طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۶ بهمن, ۱۳۹۷ | کد خبر : 91492 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     فرماندار مطلوب گچساران ؛ پیشنهاد و راهکارها     به قلم دکتر روح الله قابضی       هفته گذشته شاهد تودیع و معارفه فرمانداران قدیم وجدید شهرستان گچساران بودیم. به این بهانه مطالبی را تقدیم مردم عزیز و خوانندگان محترم می نمایم.   جناب آقای حاج رحیمی از دوستان ارزشمند و […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

   

  فرماندار مطلوب گچساران ؛ پیشنهاد و راهکارها

   

   

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

   

   

  هفته گذشته شاهد تودیع و معارفه فرمانداران قدیم وجدید شهرستان گچساران بودیم. به این بهانه مطالبی را تقدیم مردم عزیز و خوانندگان محترم می نمایم.

   

  جناب آقای حاج رحیمی از دوستان ارزشمند و قدیمی ما  پس از ۵ سال صدارت در فرمانداری گچساران  جای خود را را به برادر دیگری داد.

   

   

  ضمن تشکر از زحمات چند ساله ایشان در مقام فرمانداری گچساران ،در مسئولیت جدید نیز برایش آرزوی موفقیت دارم .

   

  درخصوص فرماندار جدید هم چون عمر اداری و سیاسی و مدیریتی  ایشان در یاسوج بوده حقیر هیچ گونه شناخت مستقیمی ندارم.گرچه در این فاصله کوتاهی که مطرح بودند اطلاعاتی در مورد ایشان به دست آمده اما فعلادر مقام قضاوت نیستم. بنابراین باید منتظر بود و در عمل شناخت و نسبت به عملکردش قضاوت کرد.

   

  ضمن اینکه این نوشتار از موضعی فراتر از قضاوت در خصوص افراد  و ملاک های عمومی به موضوع پرداخته و  آنچه مورد نظر است ملاک ها ومعیارهای تخصصی و کارشناسی  لازم برای یک فرماندار مطلوب برای گچساران امروزی صرفا نظر از افراد و مصادیق خاص است .

   

  گچساران موقعت خاص و استثنائی در استان دارد. سابقه تمدنی و سیاسی و حضور صنعت نفت و برخورداری از منابع نفت و گاز ، موقعیت خاص سیاسی و اقتصادی،موقعیت  و وجهه ممتازی به این شهر بخشیده و معتقدم حتی شرایط فرمانداری ویژه را  هم دارد.

   

  بنابراین فکر میکنم فردی که بخواهد در گچساران فرماندار موفق و موثری باشد باید آمادگی های علمی ،روحی ،روانی ،فکری و جسمی ومهارتهای مدیریتی  لازم برای حضور در چنین منطقه ای با چنین مختصات پیچیده ای  را داشته باشد.

   

  قبل از ورود به مولفه های لازم برای فرمانداری یک موضوع را باید خاطر نشان کنم . متاسفانه مقام و تاثیر گذاری فرماندار یک منطقه  آنگونه که در ذهن مردم جای گرفته و انتظار دارند ، نیست. در ساختار اداری کشور ما فرماندار یک مقام تضعیف شده است و بدنه کارشناسی فرمانداریهای کشور  به موازات انتظاراتی که آنها میرود تقویت نشده اند.از یک طرف گفته می شود استقلال قوا وجود دارد اما از طرفی فرماندار مسئول هماهنگی قوا  و مقام عالی دولت در هر شهرستان است که این خود پارادوکس بزرگی است.

   

  اینکه در عمل چقدر سایر قوا در شهرستان از فرماندار حرف شنوی دارند موضوع مبهم و رها شده ای است.از طرف دیگر در خود قوه مجریه نیز این نگاه وجود دارد به این صورت که گفته می شود  وزارت کشور و وزیر کشور هم یک وزیر از کابینه و هم سطح دیگر وزرا است پس مافوق سایر وزرا نیست .

   

  به همین نسبت در استانها  و شهرستانها این نگاه و نقد در خصوص  حکمرانی استانداران و فرمانداران بر سایر ادارات دولتی و قوای دیگر وجود دارد.ممکن است علنی گفته نشود اما به طور تلویحی وجود دارد . البته در این خصوص مباحثی وجود دارد که موضوع این نوشتار نبوده و در جای خود قابل بررسی است.

