طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۳۰ دی, ۱۳۹۷ | کد خبر : 90983 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     تحلیلی بر انتخابات آتی در حوزه گچساران و باشت     به قلم بهنام عکاشه       هفته اول دی ماه ۱۳۹۰؛ اله کس راهی و کاوس قبادی با رایزنی های فشرده سیدقدرت را مجبور به آمدن به عرصه ای کردند که خود از نتایجش آگاه بود یا لااقل این […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

   

  تحلیلی بر انتخابات آتی در حوزه گچساران و باشت

   

   

  به قلم بهنام عکاشه

   

   

   

  هفته اول دی ماه ۱۳۹۰؛ اله کس راهی و کاوس قبادی با رایزنی های فشرده سیدقدرت را مجبور به آمدن به عرصه ای کردند که خود از نتایجش آگاه بود یا لااقل این گونه وانمود می کرد که عاقبت خوبی نخواهد داشت.

  در وصف آن روزها همین بس که برخی از گریه و التماس لیدرهای سیدقدرت می گفتند.

  دو ماه بعد ثابت شد سیدقدرت راست می گفته و نتیجه انتخابات همانی بوده که او حدس زده بود.

  چهارسال بعد و در مراسم مرحوم سینا در حیاط حسینیه امام جعفر صادق(ع)، سیدقدرت در پاسخ به عده ای که درباره حمایت از «فولادی» پرسید جمله ای تاریخی آورد. «چی گیرمون ایا»؟

   

  این گفتمان اگرچه به شوخی برگزار شد نشان دهنده نگاه منطقی کاسب کارانه مبتنی بر نظام هزینه و فایده سیاسی سیدقدرت بود و او همیشه این گونه بوده است.

   

  سیدقدرت همیشه این گونه بوده و کسی را یارای عوض کردن مرد قدرتمند باوی نیست.

   

  او احتمالا با علم به اینکه رای به فولادی هیچ عایدی برای او ندارد به وظیفه ای تاریخی در برابر خاستگاه سیاسی و اجتماعی اش عمل نمود.

   

  او ۸ سال پیش از آن با حمایت نسبی اصلاح طلبان باشتی وارد مجلس شده بود.

   

  سیدقدرت که یکی از زیرک ترین مردان تاریخ باوی است از اعتماد به نفس سرشار بوده و قدرت جذب فراوانی دارد.

   

  وقتی پیام مظفری که آن سال به جبهه تاجگردون پیوسته بود گفت: سیدقدرت بچه باوی را رها نمی کند حسام در پاسخ او گفت سیدقدرت مثل سی و پنج سال گذشته عمل خواهد کرد.

   

  حسام احتمالا حالا محاسبه می کند که سیدقدرت آنچه را در خشت خام دیده می دید او در آئینه ندیده بود. راز همراهی همیشگی او و سیدقدرت حتی در دوره ای که ناخواسته به جعفری رای داده بود، شاید همین باشد.

   

  این اما پایان ماجرای سیدقدرت نیست.

   

   

  او مانند یک جنتلمن به مراسم حاج عربشیر رفت و سخنران آنها شد. لحظه ای که در تاریخ روابط قشقائی و سیدقدرت به ثبت خواهد رسید.

   

  اما پایگاه اجتماعی و رسانه ای قشقائی چندان استقبال گرمی نشان نداد و او فعلا از حملات بعدی منصرف شده است.

   

  قشقائی ها احتمالا هنوز به تاجگردون خوشبین هستند. گرایش عجیب بعضی اصولگرایان ترک به تاجگردون نشان می دهد او علاوه بر ریزش های احتمالی، به رویش ها نیز دل بسته است.

   

  عملکرد مایوس کننده لیدرهای قدیمی و جدید قشقائی در آنچه به زعم تاجگردون باجگیری سیاسی خوانده می شد و سوق دادن مطالبات سیاسی به بدنه قشقائی، به وضوح تاجگردون را دلزده کرد و کار تا جائی پیش رفت که او نه تنها امتیازی به آنها نداد که حتی در مقابل برخوردها با برخی از مدیران قشقائی نیز سکوت کرد.

   

  انفعال سیاسی به بدنه آنها نیز سرایت کرده و آنها را بیش از گذشته سرخورده نموده است.

   

  در این بین نامزد احتمالی قشقائی هنوز مشخص نشده ولی نمی توان روی نام یوسف باقری به این راحتی خط قرمز کشید.

