طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۳۰ شهریور, ۱۳۹۷ | کد خبر : 84430 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم افشین مرحمتی   شب گذشته و همزمان با شام غریبان، با حضور بیش از یکصد نفر از فعالین، ریش سفیدان و جوانان قشقایی گچساران، در روستای تلخاب شیرین، عزاداری این شب و البته جلسه مشورتی برگزار شد. این جلسه که از ساعت ۹ شب شروع و تا یک بامداد ادامه داشت […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  به قلم افشین مرحمتی

   

  شب گذشته و همزمان با شام غریبان، با حضور بیش از یکصد نفر از فعالین، ریش سفیدان و جوانان قشقایی گچساران، در روستای تلخاب شیرین، عزاداری این شب و البته جلسه مشورتی برگزار شد.

  این جلسه که از ساعت ۹ شب شروع و تا یک بامداد ادامه داشت از نظر جمعیت و پراکندگی حضور از تیره های مختلف در نوع خود بینظیر بود و افراد مختلف بخصوص جوانان آزادانه صحبت های خود را بیان نمودند.

  شروع این جلسه با مداحی یکی از جوانان در سوگ آقا امام حسین (ع) و یاران باوفایش بود و سینه زنی جمع حاضر حال و هوای معنوی خاصی به جلسه داد.
  در ادامه حاج علیمحمد آقایی ضمن خوش آمدگویی به عزیزان برای حضور در عزاداری و جلسه، موضوع جلسه را مطالبه گری عنوان نمود و افرودند؛ امام خامنه ای رهبر انقلاب هم همیشه مطالبه گری را، حق مردم بر مسئولین دانستند و ما باید به توصیه رهبر لبیک بگوییم.

   

  پرویزی از عزیزان حاضر در جلسه، آماری از جمعیت قشقایی ها در گچساران ارائه داد و افزود؛ دقیقا آمار خانواده به خانواده قشقاییها را پیگیری و یادداشت کرده ام که تعداد خانواده های قشقایی گچساران و باشت، ۶۷۰۰ خانواده و دارای ۲۹۰۰۰ رای هستیم که متاسفانه از این پتانسیل بدرستی استفاده نمیشود و ما اقلیت نیستیم بلکه نسبت به تیره و طوایف دیگر اکثریت هم هستیم.

  محمدرضا کوهکن، یکی دیگر از حاضرین افزود؛ ما به خاطر حمایت از مهندس فولادی آسیب دیدیم و به بهانه های مختلف کارمندان قشقایی را بدون دلیل به تخلفات میفرستند و مزاحمت ایجاد میکنند ولی باید وحدتمان را حفظ کنیم تا از این پیچ سخت عبور نماییم.

   

  بهزادی یکی دیگر از حاضرین در جلسه هم از منظر حقوقی به انتخابات گذشته گریزی زد و افزود؛ ما در حقوق یک مبحث داریم بنام «هزینه و درآمد».

  در انتخابات گذشته تعدادی از عزیزان قشقایی در یک کار غیرکارشناسی با سرنوشت یک ایل بازی کردند و عزت ما را خدشه دار کردند. ولی حال پرسیده میشود دست آورد این افراد برای قشقایی و جوانان بیکار ما چیست؟ آیا این افراد جرات حضور در جمع جوانان قشقایی را دارند؟

  وی خاطر نشان کرد مشکل ما بیکاری جوانان قشقایی است نه روکش آسفالتی که همه از آن استفاده خواهند کرد.

   

  احمدی یکی دیگر از حاضرین موضوع «تحریم انتخابات» توسط قشقایی ها به خاطر عدم توجه به مطالبات ایل قشقایی را مطرح کرد، که حاج ایاز آقایی سکوت خود را شکست و افزود؛ «با توجه به اتفاقات اخیر، همه به این نتیجه رسیده اند که درصورت دوقطبی شدن انتخابات، پیروز انتخابات گروهیست که قشقاییها با آنها باشند، پس بهترین فرصت برای مطالبه گریست و همه ۷۰ الی ۸۰ تیره قشقایی در گچساران، باید جلسات مدون برای شناسایی آسیبها و سهیم شدن در تصمیم گیری را داشته باشند، و حقیر برای خودم حرف نمیزنم و نمیخواهم کاندیدا شوم اما بی تفاوت هم نبوده و در کنار جمع خواهیم بود.»