   

  بنابراین این نکته مهمی است که هنگام  قضاوت در خصوص عملکرد فرمانداران باید آن  را در نظر داشته باشیم .در مجموع  باید بدانیم فرماندار یک شهرستان فردی فعال مایشاء نیست.

   

  با این مقدمه در این نوشتار اراده بر این بوده است  که بدون ورود به حریم مصادیق و افراد و بدون هیچگونه قضاوت در خصوص عملکرد  فرماندار قبلی و همچنین بدون هیچ گونه پیشداوری در خصوص نحوه رفتن  فرماندار قبلی و انتخاب و سابقه کاری فرماندار جدید  و بی توجه به حواشی مربوطه ، با یک نگاه کارشناسی و منطلق با شرایط و واقعیات میدانی و انتظارات  به حقی که در این خصوص وجود دارد ، مولفه های لازم برای برای فرماندار موفق و مقتدر در گچساران بیان شود .البته ویژگیهای عمومی نظیر تقوا و تعهد و پاک دستی و … سابق بر این مولفه ها قطعا  لازم و ضروری و اظهر من شمس است که موضوع این نوشتار نیست.

   

  اولین و مهمترین موضوعی که در خصوص گچساران مطرح هست بحث صنعت نفت است.گچساران شهری صنعتی و اقتصادی است.علاوه بر نقش مسلط این صنعت در اقتصاد منطقه سایر موارد مرتبط با صنعت نفت نیز بسیار مهم و اساسی است.موقعیت صنعت نفت گچساران به گونه ای است که در چندین استان اطراف پراکنده است و همه اینها به نوعی به نفت گچساران چشم طمع دارند و در سالهای اخیر تشدید نیز شده است. از طرفی مدیریت صنعت نفت نیز در اختیار استان خوزستان و مناطق نفت خیز جنوب است و سیاست گذاری صنعت نفت در خوزستان انجام می شود.

   

  گچساران از طرف دیگر به لحاظ سیاسی و اداری به کهگیلویه وبویر احمد تعلق دارد و در این زمینه نوعی دوگانگی سیاسی و اداری وجود دارد .به گونه ای که بعضا مدیران صنعت نفت گچساران شانی بالاتر از فرماندار برای خود قایل بوده و خود را ملزم به پاسخگوی به فرماندار نمی دانسته اند و حتی آن موقع که نفت گچساران در سطح منطقه بود و شرکت هم نبود در جلسات شورای اداری شهرستان  هم شرکت نمی کرده اند.

   

  حقیر خود شاهد این مدعا بوده ام و برخی همکاران قدیمی صنعت نفتی نیز  در این خصوص میتوانند شهادت دهند.بنابراین نوع تعامل فرماندار گچساران با صنعت نفت بسیار مهم و اثر گذار و تعیین کننده است.فرماندار گچساران باید بتواند این روابط پیچیده سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را به خوبی بفهمد و در این میان  نقش آفرینی کند و بتواند با تعامل با مراجع ذیربط و ذینفع  منافع شهرستان را حداکثر نماید.

   

  شخص فرماندار و مجموعه کارشناسی فرمانداری باید بتوانند در این زمینه و سایر ماموریت ها توان برنامه ریزی استراتژیک و تحول گرائی داشته باشند و ریل گذاری مناسبی برای توسعه شهرستان انجام دهند .در غیر این صورت بازدید مرسوم از ادارات و برگزاری جلسات شورای ادرای و حضور در شوراهای مختلف افتادن به دام روزمرگی بوده و  مشکلی از این شهر حل نمی کند.

   

  دومین موضوع مهم اینکه گچساران از شهرهای پیشقراول در انقلاب و قلب تپنده سیاسی در استان و بعضا جنوب کشور بوده است.گروه های سیاسی و تشکیلات سابقه دار سیاسی از جناح های مختلف در این منطقه حضور  فعال داشته و دارند.در این زمینه میتوان گفت گچساران سیاسی ترین شهر استان نیز به حساب می آید.

