طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷ | کد خبر : 77881 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ واكاوي رفتار ملي تاج گردون در مجلس دهم و حوزه انتخابيه اش به قلم سید مصطفی خادمی   دولت نسبتا مطلوب تاج گردون در دوره نهم مجلس توسط مردم برگزيده شد و تاج گردون  و ياران اقليتش كه در دوره نهم توانسته بودند نقش خود را در مجلس اصولگرا را نسبتا خوب ايفاء […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  واكاوي رفتار ملي تاج گردون در مجلس دهم و حوزه انتخابيه اش

  به قلم سید مصطفی خادمی

   

  دولت نسبتا مطلوب تاج گردون در دوره نهم مجلس توسط مردم برگزيده شد و تاج گردون  و ياران اقليتش كه در دوره نهم توانسته بودند نقش خود را در مجلس اصولگرا را نسبتا خوب ايفاء كنند به يكباره  نقش اكثريت پيدا كردند و او و ياران همفكرش در راي اعتماد مجلس اصولگرا به كابينه پيشنهادي نقش برجسته اي داشتند.

  اين يادداشت به واكاوي رفتار ملي و محلي او پس از دولت روحاني و بخصوص مجلس دهم  ميپردازد و اينكه چرا او بيش از آنچه كه تصور ميرفت رفتارهاي خاص از خود نشان داده و چرا برخي از جريانات فكري و بخصوص اشخاص خاص در جريان اصلاح طلبي و اعتدال نسبت به او حساسيت بيش از حد نشان ميدهند.

   

  در اين يادداشت سعي شده برخي از موضوعات را از خود او سوال كرده تا نقل قول غيرمستقيم صورت نگرفته و در عين حاليكه انتقادهاي ملي و محلي او در اين يادداشت طرح مي شود مواضع او هم گفته شود.

   

  حضور تاج گردون در مجلس دهم :

   

  او در مجلس نهم چه در سطح ملي و چه در سطح محلي كارنامه نسبتا درخشاني داشت. حضوردر مهمترين كميسيون مجلس انهم به عنوان رييس كميسيون و با حضور برخي از

   

  بزرگان اقتصاد كشور  همچون مصباحي مقدم،احمد توكلي،نادران،عبدالهي،قادري،احمدي،قوامي و ديگر نمايندگان برجسته سياسي اجرايي كشور نشان داد عليرغم نشان داربودن تاج گردون به عنوان يك اصلاح طلب كه هميشه حداقل اين نشان را اعلام ميكرد مجلس اصولگرا  او را به عنوان يك شخص متخصص و در عين حال داراي سلامت فكري ، اخلاقي و اقتصادي پذيرفته كه بعضا اين پذيرش مورد انتقاد دوستان اصلاح طلب او قرار گرفته و كمتر كسي از اصلاح طلبان اين پذيرش را مثبت تلقي كرده و همگان سعي كردند اين موفقيت تاج گردون را ناشي از چند چهره‌گي او دانسته  كه خود او اين موضوع را قبول نداشته و همواره اعلام نموده موضع صريح من در برجام ، نزديكي به سيد محمد خاتمي ، انتخابات دولت روحاني و از همه مهمتر پايداري در مواضع اعتدالي در استان و شهرستان براي بازگشت پيروزمندانه به صحنه و حذف تندروها در استان و شهرستان كه مانع از توسعه استان مي شدند بيانگر يك نگاه مشخص است و در بيش از دو دهه خدمت در نظام اجرايي كشور همين رويه را داشته ام.

   

  عملكرد وي در امور اجرايي در حوزه انتخابيه و بازسازي نيروهاي نزديك به طيف فكري خودش در استان و شهرستان موجب گرديد مردم بدون نگاه سياسي و قومي او را مجددا برگزيده و او رادر رده اول بالاترين درصد  راي در كشورقرار دهند. آراء بيش از ٧٣ درصدي تاج گردون موجب گرديد هم مغرور شود و هم اينكه از اين درصد بالا براي رسيدن به اهداف خود استفاده كند.

   

  مجلس دهم با تركيب بالاي ياران اميد آغاز شد. اميدي كه مي شود گفت تاج گردون در طول دوران تبليغات انتخاباتش از اين واژه استفاده نكرد و شايد اطلاع نداشت كه چنين گروهي در سطح كشور تشكيل شده است. ولي هر چه بود اكثريت ورودي به مجلس دهم ليست اميد بودند. ليستي كه طبيعتا سر ليست آن دكتر عارف دوست و رئيس قبلي تاج گردون قرار داشت و كار سخت او بدليل دوستي او با لاريجاني شروع شد. اگر چه تلاش بسيار زيادي براي نزديكي لاريجاني  و عارف كرد ولي در نهايت او بي پروا پشت سر عارف ايستاد تا همين دليل موجب گردد لاريجاني از او ناراحت شده و تا حدودي نسبت به او زهر چشمي نشان دهد و زهر چشم خود را با لابي براي حاج بابايي اصولگرا براي رسيدن به رياست كميسيون تلفيق برنامه ششم با همكاري دوستان اميدي كه مخالف تاج گردون بودند نشان داد. زهر چشمي كه شايد بيشترين ضرر را خود لاريجاني كرد و بدترين برنامه را در زمان زعامت خود به تصويب مجلس رساند.

   

  در شرايطي كه همگان انتظار داشتند تاج گردون حداقل كانديداي فراكسيون اميد براي نايب رئيسي مجلس باشد مطهري و پزشكيان كه اولي برند ازادگي خود را مي برد و دومي لابي تركها را داشت به عنوان نايب رييس انتخاب شدند.

  آشكار بود اصلاح طلبان شاخص مجلس بر خلاف ميل عارف تمايلي به تاج گردون نداشتند و يا خود را ذيحق تر مي دانستند و لذا تمام قد مخالف وي بودند و حتي در مقابل او كانديدا شدند.

  آقاياني همچون تابش ، كواكبيان ، حضرتي ، محمود صادقي كه همگي در جلسات فراكسيوني راي كمتري از تاج گردون داشتند و اين موضوع موجب تقابل بيشتر با او و يا حسادت بيشتر نسبت به وي شد. راي هيات رئيسه موقت فراكسيون اميد كه بعد از عارف ، تاج گردون بالاترين راي را آورد همين نكته را نشان ميداد و تيز هوشي تاج گردون و فرار از كانديدا شدن براي هيات رئيسه دائمي اميد نشان از يك فرار عاقلانه براي خود او بود.

  راي بالاي اميد در هيات رئيسه اميد و يا حتي انتخاب كانديداي نايب رئيسي در فراكسيون يادآور برابري راي او و باهنر در فراكسيون ولايت دوره نهم بود. نكته اي كه برخي آن راي را مثبت دانسته و برخي منفي ولي همواره تاج گردون آن راي را جزء بهترين افتخارات خود به عنوان سياست ورزي خود و يارانش مي داند.

   

  مجموعه اين اتفاقات موجب گرديد تاج گردون به تداوم حضور خود به عنوان رئيس كميسيون برنامه و بودجه اكتفاء كرده و سعي كند تخصص خود در اين زمينه را به رخ ديگران بكشد. كميسيوني كه در دو سال اول بدون رقيب رييس آن شد و در هر دوسال نيز رييس كميسيون تلفيق بودجه شد و به نظر مي رسيد هم دولت و هم مجلس راضي به اين انتخاب و عملكرد بودند و هستند.

   

  اما تاج گردون با اين روش سعي كرد جايگاه خود را در نهادهاي حكومتي تقويت كرده و از سوي ديگر نفر اول استان شود.

  كسي كه بيشترين تاثير در انتخاب استاندار را داشته و طبيعتا بيشترين تاثير را بر استانداران و مديريت استان دارد.

   

  غرور و جايگاه او موجب گرديد در استان و مركز در عين گسترش محبوبيت و كاراييش بيشترين دشمنان را براي خود شكل دهد.

