طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۰ مهر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 85486 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ حمید بخشایی عضو سابق شورای شهر دوگنبدان در یادداشتی روان و استفاده از واژه های آسان به یکی از موضوعات مهم سیاسی کشور پرداخته است که در ذیل می خوانیم:   یک جریان، حزب یا جناح با یک ایدئولوژی در مراحل اولیه تشکیل و پیدایش رابطه‌ای با منافع ندارد اما در مراحل کامل […]

  فانوس زاگرس؛

  حمید بخشایی عضو سابق شورای شهر دوگنبدان در یادداشتی روان و استفاده از واژه های آسان به یکی از موضوعات مهم سیاسی کشور پرداخته است که در ذیل می خوانیم:

   

  یک جریان، حزب یا جناح با یک ایدئولوژی در مراحل اولیه تشکیل و پیدایش رابطه‌ای با منافع ندارد اما در مراحل کامل شدن و تکوین به مرور زمان کسانی به این جناح گره می‌خورند که احساس نزدیکی به منافع خود می‌کنند یعنی عده‌ای منافع خورد را در جناح می‌بینند اگر چه مارکسیسم‌ها روی یک وجه از زندگی بیش از حد تکیه می‌کردند و آن وجه اقتصادی بود اما عده‌ای در کشور ایران هم روی وجه سیاسی بیش از حد تکیه کردند و این دیدگاه افراطی در سیاست‌زدگی عاملی برای پیدایش آقازاده‌ها، پست‌های آنچنانی غیرمنطقی، رواج تملق‌گویی، حذف افراد با شخصیت و دانا، مستقل شد و در نهایت پیدایش رانت‌ها و اختلاس‌ها، پدران و مادران آمال و آرزوهای خود را در فرزندانشان جستجو می‌کنند آیا با این رفتارهای سیاسی افراطی مسیر برای آیندگان و نسل‌های آینده این سرزمین هموار شده است؟

   

  در مرزبندی‌های متصلب سیاسی بعد از زمان آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق غلظت بیشتری به خود گرفت و قشربندی‌های اجتماعی شدت بالایی پیدا کرد در جوامعی که مرزبندی بیشتر شود قطعا مشکل بتوان به یک اجماع نظر ملی رسید ، مشکل جناح‌های ایران همین بود که نتوانستند تفکرات خود را به نفع مردم در یک چهاره سیاسی تلاقی دهند.

   

  وقتی یک جناح خود را مدعی بهتربودن بداند قطعا خود را در تولید و ارائه اندیشه و راه‌حل‌ها و دیدگاه‌ها منحصربفرد می داند و بسیار طبیعی است که انسان و جامعه ساخنه شده این جناح یک فرد قالبی و کانالیزه خواهد بود و تفکرات و رویکردهای این چنینی در جامعه رشد مطلوبی نخواهد شد بلکه این افراد مخاطره‌آمیز هم خواهند شد و سطح توقعات چنین افرادی از جناح خود برای دریافت پست‌ها و مقام بیشتر خواهد شد.

   

  در ایران جناح‌های سیاسی با افراط در دیدگاه‌های خشک و منجمد و جزم‌اندیشی بیش از حد باعث شدند که هر کدام طناب سیاست را به سوی خود بکشند و منتج به نتیجه‌ای نه چندان مناسب در سیاست‌های خارجی و حتی ایجاد مشکلات در افکار عمومی و داخل کشور شوند اگر به قبای کسی برخورد یبل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا در آغاز کار خود تمام موافقان و مخالفان خود را در یک محل برای ارائه یک برنامه در راستای خدمت به آمریکا دعوت کرد آیا جناح‌های سیاسی در ایران قادر به چنین رویکردی بوده‌اند تا مردم از همفکری آنها بهره‌مند شوند؟

   

  باید اذعان کرد که ما به یک دمکراسی نو با یک ادبیات فراجناحی نیاز داریم و قبل از نوسازی سیاسی جدید نیاز به افرادی داریم که از لحاظ روانشناسی خاص فردی و جامعه پذیرای افرادی تربیت‌شده و صاحبان شخصیتی قوی وطن‌دوست، مسئولیت‌پذیر عدم فرصت‌طلبی، عدم عافیت‌طلبی آنها برای مردم مشخص شده باشد.

