طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ مهر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 85642 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق متن ارسالی   چرخش از مناسبات سیاسی و مدنی و حرکت در مدار و مسیر اندیشه ورزی بسوی مناسبات قومیتی طرح ناجوانمردانه و بسیار خطرناکی بود که با برنامه ریزی خاص در مناطق و شهرهایی که طراحان احتمال استقبال از آن را می دادند هم دفعتاً […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛
  قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق

  متن ارسالی

   

  چرخش از مناسبات سیاسی و مدنی و حرکت در مدار و مسیر اندیشه ورزی بسوی مناسبات قومیتی طرح ناجوانمردانه و بسیار خطرناکی بود که با برنامه ریزی خاص در مناطق و شهرهایی که طراحان احتمال استقبال از آن را می دادند هم دفعتاً و هم به تدریج به اجرا گذاشته شد و متاسفانه در این برنامه ریزی که به جاهلیت قبل و صدر اسلام شبیه بود افراد و دستجاتی که خود را اهل فضل! می دانستند و یا برای آنها جایگاه اجتماعی و سابقه سیاسی هم ساخته و تراشیده بودند اما در حال انجام ماموریت برای اختلاف افکنی بودند سازماندهی شده و با دستور از جاهای خاص و با وعد و وعید وارد میدان شدند و با نقاب نوع دوستی و چهره ساختگی سیاسی قومیت گرایی را آغاز کردند.

   

  ابتدای این جریان رذیلانه برای شکست دادن جناح سیاسی مورد اعتماد و اطمینان مردم بود که در بزنگاههای انتخاباتی با گرایش سیاسی خط امام که بعدها بنام اصلاحات معروف شد همدل و همگام بودند و رقیب را در هر برهه ای شکست داده و بر آرمان سیاسی و مدنی خود استوار بودند، لذا عده ای وقتی به این نتیجه رسیدند که نمی شود یک جناح سیاسی پر نفوذ را از طریق انتخابات و سازوکارهای دموکراتیک معزول و منکوب و از میدان بدر کرد چاره را در این دیدند تا با تجزیه و تفرق افکندن میان اقوام و شخصیتهای بانفوذ از رشد و بالندگی آن جلوگیری کنند.

   

  قوم ترک و قوم لر راه انداختند و افرادی از هر دو جناح سیاسی مطرح را در آن گنجانده و با نقاشی شخصیت سست و منفعل آنها و برخی را نیز به سبب ضعفهایی که داشتند و برخی را به سبب حقارتهایی که در آنها مشاهده می شد با قولهایی که به آنان داده شده مامور از هم گسیختن جناحهای سیاسی نمودند و مردم را در میان دوقطبی و چند قطبی های کاذب قومیتی گرفتار کردند.

   

  وقتی به ادبيات سیاسی این قربانیان پست و صندلی که در لوای قومیت ماموریت خود را انجام می دهند در گذشته و حال نگاه می‌کنيم، فضا و زبان را سرشار از کين‌خواهی می‌بينيم که لباس دين‌داری به تن کرده و از آرمان اجتماعی و سیاسی سخن می گویند؛ حال آنکه در دین و در نیای مدرن و در عالم سیاست بنا بر نص صریح دین مذموم ترین عمل تکه و پاره کردن جامعه از طریق قومیتهاست.

   

  در اکثريت اين موارد، دين‌خواهی ملوث شده و بازیچه قرار گرفته و بلکه کين‌ورزی است که شلتاق می کند و بر دامنه اختلاف می‌دمد و چه ریاکارانه انتقام از جناح سیاسی و تشفی خاطر خود را قیام برای حدود و احکام الهی می‌گذارند. در بسياری از موارد، بيشتر هوای نفس است و بی‌تقوايی است که جولان می دهد تا مجاهدت با نفس و تقوا که اگر تقوا بود می بایست «ان اکرمکم عندالله اتقیکم» سرلوحه عمل قرار می گرفت نه «ان اکرمکم عندی قومی»

   

  نمونه و شیوه ای که قومگرایی را ترویج و موجب اختلاف افکنی و انزوای پرهیزگاران و متنفذان سیاسی میشود را می توان در دستگاه خلافت عباسی و تبليغات آنها علیه شيعيان و زبان جدلی و ناسزا بجای استدلال و پیروی از حق دید و دیدیم که چه بلایی را بر سر مسلمین و جامعه اسلامی آوردند و جاهلیتهایی که قوم و نژاد را برتر می دانستند و حتی بتهایشان را برتر؛ و تاریخ مملو از اینگونه جنایتهاست که بر بشر و بر اسلام و مسلمین رفته است و معلوم نیست جاهلیت امروزی که مجدداً به احیای قومیت گرایی روی آورده چگونه می تواند ادعای مسلمانی کند و با چه توجیهی می خواهد در روز جزا حاضر شود، به تکلیف عمل کردم و یا مجبور شدم و یا شهوت پست و کرسی داشتم و ….. قابل قبول نیست که او سخت انتقام می گیرد و در پیشگاه او دیگر فریب مجال جولان ندارد.

