طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 89382 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛       شب یلدا و جیب های پر از خالی مردم    شب یلدا نزدیک است و بازار پر از هندوانه های قرمز و شیرین ،انارهای یاقوتی و آجیل های رنگارنگ شده است با این حال گرانی و وضعیت اقتصادی اشتیاق مردم برای رفتن به استقبال بلندترین شب سال را کم کرده […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

   

   

  شب یلدا و جیب های پر از خالی مردم

   

   شب یلدا نزدیک است و بازار پر از هندوانه های قرمز و شیرین ،انارهای یاقوتی و آجیل های رنگارنگ شده است با این حال گرانی و وضعیت اقتصادی اشتیاق مردم برای رفتن به استقبال بلندترین شب سال را کم کرده است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس ، کمتر از چهار شب دیگر به اولین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال باقی است اما گرانی دلار و تغییر برخی سیاست‌ ها در عرصه تجارت خارجی چنان بر بازار تاثیر گذاشته که یلدای افسانه ای هم نجومی شده است.

  گرانی بر طبل بی عدالتی می کوبد و شیرینی شب یلدا را به کام مردم تلخ می کند.

  افزایش چند برابری قیمت آجیل بر بازار سایه افکنده آنچنان که سفره های بسیاری امسال در بلندترین شب سال بدون آجیل پهن می شوند.

  افزایش قیمت انواع آجیل و خشکبار، بازار را در سال جاری نسبت به سال گذشته کسادتر کرده به طوری که تنها بخش کمی از مردم که از شرایط و وضعیت اقتصادی بهتری برخوردارند، سراغ خرید آجیل می روند تا سفره های خود را با چیدن این تنقلات گران قیمت در شب یلدا تزیین و از مهمانان خود پذیرایی کنند.

  امسال برخلاف سال های گذشته از عکس های دسته جمعی یادگاری شب یلدا و بارگذاری آن ها در شبکه های اجتماعی خبری نخواهد بود زیرا گرانی آنقدر رخنه کرده که افراد از دورهمی ها و هزینه های آن ترس دارند.

  کودکان با دلی سرشار از امید به فردا به این امید دل بسته اند که چهار شب دیگر دست در دست والدینشان به سمت بازار روانه شوند و مایحتاج شب یلدا را خریداری کنند اما نمی دانند که امسال خبری از سفره های پر رنگ و لعاب نیست و باید با سفره کوچک شده یلدا را به سر برند. 

  با گشت و گزاری در بازار آجیل و خشکبار می توان از نزدیک افزایش قیمت های چند برابری نرخ ها را نسبت به سال گذشته مشاهده کرد که همین امر سبب شده اقشار متوسط و ضعیف جامعه که درآمد کمتر و بنیه مالی ضعیف تری دارند، امکان خرید انواع آجیل را که اصلی ترین تنقلات سفره های عید یلداست را نداشته باشند.

   

   

  آجیل شب یلدا شامل پسته، بادام، گردو، فندق و در برخی مناطق کشور میوه های خشک، به عنوان سالم ترین تنقلات شناخته شده و دارای فیبر بالا، انواع ویتامین های گروه E و B، روی، کلسیم، فسفر و پتاسیم، منیزیوم، ویتامین A و پروتئین است.

  رئیس اتاق اصناف یاسوج می گوید قیمت های سرسام آور انواع آجیل و خشکبار در بازار های استان سبب نارضایتی مردم شده است. 

  علی ارشدی می افزاید که با توجه به افزایش قیمت اقلام آجیل و خشکبار و کاهش تقاضا نمی توان بازار خوبی را برای شب یلدا متصور بود.

  وی از تمامی شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی خواست که امسال برخلاف سال های گذشته از خریداری آجیل و خشکبار شب یلدا خودداری کرده و یلدای تلخی را تجربه کنند.

