طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۳ تیر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 81757 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   “بازباران” یا ” باز بحران”/ نقدی بر سیاست های آبی تاجگردون   به قلم یعقوب درویشیان       «وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا * وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا» اگر تقوا بورزیم، هر زمان که […]

  فانوس زاگرس؛

   

  “بازباران” یا ” باز بحران”/ نقدی بر سیاست های آبی تاجگردون

   

  به قلم یعقوب درویشیان

   

   

   

  «وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا *
  وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ
  وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
  إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ
  قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا»

  اگر تقوا بورزیم، هر زمان که در زندگی‌مان دچار سختی و تنگنا شدیم، خداوند راه خروجی را برای ما آشکار می‌کند. آن‌گاه از جایی که گمان آن را هم نمی‌کردیم، رزق ما را می‌رساند؛ رزقی بی‌حساب!

  (آیات ۲م و ۳ م سوره ی طلاق)
  خداوند در تنگناها برای ما امری ایجاد کرده تا ما به بلوغ برسیم و بالغ شویم؛ اصلاً برای آن‌که امرِ خداوند به مرحله‌ی بلوغ برسد گریزی جز عبور از تنگه‌ها برای ما نیست.
  سختی‌ها و دشواری‌های زندگی نیامدند تا ما را زمین بزنند؛ بلکه همه‌شان زمینه‌ی بلوغ امر خدا برای ما هستند. باید از این تنگناهای دشوار و این پیچ‌های تاریخی با تقوا و توکل گذر کنیم، تا خداوند امر خودش برای ما را به بلوغ برساند و ما بالغ بشویم.
  …..
  تابستان، تازیانه ی گرمای سوزانش را بر گُرده ی زمین فرودمی آورد. آفتابِ داغ و بادهای گرم_ تش باد_ امان ازهرجانداری گرفته است. هُرم گرما بیداد میکند و دستِ بر قضا؛ کم آبی و گاهی بی آبی بلایی آسمانی است که برجانِ جوامع انسانی همانند بختک سنگینی میکند.
  از آذرماه ۹۶ تاکنون کارشناسان امور آب و هواشناسی، به میزان بسیار پائین نزولات آسمانی اشاره داشته و میزان کمبود بارشها را درمقایسه با سالهای قبل گوشزد نموده اند.

   

   

   

  هشدارهای کارشناسان آب منطقه ای و پایشِ منابع آب بالادست سدها نیز در پائیز و زمستان گذشته، نشان از وضعیت بحرانی آب داشته است.
  آنچه از مقدرات الهی حاصل میشود تقدیری است لا یتغیّر و پذیرش مشیّت الهی، شرط بندگی و مسلمانی است. اما خداوند منان به انسان قدرت تعقل و اندیشه عطا نموده است تا با آینده نگری و برنامه ریزی، بتواند منابع طبیعی پیرامونی اش را مدیریت نماید و به تَبَعِ آن به بهره برداری صحیح و اصولی از آن منابع برسد.
  بی شک در تمام جوامع انسانی، چه جوامع صنعتی و شهرنشین و چه جوامع کشاورزی و دامداری، آب و خاک دو عنصر پایدار و از عوامل توسعه یافتگی و یاعقب ماندگی هستند که دست وعلم بشر در گسترش آنان نقشی نداشته، بلکه دخالت انسانها در تصرف و بهره وری از این دو عنصر باعث رشد و یا زوال جوامع انسانی خواهدشد.
  در شهرستان گچساران ، به تَبعِ شرایط اقلیمی و متاثرازکاهش نزولات جوّی، جوامع مدنی در روزهای ماضی و روزهای آتی دچار بحران هایی شده و خواهدشد.
  آنچه در گذشته رخ دادبرهمگان واضح و مبرهن و آنچه که در انتظارمان میباشد نیز عیان و آشکار است.

