طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۶ تیر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 81446 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   در حالی که در عصر کنونی، برنامه های رشد و توسعه هر کشور یا استان و شهری بر پایه سیاستگذاریهای دقیق و بر اساس مؤلفه هایی مانند: شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … تدوین و اجرایی میشوند، برخی از سیاستگذاریهای وزرات کشور ایران در حوزه تقسیمات کشوری را میتوان در قالب […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

    در حالی که در عصر کنونی، برنامه های رشد و توسعه هر کشور یا استان و شهری بر پایه سیاستگذاریهای دقیق و بر اساس مؤلفه هایی مانند: شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … تدوین و اجرایی میشوند، برخی از سیاستگذاریهای وزرات کشور ایران در حوزه تقسیمات کشوری را میتوان در قالب سیاستهای خاصی قلمداد نمود که بیشتر دارای جلوههای بارز شخصی و زادگاهی هستند.
  تقسیمات کشوری در ایران بر اساس مؤلفه بسیار مهم قدرت و رایزنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی مدیران ارشد کشوری و استانی، طراحی و اجرا میشوند.
  برخی تقسیمات اداری و سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز دارای پیشینه سیاسی و بلکه تنها بر اساس نیت و اراده نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، پیگیری و تصویب شده اند.
  طی یک هفته اخیر و بعد از اعلام تغییر وضعیت روستای “بوستان” شهرستان باشت به شهر، برخی رسانه های استان این تغییر وضعیت را به عنوان یک پیروزی و موفقیت خاص برای نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، محسوب نموده اند.
   ضمن اعلام حمایت از تغییر وضعیت روستای بوستان به شهر و آرزوی بهبود شرایط این منطقه، لازم است تا برخی تناقضات برجسته در تقسیمات سیاسی و اداری استان و به خصوص دو شهرستان گچساران و باشت را مورد بررسی قرار دهیم.

  یکم:  شهر ۵۴۵ نفری و روستای ۱۸۰۰ نفری!

  یکی از عجایب سیاستگذاران کهگیلویه و بویراحمد در بحث تقسیمات سیاسی و اداری استان را میتوان در وجود شهر گراب سفلی با جمعیت ۵۴۵ نفر و از سوی دیگر روستای دیل با ۱۸۰۰ نفر جمعیت به خوبی مشاهده نمود.
  بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، شهر گراب سفلی که با جمعیت ۵۴۵ نفر در بخش لودابِ شهرستان بویراحمد قرار دارد را میتوان کوچکترین شهر ایران نیز نامید. اما آنچه این شهر را جزئی از عجایب استان قرار میدهد زمانی آشکار میگردد که باید به سوألات زیر پاسخ داده شود:
  چرا مناطقی مانند روستاهای دیل، تلخاب شیرین، سربیشه، باباکلان، امامزاده جعفر و … با داشتن جمعیت بیش از ۱۰۰۰ نفر، به شهر تبدیل نشدهاند؟
  چرا شهرستان گچساران باید فقط یک بخش (بخشداری مرکزی) داشته باشد؟
  چرا دهستانهای پر جمعیت امامزاده جعفر، لیشتر و … به بخشداری تبدیل نشدهاند؟
  آیا اجرای دقیق قانونِ، تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوری فقط باید برای شهرستان گچساران میباشد؟

  در شهرستان گچساران، بیش از ۵ روستای بزرگ وجود دارد که بالای ۱۰۰۰ نفر جمعیت یعنی دو برابر جمعیت شهر گراب سفلی در بخش لوداب، جمعیت دارند.

  روستاهای موردنظر در شهرستان گچساران دارای پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی بوده و از نظر اجتماعی نیز دارای موقعیت خاصی هستند که نمونه بارز آن را میتوان روستای بیبی حکمیه، امامزاده جعفر و حتی روستای دیل دانست.

  دوم: گچساران، تنها شهرستان یک بخشی!

