طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۴ تیر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 80817 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ نوسان قیمت ها در بازار، علل و راهکارهای مقابله موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۳ تیر ماه بود که با حضور غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محمدرضا پورابراهیمی  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.   به گزارش فانوس زاگرس،تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس در ابتدای برنامه […]

  فانوس زاگرس؛

  نوسان قیمت ها در بازار، علل و راهکارهای مقابله موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۳ تیر ماه بود که با حضور غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محمدرضا پورابراهیمی  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

   

  به گزارش فانوس زاگرس،تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس در ابتدای برنامه با  اشاره به حضور اسحاق جهانگیری در مجلس اظهار کرد: امروز معاون اول رئیس جمهور به مجلس آمدند و درباره شرایط اقتصادی کشور حرف زدند، جلسه خیلی باز و راحتی بود و نیازها و مشکلات مردم مطرح شد. مجموع صحبت های امروز این بود که برای شرایط اقتصادی فعلی، هم باید تصمیمات مشخص تر گرفته شود و هم باید نوع مدیریت اقتصادی کشور خاص تر باشد.

   

  بانک مرکزی ما باید بپذیرد که خطا کرده است

  وی ادامه داد: آنچه معلوم است حجم کوچکی از بازار ارز بر کل بازار چیره شده، یکی از دلایل آن نیز عدم وجود بازار دیگری (بازار دوم) برای این نوع معاملات است. در همین راستا طرحی آماده و ارائه شده٬ اما دولت اعتقاد دارد که بازار را خود باید فرماندهی کند. امروز بانک مرکزی ما باید بپذیرد که خطا کرده؛ هنوز که تحریم نیامده و اتفاق خاصی نیفتاده، پس نوع عملیات اقتصادی ما غلط بوده که نرخ ارز به این شکل در آمده است.

   

  محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه اظهار کرد: جلسه غیرعلنی امروز در مجلس به دلیل شرایط خاص مردم و تغییرات اقتصادی و اثرات آن بر مردم بود. عمده مباحث روی بحث ها و سیاست های ارزی دولت بود. در این جلسه دو رویکرد مطرح شد؛ اینکه اول مسیر حرکت در سیاست های ارزی باید بازبینی شود و بررسی های زیادی هم روی آن شده است. این به دولت انتقال داده شد و مورد توافق اولیه هم قرار گرفت.

   

  وی ادامه داد: دوم، اعتقاد ما این است که خود این سیاست های ارزی به التهابات دامن زده است. بیش از ۲۷هزار میلیارد دلار برای ورود کالا تقاضا شده، سیاست های ارزی امروز جلوی صادرات را گرفته و راه را برای ورادات باز کرده است. انتظار ما از دولت مدیریت میدانی متناسب با شرایط اقتصادی کشور است، یعنی بانک مرکزی ما باید در بخش مدیریت ارزی فعال باشد. امروز بانک مرکزی باید بازار را مدیریت کند و عملیات میدانی متولیان اقتصادی دولت باید مدیریت شود.

   

  نگاه مجلس همواره کمک به دولت بوده و هست

   رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دو ماه قبل از عید، برنامه دوستان اقتصادی دولت را خواستیم. نگاه ما در مجلس همواره کمک به دولت بوده و هست؛ امروز بحث حمایت از نظام و کشور است. دولتی ها پیشنهاد خود را نیاوردند و التهاب ارز رسید به بهمن ماه ۹۶. چه کردند؟ سود سپرده بانکی را افزایش دادند. با رئیس بانک مرکزی صحبت شد که چرا این کار را کردید، نه تنها این کار بازار ارزی را سامان نداد،  بلکه روی بازار پولی اثر گذاشت.

   

  پور ابراهیمی گفت: این روند ادامه داشت و ما فهمیدیم بانک مرکزی برنامه ای برای مدیریت ارزی ندارد. با صاحب نظران بررسی ها را شروع کردیم و در حوزه جذب منابع ارزی کار کردیم و طرح دو فوریتی آماده شد، یکی از محورها این بود دولت باید بازار را به دو بخش قسمت کند. بخش اول، بحث بازار نیاز های اولیه مردم و … که اینها را با ارز ترجیحی اختصاص دهد. بقیه امور را هم در بازار دیگری پی بگیرد. در اولین روز کاری سال ۹۷با وزیر اقتصاد جلسه گذاشتیم. پیشنهاد ما را پذیرفتند، اما فهمیدیم دولت نرخ ارز ۴۲۰۰ را در نظر گرفته است، در واقع اختلاف نظر در مدیریت ارزی، روی بازار ثانویه ( بازار معامله آزاد) بود.

