طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۱ دی, ۱۳۹۷ | کد خبر : 90140 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛       استانی شدنِ انتخابات،تشکیلِ ائتلافهایِ ایلی و تضییع حقوق مردم استان/قضاوت با مردم؛ تصمیم با مسئولین       به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک      مقدمه: طرح استانى شدن انتخابات مجلس، يكى از مهمترين موضوعات بحث برانگيز يك دهه اخير مجلس شوراى اسلامى بوده است. اين موضوع كه براى نخستين […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

   

   

  استانی شدنِ انتخابات،تشکیلِ ائتلافهایِ ایلی و تضییع حقوق مردم استان/قضاوت با مردم؛ تصمیم با مسئولین

   

   

   

  به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک 

   

   

  مقدمه:

  طرح استانى شدن انتخابات مجلس، يكى از مهمترين موضوعات بحث برانگيز يك دهه اخير مجلس شوراى اسلامى بوده است. اين موضوع كه براى نخستين بار در سال ۱۳۷۸ مطرح شد، در سير ادوار قانونگذارى پنجم، ششم، هفتم و هشتم و… با انتقادات و واكنشهاى مختلفى از جانب نمايندگان جناحهاى مختلف روبهرو شده است و در كشاكش اين واكنشها و انتقادات، با گذشت چندین سال از نخستين سال ارائه آن در مجلس شوراى اسلامى، تاكنون نتوانسته است از مرحله طرح فراتر رود و به قانون تبديل شود.

   

  طبق مصوبه جلسه علنی مورخ ۳۱ / ۳/ ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه های انتخابیه موجود تابعه استان به عنوان حوزه های انتخابیه فرعی محسوب میشوند و رأی دهندگان در هر حوزه انتخابیه میتوانند به تعداد نمایندگان لازم برای استان از بین نامزدهای انتخاباتی استان، یعنی برای کلیه کرسی های استانی، نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند. از هر حوزه انتخابیه موجود در حوزه استانی، نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۱۵% آرای صحیح مأخوذه حوزه انتخابیه ثبت نام شده خود را کسب کنند و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب میشوند.

   

   

  موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات

   

  موضوع طراحی و گزینش یک نظام انتخاباتی مطلوب و کارآمد همواره از دغدغه ها و مباحث مهم در میان صاحب نظران عرصه جغرافیای انتخابات و مسؤولین امر بوده است و اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه، نظریات گوناگونی در این خصوص مطرح داشته اند. در يك جمع بندى كلى؛ موافقان برگزارى استانىِ انتخابات مجلس پرداختن بهتر نمايندگان به وظايف ملى، تقويت نقش شوراهاى محلى، گسترش فرهنگ و انديشه حزبى و كاهش درگيری هاى قومى و قبيله اى را از مزاياى استانى شدن انتخابات مجلس میدانند؛ و مخالفان برگزارى استانى انتخابات مجلس كاهش مشاركت مردم در انتخابات، افزايش شكاف و تنشهاى اجتماعى، قومی و به دنبال آن ایجاد فدرالیسم، به پاسخ ماندن خواسته هاى مردم و افزايش هزينه هاى انتخابات را از معايب استانى شدن انتخابات مجلس میدانند.

   

  انتخابات در استان کهگیلویه وبویراحمد

   

  مردم استان کهگیلویه و بویراحمد مانند سایر هموطنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۱۲ انتخابات ریاست جمهوری،۱۰ انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۵ انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ۴ انتخابات شورای های اسلامی شهر و روستا و ۴ همه پرسی رأی هایشان را به صندوقها ریختند و در تمامی سالهای پس از پیروزی انقلاب همیشه حضور پررنگی در صحنه انتخابات داشته اند. در تمامی این دوره های انتخاباتی مشارکت مردم استان بیش از ۸۰ % و همیشه جزو استانهای پیشتاز در این عرصه بوده است. در انتخابات مجلس شورای اسلامی تا قبل از سال ۱۳۷۸، مردم استان کهگیلویه دو نماینده به مجلس می فرستادند اما پس از آن یک نماینده به این تعداد افزوده شد. در این استان طبق آخرین تغییرات سه نماینده از سه حوزه شامل: ۱٫ بویراحمد و دنا ۲٫ کهگیلویه، چرام و بهمئی ۳٫ گچساران و باشت انتخاب میشوند.

