طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۶ مهر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 85794 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ اعتبارات مطلوبی به بازسازی منازل زلزله زده یاسوج تعلق گرفت نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت اعتبارات مطلوبی به منازل آسیب دیده زلزله ‌یاسوج و سی سخت اختصاص داده که باید از این ظرفیت برای بازسازی و نوسازی خانه ها استفاده شود. براساس برآوردهای نهایی، زلزله […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  اعتبارات مطلوبی به بازسازی منازل زلزله زده یاسوج تعلق گرفت

  نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت اعتبارات مطلوبی به منازل آسیب دیده زلزله ‌یاسوج و سی سخت اختصاص داده که باید از این ظرفیت برای بازسازی و نوسازی خانه ها استفاده شود.

  براساس برآوردهای نهایی، زلزله های ۵٫۲ و ۴٫۸ ریشتری ۱۲ و ۱۷ اردیبهشت امسال یک هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال به یاسوج و سی سخت در این استان آسیب رساند.
  ۱۲ اردیبهشت امسال تاکنون حدود ۴۵ زلزله و پس لرزه به بزرگی ۲٫۵ تا ۵٫۲ ریشتر در شهرهای یاسوج، سی سخت و چیتاب رخ داد که حدود ۲۵۰ مصدوم داشته اند.
  غلام‌محمد زارعی اظهار داشت: اعتبار اختصاص یافته به منازل آسیب دیده زلزله شهرستان بویراحمد و دنا حدود یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال است.
  وی افزود: میزان خسارت مسکن های شهری و روستایی درزمین لرزه های یاسوج و سی سخت بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است.
  میزان پرداخت تسهیلات بنیاد مسکن به این افراد در مناطق روستایی ۳۰۰ میلیون ریال و شهرها ۴۰۰ میلیون ریال بوده که هم اینک در دست پرداخت است.
  هم اینک سه هزار و ۲۰۰ واحد خسارت دیده در زلزله شهرستان بویراحمد و دنا در حال باسازی و تعمیرات هستند.
  زارعی بیان کرد: در سال های گذشته کمتر از ۱۰ درصد روستا های این شهرستان از معابر مناسب برخوردار بودند این در حالی است که در طی چند سال اخیر بیش از ۲ میلیون متر مربع از معابر روستا های این استان زیرسازی و آسفالت شده است.
  وی عنوان کرد: نگاه ویژه دولت در راستای توسعه روستایی تا حدود زیادی به کاهش مهاجرت روستاییان کمک کرده است.
  نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امسال بیش از گذشته برنامه عمران روستایی و فراهم کردن زمینه اشتغال روستاییان در این شهرستان به طور ویژه در دستور کار قرار گرفته است.
  وی ابراز داشت: هدف و رویکرد اصلی دولت و سایر نهاد ها خدمت رسانی صادقانه و بی منت به مردم است.
  شهرستان بویراحمد با جمعیتی حدود ۲۹۰ هزار نفر جمعیت از شهرستان‌های سردسیری استان کهگیلویه و بویراحمد است.


  آغاز نهضت آسفالت و جدول‌گذاری معابر و خیابان‌های یاسوج

  شهردار یاسوج از آغاز فاز جدید آسفالت و جدول گذاری معابر و خیابان‌های شهر یاسوج خبر داد و گفت: بیش از ۸۵ هزار متر مربع از معابر شهری یاسوج زیرسازی و آسفالت می‌شود.

  آغاز نهضت آسفالت و جدول‌گذاری معابر و خیابان‌های یاسوج؛ محلات کمتر برخوردار در اولویت است

  به گزارشفانوس زاگرس، نستهن مقدم عصر امروز در بازدید خبرنگاران از پروژه‌ آسفالت و جدولگذاری معابر شهر یاسوج اظهار داشت: هم اکنون اکیپ‌های شهرداری در چند نقطه از محلات کمتر توسعه یافته شهر در حال انجام عملیات زیرسازی و آسفالت است.

  وی با بیان اینکه آسفالت خیابان ۲۰ متری جانبازان با حجم ۱۲ هزار متر مربع به اتمام رسید، عنوان کرد: آسفالت برخی از فرعی‌های این خیابان برای تسهیل دسترسی به آرامستان شرف آباد و جلوگیری از ایجاد مزاحمت و گرد و غبار برای ساکنان این منطقه به دلیل تردد از این معابر در دستور کار است.

  مقدم با اشاره به آسفالت خیابان های نبوت در شهرک جهاد ادامه داد: ساماندهی این خیابان‌ها سال‌ها مورد درخواست شهروندان بود که هم اکنون عملیات آسفالت در این خیابان‌ها در حال انجام بوده و تعدادی از کوچه‌های خاکی در زیرتل نیز زیرسازی شده که آسفالت آنها نیز انجام می‌شود.

