طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ | کد خبر : 96237 | نویسنده : sajad |
 •   

  طغیان سرنوشت ساز   به قلم فاطمه رشیدی رودخانه بشار در بیخ گوش شهر یاسوج طغیان کرد تا هر آنچه را که در دو دهه گذشته از بستر و حریمش تصرف شده بود در ساعتی پس بگیرد. بارش های سیل آسا در فروردین ماه در کشور خسارات زیادی به بار آورد اما در استان کهگیلویه […]

  فانوس زاگرس؛

  طغیان سرنوشت ساز

   

  به قلم فاطمه رشیدی

  رودخانه بشار در بیخ گوش شهر یاسوج طغیان کرد تا هر آنچه را که در دو دهه گذشته از بستر و حریمش تصرف شده بود در ساعتی پس بگیرد.

  بارش های سیل آسا در فروردین ماه در کشور خسارات زیادی به بار آورد اما در استان کهگیلویه و بویراحمد و به طور مشخص در شهرستان بویراحمد و بخش شهری در یاسوج مرکز استان بیشترین خسارت ها در مسیر رودخانه بشار بوجود آمد .


  تمامی پل هایی که در طول سالیان بر روی این رودخانه ساخته شده بود تخریب شدند و البته همچنان پل اول و دوم مقاومت کردند تا چه زمانی و در چه حادثه ای از نفس بیفتند.

  هر چه مزارع پرورش ماهی، طرح ها و فضا های گردشگری، پارک ها و فضای سبز، مزارع و باغات کشاورزی، منازل لوکس و ساحلی ، کارخانه های شن و ماسه و غیره در حاشیه ۱۹۰ کیلومتری رودخانه ساخته شده بود صد در صد تخریب شده و یا آسیب جدی دیدند.

  حال این سوال پیش می آید که چه میزان از این صدها میلیارد خسارت ایجاد شده در مسیر بشار ناشی از ذات غافلگیر کننده سیل و طغیان رودخانه بود؟

  واقعیت این است سیل و بارش سیل آسا تنها حادثه غیر مترقبه قابل پیش بینی در طبیعت است که گاه حتی از یک هفته قبل هم هواشناسی هشدار آن را می دهد چنانچه در سیل های اخیر اتفاق افتاد. 

  اما ترس از سیل نه ناشی از غافلگیری از وقوع که به این دلیل است وقتی رودخانه ای طغیان می کند و یا سیلی به راه می افتد هیچ کس را یارای مقابله با آن نیست. هیچ نیروی محیطی دیگری به اندازه آب های سطحی نمی تواند سطح زمین را حتی در نواحی خشک تغییر دهد.

  با این تعریف دوباره باید از خودمان بپرسیم آیا صدها میلیارد خسارتی که سیلاب و طغیان رودخانه بشار در شهر یاسوج و دیگر نقاط شهرستان بویراحمد بوجود آورد به اندازه ذات غافلگیر کننده سیل ، غیر قابل پیش بینی بود؟

  برای پاسخ به این سوال کافیست نگاهی به خانه ، حریم و بستر این رود خروشان بیندازیم که سالیان و دهه های گذشته چه بر سرش آمده است.

  رودخانه بشار شاید در تعریف مانند یکی از بی شمار رودخانه های این کشور باشد اما این رودخانه ویژگی هایی دارد که آن را منحصر به فرد می کند.

  بشار شاهرگ حیاتی ای است که یاسوج و صدها روستا و آبادی بزرگ و کوچک در کنار آن شکل گرفته است. این رودخانه از تنگ سرخ و تنگ تیزاب در مرز استان فارس شروع شده و پس از گذر از یاسوج و دروهان با پیوستن به رود خرسان به کارون و در آخر به خلیج همیشه فارس می ریزد.

  از آنجایی که هسته اصلی و شاکله شهر یاسوج در دو سوی این رودخانه ایجاد شده پس بستر و حریم آن کاملا مشخص و معین بوده است. 

  در سالهای گذشته که استان پر آب کهگیلویه و بویراحمد به ناگاه وارد خشکسالی شد این رودخانه تا مرز خشک شدن پیش رفت. کم آب شدن رودخانه باعث شد بسیاری آن را سرنوشت حتمی این رودخانه بپندارند و نه تنها از مرزهای حریم این رودخانه گذشتند حتی در بستر آن نیز ساخت و سازهایی انجام شد.

  حتی در شهر یاسوج با استفاده از کانال های غیر مجاز آب آن را در مسیر منحرف کردند آن چنانکه باریکه های آب به سختی تا پل اول و دوم می رسید.

  برخی حتی به این هم قانع نشده و بستر رودخانه را شخم کرده و تبدیل به مزارع برنج کردند. این اتفاق باعث شد اندک رمق بشار نیز گرفته شود و میلیون ها موجود آبزی این رودخانه از بین برود.

  ممنوعیت کشت پاییزه و بهاره و آب بر و هر نوع کشت و زارعت در اطراف آن هم تاثیری نداشت.

  مشکلات بشار یکی دوتا که نبود که بتوان به راحتی آنها را حل کرد. مشکل مزارع حل می شد ، کارخانه ها تعطیل و مجوزهای غیر کارشناسی احداث پروژه در حریم و بستر رودخانه داغ این شهر را دوچندان می کرد.

  آب رودخانه آنقدر مویرگی شد که ساخت پل با اعتبارات میلیونی بر روی آن ریخت و پاش به نظر می آمد و با اینکه دوران مقاومت پل اول و دوم تمام شده بود عزمی برای اتمام پل های سوم و چهارم و پنجم دیده نمی شد و تنها موضوعی که توانست به عنوان اهرم فشار ساخت پل ها را کمی سرعت بخشد رشد بی رویه جمعیت ، توسعه شهر و البته ترافیک بود.