   

   

  جمعیت و تعداد شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد

   

  در حال حاضر استان كهگيلويه و بويراحمد داراي هشت شهرستانِ بويراحمد، كهگيلويه، گچساران، دنا، بهمئي، باشت، چرام و لنده و نیز شامل ۱۷ شهر ، ۱۹ بخش ، ۴۵ دهستان و ۲۲۳۸ آبادی است. جمعیت استان طبق آخرین سرشماری رسمی نفوس و مسکن کشور در سال ۱۳۹۵ برابر با ۷۱۳۰۵۲ نفر میباشد. بر این اساس، جمعیت، سهمیه و وزن هر یک از شهرستان و حوزه های انتخابیه استان را نسبت به کل جمعیت آن در انتخابات نهمین و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در جدول شماره (۱) و نمودارهای شماره ( ۱ و ۲) با هم مقایسه میشود.

   


  جدول شماره( ۱) جمعیت استان به تفکیک شهرستانها طبق سرشماری ۱۳۹۵

   

   

  منطقه جغرافیایی جمعیت (نفر)کل استان۷۱۳۰۵۲شهرستان بویراحمد و حومه۲۹۹۸۸۵شهرستان کهگیلویه و حومه۱۳۱۳۵۱شهرستان گچساران و حومه۱۲۴۰۹۶شهرستان دنا و حومه۴۲۵۳۹شهرستان بهمئی و حومه۳۸۱۳۶شهرستان باشت و حومه۲۱۶۹۰شهرستان چرام و حومه۳۳۵۴۳شهرستان لنده و حومه۲۱۸۱۲همان طور که در جدول شماره (۱) مشخص است تنها سه شهرستان بویراحمد، کهگیلویه و گچساران دارای جمعیت بسیار بالاتری از ديگر شهرستانها هستند و ساير شهرستانها در جمعیت بین ۴۲۵۳۹ تا ۲۱۶۹۰ نفر قرار دارند. سهم شهرستانها از جمعیت کل استان در سال ۱۳۹۵ در نمودار شماره ( ۲ ) به شرح ذیل میباشد.

   

   

  منبع: استانداری کهگیلویه و بویراحمد (1395)
  منبع: استانداری کهگیلویه و بویراحمد (۱۳۹۵)

   

   

  طبق نمودار فوق نزدیک به ۵۰% از جمعیت استان در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا ، ۳۰% در حوزه انتخابیه کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده و ۲۰% در حوزه انتخابیه گچساران و باشت قرار گرفته است. نکته مهم آن است که اين موضوع میتواند تأثیر آرای نامزدهای حوزه انتخابیه بویراحمد ودنا را بر انتخابات استانی پررنگ کند و در درازمدت منجر به احساس سرخوردگی مردم شهرهای کوچک از عدم انتخاب نامزدهای آن شهرها در انتخابات استانی و در نهايت کاهش مشارکت سیاسی آنان گردد. و این را نمودار شماره ۲ نسبت سهم وزن سه حوزه انتخابیه استان کهگیلویه و بویراحمد را بر اساس نتایج نهمین و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای ملی به وضوح نشان میدهد. لازم به ذکر است چسبندگی قومی (سببی و نسبی) و سیاسی بین دو حوزه انتخابیه استان ( بویراحمد وکهگیلویه) تا حدودی بیشتر از حوزه دیگر (گچساران و باشت) است.

