طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۶ تیر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 81872 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛     اوج گرفتن گرمای هوا ،آثار بی آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آب های روان و چشمه های جوشان را نمایان تر شده و این امر ضرورت افزایش مسئولیت فراگیر اجتماعی را برای صرفه جویی بیشتر کرده است.   به گزارش فانوس زاگرس ، کاهش چشمگیر آب سد کوثر، افزایش […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

   

  اوج گرفتن گرمای هوا ،آثار بی آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آب های روان و چشمه های جوشان را نمایان تر شده و این امر ضرورت افزایش مسئولیت فراگیر اجتماعی را برای صرفه جویی بیشتر کرده است.

   

  به گزارش فانوس زاگرس ، کاهش چشمگیر آب سد کوثر، افزایش تعداد روستاهای نیازمند آب رسانی سیار، کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی و گسترش پدیده خشک شدن جنگل های بلوط پیامدهای کم آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

   

   

   

   

  در حالیکه که کارشناسان شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خبر از افت میانگین ۱۰ متری در سفره های زیرزمینی ۱۵ دشت این استان می دهند و کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری می گویند: ۱۲۰ هزار هکتار جنگل بلوط بر اثر بی آبی خشکیده است .

  با وجود اطلاع رسانی گسترده گویا هنوز شهروندان باور نکرده اند که خطر بی آبی جدی است.

  استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد از خاک کشور نزدیک به ۱۰ درصد از روان آب‌های ایران را در اختیار دارد.

  رودخانه‌های فصلی و دائمی این استان یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارند.

  کارشناسان کاهش طول مدت استحمام، پرهیز از شست و شوی جلوی خانه، مغازه و خودرو را از راهکارهای مدیریت مصرف آب آشامیدنی می دانند اما در موارد بسیاری این اقدامات مشاهده می شود.

  در شرایطی که صاحب نظران از کشاورزان می خواهند اقدام به کشت محصولات با نیاز بالا مانند برنج،ذرت نکنند اما در برخی موارد کشت چنین محصولاتی گواهی بر بی توجهی به این مساله است.

   

  ** اقدام های عملی انجام شده

  نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت گفت: در سال های اخیر برای استفاده از آبیاری نوین و کشت گلخانه ای در کهگیلویه و بویراحمد تلاش گسترده ای صورت گرفته است اما مشارکت برخی شهروندان در صرفه جویی آب ضعیف است.

  غلامرضا تاجگردون بیان کرد: هم اکنون ۷۲ واحد گلخانه ای در گچساران در حال احداث است.

  وی با بیان اینکه هر واحد گلخانه ۲ تا ۵ نفر اشتغالزایی دارد افزود: بهره برداری از این طرح ایجاد اشتغال همراه با مصرف بهینه آب را به همراه دارد.

   

   

   

  وی با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی شهرستان های گچساران و باشت تا پایان سال ۱۳۹۸ آبی می شود ،تصریح کرد:آبرسانی به زمین های خان احمد، غورک، دشت باشت، لیشتر، تامین آب اراضی کشاورزی دژ سلیمان، تامین آب اراضی باباکلان ، آب زمین های کشاورزی نیمدور، تامین آب باغستان های دیل و آرو از مهمترین این طرح هاست.

  نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت بیان کرد: تبدیل هر پنج هکتار زمین دیم به آبی ضمن ایجاد یک فرصت شغلی نقش مهمی در کاهش مصرف آب را به دنبال دارد زیرا در آبیاری به شیوه سنتی مقدار زیادی آب تبخیر می شود.

  نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه های خوبی برای توسعه آبیاری نوین در این استان در حال اجراست.

  غلام محمد زارعی افزود: بهره برداری از تصفیه خانه آب شهر یاسوج تا یک یا ۲ ماهه آینده برای تامین آب پایدار در شهر یاسوج پیش بینی شده است. 

  وی اظهار داشت:با افتتاح این طرح ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب وارد مدار بهره برداری می شود. 

  وی بیان کرد: تصفیه خانه آب شهر یاسوج با ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود. 

  نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی این آب تامین کننده مصرف حداقل ۵۰ هزار نفر خواهد بود. 

  وی با اشاره به کاهش بارندگی و کمبود آب در سال های اخیر ابرازامیدواری کرد: با بهره برداری از این طرح خدمات رسانی در حوزه آب آشامیدنی متحول شود. 

  زارعی همچنین از اصلاح ۷۰ کیلومتر شبکه آب شهر یاسوج در ۲ ساله گذشته خبر داد بر ادامه این روند برای بهبود مصرف آب تاکید کرد. 

  نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا درمجلس شورای اسلامی گفت: خشکسالی و کم آبی درنقاط مختلف، امروز به چالشی جدی در کشور تبدیل شده که گذر از این مساله چالش زا در وهله نخست نیازمند مدیریت صحیح و راهبردی با کمترین هزینه و درک شرایط موجود از سوی مردم و مسئولان است.