   

  رنجبر یکی از جوانان که به نظر میرسید از وضع موجود بشدت ناراضی و با بغض و عصبانیت حرف میزد افزود؛ «موافق شورای راهبردی نیستم، چراکه تعدادی از بزرگان ما به خاطر به کارگذاشتن تنها فرزند و یا داماد خود سکوت اختیار کرده اند واز مطالبات دیگر قشقاییها حرفی نمیزنند و اگر قرار برتشکیل شورای راهبردی است باید متشکل از ۴۰ الی ۵۰ نفر باشد تا خرد جمعی جایگزین تک روی افراد شود. این جوان که از تیره دیزگانی بود افزود در انتخابات گذشته در منزل یکی از افراد تیره (آقای ر) جلسه گذاشته شد و در رسانه ها اعلام شد که از نماینده محترم حمایت میکنیم اما این واقعیت نداشت و بیشتر تیره ما به فولادی رای دادیم و میدانستیم که اولویت نماینده محترم، قشقاییها نخواهند بود، که همین طور هم شد و خود من فوق لیسانس عمران و بیکار هستم.»

   

  آتش زر هم در باب بیکاری افزود؛ در خانواده ام ۵ لیسانسه و فوق لیسانس بیکار و نیمه بیکار دارم یعنی حتی یکی از این ۵ نفر هم نباید کاردولتی داشته باشند؟!

   

  دستانی یکی دیگر از جوانان هم افزود؛ «این جلسات باید در باب موضوعات مختلف برگزار شود و نباید تنها در ایام انتخابات باشد و ما در باب آموزش زبان مادری به فرزندانمان هم نباید کوتاهی کنیم.»

   

  دستانی همچنین ادامه داد؛ ما با یکدیگر شفاف نیستیم و از هم حمایت نمیکنیم. به عنوان مثال؛ چرا یکی دونفر از لیدرهای فولادی در دور گذشته، هم اکنون در کنار تاجگردون هستند؟!! چه منافعی باعث تغییر موضع این افراد شده است؟!!

   

  دلاوری، یکی از اهالی روستای سربیشه نیز، نسبت به بی تفاوت بودن مدیران قشقایی به روستاهای قشقایی انتقاد کرد و افزود باید برای یک کار کوچک اداری بارها به ادارات مختلف مراجعه کنیم.

   

  مهندس نادر متواضع، یکی دیگر از حاضرین در پاسخ به سوال دلاوری افزود؛ کم بودن سهم ما از مدیران شهرستان و نداشتن قدرت تصمیم گیری را عامل عدم کارایی مدیران قشقایی دانست و ادامه دادند؛ اگر من و شما هم جای این مدیران بودیم نمیتوانستیم پاسخگوی حجم مطالبات باشیم چراکه از ۳۰۰ مدیر شهرستان تنها حدود ۱۰ اداره با کارایی پایین متعلق به قشقاییهاست پس ایراد از مدیران نیست.

   

  عربی یکی دیگر از حاضرین نیز بر خرد جمعی و ایجاد شورای راهبردی متشکل از ریش سفیدان، نخبگان و جوانان برای تصمیمات سیاسی و غیرسیاسی را ضروری دانستند و مخالفت خود با سپردن تصمیم ها بدست یک یا دونفر را اعلام داشتند، چراکه احتمال خطای تصمیم گیری در شورای راهبردی کمتر خواهد بود و نباید یکی دونفر که درشیراز پیمانکاری گرفته اند بیایند و در گچساران برای ما بیکاران تصمیم بگیرند و تا چهار سال بعد جواب تلفن مردم را ندهند.