  در میان شهرستانهای هشتگانه کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان گچساران تنها دارای یک بخش و بخشداری است که تحت عنوان بخشداری مرکزی، فعالیت داشته و باید پاسخگوی حجم گستردهای از مشکلات، نیازها و بحرانهای کنونی در سراسر شهرستان گچساران باشد!
   هفت شهرستان استان دارای حداقل ۲ بخش و بخشداری در محدوده تقسیمات سیاسی و اداری خود هستند اما گچساران تنها شهرستان استان است که فقط یک بخشداری مرکزی دارد.
  با توجه به آمار سرشماری نفوس ۱۳۹۵، برخی از دهستانهای شهرستان گچساران مانند امامزاده جعفر، لیشتر و بویراحمد گرمسیر دارای جمعیتی بسیار بیشتر از بخش موگرمون در شهرستان لنده هستند.
  دهستان امامزاده جعفر گچساران از لحاظ موقعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی مذهبی دارای مؤلفههای بالقوه برای تبدیل شدن به بخش و حتی شهر شدن مرکز این دهستان میباشد.
  استان ما دارای ۱۹ بخش و بخشداری است که دهستان امامزادهجعفر با داشتن  ۱۳۳۳۹ نفر شهروند، از لحاظ جمعیتی بالاتر از  ۷ بخش و بخشداری استان قرار میگیرد.
   
  سوم: توسعه و بهبود وضعیت اداری و سیاسی گچساران:
   
  تبدیل مناطق روستایی و کم جمعیتی مانند گراب سفلی، مارگون، قلعه رئیسی، بوستان  و سایر مناطق واجد شرایط به شهر، میتواند یکی از مؤلفههای رشد و توسعه این مناطق باشد. از سوی دیگر ایجاد این بخشها و شهرهای جدید دارای محاسن متعددی میباشد، ازجمله:
   ۱- لزوم وجود یک شهر در بخشهای ایجاد شده برای استقرار بخشداری و رسیدگی به امور بخش مذکور که خود موجب افزایش پستها و مشاغل دولتی در این مناطق شده و بخشداریهای دیگر را چابکتر میسازد.
  ۲- ایجاد شهر برای فراهم کردن امکانات شهری، ادارات منطقهای و بازارهای محلی برای روستاهایی که فاصله زیادی با شهرهای بزرگ و مراکز شهرستانها دارند.
  ۳- تسریع در ارایه خدمات رفاهی و زیربنایی مانند آب، برق، گاز، امور بانکی، آموزشی و … به روستاهای اطراف این شهرهای جدید بعد از استقرار مراکز عمومی، اداری و حاکمیتی.
  ۴- ایجاد امکانات اولیه برای تسریع در رفع نیازهای رفاهی مردم و جلوگیری از کوچ گسترده روستاییان اطراف به شهرهای بزرگ استان و جلوگیری از گسترده شدن بحران حاشیهنشینی.

  ۵- کاهش مراجعات مردم به شهرهای بزرگ و مرکز شهرستانها برای انجام امور اداری، مالی، بانکی و …

  دلایل فوقالذکر برای ایجاد شهرهای جدید و کسب رضایت مردم مناطق دوردست و محروم و رفع نیازهای آنان بسیار مفید میباشند. اینگونه شهرهای جدیدالاحداث میتوانند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ استان، جلوگیری کرده و با فراهم نمودن امکانات در مناطق دورافتاده در بهبود شرایط زندگی و فعالیت کاری کشاورزان، دامداران و دیگر صنوف شغلی روستاها تأثیرگذار باشند و به موازات بهبود شرایط اقتصادی مردم، در رونق روستاها و بازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز موثر باشند.
  علاوه بر روستای دیل که دارای سابقه طولانی فعالیتهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … میباشد، روستاهای :آبشیرین، باباکلان، امامزاده جعفر و برخی روستاهای دهستان لیشتر نیز از ظرفیتهای بالقوه برای تبدیل شدن به شهر برخوردار هستند.
    برخی از این روستاها  فاصلهای بیش از ۲۰ کیلومتر و حتی ۴۰ کیلومتر با شهر گچساران دارند و ساکنین این روستاها برای انجام امور خود ملزم به مراجعه به مرکز شهرستان میباشند، این مراجعات روزانه برای مردم این مناطق و البته روستاهای کوچک و بزرگ دیگری که در محدوده این چند روستای بزرگ قرار دارند، مشکلات بسیاری ایجاد میکند.

  شرایط خاص چند دهستان بزرگ شهرستان گچساران ( امامزاده جعفر، بیبی حکیمه، بویراحمد گرمسیری و لیشتر) که هر کدام دارای امکانات و ظرفیتهای بالقوه در زمینههای اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی و حتی مذهبی هستند، میتواند ابزارهای لازم جهت تغییر وضعیت این دهستانها به بخش و تأسیس بخشداری مستقل را فراهم نموده و حتی مراکز این بخشها را نیز به شهر تبدیل نمایند.