   

   

   

  عشایر شریف درتمام جغرافیای گچساران به دلیل کمبود بارش و از میان رفتن ذخایر زیرزمینی و چشمه ساران جاری که آب مورد نیاز احشامشان راتامین میکرد مجبور به کوچ زود هنگام به نقاط سردسیری شدندوکمبود آب و مرتفع نشدن نیازهایشان باعث خسارت به دامداران و نوسانِ قیمتِ بازار گوشت قرمز مصرفی در جوامع شهر نشین گردید.
  در جوامع روستایی نیز به دلیل نشست سفره های زیرزمینی شاهد بروز مشکلاتی در زمینه ی تامین آب شرب و کشاورزی روستائیان بوده ایم. آنچه تاکنون رخ گشوده است علاوه بر بحران خشکسالی، بحران مدیریت بوده است. مدیران محترم آبفای روستایی ؛شهری و امورعشایری استان و شهرستانها، تاکنون نتوانسته اند در سطح متوسطی به این اقشار زحمتکش خدماتی ارائه نمایند.

   

  آنچه دراین مقال به اشاره بیان خواهم کرد، سخنی است با نماینده ی شهرستان گچساران که علاوه بر گوشزدها و مراجعات حضوری در خصوص آب شرب و کشاورزی منطقه ی نازمکان ، اینبار نیز به رسم یادآوری به ایشان معروض میدارم که:
  جناب آقای تاجگردون، هنگامی که جنابعالی در حوالی آذرماه ۹۶ با انتشار عکسی از دشت امامزاده جعفر( ع) وزمینهای کشاورزی روستای سراب ننیز در صفحه ی مجازی خویش ابراز خوشحالی نمودید و نوشتید که: خوشحالم که دراین خشکسالی کشاورزان منطقه از نعمت آب بهره مندند و با آرامش زندگی میکنند وبعد ها درچهارده خرداد۹۷ از چرزوی دیل و خطوط انتقال آب به باغات عکس و فیلم منتشر کردید و مدتی بعد به خاطرمردم باباکلان دستور انسداد آب منازل سه تن ازمدیران شهرستان راصادر کردید؛ جامعه به شما و عدالت شما و توجه شما امیدوار شد و ما رفتارو خوشحالی شمارا تبعیض آمیز خواندیم و شما در سخنانی ما را به صبر دعوت کردید و ماهم همچنان بر صبر خویش پایدار ماندیم.
  امروز بعد از گذشت بیست وسه روز ازتابستان۹۷؛ و کمتراز پانزده روز مانده تا حضور و کلنگ زنی تان در روستای نازمکان در مرداد۹۶؛ باید به استحضار شما و مردم شریف جامعه برسانیم که شما نه تنها آب برای شُرب و آرامش برای روستائیان به ارمغان نیاوردید بلکه جنگ قدرت و سیاستتان را به قلب روستاها کشاندید.

   

   

  شما ” باز باران” سرودید ولی ” باز بحران” آفریدید.

  در حالی که روستاهای هجرت و سرتیره و نازمکان و امامزاده سیدجمال الدین (ع) و اسلام آباد در بالادست سد کوثرازنعمت آب شرب و کشاورزی محرومند و روستاهای شامبراکان و اسپر و آرو و دالون دیل در همجواری سد کوثر از تامین آب مورد نیازبرای آبیاری باغات خویش مورد بی مهری قرار گرفته اند ودر آستانه ی نابودی قرار دارند، آنگاه جنابتان طرح آبیاری هزاران هکتاری در روستاهای لیشتر را کلنگ زنی مینمائیدکه منبع تغذیه ی آب این طرح از سد کوثر میباشد و زرهی برای رقابت با رقبا در لیشتر!!!
  عمران وآبادانی مایه ی مباهات است ولی چند سوال در ذهن جامعه متبادر میشود که :
  چگونه جنابتان از تامین هزینه ی سیصدمیلیون تومانی( آنچه جنابعالی در مسجددیل به نگارنده پاسخ دادید) خط انتقال آب ازچاه تا اتصال به شبکه ی روستای نازمکان عاجز مانده اید ولی در تامین اعتبار دَه ها میلیاردی آبیاری دشت لیشتر و فعال کردن کد فراموش شده ی آن طرح ، مباهات و فخر فروشی میکنید؟
  چگونه جنابتان در این موقعیت فرابحرانی ، مجوز برداشت میلیونها مترمکعب آب از سد کوثر را دریافت میکنید اما تمایلی برای صدور مجوز برداشت ده هزار متر مکعب آب از رودخانه ی نازمکان و یا سد کوثر برای آبیاری باغات شامبراکان ندارید؟