   

   

   

   

  البته با مطالعه و بررسی پراکنش کرسی های پارلمانی در حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی در سطح کشور و هم چنین در سطح استان ها، دو نوع از تجمع و تمرکز يا به عبارتی دو سطح از تمرکزگرايی به چشم میخورد. سطح کلان و کشوری نشان دهنده ثقل و تمرکز آراء و کرسیها به سمت استانهای پرجمعیت به ويژه تهران است. به عنوان مثال طبق نمودار شماره (۳) استان تهران که دارای ۳۵ کرسی نمايندگی مجلس است به تنهايی از مجموع کرسیهای ۹ استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قزوين، يزد، البرز، ايلام، قم و کهگیلويه و بويراحمد بیشتر و بالطبع، در تصمیم گیری ها تأثیرگذارتر است. پس از استان تهران، به ترتیب استانهای آذربايجان شرقی و اصفهان با ۱۹ کرسی، خراسان رضوی، خوزستان و فارس با ۱۸ کرسی، گیلان با ۱۳ کرسی، آذربايجان غربی و مازندران با ۱۲ کرسی، بیشترين سهم از کرسی های مجلس شورای اسلامی را در اختیار دارند. پراکنش و تمرکز تعداد کرسی ها به گونه ای است که تنها ۱۰استان از میان ۳۰ استان کشور بیش از نیمی از کرسی های را در اختیار داشته و از اين حیث بر ۲۱ استان ديگر غلبه دارند. اگر چه اين وضعیت متناسب با جمعیت هر استان در حال حاضر وجود داشته و ارتباطی به استانی شدن انتخابات ندارد، لیکن نگاهی به وضعیت پراکنش درون هر يک از اين استانها، جالب توجه است. شایان ذکر است درصد کرسیهای اختصاص یافته به استان کهگیلویه و بویراحمد از مجموع کل کشور %۱/۰۵میباشد.

   

   

  منبع: قاسم اکبری و همکاران (۱۳۹۵)

   

   

  سطح دیگر و مهم این تمرکز، در سطح خود استانها به چشم میخورد که تمرکز یاد شده به سمت مراکز استان است و یک یا دو حوزه انتخابیه که مرکز استان و یا شهرهای پرجمعیت است بر سایر حوزه ها، علیرغم تعداد فراوان شان غلبه دارد و این مورد، بدون استثناء در همه استانهای کشور علی الخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد مشاهده میشود.

   

   

  نتیجه:

   

  در کشور ما نیز، طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی قریب به دو دهه در ادوار مختلف مجلس، مطرح و عرصه ای برای تقابل استدلالهای موافقان و مخالفان این طرح بوده است. طراحان این طرح، از طریق تغییر حدود و مقیاس حوزه های انتخابیه از سطح فعلی شهرستانها به سطح استان، در صدد رسیدن به اهدافی از جمله ارتقای سطح کیفی مجلس، ارتقای فرهنگ تحزب، افزایش میزان مشارکت مردم و احزاب در انتخابات، کاهش تخلفات انتخاباتی نظیر خرید و فروش رأی، کاهش رقابتهای خشونت آمیز فرقه ای و قومی و نهایتاً دستیابی به نظام انتخاباتی عادلانه تر هستند. علی رغم مزایا و محاسن ذکر شده از سوی موافقان، معایب و کاستی های فراوانی نیز از جانب مخالفان مطرح شده که هر یک در جای خود قابل تأملاند و نشان میدهد که برخلاف داشتن اهداف خوب و عادلانه، این طرح پیامدهای منفی و بعضاً ناعادلانه متعددی نیز به دنبال خواهد داشت. تجزیه و تحلیل یافته های این پژوهش حاکی از آن است که طرح استانی شدن انتخابات، علی رغم اهداف و دعاوی طراحان و موافقان، سبب تشدید تمرکزگرایی در سطح استان، تحریک احساسات ناسیونالیستی و قومی، انزوای مناطق حاشیه ای و کم جمعیت ( ایجاد مناطق مرکز- پیرامون) و کاهش مشارکت مردم این مناطق در انتخابات، بویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

