طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۳ فروردین, ۱۳۹۷ | کد خبر : 77280 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم بهنام کریمی   عدل هاشمی‌پور، چهره‌ای نام‌آشنا برای منطقه جنوب ایران است که بعد از یک دوره موفق در کار و آبادانی با مسئولیت سنگین فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا، محبوبیت قابل توجهی پیدا کرد.   او با انجام پروژه‌های مهمی در این قرارگاه عمرانی، بسیاری از مردم و صاحبان نفوذ در حوزه […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  به قلم بهنام کریمی

   

  عدل هاشمی‌پور، چهره‌ای نام‌آشنا برای منطقه جنوب ایران است که بعد از یک دوره موفق در کار و آبادانی با مسئولیت سنگین فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا، محبوبیت قابل توجهی پیدا کرد.

   

  او با انجام پروژه‌های مهمی در این قرارگاه عمرانی، بسیاری از مردم و صاحبان نفوذ در حوزه کهگیلویه، را متقاعد کرد تا درمان دردهای کهنه این شهرستان را در دستان این چهره عمرانی بدانند و برای همین او را وادار به حضور در راه مبارزات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی کردند.

  خمودگی و غبار محرومیت و ناامیدی بر پیکر شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ، علی‌رغم تلاش مسئولان در همه این سال‌ها، موضوع قابل کتمانی نبود و مردم این مناطق به دنبال تغییری اساسی برای تغییر وضعیت زندگی خود بودند.

   

  بیکاری کلافه‌کننده شهرستان‌های چرام، لنده، بهمئی و کهگیلویه در کنار عقب‌ماندگی تاریخی آنها از کاروان توسعه و پیشرفت، مسئولیت‌های نمایندگی این مردم مظلوم و محروم را سنگین کرده بود اما او برای یک خیزش بزرگ، از سوی مردم فراخوانده شد و مسیری جدیدی از عمران و آبادانی در کارنامه مدیریتی عدل هاشمی باز شد.

   

  مردم کهگیلویه بزرگ با رأی کم‌نظیری او را به عنوان وکیل خود در خانه ملت برگزیدند تا به پشتوانه رأی حدود نیمی از مردم این حوزه، به جنگ مشکلات کهنه و پیچیده این دیار برود.

   

  مشکلاتی که در جنگ نابرابر توزیع اعتبارات، بی‌توجهی به شهرستان کهگیلویه بزرگ و “فربه” شدن سایر رقبا، عملا کار عدل هاشمی و تیم او را سخت کرده بود.

   

  عدم وابستگی سیاسی عدل هاشمی و قرار نگرفتن در طیف‌های معمول چپ و راست، مهمترین برگ برنده او بود تا در کنار توان و تخصص عمرانی‌اش بتواند دلسوزان کهگیلویه بزرگ را حول یک حلقه جمع کند و دردهای این مردم شایسته و مستحق را فارغ از سیاست‌زدگی‌های نکبت‌بار، کمتر کند.

   

  صراحت لهجه در بیان مطالبات مردم و حق و حقوق موکلینش، چهره‌ای شجاع و مردمی از او ساخت تا نگاه مردم به او از لباس مقدس نظامی به یک خادم مردم‌دوست و صادق تغییر کند.

   

  در کنار همه این‌ها، وعده‌ها و انتظارات زیادی که مردم از او داشتند محدودیت شدید اعتبارات دولتی، میدان عمل را برای هاشمی از قرارگاه خاتم‌الانبیا با آن همه اختیار تا نمایندگی مجلس شورای اسلامی با این همه محدودیت، متفاوت و پیچیده‌تر کرده بود.

   

  با همه این سختی‌ها بود که این مسئولیت سنگین بر عهده او قرار گرفت و او هم با جهت‌گیری ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذاری و تأمین زیرساخت‌های توسعه وارد کارزار سازندگی درعرصه جدید شد.

   

  در روزهای نخست نمایندگی او، بسیاری از کارشناسان معتقد بودند اگر او بتواند در حوزه آب کشاورزی توفیقی حاصل کند، در صنعت و معدن چند کار بزرگ از جمله پتروشیمی و فعال کردن معادن و در حوزه راه نیز تکمیل شاهراه پاتاوه به دهدشت را انجام دهد، شهرستان در تولید و اشتغال و خروج از بن‌بست توسعه قدم‌های بزرگی برخواهد داشت؛ قدم‌هایی که کارنامه هاشمی در کهگیلویه بزرگ را ماندگار و قابل پذیرش از سوی مردم می‌کند.

   

  اکنون حدود دو سال از دوران نمایندگی عدل هاشمی‌پور می‌گذرد و باید بررسی شود او در کجای راهی که شروع کرده، ایستاده است.

   

  در روزهای نخست نمایندگی او، پروژه راه بزرگ و حیاتی پاتاوه به دهدشت که چند استان را به هم وصل می‌کند، با پیگیری‌ها و رایزنی‌های مستمر، نه تنها مجددا از سر گرفته شدبلکه عملیات اجرایی آن جان گرفت و اگر چه در ادامه راه باز هم به موانعی برخورد کرد اما با تکمیل آن در سال جاری، یک گام بزرگ از گام‌هایی که مردم از نماینده خود انتظار داشتند برداشته می‌شود.