   

  فاصله گرفتن از فراكسيون اميد:

   

  آنچه كه مشخص است تاج گردون با فراكسيون اميد تا حدودي فاصله معني دار پيدا كرده كه اين فاصله براي خود او معناي ديگري داشته و براي اميديها و سياسيون معناي ديگر.

  زورآزمايي تاج گردون با فراكسيونهاي سياسي از طريق فراكسيون زاگرس نشينان تا حدود قابل توجهي مورد انتقاد افراد در راس فراكسيون اميد قرار گرفت. چيزي كه مي توانست بيش از اين مورد انتقاد دو فراكسيون ديگر اصولگرا قرار گيرد و حداقل تاج گردون متهم شود از ابزار زاگرس براي اصلاح طلبان استفاده ميكند كه خودش اعتقاد دارد اين جنبه زاگرس بيشتر است تا ضديت با اميد.

   

  اما آنچه كه تاج گردون در محافل نسبت به انتقادش نسبت به اميد دارد اين است كه ليست اميد از آنجا كه غالبش نمايندگان تهران هستند واقعيات جامعه و ايران را نمي دانند و بدليل رفتار بيش از حد سياسيشان از مردم و مطالبات مردم فاصله می گيرند و شايد هم تاج گردون اين را بهانه ميكند تا خود را از اميد دور كند و در تله سياسيون قرار نگيرد.

   

  اوج تعارض رفتار تاج گردون با اميد را ميتوان در تلاش براي عدم راي اعتماد مجلس به  بيطرف و تلاش براي دادن راي اعتماد مجلس به آذري جهرمي ديد. كمتر كسي فكر ميكرد بيطرفي كه اولين جلسه حمايت از او را تاج گردون در فراكسيون زاگرس تشكيل داد با تلاش تاج گردون راي نياورد و اذري جهرمي را كه رسما اميد خواستار عدم راي اعتماد به او بود راي اعتماد كسب كند.

   

  اين دو راي نشان داد اميد آنچه كه تصور ميكرد نيست و هيمنه اميد با اين راي فرو ريخت. رسانه ها و فضاي مجازي و افراد شاخص هر كدام تاجگردون را مورد انتقاد قرار داده و رئيس باران ، حلقه آرژانتين و جلسه آرژانتين يعني دفتر تاج گردون را عامل اين اتفاق دانستند. دفتري كه در بسياري از امور محل مبارزه با استيضاحهاي سياسي در مجلس قبل و راي اعتماد  به وزراء دراين مجلس بود.

  تاج گردون وارد يك بازي بسيار سخت شده بود. شاخص ترين چهره اصلاح طلب معرفي شده به مجلس بيطرف بود كه گويا تمام بزرگان اصلاح طلب براي راي اعتماد او ورود كرده ولي او راي نياورد و گويا لاريجاني هم تلاش مضاعفي براي اين كار كرد و نتيجه نداد. تاج گردون هيچگاه به اين انتقاد جدي پاسخ نداد و خود را در مقابل قلم تيز روزنامه نگاران اصلاح طلب و سياسيون و دوستان قديمي خود و حتي شخص سيد محمد خاتمي كه تاج گردون هميشه با احترام با او رفتار كرده و هيچگاه دوست داشتن او را كتمان نكرده قرار داد.

   

  نگارنده اين يادداشت از تاج گردون خواست اكنون كه موضوع  گذشته و موضوعات جديد پيش آمده به اين سوال پاسخ دهد كه چه شد بي طرف راي نياورد. عينا پاسخ او مي تيد:

   

  ” مهندس بيطرف دوست قديمي من بود و هميشه قابل احترام بود و اولين جلسه حمايت از او را در فراكسيون زاگرس نشينان براي او تشكيل داده و كار براي راي بالاي او را آغاز كردم. بعد از جلسه متوجه شدم  نمايندگان برخي از مناطق نسبت به او حساسيت دارند و بيم آن را دارند كه نتوانند با او دوران خوبي داشته باشند. چون رفتار نمايندگان منتقد را ميشناختم حسب رويه چند ساله با وزراء پيشنهادي كه در معرض سوال و خطر راي نياوردن بودن جلسه مي گذاشتيم تا موضوعات دلسوزانه منتقل شود و راهكاري پيدا شود. اين جلسه با بيطرف نيز مشابه برخي ديگر از وزراء پيشنهادي  و با حضور دو سه نفر از همكاران مجلسي برگزار و مسائل مستقيما به ايشان منتقل گرديد. اصلا باور نميكردم اين بيطرف همان بي طرف باشد. حدسم بر اين بود برخي از دوستان درون و بيرون از مجلس كه هيچ شناختي نسبت به رفتار مجلس نداشتند او را به غلط  راهنمايي كردند. جلسه خيلي بدي بود. مغرورانه پاسخ داد و اصلا قبول نداشت كه اين موضوعات جدي است و اين جلسه را در سطح وسيعتر و با حضور تعداد بيشتري و يكي دو بار تنهايي تشكيل داديم و هر چه جلوتر رفتيم فاصله بيشتر شد. مطالب كاملا فني و تخصصي بود و اجازه ندادم كوچكترين مطالبه خاص مطرح شود. منتقدين را تمكين كردم به يك متن مشخص نسبتا فني و تقديم اقاي بيطرف كردم و از او خواهش كردم به اين موضوعات پاسخ صريح داده و يا حداقل در نطقت كه به نظرم ضعيف ترين نطق تاريخ مجلس بود اشاره كن تا بتوانيم راي منتقدين را كسب كنيم. اصلا بحث سياسي نبود. حاج بابايي و نمايندكان اصولگراي مجلس در حوزه مركزي كشور تمام تلاش خود را كردند كه او راي بياورد اما به نظر من غرور او و تحليل غلط دوستان اصلاح طلبمان مانع از حضور او در كابينه شد و اگر آنچه كه بين من و ايشان در  خصوص نگاه به مردمان برخي از مناطق گذشت را بگويم شايد حتي يك اصلاح طلب پيدا نشود كه از او حمايت آشكار كند. اما آنچه كه كتبا از او خواستيم حتما در نطقت و يا كتبا اشاره كن چه بود تقديمتان ميكنم صلاح ديديد منتشر كنيد. موضوع روشن است. رعايت سهم زيست محيطي همه رودخانه هاي كشور ( از اذربايجان بگير تا خوزستان و فارس و اصفهان و سيستان ) برابر قرار دادن سرانه آب صنعت براي نقاط بالادست مشابه نقاط پايين دست، اجراء طرحهاي مصوب دولت در بالادست و سپس انتقال آب مازاد به پايين دست براي شرب ، اولويت تامين آب شرب براي مردمان كنار آب نسبت به مناطق دور دست.

   

  همه انچه كه گفتيم همين بود. آيا نماينده مردم مناطق مختلف نبايد قانع شوند كه وزيري كه ميخواهند بركزينند نسبت به اين سوالات چه پاسخي دارد؟ ايا همه چيز  بايد سياسي ديده شود؟ آيا اگر اميد بنا به رفتار سياسي اش تصميم ديگري گرفت حق داريم حق مردم و قسمي كه خورده ايم را كنار بكذاريم؟”

   

  به هر حال تاج گردون براي رفتار خود پاسخ داشت ولي آيا مورد پذيرش سياسيون اميد و اصلاح طلبان قرار گيرد جاي سوال است ولي او همواره اعتقاد دارد مجلس تصميم درستي گرفت و شايد اين تصميم موجب شد كه اميديها اينكونه ارزيابي كنند كه نمي شود روي تاج گردون در همه جا حساب مشخص باز كرد و او كار خودش را ميكند و رفتار حزبي ندارد. چيزي كه تاج گردون در همه نطقها و صحبتهايش هميشه اشاره دارد من فقط به قسم خودم  متعهدم و وامدار مردم هستم و اصلاح طلبان هم اگر  بخواهند موفق بشوند بايد رويه مردم گرايشان بيشتر شود.

