طراحی سایت و قالب وردپرس
  • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۸ آذر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 88106 | نویسنده : sajad |
  •   

    فانوس زاگرس؛     از غوغا سالاری و محبوبیت یزیدی تاجگردون تا پیشنهاد مناظره      به قلم دکتر ذبیح الله فتحی فتح     بوی انتخابات بیشتر از همیشه به مشام می رسد. هرکس به امیدی و به شکلی دست بکار شده و آستین ها را بالا زده است. اصلاح طلب و اصول گرا […]

    فانوس زاگرس؛

    فانوس زاگرس؛

     

     

    از غوغا سالاری و محبوبیت یزیدی تاجگردون تا پیشنهاد مناظره 

     

     

    به قلم دکتر ذبیح الله فتحی فتح

     

     

    بوی انتخابات بیشتر از همیشه به مشام می رسد. هرکس به امیدی و به شکلی دست بکار شده و آستین ها را بالا زده است. اصلاح طلب و اصول گرا و اعتدال گرا. بیشتر از همه جنب و جوش دکتر ستار هدایت خواه به چشم می آید و مخالفین و موافقین دکتر غلامرضا تاجگردون. هدایتخواه مدتی است در یک جریان رسانه ای سوار بر موجی شده سعی دارد با تاجگردون بستیزد در سپهر سیاسی استان. در تازه ترین اظهار نظر جناب آقای هدایت خواه مطلبی از ایشان در سایتهای محلی خبر منتشر شده است که به دلایلی چند، قصد گفتگوی با ایشان را دارم.
    نخست اینکه ایشان خطاب به آقای تاجگردون نماینده محترم شهرستانهای گچساران و باشت گفته اند. جناب آقای هدایت خواه وقتی نماینده کسی را صدا میزنند میخواهند با خود شخص صحبت کنند و احتمالا شما بهتر از همه این را میدانید و احتمالا آنچه گفته اید برای روشنی اذهان ما گچسارانی ها و باشتی ها بوده است و هدف شما گفتگوی با ماست و اگر قصد شما جز این بود در نامه ای خصوصی به جناب تاجگردون اینها را می نوشتید. درضمن شما اشاره ای ظریف به جریان اصلاح طلبی داشته اید و این جریان را غوغا سالار نامیده اید و دیگر درباره حواشی سخنانتان در دانشگاه فرهنگیان فرمودید نخواستند یا نتوانستند مفهوم سخن را بفهمند. من به اعتبار گفته های خودتان در یاداشت واکنش هدایتخواه به حواشی به وجود آمده پس از سخنرانی اش؛ غلامرضا تاجگردون را از نظر رفتار وعمل یک عنصر انقلابی نمی دانم http://fanooszagros.ir/?p= یاداشتی با عنوان «معیارهای انقلابی بودن »نوشتم که احتمالا نخوانده اید. از این رو بر آن شدم تا نگاهی دوباره به جوابیه شما به نماینده مردم گچساران و باشت بیندازم و سخنی کوتاه با شما بگویم. توضیح اینکه چند تکه از متن یاداشت معیارهای انقلابی بودن به ضرورت در این متن نیز هست.
    نخست جایی اشاره کرده اید که باید بر اساس مبنا و منطق حرف زد. به حرف خود شما برمیگردیم یعنی آن استدلال دانشگاه فرهنگیان که البته اینجا از پراکندگی نجات یافته است. فرمودید :
    تاجگردون محبوب است، یزید هم محبوب بود، اگر محبوبیت مردمی دال بر انقلابی بودن باشد یزید هم انقلابی بود پس تاجگردون انقلابی نیست.
    اگر استدلال اینگونه نبوده بفرمایید اصلاح میکنیم.
    ظاهر این استدلال درست است اما قیاسی در دل استدلال نهفته است که نتیجه استدلال را غلط میکند. شما بهتر از دیگران میدانید که باید مشبهی میان مقدمات باشد تا نتیجه درست بگیریم. اگر تاجگردون با یزید در یک میزان قرار بگیرد و بنا بر همین میزان استدلال کنیم قیاس شما روی دیگری هم دارد. طرفداران یزید بی بصیرت بودند اگر معتقدید که طرفداران تاجگردون هم بی بصیرت هستند استدلال شما درست است. اما شما تاریخ را بهتر دیگران خوانده اید. من درباره ی محبوبیت یزید اطلاع کافی ندارم اما میدانم که یزید از سوی مردم به نمایندگی انتخاب نشده بود و به زور از مردم