طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲ فروردین, ۱۳۹۷ | کد خبر : 76365 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   اگر این جدالها وبحثها جواب میداد در زمان مشروطه نتیجه می گرفتیم (جنگهای  رسانه ای  و  چربش خصومت بر عقلانیت)   به قلم حمید بخشایی       این روزها به وفور شاهد اظهار نظرها از سوی افراد در خصوص مسایل مختلف هستیم.     اینکه در جامعه ما افرادی هستند که […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

  اگر این جدالها وبحثها جواب میداد در زمان مشروطه نتیجه می گرفتیم

  (جنگهای  رسانه ای  و  چربش خصومت بر عقلانیت)

   

  به قلم حمید بخشایی

   

   

   

  این روزها به وفور شاهد اظهار نظرها از سوی افراد در خصوص مسایل مختلف هستیم.

   

   

  اینکه در جامعه ما افرادی هستند که به راحتی درباره مسایلی که تخصص و تجربه ای راجع به آن ندارند اظهار نظر میکنند خود نیاز به واکاوی بیشتر دارد اما نگارنده معتقد است: قبل از اینکه به عرصه مدیریت و سیاست ورود کرده و اظهار نظر کنیم شاید بهتر باشد یک دوره وطن دوستی طی کنیم.

   

  باید بپذیریم در شهری زندگی میکنیم که فقر ،مشکلات اقتصادی و تنش های روزمره اجتماعی کاملا قابل لمس است.

   

   

  عده ای با افکار به ظاهر مدرن ولی با خلقیات سنتی وعشيره ای و علیرغم داشتن ضعف شخصیتی سعی در انگشت نما کردن خود در اجتماع دارند و در نبود منطق سیاسی خود را صاحب بهترین تفکر و تحلیلگری عاری از اشتباه می دانند و نظرات خود را بر دیگران ارجع می دانند.

   

  امروزه خیلی ها دوست دارند مطرح و ديده شوند و بهترین مدار برای ديده شدن همین مدار سیاست است .

   

  اگر کمی تأمل کنیم متوجه میشویم در همین فضای مجازی بین تمام بخشهای زندگی مردم فقیر وبی چیز ما مقوله های مهمی چون هنر، ورزش ، بهداشت و رفاه اجتماعی مردم به حاشیه رفته و مقوله ای بنام “سیاست” چه در فضای مجاز و چه در واقعیت جامعه خود را بین مردم ،صاحب نظران و حتی مسئولان بیشتر نشان میدهد و انرژی زیادی در این حوزه تلف می شود.

   

  اشتباه بزرگ:

  متأسفانه اخیرأ شاهد هستیم انتقادات نسبت به همدیگر بیش از قبل رواج یافته و عده ای که خود را دلسوز مردم و به خصوص اقشار ضعیف جامعه جلوه می دهند شمشیر از رو بسته و رو در روی هم قرار گرفته اند و با انتشار نقدها و جوابیه هایی احساسی و به دور از منطق و گاهأ متملقانه و جانبدارانه بدنبال تحمیل نظرات و عقاید خود بر یکدیگر هستند .

   

  آنچه مبرهن است اگر این رویه جواب می داد می بایست در زمان مشروطه نتیجه ای مي گرفتيم چرا که ما در سیاست ذهنی مغشوش ونا آرام داریم و مسائل شخصی و احساسی جایگزین رویکردهای منطقی و معقول شده است.

   

  شاید بهتر باشد بجای تخریب اشخاص به ارایه راه حل های مناسب و دلسوزانه جهت برون رفت از وضعیت موجود پرداخته و سلایق شخصی خود را که برگرفته از دیدگاه سیاسی و شخصی ما است را در بروز اختلافات و ایجاد فضای متشنج در شهر دخالت ندهیم.

   

  انرژی صاحب نظران و نخبگان جامعه ما بجای مدیریت کردن تعارضات موجود در تقابل با هم خرج ميشود.

   

  متأسفانه راه اجماع و همگرایی را نیاموخته ایم چرا که عقلانیت و منطق ما تسلیم احساسات غیر منطقی و نامعقول ما شده است.