  محمد حیدری یکی دیگر از بزرگان حاضر در جلسه هم افزود؛ من وقتی روحیه مطالبه گری شما جوانان را میبینم نتنها ناراحت نمیشوم بلکه خوشحال هم میشوم و اگر به نظرات شما جوانان اهمیت ندهم پس نمیتوانم بگویم یک اصلاحطلب هستم.

   

  حاج ایاز آقایی، در بخش پایانی و جمع بندی خاطرنشان کرد؛ در ۴۰ سال گذشته هم چپ و هم راست با فرزندان قشقایی آنطور که شایسته بود رفتار نکردند. جناح چپ و یا بهتر است بگویم یک خانواده، در دوره ای که همه قشقاییها در تصمیمی جمعی (حتی اصولگرایان) از شهرام شریفی اصلاح طلب، حمایت کردند این خانواده از برادر اصلاح طلب خود حمایت نکرد. و یا در ۱۲ انتخابات مجلس گذشته (۱۰ دور اصلی و ۲ دور میاندوره ای) این طیف حاضر نشده اند که یک قشقایی کاندیدای اصلاح طلبان باشد؟!

   

  و یا در انتخابات مجلس گذشته، که آقای حاج فولادی از جریان اصولگرایی کاندیدا بودند آنهایی که مدعی اصولگرایی بودند مهندس فولادی را تنها گذاشتند و یا قبلا خود من که سالها در جبهه و جنگ با این عزیزان بودم را رد صلاحیت کردند؟!
  (البته حاج آقایی از عزیزان اصولگرا و اصلاح طلب لر زبان، بخصوص آن چهارهزار نفری که درباشت در کنار مهندس فولادی بودند تقدیر و تشکر نمود)

   

  ایشان همچنین خطاب به دکتر محمد امین آقایی (فرزندش) افزود؛ هم مادر من و هم مادر شما لرزبان هستند و احترام به دایی هایمان لازم است اما امروز هم ایلی هایمان در گچساران به کمک بیشتری نیاز دارند و باید مطبت در گچساران بماند نه برای سود بیشتر به شیراز و تهران بروی!

   

  ایشان در بخش پایانی افزودند؛ «عزیزان قشقایی که در دور گذشته از مهندس فولادی حمایت نکردند هم برادر ما هستند، بالاخره آنها هم بخشی از قشقایی بوده اند و با آغوشی باز از آنان استقبال کنید و به این نتیجه رسیده ام که باید به شعارمان در ۲۰ سال قبل برگردیم؛ «نه چپی، نه راستی… فقط حضرت عباسی» و در صورت مهیا بودن شرایط با کاندیدای مستقل قشقایی وارد گود انتخابات شویم و در صورت مساعد نبودن شرایط از یک نفر غیرقشقایی که با قشقایی
  #صداقت حضرت عباسی بیشتری داشته باشد حمایت شود تا شرایط دشوار کنونی را تغییر دهیم و در پایان زیر را به حضار تقدیم نمودند؛
  «هر گُلی زیباست اما یاس چیز دیگریست
  در میان سنگ ها الماس چیز دیگریست
  ما میان عمر خود خیلی برادر دیده ایم
  در وفاداری ولی، مثل عباس هرگز ندیده ایم»

  حاج قدرا… فولای هم خاطر نشان کرد، یادمان باشد در هر خانواده قشقایی در گچساران یک خوزستانی، باوی، بویراحمدی و یا بندری داماد و مهمتر از آن عروس ما هستند پس هرکدام از این گروه ها که با ما
  صداقت حضرت عباسی بیشتری داشته باشند، هم قشقایی به حساب خواهند آمد.

   

  البته پیشتر عزیزان دیگری چون؛ مهندس هدایت فولادی، حاج نوروزی، دکتر قره قانی، زلفی پور آرخلو، مهندس قره قانی و… هم نظرات خود را بیان نمودند.

  این جلسه حدود ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد خاتمه یافت و قرار شد جلسات
  ائتلاف حضرت عباسی
  در روستاها و محلات مختلف ادامه دار باشد.

