فانوس زاگرس | فوتبال و همبستگی اجتماعی
طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۵ خرداد, ۱۳۹۷ | کد خبر : 79359 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم دکتر روح الله قابضی   هفته گذشته توفیق حاصل شد بازی تیم فوتبال نفت و گاز گچساران و استقلال جنوب تهران را از نزدیک تماشا کنم.گرچه انچه مطلوب ما بود حاصل نشد و تیم گچساران علی رغم ۱۲۰ دقیقه بازی خوب نتیجه را در ضربات پنالتی به حریف واگذار کرد اما […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

  هفته گذشته توفیق حاصل شد بازی تیم فوتبال نفت و گاز گچساران و استقلال جنوب تهران را از نزدیک تماشا کنم.گرچه انچه مطلوب ما بود حاصل نشد و تیم گچساران علی رغم ۱۲۰ دقیقه بازی خوب نتیجه را در ضربات پنالتی به حریف واگذار کرد اما تلاش بازیکنان ،مربیان و مدیران و مسئولین این باشگاه قابل تقدیر است.بنده هم به سهم خود از از این مجموعه که بعضیا را سالهاست می شناسم تشکر میکنم. به خصوص جناب اقای حاج پناهپوری که بعضا سلامتیشون در این مسیر در خطر قرار گرفت.

   

  جناب اقای غلامی که با شرایط خاص جسمی که دارند سالهاست در این زمینه زحمت می کشند،جناب اقای فرازمند و جناب اقای جعفری . به این بهانه نکاتی را مطرح می کنم. بازی فوتبال دارای کارکردهای مختلف ورزشی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… است که هر کدام از این موئلفه ها در جای خود قابل بحث و بررسی است .انچه در این نوشتار مورد نظر است بررسی نقش فوتبال در همبستگی قومی و اجتماعی است.توسعه و گسترش و استقبال عمومی از این ورزش پر طرفدار به گونه ای است که امروزه باشگاه‌های فوتبال در کشور ما و همینطور در دنیا به نوعی به سمت تعلق بومی و محلی سوق داده شده است.

  نگاهی به اسامی باشگاه‌های فعلی موجود در کشور نیز موئد این مطلب است. صنعت نفت آبادان، تربیت یزد، شاهین بوشهر، برق شیراز،خیبر خرم اباد ، سپاهان اصفهان، شموشک نوشهر، مس رفسنجان،نفت مسجد سلیمان،گهر درود و در نهایت نفت و گاز گچساران. به طور سنتی، افراد جامعه در اعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی، مراسمات خانوادگی، عروسی و عزا تجمع می‌کنند و به نوعی همدیگر را ملاقات می کنند .فوتبال هم یکی از زمینه هایی است که باعث گردیده افراد با شرایط متفاوت اعم از شهری و روستایی و پیر و جوان و دانشگاهی و غیر دانشگاهی و مدیر و رئیس وبه طور کلی همه اقشار جامعه در یک موضوع گرد هم ایند به گونه ای که کمتر زمینه ای میتواند این چنین ترکیب متفاوت فکری و فرهنگی را کنار هم گرد اورد.

   

  امروز همه شاهدیم که با صرف هزینه و وقت زیاد به ندرت میتوان افراد متفاوتی را در یک مکان و زمان گرد هم اورد اما جذبه فوتبال به گونه ای است که با یک پیام واتساپی در فضای مجازی چنین تجمعاتی به راحتی شکل میگیرد. این موضوع زمینه ای است برای همبستگی قومی و اجتماعی و در سطح بالاتر همبستگی ملی که نمود ان را در مسابقات تیم ملی فوتبال میتوان دید.

   

  امروز تیم ملی فوتبال در کشورهای مختلف به یکی از شاخص‎ترین نماد‎های ملی تبدیل شده و حضور این تیم ها در عرصه رقابت‎‎های بین‎المللی و جهانی، سرمایه بزرگی از حمایت و همدلی ملی را با خود همراه می‎کند. این سرمایه ملی می‎تواند در جوامع و مناطق مختلف مورد توجه جدی قرار گرفته و راهکار‎ها و تدابیری برای بهره‎گیری درست و صحیح از آن، اندیشیده شود.

