طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۲ مرداد, ۱۳۹۷ | کد خبر : 82916 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     حکایت نا تمام عزل وزراء در مجلس ناکارآمد      به قلم دکتر روح الله قابضی       هفته گذشته مجلس شورای اسلامی پس از مدتها تهدید سرانجام علی ربیعی وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی را استیضاح و رای اعتماد خود به ایشان را پس گرفت و از وزارت […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  حکایت نا تمام عزل وزراء در مجلس ناکارآمد 

   

   

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

   

   

  هفته گذشته مجلس شورای اسلامی پس از مدتها تهدید سرانجام علی ربیعی وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی را استیضاح و رای اعتماد خود به ایشان را پس گرفت و از وزارت برکنار کرد.

   

  برای افرادی که جلسه استیضاح را به طور زنده از رادیو شنیدند یا از طریق مطالب فضای مجازی و روزنامه ها در جریان ما وقع قرار گرفتند نکات مهمی در این میان وجود دارد که جای تامل است.در اینکه دولت کهنسال و بی انگیزه فعلی نیاز به ترمیم اساسی دارد شکی نیست.

   

  اما یک موضوع مهم دیگر اینکه اولویت ترمیم در شرایط فعلی باچه بخشها و چه افرادی از دولت است.صاحب نظران و اگاهان به مسائل کشور و حتی عموم مردم کوچه و بازار هم می دانند که در شرایط فعلی بخشهای دیگری از کابینه در اولویت ترمیم و تغییر بوده و هستند و وزارت کار و وزیر کار گرچه تولیت بخشهای مهمی از اقتصاد را به عهده دارد اما در اولویت های پنجم به بعد ترمیم قرار داشت.

   

  وزارتخانه های مهمی چون امور اقتصاد و دارایی وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه در اولویت اول استیضاح و برکناری قرار دارند اما قرعه به نام وزارت کار و شخص علی ربیعی ان هم به طور شتاب زده و مبهم افتاد و برکنار گردید.یا به قول برخی ها دیواری کوتاه تر از ایشان پیدا نکردند.

   

  البته این موضوع به معنی دفاع از عملکرد اقای ربیعی نیست.حقیر منکر فساد در مجموعه های اقتصادی تحت نظر وزارت کار به خصوص بنگاه بزرگ اقتصادی وابسته به این مجموعه یعنی شستا و ضعف مدیریت در این وزارت خانه نبوده و نیستم.گرچه این استیضاح در سایه اختلافات اخیر دولت و مجلس و تنش بین این دو نهاد صورت گرفت و موفق شد چه بسا اگر در شرایط دیگری و حتی با یک هفته تاخیر برگزار می گردید شاید نتیجه دیگری به دست می امد.

   

  هر استیضاحی دو طرف دارد. یکی استیضاح شونده و دیگری استیضاح کنندگان .در جریان جلسه استیضاح مباحثی مطرح شد که لازم است در خصوص ان تامل جدی صورت گیرد.شخص استیضاح شونده نکاتی را در خصوص نمایندگان محترم مجلس مطرح کرد که البته مسبوق به سابقه نیز هست و در استیضاح های قبلی نیز این گونه سخنان به کرات شنیده شده است به عبارت دیگری سئوالاتی نیز وزیر از نمایندگان داشته که باید حد اقل برای افکار عمومی روشن شوند. دیده می شود در لوای حمایت از حوزه های انتخابیه بعضا درخواست هایی از مسئولان اجرائی می شود که محل تردید و بیشتر جنبه دلالی برای به کارگیری اقوام و نزدیکان و اخذ برخی مجوزها و …دارد که در این خصوص چند مورد در جلسه استیضاح اخیر نیر مطرح شد.نمونه بارز این موضوع در جریان رای اعتماد به کابینه دوم اقای روحانی نیز مشاهده شد .

   

  برخی وزرای پیشنهادی حقیقتا در حد و اندازه وزارت نبوده و نیستند اما با لابیگری و دادن انواع وعده توانستند رای اعتماد بی سابقه ای نیز کسب کنند که جای تعجب داشت.از همان روز اول مشخص بود که این بارکج به منزل نمی رسد.متاسفانه ساختار کشور ما به گونه ای است که استیضاح و نظارت یک طرفه به نفع مجلس است.به ظاهر قوای مقننه و مجریه مستقل هستند اما انچه در عمل دیده می شود امروز نقش اجرائی نمایندگان مجلس به مراتب از مسئولان اجرائی بعضا بیشتر نیز شده است و در لوای نظارت در همه جزئیات امور اجرائی دخالت می کنند اما وزیر باید پاسخگو باشد.