  افشین مرحمتی
  ۱۳۹۷/۶/۳۰

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  22 نظر برای “گزارشی از نشست شبانه قشقایی ها”
  1. ناشناس گفت:

   زنگ بیداری

   4

   2
   • قشقايي گفت:

    حضرت عباسي شما براي خدمت به مردم دور هم جمع نشدين
    شما براي منفعت شخصي خودتون جمع شدين
    اگر غير از اين بود حضرت عباسي با قدرت اعلام ميكرديد از تاجگردون بخاطر اين همه خدمت دفاع ميكنيم

    اياز اقايي هم ناخواسته يا برنامه ريزي شده دنبال اختلافات قوميه

    0

    1
  2. ناشناس گفت:

   من لر زیانم اگر یه ترک زبان که معنی قسم حضرت عباسس که رو ترکها بهش ایمان دارند وارد گود انتخابات شود و برای مردم کار کند تا اخر کار پشتش ایستاده ام

   5

   2
  3. ناشناس گفت:

   در یک کتاب خواندم گرگی بودکه هر بار حمله میکرد و تعدادی از گوسفندان یک روستایی را میخورد گوسفندان جلسه گذاشتند و راه حل را پیدا کردند قرار شد یک زنگوله یکی از قوچ ها را گردن گرگ بیندازند تا هر وقت حمله کرد فرار کنند هر چه کردند هیچ کدام جرات نکرد آن را گردن گرگ بیندازد در همین حال گرگ سر رسید و هر کدام از آنها دیگری را مسول این طرح معرفی کرد گرگ هم گفت اگر خودتان روزی یک گوسفند برایم بیاورید دیگر حمله نمیکنم اینه اوضاع لیدر لاریم بلکه اولمش

   2

   0
   • قشقایی گفت:

    با سلام
    چرا از دکتر محمدی آزاد لیدر واقعی قشقاییه و همواره در کنار کاندیدهای قشقایی بوده و تاوان این حمایتش رو هم همواره پرداخت کرده دعوت نشده؟

    0

    0
  4. ناشناس گفت:

   شماکه خودرابنام قشقایی جامیزنیداولاافرادی مثل کوهکن بهزادی همه شماهارامی شناسندکه دنبال منافع خودهستیددومااقای ایازافایی شماکه سرامدهمه منافع تلبان هستی کاندیدشدی وجمع ارایت رادیدیم ازیک خانواده صحبت میکنی بنام جپ راستی جرااین خانواده که همان خانواده تاجکردون هستنداینقدرمحبوبیت دارندوکلی رای عیب ازخودشماست که نه برای مردم کارمیکنبدنه بخودتان رحم میکنیدبنام دین وحزب الله مردم رافریب میدهیدومردم راساده بحساب میاوریدودرهیج دوره ای هم مثل حالاقشقایی هاپست ومقام نکرفتندباخودخلوت کنیدبه وجدانتان مراجعه کنیدکه بهترازتاج نداریم a

   0

   2
  5. ناشناس گفت:

   ادم خنده اش میکیره ایازاقایی بهزادی کوهکن منافع جویان قهار

   1

   1
  6. ناشناس گفت:

   متاسفم دوباره جلسه قومیتی راه آندازی کردین ان و قت چه انتظاری از بقیه دارین

   1

   2
  7. حضرت عباسی گفت:

   من هم یک لر هستم و به قسم حضرت عباس(ع) ترک ها ایمان دارم و بارها قشقایی ها را با این قسم امتحان نموده ام. قشقایی ها خیلی به این قسم پایبند هستند و حالا که با این قسم پا به صحنه انتخابات گذاشته اید بنابراین از قشقایی ها حمایت میکنم. در این ایام حزین انگیز محرم که حضرت عباس وفاداری اش را ثابت نمود و با دو دست بریده مشک آب را جهت رساندن به بیت و یاران امام حسین(ع) حمل نمود و جان خویش را در راه وفای به عهد اهدا نمود، این جلسه در این ایام و به این اسم (حضرت عباسی) را بفال نیک میگیریم ونسبت به برادران قشقایی وفادار خواهیم بود و از آنان حمایت میکنیم و انتظار داریم برابر با همین قسم، ترک ها هم با ما صادق باشند. به امید وفای به عهد، یا حضرت عباس کاندیدای ترک را پیروز اسفند ۹۸ انتخابات مجلس بگردان.