   

  زارعی اظهار داشت: بر اساس اعلام هواشناسی و متولیان حوزه آب در استان بروز بحران خشکسالی در یک دهه اخیر سبب کاهش شدید آب سدها، افت شدید و خشک شدن بسیاری از چشمه ها و قنات ها شده است.

  وی با بیان اینکه مسئولان و متولیان امر باید برنامه راهبردی و مدون برای احیای منابع آب در استان تعریف و بر اساس وضعیت بارش و شرایط اقلیمی منطقه از تشدید بحران خشکسالی جلوگیری کنند، افزود: در شهرستان بویراحمد میانگین بارش سالانه از حدود بالای ۸۰۰ میلیمتر به کمتر از ۴۰۰ میلی متر کاهش پیدا کرده است.

  ** کاهش آب سد کوثر

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ذخیره آب سد کوثر در این شهرستان هم اینک ۲۴۲ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

  اکبر خدری اظهار داشت: حجم آب سد کوثر در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۴۲ میلیون متر مکعب بود.

  وی، گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: این سد سالانه آب آشامیدنی ۲۰ شهرستان و ۲ هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌کند.

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتونی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد ۵۹۷٫۵۰ متر که نسبت به مدت مشابه ۱۰ متر کاهش داشته است.

  خدری اظهار داشت: تراز نرمال این سد در مدت مشابه سال گذشته ۶۰۷٫۵۰ بوده است.

  وی گفت:۲۱۰میلی متر بارش در سال آبی ۹۷-۹۶ در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر گچساران به ثبت رسید در حالی که این میزان در مدت مشابه ۲۷۰ میلی متر بوده است.

  سد ملی کوثر در ۵۵ کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ۱۲۵ میلیون مترمکعب از آب این سد امسال در اختیار بخش‌های مختلف از جمله آشامیدنی و کشاورزی قرار گرفت.

  وی افزود: این میزان آب بیش از۵۰ میلیون متر مکعب کمتر از آبی است که سال آبی ۹۶- ۹۵در اختیار این بخش ها قرار گرفت.

  وی ادامه داد: به دلیل پدیده خشکسالی در خرداد سالجاری آب سد کوثر برای کشت تابستانه در اختیار کشاورزان قرار داده نشد.

  مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتونی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد ۵۹۷٫۵۰ متر که نسبت به مدت مشابه ۱۰ متر کاهش داشته است.

  ** تنش آبی در ۱۴۳ روستا

  رئیس اداره مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به کم بارشی و خشک شدن چشمه ها، ۱۴۳ روستای این استان بصورت جدی دچار تنش آبی هستند.

  سید عادل محمودی افزود: با توجه به روند خشکسالی پیش بینی می‌شود تعداد روستاها دچار تنش آبی افزایش یابد.

  وی بیان کرد: هم اکنون ۲۲۵ روستای با جمعیتی بیش از ۲۹ هزارو ۶۰۶ نفر در این استان به صورت سیار و با تانکر آبرسانی می‌شود.

  محمودی تصریح کرد: این در حالی است که سال گذشته ۱۵۹ روستا با جمعیتی بیش از ۱۳ هزارو ۷۵۴ نفر با مشکل آب مواجه بودند.

  وی اظهار داشت: هم اکنون ۱۴ تانکر روزانه ۳۵۰ متر مکعب آب آشامیدنی به این روستاها آبرسانی سیار انجام می‌دهد.

  محمودی گفت: در مجموع آب روستاهای استان از طریق ۲۴۰ منبع آب تأمین می‌شود که از این تعداد ۱۲۷ چاه و مابقی چشمه هستند.

  وی ابراز کرد: ۶ حلقه چاه و ۴۷ چشمه در مناطق روستایی این استان به‌شدت کم آب شدند.

  محمودی تصریح کرد: پدیده خشکسالی و کم بارشی موجب خشک شدن ۲حلقه چاه و ۱۰ چشمه در مناطق روستایی شده است.

  وی افزود: کم آبی روستاهای این استان را تهدید می‌کند به گونه‌ای که خشکسالی‌های چند سال اخیر موجب کاهش سطح آب‌های زیر زمینی و خشک شدن چشمه‌های فراوانی در کهگیلویه و بویراحمد شده است.

  ** راهکارها

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به در پیش بودن فصل کشت ذرت در مناطق گرمسیری این استان از کشاورزان خواست کنجد و حبوبات را جایگزین کشت ذرت کنند.

  موسی راستین نسب با یادآوری کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی اظهار داشت: در صورت رعایت نشدن الگوی کشت بهره برداران امکان کشت در سال های آینده را نخواهند داشت.

  وی بیان کرد: سال گذشته سه هزار و ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت ذرت رفت و امسال پیش بینی می شود که ۲ هزار هکتار زمین زیر کشت این محصول پرآب برود.