   

  متاسفانه گچساران و باشت مبتلای به این نحوه مشی قومیتی شده است و نحله جاهلیتی زمام امور را بدست گرفته و این روزها شاهد هستیم که تغییر مدیران نه بر پایه تخصص و تجربه و دین مداری و انقلابی گری و شایسته سالاری است و عده ای که از قبل بنا بر دستور قوم لر راه انداخته اند و اختلافات را پدید آورده اند امروز ادعای مزد خود می کنند و می خواهند به هر طریق ممکن در بلبشوی اقتصادی و سیاسی این روزها آنچه را که به آنها وعده داده شده بود را بدست آورند.

   

  همه اقوام محترم هستند و در هر قومی انسانهای بزرگ و تحصیکرده و روشنفکر و هدایتگر هستند که در برخی جاها و مسئولیتها می توان از توان علمی و تخصصی و شایستگی آنها جهت پیشرفت منطقه بهره برد ولی در کمال تاسف می بینیم که در انزوا هستند و اگر هم در جایی فرد شایسته ای با مدیریت و تدبر توانسته است تحولی ایجاد نماید و در حیطه کاری خود پیشرفت و رونقی را رقم زند اسیر تفکر قومیتگرایی شده و مورد بغض و حسد و کین ورزی که شالوده جاهلیت است قرار گرفته و عزل می شود، نماینده و مسئولین گوش بفرمان بالاتر اگر در چرخه رواج قومگرایی به کسانی که برایشان کاری انجام داده اند قولهایی را در واگذاری مناصب داده اند توجه داشته باشند که اگر هم عمل آنها از دید مردم پنهان باشد خداوند حی و حاضر است.

   

  استاندار و مجموعه های زیردست هرچند تا کنون با سعه صدر اتفاقات را نگریسته اند و در فرصت اندک و در موقعیتی که وضعیت نابسامان اقتصادی و تشنجهای سیاسی دامنگیر کشور شده است تغییرات ملموسی را در استان باعث شده اند و نسبت به سایر مناطق موفق بوده اند اما سکوت در برابر عزل یک مدیر شایسته بخاطر قول و قرارهای نمایندگان و بانیان قومیتگرایی می تواند ضمن تشدید بی اعتمادی مردم موجب حرمت بخشیدن به رویه خطرناک اختلاف افکنی در استان شود که فردا و فرداها قوم های دیگر هم ادعای حق خواهند کرد و البته اگر مدار بر این قرار باشد حتماً همه اقوام حق خواهند داشت تا فرزندان خود را در مناصب قرار دهند که اگر غیر از این باشد دلیلی ندارد در عرصه های سیاسی و اجتماعی و انتخاباتی حضور فعال داشته باشند و از امروز شاهد هستیم اقوام یک به یک ادعا دارند و شاید فرزندان آنها شایسته تر باشند.

   

  اگر قوم گرایی خوب است و جواز آن صادر شده و نمایندگان و مجموعه های مدیریتی استان این رویه را مناسب می دانند ملتزم هستند همه اقوام را در موقعیتها و کرسی ها دخالت دهند.

   

  اگر این رویه مردود است جلوی آن را بگیرند و اصل را برشایسته سالاری و توان مدیریتی و علمی و دینی قرار دهند و مدیرانی که اقوام خود را به منصب می رسانند مورد مواخذه قرار دهند.

   

  برای نمونه آموزش و پرورش یکی از قربانیان باج خواهی قومیتگرایان و بانیان تحت امر شده است که در این وانفسا مطالبه مزد خود می کنند. این مزد را چند بار باید بگیرند خدا عالم است ولی مدیران موفق را باید حفظ کرد نه قربانی.