   1

   0
   • ناشناس گفت:

    با احترام به بعضی از قشقایی ها
    هر وقت دو ترک و یک لر در کنار هم ،ترک ها راحت میزنند کانال دو و ترکی حرف میزنند . اون وقت برا لر ها کار میکنند. مه سادیی .

    0

    1
  8. ناشناس گفت:

   ۶دوره شرکت کردیدهمه اش لاف حالاهم واردشویدحرفهایتان منافع خودتانیدمثل اینکه مردم کجساران امثال ایازاقایی کوهکن بهزادی رانمی شناسند

   0

   0
  9. علی گفت:

   اتحاد قشقایها واصوالگرایان بهترین راهبرد برای پیشرفت منطقه است

   0

   0
  10. حسن محمدی گفت:

   خخخخخخ

   جمعا و کلا همین ها هستند که شکست خوردگان دور قبل ند

   0

   1
  11. حسن محمدی گفت:

   هیچ ترفتندی نمیتوانید بزنید تا پست و مقامی بگیرید و دارم هشدار جدی میدم به ان فردی که پشت ماجرا وعقده مسولیت گرفتن دارد

   1

   1
  12. قشقایی گفت:

   ما هر چه جلسه بگیریم پرویزی و دوستانش چون دنبال منافع هستند از ما جدا هستند

   1

   1
  13. قشقایی گفت:

   هرچه ما جلسه بگیریم امثال پرویزی و دوستانش برای منافعشان دنبال تاجگردون هستند

   1

   1
  14. کزنلو گفت:

   ککا جان مگه همین پسره م…….ف………. نبود که هرشب هر روز بدترین فحاشی را به خانواده تاجگردون می کرد حالا چطور شده مریدش خجالت هم نمیکشه

   0

   0
  15. دلسوز قشقايي گفت:

   ليدرهاي به اصطلاح قشقايي اعم از كريمي و پرويزي و طاهري و كريميان و فرهمنديان افرادي ضعيف و ناتواني هستند كه به نام مبارك و عزيز قشقايي فقط به فكر منافع خود و خانواده و دنبال اسم و شهرتند و نماينده فعلي از سادگي آنها نهايت سود و منفعت را برده و خواهد برد.بحال قشقايي هاي گچساران بايد خون گريست

   0

   0
  16. قشقایی طرفدار تاجگردون گفت:

   همه حرفاشون سیاسی و مطالبه گری بوده ولی محمد فرهمندیان در یکی از گروه ها به بعضی از خبرنگاران اعتراض کرده بود که این جلسه به مناسبت شام غریبان بوده و با این خبری که عکاشه زده اجر دوستان را ضایع میکنه. حالا خوب شد که آقای مرحمتی حضور داشته و همه سخنان و اعتراضات و مطالبات افراد حاضر در جلسه را از (الف تا ی) را به رشته تحریر در آورده. ولی هنوز فرهمندیان حاشا میکنه. البته فرهمندیان میخواد پیش تاجگردون کم نیاره و بگه: که قشقایی ها به تاج اعتراضی ندارند و من همه را راضی کرده ام که پشت سر شما باشند. ولی زهی خیال باطل. البته فرهمندیان هم به بقیه ترکا حسادت میکنه و بنوعی خودش همکاره و جلودار میدونه. نمیدونه که با این جلسه برای همه ثابت شد که فقط ۷ الی ۸ خانواده فرهمندیان شاید با محمد مشکلی نداشته باشند. من تعجب میکنم که چرا فرهمندیان در سال ۹۴ این همه به تاجگردون اعتراض میکرد و بد و بیراه میگفت و خود را به آب و آتیش میزد که تاجگردون یک رای کمتر بیاره و همیشه میگفت هیچ نماینده ای بی عدالت تر از تاج نبوده چرا که همه فامیل های خودش را به استخدام ادارات در آورده و به بقیه هم وامهای کلان داده و یا قرادادهای بزرگ پیمانکاری داده. خلاصه از نظر محمد فرهمندیان تاجگردون یک …… به تمام معنا بود ولی حالا شده استغفرالله معصوم. فکر کنم یه چیزی پشت این قضیه باشه. اگر شناخت باشه که خیلی وقت پیش باید میشناختش. چون تاجگردون هیچ تغییری نکرده و همان تاجگردون چند دور پیشه.