   

  داستان فاصله گرفتن از اميد را مجدد برمي گرديم و سري به استان و شهرستانش مي زنيم.

   

  تلاش براي مديريت قويتر و تاثيرگذار در شهرستان و استان:

  در استان هم بعضا سران اصلاح طلب نسبت به او اعتراض داشتند. البته نوع اعتراض متفاوت بود. در استان هم يكه تازي و غرور بيش از حدش او را مورد هجمه قرار ميداد. اما او هم تلاش مي كرد با كار بيشتر براي استان و شهرستانش با بي محلي فقط نگاه مردم را داشته باشد.

   

  حمايت بي چون و چرايش از استاندار قبل یعني خادمي ، كه عملكرد او در انتخابات رياست جمهوري  نشان داد تاج گردون اشتباه نكرده بود همواره زمينه انتقاد براي او را فراهم ميكرد.البته بايد بپذيريم استاندار و مجموعه مديريتش و دولت هم كاملا تحت تاثير رفتار تاج گردون بودند و همين موجب گرديد بعضا رفتار مغرورانه و تا حدودي ديكتاتور مابانه تاج گردون را در رفتارهاي استاني و شهرستاني ببينيم. اين رفتار كم كم در استان تبديل به يك چالش جدي شد و تاج گردون خواسته يا ناخواسته وارد اين جريان شد. دعواي ياسوج و پيرامون، گرمسير و سردسير و از اين نوع موضوعات مجدد شكل گرفت.

   

  معادله تغيير نام استان:

  اوج اين رفتار در معادله ” تغيير نام استان ” كه به نظر مي رسيد شروع كننده تاج گردون نبود مشاهده شد.

  تاج گردون فرصت طلب بي نظيري است.

  او مي دانست مردم حوزه انتخابيه اش از اين موضوع استقبال مي كنند ولي مي دانست اين ره به كعبه نميرسد و تنها اكتفاء به شلوغتر كردن سوژه و نوشتن يكي دو مقاله و تهييج مردم حوزه انتخابيه اش كرد و با ساختن يك دشمن فرضي ، يارانش را مجدد گرد هم جمع كرد. به نظر ميرسد موضوع فعلا منتفي است ولي رفتار جامعه نشان داد تيغ تغيير نام استان همواره در دستان تاج گردون است تا هر موقع خواست مجدد او را بربكشد. رفتار او در چند سال گذشته نشان داد منافع مردم و حوزه انتخابيه اش را با هيچ چيز معامله نميكند.

   

  برخي از سرشناسان مركز استان و حتي گروهي كه خود را جزء افراد روشنفكر و اصلاح طلب استان قلمداد ميكردند با بروز اين موضوع نه تنها مخالفت خود را با طرح موضوع اعلام كردند بلكه ذات مخالفت ريشه اي خود ر با تاج گردون نشان و بروز دادند ، چيزي كه تاج گردون ميخواست ” يعني ساختن دشمن فرضي ”  و مبارزه با آن و همراهي دوستانش.

   

  نزديك شدن انتخابات شوراي شهر و رياست جمهوري و تصميمات تاج گردون:

   

  به نظر ميرسيد رفتار نسبتا محافظه كارانه تاج گردون مانع از ورود جدي او در هر دو انتخابات شود و سعي كند رفتار بي طرفانه داشته باشد. در انتخابات رياست جمهوري به عنوان هيات مركزي انتخابات رياست جمهوري برگزيده شد تا عملا منع ورود به انتخابات داشته باشد و در انتخابات شوراي شهر و روستا هم به عنوان رئيس هيات مركزي انتخابات استان منصوب گرديد تا كمتر به موضوعات چالشي حمايتي بپردازد و همان رفتار بينابين خود را ادامه دهد.

   

  اما اتفاقات انطور كه پيش بيني مي كرد صورت نگرفت. جمنا در سراسر كشور تمامي اصولگرايان را گرد خود جمع كرد و اين موضوع شامل حوزه انتخابيه او هم شد. تمامي رقباي چند دوره قبل در حوزه انتخابيه اش ورود جدي به انتخابات كرده تا نه صرفا براي حمايت از كانديداي مطلوب اصولگرايان بلكه براي شكستن هيمنه و راي ٧٣ درصدي تاج گردون كار جدي كنند. چيزي كه تاج گردون را به وحشت انداخت تا با استعفاء از هيات مركزي انتخابات رياست جمهوري ورود جدي به انتخابات كرده و دست از روحيه محافظه كارانه خود بردارد. ميتوان گفت او براي برد روحاني ورود نكرد بلكه يكبار ديكر براي شكست رقباي سياسي خود ورود كرد و تندترين سخنرانيها را در شهرستانهاي استان انجام داد. چيزي كه موجب تعجب همگان ، بخصوص دوستان اصلاح طلبش كه همواره او را مورد انتقاد قرار ميدادند شد. او از جمله تند ” با روحاني به جهنم ميرويم ولي با رئيسي به بهشت نمي رويم ” استفاده كرد تا مرز جدي خود را با جريان روبه رويش نشان دهد. ورود او را مي شود گفت موفقيت آميز بود و سرجمع راي روحاني بالاترين راي در استان شد نسبت به ديگر نقاط استان و اگر چه در شهرستان باشت راي روحاني كمتر شد تا زنگ خطر جدي براي او باشد.

   

  تاج گردون يكبار ديگر بين اصلاح طلبان خود را بازسازي كرد تا پايه راي خود را ثابت نگهدارد و اين چيزي بود كه او مي خواست و شايد برايش از پيروزي روحاني مهمتر بود.

   

  اما در انتخابات قبيله اي شوراي شهر اوضاع جور ديگر ورق مي خورد.

  در چهارسال پيش شوراي شهر ، مديريت تاج گردون بر شوراي شهر و شهردار كاملا مشهود بود و اين چيزي بود كه تاج گردون را بيش از پيش نگران مي كرد كه اين مديريت بهم ريزد. مديريت شوراي شهر در دوگنبدان با سلايق و قوميت مختلف همراه با وجود شهردار خودراي و بداخلاقي كه به نظر مي رسيد اعضاء شورا با او چالش جدي دارند و مردم نسبتا راضي نبودند كار ساده اي نبود ولي پمپاژ اعتبارات عمراني به شهرداري توسط تاج گردون و اينكه شهردار مي دانست بدون حمايت تاج گردون كاره اي نيست و نميتواند كار خاصي انجام دهد موجب گرديد مديريت تاج گردون بر هر دو شهر حوزه انتخابيه اش بخصوص شهر دوگنبدان كاملا مشهود باشد.

   

  تداوم اين مجموعه بهترين حالت براي تاج گردون بود،  چيزي كه تداوم آن تقريبا غير ممكن بود ، چرا كه مردم نارضايتي خود از رفتار شهردار با مردم  را در راي خود به اعضاء شوراي شهر نشان ميدادند و حساب كار عمراني را كه همه را مديون تاج گردون ميدانستند با بداخلاقي اجرايي جدا كرده و راي خود را به صندوق انداختند و كانديداها هم عمده شعارهاي خود را حول همين محور متمركز كردند و در اين راه موفق شدند.  با انتخاب شوراي شهر جديد عملا شهردار دوگنبدان كه تمايل جدي به ماندن داشت بار خداحافظي را بست تا يكي از بازوهاي اجرائي تاج گردون كه ٤ سال از او حمايت همه جانبه داشت عرصه اجراء و مديريتي را ترك كند و ذهن او مجدد مشغول شد تا نسخه ديگري براي چند سال پيش رويش ببندد. اما در باشت موضوع جور ديگر پيش رفت و شوراي شهر چهره سياسي و قومي بيشتري به خود گرفت و در كنار راي رياست جمهوري تا حدودي تاج گردون را تحت تاثير قرار داد و او را نگران كرد. اما همه منتظر ماندند تا ببينند تاج گردون در ادامه راه چه سياستي را اتخاذ ميكند. مجدد تحليل خود در اين زمينه را ادامه خواهيم داد و سري به رفتارسياسي و  ملي تاج گردون در مركز مي زنيم.

