طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷ | کد خبر : 78666 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   شهرداری تهران و قوم لر   به قلم دکتر روح الله قابضی     یکی از موضوعاتی که این روزها در جامعه مطرح است انتخاب شهردار پایتخت است . اهمیت شهرداری تهران،وداع زود هنگام شهردار قبلی و تلاش احزاب و گروهها و حتی افراد برای انتخاب نامزد مورد علاقه خود و از […]

  فانوس زاگرس؛

   

  شهرداری تهران و قوم لر

   

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

   

  یکی از موضوعاتی که این روزها در جامعه مطرح است انتخاب شهردار پایتخت است . اهمیت شهرداری تهران،وداع زود هنگام شهردار قبلی و تلاش احزاب و گروهها و حتی افراد برای انتخاب نامزد مورد علاقه خود و از طرفی مدل چند مرحله ای و پیچیده شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار و مداخلات بیرون شورا باعث شده است که این موضوع در جامعه با حساسیت زیادی دنبال شود . یکی از افرادی که در یک فرایند طبیعی و کاملا دموکراتیک به مرحله فینال این ماراتن حساس رسیده است جناب اقای مهندس افشانی از قوم غیور لر و استان کهگیلویه و بویر احمد است.

   

  مقدمتا این موضوع را عرض کنم که عمیقا اعتقادی به تعصب و سهمیه بندی قومیتی ومنطقه ای در مدیریت کشور نداشته و ارتباط نزدیکی هم با جناب اقای مهندس افشانی ندارم . از طرف دیگر با توجه به انتقادی که به عملکرد مدیران ملی هم استانی و مجموعه مدیران لر زبان دارم قصد ورود به این موضوع را نداشتم اما ملاحظه برخی بی انصافیها و تحریف ها و سخنان خلاف واقع از ناحیه برخی افراد و سایتها مرا بر ان داشت تا در استانه انتخاب شهردار تهران و جهت ثبت در تاریخ مطالبی را مطرح کنم.کما اینکه در جریان استانداری فارس هم وقتی ان حرکت زشت و ناشیانه از ناحیه نمایندگان وقت استان فارس در مجلس صورت صورت گرفت به دفاع از ایشان و قوم لر پرداختم.

   

  به نظر می رسد که موضوع از روند عادی و معمول خود خارج گردیده و برخی مداخلات بیرونی در صدد اعمال نفوذ و تغییر جهت فرایند طی شده و مورد توافق قبلی است.شاهد این مدعا برخی اظهار نظرهای افراد بیرون شورا و محتویات برخی سایت های خبری است.در این راستا پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در مطلبی که بیشتر به عقده گشائی شبیه بود تا تحلیل، ضمن بیان برخی مباحث بی ربط و حاشیه ای و برخی انتقادات به اصلاح طلبان و شورای شهر و همچنین برخی عبارات و اصطلاحاتی که به هیچ عنوان شایسته یک سایت خبری و تحلیلی نیست و حقیر هم به احترام خوانندگان از ذکر انها خودداری می نمایم مطالبی را در خصوص کاندیداهای شهرداری تهران مطرح کرده بود.در حالی که معتقدم کار رسانه ای مستلزم حفظ شان و حرمت افراد است .

   

  از طرف دیگر برخی مطالبی که در این تحلیل امده است ورود به حیطه شخصی افراد مذکور و شایسته برخورد قضائی نیز هست.فارغ از اینکه این دو برادر بزرگوار کاندیدای شهرداری هستند یا نیستند ، یا شخصیت ملی هستند یا نیستند. ایا به عنوان یک برادر مسلمان شایسته چنین برخوردی هستند. مطلب منتشره در این سایت ضمن ارائه تعریفی از شخصیت ملی به این موضوع اشاره داشت که کاندیداهای نهایی شهرداری از جمله مهندس افشانی شخصیتی ملی محسوب نمی شود و از سوابق اجرایی لازم برای تصدی شهرداری تهران برخوردار نیستند .

   

  ابتدا جهت یاداوری خلاصه ای از اهم سوابق جناب اقای مهندس افشانی را بیان میکنم و بعد توضیحاتی عرض نموده و سئوالاتی از این سایت محترم و طراحان پشت صحنه این مطالب سخیف مطرح می کنم.ایشان در گذشته معاون عمرانی استانداری های خوزستان و سمنان و کهگیلویه بویراحمد ،معاون عمرانی وزیر اموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ،استاندار فارس و هم اکنون نیز معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور می باشند.

