طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۴ بهمن, ۱۳۹۷ | کد خبر : 91370 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛       دامن زدن به قوم گرایی یعنی افول سپهر سیاسی از خردمندی به پشیمانی       به قلم دکتر ذبیح الله فتحی فتح       در حالی که انتظار می رفت و می رود که سپهر سیاسی استان سال به سال شاهد ترقی و پیشرفت باشد و فضایی برای […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

   

  دامن زدن به قوم گرایی یعنی افول سپهر سیاسی از خردمندی به پشیمانی

   

   

   

  به قلم دکتر ذبیح الله فتحی فتح

   

   

   

  در حالی که انتظار می رفت و می رود که سپهر سیاسی استان سال به سال شاهد ترقی و پیشرفت باشد و فضایی برای نمایش خرد فردی(در اینجا یعنی هر فرد صاحب تصمیم و سرنوشت خود باشد)، متاسفانه این روزها خبرهای خوشی از اطراف و اکناف به گوش نمی رسد. با نگاهی هرچند گذرا به سایت های محلی استان و شنیده ها از نخبگان سیاسی، همه و همه حاکی از ترویج فرهنگ قوم گرایی است. سرحدی و گرمسیری، باوی و بویراحمدی، ترک و لر و غیره و غیره. 

   

  به راستی چه کسانی و به چه قصدی به ترویج این فرهنگ میپردازند؟

   

  برای پاسخ به این سوال باید نگاهی هرچند کوتاه به وضعیت اجتماعی هر شهر و منطقه انداخت و دید چه کسانی در این فرهنگ دارای منفعت می شوند. 

   

  در گچساران شخصی استاد تبارشناسی است و تبار اقوام و اشخاص را برایشان هجی می کند تا خود آنها هم یاد بگیرند و به قومیت خود افتخار کنند در یاسوج و دیگر شهرها هم چنین کسانی هستند علم انساب می دانند و این یکی از توفیق های این دوستان سیاستمدار است که بخش عمده ای از وقت خود را گذاشته اند و اقوام و انساب را شناخته اند و ذهن طبقه بندی شده خود را در انتظار تولدها و مرگهای احتمالی نگاه داشته اند. تا اینجا بد نیست. قومیت یعنی اینکه تبار خود را بشناسی در مواقع بحرانی بتوانی به انسانهای هم تبار خود کمک کنی؟ قومیت مفهومی است برای هویت یافتن؟ بله در این مفهوم پرداختن به قومیت بد نیست بلکه راهگشاست اما آیا راه های دیگری برای هویت یافتن نیست یا اینکه  نباید به همنوعان خود که در تبار دیگری هستند کمک کنیم؟ هزاران دلیل مثبت دیگر برای قومیت گرایی هست که شاید من یک هزارم آنها را ندانم ولی میدانم که سیاستمداران نزدیک انتخابات قومیت را گونه ای دیگر و برای ساده سازی سپهر سیاسی به کار می برند تا از قدرت خرد فردی بکاهند و با مفهوم قومیت خود را طرف حساب نماینده قوم معرفی کنند و امتیازدهی ها و امتیاز گیری های فردی جای منافع عام را بگیرد.

   

  دیگری خود را نمایند یک قوم و دانسته و با داعیه رهبری آنها می گوید که حاکمیت یک قوم بر شهر و دیارمان بس است و اینک اگر شهر می خواهد پیشرفت و ترقی کند نوبت ماست پس به هر طریقی شده نمایندگی را در دست بگیریم. به راستی در این دوران که باید آن را عصر خرد نامید صحبت از حاکمیت یک قوم بر قوم دیگر چه معنایی دارد؟

   

  مرده ریگ عرب جاهلی که فکر می کردیم با ظهور اسلام از میان رفته به ما رسید. تعصب و قوم گرایی.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

  أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ ﴿١﴾ حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ ﴿٢﴾ مـفـسـران مـعـتـقـدنـد كـه ايـن سـوره دربـاره قـبـائلى نـازل شـد كـه بـر يـكـديـگـر تـفـاخـر مـى كـردنـد، و بـا كـثـرت نـفـرات و جـمـعـيـت يـا امـوال و ثـروت خـود بـر آنـها مباهات مى نمودند تا آنجا كه براى بالا بردن آمار نفرات قبيله به گورستان مى رفتند و قبرهاى مردگان هر قبيله را مى شمردند!.مـنتها بعضى آن را ناظر به دو قبيله از قبائل قريش در مكه مى دانند، و بعضى دو قبيله از قبائل انصار پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) در مدينه و بعضى تفاخر يهود را بر ديگران ، هر چند مكى بودن آن صحيحتر به نظر مى رسد. ولى مسلم است كه اين شاءن نزولها هر چه باشد هرگز مفهوم آيه را محدود نمى كند.(تفسیر نمونه)

   

  ترک بهتر است یا لر، سرحدی بهتر است یا گرمسیری، باوی بهتر است یا بویراحمدی وغیره و غیره ؟

   