  شهردار یاسوج با تاکید بر اینکه بدون هیاهوی رسانه‌ای و با وجود محدودیت‌های مالی و بدهکاری انباشت شده از گذشته سعی در ارائه بهترین خدمات به شهروندان را داریم، بیان کرد: از نیمه دوم سال ۹۶ تاکنون بیش از ۸۵ هزار مترمربع از معابر شهر یاسوج آسفالت و زیرسازی شده است.

  مقدم با بیان اینکه آسفالت‌های صورت گرفته در محلات شرف آباد، نجف آباد، بنسنجان، شهرک جهاد و میدان انقلاب تا پل سوم بشار، بلکو و زیرتل بو ده است، تصریح کرد:  تاکنون اولویت شهرداری یاسوج در بحث آسفالت و جدول گذاری توجه به محلات ناکارآمد و کمتر توسعه یافته بوده و بر همین اساس بیش از ۷۰ درصد اعتبارات شهرداری یاسوج در محلات هزینه شده است.

  وی با اشاره به اینکه در روزهای گذشته ۳ مناقصه آسفالت برای واگذاری به پیمانکار از سوی شهرداری یاسوج فراخوان شده است، خاطرنشان کرد: با انتخاب پیمانکار این مناقصه‌ها، عملیات آسفالت و روکش در نقاط مختلف شهر از جمل محلات و مرکز شهر ادامه می‌یابد.

  مقدم ابراز داشت: در صورت مساعد بودن شرایط جوی و تامین قیر لازم تلاش می‌شود تا پایان امسال بیش از ۱۵۰ هزار متر مربع از معابر شهر یاسوج زیرسازی وآسفالت شود.

  وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای این این میزان آسفالت قریب به ۱۰ میلیارد تومان است، اظهار داشت: از مهرماه سال گذشته تاکنون ۸۵۰۰ متر از خیابان های شهر یاسوج جدول گذاری شده است.

  مقدم افزود: در شهریورماه سال ۹۷ عملیات جدول گذاری ۱۵۰۰ متر از خیابان های شهر یاسوج انجام گرفت که با اتمام پروژه های جدول گذاری در دست اقدام، میزان جدول گذاری‌ها تا نیمه آبان به ۱۰ هزار متر می‌رسد.

  وی گفت: جدول گذاری، زیرسازی و آسفالت مناطقی از جمله اکبرآباد و محمودآباد و مناطق کمتر توسعه یافته شهر یاسوج از سیاست‌ها و اولویت‌های کاری شهرداری در سال جاری است.

  شهردار یاسوج با بیان اینکه معابر و جداول شهر یاسوج فرسوده است، بیان کرد: شهر یاسوج نیازمند ساماندهی اساسی در این زمینه بوده چرا که متاسفانه در سالیان گذشته به این موضوع توجه چندانی نشد.

  وی تاکید کرد: پیش از این طرح جامعی از نیازهای اساسی شهر یاسوج در بحث جداول، معابر و آسفالت تهیه شد و به همراه برآورد مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان به معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری جهت مساعدت ای لازم ارسال شد.

  مقدم ابراز کرد: هم اکنون شهرداری یاسوج علاوه بر ارائه خدمات شهری به جمعیتی افزون بر ۱۳۵ هزار نفر در محدوده خود، مشغول خدمات دهی به جمعیت حدود ۴۰ هزار نفری در مناطق و روستاهای حاشیه این شهر است.


  ۲ سالن ورزشی در شهرستان بویراحمد افتتاح شد

  در نخستین روز از هفته تربیت بدنی دو سالن ورزشی چند منظوره در شهرستان بویراحمد افتتاح شد.

  یاسوج| 2 سالن ورزشی در شهرستان بویراحمد افتتاح شد

  به گزارش فانوس زاگرس، ظهر امروز در نخستین روز از هفته تربیت بدنی با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی  دو باب سالن ورزشی چند منظوره در روستای منصورخانی در منطقه کاکان و روستای علی‌آباد شهرستان بویراحمد افتتاح شد.

  مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه افتتاح این پروژه‌ها اظهار داشت: سالن چند منظوره روستای منصورخانی در زیربنای ۱۴۰۰ مترمربع و با اعتباری حدود ۱۲ میلیارد ریال احداث شده است.

  محمدتقی علوی زیربنای سالن روستای علی‌آباد را نیز ۱۴۰۰ مترمربع عنوان کرد و افزود: برای احداث این پروژه هم ۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

  وی عنوان کرد: تا پایان دهه فجر امسال ۲۲ طرح ورزشی در زمینه‌های مختلف از جمله سالن‌های چند منظوره ورزشی، چمن روباز، چمن مصنوعی و سالن‌های ورزشی تخصصی در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد.

  مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم‌اکنون ۱۷۶ پروژه ورزشی با اعتبار ۴۹ میلیارد تومان در استان در حال اجرا است.