   

  جناح‌های سیاسی یکی از ارکان جامعه مدنی در کشور هستند( جامعه مدنی شامل احزاب، جناح، مطبوعات، نشریات و فضای مجازی ….) که خود این جناح‌ها با عملکرد غیرمنطقی و سکوت‌های بی‌مورد خود باعث ضعیف شدن جامعه مدنی شده‌اند آنها دچار سوء‌تغذیه تئوریک و مدیریتی شده‌اند، تئوری‌ها و نظرات جناح‌ها فقط بر روی کاغذ قوام دارد و حالت تزئینات سیاسی به خود می‌گیرد و کاربرد عملی ندارد کدامیک از جناح‌های سیاسی به عنوان یک تشکل سیاسی قوی توانستند نشان دهند که حامی مردم هستند و به عنوان یک معترض به وضع موجود در خیابان‌ها و میادین جلودار مردم با یک گردهمایی اعتراض‌آمیز صدای مردم را به گوش دولتمردان و مسئوولان برسانند. در شرایط کنونی باید گفت با توجه به عملکرد جناح‌های سیاسی در ایران باید اذعان کرد که ما به پایان یا به عبارتی به کسوف جناح‌ها رسیده‌ایم.

   

  اگر قرار است دوباره به جناح‌های سیاسی اعتماد کنیم احمق‌های بیش نیستیم  به قول آناتول فرانتس احمق از حقه‌باز بدتر و شاید خطرناک‌تر است این سرگرمی سیاسی راست و چپ به انیمیشن تام و جری بیشتر شباهت دارد که مردم را از عمق قضایا دور نگه داشته و تنها سرگرمی ظاهری برای آنها مهیا کرده‌اند.

   

  یک جریان یک حزب  و جناح و ایدئولوژی می‌‌تواند سرپوشی باشد برای منافع اقتصادی و علایق اجتماعی عده‌ای خاص به همین دلیل است که مبحث سیاست‌زدگی هنوز رواج دارد و در جریان است بطوریکه یک کارچاق‌کن سیاسی اهمیت بیشتری دارد تا یک معلم یا پزشک، این‌ها همه به طور نسبی محصول جناح‌های سیاسی هستند که یک شبه یک فرد با تملق‌گویی و متصل به مشرب جناحی شدن به آرزوهای کوچک خود می‌رسند.

   

  ادامه دارد….

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “اگر قرار است دوباره به جناح‌های سیاسی اعتماد کنیم احمق‌های بیش نیستیم/سرگرمی سیاسی راست و چپ به انیمیشن تام و جری شباهت دارد”
  1. ناشناس گفت:

   خب حالا جنابعالی مبگید بهترین راه چیه؟

   0

   1
  2. اسدپور شادگان گفت:

   درود بر مهندس دوست داشتنی

   1

   0
  3. ناصر؟ فق گفت:

   راسش دوس داشتم خوب بگم
   اما با ادعات نوشتت دندون گیر نبود
   یا کلت بو قرمه اصلا نمیده و خود سانسوری میکنی یا همینی
   وگرنه اینکه شد همون انتقاد بزرگ به شریعتی خوب وضعیت موجود خوب نیست آلترناتیو ت کدومه

   0

   1
  4. همشهری گفت:

   آقای بخشایی منطق ور شما از دموکراسی نو چیه یعنی وجود احزاب؟ با توجه به دقت شما باید گفت مشکل ما از اول نبود احزاب بوده وبس حالا چطور باید شروع کنیم سران جناحها باید جواب دهند

   1

   0
  5. بخشی نژاد گفت:

   جناب بخشایی عزیز
   شما که قبلا اصولگرا بودین
   بعدها اصلاح طلب شدین
   حالا بیزار از چپ و راستین
   آیا خواسته ای داشتین که دو جناح
   برآورده نکرده یا این نوشته تنها یک
   ژست روشنفکریست.

