طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷ | کد خبر : 79154 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک     در صحبت­های اخیر حضرت آیت­ الله­ ملک­ حسینی نماینده محترم ولی فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در خصوص توسعه پایدار استان کهگیلویه و بویراحمد به چند نکته کلیدی از جمله اینکه علی رغم آنکه استان ما بالقوه غنی است اما […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

  به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک

   

   

  در صحبت­های اخیر حضرت آیت­ الله­ ملک­ حسینی نماینده محترم ولی فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در خصوص توسعه پایدار استان کهگیلویه و بویراحمد به چند نکته کلیدی از جمله اینکه علی رغم آنکه استان ما بالقوه غنی است اما متأسفانه غنای آن چندان به فعلیت نرسیده، وعلاوه بر آن ضرورت اقدامات مبتنی بر قانون و معطوف به بهره ­وری، محاسبه سود و زیان منطقه، رعایت حقوق مردم، مدیریت منابع و میزان سهم مردم از طبیعت اشاراتی داشتند که حقیقتاً با این اظهارات نور امیدی در دل مردم و جوانان این دیار روشن شد به گونه ­ای که این حقیر به خود جسارت داده تا پیشنهادی را در مقاله­ ای تحت عنوان «ضرورت عبور از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان» به رشته تحریر در آورده که به محضر مبارک ایشان تقدیم می­گردد.
   
   

  حضرت آیت الله ملک حسینی:

  تجربه‌­های یک قرن اخیر نشان داده است که غائله‌­های استان، همیشه آغازی پیروز و فرجامی دردناک داشتند. این غائله‌­ها با چند راه‌­بندی و شبیخون شروع می‌­شد و با چند چوبه­ دار و تیرباران پایان می­­یافت. از یک طرف به دلیل عدم خرد جمعی و اهمیت ندادن به سرمایه انسانی منطقه، هیچ‌گاه در طول تاریخ از قیام­­ های خود سودی نبرده­ ایم و سودها را دو دستی تقدیم کسانی کرده‌­ایم که در غارت ما سهیم بودند. ما را به غارتگری رسوا کرده‌­اند در حالی که از ما غارت­‌زده‌­تر کسی نیست و امروز هم دردی بالاتر از این نیست که به دست خودی غارت می ­شویم.

  به قول شاعر:

  دشت ما گرگ اگر داشت نمی­­نالیدیم            نیمی از گله ما را سگ چوپان خورده

  از طرف دیگر، ما هنوز از این گذشته تاریک، درس عبرت نگرفته‌­ایم به گونه‌­ای که شخصیت مخالف توسعه و قبیله ­­ای ما همچنان باقی مانده است. در استان ما هر چند گروه‌های مختلف با افکار گوناگونی وجود دارد، ولی جالب توجه اینست که این افکار مختلف منتهی به خلقیات و شخصیت متفاوت نشده و در واقع با شرایطی روبه‌رو هستیم که گروه‌های مختلف، اما با شخصیت‌های مشترک با یکدیگر رقابت می‌­کنند. «پوست انداخته‌­ایم اما عملاً در همان حال و هوای ۵۰ سال قبل هستیم».

  حضرت آیت الله ملک حسینی:

  در قرن بیستم دو انقلاب مهم در ایران روی داد و کشور ایران از تبع این دو انقلاب، دگرگونی‌های اقتصادی – اجتماعی عمده ­ای را تجربه کرد. به بیان کوتاه، پیوندهای عمودی قبیله ­­ای، فرقه­ ای، طایفه­­ ای و منطقه­­ ای کم­ کم به وابستگی‌های افقی تبدیل شد. و منطقه کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر این دگرگونی‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… این دو انقلاب قرار گرفت. به گونه­­ای که طبقه روشنفکری شکل گرفت که نقش مهمی در تسریع پیروزی نهضت انقلاب اسلامی ۱۳۵۷در استان ایفا کرد.

  .