   

  مهندس جوان قشقائی احتمالا بیش از هر قشقائی دیگری در میان نفتی ها و لرزبانان جایگاه دارد. باقری به شدت نگران استفاده از اعتبار اجتماعی اش برای نیل به مقاصد سیاسی است.

   

  گمگشته قشقائی این روزها ترجیح داده خلوت پیشه کرده و به رصد اوضاع بنشیند.

   

  همان کاری که دوست بویراحمدی اش نکرد و البته عاقبت خوبی ندید. زینل زاده که در عالم سیاست جوان می نمود عجولانه خود را بر سر زبان ها انداخت و نتیجه اش را دید.

   

  گرچه هیچ ادله ای بر نفوذ احتمالی سه رقیب احتمالی اش(تاجگردون، جعفری و سیدقدرت) در حکم صادره در دست نیست اما دست کم نمی توان خوشحالی هواداران این سه را پس از حذف زینل زاده ندید.(درباره احتمال تبرئه زینل زاده جداگانه به بحث خواهیم نشست).

   

  هنوز از گرایش مرد محبوب بویراحمد گرمسیر به سمت خاصی خبر نمی رسد و حتی مشخص نیست این عمل احتمالی زینل زاده چه واکنش هائی را در بدنه اجتماعی گرمسیر برخواهد انگیخت.

   

  زینل زاده به درستی می داند که در بهترین شرایط سنی قرار دارد و نمی خواهد به راحتی خود را به مهره سوخته تبدیل نماید.

   

  اما جعفری و بیعت اصل که در دو سوی طیف های سیاسی و اجتماعی اصولگرایان قرار دارند ظاهرا با هدفی یکسان وارد عرصه خواهند شد.

   

  نامزدی احتمالی جعفری چندان هواداران قدیمی اش را بر سر شوق نیاورده است. او نمی خواهد روی میزی بازی کند که دیگران آن را چیده اند و بدتر از همه صندلی سیدقدرت روی این میز صندلی ویژه خواهد بود.

   

  واکنش او به حکم زینل زاده نشان می داد او قصد ندارد دست از سر راست بردارد. واقع این است که عکس دوره های قبل، توانائی او در برانگیختن بخش مهمی از راست ها، نادیده گرفته شده است و این او را آزار می دهد.

   

  حالا تکلیف اصولگرایان مشخص نیست.

   

  آنها به روشنی از اتوریته کافی برای گردآوردن همه یاران قدیمی حول سیدقدرت عاجزند. از سوئی از واکنش احتمالی بیعت اصل و جعفری بعد از اعلام کاندیدای نهائی، هراسناکند.

   

  نحوه برگزاری انتخابات هم مورد مناقشه است و آنها این روزها بیشتر از موحد می گویند.

   

  استیصال اصولگرایان شاید محصول عملکرد تاجگردون نباشد ولی قطعا مطلوب او خواهد بود. تاجگردون بیش از هر رقیبی از آن هراس دارد که قبلا شکستش داده است.

   

  حالا همه موانع نامزدی سیدقدرت برداشته شده و تقریبا می توان او را یگانه نامزد انتخابات پیش رو از طیف راست دانست.

   

  انتخابات در گچساران، بیش از هر زمانی به دو قطبی نزدیک شده است. این دوقطبی قطعا با دو قطبی تاجگردون- فولادی متفاوت است اما هر چه باشد برای تاجگردون هم این گزینه گزینه ای رویایی خواهد بود. گزینه ای که با خونریزی در اصولگرایان به نتیجه رسیده ولی تاجگردون کمترین هزینه ای برای آن نپرداخته است.

   

  حالا نقش وزنه های اجتماعی، چه در بویراحمد گرمسیر و چه در قشقائی، می تواند به افزایش یا کاهش سهم هر دو مرد باوی در انتخابات بینجامد.

   

  کاملا پیداست که سرمایه گذاری سیدقدرت روی جناح راست، کلونی های ناراضی باوی و بویراحمد، طبقه متوسط به پائین و ارتش بیکاران، جوانا‌ن منتقد و سامانه حاکمیتی خواهد بود. او احتمالا به سهم کمی در قشقائی قناعت خواهد کرد ولی حضور یک نامزد قشقائی می تواند او را به آینده امیدوارتر نماید.

   

  تاجگردون اما روی هواداران و چپ قدیم، بخش جداشده اصولگرایان، کلونی مهم قشقائی، اقلیت های ساکن گچساران، طبقه متوسط و نظام اداری دولتی، حساب ویژه ای باز کرده است.