   

   

  اصولا چه تفاوتی بین مزارع شالیزار نازمکان و باغات شامبراکان با اراضی دشت لیشتر و سایر نقاط شهرستان قائلید؟
  آیا در تقسیم منابع طبیعی وتوجه به اشتغال و معیشت روستائیان نباید جنابتان با تصویب و حُسن نظارت بر اجرای قوانینِ مصوب ، زمینه ی عدالت در رشد و بهره وری از منابع آبی را برای همگان، فراهم بیاورید؟
  آیا هدف از کلنگ زنی در دشت لیشتر خدمت به اهالی بوده یا رقابت با رقبا ومنتقدین خویش در لیشتر و دشت مور؟
  اگر هدفتان خدمت بوده- که امیدواریم اینگونه باشد- چرا در سالهای وفور و فراوانی آب این طرح راکد را فعال نکردید تا اکنون مناطق لیشتر در عمران و آسایش باشند؟ چگونه این زمان که رقیبانی از لیشتر دارید با راه اندازی طرح آبیاری و تیترِ ” جولان تاجگردون در زادگاه پاکدل” به آرامش میرسید؟

  اگر هدفتان تلاش برای تضعیف رقبادر زادگاهشان میباشد آیا شایسته مینماید که با بی توجهی به مناطق مستعد بالادست ، خاصه منطقه ی بویراحمدگرمسیر، منابع طبیعی و معیشت روستائیان را نیز وارد جنگ قدرتت نمائی؟؟؟
  آقای تاجگردون: امیدواریم همانگونه که چرخش فواره های آب در دشت هاومزارع دیگر نقاط ،باعث شَعَفِ جنابتان میگردد، زمزمه ی سیالِ آب در شالیزارهای نازمکان و انارستانهای شامبراکان و اسپرنیز بر خرسندیتان بیفزاید.
  امیدواریم همان گونه که به اراضی انجیرسیاه و مظفرآباد عنایت دارید به همان میزان نیز به تشنگی زمینهای نازمکان و دیل نیز اندیشه کنید.
  امیدواریم به میزانی که دغدغه ی آب شرب باباکلان و تلخاب شیرین و گوهرگان ،خواب از چشمانتان ربوده است به همان اندازه در فکر رفع عطش از مردمان نازمکان نیز باشید.
  امیدواریم تلاشتان در رفع عطش از باغستانهای چرزو و اسپر و مِلَه اسپید، توشه ای باشد برای آخرتتان.
  آقای تاجگردون:
  باغستانهای دیل و آرو و انارستانهای شامبراکان و شالیزارهای نازمکان و مردم شریف آن خطه، تمام روزهای داغ و تَش بادهای جهنمی را تحمل میکنند و لب هایشان از عطش ناله میزند و کام شان از تشنگی شَروه میخوانداما صبورانه در انتظارِ تدبیرتان مانده اند. شکوفه های قرمز انار بر اثر بی آبی به انارهای کال و نارس بدل شده اند و زمین شالیزارها دهان باز کرده اند تا شاید ؛ تا شاید ؛ تصمیم گیری و تخصیص بودجه ی مناسب از سوی شما برای حل معضل بی آبی پایانی باشد بر کابوس هایشان.
  تاشاید اقدامی جهادی از سوی شما و مدیران استانی وشهرستانی خط بطلانی باشد بر فرضیه ها و آنالیزهای سیاسی.
  آقای تاجگردون: اینک این شما و این میدان عمل.. این شما واین انارستانهای تشنه، شالیزارهای منتظر و مردمانی که سالهاست عطش را نفس میکشند وزندگی میکنند..
  آقای تاجگردون: امیدوارم که آه * درختِ سَوزِ بی زَبون* دامن مسولیت تان را نگیرد.

  * نفرین درخت، بخشی از باورهای عامیانه ی مردمان زادگاه من است.

