طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۲ شهریور, ۱۳۹۷ | کد خبر : 84142 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم محمد زرین   محمود احمدی نژاد بی تردید پر حاشیه ترین رئیس دولت ایران از آغاز دوران معاصر تا کنون است. اصولا این فرد از همان بدو انتخابش در سوم تیر ۸۴با مساله روی کار آمد. در دوران اولش مسائل بسیار ایجاد کرد. انتخابش برای بار دوم هم چنان شد که […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  به قلم محمد زرین

   

  محمود احمدی نژاد بی تردید پر حاشیه ترین رئیس دولت ایران از آغاز دوران معاصر تا کنون است. اصولا این فرد از همان بدو انتخابش در سوم تیر ۸۴با مساله روی کار آمد. در دوران اولش مسائل بسیار ایجاد کرد. انتخابش برای بار دوم هم چنان شد که دانیم. و در تمام سالهای مدیریتش بر موج سوار بود. انتظار می رفت با پایان عمر دولتش در تابستان ۹۲، دیگر مساله ای ایجاد نکند. اما بعدها همه شاهد بودیم که او استثنایی است بر این قاعده که « هر آمدنی را رفتنی است». درست بیاد دارم هنگامی که در مرداد نود و دو، آنگاه که می‌خواست قدرت را واگذار کند، بمدت چند هفته رسانه های مختلف گویا در حرکتی هماهنگ از انتشار هرنوع خبر و تحلیل و تصویر از وی تا حد امکان خود داری می کردند که آن موقع حدس بر این بود بلکه با این اقدام، خاطره سال‌های سیاه مدیریت جنجالی اش دمی مردم را رهاکند. اما این خود او بود که علیه این اجماع قیام کرد.

  واقعیت آن است که در همان سکوت‌ رسانه ای بود که فرصت تحلیل صحیح شخصیتی چنین غیر متعارف( اصطلاحی که رسانه های غربی در آغاز بکار وی درسال ۸۴ بکار می بردند،) پیدا نشد. ضرورتی که بعدها بیشتر احساس می شد.

   

  خصایل شخصی نامناسبی که بعضا برای یک شهروندعادی ولی اصیل ایرانی ناپسند بود، چه رسد به مقام اول اجرایی یک کشور. از رفتارهایی که در دیدارهای رسمی با سران دیگر کشورها داشت و هر عرف دیپلماتیکی را نقض می کرد گرفته، تا پوشیدن کاپشن بجای کت وشلوار که نوعی دهن کجی به پوشش رسمی عالم سیاست بود.

   

  از عزل و نصب های یکباره و نسنجیده که گاه نوعی از آن باعث می شد وزیر خارجه اش در دل آفریقا سنگ روی یخ شود گرفته، تا بوسیدن شهروندان از پشت شیشه بسته اتومبیل.

   

  از اعزام صدها نفر همراه خود برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، تا مصاحبه های جنجالی حاشیه این مجمع.

   

  از گذاشتن بشقاب غذا برای امام غایب گرفته تا جبهه گیری در برابر شخص اول نظام و قهر یازده روزه اش که سرآغاز بریدن از حامیان پر و پا قرص خود بود.

   

  از جنگ لفظی و انتشار فیلم ضبط شده مرتضوی در مجلس تا دهها مورد دیگر که هر هدفی هم داشته باشند، بی گمان در دل آن هدف مقصود دل وی یک چیز بیشتر نبود و آن « دیده شدن» بود.

  چنین شخصیت غیر متعارفی است که هنگام پایان دوره اش، نمی خواهد یا نمی تواند بپذیرد که نوبت او به پایان رسیده است.

   

  به فاصله چهارسال که قانونا دوباره می تواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، علیرغم طرد گسترده ازسوی حامیان پیشین که وی را رئیس جریان انحرافی می خواندند،باز مرکب خود را زین کرده با مراد خویش اسفندیار رحیم مشایی به سوی وزارت کشور می شتابد تا باز روان ملت رنج کشیده ایران را با توهمات خود بیازارد.

