن پیشرفت خشکیدگی درختان بلوط اثرات چشمگیر دارد.

  بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از وسعت کهگیلویه و بویراحمد را جنگل و مرتع تشکیل داده است.

  ۳۶ هزار هکتار جنگل دست کاشت در مناطق مختلف این استان وجود دارد.
  از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بیش از ۱۲۰۰ میلیمتر باران در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد باریده است.

  براساس آخرین آمار میزان بارندگی سال زراعی ۹۷-۹۸ به ترتیب در سی سخت ۱۰۶۰٫۸، دهدشت ۸۱۶٫۶، امامزاده جعفر ۷۶۰، دوگنبدان ۶۶۶٫۳ و لیکک ۶۸۴٫۲ میلیمتر اعلام شده است.

  میانگین میزان بارندگی کهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی ۹۷-۹۸ تاکنون ۸۶۳٫۶ میلیمتر است.

   

  ** سال خوب برای عشایر

  مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دلیل بارش های مطلوب در سال زراعی جاری ، رویش مراتع در مناطق قشلاقی این استان بسیار غنی است به طوری که در چهل ساله گذشته بی سابقه بوده است.

  مجید علی پور اظهار داشت: غنی شدن مراتع در بهار امسال باعث افزایش تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد و به حداقل رسیدن استفاده از علوفه دستی می شود.

  وی اضافه کرد: براساس برآوردهای کارشناشی ، امسال یکهزار و ۵۰۰ تن به تولید گوشت قرمز استان افزوده خواهد شد.

  علی پور ابراز داشت: پارسال عشایر کهگیلویه و بویراحمد هفت هزار و ۵۰۰ تن گوشت تولید کردند.

  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کاهش چشمگیر بیماری های دامی از دیگر مزایای بارش های بهاره در مناطق عشایری این استان است.

  به گفته علی پور هم اکنون وضعیت بسیار خوبی از نظر علوفه و آب در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد حاکم است و امسال پس از چند سال کوچ بهاره به موقع انجام می شود.

  وی بیان کرد: امسال کوچ عشایر به مناطق ییلاقی از پانزدهم اردیبهشت در مناطق قشلاقی آغاز خواهد شد.

  جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با یک‌میلیون رأس دام سبک و سنگین ، ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.

  ۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.

  هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

   

  ** وضعیت تنها سد بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت:۶۱۸ میلیمتر باران از اول مهرماه تاکنون در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر گچساران به ثبت رسیده که ۹۴ میلیمتر آن مربوط به بارندگی های فروردین ماه بوده است.

  اکبر خدری افزود: مجموع بارش های ثبت شده سال زراعی گذشته در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ۲۱۰ میلیمتر بوده است.

  وی بیان کرد: ۴۵ میلیون متر مکعب آب سد کوثر امسال پس از هماهنگی با مسئولان شهرها و روستاهای اطراف و اطلاع رسانی به دامداران،کشاورزان و مسافران نوروزی در بهار امسال رهاسازی شد.

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران تصریح کرد:آخرین رهاسازی آب سد کوثر با نوجه به پیش بینی سیل در سال آبی ۱۳۹۲-۹۳ صورت گرفت.

  وی حجم آب مخزن سد کوثر را ۵۴۳ میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود: هم اکنون ۳۷ میلیون متر مکعب از ظرفیت سد خالی است و مشکلی برای سرریز شدن سد وجود ندارد.

  وی گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد.

  خدری با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد ۶۲۳متر است.

  وی تصریح کرد: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.

  این سد سالانه آب آشامیدنی ۲۰ شهرستان و ۲ هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌کند.

  سد کوثر در فاصلهٔ ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر دوگنبدان، مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

  این استان با بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران قرار دارد و ۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.

  کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.

  این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » ““برکات باران در کهگیلویه و بویراحمد””

  
  امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • خروج گندم از شهرستان بویراحمد ممنوع شد
 • با تمام وجود غمگینم ، مثل زنی که نمیدانست زن بودنش را…
 • ﻋﺮﻭﺱ گچساران ﺩﺭ ﺁﺗﺶ ﺳﻮﺧﺖ، و میسوزد+تصاویر
 • اظهارات استانداران سابق و جدید کهگیلویه و بویراحمد در مراسم تودیع و معارفه / احمدی: هر جا مسئولیتی داشته باشم کارگزار مردم کهگیلویه و بویراحمد خواهم بود/کلانتری: آویزان کسی نبوده ام
 • استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد:آویزان کسی نیستم/سرباز رهبری هستم
 • اتخاذ تاکتیک جدید از سوی “سید قدرت”
 • واکنش سید قدرت الله حسینی به قدرت الله بیعت اصل
 • کارهای بزرگ دیگران را حقیر جلوه دادن و کارهای کوچک خود را شق القمر ، جای گله مندی از نماینده است
 • “چرا زینل زاده؟”
 • گزارشی از مراسم تکریم و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد/تاجگردون:کلانتری لرتر از آقای احمدی است/غلام محمد زارعی:همدلی بی سابقه ای بین نمایندگان استان بوده است/عدل هاشمی پور:رقابت بین نمایندگان استان سیاسی نیست+تصویر
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی 
 • استانداری که حتی حاضر نشد خانواده اش را در یاسوج سکونت دهد
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • تصمیم عاقلانه و زیرکانه برای “اردلان زینل زاده
 • واکنش فعال سیاسی گچساران به جشن محله سادات
 • ادامه آتش سوزی در کوههای لنده و کندی عملیات اطفای حریق +تصاویر
 • یادداشتی بر تحرکات انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • زمان و مکان آئین تودیع و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر کشور
 • نماینده بویراحمد و دنا:تمام تلاش خود را برای پیدا کردن جوان غرق شده در رودخانه بشار بکار خواهیم بست
 •