   

  علاوه بر این به لحاظ سیاسی نیز عضو شورای مرکزی یکی از احزاب مطرح کشور هستند.اگر با دقت نگاه شود تمام این مسئولیتهای اجرائی ایشان دقیقا در رابطه با موضوع شهرداری است.اگر استاندار یا معاون وزیر پست ملی نیست. شما لطف کنید پست های ملی را معرفی کنید تا مردم هم بدانند.از این سایت محترم این سئوال مطرح می شودکه منهای اقای دکتر نجفی که چند ماهی بیشتر شهردار نبودند کدام یک از شهرداران پس از انقلاب تهران از این همه سابقه کاری کلان و مرتبط با شهرداری برخودار بوده اند. همگان براین موضوع واقفند که پس از انقلاب تا کنون موفق ترین شهردار تهران جناب اقای کرباسچی بوده است که بالاترین پست قبلی ایشان استانداری اصفهان بوده است.

   

   

   

   

  حالا چه اتفاقی افتاد که افشانی با این همه سوابق مدیری ملی محسوب نمی شود.ظاهرا در خصوص پستهای ملی هم ابتدا باید به شاغل پست نگاه کنیم که از کدام باند و گروه و قبیله و منطقه و نزدیک به کدام شخص است بعد ملی بودن ان مشخص شود.ظاهرا ملاک و معیار بودن منافع افراد و گروههاست نه محتوا و ماهیت واقعی پست ها و مناصب .با نگاهی سطحی و اجمالی به این موضوع مشخص می شود که در این میان موضوع اصلی احراز سابقه و شایستگی و صلاحیت نیست بلکه موضوع از قرار دیگری است.چون شواهد و قرائن ان در جاهای دیگر هم دیده می شود.در خصوص شهرداری تهران نیز از نظر بعضی ها ملاک انتخاب شهردار موارد دیگری است واحتمالا منافع افرادی یا گروهی در خطر افتاده که سایت مذکور بی محابا به چنین تحلیلی دست زده است .پای منافع کدام گروه و باند در میان است که این پایگاه خبری این گونه به بد اخلاقی رسانه ای روی اورده و حرمت افراد را زیر پا گذاشته است. البته محتویات این سایت به همراه برخی اظهار نظرات افراد بیرون شورا حکایت از زد و بند های جدیدی در انتخاب شهردار تهران است که امیدواریم صحت نداشته باشد.

   

  متاسفانه یکی از مصیبت هایی که بلای جان نظام مدیریت اجرائی کشور گردیده و به نظرم عامل اصلی ناکار امدی نظام اداری نیز هست بحث خویشاوند سالاری و رفیق بازی و فقدان شایسته سالاری در مدیریت اجرائی کشور است.امروز در نظام مدیریتی ما بسیاری از مناصب مهم که دست کمی از شهرداری تهران ندارند دست افرادی است که هیچ گونه صلاحیتی ندارند اما چون باند و گروه و رسانه و صدای بلند دارند کسی متعرض انها نیست.چرا سایت انتخاب و دیگر افرادی که این روزها دایه مهربان تر از مادر شده اند در خصوص پیرمرد سالاری و خویشاوند سالاری حاکم بر مدیریت اجرایی کشور اعتراض نمی کنند.حالا که فردی پاک دست و متخصص و با داشتن تمام فاکتور های لازم برای شهرداری تهران مطرح هست صدای اعتراض انها بلند شده است.تنها گناه افشانی ،پاک دستی،نجابت ،متانت، ساده زیستی و عدم ورود به بازی ها و زد و بندهای کثیف قدرت و ثروت و نداشتن صدای بلند است.شاید از نطر بعضیها شایستگی و لیاقت و پاکدستی در نظام مدیریتی اجرائی کشور خلاف جهت شنا کردن بوده و تعجب اور باشد و اعتراضشان به این علت باشد.اگر این باشد باید به انان حق داد.متاسفانه شنیده می شود عده ای از حامیان بیرونی شورا که نتوانسته اند فرد مورد نظر خود را به شورا تحمیل کنند در صدد بر هم زدن قواعد بازی هستند و سعی دارند گزینه های جدیدی را مطرح کنند.

   

  اما اصلاح طلبان حاکم بر شورا و حامیان بیرونی انها باید بدانند حال که انتخاب شهردار به این مرحله حساس رسیده است باید به قواعد بازی که خود طراحی کرده اند پایبند باشند. باید به گونه ای رفتار کنند که منافع مردم بر منافع افراد و گروه های سیاسی ترجیح داده شود.در این ازمون پیش رو مردم به دقت رفتار انها را نظاره گر هستند و هر گونه رفتار خلاف واقع انها در پیشگاه ملت ثبت و ضبط خواهد شد.انشا اله با خرد جمعی و مبنا قرار دادن شایستگی و صلاحیت شاهد تکرار خاطره ناخوشایند مردم از شورای یک دست اصلاح طلب اول تهران نباشیم .

