طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 81817 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم اردلان زبنل زاده     نامهربانی های اخیر سابقون سیاسی اینجانب را بر آن داشت تا با گریزی بر کنش و عملکرد سیاسیون ، برشمار نتایج اسف بار اجتماعی موضوع باشم.   اصولا نقدسازنده از یکسو موجبات اگاهی احاد جامعه از رخدادها را ایجاد و مسبب نگرش نو مردم به مقولات […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم اردلان زبنل زاده

   

   

  نامهربانی های اخیر سابقون سیاسی اینجانب را بر آن داشت تا با گریزی بر کنش و عملکرد سیاسیون ، برشمار نتایج اسف بار اجتماعی موضوع باشم.

   

  اصولا نقدسازنده از یکسو موجبات اگاهی احاد جامعه از رخدادها را ایجاد و مسبب نگرش نو مردم به مقولات را فراهم و از سویی دیگر فرد مورد نقد به اثار بیرونی عملکرد خود اگاه و زمینه اصلاح در رفتار و عملکرد ایشان فراهم می گردد ، که هر دو به خوبی زمینه ساز ایجاد رویکرد مثبت در جامعه را فراهم می اورد .

   

  رصد فضای مجازی و تعدد همایشها با رویکردهای فرهنگی ، قومیتی ، اجتماعی به همراه حضور بیش از پیش فعالین سیاسی اعم از نماینده فعلی مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ادوار گذشته و سایر کاندیداها در محافل اجتماعی حاکی از اغاز زود هنگام فعالیتهای انتخاباتی در شهرستانهای گچساران و باشت دارد که با توجه به شرایطی که ذکر آن در این مقوله نمی گنجد امری است طبیعی ، و اما موضوعی که بسی نگران کننده میباشد ، نادیده انگاشتن خطوط قرمز و اخلاقیات است توسط پاره ای از فعالین سیاسی و تاثیرات فرهنگی و اجتماعی آن بر احاد جامعه و هم استهاله در فرهنگ سیاسی مسئولین اجرایی حوزه انتخابیه .

   

   

  لذا مقوله حاضر تلاشی است بر تبیین منشها و روشهای رقابتی سیاسیون و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی ان بر دو گروه

  ۱- آحاد جامعه و خصوصا جوانان در بیان مطالبات

   

  ۲- مسئولین اجرایی با تکیه بر ژرف نگری و عمق چرایی رفتارهای نابهنجار اجتماعی .
  به میمنت پیروزی انقلاب اسلامی همه ساله شاهد برگزاری انتخابات در میهن اسلامی بوده ایم و این مهم حاکی از رعایت اصل دموکراسی و اهمیت به نظر جمع در اداره کشور و حکمرانی می باشد و امری است بسی نیک که در قانون اساسی به خوبی دیده شده است و متضمن جمهوریت نظام در کنار اسلامیت . و اما روشهای رقابتی و منش رقبا در ربودن گوی سبقت موضوع دیگری است که از نظر اینجانب نه تنها قابل تامل بلکه اسف بار و دارای بار منفی اجتماعی و فرهنگی و قطعا مستلزم بازنگری در بعد ملی و شهرستانی می باشد .

   

  در بعد ملی همگان میدانند در انتخابات ادوار گذشته ریاست جمهوری در مناظرات چهار نفره به جای ارائه برنامه در حل مشکلات اقتصادی و اشتغال که طی سه دهه اخیر بزرگترین معضل ملی بوده اند ، اقدام به تخطئه رقیب از طریق طرح پرونده و ادعای مدرک تحصیلی جعلی همسر رقیب مینماید ، تاسف بار تر اینکه رقیب که سنواتی ردای نخست وزیری به تن داشته از پاسخ منطقی به ادعاهای واهی در کاهش نرخ بیکاری در زمان وقت الکن میماند .

   

  یا در دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری ، دریغ از ارائه حتی یک برنامه عملیاتی در مناظرات رجل سیاسی .

   

  چه بسا در صورت تشکیل دادگاه صالحه و بازنگری اتهامات وارده طرفین به یکدیگر امکان صدور حکم حبس برای تمامی کاندیداهای حاضر میسور باشد .