  اما بعد از انقلاب، مردم به خصوص سیاسیون و نخبگان دینی و دانشگاهی استان بیشتر در چارچوب انتخابات و دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب مطالبات خود را مطرح ­کردند و تقریباً تا اواخر دهه دوم انقلاب، محوریت این دو جریان با چهره­ای کاریزما یا متنفذان دینی و دانشگاهی بودند. نکته جالب توجه اینجاست که از اواخر دهه هفتاد این چهره­­های کاریزمای دینی و دانشگاهی به تدریج به طرف چهره‌­های اقتصادی (پیمانکارسالاری) چرخش و به دنبال آن شعارهای ضد نظام سرمایه ­­داری اوایل انقلاب به شعارهای حمایت از سرمایه‌داری امروز تغییر کرد به گونه‌­ای که سره از ناسره را نمی­­توان تشخیص داد. از طرف دیگر، اگر قبل از انقلاب در استان به هر طریقی زمینه اضمحلال نخبگان ایلی و نیروی انسانی فراهم شد اما بعد از انقلاب بیشتر در قالب این دو جناح این مهم اتفاق افتاد. نزدیک به چهار دهه اصولگرایان با اصلاح‌طلبان و حتی اصلاح‌طلبان با اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ چه بر سر سرمایه انسانی­ غنی خود آورده و همدیگر را به چه چیزهای محکوم نمی‌کنند. در حوزه بویراحمد، گچساران و باشت هم بدین‌گونه است.

  حضرت آیت­ الله ملک حسینی:

  استان با بحرانی از بی‌اعتمادی و ناامیدی در اکثر بخش‌ها روبه‌رو است؛ بحرانی که نشانه‌ای از کاهش در آن دیده نمی‌شود. دلایل متعددی پشت این احساس نارضایتی وجود دارد؛ از یک طرف افزایش رشد نرخ اعتیاد، طلاق، خودکشی، استخدامی­ های فله­ ای­ رابطه­ مند، نزاع­ های قومی و جناحی، تخریب زیست محیطی، بحران آب، ناتوانی مدیران در حل حتی کوچکترین مشکلات، هدر رفت منابع استان، عدم گردش نخبگان و به طور کلی فساد ( هم از نوع تغذیه‌کننده و هم از نوع تغذیه‌ شونده) و سوء‌استفاده از مناصب دولتی در راستای منافع شخصی، گویای این مهم است که مدیریت استان به خصوص در دو دهه اخیر (به خاطر تصمیمات مافیاگونه­ ی جناحی و قومی) وارد یک چرخه معیوب یا دورباطل مدیریتی چندین ساله ­ای شده (در نمودار ذیل مشخص شده) است. و از طرف دیگر با چنین فساد موریانه­ گونه­ ا­ی اولاً؛ استان را دیگر بدین­گونه نمی­توان اداره کرد و دوماً؛” نخبه­ کشی” غیرجبران ناپذیری به همراه خود داشته و تاکنون هم دودش فقط به چشم مردم و این همه جوانان تحصیل­کرده بیکار رفته است.

  چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان کهگیلویه بویراحمد از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۹۷

  البته اگر منصفانه قضاوت شود در زمان این آقایان اقداماتی هم صورت گرفته است. اما نقاط ضعفشان بیشتر از قوتشان می­باشد. و اینگونه مسائل را صرفاً هم نمی­توان به گردن آنها انداخت. چون مسئولین استان به خصوص استانداران بر اثر فشاری که از طرف نمایندگان مجلس بر آنها وارد می­شود معمولاً مدیران استانی را بر اساس شایستگی منصوب نمی­کنند. و هر موقع هم در برابر چنین خواسته­ های نامعقول قومی و جناحی خواستند مقاومت کنند، منجر به تنش ­شد. از طرف دیگر با توجه به محرومیت و سطح توقع مردم و همچنین جغرافیای خاص فرهنگی، قومی و جناحی استان، نمایندگان مجلس متقابلاً هم تحت فشار بوده و هستند. بنابراین، این دو فشار تاکنون علت و معلول هم و به نوعی بر همدیگر اثر گذار بودند به گونه­ ای که با ابزار رسانه، زمینه اختاپوسی چندین­ ساله این چرخه معیوبِ مدیریتیِ پوپولیستیِ بله قربان­گویِ شومن­ های سیاسی و اما نخبه­کش را در استان فراهم و دائماً بر ناکارآمدی آنها سر پوش می­زنند.

