طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷ | کد خبر : 78637 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   عصر نوزدهم اردیبهشت ماه در روزی که گرد و غبار شدیدی اکثر شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد را فرا گرفته بود و بارش باران آغاز شده بود به اتفاق دوستان تصمیم گرفتیم به دهدشت برویم و با یک قطب مهم اصلاح طلبان حوزه کهگیلویه بزرگ به گفتگو بنشینیم تا از برخی دلایل […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

  عصر نوزدهم اردیبهشت ماه در روزی که گرد و غبار شدیدی اکثر شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد را فرا گرفته بود و بارش باران آغاز شده بود به اتفاق دوستان تصمیم گرفتیم به دهدشت برویم و با یک قطب مهم اصلاح طلبان حوزه کهگیلویه بزرگ به گفتگو بنشینیم تا از برخی دلایل انشقاق اصلاح طلبان این حوزه مطلع شویم.

   

  گفتگو با محمود منطقیان ۶۵ ساله ، معلم بازنشسته و چهره سرشناس اصلاح طلب حوزه کهگیلویه بزرگ که از زمان حضور بهرام تاجگردون در کهگیلویه تاکنون همواره در انتخابات های این حوزه نقش موثری ایفا کرده است.

   

  اما موضوعی که بیشتر ما را ترغیب به انجام این گفتگو کرد، سوال بی جواب اکثر اصلاح طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص حوزه کهگیلویه بزرگ بود.

   

  چگونه است علیرغم قابلیت ها و ظرفیتهای بالقوه جریان اصلاح طلبی و پایگاه قوی اصلاح طلبان در حوزه کهگیلویه این جریان سیاسی بعد از بهرام تاجگردون تاکنون نتوانسته در انتخابات این حوزه قدرت نمایی کرده و نماینده ای از این طیف به مجلس بفرستد.

   

  همه جواب اولیه این سوال را “دوگانگی منطقیان و لاهوتی ” دو قطب اصلاح طلبی از دو بخش مختلف این حوزه را دلیل اصلی عدم موفقیت اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ می دانند.

   

  در این گفتگو که در دو بخش تقدیم مخاطبان میشود سعی شده از دلایل این انشقاق و دوگانگی رمزگشایی شود ضمن اینکه سعی می شود در آینده ای نزدیک با قطب دیگر اصلاح طلبان کهگیلویه یعنی سید قادر لاهوتی به گفتگو بنشینیم و گفته ها و نظرات ایشان را در این خصوص جویا شویم.

   

   

  بخش اول گفتگوی اختصاصی فانوس زاگرس با محمود منطقیان را در ذیل می خوانیم:

   

   

   

  جناب منطقیان :در حوزه اصلاح طلبی کهگیلویه بزرگ به بحث طیف منطقیان و لاهوتی بر می خوریم..ریشه اختلافات جنابعالی و اقای لاهوتی کجاست؟

   

  تا زمانی که آقای حاج بهرام تاجگردون کاندیدای اصلاح طلبان حوزه کهگیلویه بود ما وجناب آقای لاهوتی کنار هم برای پیروزی وی تلاش می کردیم واختلافی درکارنبود. تا اینکه در دوره آخری که حاج بهرام قرار بود کاندیدا شود متوجه شدیم که آقای لاهوتی کمی فاصله گرفته است وبااکراه در جلسات شرکت می کند.آن سال مجلس تصویب کرد که شهرستانهای گچساران و کهگیلویه دو حوزه جداگانه شودوهرحوزه برای خود یک نماینده داشته باشد. آقای تاجگردون درحوزه گچساران کاندیداشدودرحوزه کهگیلویه اصلاح طلبان باید کاندیدای دیگری برای خود معرفی می کردندومامانده بودیم که بانظرسایردوستان همفکرچه کسی رابرای کاندیدای آن دوره مشخص وبه جریان فکری معرفی کنیم.