   

  دوقطبی احتمالی پیش رو احتمالا یادآور دوئل سیاسی پس از رقابت حاج بهرام- نبی زاده خواهد شد.

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  15 نظر برای “تحلیلی بر انتخابات آتی در حوزه گچساران و باشت”
  1. پیمان گفت:

   ی طرفه برای حسینی نوشته این تحلیل نیست بلکه حرفهای چند نفریست که طرفدار حسینی هستن

   1

   2
  2. دهبزرگ گفت:

   عکاشه قبل از حرف زدن پرسیدن عیب نیست… سید قدرت چی ؟؟؟کاش یه امار از همه مردم دهبزرگ و نیروهای اصولگرا باشت میپرسمی‌پرسیدی بعد متن میزدی که دوتا بگن به به از این متن

   0

   2
   • امینی..باشت گفت:

    دوست عزیز کاملا معلومه که داری دروغ میگین وفکر میکنی خیلی ادم زرنگ وباهوشی هستی درحالیکه زهی خیال باطل وواقعا از سیاست خیلی عقبی….سید قدرت حسینی در باشت حداقل ۶۰درصد ارا را خواهد داشت بدون هیچگونه مشکلی ودرگچساران هم چنانچه تنها باشد از طیف اصولگرایان بی شک برنده قطعی خواهد بود .۲در ۲میشه ۴تا……در همه ادوار مجلس کاندیدای اصولگرایان ۲تا۳نفر بودنه و اگر رای انها را جمع کنیم بیش از ۲برابر رای اصلاحطلباست.

    0

    0
  3. دوگنبدانی گفت:

   علت اینکه تاجگردون شیراز کاندید نمیشه اینکه که داخل شیراز نمیتونه بودجه رو ……….ه.وگرنه همه می دونن اینقد معروفه که شیراز راحت قبول میشه.او حس حاکمیت وخود را خان دانستن ومردم را رعیت دانستن دارد.او را باید با نامه به شورای نگهبان کوچ انتخاباتی داد چون بیش از دو دوره متوالی نمایندگی یک حوزه دیکتاتوری به همراه خواهد داشت.وهمچنین ممکنه باعث درگیری در گچساران وباشت گردد.او عامل ف…….۹۸گچساران وباشت خواهد بود.

   1

   1
   • ناشناس گفت:

    تاجگردون هر چند در مورد استخدام هامی مردم ازش ناراحت هستند ولی بازم بهتر از نمایندگان سابق هست

    مردم فراموش نکرده اند لیست های ۶۰۰ نفره به شرکت نفت و بقیه ادارات رو

    بین گزینه ها الات تاجگردون بهترینه

    البته اگه زینل زاده بیاد صدرصد رقیب اصلی تاجگردونه

    ولی بین حسینی و جعفری و تاجگردون مطمن باش مردم تاجگردون رو انتخاب میکنند

    چون بین چند تا بد باید بد رو انتخاب کرد نه بدترین رو

    0

    0
  4. ناشناس گفت:

   جناب عکاشه اینکه شما حامی تاجگردون هستی درش شکی نیست

   چون شغل فعلیت درون سازمانی که الان داری داخلش کار میکنی و حقوق دریافت میکنی مدیون تاجگردونی که اگر تاجگردون نبود نمیتونستی عمرا شغلی پیدا کنی اونم توی برنامه و بودجه

   دیگه شما ثابت شده ای برادر همه میشناسن شما رو

   خسته هم نباشید نمیخاد دیگه تحلیل کنی اونوقتی تحلیلات ارزش داشت که……

   4

   1
  5. محمد گفت:

   سيد قدرت🌺

   0

   0
   • ناشناس گفت:

    غیر از تو که خویش و قومشی رای بهش بدی

    مطمن باش که حسینی و جعفری را نمیاره اینا عملکرد خودشون رو پس دادن

    اگه قرار بر رقابت باشه باید نیرویی جدید بیاد نه اینا

    0

    0
  6. ناشناس گفت:

   مردم از بی عدالتی و حق خوری جناب تاجگردون ناراضی اند و خواهان دوران اعتدال سید قدرت که همه باوی و بویراحمد و قشقایی رو به یه چشم میدید هستند

   0

   1
  7. عابدراده گفت:

   اگر صد هزار نفر سر کول حسینی بو بازهم تاجگردون قبوله.خداوکیلی این همه کاری که تاجگردون برای باشت و گچساران کرده میشه فراموشش کرد و به کس دیگری رای داد؟

