طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۶ فروردین, ۱۳۹۷ | کد خبر : 76872 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   هجوم اصولگرایان ونوظهوران سیاسی به عرصه ، برای گرفتن کرسی مجلس از تاجگردون   سجادتقی پور     فعالیتهای تبلیغاتی نامزدهای احتمالی انتخابات مجلس سال ۱۳۹۸تقریبأ آغاز شده و رایزنی فی مابین چهره هایی که تمایل دارند به عرصه ورود کنند بصورتی پنهان آغاز شده است. در نوشتار ذیل صورتی کلی از […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

  هجوم اصولگرایان ونوظهوران سیاسی به عرصه ، برای گرفتن کرسی مجلس از تاجگردون

   

  سجادتقی پور

   

   

  فعالیتهای تبلیغاتی نامزدهای احتمالی انتخابات مجلس سال ۱۳۹۸تقریبأ آغاز شده و رایزنی فی مابین چهره هایی که تمایل دارند به عرصه ورود کنند بصورتی پنهان آغاز شده است.

  در نوشتار ذیل صورتی کلی از وضعیت کنونی و جو سیاسی حاکم بر حوزه گچساران و باشت به تفصیل بیان میشود.

  تجربه ناموفق اصولگرایان در انتخابات قبل و عدم اجماع بر روی گزینه ای که توان رقابت با نماینده کنونی گچساران و باشت را داشته باشد از یک طرف و آشفتگی سیاسی که دچار آن شده بودند از طرف دیگر باعث شد تا بزرگان این جریان در گچساران و باشت زودتر از زمان معمول چاره اندیشی و برنامه ریزی های خود را برای انتخابات آتی مجلس آغاز کنند.

  برخی چهره های اصولگرا و یا نزدیک به این طیف سیاسی با انتشار نامه ها و یادداشتهایی سعی بر به چالش کشاندن و برهم زدن تمرکز نماینده گچساران و باشت دارند البته به نظر می رسد این هجمه ها از یک اتاق مشترک فرماندهی هدایت می شوند.

  تحلیلها و احتمالات مختلفی از برنامه ریزی های احتمالی اصولگرایان و یا غیراصولگرایان مخالف سیاستهای نماینده کنونی وجود دارد که در ذیل به آن پرداخته میشود.

   

   

   

   

  در حوزه لیشتر غلامرضا پاکدل و زراعت کیش در حال خودنمایی در مقابل نماینده فعلی هستند که البته گفته شده این حرکات جزیی از پازل یک حرکت منسجم سیاسی بزرگتر است که در آینده اتفاق خواهد افتاد.

   

  البته زراعت کیش تاکنون نقش میانجی در میان اصولگرایان را ایفا کرده  و شنیده شده جلساتی با چهره های شاخص این طیف سیاسی و کاندیدای احتمالی این جریان داشته  است و به نظر می رسد سعی وی تشکیل اجماعی منسجم در تقابل با نماینده فعلی باشد.

   

  در حوزه بویراحمد گرمسیر بنظر می رسد اردلان زینل زاده شهردار سابق دوگنبدان که پیش تر آمادگی خود را برای مناظره علنی با غلامرضا تاجگردون اعلام کرده بود در حال بررسی وضعیت است تا در صورت فراهم بودن مقدمات حضورش ، علنأ وارد عرصه شود البته لیدرهای علیمراد جعفری دیگر چهره سیاسی این حوزه که گمان نمی رود در آینده وارد عرصه شود دربلاتکلیفی به سر می برند اما منتظر رخ دادن تحولات آینده و حمایت احتمالی سرتیم سیاسی خود از جریانی خاص هستند.

   

  در میان اقوام ترک زبان هم شنیده ها حکایت از آن دارد یوسف باقری مدیر اسبق خدمات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ، در حال رایزنی هایی کاملا پنهان برای ورود احتمالی به عرصه یا رهبری این جریان را در مخالفت با نماینده فعلی عهده دار باشد.

   

  البته نقش مهم سردار احمد خورشیدی و تأثیر به سزای وی در میان ترک زبانان حوزه گچساران و باشت قابل چشم پوشی نیست.

  احمد خورشیدی مواضع خود را بصورت آشکار بیان نکرده اما در رفتار سیاسی وی تاکنون تضادی با نماینده فعلی قابل مشاهده نبوده ضمن اینکه تا فرصت باقیمانده هر اتفاقی دور از ذهن نیست.

