طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان, ۱۳۹۷ | کد خبر : 87072 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     گفتمان جریان سوم و ضرورت “ عبور” از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان     به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک       در چندسال اخیر سلسله مقالاتی درخصوص توسعه نیروی انسانی، نخبه کشی و گردش نخبگان تحت عناوینی از جمله: گفتمان جریان سوم: رویکردی عملگرا و مبتنی بر سه اصل گردش […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  گفتمان جریان سوم و ضرورت “ عبور” از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان

   

   

  به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک

   

   

   

  در چندسال اخیر سلسله مقالاتی درخصوص توسعه نیروی انسانی، نخبه کشی و گردش نخبگان تحت عناوینی از جمله: گفتمان جریان سوم: رویکردی عملگرا و مبتنی بر سه اصل گردش نخبگان، شایسته سالاری و حقوق شهروندی  (اینجا بخوانید )  و همچنین “ضرورت عبور از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان”  (اینجا بخوانید)  خطاب به نماینده ولی فقیه در استان و… توسط نگارنده، نگاشته شد. چکیده سلسله مقالات فوق الذکر در این خلاصه می شد که اگر قبل از انقلاب در استان به هر طریقی زمینه اضمحلال نخبگان ایلی و نیروی انسانی فراهم شد اما بعد از انقلاب بیشتر در قالب دو جناح اصولگرایی و اصلاح طلبی این مهم اتفاق افتاد.

   

  پس لازم و ضروری است که مردم و نخبگان استان در وهله اول بررسی و بعد از آن به دور از هر گونه احساس، چشم عقل را باز و کمی هم تامل کنند و ببینند قریب به چهار دهه این جناح ها چه بر سر سرمایه انسانی غنی خود آورده و همدیگر را به چه چیزهای محکوم نکردند. از نظر نگارنده، آنچه در سپهر سیاسی استان در قالب اصولگرایی و اصلاح طلبی معرفی می شود، بیشتر ناشی از منافع قومی، طایفه ای و خانوادگی است تا تز و آنتی تزهای مبتنی بر اندیشه و به همین جهت اساساً چنین تقابلاتی از جنس اندیشه نیست که منجر به یک سنتز مبتنی بر منافع جمعی مردم استان کهگیلویه و بویر احمد شود. به عبارت بهتر آن دسته از تنش‌هایی که شاهد هستیم اصطلاحاً همان دعواهای حیدری و نعمتی قدیمی است تا تضارب آراء و افکار و تاکنون ماحصل چنین دعواهایی هم فقط فرصت سوزی و نخبه کشی بوده است.

   

  نکته قابل توجه اینجاست؛ تعدادی از بزرگان این طیف های سیاسی(که کم هم نیستند) ظاهراً در تقابل اما در خفا با هم هستند. جوانان و نخبگان پادویِ کارزار انتخاباتی و به نوعی بازیچه سیاسی دست آنها قرار می گیرند. به همین خاطر است که در چند سال اخیر نگارنده مرتباً بر راه اندازی گفتمان جریان سومی که منتج به گردش نخبگان شود، تاکید می کند. و امروز با توجه به توسعه فضای های مجازی، بهترین زمان ممکن برای جا انداختن چنین جریانی در انتخابات مجلس پیش روی سه حوزه انتخابیه استان است. به هر حال این مهم را روزی باید شروع کرد و به اعتقاد نگارنده خیلی  هم دیر شده است. گول حرف  اینها را نخورید و هزینه دادن هم حدی دارد.

   

  چون افرادی در این جناح ها تبدیل به برندهای سیاسی شدند که وقتی از نزدیک در خصوص ابتدایی ترین مسائل با بعضی از آنها صحبت می کنید معلوم می شود که نگاهشان به مسائل چقدر سطحی و از قضایا پرت هستند و فقط به فکر منافع شخصی و گاهاً جناحی خودشان هستند و این مهم متاسفانه یادآور این ضرب المثل است که آواز دُهُل (طبل) شنیدن از دور خوش است.

   

  آنهایی که می توانستند و می توانند کاملاً بیرون از گود و آنهایی که اصلاً نمی توانستند و در حال حاضر هم نمی توانند، داخل گود قرار گرفتند. نکته جالب این معما در این است که انگار دست نامرئی آدام اسمیتی پشت این قضایا قرار گرفته است. و قطعاً مشکل اصلی توسعه استان با آن همه پتانسیل هایش در همین جا است.

