طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱ آبان, ۱۳۹۷ | کد خبر : 86157 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم ابوالحسن حسینی نیک     نگارنده سعی بر آن دارد طی سلسله مقالاتی آن هم در سه بخش متوالی تحت عناوین: ۱٫ ایل قشقایی و انتخابات مجلس شورای ملی ۲٫ ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد و مجلس شورای ملی ۳٫ مقایسه تطبیقی بخش۱ و ۲  و  تاثیرگذاری، تاثیرپذیری و وزن سیاسی […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم ابوالحسن حسینی نیک

   

   

  نگارنده سعی بر آن دارد طی سلسله مقالاتی آن هم در سه بخش متوالی تحت عناوین:
  ۱٫ ایل قشقایی و انتخابات مجلس شورای ملی
  ۲٫ ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد و مجلس شورای ملی
  ۳٫ مقایسه تطبیقی بخش۱ و ۲  و  تاثیرگذاری، تاثیرپذیری و وزن سیاسی هر یک از آنها بر معادلات سیاسی و اجتماعی کشور در سه برهه زمانی مشروطیت، پهلوی اول و پهلوی دوم، را مورد بررسی قرار دهد. از این رو، در بخش اول به ایل قشقایی و مجلس شورای ملی پرداخته خواهد شد.
  مقدمه :
  با صدور فرمان مشروطیت مظفرالدین شاه اولین قانون انتخابات در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۲۸۵ ه.ش تهیه و تدوین گردید و با رسمیت یافتن متمم قانون اساسی، به تصویب مجلس رسید. اولین دوره مجلس شورای ملی در تاریخ ۱۷ مهر ۱۲۸۵ ه.ش افتتاح شد.
  به موجب مقررات این نظامنامه طول نمایندگی دو سال و تعداد نمایندگان ۱۵۶ نفر که ۶۰ نفر از تهران و ۹۶ نفر از سایر شهرستانها انتخاب می شدند. البته در دوره اول انتخاب صنفی بوده و همه طبقات مردم در آن شرکت نداشتند.
  از همان آغاز دوره اول مجلس شورای ملی، ایلات خواهان داشتن نماینده بودند. بنابراین سعی شد با دادن حق رای به ایلات و اختصاص یافتن کرسی های از مجلس برای نمایندگان ایلات و عشایر، از این طریق در توزیع قدرت سیاسی سهمی داده شود تا عطش و قدرت طلبی آنها نهادینه شود و در یک مسیر درست و معقول قرار بگیرد. یا تا حدودی از یاغیئ گری و راهزنی که به دست ایلات انجام می گرفت، کاسته و از آنها در فرایند توسعه سیاسی و مدنی شدن استفاده کنند.
  از این رو، با اصلاح این قانون به پنج ایل بزرگ کشور از جمله : شاهسون، قشقايي، خمسه، تركمن و بختياري، اجازه داده شده بود كه هر كدام يك نماينده به مجلس بفرستند.
  ایل قشقایی و مجلس شورای ملی
  قشقایی ها نخستین ایلی بودند که میرزا فرج الله میرپنجه (اصالتاً تهرانی) را به عنوان نماینده خود به مجلس شوراي ملي فرستادند. اما با وقوع حادثه به توپ بستن مجلس و استبداد صغير نتوانست به مجلس راه يابد.
   بعد از آن، در تاریخ ۱۳۲۷ه.ق محمدکریم خان کشکولی به عنوان اولین نماینده قومی ایل قشقایی برگزیده شد و با تأیید اعتبارنامه اش عازم تهران گردید.
  در دوره سوم عماد الملک (از ملاکین حوزه فیروزآباد)، در دوره چهارم امین الواعضین و از دوره پنجم تا دوره هفتم یکی از فعالان سیاسی شیرازیِ نزدیک به رضاخان انتخاب شد. این دوران هم مصادف با دوران تسلط نظامیان بر ایل قشقایی بود.
  نمایندگی صولت الدوله از مجلس پنجم و حوزه جهرم شروع شد و این وکالت هم به نوعی تبعید وتحت نظر گرفتن ایشان در تهران بود و از جمله اقداماتش هم می توان به جهت گیری در قبال لایحه سربازگیری اجباری اشاره کرد.
  در دوره هشتم باز صولت الدوله از حوزه جهرم و فرزند ارشدش ناصرخان از حوزه ایل قشقایی انتخاب شدند. اما علی منصور وزیر وقت کشور به بهانه حوادث فارس و جنگ عشایر لایحه صلب مصونیت پدر و پسر را به مجلس تقدیم و در نهایت ۱۵ شهریور ۱۳۱۱ بازداشت شدند. البته این اولین لايحه سلب مصونيت در تاريخ مجلس محسوب می¬شد که پس از آن به یک رویه سیاسی تبدیل شد.
  با الغای قانون نمایندگی ایلات و به دنبال آن حذف نمایندگی ایل قشقایی، حوزه های انتخاباتی جدیدی در مناطق مختلف استان فارس ایجاد شد. بدین ترتیب پس از حوادث شهریور۱۳۲۰و قدرت یابی مجدد قشقایی ها ناصر خان، محمد حسین خان و خسروخان فرزندان صولت الدوله از مجلس چهاردهم تا هفدهم از حوزه های انتخابیه فیروزآباد، آباده، شیراز و … به نمایندگی مجلس شوراي ملي و سنا راه یافتند.
  در اين دوران كه ايل قشقايي يكي از آرام ترين دوران سياسي خود را طي مي نمود، برادران قشقايي توانستند با نزديكي به مراكز قدرت يك سلسله طرح هاي عمراني از قبیل: طرح جاده شيراز – فيروز آباد بوشهر، طرح كارخانه قند آباده، طرح سد رودخانه قره آغاج، طرح دارالتربيه عشايري و… را پيگيري نمایند. آنان علاوه بر جلب نظر دولت به منظور اختصاص بودجه براي اجرای طرح¬هاي عمراني فوق؛ خود نيز با سرمايه شخصي يك دستگاه بيمارستان و مدرسه در فيروز آباد فارس احداث نمودند.
  در تیر ماه ۱۳۳۲برادران قشقایی با حمایت قاطعانه از جبهه ملی و دکتر مصدق به اتفاق بیست هفت نفر از نمایندگان مجلس براي از به اكثريت انداختن مجلس، استعفا كردند. اما پس از واقعه کودتای ۲۸ مرداد و تبعید سران قشقایی، عملا قشقایی¬ها از صحنه اول سیاسی کشور حذف شدند.
   اما مدتی بعد برخی از شخصیت های متنفذ سیاسی قشقایی توانستند کرسی های نمایندگی از حوزه های مختلف استان فارس را به  دست آورند.
  از این رو، الیاس خان کشکولی در دوره نوزدهم، زیادخان سترک دره-شوری در دوره بیستم و شهبازخان شهبازی(از تیره بوربور طایفه عمله) در دوره بیست و چهارم از حوزه فیروزآباد به نمایندگی رسیدند.
  همچنین، غلامرضا ایلخان نیز با نزدیکی به مقامات حکومتی توانست به ترتیب در دوره بیستم از حوزه داراب و در دوره بیست و یکم از حوزه استهبان به مجلس راه یابد. علاوه  براین، غلامعلی سهم الدینی(طایفه کشکولی کوچک) در دوره بیست و سوم از حوزه داراب و امیرامان الله سترک دره شوری در دوره بیست و چهارم از حوزه سمیرم به نمایندگی مجلس رسیدند.
  ادامه دارد …….