   

  تشكيل كابينه و رفتار سياسي تاج گردون:

   

  موضوع نقش تاج گردون در راي نياوردن بيطرف بيان شد ولي آنچه كه بيشتر از آن جلب توجه ميكرد تلاش تاج گردون براي دادن راي اعتماد به آذري جهرمي وزير پيشنهادي جوان و همچنين برخي از وزرايي كه عملا تاج گردون در دوره قبل نسبت به عملكرد آنان نگران بود مثل علي ربيعي.

  فراكسيون اميد و بخصوص عارف رسما مخالفت خود را با وزارت آذري جهرمي اعلام كرده بود. خودرايي تاج گردون در حمايت از او و اعلام مكرر اين نظر نشان از يك فاصله جدي با فراكسيون مطلوب خود داشت. تحليل اين رفتار در كوتاه مدت قابل تحليل نيست و بايد منتظر ماند تا ببينيم او با چه معامله اي به اين تحليل رسيده است. برخي اين رفتار را ناشي از يك معامله جدي و بلند مدت با نهادهاي امنيتي و حكومتي مي دانند، برخي اين رفتار را ناشي از به رخ كشيدن قدرت خود و دوستانش در مجلس به فراكسيون اميد و اصلاح طلبان بيرون از مجلس ميدانند و برخي ناشي از نگاه مديريتي او نسبت به پيرامون خود ميدانند كه تاج گردون نوع سوم را دليل اصلي رفتار خود مي داند و اعتقاد دارد تا فرصت داريم بايد مديريت كشور پوسته بيندازد يعني چيزي كه احمدي نژاد گفت و خراب كرد.

   

  از سوي ديگر تاج گردون نيم نگاهي به رفتن به كابينه را نيز داشت و شايد اگر كسي قرار بود از مجلس به دولت برود بهترين شخص تاج گردون بود. خوابي كه تعبير نشد و او در مجلس ماند. اتفاقي كه به نظر ميرسيد بيشتر مطلوب دولت بود و مجلس هم بدليل تخصص تاج گردون منتفع ميشد.

   

  رفتار تاج گردون نشان ميداد در عين حاليكه موضع علاقمندي به ماندن در مجلس را اعلام ميكرد ولي بدش نمي أمد حداقل به او تعارفي ميكردند كه شواهد نشان ميداد هيچگاه اين تعارف به او زده نشد و شايد دليل اصلي اين رفتار عدم اعتماد جدي رئيس جمهور و اطرافيانش و يا حتي اصلاح طلبان بيرون از مجلس به تاج گردون بود و او هيچگاه تلاش نكرد اين اعتماد مجددرا بازسازي كند و برخي از دوستان نزديك به تاج گردون اعتقاد دارند او تلاش دارد پز مستقل بودن در رفتارهاي كلان را گرفته و خود را تمام و كمال در اختيار هيچ كروهي قرار ندهد.

   

  او اين بي توجهي دولت را به روي خود نياورد و تلاش خود را براي راي اعتماد وزراي پيشنهادي بجز بيطرف را مضاعف كرد و موفق هم بود.

   

  آنچه كه براي تاج گردون مهمتر بود ماندن و امدن دوستانش در برخي از دستگاههاي مهم اقتصادي بود. ماندن نوبخت ، آمدن كرباسيان بجاي طيب نيا ، شريعت در وزارت صنايع ، تداوم وزارت زنگنه ، قاضي زاده در وزارت بهداشت و ماندن و تقويت نيروهاي خود در بدنه مديريتي كشور در لايه هاي پايين تر مثل معاونتهاي سازمانها و وزارتخانه ها ، بانكها و حتي استانداران كه نمي توان نقش او در توجيه ديگر دوستان دولت و مجلس بي تاثير دانست چيزي بود كه مطلوب تاج گردون بود.

   

  آوردن دوست قديمي و نايب رئيس خود در كميسيون به عنوان استاندار استانش و انتقال استاندار قبلي مطلوب خود به استان ديگر را مي توان جزء شاهكارهاي ديگر او در دوره جديد تلقي كرد. اتفاقي كه معمولا براي ديگر نمايندگان صورت نگرفت.

   

  شواهد نشان ميدهد حلقه تاج گردون در بدنه دولت بخصوص در بخشهاي اقتصادي كم نيست وبر خلاف آنچه كه ميگويند او بدنبال تقويت لرها و زاگرسيهاست دوستان اصليش خارج از لرها و زاگرسيهاست.

   

  به هر حال تشكيل كابينه جديد دولت اگر چه عمدتا تكراري بوده و هست ولي همه مي دانند بايد منتظر تحولات جدي در عرصه هاي مديريتي و اجرايي بود و نبايد فراموش كرد كه امثال تاج گردون هم هميشه مترصد يك فرصت جديد هستند.

   

  رفتار تاج گردون و نهادهاي حاكميتي:

   

  حضور تاج گردون در دو دور گذشته مجلس و رياستش بر كميسيون مهم برنامه و بودجه نشان ميدهد او داراي رابطه نسبتا مناسبي با دستگاههاي حاكميتي ، ديني و امنيت است. . برخي از منتقدين وي اين رفتار را ناشي از روحيه فرصت طلبي او مي دانند و مي گويند او با استفاده از ابزار بودجه خود را به اين نهادها نزديك كرده و دوستان منتقد اصلاح طلبش همواره از اين موضوع گله دارند. اوج اين انتقاد و گله دفاع سرسختانه تاج گردون از بخش دفاع در مقابل دوستان اصلاح طلبش در كليات بودجه سال ٩٧ بود. او خيلي صريح از سهم بودجه دفاعي دفاع كرد و با نام بردن برخي از دوستان اصلاح طلبش در صحن علني مجلس اينگونه به اصولگرايان مجلس فهماند كه مخالفت اصلاح طلبان با كليات بودجه بدليل  سهم بالاي بودجه بخش  دفاع است و در دادن اين علامت هم موفق بود.

   

  اما اين اول ماجرا نيست و در حوزه انتخابيه اش هم اصولگرايان و اصلاح طلبان هر يك نگاه خاصي به رفتار او دارند. تندروهاي اصولگرا اين رفتار تاج گردون انان را آزار ميدهد چون نميتوانند با فشار براي رد صلاحيت او تلاش كنند و دوستان اصلاح طلبش هم مي گويند او اصولگراست.

   

  تحليل اين رفتار ساده نيست ولي آنچه كه مشخص است رفتار بودجه اي تاج گردون در ده بيست سال گذشته همواره اين چنين بود و شايد رمز ماندگاري او در صحنه بودجه ريزي همين رفتار يعني نگاه حاكميتي به بودجه است تا رفتار سياسي.

   

  اين رفتار به نظر مي رسد مورد پذيرش دولت بوده و مجلس هم سرجمع در اين خصوص به او اعتماد دارد . خودش تاكنون در اين خصوص اظهارنظر صريح نداشته ولي نمي توان از اين موضوع گذشت كه او هم به تلفيقي از اين رفتار توجه داشته است.

   

  در ادامه به رفتار بودجه اي تاج گردون براي سال ٩٧ خواهيم پرداخت ولي بار ديگر به استان و شهرستان او مي رويم و تحليل ديگري از رفتار او نشان ميدهيم.

