طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷ | کد خبر : 80252 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ کند بودن عملیات اجرایی طرح های بزرگ اشتغالزا از جمله مجتمع بزرگ پتروشیمی، آبرسانی به زمین های کشاورزی دشت لیشتر، سد بزرگ چم شیر و استقبال ضعیف از تسهیلات فراگیر اشتغال از مهمترین چالش های اشتغال در شهرستان گچساران مشهور به بام نفت ایران است.   به گزارش ایرنا،مشکلاتی که وجود جمعیت ۲۰ […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  کند بودن عملیات اجرایی طرح های بزرگ اشتغالزا از جمله مجتمع بزرگ پتروشیمی، آبرسانی به زمین های کشاورزی دشت لیشتر، سد بزرگ چم شیر و استقبال ضعیف از تسهیلات فراگیر اشتغال از مهمترین چالش های اشتغال در شهرستان گچساران مشهور به بام نفت ایران است.

   

  به گزارش ایرنا،مشکلاتی که وجود جمعیت ۲۰ هزار نفری افراد جویای کار و تاخیر هشت ماهه در پرداخت حقوق افراد شاغل در طرح ساخت سد و نیروگاه چم شیر از پیامدهای آن بوده است.

   

  کارشناسان می گویند: تامین اعتبار طرح سد و نیروگاه چم شیر و آبرسانی به دشت لیشتر و بهره برداری از مجتمع پتروشیمی گچساران گام های نخست برای رونق اشتغال در شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران است.

   

  صاحب نظران جذب سرمایه گذار برای اجرای طرح های جدید با توجه به تصویب تسهیلات فراگیر اشتغال،کسب مهارت های حرفه ای و تغییر رویکرد جوانان جویای کار از مشاغلی مانند حراست شرکت نفت و فضای سبز را از دیگر راهکارهای ایجاد اشتغال در این شهرستان می دانند.

   

  هر چند دولت در سال های اخیر با راه اندازی رشته های جدید مهارت های کسب و کار در فنی و حرفه ای، شتاب بخشی به طرح پتروشیمی و تکمیل طرح بزرگ آبرسانی به زمین های کشاورزی امامزاده جعفر در گچساران تلاش های خوبی برای رفع معضل بیکاری در این شهرستان انجام داد اما ایجاد اشتغال در این خطه نیازمند تلاش بیشتری است.

  ** انتظار برای بهره برداری از کارخانه پتروشیمی ۱۱ ساله شد

  رئیس اداره طرح ها و برنامه ریزی صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت:طرح پتروشیمی گچساران که عملیات اجرایی آن سال ۱۳۸۶ شروع شد ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بخش عمده ای از عملیات اجرایی آن از ۲ سال پیش تاکنون انجام شده است.

   

  طاها شایان افزود: طرح پتروشیمی گچساران در قالب تولید اتیلن در زمینی به مساحت ۱۵۷ هکتار در دست اجراست.

   

  وی ابراز کرد: پس از بهره برداری از این طرح صنعتی، سالانه یک میلیون تن اتیلن تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی خواهد شد.
  شایان تصریح کرد: در این طرح اقتصادی باید بیش از ۱۰۹ کیلومتر خط انتقال سوخت اجرا شود که عملیات اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد.

   

  وی اظهار داشت: خوراک اتان پتروشیمی گچساران از پالایشگاه بید بلند بهبهان تامین می شود.

   

  شایان افزود: برای تامین خوراک پتروشیمی گچساران ۹۰ کیلومتر خط انتقال باید صورت گیرد که اکنون ۷۳ درصد عملیات آن اجرا شده است.

   

  وی با بیان اینکه آب و گاز این طرح قرار است به ترتیب از سد کوثر و شرکت ملی گاز ایران تأمین شود گفت: پتروشیمی گچساران در آینده تولید کننده سالانه ۸۴ هزار تن سی تری پلاس (+c3) خواهد بود.

   

  شایان گفت: عملیات اجرایی این طرح چهار درصد از برنامه زمان بلندی عقب است که متولیان امر تمام تلاش خود را برای رفع این مشکل انجام خواهند داد.

   

  وی تاکید کرد که تأمین خوراک پتروشیمی دهدشت در اولویت کاری این کارخانه است.
  شایان تصریح کرد: قبل از راه اندازی، برای انتقال اتیلن تولیدی انشعابی از خط لوله اتیلن غرب به پتروشیمی گچساران وارد خواهد شد.