   

  شخصا با اینکه در تهران ساکنم اما شاید کمتر از تعداد انگشتان دست در استادیوم های ورزشی حاضر شده باشم .اما این بار واقعا موضوع فرق داشت .با توجه به بحث قومیتی و علاقه ای که به شهر و دیارم داشتم یک نیروی درونی مرا تشویق به حضور مینمود و مطمئن هستم تمام هموطنان عزیز حاضر در ورزشگاه دستگردی تهران چنین احساسی داشته و به همین خاطر حضور پیدا کرده بودند.نماینده محترم مردم در مجلس ،فرماندار محترم،مدیر عامل نفت گچساران وجمع زیادی از هموطنان ساکن تهران از سلایق و تیپ های مختلف شخصیتی و همینطور برخی از هم شهریان گچسارانی که تعدادی را از نزدیک میشناختم از محلات فقیر نشین گچساران امده بودند .جمعیتی که فارغ از هرگونه انتفاع شخصی و صرفا با هدف تشویق تیم شهرشان به ورزشگاه امده بودند و در کنار ورزشکاران تا لحظات پایانی در سکوهای ورزشگاه حضور داشتند و خالصانه به تشویق تیم پرداختندو در شادی و ناراحت انها شریک بودند و صحنه های به یاد ماندنی از ابراز احساسات خلق نمودند که برای همیشه در اذهان باقی خواهد ماند.

   

  شاهد بودم که علی رغم امکان و اصرار بر حضور جناب اقای دکتر تاجگردون و مسئولین در بخش ویژه تماشاچیان ، ترجیح دادند در سکوها و میان تماشاچیان عادی باشند و مشوق تیم وروحیه بخش تماشاچیان باشند. صحنه های ارزشمندی را از نزدیک مشاهده کردم که حقیقتا جای تقدیر داشته و شایسته احترام است و در همبستگی قومی و منطقه ای نقش مهم و تاثیر گذاری دارد .اما در خصوص تیم نفت گچساران چند نکته باید مورد توجه هواداران و مسئولین باشد.

  اول اینکه همگان میدانیم واقعا حفظ و نگهداری یک تیم و باشگاه ورزشی کار فوق العاده سخت و پر مشقت و پر هزینه ای است .با توجه به مختصر اطلاعاتی که در این خصوص دارم باید عرض کنم حفظ و نگهداری تیم نفت و گاز گچساران و رساندن ان تا این مرحله هم واقعا کار بسی سخت و پر مشقتی بوده و با مجاهدت فراوانی همراه بوده است .همین اندازه که نام گچساران و گچسارانی را تا این اندازه در کشور مطح کردند و در منطقه نیر باعث ایجاد شور و نشاط به خصوص برا جوانان عزیز بوده اند جای بسی تقدیر و تشکر است.در سال های اخیر شاهدیم خیلی از بخش های خصوصی پر درامد در این زمینه نتوانسته اند از عهده باشگاه داری بر ایند و رها کرده اند.شاید فکر کنیم همه چیز با پول حل می شود اما واقعا اینگونه نیست .پول شرط لازم هست اما کافی نیست.برای مدیران صنعت نفت باشگاه داری کار بسیار سختی است .به گونه ای که تیم نفت تهران با اینکه متعلق به پایتخت کشور بود و هوادار زیادی هم داشت سال گذشته با دستور وزیر نفت واگذار شد.واقعا هم باید اینگونه باشد چون باشگاه داری وظیفه صنعت نفت کشور نیست .

   

  شخصا معتقدم مثل سایر حوزه های مسئولیت اجتماعی صنعت نفت بحث مدیریت باشگاه و باشگاه داری باید از مدیریت نفت تفکیک گردد و به متولی دیگری سپرده شود.چون مدیریت همزمان باشگاه ورزشی نفت و امورفنی و مهندسی و ادرای صنعت نفت استرس زیادی به مدیران نفت تحمیل کرده و وقت و انرژی زیادی می طلبد که بعضا مدیران نفتی را از وظایف اصلی خود باز میدارد.چون باشگاه داری دارای ساز و کار خاص خود است که با مدیریت دولتی حاکم بر صنعت نفت جور در نمی اید و اصلا سنخیتی میان این دو موضوع نیست.حتی بارها پای صحبت برخی مدیران نفتی بوده ام که کاملا راضی بودند هزینه سالانه باشگاه را یکجا به متولی دیگری بسپارند و از این مسئولیت سنگین و نا متجانس رهایی یابند.