  وی بر این باور است که اقشار متوسط و ضعیف جامعه از پرداختن هزینه های گزاف چنین اقلامی با قیمت های نجومی ناتوان هستند و جای آجیل بر سر سفره های یلدایشان خالی می ماند.

  وی توصیه می کند شهروندان از سایر تنقلات و موارد مشابه برای شب یلدا استفاده کرده تا جلو جهش قیمت ها در شب یلدا گرفته شود و اندکی بازار به ثبات خودش دست یابد.

  در چند ماه اخیر قیمت آجیل و خشکبار در موارد گوناگون از ۲۵۰ تا ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

  وی با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت برخی از اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته می افزایدکه سال گذشته پسته درجه یک رفسنجان با قیمت ۵۷۰ هزار ریال توسط مغازه داران خریداری و ۶۵۰و ۶۸۰ هزار ریال در بازار کهگیلویه و بویراحمد به فروش می رسید اما هم اینک همان پسته درجه یک با قیمت یک میلیون و ۸۵۰ هزار ریال خریداری و ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال در استان به فروش می رسد. 

  بادام هندی با قیمت ۶۵۰ تا ۶۷۰ هزار ریال توسط مغازه داران خریداری اما هم اینک همان بادام هندی با قیمت یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال خریداری می شود. 

  بادام درختی با قیمت ۴۸۰ تا ۵۲۰ هزار ریال خریداری اما هم اینک همان بادام هندی با قیمت ۹۵۰ هزار ریال خریداری می شود.

  ارشدی گفت جالب است بدانید که با توجه به کاهش نرخ ارز در روز‌های اخیر، قیمت آجیل و خشکبار تحت تاثیر این موضوع حداقل ۱۰ درصد در بازار کاهش یافته است.

  وی یکی از دلایل عمده گرانی آجیل و سایر اقلام به ویژه خوراکی ها را باز شدن مرز و هجوم عراقی ها و دیگر اقشار به ایران می داند که با خرید از بازار های ایران این اقلام در بازار کم شده و مردم ایران مجبور هستند با قیمت های به نسبت بالایی کالای مورد نیاز خود را تامین کنند.

  در میان میوه‌های مورد تقاضا برای شب یلدا بیشترین تقاضا برای هندوانه و انار است که در میوه فروشی های بازار یاسوج میوه انار با قیمت ۸۰ هزار ریال تا ۱۰۰ هزار ریال و هندوانه با قیمت کیلویی ۳۵ هزار ریال تا ۴۰ هزار ریال وجود دارد.

  رئیس اتحادیه میوه و تره بار نیز می گوید: قیمت میوه انار و هندوانه به همین صورت در شب یلدا خواهد ماند و افزایش قیمتی در این موارد وجود نخواهد داشت.

  یکی از مصرف کنندگان آجیل و خشکبار شب یلدا می گوید تفاوت قیمت ها زیاد و فروشگاه با فروشگاه در کهگیلویه و بویراحمد متفاوت است.

  با نوسان قیمت کالاها، مردم سرگردان شده و نمی توانند تصمیم درستی برای زندگی خود بگیرند این امر به لحاظ روانی بر جامعه تاثیر منفی گذاشته و آنها را افسرده و عصبی کرده است.

  وی می گوید من خودم خرید چهار کیلو گرم گوشت قرمز را بر خرید پسته بیش از ۲ میلیون ریالی ترجیح می دهم و نیازی به این گونه پول پاشی نمی بینم. 

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره طرح بازرسی ویژه از بازار استان می گوید: به مناسبت شب یلدا طرح بازرسی ویژه از بازار این استان از پنجشنبه ۲۲ آذر ماه آغاز شد و تا ۳۰ آذر ۱۳۹۷ نیز با جدیت ادامه دارد.

  داریوش دیودیده می افزاید: هدف از اجرای این طرح تشدید کنترل قیمت و کیفیت کالاها در راستای جلب رضایت هر چه بیشتر مردم کهگیلویه و بویراحمد است.