   

  وی ادامه داد: این طرح سالانه یک هزار و ۲۵۰ تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان دریافت خواهد کرد.

   

  شایان ابراز کرد: میزان اعتبار ساخت مجتمع پتروشیمی این شهرستان ۲۰ هزارو ۹۰۰ میلیارد ریال و ۳۴۸ میلیون یورو است.

   

  وی افزود: با بهره برداری از این طرح ۳۰۰ نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

   

  براساس برنامه ریزی صورت گرفته کارخانه پتروشیمی گچساران در سال ۹۸ به بهره برداری می‌رسد.

   

  ** کمبود اعتبار و تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان سد چم شیر

   

  معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: برای بهره برداری به موقع سد چم شیر تا پایان امسال ،اعتبارات مورد نیاز باید تامین شود.

   

  محمد رضا فاضل اظهار داشت: دلیل کمبود اعتبار و به تاخیر افتادن پرداخت هشت ماه حقوق ۹۰۰ نفر از کارکنان بیش از یک هفته کارگاه تعطیل بود.

   

  وی ابراز داشت: مطالبات کارکنان پرداخت هنوز نشده و در صورت تزریق نشدن اعتبار امکان تعطیلی مجدد کارگاه وجود دارد.

   

  فاضل بدهکاری به تامین اجتماعی و شرکت چینی را از دیگر مشکلات مالی این طرح دانست.

   

  فاضل ابراز داشت: برای پرداخت مطالبات کارگران و دیگر بدهی‌های جانبی ماهیانه ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

   

  فاضل گفت: عملیات اجرایی سد چم شیر به صورت عملی از سال ۹۰ با مشارکت یک شرکت داخلی و یک شرکت چینی شروع شده که تاکنون بیش از ۱۱هزار میلیارد ریال در آن هزینه شده است.

   

  فاضل رقم اولیه قرار داد این سد را ۲۳۰ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: از این رقم ۶۵ درصد در داخل و ۳۵ درصد توسط یک شرکت چینی تامین می شود.

   

  وی پیشرفت فیزیکی سد چمشیر را ۷۵درصد اعلام کرد.
  فاضل با بیان اینکه این سد در زمان بهره برداری در هر ثانیه ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب تخلیه می‌کند ادامه داد: تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری تا سال آینده به ۵۶۰ متر خواهد رسید.

   

  وی گفت: سد چم شیر دارای یک میلیون و ۱۰۰ متر مکعب حجم بدنه،۶۰۴ متر طول تاج، ۱۵۰ متر ارتفاع، ۷۵ متر عرض بدنه و سه دهنه سرریز اوجی دریچه دار است.

   

  فاضل بیان کرد: هم اکنون کارهای اجرایی در بخش‌های بتن بدنه سد، حفاری تزریقات، تجهیزات نصب نیروگاهی و سازه‌های اصلی یعنی بخش‌های مهم پروژه در حال انجام است.

   

  فاضل گفت: انجام هفت کیلومتر تونل زیرزمینی، اجرای یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب بتن بدنه، انجام ۲۴۰ هزار متر طول عملیات حفاری تزریقات،۳۰ کیلومتر جاده دسترسی و هفت میلیون متر مکعب حفاری رو باز از مهمترین کارهای انجام شده در این طرح است.

   

  تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای ساخت این سد است.

   

  فرماندار گچساران گفت: افزایش تعداد رشته های فنی و حرفه ای، تکمیل طرح بزرگ آبرسانی به سه هزار و ۵۰۰ هکتار دشت امامزاده جعفر و شروع چند طرح آبرسانی به زمین های کشاورزی از تلاش های صورت گرفته برای توسعه اشتغال در این شهرستان است.

   

  عبدالرحیم رحیمی افزود: درخواست شغل مهمترین خواسته مردم این شهرستان در مراجعه به فرمانداری است.

   

  وی یکی از مشکلات اساسی حوزه اشتغال در گچساران را علاقه به اشتغال در حراست و فضای سبز به ویژه در شرکت نفت دانست.