   

  اما به هر حال صنعت نفت در این خصوص به نوعی ایثار گری نموده و این مسئولیت سنگین را به دوش کشیده است لذا باید از مدیران نفت گچساران و مدیران این باشگاه به خاطر نگه داری این تیم تا این مرحله تشکر کنیم.سوم اینکه با در نظر گرفتن این موارد باید در فوتبال دنبال نتیجه گرائی باشیم یا نه.قطعا فوتبال هم مثل هر فعالیتی به دنبال نتیجه است اما احساسم بر این است که نتیجه گرائی در فوتبال با سایر حوزه ها فرق دارد .نتیجه گرائی در فوتبال با زدن چند گل و پیروزی در مسابقه ختم نمی شود بلکه فوتبال کارکردهای ارزشمندتر و مهمتری دارد که با مقیاس کمی شمارش گل قابل احصا نیست یا به عبارتی قابل کمی شدن نیست.چه بسیارند تیم های ورزشی که سالهاست در لیگ های مختلف فعالیت دارند و میلیاردها هزینه می کنند اما نتیجه هم نمیگیرند و در همان گروه یا دسته باقی میمانند اما با این حال به فعالیت ادامه میدند.واقعا فوتبال نوعی پارادوکس است. چه کار باید کرد.کدام را انتخاب کنیم .

   

  اگر رویکرد نتیجه گرائی را انتخاب کنیم باید خیلی از تیم های فوتبال تعطیل شوند چون یا فرض نتیجه گرائی فوتبال فقط هزینه است.تازه علاوه بر این در همین شهر گچساران هستند رشته های ورزشی که در صورت سرمایه گذاری در زمینه کسب مقام اوری بهتر از فوتبال می توانند عمل کنند به طوری که برخی از طرفرداران رشته های مذکور معتقدتد فوتبال حق انها را خورده است و معتقدند نفت باید روی سایر ورزشها هم هزینه کند.سوم اینکه هواداران فوتبال در گچساران باید بدانند امروزه تیم فوتبال هزینه های کلانی انجام میدهند و بعضا هم نا موفق هستند .

   

  چه بسیارند تیم هایی که بازیکنان و مربیان با دست مزدهای بالا در اختیار دارند اما در نهایت نتیجه دلخواه را نمیگیرند.به تیم نفت و گاز گچساران هم با توجه به داشته ها و امکانات در اختیار باید نگاه کرد و انتظار داشت.متاسفانه نوعی بد اخلاقی و بیماری در فوتبال کشور حاکم است که بیش از حد نتیجه گراست و به همه چیز صفر و صدی نگاه می شود. به گونه ای که یک تیم موفق و با کیفیت با دریافت یک گل یک مرتبه و در ان واحد توسط همان کارشناسان به تیمی ضعیف و ناتوان و بی کیفیت تنزل داده می شود.همین تیم گچساران اگر یک ضربه پنالتی را گل می کرد تمام تفسیرها و تعریف ها ۱۸۰ درجه تغییر می کرد. در حالی که نباید اینگونه باشد باید قضاوت ها اصولا طیفی باشد نه نقطه ای . باید مجموعه موفقیت ها و شکستها و امکانات در اختیار یک تیم را ملاحظه کنیم انوقت قضاوت کنیم.همه مردم گچساران دوست داشتند این تیم در کنار سایر تیم های خطه جنوب از جمله نفت مسجد سلیمان ،نفت ابادان ،شاهین بوشهر و … صعود کند.صعود این تیم فرصتی بود برای معرفی هرچه بیشتر استعدادها و پتانسیل های ورزشی ناشناخته منطقه و تزریق روحیه امید برای جوانان گچسارانی . اما به هر حال توفیق حاصل نشد اما این به معنای نا امیدی نیست.باید امیدوار بود و هر شکست را تجربه ای جدید دانست و چراغ راهنمائی برای اینده ای بهتر.انشا اله امیدواریم با رفع کاستی ها و جمع و جور کردن برخی حواشی و انگیزه ای مضاعف و همراهی هواداران اینده بهتری در انتظار این تیم باشد.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “فوتبال و همبستگی اجتماعی”
  1. ایران گفت:

   این تیم هزینه های زیادی برای شهر ما دارد و نتیجه هم نمیگره.چون فوتبال ما همینه نباید انتظار معجزه داشت. .اگر روی رشته های دیگه سرمایه گذاری بشه بهتر جواب میده.

