طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱ آبان, ۱۳۹۷ | کد خبر : 86161 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ فانوس زاگرس؛ پورالحسینی سنمار آموزش و پرورش به قلم دکتر روح الله قابضی   هفته گذشته مطلبی تحت عنوان منطق تغییر مدیران تقدیم گردید .با توجه به اینکه بنا به اطلاع طراحان پروژه تغییر مدیر اموزش و پرروش گچساران تا حدودی به هدف خود نزدیک شده اند .برای ثبت در تاریخ و قضاوت […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  پورالحسینی سنمار آموزش و پرورش
  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

  هفته گذشته مطلبی تحت عنوان منطق تغییر مدیران تقدیم گردید .با توجه به اینکه بنا به اطلاع طراحان پروژه تغییر مدیر اموزش و پرروش گچساران تا حدودی به هدف خود نزدیک شده اند .برای ثبت در تاریخ و قضاوت ایندگان و تقدیر از زحمات چندین ساله جناب اقای پورالحسینی این مطلب تقدیم میگردد.شاید بیش از ۳۰ سال پیش موضوع سنمار معمار را در کتابی خواندم .دیدم مناسب حال و روز امروز اموزش و پرورش است .ابتدا به عنوان مقدمه برای تقریب به ذهن خواندگان عزیز خلاصه ای از داستان را به شرح زیر اورده می شود.

  آمده است که یکی از پادشاهان بزرگ تصمیم گرفت قصری باشکوه بسازد که در دنیا بی نظیر باشد . اما پس از سالها و کار وتلاش ، کسی از عهده ساخت سقف تالار اصلی بر نیامد و معماران مدعی زیادی بر سر این کار جان خود را از دست دادند تا اینکه ناکامی پادشاه او را به شدت افسرده و خشمگین ساخت و دست آخر معلوم شد که معمار زبر دست و افسانه ای به نام سنمار وجود دارد که این کار از عهده او بر می آید. بالاخره او را یافتند و کار را به او سپردند . او طرحی نو در انداخت و کاخ افسانه ای را تا زیر سقف بالا برد و اعجاب و تحسین همگان را برانگیخت اما درست وقتی که دیواره ها به زیر سقف رسید سنمار ناپدید شد و کار اتمام قصر نیمه کار ماند . بعد از مدتی خود نزد شاه رفت. شاه دستور داد او را به قتل برسانند اما سنمار درخواست کرد قبل از مرگ به حرفهای او گوش کنند و توضیح داد که علت ناکامی معماران قبلی در برافراشتن سقف تالار بی ستون این بوده است که زمین به دلیل فشار دیواره ها و عوارض طبیعی نشست می کند و اگر پس از بالا رفتن دیواره بلافاصله سقف ساخته شود به دلیل نشست زمین بعدا سقف نیز ترک می خورد و فرو می ریزد .پس لازم است مدت هفت سال سپری شود تا زمین و دیواره ها نهایت افت و نشست خود را داشته باشند تا هنگام ساخت سقف که موعدش همین حالا است مشکلی پیش نیاید و اگر من در همان موقع این موضوع را به شما می گفتم حمل بر ناتوانی من می کردید و من نیز به سرنوشت دیگر معماران ناکام به کام مرگ می رفتم . پادشاه و وزیران به هوش و ذکاوت او آفرین گفتند و ادامه کار را با پاداش بزرگتری به او سپردند و سنمار ظرف یک سال قصر را اتمام و آماده افتتاح نمود .