   

  تحلیل و مقایسه وزن آرای حوزه های انتخابیه استان کهگیلویه و بویراحمد با یکدیگر (با توجه به جدول شماره ۱ و نمودارهای شماره ۱و ۲)، بیانگر تسلط حوزه بویراحمد ودنا علی الخصوص شهر یاسوج بر سایر مناطق و حوزه های انتخابیه استان است که در صورت استانی شدن انتخابات، توجه و تمرکز شدید همه کاندیداها به این شهر و مغلوب شدن سایر حوزه ها در برابر وزن بالای آن، علاوه بر تشدید تمرکزگرایی، با توجه به پراکنش و بافت قومی استان، تنش آفرین خواهد بود. و بديهی است که امر توزيع امکانات، بودجه، فرصتها، وعده وعیدها و پیگیری مطالبات اين گونه مراکز جمعیتی، بر مناطق ديگر ارجحیت خواهد يافت.

   

  ملاحظات:

   

  – با سفر روسای جمهوری و حتی رهبری به استان، مردم بعضی از مناطق به تقسیم و توزیع منابع، بودجه، چینش مدیریتی و… نسبت به مرکز استان در اکثر مواقع معترض و گلایه مند بودند و هستند (البته این فقط مختص به استان ما نیست) و علناً شعار جدایی از استان و ملحق شدن به استان خوزستان را سر میدادند و تازه چند سالی است که این شعارها داشت کمرنگ میشد اما اگر این طرح در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان تائید و تبدیل به قانون شود این تنشها قطعاً پررنگتر و بار امنیتی و سیاسی بالایی به همراه خود خواهند داشت. و این مهم را نماینده ولی فقیه، ائمه جمعه، مجمع نمایندگان، مسئولان لشکری و کشوری استان جدی بگیرند و به مسئولان ما فوق خود هم اطلاع رسانی کنند.

   

  – با توجه به تصمیم سازی و تصمیم گیری ایلی و قومیِ مسبوق به سابقه حاکم در استان، مجمع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نباید اجازه دهند که استان کهگیلویه و بویراحمد (آن هم به خاطر بافت جمعیتیِ ایلیاش) حتی جز طرح پایلوتِ استانی شدن انتخابات (موش آزمایشگاهی) قرار بگیرد. در غیر اینصورت یک اشتباه بزرگ است. چون با استانی شدن انتخابات و نبود احزاب سیاسی قدرتمند، مسئولان استان شک نکنند این ائتلاف قومی و ایلی است که در انتخابات آینده استان نقش ایفا خواهند کرد. و این مهم یک فرضیه کاملاً اثبات شده تاریخی است و نباید دچار توهم و محاسبات غلط سیاسی و انتخاباتی شوند. ۲٫ هر ایلی در استان جمعیتش بیشتر باشد، نقش آن در سه حوزه انتخابیه تعیین کننده تر است. پس سوال اصلی اینجاست، با استانی شدن انتخابات، تکلیف سایر ایلات و قومیت های با جمعیت کمتر چه خواهند شد و آیا از به هم خوردن این توازن قدرتِ ایلی، مردم استان اعتراض نمیکنند؟

  – کسانی که تمایل به استانی شدن انتخابات دارند به نظر میرسد بیشتر به ظاهر قضایا فکر میکنند تا به عمق اجرایی شدن این طرح (تضییع حقوق اولیه مردم). مردم استان کهگیلویه و بویراحمد شاید دارای تشابه فرهنگی، قومی و زبانی باشند اما خرده فرهنگهای خاص خود را هم دارند. این افراد شاید در کوتاه مدت موفق باشند اما آیا اطلاع دارند در بلند مدت تعداد زیادی از مردمانِ این مناطق با مشکل جدی روبرو خواهند شد؟ چون تاریخ عمر سیاسی بعضی از این اشخاص در خوشبینانه ترین حالت یک یا دو دوره نمایندگی است. پس این سوال در افکار عمومی این مناطق خطور میکند که بعد از پایان عمر سیاسی این افراد، مردم حوزه هایِ انتخابیه کم جمعیت استان چه باید کرد؟