   

  این شهر به سبب روند نامیمون قومیگرایی استاد از دست دادن است، اگر دلسوزی درد دین و مردم دارد جلوی این از دست دادنها را بگیرد و این شهر را از این بلیه نجات دهد.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  25 نظر برای ““قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق””
  1. ناصر گفت:

   وقتی جرات نداری نامتو درج کنی نوشتت پشیزی ارزش نداره و فقط از سر ریا و منافع شخصی هست و ولا غیر

   -1

   8
  2. بصير گفت:

   آسيب شناسي جرياني دقيقي در اين مقاله صورت گرفته
   انشالله كه اموزش و پرورش از تند باد حوادث در امان بماند

   6

   0
  3. سادات شهرويي گفت:

   حاجي پورالحسيني افتخار سادات شهرويي و افتخار اين شهر هستن. مدير نمونه و مردمي و توانمند

   6

   0
  4. فرهنگي گفت:

   بخاطر تعويض مدير مدرسه…كه بخاطر سهل انگاري و ….. بايد تعويض ميشد حالا مهندس پورالحسيني رو ميخوان تعويض كنن. افسوس به اين شهر و افسوس براي نماينده اين شهر كه مديران موفقي رو مثل پورالحسيني به راحتي از دست ميده

   7

   0
  5. فرهنگي شيراز گفت:

   دليل عدم پيشرفت اين شهر،عدم حمايت نماينده از مديران موفق چون پورالحسيني، و توجه به قوم و طايفه هست. به اميد موفقيت هاي روز افزون آموزش و پرورش گچساران. بهتريني سيد

   7

   0
  6. ايراني گفت:

   ماها عيب أعراب دوران جاهليت مي كنيم اما نمي بينيم خودمون نا خرخره رفتيم تو باتلاق جاهليت قومي

   3

   0
  7. ناشناس گفت:

   پاكدست ترين مدير. حيف و صد حيف كه بخاطر خ بايد تعويض وابو. كاشكي درباره مدير خ كه تعويض وابيده بيشتر صحبت بي. حاج ظهير تكي بخدا. نترس و موفق

   7

   0
  8. ناشناس گفت:

   نبو…….. ومقاله نوشتنتو

   0

   0
  9. ناشناس گفت:

   ایهمه دورزدی ولقمه اتوچرخوندی که درخط آخروام خوهیتو بنویسی

   0

   7
  10. همشهري گفت:

   احسنت بر اين نوشته. مديران موفقي مثل پورالحسيني را بايد حفظ كرد

   8

   0
  11. فرهنگي گفت:

   فعلا يه آدمي مثل م-خ شده همه كار زارع پور. اي واي بر ما. اونهم م.خ. ههههههه

   6

   0
  12. فرهنگي گفت:

   بابا جمعش كنيد. يه مدير خوبي مثل پورالحسيني كه پاكدسته رو نيخوايد تعويض كنيد بعد به حرفاي بخور بخور آقاي م.خ اهميت ميديد؟انگار مديري كه دزد نباشه بايد بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟پورالحسيني چشم مايي و اميد ما فرهنگيان

   8

   0
  13. همشهری گفت:

   روزی که آقای یدالله مرادی رو برداشتن هم همین رو میگفتی?آیا مدیر موفقی نبود?البته آقای پورالحسینی انسان شایسته و مدیر توانمندی هست.
   این اتفاقات در همه جای ایران و بخصوص مناطق بومی طبیعی و مرسوم شده.

   5

   0
  14. ارشادی گفت:

   امثال پورالحسینی هیچ وقت به اموزش پرورش نخواهد امد . در ایران بر عکس هست. مدیر موفق رو دنبالش میرن که بردارن . اخه ما با نخبه پروری مشکل داریم .

   8

   0
  15. غلامحسن گفت:

   سلام دوست عزیز
   احسن بر گفتار و بر این نوشتار و قلم . اما کاش حرف و عمل ما با هم متناسب بود . حرفی را که میزدیم از روی تفکر بود نه فقط احساس . مدیر ان خوب و موفق را باید حفظ کرد و نهایت تلاش را جهت ارتقا آنها داشت .
   اما مدیران باید بدانند که پیر پیر است گرچه شیر بود . میز و صندلی اگر برای خدمت باشد بای به مدیران واگذار گردد . اما اگر بنای مدیریت منافع مادی و شخصی باشد مدیر دودستی میز و صندلی را می چسبد و برای حفظ آن به هر نهاد و مسیولی التماس کرده و متوسل میشوند .
   اموزش و پرورش هم از این قاعده مستثنی نیست . اسم و رسم و نام خانوادگی باعث برتری نیست . پس انتقاد و یا حمایت باید منطقی بیان شود

   0

   6
   • ناشناس گفت:

    پورالحسيني تنها مديري هست كه براي رضاي خدا كار ميكند. مديري پاكدست و توانمند

    3

    0
   • ناشناس گفت:

    در بحث ساختار اداری و بهره وری قیاس مدیر خوب و بد دارای اشل های مقایسه ای هستند.در گچساران که اقای پورالحسینی بهترین هستند.در اموزش و پرورش استان نیز چنین است.اقای پورالحسینی هیچ وقت بدنبال پست نبوده و نیست.اگر قرار به تعویض مدیران باشند از مدیر ضعیف شروع می شود تا به قوی برسد. اما فعلا به قیف وارونه برخورد کردیم.