   

  موضوع دومی که در همین سایت محترم مطرح شد اشاره ای به کاندیداهای شهرداری و حامیان انها بود . به این صورت که حامیان جناب اقای افشانی را صرفا محدود به جریان لرها دانسته بود و تلویحا اشاره شده بود که انتخاب شهردار تهران به سطح قومیتی تنزل پیدا کرده است. از طرف دیگر یکی از اعضای شورای شهر تهران مدعی شده بود که در صورت انتخاب افشانی نگران تک لهجه ای شدن شهرداری هستیم.

   

  در این خصوص ذکر چند مطلب جهت تنویر افکار عمومی و لر تباران عزیز به خصوص مدیران لر تبار از هر منطقه و مقامی لازم است.اول اینکه به نظر می رسد مدتی است عده ای حرکت سازمان یافته ای علیه لرها و با هدف حذف انها از عرصه مدیریت اجرائی کشور شروع کرده اند .

   

  اگر به خاطر داشته باشید در ماجرای فیش های نجومی با ان همه سر و صدائی که در کشور ایجاد شد تنها یک مدیر برکنار شد و ان هم یک لر زبان بود که اتفاقا از نظر قانونی مشکلی برای دریافت حقوق نداشت.ایا واقعا تمام ماجرای فیش های نجومی به همین یک نفر ختم می شد.دوم اینکه در صداقت و شرافت و مردانگی قوم لر و نقشی که در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی داشته اند شکی نداریم.

   

  از همه اینها که بگذریم شهر تهران متعلق به هیچ قوم و قبیله ای نیست. تهران پایتخت ایران و متعلق به همه اقوام است .هر انسان شایسته از هر قومی می تواند مدعی شهرداری تهران باشد .از طرف دیگر مجموع زاگرس نشینان در تهران نیز عدد کمی نیستند .جمعیت قابل توجهی در تهران هستند. در مجموع وجود یک شهردار لر در تهران امتیاز خاصی نیست که اینگونه باعث بر افروختگی بعضیها گردیده و بازی انها را به هم زده است.

   

  موضوع دیگری که قابل تامل است و مظلومیت قوم لر را دو چندان میکند به مدیران فعلی لر زبان در کشور برمی گردد .من با تجربه مختصری که دارم معتقدم در بین تمام قومیتها مدیران لر زبان با اینکه بعضا در ارکان مهم کشور نیز قرار داشته اند کمترین توجه را چه از نظر سرمایه گذاری مولد در منابع فیزیکی و چه از نظر منابع انسانی به قوم و منطقه خویش داشته اند و در مجامع مختلف نیز بارها به این موضوع اشاره داشته ام.این یک ادعا نیست بلکه واقعیتی است که نشانه های ان هم توسعه نیافتگی و محرومیت و فقر و بیکاری موجود در مناطق لر نشین و به عبارتی زاگرس نشین است.در این خصوص به ذکر خاطره ای ار مرحوم ایت الله ملک حسینی می پردازم .شنیدم در دیدار با اقای محسن رضائی جمله ای را به ایشان گفتند که در درد دل همه ماهاست و خود گویای مظلومیت و ضعف عملکرد مدیران ملی ماست.گرچه ایشان به شوخی گفتند اما در ورای این شوخی واقعیات تلخی نهفته است.ایشان به جناب اقای رضایی گفتند لرها در جنگ خیلی زحمت کشیدند اما بعد از جنگ شما درجات سرداری و سرتیپی را دادید به اصفهانیها و تهرانیها و درجات گروبانی و استواری را دادید به کهگیلویه بویر احمد ها و لرها.یا فرزند ایشان حجه الاسلام سید شرف الدین ملک حسینی در دیدار یکی از مسئولان کشور وقتی طرف مقابل ، قوانین بالادستی را مانع سرمایه گذاری در استان بیان کرد اشاره کرد که شمشیر قانون وقتی به لرها می رسد حسابی گردن می زند.

   

  در حال حاضر هم عملکرد مدیران ملی لر زبان به گونه ای است که مورد انتقاد هم شهریان خود نیز هستند و انتظار دارند در مجموعه تحت مدیریت خود از توان و ظرفیت هم استانیها استفاده بیشتری بشود اما متاسفانه در روی دیگر قضیه بعضیا نگران تک لهجه ای شدن شهرداری تهران هستند .سوم از مدعیان قوم گرائی لرها درخواست می شود عملکرد مدیران لر زبان در مقایسه با مدیران از قومیتهای دیگر را در سازمان های تحت مسئولیت با هم مقایسه کنید .این مقایسه را با گیلانیها و اصفهانیها و اذریها انجام دهید ببینید چه نتیجه ای گرفته می شود.در زمینه مدیریت اتوبوسی که در کشور ما متاسفانه کم نیست عملکرد مدیران ملی لرزبان را با دیگران مقاسه کنید.