  حضرت آیت­ الله ملک حسینی:

  بر اساس یک اصل مدیریتی، هر سیستمی برای استمرار حیات و چابکی خود نیازمند به مدیران مجهز به علم روز و ایده ­های­ نو می­باشد. در غیر اینصورت زمینه باند بازی و مافیایی به خود می­گیرد وً به تجربه هم ثابت شده چنین سیستمی تاکنون محکوم به زوال بوده است. به عنوان مثال در منطقه ممسنی معمولاً به ندرت یک نفر برای دوبار به عنوان نماینده مجلس انتخاب می­شود و مردم جواب عملکرد ضعیف آنها را خیلی محترمانه در انتخابات بعدی می­دهند. اما در استان ما بدین گونه نیست. فردی که به عنوان کاندید نهایی معرفی می­شود به مراتب بهره ­هوشی آن از سطح متوسط نخبگان یا حتی همکلاسی های خود پایین ­تر و برای ارتقاء و حفظ جایگاهش از اهرم های غیر واقعی دیگری استفاده می­کنند. امروز در استان متخصص بودن و فارغ التحصیل از دانشگاه شریف که هیچ؛ حتی متعهد بودن هم دیگر ملاک نیست. به فرض مثال اگر چنین فردی روزی بخواهد در انتخابات شرکت کند به احتمال خیلی زیاد از طرف مردم و حتی تحصیل­کرده ­ها مورد تمسخر و به نوعی ترور شخصیتی می­شود. شرایط جبر محیطی و قومی استان این نخبه را مجبور می­کند در انتخابات از فردی که در واقع یک دلال اقتصادی می­باشد، حمایت کند که نهایتاً مورد سوء استفاده قرار می­گیرد و از همان ابتدا هم می­داند اما چاره ­ای جزء این ندارد. و این اوج ذلت، بدبختی و عقب ماندگی یک مردم را می­رساند. در استان مثلث زر، زور و تزویر حرف اول و آخر را می­زند و سالهاست که شایسته سالاری، اخلاق و انسانیت مرده و آن را دفن کرده ­اند.

  حضرت آیت­ الله ملک حسینی:

  آیا می­دانید مدیریت آزمون وخطا این استان را تا سر حد نابودی برده است؟ چه لزومی دارد یک فرد برای چند دوره متوالی مدیر یا نماینده مجلس باشد؟ آیا می­دانید صلاحیت مدیران استانی قبل از اینکه در کمیته گزینش و انتصابات استان مورد بررسی قرار بگیرد چند سالی است که بیشتر در لابی کافی­ شاپها و رستوران های که بوی چلوکباب و تملق می­دهد انتخاب و این کمیته فقط نقش ماشین پاراف را بازی می­کند؟ ارزیابی شایستگی آنها در چگونگی تملق و گریستن است به گونه­ ای که مهر قبولی بخورند. نکته جالب توجه اینجاست که بعضی از مدیران در کورس رقابت در تملق، صاحب سبک هستند و افتخار هم می­کنند. از یک طرف مبتلا به بیماری خود­شیفتگی و خود داناپنداری شده و از طرف دیگر نوچه­ گری که هیچ؛ نوکیسه­ گری هم بیداد می­کند. آیا می­دانید وسعت یخچال دنا به عنوان تنها تامین کننده آبهای سطحی و زیر زمینی استان زیر یک کیلومتر شده است؟ و این عملاً یعنی هیچ. آیا می­دانید رودخانه خرسان از آخرین رودخانه ­های استان است که نسخه انتقال آب آن به یکی از استانهای فلات مرکزی ایران پیچانده شده است؟ و نتیجه چنین کاری یعنی نابودن کردن شاخصه­ های زیست محیطی دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و خشک شدن تالاب­های­ شادگان و دریاچه ­های پریشان دیگری که با کوچکترین وزش بادی، گرد و غبار و ریزگرد فاجعه ­بار آن، همه جا را فرا خواهند گرفت. به راستی چرا مادری دو فرزند خود را سر برید و فرد دیگری پدر پیر و برادران معلول خود را با اسلحه کشت آن هم در روز جهانی حمایت از معلولین ؟ این سونامی خودکشی و مهاجرت در استان ماحصل چیست؟ ای کاش مدیریت استان در حد همان جناح، قومیت و طایفه تنزل پیدا می­کرد، بدبختی و مصیبت­ زدگی در اینجاست که خانوادگی شده به گونه­ ای که زنگ خطر به صدا درآمده است. چند صد هکتار زمین­ های منابع طبیعی را به اسم صنعت و تولید گرفته­ اند اما به نام چیز دیگری تغییر کاربری داده­ اند. تعریف مسئولین استان از بومی­ گرایی کاملاً اشتباه است و آز آنها سوال کن که سند آمایش سرزمینی استان بعد از گذشت چندین سال به کجا رسیده است؟ حتی بردارن لرستانی و بختیاری ما هم در تلاشند که اختلافاتشان را به حداقل رسانده و فریاد مشترک آنها فقط توسعه پایدار دیارشان باشد.