   

  – بسیاری از رأی دهندگان، از نماینده خود انتظار پیگیری امور و رفع مشکلات و مطالبات محلی حوزه خود را دارند و در فرهنگ انتخاباتی فعلی جامعه استان، انتظارات و وعده وعیدهای محلی در خصوص جذب امکانات و رسیدگی به مشکلات محلی حوزه های انتخابیه، جزئی لاینفک از نگرش انتخاباتی رأی دهندگان و کاندیداها است. و این مهم را با توجه به تحقیقات میدانی که” قاسم اکبری و همکاران” بر حوزه انتخابه استان “خراسان جنوبی” انجام دادند کاملاً تایید میکند. در این پژوهش که اکثریت قریب به اتفاق پاسخگویان از میان جامعه آماری ۲۲۵ نفری از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم سیاسی و جغرافیای سیاسی دانشگاه بیرجند بودند، از بین انتظارات خود از نماینده منتخب شان، رسیدگی به امور محلی حوزه انتخابیه خود را در درجه اهمیت بسیار بالا اعلام نمودند.

   

  – استانى شدن حوزه هاى انتخابيه اگرچه تحت شرايطى خاص مىتواند راه كار قابل تأمل و گامى رو به جلو در انتخابات مجلس تلقى گردد، اما به نظر مىرسد نمىتوان بدون طراحى لوازم مورد نياز آن از جمله ساختارى دو مجلسى (نه تک مجلسی) در قانون اساسى و شكلگیری نظام انتخابات حزبى، به اهداف مورد نظر اين طرح دست يافت. بر اين اساس به نظر میرسد در شرايط فعلى، حتى اگر در كنار انتخابات استانى، آن بخش از اختيارات نمايندگان در حوزه هاى انتخابيه فرعى (شهرستان) بخواهد به شوراها واگذار گردد، با توجه به ناتوانايى شوراها و اين كه در شرايط كنونى كشور، شوراها به عنوان يكى از اركان مردم سالارى از قدرت و قوت كافى براى ايفاى وظايف خويش برخوردار نيستند، تأمين اهداف مدنظر طرح ممكن نخواهد بود؛ لذا اجراى طرح مذكور(حتی پایلوت آن) در شرايط قومی و ایلیِ فعلىِ استان بر خلاف مصالح آن میباشد.

   

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  20 نظر برای “استانی شدنِ انتخابات،تشکیلِ ائتلافهایِ ایلی و تضییع حقوق مردم استان”
  1. امبن گفت:

   درود بر دکتر حسینی نیک با این تحلیل جامع

   0

   0
  2. ناشناس گفت:

   درود بر حسینی نیک

   0

   0
  3. ناشناس گفت:

   جناب حسینی نیک اگر این استان دنبال گزینه ای بود که مشکل مردمش را حل می کرد باید به قلم شما پناه می برد .شما پایه گزار جریان سوم هستید همان تفکر نجات بخش برای عبور از لمپنیزم استان .حیف که فرق دو غ و دوشاب مشخص نیست کاش شما نماینده مردم بودید هرچند اینده از ان شماست واقعا دست مریزاد

   0

   0
  4. مردمی گفت:

   جناب حسینی نیک اگر این استان دنبال گزینه ای بود که مشکل مردمش را حل می کرد باید به قلم شما پناه می برد .شما پایه گزار جریان سوم هستید همان تفکر نجات بخش برای عبور از لمپنیزم استان .حیف که فرق دو غ و دوشاب مشخص نیست کاش شما نماینده مردم بودید هرچند اینده از ان شماست واقعا دست مریزاد

   0

   0
  5. ناشناس گفت:

   استانی خوب است

   0

   0
  6. رشیدی گفت:

   اگر ایطوره که ما مردم باشت و گچساران بدبخت ایبیم

   0

   0
  7. کردانی گفت:

   جالبه خیلی جالب من اصلا چنین فکر نمیکردم
   سوالم اینه این آمارا چطور بدست اومدن؟؟!!!