  در کنار برخی کم کاریهای صورت گرفته در مدیریت ارشد وزرات کشور در استان یعنی استانداری و مدیران کل آن برای تغییر و بهبود وضعیت تقسیمات جغرافیایی و اداری سراسر استان، به نظر میآید طی حدود یک دهه اخیر و بعد از ایجاد شهرستان باشت، نوعی رکود  و بیاعتنایی میان مسئولین و سیاستگذاران حوزه وزارت کشور در دو شهرستان گچساران و باشت حاکم شده که نتیجه آن را میتوان در عدم توجه به ایجاد بخشداریهای مستقل در شهرستان گچساران مشاهده نمود.

  به هرحال فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … شهرستان گچساران باید نسبت به اوضاع شهرستان خود حساسیت بیشتری نشان داده در زمینه رشد و توسعه آن به همفکری و همدلی بپردازند.

  به نظر میرسد طی چند سال اخیر اراده و نیت مثبتی برای تغییر و بهبود شرایط اداری و سیاسی دهستانهای گچساران در میان مسئولین شهرستان وجود نداشته است. زیرا اگر اراده و نیت مسئولین و به خصوص نماینده محترم جناب آقای دکتر تاجگردون ( معمار اقتصادی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس) بر تغییر وضعیت این دهستانها به بخش و ایجاد بخشداری بود، گچساران اکنون حداقل ۳ بخشداری مستقل داشت.
  با توجه به خبر امیدوار کننده تبدیل روستای بوستان به شهر، امیدواریم فرماندار محترم گچساران و جناب آقای دکتر تاجگردون نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس، با افزایش رایزنیها و فعالیتهای خود بتوانند مجوز  حداقل ۲ بخشداری جدید در شهرستان گچساران را اخذ نموده و ضمن ایجاد تغییر و بهبود وضعیت اداری و سیاسی مناطق مذکور، موجب ایجاد تحول و توسعه این مناطق و افزایش رفاه، آسایش و رضایتمندی شهروندان شهرستان گچساران گردند.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  11 نظر برای “تقسیمات کشوری و مظلومیت گچساران”
  1. ممنون از اطلاع رسانی تون

   3

   0
   • ناشناس گفت:

    اتفاقا اینکه این مسخره بازی در گچساران اتفاق نیافتاده قابل تقدیره، چه معنی داره یه روستای حالا به قول شما ۱۰۰۰ نفری شهر بشه؟ چون روستای ۵۰۰ نفره رو شهر کردن دلیل نداره ما هم همین اشتباه رو انجام بدیم و روستای ۱۰۰۰ نفری رو شهر کنیم. ضمنا تا زمانی که منطقه ای جزئی از گچساران باشه سهم یک درصد نفت بهش تعلق می گیره. باشت هم که از گچساران جدا شده قانونا از یک درصد نفت سهمی نداره. تا کی قراره از این اشتباهات صورت بگیره؟ از طرفی دیگه سهم دو درصد نفت هم به روستاهای گچساران تعلق میگیره و اگر روستایی به شهر تبدیل بشه از این پول هم احتمالا سهمی نخواهند داشت. فقط میمونه عوارض شهرداری و مشکلاتی که با شهر شدن دامن روستاها رو خواهد گرفت.

    1

    2
  2. ناشناس گفت:

   تاج (حاج غلام )درستش میکنه نگران نباشیت کلا حاج غلام تو کار درس کردنه

   2

   0
  3. گچساران گفت:

   ءتاجگردون فقط ادعاست.شعار بی عمل

   1

   2
  4. گچساران گفت:

   تاجگردون فقط ادعاست.شعار بی عمل

   2

   2
  5. حسن گفت:

   از این نماینده و این فرماندار آبی گرم نمیشه. مردم ازشون قطع امید کردن

   1

   1
  6. ناشناس گفت:

   از میان این مواردیکه گفتین فقط امام زاده جعفر هست که می تواند به طور منطقی شهر بشود. بقیه موارد یا جمعیت کمی دارن و یا زیر ساختهای ضعیفی برای شهر شدن دارند. من فکر نمی کردم امام زاده جعفر و توابع اون نزدیک به ۱۴ هزار نفر جمعیت داشته باشند.