  حضرت آیت ­الله ملک حسینی:

  امروز برای بازگشت مجدد اعتماد، امید و جلوگیری از دست رفتن سرمایه انسانی استان، مصلحت بر این است که حتی برای یک بار هم که شده این قفل شکسته و دست به یک جراحی بزرگ و تاریخی زده شود و این مهم بنا به چند دلیل فقط دست مبارک حضرتعالی را می­بوسد. ۱٫ در طول تاریخ روحانیون شیعه در مقابل ظلم سر تعظیم فرود نیاوردند و این را ابوی بزرگوار شما به عنوان پدر معنوی و یکی از چهره­ های ماندگار این استان برای همه اقشار مردم به انحاء مختلف ثابت کردند.۲٫ مردم و تحصیلکرده ­های استان از شما به عنوان یک نخبه دینی نوگرا توقع دارند ۳٫ از نهادهای اجرایی و نظارتی، انقلابی­ گونه بخواهید که شرایط سنی، تحصیلات مناسب و همچنین عملکرد مثبت و پاکدستی را از مهمترین معیارها و ارزیابی انتخاب یک فرد برای حضور در عرصه انتخابات یا مدیریت قرار دهند. چون تصمیم حضرتعالی از یک طرف به عنوان نماینده ولی فقیه در استان برای همه گروه های جناحی و قومی یک حجت است و از طرف دیگر برای شما هم یک پشتوانه یا سرمایه اجتماعی بسیار غنی و موثر واقع خواهند شد.

  حضرت آیت­ الله ملک حسینی:

  استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به توسعه دانشگاها و موسسات عالی و همچنین رشد همزمان شبکه­ های اجتماعی و رسانه­ های جمعی با نسل روشنفکر جدیدی روبرو است که بهره هوشی این نسل به مراتب از مدیران تکراری، خسته و پیر فعلی، خیلی بیشتر است. اما این چرخه معیوب، توسعه پایدار استان را با بن بست مواجه کرده است. پس برای برون رفت از چنین بن‌بستی لازم و ضروری است متناسب با جغرافیای فرهنگی استان، یک زایش گفتمانی وجریان سومی فرا جناحی و قومی با رویکردی علمی و عملی اما مبتنی بر سه اصل گردش نخبگان، شایسته‌سالاری و حقوق شهروندی تعریف و بازتولید کرد.چون باز تجویز نسخه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی برای توسعه بیمارگونه استان دیگر شفابخش نیست و باید نسخه جدیدی به عنوان جریان سوم تجویز کرد. جریانی که در وهله اول باید زمینه همبستگی و اتحاد را بین نخبگان و عامه مردم استان به وجود بیاورد. تا زمانی این مهم اتفاق نیفتد، جایگاهی در سطح کلان نخواهیم داشت و حتی این اندک قدرت هم از دست خواهند رفت. و از همه مهمتر، اراده و تصمیم جدی مسئولان برای مبارزه با وضع موجود در استان است که متاسفانه نیست و فقط سیاست لفظی یا گفتار درمانی سیاسی می­کنند.