   

  بنظر می رسد علی فولادی به دلیل شکست دور قبل انتخابات  دیگر به این عرصه ورود نکند و حتی نقش محوری را ایفا نکند.

   

  رفتار سیاسی تاجگردون  با ترک زبانان گچساران و میزان  توجه به آنان در زمان باقیمانده تا انتخابات  در  حمایت این اقوام تأثیرگذار  از تاجگردون بسیار موثر است و به قول افراسیاب پرویزی ترک زبانان گچساران ککاگری خود را به تاجگردون ثابت کرده اند و منتظر برآورده شدن انتظارات خود  از سوی نماینده هستند  البته جزییاتی از این انتظارات در دست نیست.

   

   

   

  اما در مهمترین و تأثیر گذارترین حوزه که همانا حوزه باشت می باشد و به گونه ای حوزه گچساران را تحت تأثیر زیادی قرار میدهد سید قدرت الله حسینی نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس فعالیتهای خود را آغاز نموده و بنظر می رسد قصد ورود به عرصه را دارد .

   

  حسینی گفته به زودی در مورد حضورش در انتخابات با مردم حرف خواهد زد.

   

  در صورت عدم توافق بدلیل شکاف و اختلافات میان سید قدرت حسینی و علیمراد جعفری که از قبل وجود داشته توازن قوا در میان موافقان و مخالفان تاجگردون به هم می خورد و به اجماع رسیدن این دو چهره تأثیر گذار جریان اصولگرایی می تواند تاجگردون را در انتخابات آتی آزار داده و حتی زنگ خطری برای وی باشد.

   

  البته از طایفه اکثرأ اصولگرای سیدهای بیدک باشت هم یک ” نظامی” و یک” روحانی” قصد ورود به عرصه را دارند که به درخواست بزرگان این طایفه رایزنی هایی در جریان است تا یک نفر در صحنه بماند و دیگری کنار برود که در تحلیل آتی به این موضوع به تفصیل پرداخته می شود.

   

  به نظر می رسد انتخابات آتی رقابتی سخت میان موافقان و مخالفان نماینده فعلی باشد و توفیق در اجماع اصولگرایان و مخالفان تاجگردون می تواند برای وی تهدیدی جدی تلقی شود.

   

   

  یادداشت فوق تحلیلی کلی از اتفاقات احتمالی در عرصه سیاسی و انتخابات مجلس آتی در حوزه گچساران و باشت می باشد و صرفأ حدس و گمان نگارنده می باشد.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  30 نظر برای “هجوم اصولگرایان ونوظهوران سیاسی به عرصه ، برای گرفتن کرسی مجلس از تاجگردون”
  1. جعفری گوهرگان گفت:

   با سلام
   بیوگرافی نسبتا دقیقی ارایه شده است که به نوعی تذکر به دکتر تاجگردون میباشد. ولی با تومه به شرایط ننطقه و اینکه مردم شهرستانهای گکساران و باشت جز مواطقی هستند که بر اساس خطوط فکری و حزبی انتخاب کرده و رای می دهند لذا با توجه به پایه رای ثابتی که دکتر تاجگردون دارند و از طرفی نتایج عملکرد ایشان تا دو سال اینده روشنتر خواهد شد و همچنین توجه خاصی به حل مشکلاتی که گاها عامل نارضایتی مردم می باشند و اکثرا از طرف مخالفین ایشان بیان میگردند‌باید گفت دکتر تاجگردون یکه تاز بی رقیب این دور از رقابتها خواهد بود و رقابت با ایشان برای سایر رقبا تلاش بی ثمر و شکست اگاهانه ای بیش نیست.

   1

   10
   • دانشگاه گفت:

    متن نوشته شده توسط گوهرگانی نشان از ترس ولرز آنها از شکست هستش چندین غلط تایپی وحمله خارج از شئون یک مدیر استانی حکایت بسیار تلخی هست که گوهرگانی از خود بروز داده .

    4

    1
  2. باشت و باوی گفت:

   سیدهای بیدکی؟؟؟؟!!!!
   انتخابات؟؟؟!!!!