   

  تلاش براي ماندن در مجلس در دوره بعد يا نرفتن به مجلس حداقل از حوزه گچساران:

   

  خيليها اعتقاد دارند ظرفيت رفتن تاج گردون از حوزه گچساران به مجلس  تمام شده و اگر او تمايل دارد مجدد به مجلس برود از حوزه ديگري يا تهران و شيراز دست به اين كار بزند. نظري كه در دور قبل هم مطرح شد. رفتارهاي اوليه تاج گردون حداقل در يكسال اوليه يا دوم  دوره دهم نشان داده و ميدهد تاج گردون زياد تمايل به ماندن در گچساران را ندارد و حتي خبرهاي رسيده حكايت از درخواست او از دوستان نزديكش براي حضور در كانديداتوري مجلس در دور بعد مي كند. اگر چه تاكنون پاسخ مثبت دريافت نكرده ولي نميخواهد شهر و استانش را رها كند و بي تاثير باشد. اين رفتار را ميتوان در اخرين سخنراني رسمي خود كه در دومين سالگرد پيروزيش مطرح كرد مشاهده كرد. او خيلي صريح اعلام كرد هر كسي ميخواهد كانديدا شود با خودش مطرح كند شايد بهتر به نتيجه برسد. اگر چه اين موضوع توسط برخي بي پاسخ نماند ولي موجب شد تاج گردون جدي تر شده تا ميدان را از دست ندهد و قدرتش را به رخ رقباي احتماليش بكشاند كاري كه در دور قبل كرد و موفق بود. حداقل اينطور مي شود گفت منتقدين تاج گردون بسيار بيشتر از اكنون بود ولي او بود كه به هر دليلي موفقتر بود و بايد منتظر بود از تاج گردون زيرك چه سياست جديدي  بروز خواهد كرد كه ميتوان نشانه هاي اين سياست را مشاهده كرد.

   

  او با حضور جدي خود در ايام تعطيلات نوروز ٩٧ در حوزه انتخابيه اش بخصوص در مناطقي كه ميگويند ريزش آراء جدي دارد نشان داد هنوز جايگاه قوي دارد و ميتواند هر مخالفي را تبديل به موافق كند و عرصه را براي رقبايش كم كند. اگر چه وجود دولتمردان ملي و استاني و محلي در اين خصوص ياراي او هستند ولي انچه كه مشخص است تنها و يا مهمترين نقطه ضعف عملكردي تاج گردون هم وجود همين مديران است كه مردم آنان را در تراز تاج گردون نميدانند. برخي اعتقاد دارند كار كردن با برخي مديران ضعيف از سياستهاي تاج گردون است تا بزرگي خودش بيشتر جلوه كند و برخي ميگويند عدم تغيير در تركيب برخي مديران ناشي از معاملات سياسي قوميتي او است. اما تاج گردون چيز ديگري ميگويد. او در سخنراني آخر خود در تالار بهار گچساران و در جمع يارانش كفت سطح مديريتي منطقه همين است و دنبال ” آرنولد ؛ نباشيد. آرنولدي كه چند دقيقه اي وقت جلسه را گرفت و خيلي ها نمي دانستند آرنولد كيست. هر كه باشد منظور اين است دنبال قهرمان نباشيد نيروها همين افراد هستند و خود را در تله تغييرات بي مطالعه نينداخت و البته به مديران ضعيف هم هشدارداد. اين رفتار تاج گردون در دور قبل جواب داد و ضعيفترين مديرانش پركارترين مديرانش شد و تخم مرغهايش را در سبد يكي دو نفر نگذاشت. همچنانكه هر دو شهردارش تغيير كرد ولي نشان داد ظرفيت استفاده از يك شهردار كاملا اصولگراي رييس ستاد رقيبش در باشت تا يك شهردار اصلاح طلب جوان و كم تجربه را دارد. نشان داد اگر پمپاژ اعتبارات در دوره قبل شهرداري با يك شهردار بداخلاق موجب موفقيتش شد  همين رفتار هم ميتواند با يك شهردار كم تجربه و البته خوش اخلاق انجام شود.

  چند ماه گذشته نشان داد مخالفينش هنوز اعتقاد ندارند او نميخواهد بيايد. از مخالفت خيلي صريح امام جمعه گچساران با او بخصوص در موضوعات فرهنگي و در راس آن موضوع مشك و ملار تا رديف شدن كانديداهاي جديد در مناطق مختلف در مقابل او،  حكايت از يك مبارزه جدي دارد. اگر چه خيليها اعتقاد دارند اين چينش جديد كانديدا هم نقشه تاج گردون است تا بازي را به نفع خود تمام كند و اين را بايد از جمله تكراري او فهميد كه هر گاه از او سوال شد چرا بدنبال رفتن امام جمعه از گچساران نيستي او يك پاسخ خيلي كوتاه مي دهد”  او بماند به نفع من است”.

   

  او متوجه چالش فرهنگي جامعه است و جامعه هفتاد و دو ملت گچساران و باشت را نمي شود با يك صدا مديريت كرد و با اعتقاد يا بي اعتقاد در اين خصوص موفق بوده است و تا حدودي برگ برنده او فعلا همين شناخت و بازي فرهنگي است كه با زيركي ادامه مي دهد.

   

  ماحصل كلام اينكه شايد او نميخواست مجدداز حوزه گچساران و باشت كانديدا شود ولي فعلا ظواهر امر نشان مي دهد او همچنان بر حضورش اصرار دارد. بايد منتظر ماند و ديد.

   

  بازي كانديدا شدن و حضور در منطقه بويراحمد و مركز استان:

   

  طبق معمول شاهد يك رفتار اختلاف انگيز از سوي تاج گردون بوديم. او اين بار بازي را به خانه مركز استان كشاند. بر خلاف انتظار او در سخنراني بهار به مخالفينش در مركز استان تاخت و خيلي تحقيرانه سياسيون استان را در مقابل عامه مردم و بزرگان بويراحمد قرار داد و اينگونه گفت بر خلاف نظر اقليت سياسي ، مردم بويراحمد او را قبول دارند و اگر در مركز استان كانديدا شود بيشتر از آنان راي خواهد آورد. اينگونه سخن گفتن را نميشود به راحتي از آن گذشت. احتمالا ناشي از تحليل جديدي كه فقط خود تاج گردون به او رسيده است باشد. چرا كه نزديكترين  افراد به تاج گردون هم اطلاعي از نظر تاج گردون نداشته و اعتقاد دارند هر چه است نقشه ايست كه خودش در سر پرورانده و بايد منتظر نتيجه اش بود.

   

  اين پيام تاج گردون بي پاسخ نماند. اكر چه كمتر پالس  منفي از مردم استان دريافت كرد ولي نشان داد ميتواند معادلات را بهم بزند. اوج اين نظر نشست بسيار سنگين او  در منزل حميد طاهري منتقد يكسال پيش تاج گردون بود. مي شود گفت همه سران بويراحمد آمده بودند. اگر چه حضورش بواسطه عرض تسليت براي فوت مادر حميد طاهري و بعد از نطق تاريخي تاج گردون در استيضاح ربيعي بود ولي ساده هم نميشود از ان سخن و اين نشست گذشت. هر چه است رفتار پيچيده تاج گردون در چند سال گذشته نشان مي دهد كه هر حركت او يك حكمتي دارد و او بدليلي خاص اين بازي را شروع كرده است. مردم بويراحمد هم كم كم به تاج گردون اعتماد پيدا كرده اند و شايد او را منجي رفع مشكلات تاريخي خود ميدانند. آنان ميدانند تاج گردون در يك فرصت كوتاه چند ساله توانست گچساران را عوض كند و شايد بتواند اين رفتار متوجه بويراحمد هم بشود. اگر چه به نظر ميرسد نه تاجگردون خيال نمايندگي مردم بويراحمد را دارد و نه اين جماعت بدنبال نماينده كردن تاج گردون از بويراحمد هستند. تاج گردون ميداند با اعتماد مردم مركز استان بهتر كار ميكند و به اهدافش سريعتر ميرسد و مردم استان هم ميدانند دوستي با تاج گردون بهتر از دشمني با اوست و بايد از ظرفيت او بيشتر استفاده كنند. خلاصه اينكه هر دو طرف بدنبال بازي برد برد هستند و بايد منتظر بمانيم شكست خورده اين بازي جديد كيست.