  در آن زمان آقای رضا توفیقی فرماندار کهگیلویه بود،حس کردیم جناب لاهوتی فاصله خود را از جمعی دورتروبه جمعی نزدیکتر می کند وبه نظرمی رسید که کدورتی دردل دارد.خلاصه مانده بودیم چه کارکنیم و هیچ جایگزینی برای حاج بهرام تاجگردون تعیین نکرده بودیم و تصمیمی هم نگرفته بودیم،نیاز به رایزنی وهمفکری داشتیم.در این حین باخبر شدیم که آقای لاهوتی با خواص مورد نظر خود یک جلسه تشکیل داده و اعلام کاندیداتوری کرده است و این در حالی بود که در آن جلسه بنده وآقایان رضا توفیقی،مهندس طاهری و جمعی از فعالان جریان اصلاح طلبی کهگیلویه حضورنداشتیم و از موضوع وقصدجناب لاهوتی بی اطلاع بودیم و چه بسا اگر دعوت می کرد ماهم ایشان را یاری وحمایت می کردیم.باتوجه به اینکه آقای لاهوتی باماهیچ رایزنی برای نامزدی خودبرای نمایندگی مجلس نکرده بود،بعد از مدتی نشستی بین ما برگزار گردیدو بحث شد که چه کسی برای نمایندگی مجلس کاندیدا شود. دوستان روی بنده وآقای رضا توفیقی نظر داشتند که نهایتا قرعه بنام بنده افتاد.در آن انتخابات موحد اول ،بنده دوم و جناب لاهوتی سوم شد و از آن زمان تاکنون اختلافات و دو طیفی بین اصلاح طلبان کهگیلویه بوجود آمده است.
  واین مهم است که دوستان اصلاح طلب بدانندکه سازجدایی ازچه زمانی وچرا و ازچه جانبی نواخته شد… امیداست که پایان خوشی درراه باشدوهمه ما دست دردست هم راه اصلاح جامعه رادرپیش گیریم…..

   

   

   

   

   

  اگر در انتخابات آتی کهگیلویه بزرگ فرد قوی و شناخته شده ای کاندیدای اصلاحات کهگیلویه بزرگ شود اما از طیف لاهوتی باشد آنوقت شما حاضر به حمایت همه جانبه از وی خواهید بود؟

   

  ابرازنظردراین باره هنوز زوداست.”چه فرداشودفکرفرداکنیم”
  درهرشرایطی بادوستان شاخص وهمفکر رایزنی خواهیم کرد وباتوجه به شرایط زمانی عمل می کنیم.درهر
  زمانی نامزدموردنظربایددارای شایستگی لازم وشانس رای آوری وقبولی بالاومورد اعتمادواستقبال جمعی باشد.

   

   

  جناب منطقیان در انتخابات مجلس دهم شما روز رای گیری به یاسوج رفتید و حاضر به ماندن در کهگیلویه و حمایت از کامرانی اصلاح طلب نشدید،آیا چون کامرانی از طیف لاهوتی بود حاضر به حمایت از وی نشدید؟

   

  در این قضیه چند مسئله وجود داشت ، اول و مهمترین دلیل این بودکه برای بنده باتوجه به شرایط موجود یقین حاصل شده بود که جناب کامرانی در مقابل دو کاندیدای شناخته شده دیگر رأی بسیارکمتری خواهد آورد و تلاش بسیارماهم به جایی نخواهد رسید و دلیل اصلی آن هم ناشناخته بودن آقای کامرانی ومدت کوتاه برای تبلیغات انتخاباتی بود.آقایان موحدوهاشمی دوچهره شناخته شده بودندکه ازمدتهاپیش تلاش وتبلیغات خودراآغازکرده بودندواقشاری ازمردم حوزه رابه سوی خودجذب کرده بودندوپیشی گرفتن آقای کامرانی ازهریک ازآن دوامکان پذیرنبود.به همین دلیل بنده نمی خواستم خودرا درگیرانتخاباتی کنم که شکست وباخت درآن ازپیش آشکاربود.به نظربنده دردورگذشته هیچ چهره شاخصی دیگری هم نداشتیم که حضورش درانتخابات منجربه پیروزی شود..روی این اصل بنده درانتخابات کهگیلویه واردنشدم وراه بی طرفی درپیش گرفتم وتاسه روزپس ازرای گیری دریاسوج ماندم.

  البته موارد دیگر هم وجود دارد که ترجیح می دهم درباره آنهاصحبت نکنم.