  محرومیت دانش‌آموزان سادات محمودی در اولین ماه پاییز

  دانش‌آموزان سادات محمودی دنا بدون کیف و کفش و با دمپایی و لباسی غیر از لباس مدرسه در کلاس حاضر می‌شوند.

  به گزارش فانوس زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد از دیر باز دارای محرومیت‌هایی بوده و تلاش همه خدمتگزاران بعد از پیروزی انقلاب رفع محرومیت‌ها از چهره همه مناطق محروم خصوصا این استان بوده است.

  با تلاش‌های انجام شده و خدماتی که ارائه شد غبار فقر و‌ محرومیت تا حدودی از چهره کهگیلویه و بویراحمد دور شد اما همچنان در بسیاری روستاهای دورافتاده محرومیت‌ها به چشم می‌خورد و نداشتن‌ها لمس می‌شود.

  هنوز که هنوزه مردمان روستای دورافتاده زیلایی محرومیت‌ها را به وضوح می‌بینند و در سیلاب‌ و کلوار و سادات محمودی و بسیاری مناطق استان هم رنج و فقر و محرومیت وجود دارد.

  اما دانش‌آموزان روستاهای سادات محمودی دنا در روزهایی که سایر دانش‌اموزان با یونیفرم، کفش و کیف سر کلاس درس حاضر هستند با دمپایی و لباس‌های خانه پشت نیمکت درس می‌نشینند تا علم و دانش را فرا گیرند.

  اصلا دانش‌آموزان روستاهای سرسور، پشت چاه، گلچهراباد و خود سادات محمودی در مدارسی درس می‌خوانند که اصلا شبیه هیچ کلاس درس و مدرسه‌ای نیست و با اهتزار پرچم کشورمان بر روی بام آن می‌توان تشخیص داد که اینجا هم مدرسه‌ای است.

  وسایل گرمایشی مدارس این روستاها که اغلب بخاری نفتی هستند به گونه‌ای نصب شده که خطراتی برای این نوجوانان به دنبال دارند و لازم است توجه بیشتری به آنان شود.

  اما جمعی از خیرین توانستند برای ٧٢دانش آموز در ٦مدرسه روستاهای سادات محمودی بخش پاتاوه سری کامل لوازم التحریر تهیه و در روز اول مهر بدست آنها برسانند و این روزها در تلاش هستند برای ۱۰۰ نفر  دانش آموز روستایی و عشایری کفش و لباس گرم تهیه کنند.

   یکی از این خیرین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: دیدن این بچه‌ها سر کلاس درس بدون کفش و لباس مناسب واقعا ناراحت کننده بود، در تلاشیم با همکاری  همه مهربانان قبل از شروع فصل سرما کفش و لباس گرم برای این عزیزان تهیه کنیم.

  به گزارش فارس؛ چنانچه خیری قصد کمک نقدی برای این عزیزان در منطقه سادات محمودی و سایر مناطق محروم استان را دارند می‌توانند با شماره ۰۹۱۷۵۷۱۰۶۹۵ تماس حاصل کنند.


  چرا کسی به فکر حل مشکل ترافیک در میدان انقلاب یاسوج نیست؟

  ترافیک معضل امروز شهرهای بزرگ است، این مسئله  تاثیرات نامطلوبی بر افزایش مشکلات شهری دارد، که از جمله می توان به اتلاف وقت، افزایش هزینه های سوخت، تاثیر بر افزایش تصادفات و سایر عوامل  اشاره کرد.

  در خصوص معضل ذکر شده مصاحبه ای با سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری یاسوج گرفته شده  که در زیر آمده است.

  سجاد بهرامی گفت: موضوع ترافیک در شهر یاسوج مورد غفلت قرار گرفته شده است و همچنین  زیر ساخت های ترافیکی که در شهر باید وجود داشته باشد به آنها عمل نشده است، بنابراین لازم بود مطالعات طرح جامع ترافیک صورت گیرد یعنی برای طراحی در شهر بحث سلیقه کاربرد نداشته باشد.

  بهرامی اضافه کرد: هدف از طرح جامع ترافیک، شناسایی نقاط حادثه خیز است بر همین اساس در میدان انقلاب شهر یاسوج باید یک کار کارشناسی صورت گیرد تا مشکل در آن منطقه حل شود.

   

   

  سجاد بهرمی در خصوص مصوبات شورای ترافیک اظهار کرد: مصوبات شورای ترافیک باید اجرا شود و در  شورای ترافیک به صورت کلی اشاره شده است که میدان انقلاب باید کوچک شود و چراغ راهنمایی نصب شود اما این مسئله باید کارشناسی شود و طبق نظر شخصی از تصمیمات سلیقه ای باید پرهیز کرد و این مسئله نیاز به مطالعات کارشناسان دارد.