بیعت میگرفت و حتی معیار اسلامیت در آن زمان یعنی امام حسین ع هم از بیعت با فشار و زور در امان نبود. مردم کوفه نخست از سر خواست خود با مسلم بیعت کردند و سپس از سر زور با عبیدالله. بیعت گرفتن زورکی بنظرم حمل بر محبوبیت نیست؛ اما میدانم قیاس جناب هدایتخواه دو روی اشت: یکی محبوبیت یزید و دیگر دوستداران یزید. و البته ما فقط میگوییم قیاس غلط کار درستی نیست مخصوصا از استاد اخلاق که جای مثل و قیاس را به خوبی میداند و میداند که اگرچه این قیاس نتیجه دلخواه میدهد اما نتیجه آن غلط است. البته اطلاعات ما از منطق و مسائل مبنایی به اندازه شما نیست ولی بحث استدلال و مغالطات را می دانیم و تلاش خود را برای فهم بهتر قیاس های شما خواهیم کرد.
    بنی صدر بنابر گفتمان انقلاب اسلامی انقلابی نبود چون یکی از دو رکن تایید کننده انقلابی بودن یعنی رهبری انقلاب وی را بی صلاحیت دانست. آقای خاتمی هم تا پایان ریاست جمهوری تایید رهبری را داشت و آقای روحانی با وجود تمام کارشکنی ها هنوز تایید رهبری را دارند و شما خود بهتر می دانید. حال که صحبت از خاتمی و روحانی کردید یار غارتان جناب احمدی نژاد را از یاد بردید یا هنوز او را انقلابی میدانید؟ از یاد نبرده اید که بخشی از مشکلات کشور مرده ریگ دوران طلایی ایشان است؟ نقش شما به عنوان یکی از تئوریسین های دولت آن زمان کجاست؟ نکته دیگر در این بحث خاص که صحبت از انقلابی بودن شد و گفتیم اشخاص برای برخی از مسولیت های مهم در نظام اسلامی معیار انقلابی بودن از سوی نهاد اسلام و مردم تایید شوند تا بگوییم انقلابی هستند شما هم اگرچه از سوی یکی از دو رکن معیارهای انقلابی بودن یعنی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدید ولی از سوی رکن دوم یعنی مردم، رقیب انتخاباتی شما تایید شد و برای دوست ارجمندتان جناب احمدی نژاد برعکس این اتفاق افتاد.
    بعد از انقلاب اسلامی، انقلابیون به دو دسته ی اصول گرا و اصلاح طلب تقسیم شدند زیرا عده ای ثبات وضع فعلی را به نفع مردم میدانستند و برخی دیگر تغییر و اصلاح را چاره ی تداوم انقلاب می دیدند. در هر دو گروه عده ای تندرو و تمامیت خواه اصول اساسی انقلاب یعنی اسلام و مردم را از یاد بردند و میان انقلاب و خادمان انقلاب خط و مرزهایی وهمی کشیدند و انقلاب اسلامی را متعلق به خود و خود را قطب تشخیص انقلابی و غیر انقلابی دیدند و رفاه مردم که یکی از اصول انقلاب بود از یاد بردند. از یاد نبریم که تندروها و تمامیت خواهان در همه اعصار و در هر زمانی بوده اند در دوره یزید هم بودند کسانی که خود را معیار حق و باطل میدانستند و حافظ و قاری قرآن بودند اما نتوانستند جاده پهن حقیقت حسینی را دریابند و بر خط وهمی حقیقت ساختگی اذهانشان حرکت کردند و عاشورا را رقم زدند.
    جریان اصلاحات به عنوان یکی سه گفتمان غالب فکری حاضر(اصلاحات، اصول گرایی و اعتدال گراها) در کلان گفتمان انقلاب اسلامی منتسب به شخص یا گروه خاصی نیست و هرکسی که خواهان اصلاحات برای تداوم نظام اسلامی باشد به این جریان می پیوندد از این رو انتساب غوغا سالاری به این جریان اشتباه است چون این جریان راهی برای تداوم نظام خواهد بود. حال باید دید که منظور شما از غوغاسالاری چیست؟
    غوغاسالاری در لغتنامه ها معنی حکومت اوباش میدهد و اگر شما جریان اصلاح طلبی را به عنوان یک استاد اخلاق غوغاسالار میپندارید چگونه عقل خود را راضی کرده اید که رهبری و مردم به غوغاسالاران اجازه جولان در این کشور را میدهند. البته ما هیچ گاه هیچ جریانی را که مورد تایید رهبری و مردم باشد را غوغاسالار نمیدانیم و غوغاسالاری اصلاح طلبان هم یک قیاس غلط است.