   

  بپذیریم غلظت معیارهای انسانی ، مذهبی و دینی کاهش یافته و همین عامل ایجاد فقر فرهنگی ،اجتماعی ،سیاسی و بخصوص فقر اقتصادی در جامعه شده است . فقر پدر و مادر و سیاست و انقلاب نمیشناسد و اتفاقأ مشکل فروپاشی کمونیست هم اول وآخرش همین عدم امنیت اقتصادی بود .

   

  گمان نکنیم باخواندن ترجمه چند کتاب یا شرکت در چند همایش و سخنر اني قاعده شهرسازی یا رفع مشکلات را فرا گرفته و می توانیم خود بهترین عملکرد را داشته باشیم و اگر قدرتی در هر منصبی داریم از آن در جهت تقابل و تخریب وتسويه حسابهای شخصی و جریانی استفاده کنیم.

   

  متأسفانه کسانی هستند که در حال حاضر از معادلات سیاسی حذف شده اند و با راه اندازی اپوزیسیون و تشکیل قالب ايدیولوژيک تزیین شده و موجه خاص خود مداوم در صدد تقابل با سیستم حاکم موجود هستند.

   

  ما نتوانسته ایم در رابطه با مشکلات مردم در یک چهار چوب با هم کنار بیاییم و کارکردن با همدیگر در اولویتهای اخلاقی و سیاسی ما نیست.

   

  شروع همه هجمه ها در یک زمان خود نشان از احساسی برخورد کردن و واکنش های غیر عقلانی دارد و وجود سلایق شخصی ، گروهی و حتی جناحی نشان از خصومت و نه رقابت در این موضوع دارد.

   

  وارد ساختن خصومتهای جناحی در اتفاقات روز جامعه خود ضعف یک طیف سیاسی را نشان میدهد ضمن اینکه ایده های منتج شده از نگاه خصمانه مسلمأ از طرف رقیب ترتیب اثر داده نمی شود.

   

  به اجماع رسیدن و انسجام درونی جامعه بدون توجه به تفکرات و ایدیولوژی های متفاوت شرط بلوغ سیاسی و فکری یک جامعه است چرا که در مواردی که مشکلات مردم در اولویت قرار دارد باید مفاهیم سیاسی را از ذهن خود دور کنیم و بر راه حلها برای برون رفت از وضعیت موجود تمرکز کنیم.

   

  اگه فردی توانمند و دانشگاهی وابسته به چپ و راست و یا جریانی خاص تعریف نشود درحاشیه میماند از طرف دیگر از کلید واژه ای “عدالت خواهی”،” شایسته سالاری” و “اصولگرا” و “اصلاح طلبي” سخن می رانیم و این است داستان غم انگیز مردم گچساران و باشت.

   

  تا بوده چنین بوده هر جناح و گروهی که در راس کار قرار گرفته سعی بر انزوای جناح مخالف خود ولو به قیمت پسرفت جامعه و مردمی که بازیچه این بازیهایدو سر باخت شده اند.

   

  چرا مداوم بدنبال مقصر کردن یکدیگر هستیم ؟چرا به رغم تفاوت اندیشه و تفکرات نتوانیم با هم کار کنیم؟
  هنوز عده ایی با تفکرات پوسیده و منجمد بدنبال کسب پرستیژ و رهنمودهای بد هنجار در سطح جامعه هستند.

   

  وقتی یک جناح خود را در تولید وارایه راه حلها منحصربه فرد میداند خیلی طبیعی است که انسان و جامعه ساخته شده این جناح قالبی وکاناليزه میباشد وتفکرات اینگونه انسانها رشد مطلوبي نداشته و سکون می ماند .

   

  فهم دردهای موجود در بین مردم بعد از این همه کشمکشها باید تلنگری برای از هم گسیختگی های ما میشد ولی عده ای ناخواسته یا خواسته نگذاشتند ونميگذارندکه به اجماعی درست برسيم . حتی این چند گانگي ها باعث عدم پاسخگویی در سطح کلان مملکت شده است.

   

  آقایان وخانم های مسئول آیا بهتر نیست پرگار تفکر وشخصيت را بازتر کنیم ؟ هر جایی به بن بست می خوریم مفاهیم اصلی وارزشي را سپر کوتاهی ها وخودخواهي ها قرار می دهیم و مفاهیم ارزشی و اصولی را بصورتی غیر منطقی لوث میکنيم .