   4

   1
  3. دیارم لیشتر گفت:

   فقط مهندس پاکدل و بس

   5

   6
  4. قشقایی زاده گفت:

   ترک زبانان دیگر به تاجگردون و سایر کاندیدای لر اعتمادی ندارند

   5

   4
  5. وحدت گفت:

   جناب سرهنگ بیعت اصل تحلیل نشده از اصولگرایان برای انتخابات

   0

   1
  6. وحدت گفت:

   اولا دوسال دیگر مانده از نمایندگی حالا تاج گردون نیاد اصولگرا با دولت تاج گردون چه کاری انجام دهند

   0

   0
  7. شرمت الله گفت:

   تاج گردون تا اینگونه بی منت و در اندازه شان و منزلت مردم حرکت میکند بدون شک و تردید بی رقیب است

   0

   6
  8. آرو گفت:

   فقط تاج و الی غیر….

   1

   4
  9. آرو گفت:

   احسنت بر این قلم. تحلیل جامع و کاملی بود. تحلیلی بسیار منطقی و بدون از طرفداری از جناح و فرد خاصی بود. خیلی روشن و بی طرفانه قلم فرسایی نمودی. دستت درد نکنه عالی بود.

   2

   0
  10. عالیشاه گفت:

   درود برمیرشکار…هیچکس دراین دیارقدرت رقابت بادکترتاجگردون را ندارد زینلزاده برآوردن پول تاجگردون به شهرداری چندتاطرح راتوگچساران اجرا کرد اینبارتاجگردون باارابیشتری به مجلس میرود شک نکنید و

   1

   5
  11. امیرشیخی گفت:

   خودتون روخسته نکنید کی بهترازتاجگردون

   1

   3
  12. ناشناس گفت:

   اصولگرايان اگر بر روي پاكدل تمركز كنند احتمال موفقيت شان زياد خواهد بود، چرا كه پاكدل راي تعداد زيادي از اصلاح طلبان و همه اعتدال گرايان علي الخصوص كاركنان صنعت را نيز از همين الآن در سبد خود دارد.

   2

   5
  13. ناشناس گفت:

   خودشون راخسته نکنندتاج نماینده بعدیه

   1

   5
  14. ناشناس گفت:

   بجز تاجگردون باقی به دردچه می خورند

   1

   4
  15. همونطور که دورقبل دیدید تاج گردون در لیشتر نزدیک به ۲۰۰۰ رای اورد البته به غیر از رای لیشتریهای مقیم گچساران که چیزی نزدیک به ۱۰۰۰ به بالا رای هست سرجمع ۳۰۰۰رای و پاکدل و زراعت کیش با توجه به تلاشی که کردن نهایتا ۷۰۰ رای برای اقای فولادی جمع کردن.پس باید نتیجه گرفت لیدرهای تاج گردون خیلی قویتر هستند و محاله میدان رو خالی کنند

   1

   4
  16. جعفری گوهرگان گفت:

   سلام دوستان
   با توجه به سابقه ای که از این قوم سراغ داریم و در انتخابات سال ۷۹ و در زمان حاج بهرام اوج ذلت و نامردی آنان را دیدیمَ و از طرفی تحرکاتی که گاهی وقتها در سطح شهرستان و استان بر علیه حاج غلام تاجگردون صورت می گیرد و کلا یک سناریو بوده و یک هدف را دنبال میکند را باید در نظر داشت. پس منطق حکم میکند که با احتیاط پیش رفته تا سبد رای ما ریزش نکند نه اینکه ترسی از نتیجه داشته باشیم. همه می دانیم انتخاباتی است که نتیجه آن مشخص و معلوم بوده و سایر رقبا خود می دانند که تلاشی عبس میکنند و دنبال امتیاز گیری برای خود و خانواده خود میباشند. چرا که اگر به فکر مردم بودند مزاحمتی برای خدمت شبانه روزی نماینده آنها در توسعه و تلاش برای رشد و شکوفایی دیارشان ایجاد نمی کردند و این نتیجه گیری بر پایه تلاشهای دکتر تاجگردون می باشد نه چیز دیگر. ضمنا بخاطر اشتباه تایپی از شما عذر خواهی میکنم.

   0

   2
   • باوی گفت:

    آقای گوهرگانی.جناب عالی که میگی بقیه برای باج گیری برای خود و نماینده هستند.میشه نظری به خانواده خود بندازی که بیشترین سود را از تاجگردون برده. پست گرفتن و پیمانکاری و کار اداری برای خانوادت

    2

    0
  17. باوی گفت:

   تاجگردون خیلی مغرور شده دیگه به کسی اهمیت نمی دهد اگر کسی کاری تو ادارات داشته باشه باید یا برادرش یا خواهرش ح و پ با مسولین تماس بگیرن بعد کارشون را انجام بدن خدمت با منت نه بی منت بیشتر مسولین که گذاشتن هم خدا وکیلی لیاقت ندارن هنوز زوده برا انتخابات ولی امسال دیگه.میر شکار نیست اگه تجدید نظر درعملکردش نشه احتمالا شکار بشه