   

   

   چرا اختلاف شما و جناب لاهوتی فرسایشی شده و مشکلات را حل و فصل نمی کنید؟خیلی ها معتقدند اختلاف شما دو نفر عامل اصلی شکست اصلاحات در کهگیلویه بزرگ بوده است.

   

  بنده چندین مرتبه درحضوردوستان آقای لاهوتی پیشنهاد داده ام که با حضور مجموعه ای از دوستان اصلاح طلب نشستی بگذاریم وازآقای لاهوتی وبنده برای پاسخگویی به پرسشها دراین نشست دعوت شود و در خصوص ریشه اختلاف درجریان، در جمع حاضر پرسش وپاسخ به عمل آید و آنان داوری کنند و هر کدام دلایل خود را بگوییم.حتی اخیرا یکی از دوستان داوطلب شدند نشستی در یکی از دانشگاه ها برگزار کندتااین پیشنهادعملی شوداماتاکنون استقبالی ازجانب جناب آقای لاهوتی نشنیده ایم .امیداست این نشست عملی شودتاباریشه یابی شکل گیری اختلاف روش درجریان،راه حل مناسبی برای همدلی و وحدت پیداکنیم.

   

  دلیل نپذیرفتن پیشنهاد شما از سوی جناب لاهوتی چه بود؟

   

  دلیل را بهتر است از خود ایشان بپرسید. اما بدانیدکه هرزمان آقای لاهوتی صلاح بدانند بنده برای پاسخ گویی وگفتگو درباره ریشه یابی اختلاف موجود وپیداکردن راه حل مناسب برای وحدت وهمنوایی آماده ام.

   

  جناب منطقیان آیا می توان یکی از دلایل ایجاد انشقاق اصلاح طلبان کهگیلویه را نگاه منطقه ای دانست(شما از حوزه مرکزی کهگیلویه و اقای لاهوتی از حوزه ثلاث کهگیلویه هستند)؟؟؟؟

   

  این نظریکی ازعوامل اثرگذارمی تواندباشدونمی توان آن رانادیده گرفت.بافت منطقه ای وقومی تااندازه ای به اختلاف فرهنگی می انجامدوقابل اعتناست.البته درمیان حامیان بنده وآقای لاهوتی ازاهالی همه مناطق واقوام وجودداشت گرچه نقش وحضور اقوام دربرخی مناطق پررنگ تربود.

  امابه نظربنده اختلاف اصلی درنگاه فکری وخصائل روحی و شخصیتی است ودانایان بهتردانند.

   

   

  بخش دوم این گفتگو به زودی منتشر می شود.

   

  گفتگو و عکس؛احسان دری/اکبرکرمی آبدهگاه/سجادتقی پور

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  14 نظر برای “در گفتگوی محمود منطقیان با فانوس زاگرس مطرح شد :دلایل انشقاق اصلاح طلبان کهگیلویه/دوگانگی منطقیان و لاهوتی/منطقیان:برای وحدت و همنوایی آماده ام”
  1. بیراحمد گفت:

   بهتر است این دو بزرگوار اختلافات را کنار بگذارند

   0

   0
  2. گچساران گفت:

   بعد از اینکه موضوع کهگیلویه را حل کردید موضوع گچساران را هم حل کنید

   1

   0
  3. گودرزی گفت:

   الله اکبر از تناقض گویی
   چون کامرانی فبول نمی شد حمایت نمی کردی پس چرا وقتی خودت نمی توانستی قبول بشی صادقانه کنار نکشیدی

   1

   1
  4. ناشناس گفت:

   به نظر میاد بشه به وحدت رسید

   1

   1
  5. علی یار گفت:

   از این دو بزرگوار استدعا دارم که این تفرقه کنار بذارید تا ما هم یکبار پیروز شویم و هی شاهد پیروزی ادم های بیسواد مثل بزرگواری وهاشمی وموحد نباشیم

   1

   1
  6. شهروند گفت:

   خودبزرگ بینی وتکبر این دو باعث شکست اصلاح طلبان شده بهتر است مردم قید هر دوی اینها رابزنند چون تاریخ مصرفشون تمام شده

   0

   1
  7. ناشناس گفت:

   مگه اقای منطقیان به اقای هاشمی رای نداده بود چرا میگید اصلاحالات

   1

   1
  8. اصلاح طلب گفت:

   جناب منطقیان باهمه بزرگی حافظه ای بسیار ضعیف دارند وشدیدا تو
   است مارا به خیر ایشان لاهوتی نیست
   اگر دقت کنید درتک تک پاسخ های ایشان ……….وجود داره
   اگه باور نمی کنید یه مصاحبه با استاد موسی اخلاقی بگیرید وهمین سوالات رو ازش بپرسید

   0

   2
  9. امیرحسین گفت:

   بازهم خواهیم گفت درود بر این دو آموزگار اصلاحات منطقی و لاهوتی

   0

   0
  10. اذری گفت:

   هردو با عدل بودید.

   0

   0
  11. حمید گفت:

   جناب آقای منطقیان اولا خودت دوبار کاندید شدی رأی نیاوردی اگر تو لیدر اصلاح طلبان بودی به تکلیف عمل می کردی ؟ شما بخاطر خصلت ناسیونالیستی وقوم گرایی که در ژنتان وجود دارد از زیر بار تکلیف شانه خالی کردی ؟ جوابتان از اینکه می دانستی کامرانی شکست می خورد بسیار کوته فکری وبچه گانه است زیرا اگر حس اصلاح طلبی داشتی چه کاندیدت رای بیاورد چه نیاورد به تکلیف عمل می کردی؟ شما درپشت پرده ویا با چراغ خاموش تمام مردم رابه رای دادن به کاندید پیروز ضد اصلاحات ترغیب کردی مردم سطح اگاهی سیاسی شان بالاست وخوب می فهمند . آقای کامرانی با همین چندروز تبلیغات وگمنامی ۲۸۰۰۰ رای آورد که جای خوشبینی به آینده بوده است .

   0

   0
  12. بزمی گفت:

   بنده اصلاح طلب نیستم اما از تناقض گویی نفرت دارم . یکی از مواردی که آقای منطقیان ترجیح دادند درباره آن صحبت نکنند بهمئی بودن جناب آقای دکتر کامرانی بودند چون از صحبت پایانی ایشان که بخش مرکزی و ثلاث را پیش کشیدند کاملاً هویداست

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بخشدار پاتاوه منصوب شد
 • کلیساها اروپا و روسیه در تورهای اروپا و روسیه
 • گردشگری در منطقه اوبود در تور بالی
 • کمبودهای تنها بیمارستان باشت
 • شهردار باشت به سیم آخر زد / انتقاد شدید از مسولین دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و برخی پزشکان /موسوی: نگذارید بیش از این حقوق مردم باشت ضایع شود/شهردار باشت: آه و نفرین مردم گریبان مسولین بی کفایت را میگیرد
 • تسهیل‌گر بنیاد برکت ، طی ۳ماه در روستاهای محروم کهگیلویه ۳۰۰ طرح اشتغال‌زایی ایجاد کرد
 • پالس‌های تنهایی روحانی
 • صیغه یابی اینترنتی در کهگیلویه و بویراحمد!متهم دستگیر شد+جزئیات
 • اولین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهمئی در سال ۹۸ برگزار شد
 • مسابقات فوتسال دسته جات آزاد جام رمضان در سطح شهرستان گچساران آغاز شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین شد
 • رییس شورای شهر باشت ، ریاست کمیته امداد این شهرستان را نپذیرفت+جزییات
 • انتقاد یک دانشجو از وضعیت آموزشی دانشگاه علمی کاربردی گچساران
 • نامه جنجالی مدیر کل سابق تحول اداری استانداری کهگیلویه و بویراحمد به مدیرکل امور بانوان
 • سرزمینی رویایی در کهگیلویه و بویراحمد/ دامنه های زیبای کوه خامی+تصاویر
 • کرم جانی پور:امیدوارم مهدی روشنفکر به نتیجه نهایی شورای مرکزی اصولگرایان تمکین کند
 • حریق در جنگل ها ؛ پیشنهادات و راهکارها
 • تاخیر در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران کهگیلویه به ۲۲ ماه رسید
 • کشته شدن دو نفر در حادثه رانندگی جاده یاسوج به اصفهان+عکس
 • نقدی بر اظهارات نسنجیده و نابخردانه شهردار چرام درباره نماینده کهگیلویه بزرگ
 •