   

  اگر در حوزه اندیشه قوی هستیم ، اگر تئوریسین و نظریه پرداز هستیم ولی در حوزه عمل و اجرا احساساتی هستیم این ضعف کاری ما که نشات گرفته از ناملایمات تربیتی و روحی ما است و ممکن است خيلي ها در ثروت با هم کنار بیایند ولی در قدرت خیر .

   

  متأسفانه تداوم خصایص جناحی ، قومی و قبیله ای مقوله مهم فکرکردن مستقل و نقد منصفانه را در تربیت وفرهنگ عمومی ما به تاخیر انداخته است و به قدری تنزل پیدا کردیم که فقط بخاطر بقای خود زندگی میکنیم نه برای رشد و پویایی جامعه و در عملکردهایمان خود را پاسخگوی هیچکس و هیچ چیز نمی دانیم.

   

  هدف نگارنده از نگارش این مقال درخواست از مردم،مسولین ،صاحبنظران،نخبگان و فعالان رسانه ای و سیاسی جهت همگرایی و همیاری به دور از نگاههای قومیتی و جناحی جهت رفع مشکلات کلی مردم است و در بکار بردن واژگان بکار برده شده قصدی در کار نبوده و جریان خاصی را یک جانبه مورد خطاب قرار نمیدهد و انتظار کلی از مخاطبان می باشد.

   

  در خاتمه با توجه به اینکه اختلافات خط ومشی سياسي لازمه رشد وبلوغ یک جامعه بوده و عدم اختلافات سیاسی یعنی تعطیلی اندیشه با این وجود انتظار میرود در سال جدید همه اليتها و نخبگان از هر قشر و جنس وجناحي برای رفع مشکلات شهری در تمامی حيات اجتماعي مردم شهرستان نشستها و جلساتی برگزار شود تا با ارائه راهکارها با رویکردی متفاوت و تازه به راهبرد و استراتژی مناسبی که در آن به بهبود وضعیت مردم و مشکلات و دغدغه های آنها توجه ویژه ای شود.

   

   

   

   

  یادداشت فوق بنا به درخواست پایگاه خبری فانوس زاگرس  از عضو سابق شورای شهر دوگنبدان توسط وی نگارش و ارسال شده است.

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  5 نظر برای “جنگهای رسانه ای اخیر و چربش خصومت بر عقلانیت”
  1. اميد گفت:

   بسيار تحليل زيبا و به جايي هست…🙏

   1

   0
  2. نفتی گفت:

   احسنت آقای بخشایی .واقعا منطقی و دلسوزانه بود.

   1

   0
  3. کریمطب گفت:

   طبل تو خالیست

   1

   0
  4. دولیاری گفت:

   جالب بود

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 • پیام فرماندار لنده به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی(ع) ، روز پدر و گرامیداشت یاد و خاطره پدران آسمانی دیار لنده
 • روند اجرایی پروژهای عمرانی بخش چاروسا از زبان بخشدار
 • مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:وامدار هیچ‌کسی نیستم /برای تاجگردون حرمت قائلم چه نماینده باشد چه نباشد/روز انتخابات مشخص می‌شود هرکسی چقدر ارزش دارد+تصاویر
 • بزرگترين محموله قير جهت آسفالت پروژه هاي دوگنبدان تأمين شد/ ٦٠٠٠تن قير به گچساران ارسال خواهد شد+نامه نگاری ها
 • تقدیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد از شهردار باشت+لوح تقدیر
 • مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:قاطعانه با استخدام‌های بدون ضابطه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم
 • چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوزی نشود…
 • مرگ دردناک جوان دهدشتی پس از عمل آپاندیس
 • زایشگاه جدید بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج افتتاح شد+عکس
 • پیام تسلیت شهردار باشت به همکاران و خانواده آتش نشان گچسارانی
 • دانشگاه پیام نور در چرام ماندگار شد
 • بزرگترین رویداد فرهنگی، ورزشی کهگیلویه و خاموشی برخی رسانه های معدود مخاطب
 • مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری ثلاث لنده انتخاب شد+تصاویر
 •