   

  و اما در حوزه انتخابیه گچساران و باشت خروجی افاضات و اتهامات سیاسیون به یکدیگر فضایی موهوم و پر از شک و تردید را برای مردم به تصویر کشیده .

   

  فضایی که به درستی مردم نمیدانند به آنها خدمت شده یاخیانت ؟

   

  سیاسیون شفاف بوده اند یا در طول این ۴ دهه و قبل از ان همواره نقابی از دورویی بر چهره داشته اند ؟

   

  انکه دم از دموکراسی و رای مردم دارد سوداگر است یا ارمان گرا و مصلح ؟

   

  یا انکه کلام اصولی دارد پای میز مذاکره تا کی بر طبل اصول می کوبد ؟

   

  و خلاصه اینکه سیاسیون شور و شوق خدمت دارند یا شور و شوق میز و کرسی خدمت را ؟

   

  و ایا اصلا این شور و شوق با شعور هم توآمان است یا نه ؟

   

  و ایا سیاسیون این میز و صندلی و دفتر و دستک را با افکار و گفتار به ظاهر ثوابشان معامله میکنند یا نه ؟

   

  و این همه مردم را کلافه کرده است و سر در گم و می رود تا استهاله ای فرهنگی را رقم زند که برگشت ان امکانپذیر نباشد و جوانان در این بین به عیان شاهد بی صداقتی ها هستند و بی عدالتی ها و عدم شایسته سالاریها و گفتار درمانیها که این اواخر بلا اثر شده است !!!

   

  به راستی شایستگی چیست ؟ شایسته کیست ؟ شاخص و ملاک شایستگی از دید سیاسیون چه تعریفی دارد ؟

   

  در کنکور سراسری شایستگی عبارت است از محصول ضرب گزینه های درست در ضرایب هر درس با لحاظ کسر نمرات منفی . در ورزش شایستگی عبارت است از امادگی جسمانی و مشی منطقی برای نیل به برد در مسابقات . در مدارس علمیه شایستکی تهذیب نفس و فرهیختگی در نیل به درجات بالاتر علوم دینی تعریف میشود . اما ایا به راستی سیاسیون در توزیع فرصتها اعم از فرصتهای شغلی ، انتصابات ، و یا در توزیع رفاهیات و تسهیلات شایستگی را چگونه تعریف میکنند و شاخص چیست ؟ ایا ازمونی برگزار میشود ؟ ایا مصاحبه ای وجود دارد ؟ ایا افراد کارنامه ای دارند که نمره قبولی داشته باشند؟ و اما اگر هیچ شاخصی نباشد ، تنها ملاک قرابت است به سیاسیون و این قرابت با به مسلخ بردن و قربانی کردن عدالت و حرمتها تعریف میشود و فراوانی هتاکیها و عربده کشی ها و لا غیر !!!

   

  اینجانب اردلان زینل زاده کاندیدای دور یازدهم مجلس شورای اسلامی حوزه گچساران و باشت بدینوسیله از تمامی کاندیداهای محترم خواستار رقابت در ارائه راهکار برون رفت از مشکلات فعلی خصوصا مشکلات جوانان و رفع معضل بیکاری و سایر مسائل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی میباشم وگرنه نقش قبر کردار ماضی و پیشینیان صرفا و صرفا تکرار اشتباهات گذشته و سیر در دور باطل است و مستهلک نمودن فضای توسعه و زمان و تمامی پتانسیلهای انسانی و طبیعی موجود حوزه انتخابیه و خروجی انتخابات مسعودی نخواهد داشت به جز استیصال و نومیدی مجدد مردم و جوانان در حل مشکلات و درماندگی احاد جامعه و اقشاری که یا نفوذی در لایه سیاسی حاکم ندارند و یا شان و منزلتشان اجازه تکدی گری فرصتهای شغلی و اجتماعی را از اصحاب قدرت نمیدهد .