   

  مراسم باشکوهی برای افتتاح قصر در نظر گرفته شد و شخصیتهای بزرگ سیاسی آن عصر و سرزمینهای همسایه نیز به جشن دعوت شدند و سنمار با شور و اشتیاق فراوان تالارها و سرسراها واطاقها و راهروها و طبقات و پلکانها و ایوانها و چشم اندازهای زیبا و اسرار امیز قصر را به پادشاه و هیات همراه نشان میداد و دست آخر پادشاه را به یک اطاق کوچک مخفی برد و رازی را با در میان گذاشت و به دیواری اشاره کرد و تکه اجری را نشان داد و گفت : کل بنای این قصر به این یک آجر متکی است که اگر آنرا از جای خود در آوری کل قصر به تدریج و آرامی ظرف مدت یک ساعت فرو میریزد و این کار برای این کردم که اگر یک روز کشورت به دست بیگانگان افتاد نتوانند این قصر افسانه ای را تملک کنند شاه خیلی خوشحال شد و از سر شگفتی سنمار به خاطر هنر و هوش و درایتش تحسین کرد و به او وعده پاداشی بزرگ داد و گفت این راز را باکسی در میان نگذار . تا اینکه در روز موعود قرار شد پاداش سنمار معمار را بدهد . او را با تشریفات تمام به بالاترین ایوان قصر بردند و در برابر چشم تماشا گران دستور داد به پایین پرتابش کنند تا بمیرد. سنمار در آخرین لحظات حیات خود به چشمان پادشاه نگاه کرد و با زبان بی زبانی پرسید چرا ؟ و پادشاه گفت برای اینکه جز من کسی راز جاودانگی و فنای قصر را نداند و با این جمله او را به پایین پرتاب کرده و راز را برای همیشه از همه مخفی نگاه داشت.

  به دلیل علاقه خاصی که به آموزش و پرورش دارم همیشه قضایای اموزش و پرورش را دنبال کرده و به تناسب و بدور از ملاحظات سیاسی مطالبی نوشته ام.چون احساس کردم برخی افراد از این شرایط پیش امده سوئ استفاده کرده و خدای ناکرده اغراض سیاسی خود را در لوای این موضوع دنبال می کنند و چه بسا که در چنین شرایطی برخی اغراض شخصی همراه با شیادی و چاپلوسی و مصالح فردی بر عقلانیت و منطق و خدمت و منافع جمعی غلبه یافته و از این ناحیه خطری متوجه سنگر تعلیم و تربیت گردد. در شرایطی قرار گرفته ایم که به شهادت همه صاحب نظران مشکل بزرگ کشور مشکل مدیریتی است و مدیرانی که دارای تفکر و برنامه و طرح نو گرایانه بوده و شجاعت در تصمیم گیری داشته باشند در کشور به یک عنصر نایاب و کمیاب تبدیل شده است . البته بخشی از این موضوع هم تعمدی است و مشکل کمیابی نیست مشکل این است که اراده ای برای استفاده از مدیران کارامد وجود ندارد.

   

  امروز به شهادت دوست و دشمن خسران ناشی از ضعف مدیریت ها دست کمی از خسران ناشی از تحریم های ظالمانه نیست. به عبارتی دیگر کشور ما در استفاده از نخبگان و مدیران کاربلد با نوعی خود تحریمی روبروست.اثرات خود تحرمی از اثرات دگر تحریمی به مراتب بالاتر است.

  امروز شرایط اموزش و پرروش گچساران بر همگان روشن و مبرهن است.تحولاتی که در دوره مدیرت چند ساله جناب اقای پورالحسینی و تیم مدیریتی همراه ایشان اتفاق افتاده است بر دوست و دشمن پوشیده نیست.فرهنگیان گچساران در این دوره خود شاهد تغییر و تحول و در یک کلمه شاهد یک رنسانس در عرصه های مختلف اموزشی و فرهنگی و عمرانی و مشارکت مردمی هستند .متاسفانه به دلیل عملکرد ناصحیح گذشته همیشه این موضوع در ذهن مردم وجود داشت که اموزش و پرروش یعنی سیاسی کاری و و باند بازی .

   

  واقعا هم چنین بود و بوی تعفن سیاسی کاری وباند بازی و رفیق بازی از در ودیوار اموزش و پرورش بالا می رفت. اولین اداره ای که بعد از هر انتخاباتی دچار تغییرات گسترده و بی ضابطه می شد اموزش و پرورش بود.