  به هر حال، با این سیاست هرچه باداباد و به هر قیمتی مدیر بودن، همه ما سوار بریک کشتی هستیم که با سرعتی تند در دریایی از بحران های اجتماعی، زیست محیطی، کم ­آبی، بی­ اعتمادی، تبعیض، نابرابری و بی­ عدالتی غرق خواهیم شد و به نظر می­رسد برای رهایی توسعه پایدار استان از این بن­ بست، پیشنهاد پروژه عبوریا پوست­ اندازی از این چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه به چرخه مطلوب جوان­گرایی، تنها راه نجات و یک ضرورت بسیار مهم در انتخابات آینده این سه حوزه انتخابیه می­باشد.

  حضرت آیت­ الله ملک حسینی:

  خدواند تبارک و تعالی در کتاب آسمانی ما مسلمانان یعنی قرآن کریم فرمودند، روزی همه انسانها در محکمه عدل الهی قرار خواهند گرفت و هیچ دادرسی جز پرونده اعمالشان نیست و اگر اعتقاد راسخ به چنین امر الهی داریم همین را قاضی قرار دهیم و چقدر زیبا هم حضرتعالی فرمودید، خدا گواه است اگر به فکر رشد و توسعه استان نباشیم مسئولیم.

  ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ

  سوگند به قلم و آنچه می­نویسند.

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  16 نظر برای “خطاب به نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد: ضرورت عبور از چرخه معیوب مدیریتیِ پدرسالارانه استان”
  1. ناشناس گفت:

   مقاله خوبی بود..اما معالجه این درد کهنه راحت نیست..در واقع جناب ملک حسینی نیز اختیارات لازم برای اثرگذاری مستقیم در روند تعیین مدیران را ندارد و صرفا می تواند نصیحت یه استاندار کند..تقصیر بیشتر متوجه نمایندگان است و نقش انان در معالجه این درد تعیین کننده است

   1

   1
  2. رضایی گفت:

   واقعا برای استان از نان شب هم واجب تر است

   0

   0
  3. جوزاریان گفت:

   جناب حسینی نیک سلام. از مطلب به جا و زیبایتان سپاسگزارم. جناب حسینی نیک متاسفانه هر چند در بسیاری از مناطق کشور، نمایندگان مجلس موجب رشد و توسعه فراوان ان مناطق بوده اند، اما متاسفانه در استان کهیلویه و بویراحمد در اغلب موارد نمایندگان مجلس، نقش مسئول تقسیم غنایم داشته و مانع رشد و توسعه اقتصادی استان بوده اند. کافی است که یک آزمون همبستگی بین محل تولد کارکنان ادارات با محل تولد مدیر کل ادارت یا بین طایفه نمایندگان با طایفه مدیران کل یا بین جناح نماینده با جناح مدیران کل انجام بدهید تا به عمق فاجعه پی ببرید. ……………………..تا این وضعیت در استان حاکم باشد، امیدی به توسعه استان نخواهد بود.

   0

   0
  4. ناصر گفت:

   نمیگم درد رو نشناختی اما نسخه رو اشتباه پیچوندی
   جوری حرف میزنی که بنظر میاد جناب ملک حسینی از کره ای دیگ اومده و نقشی در این آشفته بازار نداره
   چشمها رو باید شست
   جور دیگر باید دید

   2

   0
  5. امید مردم گفت:

   ضمن تشکر از نویسنده محترم که با مطالعه و دانش دردهای این منطقه را به رشته تحریر دراورده است اما با ملاحظه این مطلب و برخی کامنت ها در تکمیل این مطلب ذکر چند نکته را لازم میدانم.ذکر این نکته لازم است که برخی از مشکلات کشور ساختاری بوده و مشترک همه مناطق است اما در استان ما مضاف براین مشکلات عمومی مشکلاتی نیز ناشی از بی تدبیری مدیران و متولیان امر است که مورد اشاره نوشته است