   

  رحیمی گفت: با توجه به اختصاص تسهیلات فراگیر زمینه برای راه اندازی طرح های تولیدی وجود دارد اما استقبال مردم ضعیف است.

   

  فرماندار گچساران ملی بودن اعتبارات طرح سد چم شیر را یکی از مشکلات مهم عنوان کرد و گفت: به همین دلیل نمی‌توان در سطح استان و شهرستان برای پیگیری مشکلات مالی این طرح تصمیم گیری کرد.

   

  رحیمی از رایزنی‌های نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات مالی این طرح در سطح ملی خبر داد و گفت:در آینده نزدیک بخشی از اعتبارات مورد نیاز به این طرح تخصیص داده می‌شود.

   

  سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) ایران است.
  نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته می‌شود.

   

  ** چشم انداز حوزه کشاورزی

  مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: آبرسانی به یکهزارو ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر گچساران با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد هم اکنون در دست اجراست.

   

  علی داوودی مهر افزود: طرح آبیاری به پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت لیشتر و خیرآباد از سال ۸۱ اجراشد که از این میزان تاکنون یکهزارو ۲۰۰ هکتار زیر کشت آبیاری نوین رفته است.

   

  داوودی مهر ابراز کرد: سه هزارو ۵۰۰ هکتار از شبکه های فرعی انتقال آب به این اراضی از سوی آب منطقه ای و یکهزارو ۵۰۰ هکتار بوسیله جهاد کشاورزی اجرا خواهد شد.

   

  وی تصریح کرد: کد اعتباری این طرح ملی در سالهای گذشته راکد بود که با پیگیری های صورت گرفته امسال ۵۰ میلیارد ریال برای این طرح ملی در نظر گرفته شده است.

   

  مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزایش تولید ملی، ایجاد سه هزار و ۳۰۰ شغل مستقیم و غیر مستقیم، کاهش اثر آلایندگی تاسیسات نفتی بر محیط زیست و سلامت مردم و تعدیل درجه حرارت دمای هوا در گچساران از مهمترین مزایای تکمیل این طرح است.

   

  وی تصریح کرد: هم اکنون عملیات آبرسانی به ۱۶ هزارو ۹۵۰ هکتار از زمین های مستعد شهرستان های گچساران و باشت در دست اجراست.

   

  داوودی مهر میزان اعتبار در نظر گرفته شده سال مالی ۹۷-۹۶ به این طرح را ۵۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان تاکنون ۳۸۵ میلیارد ریال جذب شده است.
  وی تصریح کرد: ۶ هزارو ۶۵۰ هکتار از اراضی امام زاده جعفر در فاز اول و ۲، پنج هزار هکتار اراضی دشت لیشتر و یک هزارو ۳۰۰ هکتار زمین های کشاورزی دشت مور و یکهزار هکتار از اراضی تنگ انگشترک و آبرزی با اجرای طرح تأمین آب اراضی دشت مور، لیشتر و باشت، ساماندهی رودخانه باشت و دیل سه هزار هکتار از اراضی باشت تأمین آب خواهد شد.

   

  داوودی مهر ادامه داد: تاکنون برای اجرای این طرح ها بیش از یکهزار میلیارد ریال اعتبار در فاز یک و ۲ تأمین آب اراضی دشت امام زاده جعفرو خان احمد، حدود ۱۴۰ میلیارد ریال نیز در ساماندهی رودخانه باشت و دیل ، ۲۰ میلیارد ریال در دشت مور این شهرستان هزینه شده است.

   

  مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجرای این طرح ها زمینه اشتغال برای بیش از هفت هزار نفر در شهرستان های باشت و گچساران فراهم خواهد شد.

   

  وی گفت: پیش بینی می شود امسال، ۶۰۰ میلیارد ریال به طرح های عمرانی شهرستان های باشت و گچساران اختصاص یابد.

   

  گفتنی است، احداث خط انتقال اصلی آب از سد کوثر به لیشتر در سال ۸۱، شبکه اصلی در سال ۸۳ و شبکه فرعی انتقال آب این طرح در سال ۹۰ آغاز شد.

  ** جذب های لاک پشتی

  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گچساران گفت: ۶۱۱نفر سال ۱۳۹۶ در واحدهای دولتی و خصوصی این شهرستان مشغول به کار شدند.