   

  آموزش و پرورش بیشتر به پاتوق افراد سیاسی تبدیل شده بود تا سنگر تعلیم و تربیت و این موضوع تقریبا برای عموم جا افتاده و مورد پذیرش قرار بود. در حالی که اموزش و پرروش یک مجموعه فرهنگی است به طوری حتی تغییرات ان هم باید صبغه فرهنگی داشته باشد.گرچه محو سیاسی کاری در هیچ مجموعه ای امکان پذیر نیست اما در اموزش و پرورش گچساران شرایط به گونه ای مدیریت و سامان دهی شده است که مسایل سیاسی در صورت وجود در حاشیه بوده و قابلیت طرح و ظهور و بروز ندارد.در کنار این همیشه در اذهان عموم مردم این موضوع نهادینه شده بود که اموزش و پرروش یک دستگاه مصرف کننده و غیر مولد است.معتقدم این دو موضوع در کنار هم ظلم مضاعفی را بر این مجموعه تحمیل می کرد که نتیجه ان هم به خوبی هویداست.خداوند نبخشاید کسانی که اموزش و پرروش را با عملکرد خود به چنین ورطه ای انداختند.اما امروز ایا واقعا چنین است.امروز انچه در اولویت قرارد دارد خدمت بی منت با رعایت شان و حرمت فرهنگیان با ملاحظه قانون و مقررات است.

   

  معتقدم کار بزرگ وخطیر و باقی الصالحات پورالحسینی این بود که نگاه به دستگاه اموزش و پرورش را در افکار عمومی و مردم و فرهنگیان تغییر داد.امروز نگاه به این دستگاه از مصرف کنندگی و بی خاصیتی و سیاسی کاری و روز مرگی و نا امیدی و نگاه ابزاری به فرهنگ و فرهنگی به نگاهی مبتنی بر تحول و اثرگذاری و امید و انگیزه و خدمت و به حاشیه رفتن سیاسی کاری و ملاحظه شان فرهنگیان تغییر یافته است.امروز همه باید تلاش کنند این رویکرد تقویت شود.نباید اجازه داد در این خصوص ارتجاع و عقب گردی اتفاق بیفتد. امروز در سایه توجه به اقتصاد اموزش و پرروش و استفاده بهینه از فرصت های موجود در منطقه دستگاه اموزش و پرروش به یک دستگاه مولد و تاثیر گذار و فعال و به روز و سرزنده تبدیل شده است .

   

  البته این به معنای نداشتن فکر و عقیده نیست اما سیاسی کاری به معنای فدا کردن مصالح عمومی به پای منافع افراد و گروهها و دوستان در این دوره رنگ باخته است.امروز با درایت اقای پورالحسینی اموزش و پرورشی داریم در شان فرهنگ و فرهنگی.باید یاداور شد اینها صرفا ادعا نیست همگان شاهدیم در این چند ساله به طور پیوسته ما شاهد موفقیت های این اداره در ابعاد مختلف هستیم که در سایت ها و فضای مجازی شاهد مصادیق ان هستیم. در اینجا تنها به یکی دو مورد اشاره می کنم . اموزش و پرورش گچساران پیشقراول اجرای برنامه فرهنگی در چند سال اخیر بوده است .سالانه دهها برنامه فرهنگی در گچساران توسط اموزش و پرروش اجرا شده است که کوچکترین تنش و نگرانی و حرف و حدیث و حاشیه ای به دنبال نداشته است.در حوزه مشارکت مردمی نیز با داریت مدیریت اموزش و پرورش در گچساران فضائی ایجاد شده است که مردم با رغبت و علاقه در کمک به مدارس مشارکت می کنند و این موضوع که کمک به اموزش و پرورش هزینه نیست بلکه سرمایه است به خوبی برای مردم تبیین و اجرائی شده است به گونه ای میزان مشارکت مردم در کمک های مردمی معادل کل مناطق دوازده گانه اموزش و پرورش استان بوده است.آماري اخيراً ديدم كه تعداد ٢٨ نَفَر در كنكور سراسري در سال جاري فقط در رشته هاي علوم پزشكي قبول شده اند اين عدد در مقايسه با جمعيت دانش اموز تجربي شركت كننده در كنكور ،نسبت به مناطق سيزده گانه استان حاكي از موقعيت ممتاز آموزش و پرورش گچساران است .این مردم همان مردم چند سال پیش و با همان نسبت درامدی هستند اما چه اتفاقی افتاده که این گونه در کمک به اموزش و پرورش پیشتار شده اند.دقیقا این موضوع به فرهنگ سازی در این زمینه اشاره دارد که در این رابطه ایجاد و نهادینه شده است .امروز باید تلاش شود این شیوه و سبک و الگوی موفق مدیریتی به نحو مقتضی تشویق و به سایر ادارات شهر تسری داده شود.