  باید گفت مدت زمان زیادی است که میدان انقلاب به دلیل نبود چراغ راهنمایی و رانندگی و نبود برنامه کارشناسی با ترافیک مواجه است، اما بعد از تشکلیل جلسه شورای ترافیک استان با حضور نمایندگانی از شهرداری، نقاط حادثه خیز و دارای ترافیک شناسایی شده است اما بعد از گذشت زمان هنوز خبری از رفع مشکل در این محور نشده است.

  از طرفی باید گفت دو موضوع مهم سبب حل نشدن مشکل ترافیک در میدان انقلاب یاسوج شده است، یکی ازاین موارد این است که مصوبات شورای ترافیک استان حاصل کار کارشناسی شده ای نیست که مورد تایید شهرداری قرار نمی گیرد، دوم اینکه اگر شورای ترافیک موضوعات را به صورت کلی بیان نمی کند چرا شهرداری نظر تخصصی خود را بیان نمی کند و در عرصه عمل پیاده نکرده است که میدان انقلاب  یاسوج همچنان با ترافیک مواجه است.

   

  در پایان باید اشاره کرد، هر طرح و برنامه ای که شورای ترافیک استان یا شهرداری دارد قصد آنها ارائه نظر کارشناسی است، نباید این مسئله سبب اختلاف رای و تعویق در حل کردن مشکل ترافیک در میدان انقلاب و افزایش مشکلات برای مردم باشد.


  طرح های غیراستاندارد بلای جان روستانشینان بویراحمد

   

  استان کهگیلویه وبویراحمد از جمله استان های دارای مناطق روستا نشین است به گونه ای که حدودا ۴۵ درصئ از جمعیت استان را روستانشینان تشکیل داده اند.

   

  یکی از شغل هایی که در روستاها وجود دارد علاوه بر کشاورزی و دامداری، پرورش مرغ محلی بوده که برخی از مواقع مشاهده می شود که خارج از اصول و استانداردهای لازم است.

   

   

   باتوجه به فعال بودن طرح مرغداری در شهر چیتاب بخش کبکیان، چندین طرح دیگر در روستای مرکزی نقاره خانه و دهات آبگرمک، نقاره خانه و بلوط کاروان وجود دارد که همه به فاصله یک تا دو کیلومتر از هم فاصله داشته و موجبات آلودگی زیست را فراهم آورده است.

   

   

  گفتنی است، این دهات به نسبت جمعیت ساکن در آن، گنجایش احداث طرح دیگری را نداشته و در واقع فاقد توجیه اقتصادی است، که با وجود  مخالفت های شدید اهالی در حدفاصل روستاهای “آبگرمک” و “آبزالو” و در اراضی کشاورزی، یکی از افراد روستایی شروع به تسطیح زمین خریداری شده کرده که کاربری آن را به طرح مرغداری تعییر داده و با این روند زمینه نارضایتی مردم و تخلیه روستاها را جهت مهاجرت به شهر فراهم کرده است.

   

   

  لازم به ذکر است، از جمله راهبردهای نظام اسلامی در سالیان اخیر اختصاص تسهیلات میلیاردی جهت توسعه کشاورزی روستایی بوده  که اقناع مردم با فراهم کردن زیرساخت های کشاورزی جهت مهاجرت معکوس به روستاها فراهم نماید، ولی با این تعارضات طرح سازی و آلودگی های زیست محیطی، تبدیل اراضی کشاورزی به طرح های غیر قابل توجیه اقتصادی و مهمتر از همه تصاحب آب ناچیز شرب مردم که از جمله بحران ها و زمینه ساز مهاجرت بوده که با آن اهداف فوق محقق نمی شود.

   

  بنا به مراتب و شواهد موجود، بی توجهی به مردم باوجود معارضات محلی، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت که فقط تجدید نظر در مجوز و توقیف طرح می تواند به نارضایتی ها پایان دهد.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آئین تجلیل از قهر مانان المپیاد استعدادهای برتر ورزش هاکی دختران کشور در گچساران برگزار شد+تصاویر
 • عفو و آزادی سرمایه دار مطرح بویراحمدی از زندان/ هشدار مدیرکل دادگستری به برخی رسانه ها
 • پیش‌بینی وضعیت جوی کشور تا ۱۳ فروردین ۹۸ 
 • بوسه عضو شورای شهر لنده بر دستان پاکبانان/ اقدام قابل تقدیر انجمن جوانان+تصاویر
 • چه شد که مجری محبوب نود اخراج شد؟/ سیر تا پیاز ماجرای “عادل فردوسی‌پور” و “مدیر شبکه ۳”
 • اخلال درساخت و ساز محوطه دانشکده صنعت ومعدن چرام
 • رئیس مخابرات شهرستان گچساران منصوب شد+حکم 
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 •