   

  بودجه ٩٧ و حضور و نقش بي بديل تاج گردون:

   

  شايد يكي از موثرترين بودجه ها در طول سنوات گذشته كه تاج گردون در مجلس حضور داشت از نظر نقش تاج گردون همين بودجه ٩٧ باشد. بودجه اي كه بررسي آن در كميسيون تلفيق همزمان با التهاب جامعه و با به نوعي اغتشاشات درون كشور بود. پر واضح بود در تصويب كميسيون خيلي از ديدگاههاي تاج گردون جابجا شد و به عبارتي تاج گردون نظر حكومتي خودش را غالب بر نظر تخصصي خود كرد. جلوگيري از افزايش قيمت حاملهاي انرژي ، گسترش يا ادامه پرداخت يارانه ، تصويب جلوگيري ازپاداشهاي كلان و يكسري مسائلي از اين قبيل كه معمولا توسط تاج گردون مطرح نميشد و يا حتي مخالف آن نظر ميداد ولي اين بار موضوع بر عكس شد.

   

  حضور پر رنگ او در رسانه در توجيه اين مصوبات و اصرار او بر تصويب نهايي آنان ناشي از يك ماموريت نانوشته حكومتي بود. او سعي كرد بودجه ٩٧ را كاملا مردمي شكل دهد و تا حدودي موفق بود. اگر چه شايد بتوان انتقادات و ضعفهاي زيادي در اين خصوص متوجه تاج گردون كرد ولي نبايد فراموش كرد كه او ميبايستي بودجه اي را نهايي كند كه در شرايط كنوني كمترين فشار متوجه مردم شود. واين قسمتي از رفتار تاج گردون است كه توانايي آن را دارد متناسب با شرايط تصميمات سخت بگيرد و تصميمات را در محافل مختلف جا بيندازد.

   

   

  استيضاح ربيعي و اخوندي و نقش تاج گردون و نطق ماندگارش:

   

  اوج رفتار بسيار غيرمنتظره تاج گردون در طول دوران خدمتش استيضاح دو وزير تعاون و راه بود. تاج گردوني كه معمولا كم تذكر و سوال ميدهد چه شد كه دست به اين كار زد سوال جدي براي همه گروه هاست كه پاسخ مشخصي براي آن داده نشده است.

   

  تاج گردون دو دوست خود در دولت را كه او آنان را به اسم كوچك صدا ميزند و آنان هم به او غلام ميگويند. استيضاح كرد.

  شايد اگر آن نطق خاص و آتشين را نميكرد باز هم نام معامله را بر اين استيضاح مي گذاشتند.

   

  بهانه استيضاح سقوط هواپيماي ياسوج يعني استان تاج گردون بود ولي موضوعات متعددي مطرح شد ولي نطق تاج گردون نشان داد انگيزه اصلي او سقوط هواپيما بود.

   

  او نطق تاريخي و ماندگار كرد و به لطف فضاي مجازي و رسانه ها از اوچهره اي مردمي نشان داده شد. او در نطقش چند موضع جدي رفتاري گرفت كه به عنوان واكاوي رفتار تاج كردون قابل تعمق است.

   

  نشان داد منافع مردمش را با هيج چيز عوض نميكند و نطق پر احساسش همين را نشان داد بخصوص انجا كه به تمام مسئولان ايراد گرفت چرا عذرخواهي نمي كنيد.

  او از تمام احساساتش و حتي جسدهاي روي كوه دنا استفاده كرد تا بتواند حرف خودش را به كرسي بنشاند

  او با صراحت به ذليل بودن وزير و دولت اشاره كرد كه من از وزير و دولت ذليل متنفرم. به نوعي حساب خودش را در اين خصوص از دولت جدا كرد.

  او در نطقش حساب خود را از لاريجاني و روحاني جدا كرد و به صراحت گفت من آدم لاريجاني و روحاني نيستم و فقط به قسمم پاي بند هستم.

  او خيلي غيرمنتظره در خصوص آناني كه مي گفتند تاج گردون بازي استيضاح را راه انداخت تا هم زبانان خود يعني يك لر را به وزارت برساند گفت من لرم و افتخار هم ميكنم كه لر هستم ولي هيچگاه  دنبال اين هدف نيستم

  عمده حرفهاي او مستدل و كارشناسي بود كه با چاشني احساسات توانست حداقل مجلس دوره دهم و بينندگان تلويزيون و بعد شبكه مجازي را  را پانزده دقيقه به سكوت كامل وا داشت. سكوتي كه تاكنون حتي كسي نتوانسته پنج دقيقه اين كار انجام دهد.

  به هر حال نطق ماندگار تاج گردون تاريخي شد و استيضاح راي نياورد و با تذكر بعدي تاج گردون مبني بر اختلال در راي ربيعي همواره مشروعيت وزارت ربيعي زير سوال رفت.

   

  فضاي رسانه اي بيروني بخصوص برخي از اصلاح طلبان تا قبل از استيضاح كاملا بر عليه تاج گردون بود و كمتر كسي فكر مي كرد تاج گردون به تلاش خود ادامه دهد. ولي او ادامه داد و دوستان بسيار نزديك خود را بخاطر مردمش دلگير كرد و البته مشخص نشد كه آيا او واقعا براي استيضاح با روساي قوه مقننه و قوه مجريه هماهنگ كرده بود ولي چيزي كه مشخص شد در بياناتش تعرضي به دكتر عارف داشت كه باز هم اشتباه كرديد و نتوانستيد بين منافع حزبي و مردم كدام طرف را بيشتر توجه كنيد.

   

   

  شهرداري و شوراي شهر باشت و گچساران.

   

  برميگرديم به جريانات درون حوزه انتخابيه و استانش. با انتخابات شوراي شهر و روستا و پيدا شدن تركيب نسبتا جديد هر دو شهردار شهرهايش تغيير كردند. شايد مهمترين اتفاق در باشت صورت گرفت. انتخاب يك شوراي كاملا يك دست قومي كه به ظاهر كسي را به عنوان شهردار معرفي كردند كه شك نداشتند تاج گردون به چند دليل توانايي مهر عدم تاييد صلاحيت او را مي تواند بزند. مهمترين دليل عدم تاييد نداشتن كوچكترين سوابق اجرايي در دولت و غير دولت بود. شنيده ها حكايت از طراحي يك بازي جديد براي تاج گردون بود كه او باز هم گرفتار اين تله نشد. معرفي شهردار محتمل به عدم تاييد و معرفي نيروي كاملا سياسي پس از عدم تاييد نقشه اي بود كه تاج گردون در اين بازي قرار نگرفت. او با دادن تذكر به شوراي شهر بخصوص نيروهاي هم طيف خود در شورا كه ميبايستي به دموكراسي تن دهيد نشان داد ظرفيت استفاده از نيروي مخالفش در اين نوع مسئوليتها را دارد و به نظر ميرسد در اين خصوص اشتباه نكرده است اگر چه شهردار منتخب رئيس ستاد رقيبش بود و از خيل مخالفينش.

   

  در گچساران موضوع شكل ديگري شد. شهردار قبلي كه به شدت مورد حمايت تاج گردون بود و حتي ابايي از حمايت از وي پس از تعيين شوراي شهر نداشت كنار گذاشته شد. به نظر ميرسد در اين زمينه هم تاج گردون و هم شهردار كه به شدت به دنبال شهردار شدن بود ولي بيان نميكرد شكست خوردند. شهردار اصولگرا بود ولي مورد حمايت تاج گردون و  موجب گرديد چهارسال كار كند تا تاج گردون نشان دهد ظرفيت استفاده از نيروهاي اصولگرا را دارد. كنار گذاشتن شهردار و بعد اعلام موضع در مخالفت با تاج گردون بيانگر تمايل او به ماندن و حسب موارد اعلام شده دلگير از اينكه تاج گردون در باطن از او حمايت نكرد. به هر حال يك اصلاح طلب جوان و نسبتا كم تجربه جاي شهردار اصولگرا را گرفت. اكر چه مشخص نيست در قالب شوراي جديد كه به نظر ميرسد بجز يك نفر همگي در دور قبل به تاج گردون راي داده اند ولي تفاوت ديدگاهي و قومي نسبتا زيادي با هم دارند عملكرد پيش رو چيست ولي تاكنون نشان داد شهر تاج گردون چه از نظر سياسي و چه عملكردي نياز به فضاي جديد داشت كه فراهم شده است.