   ۱-در خصوص تاثیر گذاری علما و روحانیون بر تحولات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی هر منطقه شکی نیست .جناب حجه الاسلام ملک حسینی نیز از این قضیه مستثنی نیست.در رابطه قدرت قانونی و نفوذ شخصی نمایندگان ولی فقیه در استانها شکی وجود ندارد و از طرف دیگر جناب اقای ملک حسینی نماینده منتخب مردم در مجلس خبرگان هم هستند که از این حیث هم که شده بر ایشان لازم است در امور استان مداخله کنند.مثلا موضع گیری اخیر ایشان در خصوص سرمایه گذاری شرکت نفت در شهر یاسوج که با قاطعیت از این سرمایه گذاری حمایت نمودند به گونه ای که با این موضع گیری به همه حرف و حدیث ها پایان داده شد.

   ۲-.جناب اقای ملک حسینی در خصوص ایجاد پارک شرکت نفت در یاسوج فرمودند نمی شود به خاطر چند بوته شکم مردم گرسنه بماند.این حرف درستی است اما ای کاش ایشان در سایر موارد از جمله فساد اداری و سلطه خانوادگی و استخدامهای فامیلی و قبیله ای و قبیله سالاری سالاری در استان نیز موضوع گیری شفاف و قاطعی می کردند .ایشان نشان داد که از قدرت و نفوذ بالایی برخوردار است اما چرا ملاحظه می کنند معلوم نیست.
   ۳-این استان به لحاظ جبر طبیعت به اندازه کافی در مضیقه و تنگنا قرار دارد.متاسفانه جناح بازی و پارتی بازی و باند بازی بی حاصل نیز مزید بر علت گردیده و فضای این استان را به شدت یاس الود کرده است.مردم در چنان شرایط اقتصادی قرار گرفته اند که بعضا شناسنامه خود را با مبالغی پائین در اختیار دیگران قرار میدهند که با ان رای دهند نتیجه چنین انتخاباتی وجود نمایندگانی دلال صفت و پیمان کار مسلک است که به نمایندگی مردم به جای امانت به صورت کالا و وسیله ای می نگرد که باید حداکثر بهره برداری و سوئ استفاده از ان بشود.لذا با وجود چنین افرادی امیدی به توسعه این استان نیست.
   ۴-استاندار محترم استان که به یک سالگی حضورش در استان نزدیک می شود دردهای استان که مهمترین ان ضعف مدیران است را به خوبی بیان میکند .در سخنان ایشان موضوعاتی از قبیل باند بازی و رفیق بازی و خویشاوند سالاری و قبیله سالاری استخدام فله ای تنبلی مدیران و پارتی بازی موج می زند اما متاسفانه ایشان فقط حرف می زنن و نه تنها دردی از مردم دوا نمیکند بلکه نمک بر زخم انها نیز می پاشد به گونه ای که سخنان ایشان اسباب مضحکه خاص و عام شده است و درد مردم را تازه تر کرده است.
   ۵- جناب اقای ملک حسینی .در این مقاله معضلات اجتماعی و شرایط جغرافیای مفصل توضیح داده شد و استاندار که نماینده عالی دولت می بشد نیز به خوبی دردهای مدیریتی استان را بیان می کنند و بر انها صحه گذاشته اند .به قول علما مشکلات این منطقه اظهر من شمس است و مبرهن و واضح است.تا کی باید منتظر بود.منتظر چه کسی باید بود.چرا در مقابل این موارد سکوت فرمودید.نباید منتظر منجی بود.امروز منجی استان شما هستید در این مقطع تاریخی باید ملاحظه کاری و جانب احتیاط را کنار بگذارید شک ندارم قاطبه مردم این استان شما را همراهی خواهند کرد و باقی الصاحات شما خواهد بود.
   ۶-جناب اقای ملک حسینی شرایط به گونه ای است که حضرتعالی باید برای برون رفت از این وضعیت قدم جلو بگذارید و فضای جدیدی در این استان ایجاد کنید .موج سوم راه سوم و یا هر اسمی که باشد مهم نیست مهم محتوا است.بستری فراهم کنید که محوریت مدیریت استان نخبگان و اهل علم باشند نه پیمانکاران و رابطه بازان.۴۰ سال از انقلاب گذشته است هنوز مردم این استان با چند چهره تکراری روبرو هستند .جناب عالی یک چهره محبوب و اهل علم هستید به لحاظ مالی و اقتصادی نیز سالم هستید لذا برای پیش قراولی این جریان منعی ندارید .من به عنوان یک موکل با اینکه هیچ وقت به مرحوم پدر شما رای ندام اما به شما به دلایل پیش گفته به شما رای دام .شما به خوبی میدانید سکوت شما در این برهه حساسا تاریخی مسئوایت شرعی دارد و شرعا مسئولید فریاد بزنید ..چه بسیارند جوانانی که با هزارها امید در ازمون استخدامی شرکت می کننند اما دریغ از اینکه سرنوشت ازمون در جای دیگر رقم می خورد.مردم بیچاره دستشان به جائی بند نیست .امیدشان به حضرتعالی است . به قول شاعر
   مژده ای دل که مسیحا نفسی می اید که زانفاس خوشش بوی کسی می اید
   از غم هجر مكن ناله و فریاد كه دوش. زده ام فالی و فریادرسی می‌آید
   عاجزرانه استدعا داریم به این موضوع ورود کنید. قبل از اینکه کار به جاههای باریک کشیده شود و از امروز هم اوضاع وخیم تر شود .به قول سعدی