   

  یعقوب درویشیان.. روستای نازمکان

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  6 نظر برای ““بازباران” یا ” باز بحران””
  1. ناشناس گفت:

   حالا شما چرا ……….که دشت لیشتر آبیاری بشه؟ با حسادت و کینه توزی مشکلات شما حل نمیشه. به جای اینکه بگی دستت درد نکنه لیشتر رو دارین آبیاری می کنین باز بحران می سرایید؟

   0

   2
   • ناشناس گفت:

    باسلام صحبت اقای درویشیان بدون حب وبغض بوده واز فحوای کلام ایشان حسادت نسبت به کشاورزان زحمت کش لیشتراستنباط نمی شود بلکه تلنگر وهشداری است به مسولین.

    0

    0
  2. ناشناس گفت:

   نویسنده بهتر بود در نوشتن جانب ادب رو نگه می داشت

   0

   1
  3. ناشناس گفت:

   ۱۵ درصد اعتبارات ابیاری دشت لیشتر به عهد کشاورزها هست بخش زیادیش هم از اعتبارات ملی هست. اونجا هم کشاورزان حاضر میشن پول بپردازن؟

   0

   1
  4. لیشتر گفت:

   تاج گردون در لیشتر دیگر جایگاهی ندارد این کلنگ زنیها دردی را دوا نمیکند.اقایون که لیدر ایشونید امثال ………… برگردید وبه این اتحاد منحلق شوید

   3

   0
  5. بابا حیدر از گچساران گفت:

   در جواب ناشناسان متن جناب درویشیان بدون توهین و تلنگری بود به مسئولین که از گچساران به طرف چرام دوازده روستا وجود دارد که هنوز در جغرافیای ذهن آنها کشف نگردیده که با این روند در انتخابات آینده قرار است که برای اولین بار به دور از خطوط پوسیده چپ و راست سرنوشت انتخابات را آنطور که می خواهند رقم بزنند .در ضمن مردم بویراحمد گرمسیر فرهنگ خودیاری و مشارکت را خیلی زودتر از شماها یاد گرفته اند

   2

   0

  
  امروز جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بازدید مجمع خیرین از مرکز سلامت کره شهبازی و بیماران سرطانی+تصاویر
 • نماینده بویراحمد و دنا:داشتن نگاه سیاسی به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد خیانت به مردم است
 • سیستم پیشرفته لرزه نگاری در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی می شود
 • مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد: طرح «هر دانش‌آموز یک نهال» در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شود
 • قیمت گوشت در کهگیلویه بویراحمد اعلام شد
 • کامرانی در سیاست یک مبتدی است
 • پاسخ مدیرکل بازرسی استانداری به سخنان معاونت فرهنگی دادگستری کهگیلویه و بویراحمد / پیشنهاد مومن نسب برای تشکیل یک کارگروه ویژه
 • در جلسه شورای اداری شهرستان چرام مطرح شد: تقدیر فرماندار چرام از رئیس شرکت ملی پخش فراورده های نفتی کهگیلویه و چرام
 • انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه فرهنگیان یاسوج برگزار شد
 • ناگفته ها و نقد ششم پاکدل در خصوص ” مغازه‌های شرکت نفت گچساران”
 • معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد : بکارگیری ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد در جلوگیری از قانون گریزی در جامعه ضروری است
 • يك كهگيلويه و بويراحمدي معاون پست كشور شد
 • اعتراف تلخ دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر بکارگیری بی ضابطه نیرو
 • مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است/ نمی‌شود قیمت بنزین تا ابد ۱۰۰۰ تومان باشد/ باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم
 • صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم/آقای حجاریان! مردم اسباب‌بازی ما نیستند/ تلاش‌های اصلاح‌طلبان نبود روحانی ۴میلیون رأی نیز نداشت
 • فرشاد نگین تاجی:شهردار یاسوج تغییر نمی‌کند
 • واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به نامه تاجگردون به اسماعیلی
 • نامه های تاجگردون به روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد گچساران
 • سرپرست دانشگاه آزاد گچساران: به شایعات دامن نزنیم و همه با هم با هر گرایش فکری صرف و صلاح دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهیم
 • روز شلوغ شورای اداری گچساران با دو تغییر در ادارات شهرستان/خانه تکانی در میراث فرهنگی و اداره کار گچساران+تصاویر
 •