   

  بیژن مهدی پور افزود: این تعداد افراد از سوی کمیته امداد، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، زندان، حمل و نقل پایانه‌ها و صندوق کارآفرینی امید به اشتغال مشغول شدند.

   

  وی بیان کرد: سال ۱۳۹۶ تسهیلات اشتغالزایی به ۶۰۸ نفر از جوانان جویای کار این شهرستان پرداخت شد.

   

  مهدی پور ادامه داد: ۳۲۰ فقره از این تسهیلات از سوی کمیته امداد، ۱۴۲ فقره صنعت و معدن، ۷۸ فقره جهاد کشاورزی و ۶۸ مورد از سوی صندوق کارآفرینی امید پرداخت شد.

  ** راهکارها

  وی ابراز کرد: برای رفع معضل بیکاری در این شهرستان باید طرح‌های عمرانی به پیمانکاران بومی واگذار و از اشتغال اتباع بیگانه در واحدهای تولیدی از سوی متولیان امر جلوگیری شود.

   

  وی گفت: افزایش تولید و اشتغال در شهرستان گچساران نیازمند وجود امنیت سرمایه گذاری، همکاری و تعامل دستگاه‌های اجرایی با بانک‌هاست.

   

  وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی زیرساخت‌های لازم برای افزایش سرمایه گذاری در شهرستان گچساران را فراهم کرده و قوانین دست و پاگیر فراروی تولید و اشتغال را تسهیل کنند.

  ** تسهیلات اشتغال در انتظار جذب

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۸۱ طرح با ۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری و اشتغال فراگیر در گچساران تصویب شده است.

   

  پروانه نیکمرام افزود: این میزان اعتبار برای اشتغالزایی بیش از ۷۴۴ نفر در نظر گرفته شده است.

   

  وی بیان کرد: در حال حاضر یکی از طرح های موثر ، اشتغال روستایی است که از سوی دولت در راستای تامین منابع مالی برای راه اندازی کسب و کار ارائه شده است.

   

  نیکمرام ابراز کرد: تاکنون سه مورد طرح اشتغال فراگیر با اعتباری بیش از ۴۳۰ میلیون ریال اجرا شده که این خود جای نگرانی دارد.

   

  وی با اشاره به اینکه استقبال از تسهیلات فراگیر اشتغال روستائیان و عشایر در گچساران کم است گفت: در صورتی که این میزان اعتبارات تا پایان تیر امسال جذب نشود برگشت خواهد خورد.

   

  نیکمرام در ادامه گفت: یک هزار و ۱۹۲ نفر در طرح کارورزی گچساران نام نویسی کرده‌اند.

   

  وی گفت: هم اینک ۱۱۰ واحد پذیرنده کارورزی در این شهرستان فعال است.
  نیک مرام ابراز کرد: که از این میزان تاکنون بیش از ۲۷نفر مشغول به کار شده‌اند.
  وی ابراز کرد: برای رفع معضل بیکاری در این شهرستان باید طرح‌های عمرانی به پیمانکاران بومی واگذار و از اشتغال اتباع بیگانه در واحدهای تولیدی از سوی متولیان امر جلوگیری شود.

   

  نیکمرام ابراز کرد: ۶۲۰ طرح ‘ کارورزی ‘ راکد در گچساران وجود دارد.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد از آمادگی برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۶۰ میلیارد ریال برای یک طرح اشتغالزایی روستایی و عشایری در شهرستان گچساران خبرداد.

  ** آموزش های فنی و حرفه ای بسترساز کارآفرینی

  رئیس فنی و حرفه ای گچساران گفت: مرکز فنی و حرفه ای این شهرستان آماده پذیرش متقاضیان مهارت آموزی در رشته های مختلف صنعتی و خدماتی است.
  علی گرامی اظهار داشت: هم اکنون با حضور ۱۶۹ کارآموز گچسارانی در ۹ رشته ،آموزش مهارت حرفه آموزی در حال انجام است.

   

  وی اظهار داشت: درسال گذشته۶۱ دوره آموزشی برای مهارت آموزی به یکهزار و ۷۷ نفر برگزار شد.

   

  گرامی با اشاره به این که دوره های فنی و حرفه ای به صورت رایگان آموزش داده می شود افزود:کارگاه های سیار فنی و حرفه ای گچساران در روستاها، زندان و پادگان ها نیز فعالیت می کند.