   

  امروز در استان متخصص بودن و فارغ التحصیل از دانشگاه شریف که هیچ؛ حتی متعهد بودن هم دیگر ملاک نیست. به فرض مثال اگر چنین فردی روزی بخواهد در انتخابات شرکت کند به احتمال خیلی زیاد از طرف مردم و حتی تحصیل کرده ها مورد تمسخر و به نوعی ترور شخصیتی می شود. شرایط جبر محیطی و قومی استان این نخبه را مجبور می کند در انتخابات از فردی که در واقع یک “دلال اقتصادی“ می باشد، حمایت کند که نهایتاً مورد سوء استفاده قرار می گیرد و از همان ابتدا هم می داند اما چاره  ای جزء این ندارد. و این اوج ذلت، بدبختی و عقب ماندگی یک مردم را می رساند.

   

  در استان مثلث زر، زور و تزویر حرف اول و آخر را میزند و سالهاست که شایسته سالاری، اخلاق و انسانیت مرده و آن را دفن کرده اند. اغلب افرادی که به عنوان کاندید نهایی معرفی می شوند به مراتب بهره هوشی آن از سطح متوسط نخبگان یا حتی همکلاسی های خود پایین تر و برای ارتقاء و حفظ جایگاهش از اهرم های غیر واقعی دیگری استفاده می کنند. باور کنید قریب به اتفاق افرادی که ادعای کاندیداتوری مجلس را دارند در حد یک رئیس مدرسه یا بخشداری نیستند. سواد علمی که پیشکش، برخورد درست اجتماعی را هم بلد نمی باشند.

   

  از یک طرف، استان با بحرانی از بی‌اعتمادی و ناامیدی در اکثر بخش‌ها روبه‌رو است؛ بحرانی که نشانه‌ای از کاهش در آن دیده نمی‌شود. دلایل متعددی پشت این احساس نارضایتی وجود دارد؛ افزایش رشد نرخ اعتیاد، طلاق، خودکشی، استخدامی های فله ای رابطه مند، نزاع های قومی و جناحی، تصاحب رانتی منابع طبیعی و تخریب زیست محیطی، بحران آب، هدر رفت منابع استان، عدم گردش نخبگان و ناتوانی مدیران در حل حتی کوچکترین مشکلات، در واقع توسعه استان را وارد یک چرخه معیوب یا دورباطل مدیریتیِ فاسدِ چندین ساله ای کرده است که با چنین فساد موریانه گونه ا ی اولاً؛ استان را دیگر بدین گونه نمی توان اداره کرد. دوماً؛” نخبه کشی” غیر جبران ناپذیری به همراه خود داشته و تاکنون هم فقط دودش به چشم مردم و این همه جوانان تحصیل کرده بیکار رفته است.

   

  و از طرف دیگر، استان با توجه به توسعه دانشگاها و موسسات عالی و همچنین رشد همزمان شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی با نسل روشنفکر جدیدی روبرو است که بهره هوشی این نسل به مراتب از مدیران تکراری، خسته و پیر فعلی، خیلی بیشتر است. اما این چرخه معیوب با چنبره اختاپوسیِ چندین ساله مدیریتیِ خود، توسعه پایدار استان را با بن بست مواجه کرده است.

   

  از این رو، برای برون رفت از چنین بن‌بستی لازم و ضروری است، یک زایش گفتمانی وجریان سومی فرا جناحی و قومی اما مبتنی بر سه اصل گردش نخبگان، شایسته‌سالاری و حقوق شهروندی در استان تعریف و باز تولید کرد.

  چون باز تجویز نسخه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی برای توسعه بیمارگونه استان دیگر شفابخش نیست و منجر به نخبه کشی و هزینه های جبران ناپذیری در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و… شده و تنها راه نجات مردم و نخبگان استان از چنین وضعی، تجویز نسخه جدیدی به عنوان جریان سوم می باشد. و این جریان سازی هم مستلزم این است که فقط در فضای هیجانی رسانه ای نباشد بلکه به نشست های منطقی وکاربردی مبدل شود.

   

  جریانی که در وهله اول زمینه همبستگی و اتحاد را بین نخبگان و عامه مردم و به دنبال آن گردش نخبگان را به وجود بیاورد. تا زمانی این مهم اتفاق نیفتد، جایگاهی در سطح کلان نخواهیم داشت و حتی این اندک قدرت هم از دست خواهند رفت. و از همه مهمتر، اراده و تصمیم جدی مسئولان و نخبگان برای مبارزه با وضع موجود در استان است که متاسفانه نیست و فقط سیاست لفظی یا گفتار درمانی سیاسی می کنند.