  کارشناسان میگویند: برای تولید هر کیلوگرم ذرت ۷۶۰ لیتر آب مصرف می شود.

  وی ابراز داشت: کشت متناوب گندم، ذرت و کنجد در مزارع کشاورزی باعث بهره وری بهتر از منابع آب و خاک و راهکاری برای خروج از کشاورزی سنتی است.

  راستین نسب ابراز داشت: با استفاده از آموزش های ترویجی تلاش می شود مشارکت کشاورزان برای کاهش کشت ذرت جلب شود اما راه حل قانونی برای برخورد با کشت محصول با نیاز آب زیاد وجود ندارد.

  شهرستان های گچساران و باشت عمده ترین مناطق کشت محصول دانه های روغنی ذرت در کهگیلویه و بویراحمد است که سالیانه ۱۲ هزار تن محصول تولید و روانه بازار مصرف می کنند. 

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خشکسالی و کم بارانی گفت: کشت برنج امسال در این استان نسبت به سال پیش کاهش یافته است.

  راستین نسب اظهار داشت: میزان نشاء برنج در سال زراعی گذشته پنج هزار هکتار بود که امسال به سه هزار هکتار کاهش یافته است.

  وی بیان کرد: با توجه به مصرف زیاد آب برای تولید محصول برنج امسال تنها در حاشیه رودخانه‌ها اقدام به کشت برنج شد.

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کار نشاء برنج در ۹۰ درصد از مزارع این استان انجام شده است.

  راستین نسب از کاهش چشمگیر میزان تولید گندم در این استان خبر داد.

  وی ابراز داشت: تاکنون ۳۴ هزار تن گندم از کشاورزان این استان خرید تضمینی شده است و با توجه به روند کنونی انتظار می‌رود تا پایان فصل برداشت به حدود ۵۰ هزار تن برسد.

  ** کشت کلزا نمونه ای از یک تجربه موفق

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان تولید امسال محصول کلزا در این استان نسبت به پارسال بیش از چهار و نیم برابر افزایش یافته است.

  راستین نسب اظهار داشت: امسال یک هزار و ۲۸۰ تن دانه روغنی کلزا در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد در حالیکه میزان خرید این محصول در سال گذشته ۳۰۰ تن بود.

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: جهاد کشاورزی با هدف اصلاح الگوی کشت از تولید محصول کلزا حمایت می کند.

  عیسی راستین نسب افزود: خرید تضمینی محصول کلزا از جمله مهمترین این حمایت هاست.

  وی گفت: دولت برای کشت کلزا در سال زراعی جاری کود وارداتی را کیلویی ۸۰۰ هزار ریال خرید و ۲۷۰ هزار ریال به کشاورزان فروخت.

  وی ابراز داشت: پرداخت تسهیلات برای کشت و خرید ماشین آلات کشاورزی و نظارت بر کاشت، داشت و برداشت از جمله حمایت های دولت برای توسعه کشت این محصول است.

  سالانه ۸۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

  این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۸۰ هزار هکتار آن آبی است.کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غرب ایران ۷۱۳ هزار نفر جمعیت دارد./ایرنا

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “آثار کم آبی در سرزمین آب های روان ، کهگیلویه و بویراحمد”
  1. کل زن گفت:

   اقای محترم لطفاجلودرب ورودی دانشگاه ازادسایت بروسمت چپ پشت حیاط۴ساله که ملک زاده اومده درشبانه روحدااقل نیم اینچ،بیشتراوقایک ونیم اینچ اب میره تویک چاه،وبخشی ازان روان مدام ،درزمین شنی،هرچه میگیم وگفتیم محض رضای خداو….، …….،…….یه فکری به حالش بکنیدخداشاهده میخنده،نه اقائ تاجگردون،اینهم اقوامت،که حمایت کورکورانه،توباعث،خسران ب شهرومردم،وبیت الماله،…… هم نمیکشه،ازاداره اب،فا،وشهرداری میخوایم،یه نگاهی کنن،ولزان حداقل اسنفاده کنن

   1

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • عفو و آزادی سرمایه دار مطرح بویراحمدی از زندان/ هشدار مدیرکل دادگستری به برخی رسانه ها
 • پیش‌بینی وضعیت جوی کشور تا ۱۳ فروردین ۹۸ 
 • بوسه عضو شورای شهر لنده بر دستان پاکبانان/ اقدام قابل تقدیر انجمن جوانان+تصاویر
 • چه شد که مجری محبوب نود اخراج شد؟/ سیر تا پیاز ماجرای “عادل فردوسی‌پور” و “مدیر شبکه ۳”
 • اخلال درساخت و ساز محوطه دانشکده صنعت ومعدن چرام
 • رئیس مخابرات شهرستان گچساران منصوب شد+حکم 
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 •