   0

   0
   • فوتبالی گفت:

    دوست عزیز،مردم و جوانان این شهر فوتبال را دوست دارند.چرا برویم دنبال یک رشته دیگر که هوادار ندارد؟

    0

    0
  2. خسته از مطالبت گفت:

   راجب هر چیزی ۴ساعت نظر الکی میدی بیکاری یا دوس‌‌ داری شناخته شی؟

   0

   0
   • مشتاق گفت:

    خسته ای میتونی نخونی عزیز .کسی اجبار نکرده شما بخونید.مطالب ایشون برای علاقه مندان است نه بر خستگان

    0

    0
  3. پیشکسوت گفت:

   تنها دلسوز این تیم فقط فرماندار بود. نه نماینده و نه صیدالی و نه بقیه تماشاچی ها به اندازه فرماندار ناراحت نبودن. اگر سرکی به پیج فرماندار بکشید اوج ناراحتی را در چهره فرمامدار می بینید. البته اول با عکاس هماهنگ میکرد و ژست ناراحتی بخود میگرفت و بعدش این عکسهای حزن انگیز را میگرفت.

   0

   0
  4. خرداد گفت:

   از نویسنده محترم نهایت تشکر را داریم.انشا اله موفق باشند .ارزوی توفیق داریم برای تیم فوتبال نفت تهران

   0

   0
  5. جواد گفت:

   بهترین گزینه برای استان ما ورزشهای انفرادی و رزمی هست.مثلا الان هندبال گچساران داره خوب نتیجه میگیره، اگر بودجه این تیم دچار کسری بشه فوری به شدت افت میکنه

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   شما هنوز اهمیت و جایگاه فوتبال رو بین ورزش ها نمی دونی.بهتره نظر ندی.

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   مربی بزرگ بیارید در ضمن دوتا مهاجم درجه یک هم تزریق بشه ب تیم نفت گچساران ببینم سال دیگه ب راحتی میاد لیگ یک..هر چ پول دادی اش میخوری..

   0

   0
  8. جنگل گفت:

   احسنت دکتر قابضی
   باید مسئولان نحوه درست تیم‌ داری را یاد بگیرند

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گزارش تصویری مراسم کلنگ زنی کارخانه گیاهان دارویی در گچساران
 • سخنگوی شورای شهر دهدشت:شهرداری دهدشت مبتلا به سرطان بدهکاری است/برای گچساران سهمیه قیر رایگان در نظر گرفته می‌شود برای دهدشت نه
 • ۳ قلاده گراز گرفتار درآب در بویراحمد نجات یافتند
 • شهری منظم و تمیز با همت مردم و شهردار
 • اهدای عضو جوان دهدشتی مرگ مغزی به ۳ بیمار نیازمند جانی دوباره بخشید
 • اسامی بخشداران و معاونان فرمانداری که در کهگیلویه و بویراحمد تغییر می کنند
 • مطالبات مردم از حاکمیت
 • روایت هولناک فرمانده انتظامی گچساران از اثرات مصرف مواد مخدر
 • حریفان تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در لیگ دسته دوم مشخص شد
 • نماینده بویراحمد و دنا :هیچوقت کلید شروع انتخابات را نمی زنم/فرزندانم بیکار هستند
 • سیاست استاندار جواب می دهد؟/ خانه به خانه به دنبال کشف دردها
 • رییس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد: حکم حبس مدیرکل کهگیلویه و بویراحمد ی صادر می شود/تخریب باغ های شهری برخی مدیران/ جلوی بسیاری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز مدیران را گرفتیم
 • “وقتی همه چيز را از تاج گردون مي خواهيم”
 • یاسوج با کشور عراق تفاهم‌نامه تجاری امضا کرد
 • اعلام زمان بهره برداری از پارک آبی یاسوج/آخرین وضعیت هتل یاسوج
 • پیام تسلیت مديركل برنامه ريزي و توسعه شهري امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران به دکتر سیدعلی اسماعیلی فرد
 • پیام تسلیت معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به دکتر سید علی اسماعیلی فرد
 • نماینده گچساران و باشت به چالش فرزندت کجاست پیوست
 • حضور نماینده بویراحمد و دنا در جمع اهالی روستای بابکان ،جلیل و سپبدار +تصاویر
 • هاشمی پور؛ سهل ممتنعی جذاب
 •