   

  بنابراین به طور کلی می توان گفت: با این سیاست هرچه باداباد و به هر قیمتی مدیر بودن، همه ما سوار بریک کشتی هستیم که با سرعتی تند در دریایی از اَبَر بحران های اجتماعی، زیست محیطی، کم  آبی، بی اعتمادی، تبعیض، نابرابری و بی عدالتی غرق خواهیم شد. و به نظر می رسد همانگونه که اشاره شد برای رهایی از این بن بست مدیریتی و فکری، “ عبور” یا پوست  اندازی از این چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه به چرخه مطلوب جوان گرایی در چارچوب یک زایش گفتمانی تنها راه نجات و یک ضرورت بسیار مهم در انتخابات آینده سه حوزه انتخابیه استان می باشد و بس. در غیر اینصورت، همین آش و همین کاسه است.

   

  به قول شاعر:

   

  رونده باش، امید هیچ معجزی زمرده نیست، زنده باش.
  تو در من زنده ای من در تو: ما هرگز نمی میریم.
  من وتو با هزارانِ دیگر، این راه را دنبال می گیریم
  از آن ماست پیروزی.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  16 نظر برای “گفتمان جریان سوم و ضرورت “ عبور” از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان”
  1. ناشناس گفت:

   عین حقیقته

   0

   0
  2. آزاد سرو گفت:

   درود و سپاس جناب حسینی نیک!
   در این بازار مکاره ی فرصت طلبان که صداهای حق طلب خاموش و حنجره های حسینی دچار اختناق اند شما زبان گویای مردمی هستید که چهار دهه ازطرف سوداگران بدهویت فریب خورده و چپاول شده اند.بازگشت به طاغوت بدترین رخدادی است که این سال ها مردم شریف و محروم نگه داشته ی منطقه تجربه می کنند.به امید آگاهی مردم و حذف اختاپوسان سیری ناپذیر.
   پاینده باشید!

   0

   0
  3. محمدعلی کیانی گفت:

   شاید اگر چند سوال سطحی از بعضی مفاهیم و اصطلاحات، از بسیاری کسان به اصطلاح مدیر در آن استان زرخیز اما محروم(واقعا محروم) پرسیده شود، عیار واقعی دانش و بینش آنها معلوم می شود؛ البته از کوزه همان برون تراود که دروست…

   سوالات:
   ۱. آمایش سرزمین یعنی چی؟
   ۲. توسعه پایدار را چگونه تفسیر می کنید؟
   ۳. تعبیر شما از تب بالای شهرستان سازی در استان چیست؟
   ۴. آیا ما بحران آب داریم یا بحران مدیریت منابع آب؟
   ۵. تفاوت بین واژگان مشکل، در معرض آسیب، آسیب، معضل و بحران را در چه می دانید؟
   ۶. تفاوت بین نیروی انسانی، منابع انسانی و سرمایه انسانی چیست؟
   ۷. تفاوت بین مراتب: استادیار، دانشیار، استاد تمام، استاد نمونه و استاد ممتاز را برشمردید؟
   ۸. اداره کردن با مدیریت کردن چه رابطه ای دارد؟
   ۹. it با تعالی و توسعه سازمانی رابطه دارد، آیا؟
   ۱۰. تلقی شما از سیستم چیست؟
   از این که بگذریم جای خالی این استفهام انکاری خالی است؛
   فرزندان و دامادان آقایان خاص چه می کنند؟

   دنیایی حرف است اگر نشستی به همت جوانان و دانشجویان دیار محرومم….

   0

   0
  4. اصلاح طلب گفت:

   درود به قلمت سید
   اگر عوام به این پند سیاسی گوش فرا دهند تحجر سیاسی و سواستفاده سیاسیون از مردم پایان می یابد

   0

   0
  5. بختیارر‌ضوانی گفت:

   درود و عرض ادب خدمت دکتر حسینی نیک واینکه درسلسله مقالات قبلی و مقاله ی فعلی موضوعی اساسی ومهمی را به رشته ی تحریر دراورده اند که به عنوان یک شهروند با ایده واندیشه های ایشان کاملا موافقم و ستایش می نمایم وبرخود می بالم که هنوز انسانهایی شجاع و اهل حق و حقیقت وجود دارد دارد که واقعیت های جامعه را روشنگری و اگاهی بخشی می نماید باشد که تمام اندیشمندان ما دراستان روی این موضوعات بیندیشند و عمل کنند

   2

   0
  6. .... گفت:

   بازم گل کاشتی سید ابولحسن
   کاش این سایت اصطلاحا خبری و دیگر سایتهای استان به چنین یاداشتایی بیشتر بپردازن و سعی نکنن هر اراجیفی را به خورد مردم فلک زده استان بدهند

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   جالبه مردم خطه ما میبینند چه ها سرشون میارن و بازم همان راه قبل را میروند

   1

   0
  8. اکبر گفت:

   کو جریان سوم کو؟!
   کی بیاد؟!