   

  حتی هشدار صریح رهبری هم اینجا نمی تواند این فرزند دیروز را ازین حرکت باز دارد.

   

  تااینکه علیرغم تهدیدات و غوغا سالاری هایش، شورای نگهبان سد راه می شود.

   

  این بار هم چندی بعد ازآنکه تنور انتخابات به سردی می گراید، سفرهای استانی خود را از سر می گیرد تا باز « دیده شود».

   

  اینجا مجال پرداخت به هزاران میلیارد تخلفات مالی دوران او نیست که آن هم قصه ای است پر آب دیده. ولی این فرد گویا در قاموسش واژه هایی چون شرمندگی، حیا، خجالت، عذرخواهی هرگز وارد نشده است. درعوض خودبزرگ بینی و نوعی نارسیسیسم( خودشیفتگی) از نوع حاد و آزاردهنده اش کماکان همراه اوست. همه اینها با یک ابهام بزرگ که همراه می شود، «مساله بودن» احمدی نژاد را حادتر می کند. این ابهام که براستی راز عدم برخورد دستگاه قضایی باوی( یاآنگونه که دادستان کل از حکمتی می گوید) چه می تواند باشد.؟!

   

  هر چه هست ابایی از هیچ چیز وهیچ کس ندارد. به راحتی به هر شهری سفر می‌کند، دستگاه‌های دولتی رابه چالش می کشد،در دفاع از دو یار غار خود ویدئو ضبط و منتشر می کند و هرجا میلش کشیده شد، از جماعت سان می بیند.

   

  از سان دیدن گفتیم. به راستی ملتی که در شبکه های مجازی احمدی نژاد را باعث و بانی دهها معضل داخلی وبین المللی می خوانند و سفره خالی خود را قبل از همه مرهون سوء‌استفاده وی از منابع و سوء مدیریت دولتش می نامیدند، چرا و بدنبال چه چیز گرد او جمع شده و هلهله می کنند.

   

  حافظه تاریخی یک قوم هر اندازه هم که ضعیف باشد، این حلقه زدن ها طبیعی بنظر نمی رسد. ولی شاید اگر فضای آزاد جهت نقد و بررسی زوایای مختلف مسائل سیاسی و اجتماعی کافی بود، و کارشناسان فقط یک موضوع به نام پوپولیسم را به توده های مردم آنگونه که باید می فهماندند، شاید اثر بهتری داشت.

   

  حقیقتا خوانش متن سخنانی که این انسان، تنها با درک اوضاع نابسامان داخلی در پیشگاه مردم تهی دست می راند، سخت خجالت آور است.

   

  لحن چندش آور بیان جملاتی که انگار معلم دبستان برای محصلین شش ساله می خواند از همه سخت تر. وگرنه در کشوری که گفته شده «مشک آن است که خود ببوید»، نباید فردی که امروز مورد پیگرد قضایی باشد، از حضار بپرسد (آهای مردم بنظر شما این دولت بهتره یا دولت نهم و دهم؟!)

   

  نکته آخر اینکه این روزها شبکه های اجتماعی با وجود مزایای فراوان، گاه بستری برای آفرینش چهره هایی می شود که بعضا از ابتدایی ترین سطح از آگاهی ها بی بهره اند، ولی بخاطر عوام زدگی جامعه گاه تاچند ملیون نفر صفحه آنهارا دنبال می کنند.

   

  خواه ناخواه تکرار اسم و عکس هر فردی، نوعی تشنگی و هیجان در افراد ایجاد می کند تا اگر اعلام شود این فرد در فلان زمان و مکان حاضر می شود، مردم. بدون اندکی تامل بسوی محل بشتابند. این بعلاوه بی پناهی این روزهای مردم در کوران گرانی ها، می تواند از مهم ترین علل استقبال ها باشد. امیدوارم مردم هرگز فریب هیچ شیادی را در هیچ عرصه ای نخورند.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  17 نظر برای “گرد هر خس و خاشاک جمع نشویم”
  1. ناشناس گفت:

   احمدی نژادنیازبه دیده شدن ندارداحمدی نژاددرقلب همه مستضعفین جادارد.احمدی نژادمردی است ازجنس مردم این شماها هستیدک باتیترزدن خودنمایی میکنیدونیازبه دیده شدن داریدیه مشت اراجیف سرهم میکنیدک جلب توجه کنید

   2

   0
  2. محسن گفت:

   مردم خوب میفهمند، پس شما نیازی نیست با این ادبیات زشت و سخیف به جای مردم تصمیم بگیرید. مردم خود تصمیمم خواهند گرفت و این عین دموکراسی است

   4

   0
  3. گچساران گفت:

   مردم دنبال رفاه و آسایش هستند که در دولت احمدی نژاد تقریبا دیدند
   مردم کار ندارند کت بپوشه یا کاپشن مردم خدمت می خواهند که در احمدی نژاد می دیدیدند
   این دولت اغنیا و مرفهین و حقوق های نجومی است # آیا صحبت ها ی احمدی نژاد سخیف است یا وزیری که می گوید خودتان رای دادید و باید تحمل کنید

   0

   0
  4. عدالتخواه گفت:

   دقت کردید هر کس می خواد خودی نشان بده از احمدی نژاد باید بگه تا دیده بشه.
   البته باید هم به احمدی نژاد توهین کنه هم به مردم.
   اگر خودتون را هم آتیش بزنید و جزغاله بشید احمدی نژاد تو قلب مردم هست.
   شما هم بیایید به مردم که عاشق ایشان هستند توهین کنید.

   0

   0
  5. حقوقدان گفت:

   با سلام
   لطفا وقتی مطلبی می نویسی به آن خوب فکر کن
   من خودم از طرفداران دولت روحانی هستم
   احمدی نژاد با توجه به اینکه آدم لحظه ای بود ولی به فقرا و بیچاره ها توجه زیادی داشت پس خوب نیست حرفهای سخیف زدن.
   من مطمئن هستم فردا دوباره همین حرفها را در مورد روحانی خواهی گفت
   پس لطفا وقتی مطلبی مینویسید سنجیده بنویسید

   0

   0
  6. ازاده گفت:

   اگر ما مردمیم میگیم جنابعالی خیلی ……… بی مورد واصافه کرده ای
   …….. برو ……….. بد بگو احمدی نژاد

   0

   0
  7. نفت گفت:

   دکتر احمدی نژاد نماد شجاعت و غیرت است و در قلب ملت ایران جای دارد.خواستید با این متن احساسی که نظر خودت هم هست خودنمایی کنی ولی بدون چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است

   0

   0
  8. اسلامی گفت:

   اگه اینگونه هست که تو میگی چراجلو شو نمیگیرند مگه حکمتش چیه غیر از،اینکه میدانند مردم هوادارشن اگه ضعفی داره چرا جلوشو نمیگیرن مگه چه قدرتی ازش حمایت میکنه ??جز اینکه حقایقو میدونه؟نمیخواد مردم نصیحت کنی دیگه حناتون رنگی نداره

   1

   0
  9. باشت.گشین گفت:

   اتفاقا خوب نوشته اند.
   احسنت

   0

   0
  10. تقی پور گفت:

   اینان که گفتی در مورد احمدی درسته
   اما عملکرد دولت فعلی به او هم حق داده وهم وجاهت وهم مقبولیت ومحبوبیت مردمی…………

   0

   0
  11. دیل گفت:

   چطور احمدی نژاد با همه فضاحت ونفاق که ایجاد کرد باید آزاد باشه بره این شهر ولوم شهر اما خاتمی عزیز خاتمی محبوب پاک‌ترین رییس جمهور دنیا حتینتونه یکبار با مردم دیدار کند.اصلا ورود این حس وخاشاک دشمن این خاک با هدایت و حمایت چه کسی بوده دست کدوم شخص سیاسی پشت این قضیه است . استاندار. عدل هاشمی .یا افشانی ما باید بدانیم دشمن ملت چه کسی بوده