  وی تاکید می کند: بر اساس این طرح جرائم سنگینی در انتظار فروشندگان متخلف کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این طرح با همکاری اداره کل تعزیرات حکومتی استان اجرا می شود، یادآوری می کند در این طرح بر قیمت و کیفیت آجیل، خشکبار و نیاز‌های ضروری خانواده ‌ها از جمله اقلام عرضه شده در سوپرمارکت ‌ها نظارت جدی خواهد شد.

  دیودیده اضافه می کند در این طرح تمامی فروشندگان کهگیلویه و بویراحمد مکلف به ارائه فاکتور به خریداران و درج قیمت بر روی کالاها هستند.

  وی می گوید: قیمت‌ های درج ‌شده بر روی کالاها در کهگیلویه و بویراحمد باید بر اساس فاکتور‌های رسمی باشد.
  کهگیلویه و بویراحمد افزون بر ۲۷ هزار واحد صنفی تولیدی، توزیعی و خدماتی دارد.

  به گزارش میدانی خبرنگار ایرنا، طبق مشاهدات صورت گرفته قیمت هر کیلوگرم پسته از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال و قیمت بادام درختی یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال و بالاتر در بازار موجود است.

  انتظار می رود دولت با تعیین نرخ مصوب و تشدید نظارت ها در ایام خاص به ویژه شب یلدا و ایام نوروز که مصرف خشکبار در کشور افزایش می یابد از هرج و مرج این بازار جلوگیری کند.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای “شب یلدا و جیب های پر از خالی مردم”
  1. گچساران گفت:

   اقربون یه دونه پسته شور

   0

   0
  2. گچساران گفت:

   اقربون یه دونه پسته شور. اخی و بختم سی بی پولی

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • خروج گندم از شهرستان بویراحمد ممنوع شد
 • با تمام وجود غمگینم ، مثل زنی که نمیدانست زن بودنش را…
 • ﻋﺮﻭﺱ گچساران ﺩﺭ ﺁﺗﺶ ﺳﻮﺧﺖ، و میسوزد+تصاویر
 • اظهارات استانداران سابق و جدید کهگیلویه و بویراحمد در مراسم تودیع و معارفه / احمدی: هر جا مسئولیتی داشته باشم کارگزار مردم کهگیلویه و بویراحمد خواهم بود/کلانتری: آویزان کسی نبوده ام
 • استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد:آویزان کسی نیستم/سرباز رهبری هستم
 • اتخاذ تاکتیک جدید از سوی “سید قدرت”
 • واکنش سید قدرت الله حسینی به قدرت الله بیعت اصل
 • کارهای بزرگ دیگران را حقیر جلوه دادن و کارهای کوچک خود را شق القمر ، جای گله مندی از نماینده است
 • “چرا زینل زاده؟”
 • گزارشی از مراسم تکریم و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد/تاجگردون:کلانتری لرتر از آقای احمدی است/غلام محمد زارعی:همدلی بی سابقه ای بین نمایندگان استان بوده است/عدل هاشمی پور:رقابت بین نمایندگان استان سیاسی نیست+تصویر
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • لزوم برخورد با عاملان یا آمران در پرونده های متهمان اقتصادی 
 • استانداری که حتی حاضر نشد خانواده اش را در یاسوج سکونت دهد
 • روایت مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ روز جست‌وجو برای یافتن پیکر جوان غرق شده در رودخانه بشار
 • تصمیم عاقلانه و زیرکانه برای “اردلان زینل زاده
 • واکنش فعال سیاسی گچساران به جشن محله سادات
 • ادامه آتش سوزی در کوههای لنده و کندی عملیات اطفای حریق +تصاویر
 • یادداشتی بر تحرکات انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • زمان و مکان آئین تودیع و معارفه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر کشور
 • نماینده بویراحمد و دنا:تمام تلاش خود را برای پیدا کردن جوان غرق شده در رودخانه بشار بکار خواهیم بست
 •