     

     

     

    یادآور میشوم که گفتار شما با عملتان یکی نیست چون بنابر استدلال های پیشین شما یعنی انقلابی نبودن و غوغاسالاری تاجگردون و جریان مطبوعش شما خواهان مناظره با ایشان هستید. شما بنابر کدام مبنا میخواهید با او مناظره کنید؟ مناظره مبنا میخواهد.
    جناب آقای هدایتخواه رفتار تاجگردون بوی انتخابات میدهد اما شما بیش و پیش از او خود را آماده حضور در انتخابات کرده اید و بهترین راه عرضه دوباره خود به مردم را مناظره با غلام تاجگردون دیده اید. این درخواست مناظره یعنی من آماده ام و در هر دو صورت برنده. مبانی نظری تاجگردون را که قبول ندارم و نمی پذیرم و اگر تاجگردون مبانی نظری مرا نپذیرد هم انقلابی نیست چون من تئوریسین انقلابم و نظرات من معیار انقلابی بودن هر کسی است. محبوبیت شخص اهمیت ندارد، نظر من میزان است یعنی نتیجه مناظره را از پیش میدانم. این مناظره گفتگو نخواهد بود بلکه محلی برای تئوری پردازی یک سویه است.
    در آخر یادآور میشوم که این سنت مناظره و دلایل مبنایی و منطقی اینچنینی بنظرم آشنا میرسد. یار غار جناب هدایتخواه آقای احمدی نژاد هم همیشه بحث از مناظره میکنند و خواهان مناظره بودند و هستند و آخرین بار یادم هست که از رییس جمهور روحانی درخواست مناظره داشت. در پاسخ گفتند روحانی رییس جمهور است شما چه جایگاهی دارید؟ الان باید گفت غلام تاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت است شما چه جایگاهی دارید؟ با چه عنوانی با شما مناظره کند؟
    از آنجا که شما استاد اخلاق هستید در محضر شما تلمذ میکنم و پیش از این در یاداشت معیارهای انقلابی بودن شما را به بخشی از آیه ۱۱سوره حجرات رهنمون شدم ولی اینک برای آنچه در آنجا و اینجا به آن اشاره شده به شما میگویم: سلام علیکم و سلامت باشید.

    انتهای خبر/
    -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
    14 نظر برای “از غوغا سالاری و محبوبیت یزیدی تاجگردون تا پیشنهاد مناظره”
    1. گچساران گفت:

      متنت و جوابیه ای که دادی عالی بود خیلی زیبا قلم زدی احسنت بتو و فکرت ..

      1

      0
    2. گچساران گفت:

      تاجگردون در مقابل تاجگردون کم میاره همان طوری که همه پروژهاش تعطیل یا نیمه تعطیل شده

      0

      1
    3. گچساران گفت:

      تاجگردون در مقابل هدایت خواه کم میاره همان طوری که بیشتر پروژه هاش تعطیل شد

      0

      2
    4. ناشناس گفت:

      جناب فتحی ایشان دکتر است واستاد دانشگاه مدرکش علمی .حقیقی است

      1

      1
    5. ناشناس گفت:

      کی گفته یزید محبوبیت داشته است پدرش هم نداشت بلکه پدرش توانست حاکم مصر شود اونجا پول جمع کرد غنایم اندوخت چِز وبِزامور را هم میدانست از ضعف وقدرت هر کسی هم خبر داشت وکارش را با اقتدار پیش میبرد بعد هم افتاد دست پسرش ،محبوبیت نداشت !!ازش میترسیدند وپول خرج میکرد مثل شبی که کوفیان را خرید.کسی که محبوبه اخلاق داره.