   

  فرماندار گچساران باید فرماندار همه باشد نه گروه ، قبیله و جریان خاصی .باید بتواند تعامل متناسب ومناسب با گروه های سیاسی  و سایر نخبگان فرهنگی و اقتصادی  و اجتماعی این شهر در سطوح مختلف داشته باشد به گونه ای که همه احساس  مسئولیت کرده و بتوانند در اداره شهر مشارکت داشته باشند.

   

  انتخاب مشاورانی امین و موجه و مقبول جامعه و دارای حسن سابقه می تواند کمک بسیاری به فرماندار نماید. موضوعی که متاسفانه علی رغم شعارهایی که داده می شود مغفول مانده و اگر هم بعضا برخی اقدامات انجام شده صوری و تشریفاتی و رفع تکلیفی  بوده است .از طرف دیگر این شهر یک شهر قومی وقبیله ای نیز هست که باید در این زمینه با جامعه شناسی و روان شناسی مردم و قبایل مخلتف آشنا بود تا بتوان در این منطقه خوب کار کرده  و موفق باشیم .مردم گچساران مردمی فرهنگی و رشید و فرهیخته هستند و از این جهت از امتیاز بزرگی برخودار است .اما با این حال هنر مدیران و در راس آنها مدیر ارشد یعنی فرماندار باید این باشد که از این زیر ساخت فرهنگی به درستی بهره برداری نماید.به گونه ای رفتار نشود که تبعیض میان مردم و طوایف تشدید گردد که در ان صورت کار برای مدیران سخت خواهد شد.یک مثال در این خصوص عرض کنم.فرمانداران گچساران از زمان اسماعیل بشارده به بعد را دقیق میشناسنم .در مقطعی جناب آقای علی مرادی که اصالتا لرستانی و اهل پلدختر بود فرماندار این شهر شد .به شهادت همه سیاسیون و کارمندان شاغل و بازنشسته فرمانداری یکی از مقتدرترین فرماندارانی بود که این شهر به خود دیده است.یک ماه از پس از انتصاب ملاقاتی خدمتشون بودم.خیلی جالب بود در صحبت هایی که داشتیم متوجه شدم شناخت کاملی از طوایف گچساران و ویژگیهای آنها  و افراد تاثیر گذار انها دارد.حتی در خصوص نارک ما و در سطح ریز تر در خصوص خانواده ما نیز شناخت دقیق و کاملی داشت.معتقدم یکی از عوامل موفقیت ایشان در گچساران شناخت دقیق مردم و تعامل مناسب و متناسب با آنها بود که بعضا این تعاملات هنوز هم ادامه دارد.این موضوع هیچ منافاتی با داشتن فکر و وابستگی سیاسی نیست.جناب آقای مرادی با اینکه یک اصلاح طلب شناسنامه دار و اصیل بود تعامل بسیار خوبی با همه گروه های سیاسی داشت.

   

  موضوع مهم دیگر به  نحوه تعامل با  مدیران شهرستان برمی گردد.جناب آقای تاجگردون نماینده محترم گچساران در مجلس بارها گفته اند که مدیران ضعیف خود را پشت سر طایفه خود قایم کرده اند و به کرات در جلسات شورای اداری این موضوع را با تشر گوشزد کرده اند.

   

  فرماندار گچساران باید بتواند و این توان را داشته باشد که تعارف و رودربایستی و مصلحت اندیشی های  معمول را کنار گذاشته و  این مدیران ضعیف را شناسائی و با آنها برخورد کند. در غیر این صورت این تغییر و تحولات دور باطل و تسلسل خواهد بود. قطعا انتظارات نماینده محترم  از فرماندار گچساران بالا و خاص بوده و شرایط ویژه ای را می طلبد که در محدوده موضوعات روزمره اداری نمی گنجد.

   

  بنابراین به همین نسبت مردم نیز انتظارات بالایی دارند و به عبارتی تراز مطالبات مردم بالارفته است. بنابر این فرماندار و مدیران اجرایی شهرستان باید توان تعامل و  همراهی با ایشان را داشته باشند.شخصی که فرماندار گچساران است یاید بتواند همپای آقای تاجگردون به خصوص در مباحث بودجه ای و پیگیری و اجرای پروژه ها و استفاده مناسب و به موقع  از اعتبارات اختصاص یافته به منطقه حرکت کند .به کرات دیده می شود در این خصوص به دلیل ضعف مسئولان محلی و اجرائی تلاش های نماینده هم خنثی می گردد و بعضا اعتباراتی که در این شرایط سخت به منطقه اختصاص یافته برگشت خورده است که ظلم بزرگ و نابخشودنی است.