   

  وزیری که بعضا هیچ اختیاری در عزل ونصب معاونانش هم ندارد .به عبارتی با گناه نکرده باید مجازات شود.باید تدبیری اندیشیده شود که مرز بین دخالت و نطارت در کشور مشخص گردد. باید مکانیسمی وجود داشته باشد که نماینده هم پاسخگوی عملکردش باشد.با نماینده ای که از طرف وزرا به دلالی و باج خواهی متهم می شوند باید مکانیسم برخورد مشخصی وجود داشته باشد.در همین جلسه استیضاح وزیر کار مطالبی به برخی نمایندگان نسبت داده شد که هر کدام از انها در صورت صحت برای عزل نماینده کافی است.هیچ دلیل منطقی ندارد فردی که بعضا در حد و اندازه یک کارمند معمولی است و بنا به دلایل قومی قبیله ای یا سیاسی از یک حوزه انتخابیه راهی مجلس می شود مصون از نظارت باشد و در پایان دوره با دارایی چند برابری مجلس را ترک کند و به هیچ مرجعی هم پاسخگو نباشد. این کار با روح عدالت مورد نظر نظام اسلامی سازگار نیست.همانطور که وزیر استیضاح می شود و باید پاسخگوی عملکردش باشد نماینده هم پاسخگو بوده و در صورت نیاز مجازات شود.

   

   

   

   

  در جریان استیضاح اخیر خیلی از مصادیق باج خواهی به نمایندگان مجلس نسبت داده شد اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد و تنها وزیر عزل شد این روند به نظرم خیلی غیر منصفانه و یکطرفه است.خیلی از ناکارمدیهای فعلی در دستگاههای اجرائی و وضعیت اقتصادی که این روزها عموم مردم ما را ازار میدهد نتیجه ضعف نظارت به خصوص ضعف ادوار مختلف مجالس در حوزه نظارتی است که در این دروه مجلس متاسفانه تشدید نیز شده است.حضرت امام راحل مجلس را در راس امور دانسته اند .در راس امور بودن مجلس و کارامدی مجلس در سایه نظارت قوی ایجاد می شود.نظارت وقتی قوی است که نماینده قوی باشد و بدون هیچ گونه وابستگی و نقطه ضعفی بتواند حرف بزند نه اینکه در مقابل دولت و وزیر مربوطه به لکنت زبان بیفتد.متاسفانه در کشور ما جایگاه مجلس به دلیل دخالت نمایندگان در امور اجرائی تنزل یافته است.قریب به اتفاق استیضاح های مطرح شده به دلایل شخصی و منطقه ای صورت می گیرد و در میانه راه با دادن چند وعده و وعید رها می شود.به این معنی که نمایندگان محترم وظیفه اصلی خود یعنی نظارت را رها کرده و به کارهایی اجرایی ورود کرده اند.

   

  پرواضح است نماینده ای که در جریان رای اعتماد یا بعد از ان وارد لابیگری و یارگیری با وزیر مربوطه شد یا در مدلی دیگر یا به عبارتی بدعتی دیگر کارمند وزیر شد به هیچ عنوان نخواهد توانست وظیفه نظارتی خود را انجام دهد .سوال،تذکر و استیضاح از ابزارهای نمایندگان مجلس برای نظارت بر دولت است که متاسفانه با شرایطی که در مجلس میبینیم این ابزارها کارایی خود را از دست داده اند .

   

  همانطور که اخیرا جناب اقای تاجگردون نماینده محترم مردم گچساران و باشت و رئیس کمسیون برنامه و بودجه مجلس نیز بیان کردند ۹۰ درصد تذکر و سوالات نمایندگان در مجلس از وزرا و مقامات عالی رتبه کشور معامله است نه در راستای حل مشکلات کشور.به همین خاطر به کرات دیده می شود استیضاحی با بیش از ۵۰ نفر نماینده مطرح می شود اما به فاصله چند روز از حد نصاب می افتد.در همین مجلس شاهد بودیم برخی نمایندگان چندی قبل به شدت دنبال استیضاح همین وزیر برکنار شده کار بودند اما به فاصله چند روز به مدافع سرسخت ایشان تبدیل شدند و به شدت دنبال جمع اوری رای برای ایشان در داستان رای اعتماد بودند.