   سرچشمه شايد گرفتن به بيل. چو پر شد نشايد گذشتن به پيل

   این را هم بدانید سکوت در مقابل اتفاقات استان به منزله تاید ضمنی انهاست .به قولی
   ترحم بر پلنگ تیز دندان ستمکاری بود بر گوسفندان

   عزیزی فرمودند جور دیگر باید دید.بفرمائید جچور باید دید

   مهم این است که چه جور باید دید احتمالا :

   باید در مقابل ظلم و ستم و پارتی بازی موجود سکوت کرد.
   باید شاهد مسابقه چاپلوسی در بین مردم و مسئولین بود و سکوت کرد

   باید شاهد استخدام فله ای و خانوادگی و بی ضابطه بود و سکوت کرد
   باید شاهد رشد و پیشرفت افراد بی سواد و بی صلاحیت اما متملق بود و سکوت کرد
   باید در مقابل واگذاری پروژه ها به افراد خاص سکوت کرد و تایید کرد
   باید شاهد چپاول ثروت مردم در روز روشن بود و سکوت کرد
   باید شاهد تاراج منابع ملی و واگذاری عرصه های منابع طبیعی و معادن استان به نوچشمی ها بود و سکوت کرد
   باید شاهد اعطا وام های کلان به نورچشمی ها بود و سکوت کرد
   باید شاهد انزوای نخبگان و افراد خانوده دار و با صلاحیت و با اصالت اما غیر چاپلوس بود و سکوت کرد .
   باید شاهد حذف نخبگان از ازمونها و جایگزینی انها با بستگان بود و سکوت کرد.

   0

   0
  6. مجید حسینی گفت:

   سلام علیکم.به نکات جالبی اشاره کردند، سکوت اقای ملک حسینی در برابر رود خرسان، حمایت دو جانبه پیمانکاران و مسئولین از یکدیگر

   0

   0
  7. نوید گفت:

   بابا ایشون هم دنبال منفعت خودشه. متن رو بخونی می بینی که پر است از ……،مطالب غیرواقع بینانه و… باید برای اثبات حرفامون بتونیم سند بیاریم. شما که از تفکر نوگرایانه صحبت می کنید هنوز در عمق زمان مانده اید و الا از واژه هایی چون … استفاده نمی کردید.