   

  نامه تاج گردون به عارف :

   

  برميگرديم به فضاي ملي. در كنار حركتهاي صورت گرفته شده در فضاي مجازي ناگهان خبري منتشر شد كه تاج گردون نامه اي به دكتر عارف نوشته و در اين نامه مطالبي نسبتا مهم گفته شده است. تمامي تحليلهاي مرتبط با اين نامه كاملا بر عليه تاج گردون بود. برخي اين نامه را حضور مجدد تاج گردون در اميد  براي گذر از خطر حذفش در رياست كميسيون تلقي كردند. برخي دلجويي از عارف ، برخي اعتراف به اشتباهات و از اين قبيل موارد.

   

  اما هيچگاه اين نامه خودش را نشان داد و مشخص نبود هدف از انتشار از اين خبر چه بود. تاج گردون در پاسخ به اين سوال كه جريان نامه چه بود. خيلي خلاصه پاسخ داد نامه اي داده نشده است و حتي صحبتي با دكتر عارف نداشتم. اين موضوع شيطنت دوستان عزيزم است كه فكر ميكنند من جاي آنان را تنگ كرده ام. دوستان عزيز هر گاه احساس كردند من كارايي مناسب سياسي ، اجتماعي و مديريتي براي كميسيون را ندارم و شخص ديگري را تشخيص دهند اين مسئوليت را دو دستي تقديمشان كرده و وظيفه نمايندگي خود را در عرصه ديگري ادامه خواهم داد. در خدمت باز است مهم هنر فرد است كه چگونه خدمت كند.

   

  اگر اين حرف تاج گردون درست باشد (كه به نظر ميرسد درست باشد) موضوع كمي پيچيده تر ميشود و چه كساني از بودن تاج گردون ناراحت بوده و حضورش را به ضرر خودشان ميدانند. قطعا اصولگرايان نيستند و بايد اين جريان را در درون اميد جستجو كرد و متناسب با آن تحليل كرد. اين رفتار ناشي از رفتار تاج گردون است. تاج گردون در اولين جلسه اميد بعد از دكتر عارف بالاترين راي را آورد. در كميسيون بودجه در دو سال  گذشته اجماعي رئيس شد و به نظر ميرسد عملكرد نسبتا موفقي داشت و مورد وثوق نمايندگان و دولت است. اگر اين موارد را بپذيريم تحليل قابل پاسخ است. برخي از بلندپروازي و شايد بگوييم جاه طلبي تاج گردون نگرانند و بهترين حالت را توقف او مي دانند. اينكه تا چه حد موفق ميشوند بستگي به رفتار زيركانه تاج گردون در كنار ديگر دوستانش در مجلس دارد.

   

  انتشار يك ايميل شخصي تاج گردون به مسئول دفترش در فضاي مجازي:

   

  انتشار يك ايميل شخصي از طرف تاج گردون به رييس دفترش باز هم سوژه اي شد تا مخالفينش به او ( و البته با احتياط ) بپردازند. باز هم تاج گردون نسبت به اين خبر  هيچ واكنشي نشان نداد و باز هم تحليلهاي متفاوتي ارائه شد. تلاش نگارنده هم براي دريافت پاسخ از تاج گردون بي نتيجه ماند وبي پاسخي او تحليل زير را قوت ميبخشد. اصل موضوع از دو حال خارج نيست. اول اينكه اگر اين ايميل واقعي بوده بايد ببينيم چرا بيرون آمد ، عمدي يا سهوي. در هر دو صورت محتواي ايميل بيانگر يك گام بزرگ از سوي تاج گردون است كه حساب همه كارها را كرده است و نشان داد براي همه افراد و همه موضوعات برنامه دارد و عمد يا سهو بيرون آمدن آن هيچ ضرري براي تاج گردون نداشت ووحتي نقطه قوت او بود ، آنهم در شرايطي كه رقبا اسب خود را زين كرده بودند تا بازي را از او ببرند. نشان داد همه دوستانش را ديده و مواظب همه تخريبها و بريدگان از خودش هم هست.

   

  دوم اينكه اصل ايميل كذب باشد. باز هم بازي به نفع تاج گردون بود. يعني اينكه ديگران هم نسبت به جامع نگري و سياس بودن تاج گردون معترف هستند.

   

  به هر حال هر چه بود يك بازي جديد بود. تاج گردون در اين بازي باز هم موفق بود. بايد منتظر ماند در آينده نه چندان دور هر روز شاهد يك بازي رفتاري جديد  از سوي تاج گردون باشيم. اگر او قصد جدي بر كانديدا شدن در حوزه فعلي را داشته باشد توان اين را دارد در هر صحنه اي يك بازي جديد خلق كند. بايد نشست و منتظر ماند.

   

   

  خلاصه تاج گردون در چند جمله؛

   

  مي آيد يا نمي آيد : مي آيد و با قدرت مي آيد

   

   

  هدف بالاتر : دارد و در سر چيزهاي ديگر مي پروراند.

   

   

  فرار به جلو : رفتار هميشگي تاج گردون

   

   

  غرور بيش از حد : دارد و شايد همين غرور روزي او را ازصحنه به در كند.

   

   

  كم توجهي به لايه هاي مردمي : عليرغم اظهار مخالفينش به اين موضوع ولي او نشان داده به لايه هاي مردمي در تقابل خواص بيشتر توجه ميكند.

   

   

  لاريجاني و دوري از او : قبولش دارد ولي خود را در سبد او قرار نمي دهد. او هم قبولش دارد ولي همه چيزش را با او تقسيم نميكند.

   

   

  نزديكي به خاتمي : هميشه خاتمي را دوست داشته ولي نزديكان خاتمي تاج گردون را قبول ندارند.

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  23 نظر برای ““واكاوي رفتار ملي تاج گردون در مجلس دهم و حوزه انتخابيه اش””
  1. رضا کیانی گفت:

   نیاز نبود اینقدر طویل بنویسید و ……….های نماینده نخبه کش و چاپلوس و نوچه پرورتان را بپوشانید
   با احساسات مردم بازی نکنید
   ولله صحیح نیست

   0

   0
   • گچساران گفت:

    هه هه متملقین چه میکنند
    ببین چند ساله داره بهتون میگه من دکترا دارم این سایت اداره کل ارزشیابی مدارک دانشجویان خارج از کشور آخرش نوشته global business academy که میرشکار ادعاش رو داره اصلا اعتباری نداره این حرف من نیست حرف اداره کل زیر مجموعه وزارت علومه!!!
    اینم لینکشhttp://yon.ir/jGr38
    یعنی از سال ۸۶ تا الان داره……… میگه!!! میرشکاااارر

    0

    0
  2. ناشناس گفت:

   تاج گردون به تاریخ پیوسته دغل ودروغ عاقبت ندارد

   1

   1
  3. باوی گفت:

   چند میگیری گریه کنی البته م……….را هم بیار کمک

   0

   1
  4. مرادی گفت:

   آخ و بخت تاجگردون که سام خادمی داره وش دفاع ایکنه……….آخ آخ و صد آخ
   به چه روزی افتادی دکتر
   به چه روزی افتادی امیر کبیر
   به چه روزی ناجی اقتصاد ایران

   1

   1
  5. باوی اصیل گفت:

   اینکه یادداشت نیست
   مجیزگویی تاج و کتابی بنام مبری ساختن تاج به هر قیمت است
   فکر کنم ده نفت نشستند و نوشتند
   این آقا هم افتاده جلو کاروان نویسنده و عنوان نگارنده به خود گرفته است

   0

   0
  6. بابا حیدر از گچساران گفت:

   درود بر شما تاجگردون در ایمیل به شما هم دستور داده بود هر چند روز یک متن یا مصاحبه از من چاپ کنید .

