طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ مهر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 85731 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم دکتر احسان شاه قاسمی    فرهنگ لری چنان جذاب و گیراست که تقریبا کسی نیست که از منطقه خارج شود و هر روز جویای اخبار منطقه نشود. جالب است که حتی کسانی که در کشور دیگری اقامت دارند و به نظر می رسد قصد بازگشت هم ندارند چنان در شبکه های […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم دکتر احسان شاه قاسمی 

   

  فرهنگ لری چنان جذاب و گیراست که تقریبا کسی نیست که از منطقه خارج شود و هر روز جویای اخبار منطقه نشود. جالب است که حتی کسانی که در کشور دیگری اقامت دارند و به نظر می رسد قصد بازگشت هم ندارند چنان در شبکه های مجازی فعالند و بر استفاده از واژگان اصیل تاکید دارند که گویی هرگز از منطقه خارج نشده اند. بنده هم به عنوان قطره ای جدا مانده از دریا رویدادها در منطقه را زیر نظر دارم و بنا به اقتضائات حرفه ام که آموزش رسانه و روزنامه نگاری است، هر گاه فرصت داشته باشم رسانه های استان را مرور می کنم.

  روزنامه نگاری کاری دشوار و بی مزد است. روزنامه نگاران چنان شرایط دشواری را سپری می کنند که بر کار آن ها نامی جز عشق نمی توان گذاشت. با این حال، گاهی خواندن وب سایت های استان، ما که در کار تحلیل و تدریس رسانه ها هستیم را غمگین می کند، چرا که گاهی برای ما آشکار می شود که برخی روزنامه نگاران (در زمان هایی خاص، و صد البته نه همیشه) قلم مقدس خود را در راه آرمان های دیگری غیر از شفافیت، نقد قدرت و خیر همگانی به کار می گیرند. من و مایی که از بیرون منطقه این مطالب را می خوانیم، از دیدن تفرقه ها و تفرقه افکنی ها رنج می بریم.

   

  اخیرا یکی از روزنامه نگاران استان مقاله ای با عنوان «توصیه ای به مدیرعامل کهگیلویه و بویراحمدی “ایرنا”/ پشت برادرت را خالی نکن ، ارزش ندارد» (در یکی از سایتهای محلی استان) آورد و مدت اندکی پس از آن مقاله دیگری با عنوان «”ضیا هاشمی” دیروز علیه وکیلی و تاج گردون ، امروز علیه “افشانی”» در همین سایت منتشر کرده که به رغم رویّه معمولم مبنی بر پاسخ ندادن به نقدهای شخصی به افراد، تصمیم گرفتم پاسخی به این نقد بدهم. پاسخ بنده، هم از نقطه نظر یک معلم رسانه و هم از نگاه یک همشهری دلسوز ارائه می شود.

   

  نخست، روزنامه نگار باید در انتخاب واژه ها و اصطلاحات دقت کند؛ روزنامه نگاری کاری حرفه ای است؛ استفاده از واژه ها و اصطلاحاتی همچون «موج سازمان یافته‌ تخریب»، «اتاق فکر»، «از خوان بزرگ شهر تهران»، «برای شهردار شدنش “محلل” می خواهد»، «موج‌ سنگین رسانه ای»، «خودجوش و بدون توقع»، «زهی خیال باطل»، و بیش از ۱۵ اصطلاح مشابه دیگر نشان دهنده غیرحرفه ای بودن نویسنده مقاله و ذهنیت توطئه اندیش او است. متاسفانه برخی افراد فکر می کنند دیگران پیوسته به دنبال توطئه علیه آن ها هستند. شیوه نگارش هر دو نوشته هم متاسفانه ضعف حرفه ای نویسنده را نشان می دهد و مثلا در جایی برای تاکید گذاشتن بر تعجب نویسنده از رفتارهای سید ضیاء هاشمی، دو علامت تعجب به جای یکی گذاشته شده است. جالب است که نویسنده با این قلم غیرحرفه ای، نتیجه می گیرد «سید ضیا هاشمی هیچگاه تجربه مدیریت رسانه ای نداشته و البته سوابق روشنی هم در این حوزه ندارد». نخست، سید ضیاء هاشمی بیش از ۲۵ ساله سابقه حرفه ای رسانه ای دارد و در این مدت کمی که مدیر عاملی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است، تحولات مثبتی که در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایجاد کرده انکار ناپذیر است (یکی از مهم ترین این تحولات، دادن اختیارات به سردبیران بوده که باعث شده خبرنگاران با انگیزه بیشتری کار کنند و نتیجه آن را در کار حرفه ای ایرنا و افزایش چشمگیر بازدید کنندگان آن می بینید). ثانیا، اگر سید ضیاء هاشمی تجربه مدیریت رسانه ای ندارد، چطور می گویید این سابقه ی نداشته، ناروشن است؟