   0

   0
  8. ناشناس گفت:

   همه می دانیم که عکاشه بهترین تحلیگر سیاسی شهرستان است همه کاندیدای اصولگرایان درسیدقدرت حذف میشوند بیعت وجعفری رویهم ۲۰۰۰رای ندارند تاجگردون خودش میداندتنهارقیبش سیدقدرت واکثر باشتی ها به سیدپیوسته وهمه می دانند بدون سیدقدرت تاجگردون رقیبی ندارد وخودش هم این راگفته درچندجلسه

   0

   1
  9. حسن گفت:

   سلام
   خدا کنه موحد بیاد گچساران

   که در این صورت امکان نداره تاج گردون برنده بشه

   0

   0
  10. تقی گفت:

   سلام به همه
   این احتمال وجود داره که حاج آقا موحد به در خواست کلیه اصول گرایان بیاد گچساران که در اینصورت بعید بدونم تاج گردون رای بیاره البته از این نکته نباید غافل شد که راضی کردن حاج آقا موحد جهت
   کاندیداتوری در گچساران کار بسیار سختی است ..
   ان شاء الله هر چه خیر مردم گچساران است انجام شود .

   0

   0
  11. واقع بین گفت:

   سید قدرت حسینی برنده انتخابات آینده هست .

   0

   0
  12. باشتی گفت:

   هیچ نماینده ای نمی تواند اشتغال جوانان را حل کند .این جوانان ناراضی شغل دولتی میخواهند آیا جعفری یا سید قدرت تعهد کتبی به آن ها میدهند که وارد کار شوند اکثرا هم میخوهند بدون ازمون وارد بشند فکر میکنم ان بار جوانان گول وعده های دروغین را نمیخورند چون هیک کدام قادر به اشتغال حتی ۲۰ درصد آنها نیستند

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • برگزاری جلسات آموزشی جهت ارتقای اطلاعات بهداشتی مردم در مساجد لنده+ عکس
 • به مناسبت هفته سلامت ؛ برگزاری مسابقه نقاشی در یکی از مدارس لنده + تصاویر
 • جلسه پرسش و پاسخ مدیر شبکه بهداشت و درمان لنده با مردم و اصحاب رسانه + عکس
 • “حرف هایی که دوزار نمی ارزد”
 • در حاشیه بازدید نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تآسیسات نفتی گچساران/سختی هایی که کارکنان شرکت نفت گچساران تحمل می کنند+تصاویر
 • از طعنه های امام جمعه باشت به اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تا اشاره یک فعال اقتصادی به مافیای قدرت در بانکها و اشاره تاجگردون به مافیای قدرتی که نگذاشت یک طرح تصویب شود و اوراق هایی که نظام پیمانکاری را اوراق کرده است+حواشی و تصاویر
 • گزارشی از سفر اعضای کمسیون برنامه و بودجه مجلس به گچساران+تصاویر
 • تبلیغ تاجگردون از سوی بزرگواری در حوزه های بویراحمد و کهگیلویه
 • کنایه اینستاگرامی علی محمد بزرگواری به استاندار
 • کارخانه آجر دهدشت درگیر یک بدهی کلان/نان ۱۰۰ کاگر آجر نشود
 • مسابقات فوتسال جام رمضان در قالب دسته جات آزاد در گچساران برگزار میشود+جزییات
 • بیانیه گام دوم انقلاب،چماقی بر سر موحد و سید قدرت
 • اراضی مرغوب کهگیلویه و بویراحمد در تصرف زمین‌خواران است
 • قوام فروزان برای توسعه بویراحمد و دنا می‌آید
 • استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی تصویب شد+جزییات
 • روایت شیرین و تلخ یک گروه کوهنوردی بهبهان از سفر به دامنه کوه خامی در باشت+عکس
 • انتقاد امام جمعه سی‌سخت به توزیع ۶۰ تن شکر تاریخ مصرف گذشته در این شهر
 • تدابیرلازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی در کهگیلویه و بویراحمد اندیشیده شده است
 • ۵ کشته و زخمی در تصادف محور یاسوج_سپیدان
 • ﺭﻭﺯ ﺯﻣﯿﻦ ؛ ﺭﻭﺯﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﻭ ﻗﺪﺭﺩﺍﻧﯽ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺤﯿﻂ ﺯﯾﺴﺖ ﮐﺮﻩ ﺯﻣﯿﻦ
 •