  عرب جاهلی به تعداد قبرها و بزها و شترهایش هم برای نشان دادن برتری قومش بر دیگری افتخار می کرد. ما میخواهیم به چه افتخار کنیم؟ آنها خون قوم خود را مایه مباهات می دانستند مایه مباهات ما چیست؟ مگر خون باوی و بویراحمد و ترک و لر با هم متفاوت است یا اینکه ژن خاصی در فلان قوم هست که به آن ژن ریاست می گویند و به واسطه آن ژن خاص قرار باشد اوضاع شهر و دیار ما تغییر کند. آقایی که مدعی تغییر حاکمیت از یک قوم به قوم دیگری، به فرض فردا روز شما از صندوق رای مردم بیرون آمدی آیا با این طرز فکر امروزت باری را به منزل می رسانی؟ آیا خودت مشکلی بر مشکلات مردم دیارت نخواهی بود؟

   

  با ترویج قومیت گرایی وقت پیروزی هرکسی در انتخابات وقت نشان دادن و علنی کردن برتری قومی هم خواهد رسید. باوی و بویراحمدی، ترک و لر ، یاسوجی، گچسارانی، دهدشتی و … همه و همه باید نشان دهند که از قومیتی ممتاز هستند که توانسته اند برتری خود را در یک کارزار نشان دهند. این تمایز چگونه خواهد بود؟

   

  با ترویج قوم گرایی نوبت به تحقیر قومیتی هم خواهد رسید. کسی که از صندوق قومیت بیرون بیاید جز مروجان قومیت است و باعث تحقیر و نزاع همیشگی در جامعه خواهد بود. قوم گرایی منجر به تولد گروهی از نخبگان این فرهنگ می شود که خود را زمام دار قوم و قبیله خود می دانند. اینان هر کجا باشند از قافله سالاری قوم خود می گویند و تعداد افراد دنباله رو خود را می شمارند و از افتخارات خود در سپهسالاری قوم خود می گویند و گذشته درخشان قومشان و در آخر کار امتیازات قوم سالاری خود را طلب می کنند.

   

  با تمایل شدید بسیاری از سیاسیون به ترویج قوم گرایی چگونه می توان شعار توسعه آنان را باور کرد؟ و چگونه می خواهند رهبران توسعه شهر و دیار خود باشند؟ 

   

  این چیزی جز تناقضی آشکار در حرف و عمل آنها نیست. 

   

  اینک که از مزایای قوم گرایی سیاسی آگاه شدیم بهتر نیست که نامزدهای احتمالی مجلس بعدی و داعیه داران توسعه استان بجای ترویج فرهنگ قومیت به خرد فردی توجه کنند؟ بهتر نیست توسعه فرهنگی را بفهمند و با شعار عملی کردن توسعه فرهنگی گام به میدان انتخابات بگذارند؟ 

   

  در پایان این نوشته صرفا توصیه ای دوستانه است که بنابر وظیفه شهروندی نوشته شده است:

   

  من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم تو خواه از سخنم پند گیر خواه ملال

  و بعدها نگویید:

  …کنون هوای عمل میزند کبوتر نفس که دست جور زمانش نه پر گذاشت نه بال

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گشایش خانه مهر در کلینیک مددکاری اجتماعی بهزیستی گچساران+تصاویر
 • بوی تفرقه در گچساران و باشت می آید!!
 • کشف احشام قاچاق در گچساران
 • مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج برگزار می‌شود
 • گشت و گذار “تاجگردون” در دیار علیمراد جعفری /اگر نگویند این طرح ها را ماقبلا پیشنهاد داده بودیم؟!+تصاویر
 • شکست تیم صدر نشین هندبال کشور مقابل تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت
 • بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی می‌شود
 • احتمال حضور سید باقر موسوی در انتخابات آینده مجلس
 • پزشک کهگیلویه و بویراحمدی بعنوان نامزد نهایی رئیس کلی نظام پزشکی کشور انتخاب شد+جزییات
 • آقای خورشیدی: ۲۲ بهمن روز اتحاد بود نه روزکینه ورزی و انتقام جویی
 • مسابقات ورزشی دانش آموزان بسیج ناحیه مقاومت شهرستان گچساران برگزار شد+تصاویر
 • پیام تسلیت شهردار باشت به مناسبت شهادت جمعی از نیروهای سپاه پاسداران در انفجار تروریستی سیستان و بلوچستان
 • مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
 • احتمال حضور فرماندار سالیان نه چندان دور  گچساران در انتخابات آینده مجلس
 • حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان+جزییات
 • سیاه نمایی سردار در حسینیه بهبهانیهای گچساران
 • واکنش قابل تأمل مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد به گلایه ها و نقدهای مطرح شده اخیر
 • حکایت اصلاح طلبان ورژن جدیدی که از اصلاحات هیچ نمیدانند
 • بازگشایی تمامی مسیرهای اصلی منتهی به مرکز استان/۱۰۲ مصدوم حاصل سوانح رانندگی ۴۸ساعت گذشته در کهگیلویه و بویراحمد/ بارش مجدد باران در کهگیلویه و بویراحمد
 • عاملان شهادت شهید کهگیلویه و بویراحمدی حادثه تروریستی ماهشهر دستگیر شدند+جزییات
 •