   

  او در حوزه راه، قدم‌های دیگری را نیز در راه‌های روستایی و شهرستانی برداشت؛ خاکبرداری و تعریض رفع نقاط حادثه خیز جاده های ساورز و بیدانجیر، چاسخار و دلی مهرجان و دلی مهره، جاده امام زاده یحیی و برفکون(ده کیلومتر) به کمک دستگاه‌های راهسازی شرکت نفت،  شروع جاده امامزاده نورالدین به زیرنا و جاده دلی احمد دیشموک(اماده اسفالت)، جاده گوراب و جاده طسوج (ده کیلومتراسفالت شده ) و جاده لیکک به جایزان (۶ کیلومتراماده اسفالت)، شروع عملیات اجرایی جاده لیکک به ابوالفارس، چهارخطه کردن جاده لیکک به سمت تشان، شروع عملیات احداث جاده دژکوه، اخذ مجوز شروع عملیات اجرایی جاده لنده به تشان، اخذ اعتبار برای برای تکمیل پل شهید طیب از قرارگاه خاتم الانبیاء و روکش آسفالت جاده‌های سوق به لنده، دهدشت به قلعه‌رئیسی و جاده سرفاریاب، بخشی از این اقدامات در دو سال گذشته و در حوزه راه بوده است.

   

  قدم دیگری که او باید برمی‌داشت، اختصاص آب به اراضی خشک اما وسیع حوزه انتخابیه‌اش بود؛ کاری که تا قبل از آن، این شهرستان کمترین سهم را از برداشت آب چه از آب‌های جاری و چه از آب‌های پشت سدها داشت و این حق مردم سالیان متمادی، پایمال می‌شد.

   

  قدم قابل توجهی در این زمینه برداشته شد و در دوران استانداری سید موسی خادمی که هماهنگی خوبی داشت، برای نخستین بار مجوز برداشت ۳۴۹ میلیون متر مکعب آب از سد مارون گرفته شد که بستری مناسب برای شکوفایی بخش کشاورزی خواهد بود.

   

  همچنین در این مدت، مجوز احداث سدمخزنی آبریز نیز اخذ شد که قرار است در سال جاری شروع شود و ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت کلاچو و چرام زیر آب بروند.

   

  اقدامات عمرانی در دوره نمایندگی عدل هاشمی به همین موارد ختم نشد و در حوزه صنعت و معدن نیز بعد از یازده سال، عملیات اجرایی پتروشیمی دهدشت،  و بعد از ۶ سال عملیات اجرایی کارخانه سیمان سپو آغاز شد.

   

  همچنین بعد از ۱۸ سال معدن نیترات دیشموک و بعد از سال‌ها، معدن فسفات چرام شروع به کار کردند و در این مدت نیز نیروگاه سیکل ترکیبی کلنگ‌زنی شد.

   

  این اقدامات در دو سال وکالت مردم، کارنامه قابل قبولی است اما در صورت ادامه و تقویت این روند، درخت پیگیری و تلاش حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ، در سال‌های آتی میوه اشتغال و تولید می‌دهد.

   

  انتظار دیگری که مردم از نماینده خود انتظار داشتند، بهبود وضعیت بهداشت و درمان بود.

   

  کارنامه عدل هاشمی در این حوزه اخذ مجوز احداث بیمارستان‌های چرام (بنیاد برکت) و لنده و خرید بیش از ۱۴ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی، ام.آر.آی، سی.تی.اسکن، خرید آمبولانس برای شهر سوق، لنده و شهرداری لیکک، تجهیز درمانگاه سوق و قیام، احداث درمانگاه برای قلعه‌دختر، شروع احداث ساختمان درمانگاه روستاهای بردیان، کلایه سفلی و چنگلوا از سوی خیرین حوزه سلامت بوده است.

   

  درحوزه ورزش نیز که طرفداران زیادی دارد، اقدامات خوبی انجام شد.

   

  علاوه بر کمک‌های نقدی بیش از چهار صد میلیون تومان، کمک‌هایی در قالب وسایل و لوازم ورزشی، اخذ مجوز احداث ۴۰ چمن مصنوعی و ۱۰ سالن ورزشی از برنامه بودجه، مجوزاحداث هشت چمن مصنوعی، یک سالن ورزشی از وزارت نفت و همچنین سه سالن ورزشی برای لیکک و ممبی و سراسیاب، چمن مصنوعی برای گچ بلند وسیاشیر و شهرک ولی عصر از وزارت نفت که در حال اجراهستند در این حوزه نیز در دو ساله دوره نمایندگی عدل هاشمی انجام شد.

   

  در حوزه فرهنگی نیز بیش از ۳۵۰ میلیون تومان به مساجد و مبلغ حدود ۱۶۰ میلیون تومان به امام‌زاده‌گان از طریق کمک گرفتن از خیرین و وزارت نفت در این دو سال کمک شد.