   

  واقعا شان و به عبارتی تراز اموزش و پرروش گچساران در این دروه به رکورد جدیدی دست یافته است که باید از ان حراست گشته و تقویت گردد.خدای ناکرده امروز هر گونه حرکتی که به نوعی چوب لای چرخ پر شتاب توسعه و تحول اموزش و پرروش بگذارد و به نوعی احساس یاس و دلسردی در این مجموعه ایجاد کند ظلم نابخشودنی به این مردم و فرهنگیان عزیز است و دود ان به چشم همه خواهد رفت

   

  .قطار اموزش و پرورش بعد از سالها انحراف به ریل خود بازگشته است نباید کاری کرد که دوباره از ریل منحرف گردد چون بازگشت ان به سادگی میسر نخواهد شد. امروز اموزش و پرورش ما در کشور و منطقه به یک برند تبدیل شده است .کسانی که با اقتصاد و بازرگانی اشنائی دارند ارزش برند را به خوبی می دانند.شکل گیری برند کار ساده ای نیست. برند سازی کاری یک شبه و یه ماهه نیست بلکه فرایندی است که با پافشاری و استمرار و مجاهدت و پایمردی و با گذشت زمان معقول ایجاد و نهادینه می شود.همانطور که از قدیم گفته اند خرابی اسان است اما ابادانی سخت است چنانچه همین برند بر اثر ندانم کاری و سهل انگاری و هر دلیل دیگری خدشه دار شود ترمیم ان در اذهان مردم به راحتی و شاید به طور کلی امکان پذیر نباشد . موقعیت گچساران به گونه ای است که برای توسعه به مدیران با برنامه و تحول گرائی مثل پور الحسینی نیاز دارد.

   

  جناب اقای دکتر تاجگردون بارها در جلسات شورای اداری به این موضوع اشاره داشته اند و فریاد ایشان از دست مدیران ضعیف بلند شهری و استانی بلند شده است اما به تعبیر زیبای ایشان ،مدیران ضعف خود را پشت حصار طایفه گرائی و شرایط خاص منطقه و برخی رودربایستی های معمول و مرسوم پنهان کرده اند.با توجه به انچه بیان شد چنانچه پورالحسینی را سنمار اموزش و پرروش گچساران بدانیم سخنی به گزاف نگفته ایم. متاسفانه شرایط مدیریتی در کشور ما به گونه ای است که معمولا در ادارات، کارکنان و مراجعین از مدیریت ناراضی هستند و در هر فرصت ممکن نارضایتی خود را بروز می دهند. شاهد ان برخی تجمعات و اعتراضات به بی عدالتی و عملکرد ضعیف مدیران در شهرستان و استان بوده است .