   

  در هر دو این مقاله ها گفته شده ایرنا علیه افشانی وارد عمل شده است. بر اساس کدام مستندات؟ مقاله ای در روزنامه ایران و یک چند رسانه ای در مجموعه ایرنا؟ مگر می شود نویسنده محترم  نداند که بخش های مختلف خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقل عمل می کنند؟ شیوه عمل ایرنا استفاده از نوعی «عاملیت محاطی» است که در آن روزنامه نگاران نباید از خطوط قرمز کشور رد شوند اما در درون این دایره اجازه کار خلاق دارند. روزنامه نگاران محدود شده خلاقیت خود را رها می کنند و تبدیل به کارمندان بی انگیزه ای می شوند که من اطمینان دارم نویسنده محترم مقاله مذکور نتیجه کار آن ها را در دوره های مدیریتی پیشین ایرنا دیده است. افزون بر آن، ایرنا این همه مقاله منتشر کرده و اقدامات درست شهرداری و مدیریت جدید آن را معرفی و تحسین کرده است، مگر می شود شما این اقدامات را ندیده باشید (باز هم می گویم که همین مقالات مثبت را هم روزنامه نگاران مستقل نوشته اند، نه با دستور سید ضیاء هاشمی).

   

  بحث های مربوط به ککاگری که نویسنده مطرح کرده را بنده ترجمه محترمانه عبارت «باندبازی» می دانم. دکتر هاشمی و مهندس افشانی در مجموعه دولت هستند و مشکلی با هم ندارند و در این مدت پشتیبان هم بوده اند. هر دو نماینده محترم دیگر آقایان تاجگردون و وکیلی پیشتر رسما سخنرانی کرده و در منصب سرپرستی وزارت علوم و پس از آن از دکتر هاشمی حمایت کرده اند.

  آقایان زارعی و عدل هاشمی هم به صورت جدی از دکتر هاشمی حمایت کردند و می کنند و سایرین هم کوتاهی نداشته اند؛ و صد البته، سید ضیاء هاشمی هم در حق این بزرگان و همین طور در حق نویسنده محترم این دو مقاله کوتاهی نکرده است. از آن گذشته، سخن من با نویسنده محترم این دو مقاله این است که آیا ما باید تبعیض را با تبعیض پاسخ دهیم؟ آیا باید ما هم خویشاوندسالاری پیشه کنیم و افراد ضعیف را به نظام های مهم حاکمیتی وارد کنیم؟ این کار خطرناک است و گرچه معدودی (مطمئن باشید جا برای بیش از ۵ درصد ما نیست!) از همشهریان ما را موقت سر کار می گذارد اما ظرف یک یا دو سال هم مهندس افشانی و هم سید ضیاء هاشمی را به عنوان نمایندگان ما در تشکیلات قدرت، ضایع خواهد کرد (جالب است که همین روزها عزیز دیگری در یکی از سایت های استان سید ضیاء هاشمی را متهم به قوم و خویش سالاری کرده است!). افزون بر آن، نویسنده محترم را دعوت به بسط نگاه می کنم. نه تنها ما نباید در برابر سایر هموطنان دست به تبعیض بزنیم (یا تبعیض را با تبعیض پاسخ دهیم)، بلکه باید طوری رفتار کنیم که اگر مردم سرزمین های رفته در ورای ارس و هرات و حتی کردستان عراق و آن سوتر بخواهند برگردند، مطمئن باشند ما آن ها را همچون خودمان شهروند درجه یک خواهیم دانست.

   

  *عضو هیات علمی در گروه ارتباطات دانشگاه تهران

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای “اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای را رعایت کنیم/ «هاشمی» و «افشانی» پشتیبان همدیگرند”
  1. مطلع گفت:

   عملکرد قوم حبیب …. تنفرانگیز بوده.

   0

   0
  2. اميد گفت:

   نويسنده دو مقاله پيشين انتظاراتي از سيد ضياء هاشمي داشته كه براورداره نشده و همانگونه كه قبلا راه به جايي نبرده الان هم راه به جايي نمي برد .

   1

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 • قیمت جدید محصولات ایران خودرو برای فروش‌های فوری اعلام شد (+جدول)
 • سارقان طلافروشی یاسوج اعدام شدند
 • پایان تلخ جستجو برای مرد گم شده یاسوجی+جزئیات
 • نقدي بر بودجه ساليانه؛دولت و مجلس محترم، دستتان را از جيب ملت بیرون آوريد
 • فرار به جلوی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص برخورد با استخدامهای فله ای!!!
 •