   0

   0
   • محمدعلی کیانی گفت:

    آمار ها مستند و در پرتال اطلاع رسانی مرکز آمار ایران و اداره کل تقسیمات کشوری وزارت کشور موجود می باشد. استناد به آنان هم به علمی بودن این مهم کمک شایان کرده

    1

    0
  8. تیرتاجی گفت:

   خوبه ما بیراحمدی ها میشیم قهرمان بلامنازع و همیشگی

   0

   1
  9. دوست قدیمی گفت:

   درود و دو صد بدرود سید ابوالحسن عالی نوشتید و عالی تر تکلیف را بر بزرگان مسولین و سیاسیون روشن کردید و قضاوت را به عوام سپردید حالا بیایند و تصمیم گیری کنند

   0

   0
  10. ناشناس گفت:

   حونی باوی تش ایگره بااین طرح

   0

   0
  11. ناشناس گفت:

   درود
   در این طرح بیشترین ضربه را بهمئی و گچسارن خواهند خورد

   0

   0
  12. ناشناس گفت:

   استانی شدن انتخابات درکل با مفهوم توسعه همه جانبه مغایرت دارد چرا که بااجرای این شیوه بیشتر توجه مسولین به نقاط برخوردار یامراکز استانها شده و از رشد وتوسعه دیگر نقاط استانها یا مناطق کم برخوردار توجه خاصی صورت نمی گیرد به عبارتی دیگر مناطق فقیر فقیر تر ومناطق برخوردار برخورداتر میشوند که این با برنامه های نظام جمهوری اسلامی در تضاد می باشد .شما در ورزش مشاهده میفرمایید تنها افرادی میتوانندبعنوان در تیم های ملی ویا لیگی توپ بزنند که یا از برخورداری امکانات ورزشی برخوردار باشند ویا بواسطه ارتباط امتیاز ورود به این مکانها را کسب نمایند چرا که ممکن است در شهر ها وبخش ها وروستاهایی که از این امکانات محروم هستند دارای نخبه گان خوب ورزشی باشند .که با این شیوه و روش امکان جستجوی انها غیر ممکن می باشد .پس بهتر است مسولین محترم روی انتخاباتی شدن انتخابات که تماما مفهوم توسعه همه جانبه را زیر سئوال میبرد خط بطلان بکشند . کسان محدودی که ندای انتخاباتی شدن انتخابات را سر میدهند اهداف غیر منطقی وکاذبی را دنبال میکنند که منافع انها را تامین می نماید ومنافع حداکثر جامعه را مورد تحدید جدی قرار میدهند.در ضمن هزینه های کاذب زیادی را هم متوجه کشور در شرایط فعلی که جامعه ما درگیر مشکلات اقتصادی است میکند .

   0

   0
  13. هادی گفت:

   استانی شدن انتخابات درکل با مفهوم توسعه همه جانبه مغایرت دارد چرا که بااجرای این شیوه بیشتر توجه مسولین به نقاط برخوردار یامراکز استانها شده و از رشد وتوسعه دیگر نقاط استانها یا مناطق کم برخوردار توجه خاصی صورت نمی گیرد به عبارتی دیگر مناطق فقیر فقیر تر ومناطق برخوردار برخورداتر میشوند که این با برنامه های نظام جمهوری اسلامی در تضاد می باشد .شما در ورزش مشاهده میفرمایید تنها افرادی میتوانندبعنوان در تیم های ملی ویا لیگی توپ بزنند که یا از برخورداری امکانات ورزشی برخوردار باشند ویا بواسطه ارتباط امتیاز ورود به این مکانها را کسب نمایند چرا که ممکن است در شهر ها وبخش ها وروستاهایی که از این امکانات محروم هستند دارای نخبه گان خوب ورزشی باشند .که با این شیوه و روش امکان جستجوی انها غیر ممکن می باشد .پس بهتر است مسولین محترم روی انتخاباتی شدن انتخابات که تماما مفهوم توسعه همه جانبه را زیر سئوال میبرد خط بطلان بکشند . کسان محدودی که ندای انتخاباتی شدن انتخابات را سر میدهند اهداف غیر منطقی وکاذبی را دنبال میکنند که منافع انها را تامین می نماید ومنافع حداکثر جامعه را مورد تحدید جدی قرار میدهند.در ضمن هزینه های کاذب زیادی را هم متوجه کشور در شرایط فعلی که جامعه ما درگیر مشکلات اقتصادی است میکند .