   

  کمتر روزی است که در سایت های خبری استانی شاهد ان نباشیم.اما در خصوص مدیریت اموزش و پرروش گچساران واقعا بر عکس روال معمول بوده است.حجم انبوهی از مطالب در حمایت از این مدیریت در فضای مجازی و سایر رسانه های محلی نشان از رضایت از عملکرد مدیریت اموزش و پرورش است. یا روز گذشته فرماندار محترم گچساران و دفتر نماینده ضمن بی اطلاعی از تغییر مدیر اموزش و پرروش ایشان را از مدیران موفق منطقه دانستند.در حالی عده ای دنبال تغییر چنین مدیرانی هستند که با کمال تاسف این ایام شاهدیم در استان مدیرانی ابقا می شوند که دستگاه تحت مدیریت انها در کشور از اخر اول شده اند.البته در این خصوص در اینده بیشتر خواهیم نوشت.واقعا این تغییرات با چه توجیهی انجام می شود .کسانی که دست به چنین اقداماتی می زنند باید در قبال جامعه فرهنگی و ایندگان پاسخگو باشند.کاری که در گچساران در حال انجام است مصداق دقیق ایه قرانی بای دنب قتلت می باشد .واقعا باید پرسید به کدامین گناه امروز اموزش و پرروش و مدیر موفق ان به قربانگاه می رود.مطمنم پاسخ این سوال مطالبه عموم فرهنگیان و مردم گچساران است . چرا باید یک مدیر موفق به این صورت کودتا گونه عزل گردد.اینها بدعتهایی است که در تاریخ منطقه نهادینه خواهد شد .در این خصوص به خاطره از مرحوم ایت الله هاشمی رفسنجانی اشاره می شود.

   

  در دوره ریاست جمهوری ایشان مجلس وزیر وقت معدن و فلزات یعنی اقای محلوجی را استیضاح کرد .در نطق دفاع از ایشان در مجلس اقای هاشمی تعبیر سنمار را به کار برد به این معنی که اقای فلانی شاگرد اول اقتصادی این دولت است و مجلس با استیضاح ایشان داستان کشتن سنماررا تکرار می کند.جدیدم متوجه شدم مجموعه اتفاقات ان استیضاح تحت عنوان “جزای سنمار” به چاپ هم رسیده است. انشا اله امید وارم شرایط به گونه ای پیش رود که داستان تلخ سنمار بعد از قرنها در گچساران تکرار نشود و شاهد نگارش جزای پورالحسيني نیز نباشیم

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  20 نظر برای ““پورالحسینی” سنمار آموزش و پرورش”
  1. ناشناس گفت:

   حوصله سر بری
   اینهمه اسمون و ریسمون حتی برا حکایتت میشد در چند پاراگراف باشه
   حالا بگو بیسوادها حوصله خوندن ی مقاله رو هم نذارن
   بزرگوار حوصله خوندن جنگ و صلح رو دارم چون حرف داره

   0

   8
  2. فرهنگي گفت:

   تشكر فراوان از قلم دكتر قابضي كه حرف دل ما فرهنگيان رو زدن.

   11

   0
  3. جمع كثيري از فرهنگيان گفت:

   ما فرهنگيان گچساران حمايت همه جانبه خود را از مهندس پورالحسيني اعلام ميداريم

   8

   0
  4. همشهري گفت:

   بهترين و موفق ترين مدير گچساران هستن حاج پورالحسيني. ولي كي قدر بدونه متاسفانه

   7

   0
  5. جوان گفت:

   پورالحسيني مديري موفق و كاردان و مردمي هستن. و با دل و جون براي آموزش وقت ميزارن. شهر ما اينطور مدير موفقي نداشته تا به حال

   7

   0
  6. سادات شهرويي گفت:

   ما سادات شهرويي حمايت همه جانبه خود را از مهندس پورالحسيني بيان ميكنيم

   7

   0
  7. طايفه عاليشاهي گفت:

   تشكر فراوان از دكتر قابضي عزيز و حقيقت گو.چهره مهندس پورالحسيني هم براي همه شناخته شده هست. قوي ،مقتدر،لايق و پاكدست.ما طايفه عاليشاهي واقعا سيد رو دوست داريم. در پناه حق باشيد دكتر قابضي عزيز و سيد پورالحسيني عزيز

   7

   0
  8. فرهنگي گفت:

   ما فرهنگيل يه مدير خوب و كاردان داشتيم يوهم ايخوان عوض كنن. به ولله اين شهر پيشرفت نيكونه تا ايطوره

   7

   0
  9. همشهري گفت:

   مديريت در مديران خوب موروثي هست. پورالحسيني مدير برتر كشوري

   7

   0
  10. گچساراني گفت:

   تاجگردون هم يه قولي وه عبدي پور داده سي مديريت آ و پ ، نوينه چه كنه؟يعني فقط پورالحسيني كه موفقه بايد تعويض وابو؟عبدي پور بهتري جا سيش مديريت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي هسي

   8

   0
  11. فرهنگي گفت:

   پورالحسيني مرد اول فناوري اطلاعات در استان. آفرين به اين همه توانايي و علم.

   9

   0
  12. ناشناس گفت:

   از معلمان روستا پرسیدم
   میگن از ثوزالحسینی بپرسید غیر از گلهایی که گذاشته تو اداره
   شده تا حالا ی سری بره ی روستا ببینه چه دارند و چه نیازی دارند؟
   نه برادر جان

   0

   9
   • ناشناس گفت:

    پس تو يا خوابي و يا خودتو به خواب زدي كه اين همه امكاناتي كه پورالحسيني تو روستاها گذاشته نميبيني. شايد هم به نعفت نيست. پس همون بخوابي بهتره خواب زده

    3

    0
  13. سنمار گفت:

   حقیقتا مقایسه تاریخی و به جایی بود.ما فرهنگیان جواب این کار تاجگردون و زارع پور را در انتخابات خواهیم داد.شب دراز است و قلندر بیدار

   7

   0
  14. شهروند. گفت:

   بخت بازآید از آن در که یکی چون تو درآید
   روی میمون تو دیدن در دولت بگشاید
   صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
   تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
   سپاس فراوان از دکتر قابضی، ما شهروندان گچساران نیز امیدواریم معمار بزرگ آموزش و پرورش گچساران درسایه باند و باندبازی، به جزای سنمار نرسد. معمار بزرگ فرهنگ مهندس پورالحسینی پایدار باشند در سایه جدشون امام حسین(ع). 🙏🙏🙏

   7

   0
  15. ناشناس گفت:

   پور الحسینی بزرگ هست و خواهد ماند

   8

   0
  16. فرهنگی گفت:

   درود بر پورالحسینی مرد عمل مردی که هیچگاه همانند او پیدا نخواهد شد

   9

   0
  17. روستايي گفت:

   پورالحسيني بهترين مديره به ولله

   3

   0
  18. سید گفت:

   چه مصداق خوبی در نوشته دکتر وجود داشت😊 ما در زمان تحریم ، با تغییر و تعویض مدیران کاردان، به تحریم بزرگتری دست میزنیم.
   مراقب تحریم انسانی و مدیران بزرگ خود باشیم که ضربه بزرگی به آموزش نزنیم. مهندس پورالحسینی تکرار نشدنی است👌

   3

   0

  
  امروز پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آئین تجلیل از قهر مانان المپیاد استعدادهای برتر ورزش هاکی دختران کشور در گچساران برگزار شد+تصاویر
 • عفو و آزادی سرمایه دار مطرح بویراحمدی از زندان/ هشدار مدیرکل دادگستری به برخی رسانه ها
 • پیش‌بینی وضعیت جوی کشور تا ۱۳ فروردین ۹۸ 
 • بوسه عضو شورای شهر لنده بر دستان پاکبانان/ اقدام قابل تقدیر انجمن جوانان+تصاویر
 • چه شد که مجری محبوب نود اخراج شد؟/ سیر تا پیاز ماجرای “عادل فردوسی‌پور” و “مدیر شبکه ۳”
 • اخلال درساخت و ساز محوطه دانشکده صنعت ومعدن چرام
 • رئیس مخابرات شهرستان گچساران منصوب شد+حکم 
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 •