   

  در چنین شرایطی طبیعی است فرصتهای موجود اعم از اشتغال انتصاب و تسهیلات و رفاهیات مجدد نصیب بخشی از جامعه میگردد که هیچ ابایی از دست یازیدن به کردار ناپسند و هتاکی ها ، ضرب و شتم و توهین و افترا ، عربده کشی و ایجاد فضای رعب و وحشت در حین انتخابات و پس از ان نداشته اند و با دست بر سلاح بردن و رگبار گلوله جهت ایجاد ترعیب ان هم پس از میتینگ اجتماعی و ملاقات مردمی اتفاقا یکی از فرهیخته ترین گروههای قومی حوزه انتخابیه با نماینده ، که همگان بدانند در صورت هر گونه اعتراض مدنی و اظهار نظر یا بیان مشکلات پاسختان گلوله خواهد بود ! اری گلوله خواهد بود پاسخ رای ۹۰ درصدی خطه شما در انتخابات پیشین !؟

  بررسی اینگونه رفتارهای نابهنجار و خشن در محافل سیاسی و حاشیه محافل سیاسی اجتماعی حاکی از رشد چشمگیر این کنشها میباشد .

   

  با تفکر و تعمق در دلایل جامعه شناختی و روانشناسی اینگونه رفتار میتوان دریافت هم ناارامی جوانان در ملاقاتهای دیل و آرو و هم رفتار خشن و مسلحانه و ایجاد فضای ترعیب توسط سایر کسان معلول مستقیم منشها و روشهای اجتماعی و سیاسی اصحاب قدرت است و بس .

   

  در چنین شرایطی افرادی که خود را از نزدیکان و قربای هیت حاکمه نمیدانند با انتخاب شیوههای تند و پرخاشگرانه در محافل اجتماعی سعی بر کسب خواسته های به حق خود و واکنش به بی عدالتی موجود دارند . و اما گروههایی که به عنوان محافظ یا بادی گارد در محافل یا حاشیه محافل ، در خفا یا اشکار همیشه حاضر هستند به محض مشاهده کوچکترین رفتار طعنه امیز جوانان با اصحاب قدرت ، اقدام به بدترین رفتار فیزیکی و ایجاد فضای ترعیب مینمایند . چون که دیده اند سایر سایر کسانی که این چنین کرده اند هم به کار گماشته شده اند و هم منصوب و هم اگر تسهیلاتی بوده و رفاهیات با دلالی کسانی باز به همین قماش چماقدار و عربده کش رسیده ، از دید اینان باید در چماقداری و عربده کشی و هتاکی گوی سبقت را از سایرین ربود تا بتوان خر مراد را به سرمنزل مقصود رساند و متاسفانه این داستان همچنان ادامه دارد ، در تمامی ادوار سیاسی وجود داشته اما در شرایط فعلی بسی مشهودتر و ملموستر .

   

  اینگونه رفتار به نوعی در مدیران نیز نهادینه گردیده چرا که میبینند ملاک ارتقا تقرب است به اصحاب قدرت ، و انچه در شورای برنامه ریزی پیشین گذشت ریشه در همین حکایت دارد و بس .

   

  امید است نیک اندیشان و دوستداران توسعه با انتخاب شیوههای ثواب در تفکر ، تکلم و عمل موجبات توسعه در عرصه های اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی را فراهم اورند .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  25 نظر برای “یادداشت اردلان زینل زاده در خصوص مسائل شهرستان”
  1. ناشناس گفت:

   معلومه جه کفتی

   7

   5
  2. ناشناس گفت:

   انگورت بفروش تو چه و سیاست

   7

   5
  3. ناشناس گفت:

   کاندید وابین هم بچه بازی وابیه

   8

   4
  4. ناشناس گفت:

   در یک کلام :شایستگی
   دانش؛مهارت واشتیاق وبهینه شدن وکاستن یا زدودن تلفات ؛بروش اتوماسیون وایمن وپاکیزگی وساماندهی ونظم وترتیب وهم افزائی است وحتما مشارکت علمی وسرمایه ای

   1

   0
  5. ناشناس گفت:

   بنظر میرسد وظیفه نماینده قانونگذاری ونظارت با ابزار علمی باشد والبته تلاش در حل مسائل بر زمین مانده یا حل نشده وتطبیق مکانیزمهای پیش برنده در جهت اهداف قانون با هر ویژگی ومختصاتی که دارد

   0

   1
  6. وحید گفت:

   شیر مادرت حلالت حرف حقه و جوابی نداره

   4

   4
  7. ناشناس گفت:

   تو که فقط یه مقدمه ابتدایی بی سر وته نوشتی وبقیه رو از مطالب نقد سیاست بدون خشونت پاکدل کپی کردی برادر.