   2

   1
  6. مرادیl گفت:

   جناب بخشایی شما از نبودن احزاب گفتید و جای دگر از جامعه مدنی پس نتیجه میگیریم اگر احزاب نباشد جامعه مدنی هم نیست .جناب بخشایی شما اصولگرا بودی در دورانی که در گچساران حاکم بودند با امدن جناح رقیب شدی اصلاح طلب و پس خوب میدانی منفعت طلب کی میتونه باشه حالا صحبت از بیزاری چپ و راست میکنی مطمئن باش مردم از عدم ثبات و افراد دورو بیزار میشوند نه چیز دیگر

   2

   2
  7. نارک گفت:

   بابا تو خو ریشه تاجگردون بنده خدا رو درآوردی از بس زنگ زدی و التماس کردی برا وارد شورا شدن ,وقتی بهت گفت بابا تو رای نیاوردی ول نکردی و بعدش هم برا شهردار شدن.
   باز تاجگردون خوبه بالاخره شخصیت ملی داره…تو از بس التماس سید ناصر و افضل کردی………ی….
   خودم بودم که اومدی پیش مسلم کرمی که اصولگرایه
   چقدر ……و……..
   پاشنه در خونه فامیلای تاجگردون رو از ریشه کندی
   حالا توهین به جناح و نماینده که هیچ,به مردم هم توهین میکنی.
   خیلی روداری

   3

   0
  8. صادقی گفت:

   جناب مهندس بخشایی.بسیار عالی و با اوضاع و احوال این روزهای ما نزدیک است مطالبتان.ولی خدایی واسه کی این چیزا رو مینویسی.واسه این ملت؟!!!

   0

   0
  9. شرمت الله گفت:

   دكتر تاجگردون به خاطر فشار و توقعات بيجاي امثال شما مريض شد.
   شما زماني راست و زماني چپ والآن مابين هستي چون موندي به كجا خودت رو وصل كني.
   متأسفانه شما در فضا سير ميكني.
   ماهيت راستي شما تغيير كرده بود و الان نيز چپ بودن مغرضانه شما هم تغيير كرده. متاسفانه دچار تشكيك شديد،يعني فاقد هويت شديد.
   خداوند عاقبتت رو بخير كنه.

   1

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اعتراف تلخ دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر بکارگیری بی ضابطه نیرو
 • مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است/ نمی‌شود قیمت بنزین تا ابد ۱۰۰۰ تومان باشد/ باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم
 • صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم/آقای حجاریان! مردم اسباب‌بازی ما نیستند/ تلاش‌های اصلاح‌طلبان نبود روحانی ۴میلیون رأی نیز نداشت
 • فرشاد نگین تاجی:شهردار یاسوج تغییر نمی‌کند
 • واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به نامه تاجگردون به اسماعیلی
 • نامه های تاجگردون به روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد گچساران
 • سرپرست دانشگاه آزاد گچساران:بنابراین به شایعات دامن نزنیم و همه با هم با هر گرایش فکری صرف و صلاح دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهیم
 • روز شلوغ شورای اداری گچساران با دو تغییر در ادارات شهرستان/خانه تکانی در میراث فرهنگی و اداره کار گچساران+تصاویر
 • ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻥ ﻣﺒﺎﺭﮎ
 • گزارش تصویری مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید امور فرهنگی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران
 • فرماندار شهرستان چرام رسمآ منصوب شد
 • تغییر رئیس میراث فرهنگی گچساران
 • پایان ۱۱ سال انتظار ؛ پذیرش نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج
 • مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • مدیر کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:تکلیف و رسالت بنده اقتضا می‌کند جلوی هر مفسده‌ای  ایستاده و برخورد کنم/ مفاسد را مطرح کنید آنجا که باید برخورد قضایی شود ورود پیدا می‌کنیم
 • واکنش مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان ( مَهتاد ) به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ به استاندار و حواشی پیرامون آن
 • واکنش مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ؛اگر افرادی مثل پرواز از دولت دفاع نکنند چه کسی باید دفاع کند؟
 • بیرون آمدن دست استاندار از آستین مدیر کل سیاسی تا استمرار فرافکنی های پرواز
 • جکهای پرواز تمامی ندارد!!
 • حضور نماینده کهگیلویه در میان دانشجویان و حواشی مراسم روز دانشجو در شهرستان لنده+تصاویر
 •