   0

   0
  7. بی سر و ته گفت:

   بی سر و ته نوشتی و دفاع کور کورانه کردی خودتو بکش آخر کسی سیت کاری نیکنه

   1

   0
  8. مردم را.......فرض نکن گفت:

   انتشار يك ايميل شخصي تاج گردون به مسئول دفترش در فضاي مجازي:

   انتشار يك ايميل شخصي از طرف تاج گردون به رييس دفترش باز هم سوژه اي شد تا مخالفينش به او ( و البته با احتياط ) بپردازند. باز هم تاج گردون نسبت به اين خبر هيچ واكنشي نشان نداد و باز هم تحليلهاي متفاوتي ارائه شد. تلاش نگارنده هم براي دريافت پاسخ از تاج گردون بي نتيجه ماند وبي پاسخي او تحليل زير را قوت ميبخشد. اصل موضوع از دو حال خارج نيست. اول اينكه اگر اين ايميل واقعي بوده بايد ببينيم چرا بيرون آمد ، عمدي يا سهوي. در هر دو صورت محتواي ايميل بيانگر يك گام بزرگ از سوي تاج گردون است كه حساب همه كارها را كرده است و نشان داد براي همه افراد و همه موضوعات برنامه دارد و عمد يا سهو بيرون آمدن آن هيچ ضرري براي تاج گردون نداشت ووحتي نقطه قوت او بود ، آنهم در شرايطي كه رقبا اسب خود را زين كرده بودند تا بازي را از او ببرند. نشان داد همه دوستانش را ديده و مواظب همه تخريبها و بريدگان از خودش هم هست.

   دوم اينكه اصل ايميل كذب باشد. باز هم بازي به نفع تاج گردون بود. يعني اينكه ديگران هم نسبت به جامع نگري و سياس بودن تاج گردون معترف هستند.
   .
   .
   .
   .
   .

   .

   تو رو خدا مردم را احمق فرض نکنید ایمیل سهوی و به مردم به دید آدم دم دست و نگاه ابزاری به مردم داشته جنابتان
   دقیقا نوشته خودش بوده
   شما چه مردمی هستید وامصیبتا به این جمعیت چاپلوس و کورمنج

   0

   0
  9. حمایت و حماقت کور کورانه گفت:

   اقای به اصطلاح نویسنده اگر برادران خودت نوشته شریکی ات را قبول داشتند بدان همه قبول دارند واقعا من یکی به عقل تو شک میکتم یا ……….یا خودت را زدی به ……….
   مردم عقل و درک و فهم و شعور دارند

   1

   0
  10. اصلاح طلب واقعی گفت:

   نزديكي به خاتمي : هميشه خاتمي را دوست داشته ولي نزديكان خاتمي تاج گردون را قبول ندارند.

   فعلا دنبال تأیید صلاحیت است و به خاتمی نزدیک نمیشود
   چرانمیگی چرا نزدیکان خاتمی قبولش ندارند؛چون تا سر پل بریم اصلاح طلب و بعد پل بریم اصولگراست

   0

   0
  11. رستم گفت:

   بین دیگه اظهار افاضات نداری واسه گفتن

   0

   0
  12. آرویی گفت:

   آقا در این دنیا و اون دنیا فقط حق با تاجگردون و به نفع تاجگردون است
   همه دروغ میگویند و تاج راست میگوید اینطوری که نوشتی
   الحق که ………هستی

   1

   0
  13. چرام گفت:

   نگارنده تلاش کرده موضوعات مختلف را تفسیری صرفأ به نفع ارباب خود جناب تاج گردون کند برای مثال به بحث انتخابات شورای شهر دوگنبدان ورود کرده سپس راه را بیراهه رفته و نگفته ثر انتخاب اعضای شورای شهر و مهندسی آن چه کسی مستقیمأ ورود داشته است.
   این مقال از این حیث فاقد ارزش جهت ارایه به مخاطب است که در آن نگارنده یکطرفه به قاضی رفته و بیش از آنکه بتواند صورت مسله را برای جناب تاج گردون پاک کند بدلیل نقض موضوعات به ضرر ایشان می باشد هر چند که نویسنده یادداشت فکر میکند به جناب تاج گردون خدمتی کرده اما در واقع چنین نیست

   0

   0
  14. سهراب گفت:

   سام خودت را کشتی برای این جغله باوی
   ……….بودنت را زیر سوال بردی هر چیزی اندازه ای داره البته میدونم دنبال این هستی کارهایی براتون انجام بده که فکر نمیکنم انجام بده
   تو و ……….ات هم زرنگید

   0

   0
  15. گچساران گفت:

   همین امثال شما اینجوری چاپلوسی میکنید طرف فکر کرده خبریه فردا رییس جمهوره!! اینقدری که تو میگی تاجگردون باهوشه و فلانه انگار نه انگار۲۹۰ تا نماینده دیگه مثل تاجگردون داریم انگار نه انگار تاجگردون همونیه که قدرت حسینی شکستش داد!! انگار نه اونیه که هر کاری کرد برای سازمان برنامه دولت نخواستش!!!

   1

   0
  16. محله بنگرو گفت:

   قلم ارزشمند و بت شکن فقط ابلحسن حسینی

   0

   0
  17. افرین بر این قلم شیوایت.و درود بر میرشکار

   1

   0
  18. خادمی گفت:

   سلام به مردم شریف و بزرگوار گچساران و باشت
   سلام به نویسنده محترم
   ضمن تأیید قسمتهایی از متن اما اسکلت و اصل متن در جهت فرافکنی و تبریه اقای تاجگردون بوده است
   لطفا به هر قیمتی دنبال این نباشید بر روی سیاستهای اشتباه نماینده سرپوش بگذارید
   ما نماینده عموم میخواهیم نه خواص

   0

   0
  19. رشید گفت:

   موافقم احسنت

   0

   0
  20. ناشناس گفت:

   لعنت به چاپلوسان قلم بدستی که برای لبخند ارباب خود می نویسند و با این لفاظی دنبال بدست آوردن دل برخی ها هستند

   0

   0
  21. باوی گفت:

   فقط دکتر حسینی نیک شجاع و نترس این خود خدمتیها دیگه پیش ملت جایی نداره مردم آگاهی واشراف کامل دارند بر مسائل واوضاع منطقه انشاءالله آینده مشخص خواهد شد

   0

   0
  22. عابدزاده گفت:

   هیچ کدوم از کامنت ها نگفتن که چرا مخالف تاجگردون هستن.فقط بخاطر مسایل قومی قبیله ای میگید تاجگردون نباشه.خدایی وژدان هم خوب چیزیه اخه جعفری رو ذارن همه کاره شما بویراحمدی های گرمسیر خوشحال میشید؟ گچساران مردش توی قلعه است به کوری چشم حسودان بازهم توی قلعه(رییس کمیسیون تلفیق) میماند

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • عفو و آزادی سرمایه دار مطرح بویراحمدی از زندان/ هشدار مدیرکل دادگستری به برخی رسانه ها
 • پیش‌بینی وضعیت جوی کشور تا ۱۳ فروردین ۹۸ 
 • بوسه عضو شورای شهر لنده بر دستان پاکبانان/ اقدام قابل تقدیر انجمن جوانان+تصاویر
 • چه شد که مجری محبوب نود اخراج شد؟/ سیر تا پیاز ماجرای “عادل فردوسی‌پور” و “مدیر شبکه ۳”
 • اخلال درساخت و ساز محوطه دانشکده صنعت ومعدن چرام
 • رئیس مخابرات شهرستان گچساران منصوب شد+حکم 
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 •