   7

   4
  8. ناشناس گفت:

   آقای زینل زاده شما که دارید گذشته ی سیاسی ۴۰سال ریاست جمهوری و مجلس رو با تراکتور اینگونه سخن می زنید و همه ی سیاستمداران را به دور از اخلاق می دانید .شما خودتان هم شبیه آنها و شاید بدتر تشریف دارید چون دقیقا هدفتان تخریب بقیع و در این موقعیت میخواهید از آب گل آلود به نفع خودتان ماهی بگیرید .گمانم مردم خودشان بهتر می دانند چه کنند

   5

   3
  9. گچساران گفت:

   آقای زینل زاده شما که دارید ۴۰سال ریاست جمهوری و مجلس را با تراکتور شخم میزنید و تمام سیاسیون را بی اخلاق تلقی میکنید شما خودتان دست کمی از آنها ندارید چون اینهمه صغری کبری چیدید که بگویید همه بدند و شما خوبید .همه اخلاق ندارند و شما صاحب اخلاق ولی به صراحت می‌گویم شما دارید از آب گل آلود به نفع خودتان ماهی های درشت درشت صید میکنید.این هم جعبه ترفندی خوشمان آمد

   3

   3
  10. گچسارا گفت:

   آقای زینل زاده شما که دارید گذشته ی سیاسی ۴۰سال ریاست جمهوری و مجلس رو با تراکتور اینگونه سخن می زنید و همه ی سیاستمداران را به دور از اخلاق می دانید .شما خودتان هم شبیه آنها و شاید بدتر تشریف دارید چون دقیقا هدفتان تخریب بقیع و در این موقعیت میخواهید از آب گل آلود به نفع خودتان ماهی بگیرید .گمانم مردم خودشان بهتر می دانند چه کنند

   2

   2
  11. ناصر عباسي گفت:

   درود بر اقاي زينل زاده عزيز.. اين افراد چماق كشي كه ميگين متاسفانه بوسيله نماينده فعلي و اطرافيان تحريك ميشن و فقط استفاده ابزاري ميكنن از اين جوانان. اميدوارم جوانان غيور باشت و گچساران فريب اين افراد رياكار و چاپلوس رو نخورند

   4

   3
  12. گچسارا گفت:

   آقای زینل زاده شما که دارید گذشته ی سیاسی ۴۰سال ریاست جمهوری و مجلس رو با تراکتور اینگونه سخن می زنید و همه ی سیاستمداران را به دور از اخلاق می دانید .شما خودتان هم شبیه آنها و شاید بدتر تشریف دارید چون دقیقا هدفتان تخریب بقیه و در این موقعیت میخواهید از آب گل آلود به نفع خودتان ماهی بگیرید .گمانم مردم خودشان بهتر می دانند چه کنند

   2

   2
  13. عابدزاده گفت:

   خداوکیلی ده بار خوت بخونیش نونی چه نوشتی

   6

   3
  14. ناشناس گفت:

   اگه واقعا میخواید رقیب مقابل تاجگردن باشه، همتون از پاکدل حمایت کنید. چون هم میدون چه داره میگه و چه مینویسه، هم میدونه کی بگه و کی بنویسه، هم خودش میگه و مینویسه، هم جرات داره و مهمتر اینکه تو مجلس تو کمیسیون انرژی میره. اگه واقعا میخواید تاج شکست بخوره فقط پاکدل.

   1

   0
  15. استاد گفت:

   اگه میخواید به حکومت ……… تاجگردون پایان بدید, فقط روی پاکدل توافق کنید. کسی که حرف برای گفتن داره و یرنامه و استراتزی داره ایشون هست. من بین مردم هستم. از وقتی مردم نقدهای ایشون را خوندن همه به سمتش گرایش پیدا کردن.