   1

   0
  9. ناشناس گفت:

   احسنت. عالی بود

   0

   0
  10. سهراب گفت:

   احسنت بر شما سید بزرگ

   1

   0
  11. رفیع گفت:

   کاش مردم استان به خود میامدند و بساط این سیاسیون منافع طلب را ویران میکردند.مردم آزادی خواه روند را تغییر دهند

   1

   0
  12. محمد گفت:

   مطلب را خواندم – عالي بود – مشكل امروز جامعه ما و خصوصاً استان و شهرستان مشكل عوام بودن لايه هاي وسيعي از مردم است – علل و عواملي كه در استان ما نخبه پروري وجود ندارد اين است كه امكان رشد نخبگان وجود ندارد ، چرا كه نخبگان قرباني مسائل قومي و قبيله مي شوند- در جامعه استاني ما بيش از انكه به نخبگان خط و مشي و آينده نگري داشته باشند قوميت ها و طايفه گراي داراي جايگاه هستند

   1

   0
  13. دانشگاهي گفت:

   سپاس و درود بر آقاي حسيني نوانديش نيك انديش

   1

   0
  14. رستگار گفت:

   خدا پدر ومادرت روبیامرزد. شیر حلال خوردی. این اصلح طلبی و اصولگرایی مردمررو بیچاره ودل مردم را خونکرده.

   1

   0
  15. سجاد رضوانی گفت:

   درود خدمت جناب دکتر حسینی نیک و سپاس از بیان حقایق تلخ فراروی ما ،کاش یک روز این ملت از خواب خرگوشی بیدارشوند ودیگر فریب وعده های پوچ وتوخالی مسعولان وکاندیداهای این دوجریان را نخورند

   0

   0
  16. خشایاررضوانی گفت:

   ضرورت دارد بدنبال روشنگری شما ،عده ای از اندیشمندان استان ومناطق ان بصورت تشکل و سیستماتیک با این عوامفریبی به مبارزه برخیزند

   1

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • واکنش رئیس دانشگاه آزاد یاسوج به حذف اساتید غیر‌همفکر در این دانشگاه
 • آیین گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی زاهدان در گچساران برگزار شد+تصاویر
 • تحلیلی بر رویداد شایع بی مهری  لُرتباران به زبان و فرهنگ مادری 
 • واکنش آبفای شهری دوگنبدان به خبر فانوس زاگرس
 • عامل تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران دستگیر شد
 • آخرین وضعیت طرح  کارخانه لاستیک‌سازی سبز ،  ۷۲۵ روز بعد از کلنگ زنی
 • پاسخ مدیر درمان تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد به نتایج شائبه برانگیز استخدام های این اداره کل
 • دستورات راهبردی غریب پور برای افق های جدید در مراسم افتتاحیه سمپوزیوم فولاد
 • اداره ای دولتی در گچساران که آب در آن پیدا نمی شود؟!+تصاویر
 • نقدی بر نماینده گچساران و باشت ؛ چماقدارانی در قالب رسانه
 • انتصابی که در بویراحمد جنجال به پا کرد کرده است
 • توهم ریزش در اردوگاه رقیب و خویشتن داری سردار هاشمی پور
 • استخدام راننده خانم و آقا با شرايط ويژه در تاكسي بين المللي ماكسيم گچساران +جزييات
 • کم لطفی به همسر شریعتی، نادیده گرفتن خدمات شریعتی به انقلاب و اسلام است
 • جنگ تامرادی ۱۳۰۹ و تبعید خوانین کهگیلویه و ممسنی به تهران به روایت اسناد (بخش اول)
 • جوابیه ای به یادداشت: “سریال آبکی نماینده کهگیلویه در مجلس”
 • تقدیر سازمان مدیریت بحران کشور از مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد
 • تصاویری از سد چم شیر گچساران ؛ بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه
 • جزییات تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران از زبان دادستان شهرستان
 • سریال نماینده کهگیلویه در مجلس: قسمت اول
 •