   0

   0
  14. حونه جل جل گفت:

   گچساران و باشت یعنی کشک آدم دیونه این کار رو نمیکنه تا چه عاقل

   0

   0
  15. محمد گفت:

   خيليييييي زيبا تحليل كردي جناب دكتر حسيني

   0

   0
  16. صادق گفت:

   گچساران و باشت حاشیه نشین خواهد شد .حاشیه نشینی که باید حلبی اباد متطقهشود.

   0

   0
  17. بختیاررضوانی گفت:

   درود وسپاس خدمت استاد قلم ،دکتر حسینی نیک ،درود بر روشنگری و اگاهی بخشی ،با این طرح دقیقا عدالت سیاسی در مناطق کمک جمعیت تر از بین خواهد رفت ،سپاس دایی جان

   0

   0
  18. سروک گفت:

   بینی بین الله آقای حسینی یک سر و گردن از آقایونی که ادعای نمایندگی دارند بالاتر است حیف و هزارحیف

   0

   0
  19. علیزاده گفت:

   تحلیل واقعا جالب و منطقی بود

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • خروج گندم از شهرستان بویراحمد ممنوع شد
 • با تمام وجود غمگینم ، مثل زنی که نمیدانست زن بودنش را…
 • ﻋﺮﻭﺱ گچساران ﺩﺭ ﺁﺗﺶ ﺳﻮﺧﺖ، و میسوزد+تصاویر
 • اظهارات استانداران سابق و جدید کهگیلویه و بویراحمد در مراسم تودیع و معارفه / احمدی: هر جا مسئولیتی داشته باشم کارگزار مردم کهگیلویه و بویراحمد خواهم بود/کلانتری: آویزان کسی نبوده ام
 • استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد:آویزان کسی نیستم/سرباز رهبری هستم
 • اتخاذ تاکتیک جدید از سوی “سید قدرت”
 • واکنش سید قدرت الله حسینی به قدرت الله بیعت اصل
 • کارهای بزرگ دیگران را حقیر جلوه دادن و کارهای کوچک خود را شق القمر ، جای گله مندی از نماینده است
 • “چرا زینل زاده؟”
 • گزارشی از مراسم تکریم و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد/تاجگردون:کلانتری لرتر از آقای احمدی است/غلام محمد زارعی:همدلی بی سابقه ای بین نمایندگان استان بوده است/عدل هاشمی پور:رقابت بین نمایندگان استان سیاسی نیست+تصویر
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی 
 • استانداری که حتی حاضر نشد خانواده اش را در یاسوج سکونت دهد
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • تصمیم عاقلانه و زیرکانه برای “اردلان زینل زاده
 • واکنش فعال سیاسی گچساران به جشن محله سادات
 • ادامه آتش سوزی در کوههای لنده و کندی عملیات اطفای حریق +تصاویر
 • یادداشتی بر تحرکات انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • زمان و مکان آئین تودیع و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر کشور
 • نماینده بویراحمد و دنا:تمام تلاش خود را برای پیدا کردن جوان غرق شده در رودخانه بشار بکار خواهیم بست
 •