   0

   0
  8. نوید گفت:

   بابا ایشون هم دنبال منفعت خودشه. متن رو بخونی می بینی که پر است از ……..ی،مطالب غیرواقع بینانه و… باید برای اثبات حرفامون بتونیم سند بیاریم. شما که از تفکر نوگرایانه صحبت می کنید نباید چنین متنی بنویسید پر از …

   0

   0
  9. باشت گفت:

   آگه ریشه یابی کنیم ریشه این تبعیض برمیگرده به ………….ولی فرزند ایشان تا حدودی اندک ازین تبعیض دست کشیدند ولی این کافی نیست باید اقدام جدی تر صورت بگیرد چون ایشان مورد حمایت مردم گچساران و باشت هم بوده …درود بر قلمتان جناب آقای حسینی نیک

   0

   0
  10. ناشناس گفت:

   احسنت (در حدتحلیل)
   درود بر حاج آقای بزرگوار

   0

   0
  11. ناشناس گفت:

   البته انتخاب هر دوره یک نماینده هم ساخت وپرورش رجل سیاسی ومدیریتیست در سطح کشور است که خوب وبد آن هم باید تحلیل شود

   0

   0
  12. ناشناس گفت:

   معمولا مکانیزم اجرای قوانین در خود قوانین است در همه جهان هم همینطوره وچیزی خلاف منافع واهداف نیست آنچه در اجرا قابل تآمل است آئیننامه های بعدیست که باید بجای عزل ونصب سیستم های اجرائی وعملیاتی کار بکنند مثل همین قوانین آب کشور که بسیار هم پیشرفته است وان شاءالله علیرغم مشکلاتی که پیش آمده همین سختی ها سبب خیرات شود وامید است اولین کشوری باشیم که با همین قانون بر کاهش نزولات ؛هرز منابع ؛وخشکسالیهائی بدتر از این فائق بیائیم

   0

   0
  13. هاشمی گفت:

   درود بر سید حسینی که همیشه دغدغه های بجایی دارند. جای ایشان در مدیریت کلان استانی خالی است.

   0

   0
  14. منتقد گفت:

   واقعا تنها راه همین است . آقای ملک حسینی اگر حمایت جوانان و مردم را در آینده میخاد بهتر است امروز از آنها حمایت کنند وحمایت یکرطفه فایده ای ندارد. باید دوطرفه باشد

   0

   0
  15. ناشناس گفت:

   دمت گرم از این قلم و بینش

   0

   0
  16. دریغ که چراغ بوستان سیبل عوامفریبان شده اند. هرکس بیشتر فهمید بیشتر عذاب خواهد کشید

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “فراتر از بحران”
 • تجلیل از دهیاران نمونه شهرستان چرام+تصاویر
 • کهگیلویه بزرگ ؛ سیاست مدارِ  سیاست زدهِ
 • جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
 • خودکشی چرا؟
 • نماینده کهگیلویه بزرگ:اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه ورزش اجرایی شود
 • مراکز خرید مهم استانبول در تور استانبول
 • آشنایی با گرجستان در تور گرجستان
 • در آنتالیا و تور آنتالیا از کجا خرید کنیم؟
 • نامه جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با خودکشی های اخیر در سطح استان
 • “تاجگردون استارت زد”
 • شبهای خوش فوتبالی برای ورزش گچساران در ماه رمضان+تصاویر
 • نشست کارگروه صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد/بی‌اطلاعی مدیران از میزان صادرات محصولات
 • رئیس و اعضای ستاد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان منصوب شدند
 • گزارشی از مبارزه با آفت ملخ در ۴۰ هزار هکتار ازمراتع گچساران+تصویر
 • مدیرکل فرهنگ و‌ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد: تصمیمی برای کاندیدا شدن نگرفته ام
 • خطاب به اصلاح طلبان گچساران و باشت؛ این “حوزه” نیاز به هوای تازه دارد
 • واکنش رئیس اداره برق لنده به خبر قطعی مکرر برق در شهرستان
 • رؤیای پیدا کردن گنج در کهگیلویه و بویراحمد سرابی بیش نیست
 • مطلبی پیرامون اظهارات مشاور رییس دولت اصلاحات درباره احسان دلاویز
 •