   

  موضوع مهم دیگر بیکاری فزاینده  ونگران کننده نسل جوان گچساران است.البته این موضوع کشوری و ساختاری است و انتظار ما این نیست که فرماندار گچساران این معضل را حل کند.انتظار به حق مردم جلوگیری از تبعیض وبی عدالتی و پارتی بازی و اجرای عدالت نسبی در این رابطه است.یکی از عوارض بیکاری که از خود بیکاری  نیز دردناک تر هست بحث تبعیض و بی عدالتی درجذب نیرو در بخش های دولتی است که مرتب در سایت های استانی منتشر می شود و مردم عزیز در جریان کامل هستند.این موضوع موجب تنشهای قومی وقبیل ای زیادی در این منطقه شده است و چالش بزرگی برای متولیان امر است.نوعی احساس عمومی براین است که جذب و استخدام به طوایف و افراد خاصی محدود شده است که منجر به کاهش سرمایه اجتماعی و بد بینی مردم به حاکمیت شده است.رسالت مهم فرماندار گچساران در این شرایط باز آفرینی اعتماد عمومی میان حاکمیت و مردم  وپرهیز از طایفه گرائی و حفظ آرامش در آستانه انتخابات مجلس پیش رو می باشد.فرماندار گچساران باید بداند دراین رابطه در مقابل خدا و مردم و وجدان خود مسئول است.بایدبداند آنچه مهم است کسب رضای خدا و خلق خداست نه خوشایند این و آن.

   

  در مجموع آنچه بیان شد شرایط خاص شهرستان گچساران ویژگیهای لازم برای موفقیت و کار آمدی یک فرماندار موفق در گچساران است که به ذهن ناقص حقیر رسیده است.معتقدم فرمانداری درگچساران موفق و مقتدر خواهد بود که چهره ای چند وجهی سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی باشد.

   

  فرماندار تک بعدی در گچساران موفق نخواهد بود. در خاتمه  به نکته بسیار مهمی اشاره کنم.مرسوم است که گفته می شود برخی اوقات افراد به جایگاه و پست ها  اعتبار میدهد اما برخی اوقات این  جایگاه و پست و مقام است که به فرد یا  افراد اعتبار می بخشد.

  در خصوص فرماندار گچساران با شرایط پیش گفته معتقدم باید فردی باشد که به این جایگاه اعتبار ببخشد نه اینکه به دنبال اعتبارگیری از آن باشد .

  باید به انتظار نشست و در عمل دید و قضاوت کرد.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “فرماندار مطلوب گچساران؛پیشنهادات و راهکارها”
  1. آخ و بخت گچساران گفت:

   توخو تا دیروز ایگفتی یو چه گزینه ایه ، خوان پایه اصلا پناسب نیست و از این جور حرفا
   حالا رفتی توی کار چیز.
   بسته دکتر ……….

   0

   0
   • جواب گفت:

    یا متنو نخوندی یا اینکه نفهمیدی که چی گفته که احتمال دومی بیشتره.کجاش در مورد افراد صحبت شده.ایشون به شاخص کلان یک فرماندار صحبت کرده.چرا ندانسته حرف میزنی

    1

    0
  2. احمد گفت:

   رحیمی بنده خدا تبعید شد به لرستان .خیلی دوست داشت گچساران بماند اما نگذاشتند

   0

   0
  3. تاجی گفت:

   بله همونطور که به آقای رحیمی و خانوادش اعتبار داد آقای خوانپایه سابقش مشخصه

   0

   0
  4. موسوی گفت:

   مطلب جالبی بود .نویسنده با ظرافت و به شکلی که افراد ناراحت نشوند نوشته نه رحیمی و نه خوان پایه این کاره نبوده و نیستند

   1

   0
  5. ناشناس گفت:

   چرا تا حالا خواب بودی

   0

   0
  6. بنوشکه گفت:

   بنده خدا رحیمی با اینکه خیلی خوش خدکتی کرد به تاج اما نمیدانم چه کار کرد که مورد غضب محفل بنوشکه قرار گرفت و تبعید شد به لرستان.میگن وقتی تاج مریض بوده ظاهرا چنا جا گفته بود میخام بیام تو صحنه و این شد بلای جانش که به نظر درست هم میاد

   0

   0
  7. باشت و باوی گفت:

   در خصوص فرمانداری گچساران چند نکته جای یررسی دارد
   ۱-اگر اقای رحیمی به فرموده تاجگردون موفق بود چرا جابجا شد.شک نکنید فرمانداری گچساران از استانداری لرستان هم برای رحیمی بهتر بود همانطور که نمایندگی گچساران از نمایندگی تهران برای اقایان مهمتره

   ۲–انتخاب یک بویراحمدی بی احترامی به باشت و باوی بوده و تاجگردون هم از این محل ضربه اساسی را خواهد خودر عین کاری که با بهرام تاج شد .دو مجموعه مهم نفت و فرمانداری به بویراحمدیها داده شده در حالی که خود گچساران ادم توانمند زیادی داشت که از این افراد بهتر بودند.
   ۳-فرماندار جدید هیچ سابقه سیاسی نداره فقط در حوزه راه بوده .بنابراین شاخصه فرمانداری گچساران چه از نظر شیخویت و چه از نظر سواد سیاسی را ندارد .اقایان نشون دادند بیشتر دنبال بله قربان گو هستند تا مدیر توانمند

   0

   0
  8. گچ گفت:

   درود بر دکتر قابضی عزیز
   انصافا متن جالبی بود و فرماندار جدید باید خودش را با این موارد عنوان شده وفق بدهد تا بجای راضی کردن افرادی خاص عموم مردم و خصوصا افرادی که وصل نیستند به جایی راضی باشند از ایشان

   0

   0
  9. ناشناس گفت:

   فعلا که فقط خوب بلدن پیام تسلیت بدن به داد زنده ها نمی رسند.

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • سه گزینه اصولگرایان گچساران و باشت از بین هفت کاندیدا چه کسانی هستند؟؟
 • فرماندار کهگیلویه مطرح کرد:جاده قلعه‌رئیسی به دیشموک چشم انتظار ردیف بودجه ملی است
 • حکایت پیرزن فلج در روستای مونه ، شهرستان لنده
 • بخشدار مرکزی کهگیلویه ؛ تنها منبع مالی دهیاری‌ها از منابع دولتی است
 • استفاده ابزاری از هنر و هنرمندان توسط تاجگردون/صندلی های تالار آزادی از هنرمند پر نمی شود
 • اظهارت نماینده گچساران و باشت در جلسه امروز علنی پارلمان+تصویر
 • همایش بزرگداشت سالروز ورود آزادگان در گچساران+تصاویر
 • « ۲۸ مرداد ۳۲ » و یک کودتای تمام عیار
 • لزوم ورود نماینده گچساران و باشت به پروژه ی آب شرب نآزمکان+تصاویر
 • تجمع سرباز معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران
 • گیر کردن مداد تراش در گلوی کودک یاسوجی/والدین مراقب کودکان خود باشند
 • بیمارانی که از نبود داروخانه در بیمارستان بی‌بی حکیمه گچساران رنج می‌برند
 • تحلیل سردار خورشیدی از نشست اصولگرایان گچساران و باشت/شهر را از دست دیو رها خواهیم کرد/مردم گچساران و باشت رای دهند که یک خانواده مولتی میلیاردر شود/همانگونه که امسال سال پایان خانواده های کشوری بود سال پایان خانواده های شهرستانی هم هست
 • زمین‌خواری در روز روشن در بویراحمد/غارت زمین‌های سروک برای ساخت ویلاها+فیلم
 • رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد تغییر میکند
 • پیشنهاد جانباز گچسارانی به رییس شورا و شهردار باشت
 • مرگ زن ۳۰ ساله در جاده شهرک ولایت یاسوج
 • وداع باشکوه مردم با آمیر احمد تقوی+تصاویر
 • فرهنگ گردشگردي ؛ گردشگری ابزاری برای توسعه پایدار
 • پیام تسلیت رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پی رحلت حجت الاسلام تقوی
 •