   

  احداث مدارس سه کلاسه مورخانی، امامزاده سادات، بیمنجگان و سرپری، مدرسه شش کلاسه دم‌تنگ لنده، خوابگاه ۲طبقه شبانه‌روزی قلعه‌رئیسی، ۱۶ کانکس ۶متری و یک‌دستگاه ساندویچ پنل (سرگچ دیشموک) توسط خیرین بخشی ازاقدامات فرهنگی در حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ در دوسال اخیر بوده است.

   

  با این کارنامه عدل هاشمی‌پور اگرچه همه اذعان دارند حجم محرومیت‌ها آنقدر زیاد است که این اقدامات عمرانی و اقتصادی برای برون‌رفت شهرستان از وضعیت فعلی کافی نیست اما واقعیت آن است که در یک جهت‌گیری صحیح، روی شاهراه‌های توسعه از جمله کشاورزی و صنعت و زیرساخت‌های آنها دست گذاشته شد تا با طرح‌ها و کارخانه‌های بزرگ بتوان بیکاری و غبار محرومیت را در کهگیلویه بزرگ، تکانی داد.

   

  در دو سال اول دوره نمایندگی هاشمی‌پور می‌توان گفت مسیر پیشرفت شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ مشخص شد و در این مسیر قرار گرفته‌ایم؛ با رفع زنگ‌زدگی ریل توسعه و پیشرفت در این شهرستان‌ها می‌توان امیدوار بود که در سال‌های آتی، قطار آبادانی این دیار روی ریل قرار گیرد و با سرعت قابل قبولی به جلو برود.

   

  امیدواری که نشانه‌هایی از آن وجود دارد و آن هم توقف روند صعودی مهاجرت از شهرستان‌های حوزه انتخابیه کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی و تا حدی معکوس شدن این مهاجرت و برگشتن مردم به سرزمین پدری‌اشان است.

   

  خدمات بزرگی چون گازرسانی به مناطقی از این حوزه انتخابیه ازجمله چاروسا و دیشموک آن هم با کار جهادی در کمتر از دو سال، نمونه‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای امیدبخش است که می‌توان به وضوح شورزندگی و امید به ماندن در این بخش‌ها و روستاها را دید و نظاره کرد.

   

  عملیات گازرسانی به مناطق قیام و سرآسیاب  نیز به مناقصه رفت و این می تواند خبر خوشی برای مردم این منطقه باشد چرا که با تجارب هاشمی در حوزه انرژی می توان به سرعت عمل در این پروژه امیدوار بود.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای ““نگاهی به دو سال دوره نمایندگی عدل هاشمی پور””
  1. اصلاح طلبی از دهدشت گفت:

   سلام آخه جناب اقای بنام واقعا ………

   0

   0
  2. دبیردبیرستانهای چرام گفت:

   در چرام که جاده چاسخار در حد یک پیچ کار شده است.بیمارستان که زمان جناب بزرگواری مجوزگرفته شده و اسنادش موجود هست. کارخاصی به جز دوتا کانتینر برای بیمارستان نشده. /جاده چرام -دهدشت در زمان بزرگواری بوده، والان هم تعطیل شده. فسفات هم شعار خالی.

   0

   0
  3. رضا گفت:

   جاده ی باشت تا چرام که اکثر سفرهای ما روی این جاده بود قبلا خیلی بهتر بوده شروع به تعمیر کردن ولی کار رو نیمه کاره رها کردن جناب حاج عدل کجایی قبلا این جاده بهتر بود..لطفا به فکر باشید

   0

   0
  4. ناشناس گفت:

   ما که چیزی ازش ندیدم تو این دو سال

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 • پیام فرماندار لنده به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی(ع) ، روز پدر و گرامیداشت یاد و خاطره پدران آسمانی دیار لنده
 • روند اجرایی پروژهای عمرانی بخش چاروسا از زبان بخشدار
 • مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:وامدار هیچ‌کسی نیستم /برای تاجگردون حرمت قائلم چه نماینده باشد چه نباشد/روز انتخابات مشخص می‌شود هرکسی چقدر ارزش دارد+تصاویر
 • بزرگترين محموله قير جهت آسفالت پروژه هاي دوگنبدان تأمين شد/ ٦٠٠٠تن قير به گچساران ارسال خواهد شد+نامه نگاری ها
 • تقدیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد از شهردار باشت+لوح تقدیر
 • مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:قاطعانه با استخدام‌های بدون ضابطه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم
 • چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوزی نشود…
 • مرگ دردناک جوان دهدشتی پس از عمل آپاندیس
 • زایشگاه جدید بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج افتتاح شد+عکس
 • پیام تسلیت شهردار باشت به همکاران و خانواده آتش نشان گچسارانی
 • دانشگاه پیام نور در چرام ماندگار شد
 • بزرگترین رویداد فرهنگی، ورزشی کهگیلویه و خاموشی برخی رسانه های معدود مخاطب
 • مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری ثلاث لنده انتخاب شد+تصاویر
 • تاج گردون به احمدي نژاد در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام چه گفت؟!
 • فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد:سارقین سرقت مسلحانه طلافروشی شهر لنده شناسایی شده اند
 •