   

  قطعا خوانندگان محترم دلیل این امر را به خوبی میدانند و از طریق فضای مجازی این موضوع را دنبال کرده اند .

  چندین سال است که در کشور درخصوص کار امدی مجلس در جامعه مطرح است اما متاسفانه در عمل به جایی نمی رسد.در هر حال معتقدیم براورد افکار عمومی نشان میدهد ترمیم یا برکناری یا عزل یا پاسخوگی یا محاکمه مسببین شرایط فعلی مدیریت اجرائی کشور نباید محدود به وزیر کار باشد .به عبارتی در این مسیر نباید مظلوم کشی صورت گیرد .بلکه باید بدون هر گونه مصلحت اندیشی در این خصوص اقدام شود.مجلس و قوه قضاییه هم باید در این خصوص به مردم توضیح دهند و در دادگاه افکار عمومی محاکمه شوند.نباید در این خصوص مصونیتی برای فرد یا دستگاهی قایل شد.

   

  مطلب را با این ضرب المثل به پایان میبرم که می گوید.

  به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای “حکایت نا تمام عزل وزراء در مجلس ناکارآمد ”
  1. جعفر گفت:

   مشکلات کشور بیش از این حرفاست که با تغییر افراد حل بشه.تغییرات اساسی در ساختار کشور لازم است

   0

   0
  2. گچ گفت:

   احسنت دکتر قابضی
   واقعا مطلب گیرا و جذابی بود خداوند به شما جهت حل مشکلات مردم کمک کند که اینطور دلسوزانه مطلب مینویسید

   0

   1

  
  امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • رونمایی استاندار از تخلف شرکت پیشتیبانی امور دام کهگیلویه و بویراحمد در عدم توزیع مرغ منجمد در بازار
 • مژده دهید باغ را بوی بهار می رسد
 • آقای مدیرکل:بیکارکردن ۴۸ نفر افتخار نیست /فکری اساسی به حال مشکلات ترافیک یاسوج کنید !
 • جمهوری اسلامی نسل سوم 
 • کمیته فنی و حقیقت یاب بررسی علل تخریب دستک دهانه پل سوم بشار یاسوج تشکیل می شود
 • دلاویز تا یک قدمی شرکت ملی گاز رفت و برگشت!؟
 • قهرمان گچسارانی حماسه سوسنگرد/”ابراهیم امیدبخش “عقاب تیز پرواز آسمان +تصاویر
 • جدیدترین تصاویر از آخرین وضعیت بحرانی پل سوم بشار یاسوج
 • راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار در کهگیلویه و بویراحمد اجرایی می‌شود
 • معاون دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تغییر کرد/غلام نژاد جایگزین بابویی شد
 • جزییات ریزش پل سوم بشار یاسوج/ مدیرکل بحران استانداری:سازه پل سوم بشار ایمن است/ ریزش خاک بغلک پل/ دستور مدیرکل بحران برا رفع مشکل
 • معاون عمرانی استاندار از پیگیری و آزادسازی زمین‌های ایثارگران دهدشت و گچساران خبر داد
 • آیا تردد بر روی پل بشار یاسوج متوقف می شود؟/پلی که زیر آن آب است و روی آن نان!
 • وضعیت نامناسب برخی خیابانهای شهر یاسوج پس از بارش های اخیر/خیابانهایی که مسیل رودخانه شده بودند+تصاویر
 • سلیبریتی ها و جهان امروز
 • فرماندار لنده در گفتگو با فانوس زاگرس مطرح کرد: دخالت و توقعات بیجای شوراها یکی از مشکلات شهرداری ها است / دهیاران ” ده یارند” اما یاری دهنده ای ندارند! / تفاوت عجیب یک نیروی نهضتی با یک دهیار!
 • بلند بودن بخت کهگیلویه ی بزرگ
 • بازدید شبانه فرماندار چرام از جاده سرفاریاب- یاسوج
 • بالا آمدن تراز آب سد کوثر گچساران
 • مسدود شدن حساب شهرداری یاسوج به دلیل بدهی ۱۱ میلیاردی به شرکت گاز/ اجرای طرح گردشگری آبشار یاسوج
 •