   

  رئیس فنی و حرفه ای گچساران گفت: تلاش می شود در سال جاری متناسب با بازار کار دوره های جدیدی در مرکز فنی و حرفه ای راه اندازی شود.

   

  عمران، معماری، صنعت نفت، PLC، لوازم خانگی پیشرفته، ایجاد و مدیریت گلخانه و لوله کشی ساختمان از مهمترین رشته های آموزش فنی و حرفه ای گچساران است.
  نقشه خوانی، متره و تهیه صورت وضعیت راه سازی، اتوکد دو و سه بعدی، امور پیمان‌ها، تأسیسات برقی و مکانیکی، قوانین بیمه، اصول تخریب، گود برداری و اجرای سازه‌های نگهبان، معماری داخلی، نرم افزار، آمادگی آزمون نظام مهندسی، آشنایی با اصول مهندسی ارزش دوره پیشرفته و تخصصی نرم افزار و شبیه سازی مخازن نفت و گاز با استفاده از نرم افزار از دیگر رشته های فنی و حرفه ای گچساران است.

   

  وی هدف از آموزش‌های مهارتی را تربیت نیروی انسانی ماهر برای رونق اشتغال و کمک به افزایش تولید ملی عنوان کرد.

   

  رئیس صندوق کار آفرینی امید گچساران نیز گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال به بیش از ۱۵۵نفر از کسانی که مدرک فنی و حرفه ای را کسب کرده بودند تسهیلات کم بهره پرداخت شد.

   

  بیت الله افروشته افزود:صندوق کار آفرینی امید آماده پرداخت تسهیلات اشتغال به کارآموزان فنی و حرفه ای در گچساران است.

   

  دوگنبدان مرکز شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران در ۱۵۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد ۲۰ هزار نفر جوان جویای کار دارد.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  
  امروز جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • دردنامه ای از وجود محرومیت شدید در روستاهای بهمئی
 • جلسه ساماندهی قهوه خانه ها و کافی شاپ های گچساران برگزار شد/فک پلمپ ۳۵ واحد غیرمجاز/نکاتی که مدیران قهوه خانه ها باید رعایت کنند
 • فرصت سازی از ایران بدون نفت
 • نرخنامه جدید ناوگان حمل و نقل مسافر تاکسی آژانس و تاکسی بیسیم در شهر دوگنبدان و شهرستان گچساران اعلام شد+جداول نرخنامه
 • گزارشی از پیگیری پروژه های کهگیلویه بزرگ توسط عدل هاشمی پور در دیدار با مدیران استانی
 • سیلی بشار ؛ در بیداد بیکاری استان ،ولِ اجتماعی نباشیم تا منحرف نشویم
 • در آستانه سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر ؛ خاطرات یک رزمنده از عملیات الی بیت المقدس+تصاویر
 • مدیرکلی که ارزش و اهمیت میراث کهن را نمی داند/ وقتی جلسه معارفه را با جلسه دفاع از پایان نامه اشتباه گرفته اند!!
 • نظر هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی در تعیین مدیریت متولی فرهنگ و هنر استان جدی گرفته شود/کج رفتاری وبدسلیقگی نسب به هنر وهنرمندان
 • سید قدرت الله حسینی:اینکه عده ای می گویند فلانی چه تعداد رأی دارد درست نیست
 • چاقوکشی و درگیری در آب وفاضلاب روستایی کهگیلویه /سمغان را به خاطر صندوق رای انتخاباتی نخواهید بلکه کرامت انسانی و حقوق شهروندانش را نیز رعایت کنید
 • کاش تاجگردون نباشد !!
 • جشن گلریزان آزادی زندانیان در گچساران برگزار شد/از حضور دو رقیب سیاسی تاجگردون تا غیبت برخی رؤسای ادارات+تصاویر
 • ملخ ها عزیزترند یا کشاورزان و باغداران منطقه لیشتر؟!
 • دل پر هواداران ستار هدایت خواه از معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد
 • واکنش رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران به خبر ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی
 • واکنش شهرداری دوگنبدان به خبر جلوگیری از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • با حضور معاونین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، پروژه انتقال نفت گوره به پایانه های نفتی بندر جاسک کلید خورد+تصاویر
 • ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • ۲۹ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
 •