   

  عملکرد برخی قومیتها در برخی سازمانها به گونه ای بوده که تمام مناصب سازمانی از بالا تا پایین به بستگان و هم شهریان رئیس سازمان مربوطه اختصاص یافته است .ایا در مورد مدیران لرز زبان نیز چنین است.بعضا حتی یک منشی هم با خود به سازمان مربوطه نبرده اند. این هم از مظلومیت لرها و ظلم مضاعف در حق انان است.از یک طرف متهم به قوم گرائی هستند از طرفی هم اوضاع واقعی چنین است.در طول ۴۰ سال گذشته استان های لر نشین به ازمایشگاه تربیت مدیر برای سایر مناطق و قومیت های کشور تبدیل شده بود و صدها مدیر ارشد استانی از استانها و مناطق و قومیت های دیگر در این استان مدیریت کردند و هیچ فردی متعرض انان نشد. اما امروز که یک فرد از قوم لر صرفا با داشتن شایستگی و لیاقت و طی کردن پله کانی و غیر اسانسوری مناصب مدیریتی در استانه ورود به شهرداری تهران قرار دارد صدای اعترض برخیها بلند شده است.به هر حال ظاهرا قرار است این داستان هم یک شنبه تمام شود. امیدواریم ختم موضوع به گونه ای باشد که شاهد حضور مهندس افشانی در شهرداری تهران باشیم.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  5 نظر برای “شهرداری تهران و قوم لر”
  1. زاگرس گفت:

   همانطور که در متن هم اشاره شده دستهایی در کار است که این اتفاق نیفتد.باید تا فردا صبر کرد و دید اعضای شورا چند مرده حلاجن

   0

   0
  2. جنگل گفت:

   احسنت دکتر قابضی عزیز
   که واقعا دلسوز قوم لر بوده اید همیشه

   0

   0
  3. گچساران گفت:

   بعید است اجازه دهند یک لر شهردار تهران بشه

   0

   0
  4. مخاطب گفت:

   عالی ست متعالی بگردان انشاء اله مهندس افشانی پیروز میدان است

   1

   0
  5. ناصر گفت:

   همیشه سراپا تناقضی
   این ره که میروی به ترکستان هم نیست به خارستان میرود

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “رای ناجوانمردانه” و “دفاع ناجوانمردانه”
 • واکنش و انتقاد وکیلی از اظهارات تاجگردون؛ برچسب سیاسی به مخالفین، شیوه جوانمردانه‌ای برای دفاع نیست
 • واکنش مسئول دفتر نماینده کهگیلویه بزرگ به خبر منتشر شده در فانوس زاگرس
 • پیام تبریک مدیر بهداشت و درمان لنده به سیدکامل تقوی نژاد
 • لکنت زبان جامعه برای بیان دیدگاه‌هایش باید از بین برود/ مسئولان به جای پاسخگویی به توجیه بسنده می‌کنند/ می‌خواهیم در چارچوب نظام قدم برداریم
 • سد شاه قاسم در یاسوج جان دوباره گرفت+تصاویر
 • تجلیل از معلم دیشموکی که روزی ۸ بار دانش‌آموزان را از رودخانه خروشان عبور می‌دهد
 • شنیده ها ؛ ایجاد شکاف در تشکیلات نماینده کهگیلویه بزرگ
 • کشف ۱۲۷کیلوگرم مواد مخدر در گچساران
 • قاچاق دام زنده و بازار رها شده گوشت در کهگیلویه و بویراحمد ؛ قیمت گوشت ۸۵هزارتومان
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی  معاون توسعه وزارت بهداشت شد+جزییات
 • گشایش خانه مهر در کلینیک مددکاری اجتماعی بهزیستی گچساران+تصاویر
 • بوی تفرقه در گچساران و باشت می آید!!
 • کشف احشام قاچاق در گچساران
 • مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج برگزار می‌شود
 • گشت و گذار “تاجگردون” در دیار علیمراد جعفری /اگر نگویند این طرح ها را ماقبلا پیشنهاد داده بودیم؟!+تصاویر
 • شکست تیم صدر نشین هندبال کشور مقابل تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت
 • بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی می‌شود
 • احتمال حضور سید باقر موسوی در انتخابات آینده مجلس
 • پزشک کهگیلویه و بویراحمدی بعنوان نامزد نهایی رئیس کلی نظام پزشکی کشور انتخاب شد+جزییات
 •