   

  وی با اشاره به سیاست های اقتصادی دولت بیان کرد: ما اعتقاد داشتیم دولت برای مدیریت اقتصادی باید در بحث ارزی، مدیریت تقاضا کند. بخشی از اجزا و برنامه دولت مثل سامانه نیما را می پذیریم، اما پتروشیمی ها که وابسته به نهادهای دولتی هستند، ولی به نوعی سامانه را دور می زنند. پتروشیمی ها که کنترل زیادی هم می شود، ارزشان را با نرخ دیگری غیر از سامانه نیما عملیاتی می کنند.

   

  باید بازار متشکل تشکیل دهیم

  تاجگردون با اشاره به شرایط امروز بازار اظهار کرد: امروز شرایط طوری شده که بازار ارزی فعلی به نفع واردات شده نه صادرات. باید بازاری فراهم کرد که عرضه و تقاضای آن به نفع صادرات باشد. باید بپذیریم که روش های ایذایی جواب نمی دهد، ما فکر می کنیم همه وظیفه دارند از منطق اقتصادی دولت تبعیت کنند.

   

  پور ابراهیمی در ادامه اظهار کرد: وقتی اجازه واردات کالا می دهید، واردکننده با طرف مقابل سر قیمت توافق می کنند. اعتقاد ما این است باید بازار متشکل را تشکیل دهیم، با این کار قیمت ارز دو تا سه هزار تومان کاهش پیدا می کند. امروز صادرات کشور را متوقف کردیم و واردات تمام شده بر بازار اثر گذار می شود، اما صادرات با ۴۲۰۰ ! اگر این بازار متشکل شکل بگیرد و سامانه نیما هم باشد، نتیجه می دهد.

   

  سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی در ادامه برنامه طی گفت‌وگوی زنده تلفنی گفت: اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش ارز و سکه در قالب شخص حقیقی در نظام مالیاتی می کنند تا خرداد سال آینده فرصت دارند اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند و لذا یک سال مهلت رسیدگی به اینگونه اظهار نامه ها وجود دارد.

  وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از خریداران سکه در ارقام بالا شناسایی شده اند افزود: هر کسی که در طول سال بیش از ۵ هزار دلار ارز خریداری کرده با

  شد، اطلاعاتش در سامانه های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی  وارد می شود.

   

  سازمان امور مالیاتی به سراغ کسانی که اقدام به خرید سکه یا ارز با هدف کسب درآمد کرده اند می رود

  تقوی نژاد با اشاره به اینکه اطلاعات خریداران ارز را مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ در اختیار داریم، اما برای سال ۹۷ با توجه به شرایط اخیر طی مکاتباتی که با بانک مرکزی داشتیم کار گروهی تشکیل شده است تا بحث و تبادل اطلاعات انجام شود، خاطرنشان کرد: کسانی که اقدام به خرید سکه یا ارز به صورت مازاد بر مصرف شخصی و با هدف کسب درآمد کرده اند باید بدانند که سازمان امور مالیاتی به سراغ آنها می رود.

  پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه لنگر تصمیم ها در اقتصاد ما ارز محسوب می شود اظهار کرد: بخشی از التهابات در فضای روانی و سیاسی نیز اتفاق می افتد، علت اصلی اتفاقات بازارهای دیگر، التهابات ناشی از ارز است.

  وی با بیان اینکه آمریکا چه دست گلی بر سر ایران زد که بخواهیم با رفتن آنها نگران باشیم ادامه داد: باید با رویکرد اقتصادی به جلو پیش برویم، دولت بازار غیر رسمی را رها کرده، لذا اساس بحث ما مدیریت موضوع ارز در اقتصاد کشور است.

  وی با اشاره به اینکه سیاست ارزی دولت و بانک مرکزی تا امروز جوابگو نبوده است و باید این سیاست ها بازنگری شود تصریح کرد: باید نرخ توجیهی ارز را مدیریت کنیم، لذا اگر این فضا مدیریت نشود رانت و فساد در کشور به وجود می آید.