   0

   0
  12. ازادی اندیشه گفت:

   احمدی نژاد خودشو مسخره کرده آخه کدوم آدم با فرهنگی مجلس می‌ذاره هر کی رفته دیدنش برا تمسخر رفته

   0

   0
  13. حقیقت گفت:

   فقط میتوانم بگویم احمدی نژادبرای کشورهمانندیک دمل چرکی بودکه بایدسریازمیکرد وگرنه همه بدن رامیگرفت . البته درامرکشورداری متاسفانه عملکردهاباعث میشه دوباره به این دملهای چرکی راضی باشیم

   0

   0
  14. ....باوی گفت:

   مردم خودشون بهتر میفهمن،نیازی به لالایی شما نیست

   0

   0
  15. هادي گفت:

   کاملا مشخصه چرت پرت هاي اربابانتان رو داري تکرار ميکني تکلال کنيد بازم ولي بدونيد ديگه گذشت اون زمان ملت گول حرفهاي احمقانه شما ها رو بخورن يجاي نوشتي بشقاب مزاشت سه جاي نوشته وزير اخراج کرده اون لا کسي شوخي نداشت هر کي کار نميکرد اخراج بايد اينجوري باشه خودتو با اين چرت پرتا سرگرم نکن اون تو قلب ملته

   0

   0
  16. گچساران گفت:

   عشقم احمدی نژاده

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اظهارات محمدرضا عارف درباره رفع حصر،پرونده محمدرضا خاتمی و رویکرد صداوسیما
 • لشکرکشی اصولگرایان در مقابل تاجگردون
 • گزارش عدل هاشمی پور از سفر کمیسیون انرژی مجلس به کره جنوبی
 • گزارشی از نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد با وزیر نفت
 • چرا کوچ ؛ تشریح برگزاری جشنواره کوچ استان کهگیلویه و بویراحمد
 • سرپرست شرکت پتروشیمی گچساران منصوب شد
 • خبر انتخاباتی عضو شورای شهر یاسوج/گزینه نهایی اصلاح طلبان بویراحمد و دنا مشخص نشده است
 • مرگ تدریجی میراث کهن کهگیلویه
 • پیام تسلیت رئیس فدراسیون وزنه برداری کشور در پی ضایعه درگذشت رئیس هیئت وزنه برداری گچساران
 • تیم فوتبال شهرداری یاسوج به لیگ دو بر می گردد
 • هرگز “جَر بی آقا” نکنید ؛ توانایی فردی و اجرایی مهمتر از پشتوانه قومی و جناحی
 • تصویب پیشنهاد نماینده گچساران و باشت در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا
 • حوادث در کهگیلویه و بویراحمد جان ها می ستاند/هفت کشته و سه زخمی در یک روز
 • از برگزاری نشست شبانه تا حضور در مراسم یک بزرگمرد قشقایی/خیمه زینل زاده درایل قشقایی
 • ماجرای “شیرینی الف ” شعبه یاسوج ؛ سناریو یا واقعیت؟؟!! / لزوم ورود استاندار به موضوع پیش آمده
 • یادداشت عدل هاشمی پور در واکنش به سفر نماینده بویراحمد و دنا در روستای آجم
 • عضو شورای روستای پاتاوه آجم دیشموک:مسئولان کهگیلویه بزرگ ما را فراموش کرده اند/سفر نماینده بویراحمد و دنا انتخاباتی نبود
 • چه کسی سرمربی تیم فوتبال نفت و گاز گچساران می شود؟؟
 • تحلیل محمد علی وکیلی از انتخابات آتی مجلس در کشور
 • در نشست کمیته برنامه‌ریزی اعتبارات شهرستان گچساران چه گذشت؟/ از توصیه جدی تاجگردون به مدیران درباره سختی های جذب اعتبارات تا انتقاد تاجگردون از موضع گیری و حاشیه سازی برخی رسانه ها علیه نفت + تصاویر
 •