   3

   0
  7. پیامی به آقای ذوالقدر و جناب تاجگردون گفت:

   آقای ذوالقدر از ما بعیده که احساساتی حرف بزنید. ما که نباید اشتباهات دیگران رو که خودمون هم قبول داریم اشتباه بوده رو تکرار کنیم . ما کلی هنر کنیم باید روستاهای چسپیده به گچساران مثل اسلام اباد و چهاربیشه و تلخاب رو مدیریت کنیم که مشکلاتی برای خود شهر درست نکنه و دوم اینکه اگر ما یک دونه شهر واقعی داشته باشیم بهتر از چند تا شهره که فقط اسم شهر داشته باشن. شهر بیمارستان می خواد خیابون درست و حسابی لازم داره و کلی چیز دیگه ما هنوز خونه های گچسارانمون پلاک ندارن خیابونها پر از چاله هست سیستم فاضلاب شهریمون کامل نشده کلی ضعف در شهر داریم بعد بریم روستاهامون رو هم شهر کنیم که چه چیزی رو ثابت کنیم؟ خودمون رو گول بزنیم که مثلا گچساران خیلی بزرگه چون چند تا شهر بیشتر از فلان شهرستان داره؟ ما به یک شهر واقعی و صدها روستای واقعی نیاز داریم نه چند خرده شهر. ما فقط یک شهر نیاز داریم که تووش بیکار نباشه و روستاهایی که تولید کننده و صادر کننده غذا باشن نه مصرف کننده و باری بر دوش. چرا با تبدیل روستا به شهر امار بیکارها رو بیشتر کنیم و هزینه هایی رو خرج شهر شدنشون کنیم که باعث نمیشه اون روستا شهر واقعی بشه و نه گچساران از مشکلاتش کمتر بشه. راه خدمات رسانی به روستا نابود کردن روستا نیست. اگر قرار پولی هزینه بشه چه بهتر که صرف شهر تر شدن شهر گچساران و روستا شدن روستاهامون بشه با برطرف کردن مشکل آب و برقشون.

   1

   1
  8. ناشناس گفت:

   واقعا متن بسیار زیبایی بود و تشکر از اطلاعاتی که که اعلام کردین ای کاش همه خبرنگاران قلمشون رو در راستای پیشرفت شهرمون و استانمون به چرخش در اوردند

   2

   0
  9. بهزادی ریس شورای دیل گفت:

   تبریک به مردم فهیم بخش بوستان شهرستان باشت که بوستان به شهر شد اما ان مسولینی که در سالهای ۱۳۶۹تا ۱۳۷۱ به عنوان بخشدار وفرماندار وکارشناسان تقسیمات کشوری نسبت به دهستان بویراحمد گرمسیر خیانت کردند وروستاهای که نزدیک به مرکز دیل بودند از جمله ا روستای ابریگون ۲روستای گناوه ۳اسلام اباد و۴روستای اب انار ۵ روستای اب گرمو ۰جزئ دهستان دیل باشد چون نزدیکتر هستند گذاشتند جزئ دهستان امام جعفر که این کار خلاف میباشد وخداوندهم راضی نیست ببینید چه ظلمی به این دهستان محروم دیل شده است وگرنه اگر این روستاها نام برد ه جزئ دیل بود چند سال پیش دی بخش میشد وحالا شهر میشدما از استاندار عزیز تمنا داریم این موضوع مهم وحیا تی را پیگیرینماید

   0

   1
   • ناشناس گفت:

    دیل اگر دهیار وشورای با عرضه داشت حتما شهر می شد شما دنبال تاج را بچسبید ورئز به روز محرومتر بشوید روزگاری دیل بالاتر از باشت بود حالا بوستان هم دیل را پشت سر گذاشت

    0

    1

  
  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آئین تجلیل از قهر مانان المپیاد استعدادهای برتر ورزش هاکی دختران کشور در گچساران برگزار شد+تصاویر
 • عفو و آزادی سرمایه دار مطرح بویراحمدی از زندان/ هشدار مدیرکل دادگستری به برخی رسانه ها
 • پیش‌بینی وضعیت جوی کشور تا ۱۳ فروردین ۹۸ 
 • بوسه عضو شورای شهر لنده بر دستان پاکبانان/ اقدام قابل تقدیر انجمن جوانان+تصاویر
 • چه شد که مجری محبوب نود اخراج شد؟/ سیر تا پیاز ماجرای “عادل فردوسی‌پور” و “مدیر شبکه ۳”
 • اخلال درساخت و ساز محوطه دانشکده صنعت ومعدن چرام
 • رئیس مخابرات شهرستان گچساران منصوب شد+حکم 
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 •