  پل سوم هم ساخته شد و در همان شروع کار و با اولین بارش آسیب دید. در واقع کسی ناظران و مشاوران طرح احتمالا فکرش را هم نمی کردند که ممکن است دوباره آب به این رودخانه برگردد.

  سال ۹۵ مطالعه ای بر روی همه رودخانه های کشور برای ساماندهی بستر آنها بدون استفاده از سازه های بتنی و غیر طبیعی انجام گرفت و در این میان رودخانه بشار از معدود رودخانه هایی بود که توانست نظر کارشناسان را برای سرمایه گذاری و ایجاد طرح های گردشگری سازگار با اقلیم و مسیر گذر رودخانه جلب کند.

  اما بی مهری انسان و آسمان در حق این رودخانه باعث شد این فرصت هم از دست برود و ساماندهی بستر و حاشیه رودخانه به کلی به فرواموشی سپرده شد و اولویت فقط نجات رودخانه شود.

  در نهایت رودخانه بشار آنچنان تصرف شد که از بشار فقط نام آن ماند و خاطرات آن. انگار نه انگار که حیات یاسوج به حیات بشار گره خورده است.

  نکته جالب در این میان نوع تجاوز رانت گونه به حریم این رودخانه بود که اغلب با پشتوانه کسانی انجام می شد که دقیقا تبعات این تصرفات را می دانستند. هرچه برخورد و تهدید به افشاگری می شد هم راه به جایی نمی برد.

  در نهایت اما بشار ،خود دست به کار شد و خود حقش را پس گرفت و در فروردین ماه این رودخانه پس از دو دهه طغیان کرد و هر آنچه در بستر و حریمش ساخته شده بود را با خود به قعر خلیج فارس برد . 

  نه آنهایی که حریم رودخانه را تصرف کرده بودند و نه آنهایی که تصرف ها به پشتوانه مجوزهایشان انجام شده بود هیچ کدام جرات و فرصت اعتراض پیدا نکردند.

  و این اتفاق از یک طرف درس بزرگی برای آنهایی بود که شب و روز پشت در اتاق مدیران به دنبال مجوز و رانت و پیدا کردن روزنه ای برای دور زدن قانون بودند و از سوی دیگر درس بزرگی هم برای آنانی بود که گاهی تحت فشارهای اجتماعی و گاه قومی پای خیانت به طبیعت مهر تایید زده بودند.

  حالا همه می دانند اگر چه می توان سیل را پیش بینی کرد اما مهار کردنش سخت و گاهی غیر ممکن است.

  اکنون استاندار کهگیلویه و بویراحمد در اقدامی متهورانه مصوب کرده به طرح هایی که در حریم روزدخانه های استان احداث شده اند و با سیل اخیر خسارت دیده اند هیچ گونه خسارتی پرداخت نمی شود.

  این روزها رودخانه بشار آرام گرفته و اگر این آخرین خشمش باشد باز هم آنچنان قدرتمندانه بوده که دست کم تا دو دهه دیگر کسی را یارای مقابله با آن نباشد و می توان سرنوشت بشار را حالا که از همه قید و بندها آزاد شده و بی هیچ ملاحظه و ترسی حریمش را مشخص کرده دوباره از سرنوشت.

  سیل اخیر دست کم ثابت کرد که رودخانه ،تنها خانه رود است و بس . 

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای ““طغیان سرنوشت ساز””
  1. خودم گفت:

   من که لذت بر دم ممنون، عالی بود
   آک ناراحت نمیشی از خانمی این چنین زیبا نوشتن توقع نمیرفت

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • خروج گندم از شهرستان بویراحمد ممنوع شد
 • با تمام وجود غمگینم ، مثل زنی که نمیدانست زن بودنش را…
 • ﻋﺮﻭﺱ گچساران ﺩﺭ ﺁﺗﺶ ﺳﻮﺧﺖ، و میسوزد+تصاویر
 • اظهارات استانداران سابق و جدید کهگیلویه و بویراحمد در مراسم تودیع و معارفه / احمدی: هر جا مسئولیتی داشته باشم کارگزار مردم کهگیلویه و بویراحمد خواهم بود/کلانتری: آویزان کسی نبوده ام
 • استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد:آویزان کسی نیستم/سرباز رهبری هستم
 • اتخاذ تاکتیک جدید از سوی “سید قدرت”
 • واکنش سید قدرت الله حسینی به قدرت الله بیعت اصل
 • کارهای بزرگ دیگران را حقیر جلوه دادن و کارهای کوچک خود را شق القمر ، جای گله مندی از نماینده است
 • “چرا زینل زاده؟”
 • گزارشی از مراسم تکریم و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد/تاجگردون:کلانتری لرتر از آقای احمدی است/غلام محمد زارعی:همدلی بی سابقه ای بین نمایندگان استان بوده است/عدل هاشمی پور:رقابت بین نمایندگان استان سیاسی نیست+تصویر
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی 
 • استانداری که حتی حاضر نشد خانواده اش را در یاسوج سکونت دهد
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • تصمیم عاقلانه و زیرکانه برای “اردلان زینل زاده
 • واکنش فعال سیاسی گچساران به جشن محله سادات
 • ادامه آتش سوزی در کوههای لنده و کندی عملیات اطفای حریق +تصاویر
 • یادداشتی بر تحرکات انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • زمان و مکان آئین تودیع و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر کشور
 • نماینده بویراحمد و دنا:تمام تلاش خود را برای پیدا کردن جوان غرق شده در رودخانه بشار بکار خواهیم بست
 •