   0

   0
  17. دلسوز گفت:

   تو شرايط فعلي همه مدعيان قشقايي صرفا دنبال منافع شخصي هستند و بس چه دوروبريهاي تاج چه مخالفين.

   1

   0
  18. کشکولی گفت:

   من خودم قشقایی هستم بعد از یک عمر این را فهمیدم که ما قشقایی ها حتی به خودمون هم وفا نمیکنیم البته خانواده آقایی را میشناسم واقعا آدم های صادقی هستند ولی هیچ کدام روی حرفشون نمی مانند آینده نشان خواهد داد

   1

   1
  19. قشقايي گفت:

   حضرت عباسي شما براي خدمت به مردم دور هم جمع نشدين
   شما براي منفعت شخصي خودتون جمع شدين
   اگر غير از اين بود حضرت عباسي با قدرت اعلام ميكرديد از تاجگردون بخاطر اين همه خدمت دفاع ميكنيم

   اياز اقايي هم ناخواسته يا برنامه ريزي شده دنبال اختلافات قوميه

   0

   1

  
  امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • خداداد غریب پور در نشست هم اندیشی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسئولان ایمیدرو و شرکت های وابسته اعلام کرد: رشد تولید و صادرات در شرایط دشوار نیز ادامه دارد /برنامه افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح بخش معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال/ایجاد بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان عمق در بازار سرمایه
 • ورود معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری به مساله کارخانه سنگ دلی بجک
 • پروازهای فرودگاه یاسوج از سرگرفته می‌شود
 • رکود در ورزش کهگیلویه و بویراحمد
 • رئیس بسیج رسانه گچساران عزادار شد
 • نحوه ی انتخاب قفل درب ضد سرقت ایمن
 • ورود دستگاه قضایی به موضوع آتش سوزی در جنگل های گچساران/دستور ویژه دکتر نگین تاجی به دادستان گچساران
 • پاسخ تاجگردون به بزرگواری
 • مثبت شدن تست دانش آموز و سرایدار یکی از مدارس گچساران
 • بزرگواری خطاب به تاج گردون؛ در امورات حوزه کهگیلویه دخالت نکنید
 • نماینده بویراحمد و دنا:نماینده همه‌ی مردم حوزه انتخابیه هستم
 • گزارشی از مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم/رهبر انقلاب:مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در رأس امور خواهد بود/روحانی: از مجلس اخوت می‌خواهیم
 • از فراکسیون زاگرس نشینان تا سلسله کوههای زاگرس
 • خامی؛ کاکل‌اش آتش فشونه
 • درخواست فعال سیاسی گچساران خطاب به دادستان پیرامون آتش سوزی جنگلهای شهرستان
 • جلسه اعضای سازمان نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد با رئیس کل دادگستری استان برگزار شد/ هشدارهای رئیس دادگستری به سازمان نظام مهندسی درباره برخی موضوعات/نگین تاجی : هرجا تخلف انجام شده اعتقاد به تخریب دارم
 • اطلاعیه و دستورالعمل های لازم الاجرای فرمانده عملیات اطفای حریق کوهها و جنگلهای گچساران
 • دوران پسا کرونا و رعایت بهداشت فردی و جمعی
 • رئیس کلانتری ۱۱ علی آباد فرماندهی انتظامی شهرستان گچساران منصوب شد+تصویر
 • آخرین اخبار از عملیات مهار آتش در کوههای اطراف گچساران/ورود بالگرد آبپاش سپاه پاسداران به گچساران/حضور استاندار و معاون سپاه فتح استان در منطقه+جزئیات و تصاویر
 •