   

  پور ابراهیمی با اشاره به اینکه اتفاقات ارزی اخیر در کشور ناشی از مولفه های اقتصادی اثرگذار در اقتصاد نیست، گفت: امروزه در اقتصاد کشور شرایط، عوامل و دلایلی وجود ندارد که از ارز به این اعداد و ارقام برسد.

   

  وی با بیان اینکه اقتصاد مکانیزم عرضه و تقاضا است افزود: برخی به ما می‌گویند علت اینکه قیمت کالاهای وارداتی بالا می‌رود را می‌دانیم اما علت افزایش کالاهای ایرانی که ربطی به دلار ندارد را نمی دانیم.

   

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه ۷ هزار قلم کالای وارداتی در کشور داریم گفت: در بحث کالاهای اساسی قیمت‌ها بیشتر رعایت می شود و کنترل ها نیز در این حوزه بیشتر است، اما اگر رعایت نشود، مشخص نیست کالاها به چه قیمتی به دست مردم می رسد.

   

  قیمت ها باید در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت ثبت شود

  وی ادامه داد: گزارش داریم که برخی از کالاهای وارداتی در ابتدای سال ۹۷ که التهابات ارزی داشتیم به کالاهای غیر ضروری تبدیل شده است، در کالاهای بخش دوم که همانا کالاهای غیر ضروری هستند امکان نظارت وجود ندارد.

   

  سید ناصر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در بخش دیگری از این برنامه طی گفت‌وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان باید قیمت کالاهایشان را با نرخ ارز دولتی در سامانه سازمان حمایت ثبت کنند و از هفته آینده مبانی کار ما به صورت نرخی خواهد بود ادامه داد: قیمت ها باید در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت ثبت شود.

   

  وی با اشاره به اینکه در یک ماه و نیم گذشته هزار پرونده مربوط به خودرو که اغلب خارجی بودند داشتیم و توانستیم در ۵۰۰ پرونده رضایت مشتری را جلب کنیم، افزود: باید در بحث لوازم خانگی بحث پیشگیری و درمان را در پیش بگیریم، به طوری که در این حوزه سه جلسه با وارد کنندگان عمده برندهای رسمی برگزار کردیم.

   

  تاجگردون در ادامه با اشاره به اینکه باید حواسمان باشد با مردم و فعالان اقتصادی چگونه می‌خواهیم رفتار کنیم گفت: دولت نباید موجب کاهش دارایی افراد فعال اقتصادی شود.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی  معاون توسعه وزارت بهداشت شد+جزییات
 • گشایش خانه مهر در کلینیک مددکاری اجتماعی بهزیستی گچساران+تصاویر
 • بوی تفرقه در گچساران و باشت می آید!!
 • کشف احشام قاچاق در گچساران
 • مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج برگزار می‌شود
 • گشت و گذار “تاجگردون” در دیار علیمراد جعفری /اگر نگویند این طرح ها را ماقبلا پیشنهاد داده بودیم؟!+تصاویر
 • شکست تیم صدر نشین هندبال کشور مقابل تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت
 • بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی می‌شود
 • احتمال حضور سید باقر موسوی در انتخابات آینده مجلس
 • پزشک کهگیلویه و بویراحمدی بعنوان نامزد نهایی رئیس کلی نظام پزشکی کشور انتخاب شد+جزییات
 • آقای خورشیدی: ۲۲ بهمن روز اتحاد بود نه روزکینه ورزی و انتقام جویی
 • مسابقات ورزشی دانش آموزان بسیج ناحیه مقاومت شهرستان گچساران برگزار شد+تصاویر
 • پیام تسلیت شهردار باشت به مناسبت شهادت جمعی از نیروهای سپاه پاسداران در انفجار تروریستی سیستان و بلوچستان
 • مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
 • احتمال حضور فرماندار سالیان نه چندان دور  گچساران در انتخابات آینده مجلس
 • حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان+جزییات
 • سیاه نمایی سردار در حسینیه بهبهانیهای گچساران
 • واکنش قابل تأمل مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد به گلایه ها و نقدهای مطرح شده اخیر
 • حکایت اصلاح طلبان ورژن جدیدی که از اصلاحات هیچ نمیدانند
 • بازگشایی تمامی مسیرهای اصلی منتهی به مرکز استان/۱۰۲ مصدوم حاصل سوانح رانندگی ۴۸ساعت گذشته در کهگیلویه و بویراحمد/ بارش مجدد باران در کهگیلویه و بویراحمد
 •