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  9 نظر برای “ایل قشقایی و مجلس شورای ملی(بخش اول)”
  1. ناشناس گفت:

   که چه؟ اینگونه بحث های تاریخی به تقویت قومیت گرایی می انجامد و ذهن مردم را بسته تر نگه خواهد داشت.

   0

   4
   • قراچه گفت:

    از مرور تاریخ میترسی ؟

    همه اقوام تاریخ دارند و حق دارند این تاریخ خود را مرور نمایند انگ قومیت گرایی شما نشان از بسته بودن ذهنتان دارد

    5

    0
  2. ناشناس گفت:

   خوب اینا که گفتی رو نویسی بود حرفت چیه؟
   تا ما هم کپی کنیم و تو رویای دوران کهن باشیم

   1

   3
  3. پرويزي گفت:

   ضمن تشكر و قدرداني از استاد حسيني نيك

   اتفاقا اين مقاله نشان دهنده وزن و قدرت سياسي قوم قشقايي ها در تاريخ مي باشد

   4

   0
  4. قشقایی،وطن پرست فراموش شده گفت:

   از جناب حسینی نیک سپاسگزاریم که روند قدرت یابی و افول قدرت ایلات و عشایر را منصفانه و مستند به نگارش در می آورند
   البته تمام حوادث و رویدادهای تاریخی را نمی توان در یک مقاله گردآوری کرد و آقای حسینی نیک هم بطور اجمال به بحث ایل قشقایی و مجلس شورای ملی پرداخته اند
   امیدواریم در ادامه هم مطالب تاریخی را مستند و منصفانه پیگری نمایند.
   آگاهی از تاریخ گذشته ایلات و عشایر نقش مهمی در تصمیمات امروز نسل حاضر دارد.

   4

   1
  5. دکتر باقری گفت:

   بشخصه از مرور تاریخ لذت میبرم …ان شالله در ادامه یک نتیجه گیری خوبی برای نسلهای بعدی داشته باشیم ….سپاس از انشا این مطلب

   2

   0
  6. باقری گفت:

   بسیار مطلب جالبی است وقطعا مرور تاریخ برما می آموزد که چگونه ادامه مسیر بدیم و واقعا جادارد از این جوان شایسته ب سهم خود تشکر کنم

   2

   0
  7. ترک قشقایی گفت:

   قدرت قوم قشقایی در تمام مناسبت سیاسی و اجتماعی ایران توسط جناب حسینی نیک به رشته تحریر در آمده است. ممنون از نویسنده مقاله

   1

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 • قیمت جدید محصولات ایران خودرو برای فروش‌های فوری اعلام شد (+جدول)
 • سارقان طلافروشی یاسوج اعدام شدند
 • پایان تلخ جستجو برای مرد گم شده یاسوجی+جزئیات
 • نقدي بر بودجه ساليانه؛دولت و مجلس محترم، دستتان را از جيب ملت بیرون آوريد
 • فرار به جلوی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص برخورد با استخدامهای فله ای!!!
 •