      0

      0
    6. ِغلام گفت:

      این آقا خودش می داند چه نوشته

      0

      1
    7. ناشناس گفت:

      جامعه ما نیاز به انقلاب ندارد که فرد انقلابی لازم باشد!¡!!! جامعه ما نیاز به افراد صالح و متعهد و با تقوا دارد که بتواند احکام اسلام را اجرایی کنند.
      امام خمینی رحمت اله علیه در اوایل انقلاب فرمودند « فردای شما فردای دشواری است اگر مجهز به علم و تقوا شوید پیروزیتان حتمی است اما اگر در این زمینه کوتاهی کردید مسئولیت بعهده خود شماست» حالا بعد از ۴۰ سال حلقه گم شده تقوای الهی در همه امور است!!!! آیا کاندیداهای محترم تعهد می دهند این حلقه را پیدا کنند؟؟؟ آیا می توانند با فسادی که قدرت به همراه دارد مبارزه کنند ؟؟؟ قطعا خیلی دشوار است !!!!! آیا می توانند علی وار زندگی کنند ؟؟؟ آیا مدیران لاکچری و ناکارآمد را می توانند حذف کنند؟؟؟؟

      1

      0
    8. گچساران گفت:

      اخ تا قیومت سیاست شد ه بچه بازی حرفهای بی معنی

      1

      0
    9. ناشناس گفت:

      مراعات حال آقای تاجگردون روبکنید،ایشون حالشون خوب نیست

      0

      0
    10. ناشناس گفت:

      هدایت خواه بنده خداخواست خودی نشان دهدهمه میدانندبلده حرف بزنه والاازکارکردن ول وله

      0

      0
    11. ا گفت:

      این استاد اکه راست میگه ترک کنه

      0

      0
    12. ناشناس گفت:

      چقد خودتو تحویل گرفتی. هدایت خواه بیکار نیست به تو توجه کنه. مطالبتو برا خودت نگهدار

      0

      0
    13. احمد جمال پور گفت:

      جناب آقای فتحی پور؛در مناظرات سیاسی و اجتماعی لازم نیست که افراد حتما صاحب مقام یا مسئولیت باشند! مناظره آزاد است لاکن آن فردی که مسئولیت دارد بیشتر در معرض پاسخگویی است و به اقتضای جایگاهش باید جوابگو باشد! بیان کردن واقعیت و نحوه درست ارائه عملکرد از نکات مهمی است که شان یک مدیر یا مسئول را در مناظره مشخص مینماید و نمایان کننده قدرت یا ضعف وی میباشدولاغیر….

      0

      0

    
    امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
    • تـــازه ترین خبرها
    • پـــربازدیدترین ها
  • “فراتر از بحران”
  • تجلیل از دهیاران نمونه شهرستان چرام+تصاویر
  • کهگیلویه بزرگ ؛ سیاست مدارِ  سیاست زدهِ
  • جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
  • خودکشی چرا؟
  • نماینده کهگیلویه بزرگ:اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه ورزش اجرایی شود
  • مراکز خرید مهم استانبول در تور استانبول
  • آشنایی با گرجستان در تور گرجستان
  • در آنتالیا و تور آنتالیا از کجا خرید کنیم؟
  • نامه جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با خودکشی های اخیر در سطح استان
  • “تاجگردون استارت زد”
  • شبهای خوش فوتبالی برای ورزش گچساران در ماه رمضان+تصاویر
  • نشست کارگروه صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد/بی‌اطلاعی مدیران از میزان صادرات محصولات
  • رئیس و اعضای ستاد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان منصوب شدند
  • گزارشی از مبارزه با آفت ملخ در ۴۰ هزار هکتار ازمراتع گچساران+تصویر
  • مدیرکل فرهنگ و‌ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد: تصمیمی برای کاندیدا شدن نگرفته ام
  • خطاب به اصلاح طلبان گچساران و باشت؛ این “حوزه” نیاز به هوای تازه دارد
  • واکنش رئیس اداره برق لنده به خبر قطعی مکرر برق در شهرستان
  • رؤیای پیدا کردن گنج در کهگیلویه و بویراحمد سرابی بیش نیست
  • مطلبی پیرامون اظهارات مشاور رییس دولت اصلاحات درباره احسان دلاویز
  •