    3

    0
  16. فرهنگی گفت:

   دروود بر این قلم شیوا و توانا.شک ندارم حرف دل همه مردم رو زده.نماینده محترم باید متوجه بشه که این حرکتی که میخواست انجام بده چه هزینه های سنگینی داشت.امیدوارم نماینده محترم در انتخاب مشاورینش تجدید نظر کنه.حتی اگر اون مشاور برادر ایشون باشند.

   3

   0
  17. فرهنگي گفت:

   آ و پ گچساران با اومدن پورالحسيني تازه رنگ و بوي پيشرفت رو ديده. نميدونم تا يه مدير خوب عمل ميكنه،تاجگردون سريع ميخواد عوضش كنه. جريان چيه خدا اعلمههههه

   3

   0
  18. پدیده گفت:

   غلامحسن عالی نوشتی.دست مریزاد .به هرحال هرشروعی یه پایانی داره.پس زیادی دست وپا نزنن

   0

   3
  19. ناشناس گفت:

   خدا لعنت کنه کسی راکه ندانسته قضاوت کنه.شما چطورراحت تهمت می زنید .تازه گیرم که حرفاتون راست باشه آیا م، ح راکه گذاشته جای م، خ واقعا شایستگی داره.خداییش من خجالت میکشم ازاین جابجایی

   0

   2
  20. فرهنگی گفت:

   فقط اینو میدونم یه لج ولجبازیه که نماینده محترم متضرر میشه فقط.این حرکت یعنی از دست دادن بزرگترین پایگاه در عالیشاهی.این حرکت یعنی ایجاد نارضایتی در دستگاه بزرگ و طویل آموزش وپرورش.اونوقت ببینیم همین مشاورین و برادران و …میتونن بیان این پایگاهههای مهم از دست رفته رو جمع کنند؟؟

   1

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • سه گزینه اصولگرایان گچساران و باشت از بین هفت کاندیدا چه کسانی هستند؟؟
 • فرماندار کهگیلویه مطرح کرد:جاده قلعه‌رئیسی به دیشموک چشم انتظار ردیف بودجه ملی است
 • حکایت پیرزن فلج در روستای مونه ، شهرستان لنده
 • بخشدار مرکزی کهگیلویه ؛ تنها منبع مالی دهیاری‌ها از منابع دولتی است
 • استفاده ابزاری از هنر و هنرمندان توسط تاجگردون/صندلی های تالار آزادی از هنرمند پر نمی شود
 • اظهارت نماینده گچساران و باشت در جلسه امروز علنی پارلمان+تصویر
 • همایش بزرگداشت سالروز ورود آزادگان در گچساران+تصاویر
 • « ۲۸ مرداد ۳۲ » و یک کودتای تمام عیار
 • لزوم ورود نماینده گچساران و باشت به پروژه ی آب شرب نآزمکان+تصاویر
 • تجمع سرباز معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران
 • گیر کردن مداد تراش در گلوی کودک یاسوجی/والدین مراقب کودکان خود باشند
 • بیمارانی که از نبود داروخانه در بیمارستان بی‌بی حکیمه گچساران رنج می‌برند
 • تحلیل سردار خورشیدی از نشست اصولگرایان گچساران و باشت/شهر را از دست دیو رها خواهیم کرد/مردم گچساران و باشت رای دهند که یک خانواده مولتی میلیاردر شود/همانگونه که امسال سال پایان خانواده های کشوری بود سال پایان خانواده های شهرستانی هم هست
 • زمین‌خواری در روز روشن در بویراحمد/غارت زمین‌های سروک برای ساخت ویلاها+فیلم
 • رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد تغییر میکند
 • پیشنهاد جانباز گچسارانی به رییس شورا و شهردار باشت
 • مرگ زن ۳۰ ساله در جاده شهرک ولایت یاسوج
 • وداع باشکوه مردم با آمیر احمد تقوی+تصاویر
 • فرهنگ گردشگردي ؛ گردشگری ابزاری برای توسعه پایدار
 • پیام تسلیت رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پی رحلت حجت الاسلام تقوی
 •