   7

   0
  18. رشیدی فرهنگی بازنشسته گفت:

   سلام با توجه به عملکرد نامبردگان بالا در بین مردم که فقط در موقع انتخابات به فکر مر دم هستند همگی مردودند فقط اقای تاجگردون برنده میدان هستند مردم اگر انصاف داشته باشن عملکرد زیرسازی و بازسازی عمرانی اقای نماینده تا سالها گواه این موضوع است

   0

   5
  19. قشقایی گفت:

   قشقایی دیگه گول محمود کریمی ها را نخواهند خورد. هنای کریمی ها دیگه رنگی واسه حتی اطرافیان نزدیکش نداره تا برسه به اون قشقایی های دورتر. همونها که با کریمی جلصه میگیرن هم دیگه کریمی را قبول ندارن فقط وقتشون را تلف می کنن. این دور قشقای ها با یوسف هستند و دیگه لیدرهای خودخانده نمیتونند مکر و هیله کنند

   2

   0
  20. یاسلطان محمودشاه گفت:

   درود بر سادات بیدک اگه اصولگرایی به مجلس رفته به حمایت قوی سادات بیدک بوده و لیدرهای قوی که داشته .
   بیشترین نقش را در انقلاب سارات بیدک داشته

   0

   0
  21. ناشناس گفت:

   اگر جاده دیل تا دو سال دیگه افتتاح شد و جاده شیراز گچساران کامل شد و کارخانه لاستیک سازی و پتروشیمی نیرو استخدام کرد و نرخ بیکاری به ۷ درصد برسد حتما به دکتر تاج گردون رای میدهیم

   1

   0
  22. رو راست گفت:

   فقط دکتر تاجگردون بقیه ول معطلن

   0

   3
  23. گچساران گفت:

   خدا وکیلی دک و پوز هیچ کدومش به نمایندگی نمیخوره .دنیا فقط تاجگگگگگگرررردون

   0

   2
  24. عدالت گفت:

   ما به كسي نياز داريم كه پاكدست باشه و عدالت رو بر پا كنه
   به مهندس زينل زاده كه تنها نقطه ضعف ايشان تواضع هستش

   0

   0
  25. مجید گفت:

   باسلام.جناب گوهرگانی مثل اینکه نیاز به تمرین املا دارید در پیام اول که اشتباه تایپی دارید ولی در پیام دوم “عبث”درسته نه “عبس” برادر دقت کن

   2

   0
  26. سادات شاهزینعلی گفت:

   سید قدرت منتظرت هستیم

   1

   0
  27. ناشناس گفت:

   ……….باید هم قلم بزند مگر نمی بینی که کلیه امور به تصرف ایشان درامده!!!

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • کاش تاجگردون نباشد !!
 • جشن گلریزان آزادی زندانیان در گچساران برگزار شد/از حضور دو رقیب سیاسی تاجگردون تا غیبت برخی رؤسای ادارات+تصاویر
 • ملخ ها عزیزترند یا کشاورزان و باغداران منطقه لیشتر؟!
 • دل پر هواداران ستار هدایت خواه از معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد
 • واکنش رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران به خبر ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی
 • واکنش شهرداری دوگنبدان به خبر جلوگیری از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • با حضور معاونین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، پروژه انتقال نفت گوره به پایانه های نفتی بندر جاسک کلید خورد+تصاویر
 • ممانعت شهرداری دوگنبدان از برگزاری یک برنامه فرهنگی در گچساران
 • ۲۹ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
 • دوره سوم نمایندگی تاجگردون؛ دوره “اصلاح ،عدالت و اشتغال” باشد
 • جوابیه گمرگ کهگیلویه و بویراحمد به اظهارات استاندار؛بی‌تفاوت نیستیم
 • “فراتر از بحران”
 • تجلیل از دهیاران نمونه شهرستان چرام+تصاویر
 • کهگیلویه بزرگ ؛ سیاست مدارِ  سیاست زدهِ
 • جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
 • خودکشی چرا؟
 • نماینده کهگیلویه بزرگ:اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه ورزش اجرایی شود
 • مراکز خرید مهم استانبول در تور استانبول
 • آشنایی با گرجستان در تور گرجستان
 • در آنتالیا و تور آنتالیا از کجا خرید کنیم؟
 •