   1

   0
  16. چم شیر گفت:

   زنده باد دکتر زینل زاده.
   انشاله ۲ سال آینده جلوی رانت های خاص خواهد ایستاد.همانطور که در شهرداری گچساران بله قربانگو نبود و به هیچ کس باج نداد و با افتخار استعفا داد.

   1

   0
  17. ناشناس گفت:

   آقای ذینل زاده جنابعالی شهردار شدی نمیشد بهاتون حرف زد یه جوری با زیر دستات دست میدادی که انگار نجس هستند وای به روزی نماینده بشید دیگه واویلا واویلا واویلا

   0

   0
  18. ناشناس گفت:

   زینل زاده سواد سیاسی نداره فقط پاکدل پاکدل پاکدل

   0

   0
  19. حسین گفت:

   آقای زینل زاده تونه دام و خدا بی خیال وابو. همه تو و پاکدل حمایت کنین بسا یه کاری سی ای شهرابو

   1

   0
  20. محمد گفت:

   مرد شجاع و شایسته این میدان پاکدل است و بس

   2

   0
  21. محمدرضا گفت:

   بابا مثل پاکدل باشجاعت و بدون ترس و تردید قرص و محکم بنویس. یکی به میخ یکی به نعل چه صیغه ای یه دیگه

   0

   0
  22. ناشناس گفت:

   تحلیلتون آبکی بود جواب کد را بدهید حاشیه ممنوع .زینل زاده هم تمام شد چیری برا گفتن ندارد.

   0

   1
  23. ناشناس گفت:

   توی شهرداری اینقدر غرور داشتی که اجازه نمیدادی کسی نزدیک بهت بشه انگار همه نجس بودند

   1

   0
  24. محمد گفت:

   کسی که میخواهد نماینده مردم باشد باید بی عدالتی نداشته باشد!!!
   به مردم درمورد زمینی که در چهاربیشه از اراضی ملی …………که ۴هکتار هم مازاد بوده را چطور ………کردید ؟!!!این عدالت است؟

   0

   0
  25. ابدهگاه گفت:

   یکیت سر لو وش نینیت تی میرشکار

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • عامل تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران دستگیر شد
 • آخرین وضعیت طرح  کارخانه لاستیک‌سازی سبز ،  ۷۲۵ روز بعد از کلنگ زنی
 • پاسخ مدیر درمان تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد به نتایج شائبه برانگیز استخدام های این اداره کل
 • دستورات راهبردی غریب پور برای افق های جدید در مراسم افتتاحیه سمپوزیوم فولاد
 • اداره ای دولتی در گچساران که آب در آن پیدا نمی شود؟!+تصاویر
 • نقدی بر نماینده گچساران و باشت ؛ چماقدارانی در قالب رسانه
 • انتصابی که در بویراحمد جنجال به پا کرد کرده است
 • توهم ریزش در اردوگاه رقیب و خویشتن داری سردار هاشمی پور
 • استخدام راننده خانم و آقا با شرايط ويژه در تاكسي بين المللي ماكسيم گچساران +جزييات
 • کم لطفی به همسر شریعتی، نادیده گرفتن خدمات شریعتی به انقلاب و اسلام است
 • جنگ تامرادی ۱۳۰۹ و تبعید خوانین کهگیلویه و ممسنی به تهران به روایت اسناد (بخش اول)
 • جوابیه ای به یادداشت: “سریال آبکی نماینده کهگیلویه در مجلس”
 • تقدیر سازمان مدیریت بحران کشور از مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد
 • تصاویری از سد چم شیر گچساران ؛ بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه
 • جزییات تیراندازی به مجتمع مسکونی دادگستری گچساران از زبان دادستان شهرستان
 • سریال نماینده کهگیلویه در مجلس: قسمت اول
 • ادعای نماینده شیراز در خصوص سانحه سقوط هواپیمای یاسوج
 • سمینار رایگان آموزش فناوری نانو در گچساران برگزار میشود+جزییات
 • پرباری نشست بهبهان و سراسیمگی رقیبان شکست خورده
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی مشاور معاون انسانی وزیر آموزش و پرورش شد+حکم
 •