طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۷ اسفند, ۱۳۹۶ | کد خبر : 76139 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   قرق شكسته دنا و خامي   به قلم شهرام نوروزی     در ايامي كه زمستان رخت از تن بدر آورده و لباس سبز و زيباي بهاري بر تن مي كند نوروز ديگري آغاز و طبيعت جاني دوباره مي گيرد . همه فرهنگهاي كهن به اين مناسبت بهم تبريك گفته و طلب […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

   

  قرق شكسته دنا و خامي

   

  به قلم شهرام نوروزی

   

   

  در ايامي كه زمستان رخت از تن بدر آورده و لباس سبز و زيباي بهاري بر تن مي كند نوروز ديگري آغاز و طبيعت جاني دوباره مي گيرد . همه فرهنگهاي كهن به اين مناسبت بهم تبريك گفته و طلب شادي مي كنند من هم به سهم خوداز خالق رزاق تمنا دارم كه بشريت جنگ را كنار بگذارد ، تحقير فرد نسبت به فرد خاتمه يابد .

   

  آواره گي و دربه دري و مهاجرت و چقدر نشيني در ميان برف و بوران تكرار نشود. سفره اي بدون نان نماند . هيچ مردي بخاطر ناتواني در مقابل خانواده در خلوت خود اشك به چشم نياورد. دزدي و اختلاس ريشه كن شود ، اراده ي بشر در بيان عقايد محقق شود . سلامتي جايگزين بيماري و گرفتاريها گردد و در نهايت شادي و شعف ، غم واندوه را از همه بزدايد و هيچ افسرده اي در هيچ نقطه اي يافت نشود و انساني به انسانيت خود واقف شده و ضعف را پايمال نكند . اميد آن است كه اين سال و همه سالهاي كه در راه است براي همه پر بركت باشد و مبارك .

   

  به مانند خامي و دنا باشيم ، صبور ، مقاوم و مهربان ، كوههايي كه انواع درختان بلوط ، بادام و . . . و انواع گياهان و درختچه ها ، آويشن و . . . درخود جاي داده است و غم به ابرو نمي آورد . سال يكهزارو سيصد و نودوشش خورشيدي با همه خوبي ها و بدي هايش دارد تمام مي شود.

   

   

   

   

  در سالي كه گذشت درسهاي زيادي از زندگي آموختيم . بيشتر و بيشتر نسبت به طبيعت و حيات وحش و خاصه دناي زيبا اطلاعات كسب كرديم مسئوليت را در ماههاي آخر سال تجربه كرديم . ممنونم از همه عزيزاني كه يادداشت هاي من را مطالعه كردند و به من اعتماد كردند ، دوستاني كه براي حفاظت از محيط زيست حاضرندبا تمام وجودشان تلاش كنند.

   

  و اما بايدكجا قدم بگذاريم ؟ كجا بايد دل ببنديم كه دير نكرده باشيم ؟ كجاي اين زمين خاكي كوله بارمان را پايين بگذاريم ، كجا خستگي هايمان را بدر كنيم ؟

  زاگرس : دنا : خامي

   

   

   

   

  « دناي مهربان ، زيباييت ماندنيست و وقار براي توست »

  جنگل هاي بلوط روييده بر بلنداي زاگرس با شكوه و بر زمين هاي جنوب و غرب و شمال غرب كشور ايران گنجينه ي شايگان ايران زمين است . بر همه ي ماست تا براي پاسداري از اين گنجينه ي سرزميني ، دانا ، هوشيار ، كوشا و توانا باشيم . از خسرانهاو چپاول هاي پي در پي اين گنجينه ي سترگ و بايسته هاي پاسداري از آن گفتارهاي بسيار خوانده و شنيده ايم و دشنه هاي فرو رفته به خاك ارزشمند اين رويشگاهها وتبرهاي كوفته و اره هاي برقي بر بن درختان تنومنداين جنگل ها و لگدكوب نهال هاي نو رس آن زير چرخ هاي ماشين پيشرفت و نوسازي و در يك گفتار چپاول و تاراج هاي آن را بسيار ديده ايم . امروز، گاه آن است تا براي پاسداري و نگاه داري اين گنج گران بهاء ، گفتارها و نوشتارهاي دانش بنيان را به كردار در آوريم .

   

  بايسته هاي گام نهادن در راه پاسداشت و نگاه داشت جنگل هاي زاگرس ايران ، كردارنيك ، درست و به هنگام است و بايستگي اين كردار هم نيست مگر دانستن و آموختن بايسته ها يا به بيان ديگر آشنايي با اين گنجينه ي كهن و دانستن و شناختن آن .

   

   

   

   

  اميداست تا اين نوشتار ، گام هايي هرچند كوچك براي آشنايي كنشگران و دردمندان آينده ي زيست بوم سرزمين كهن دنا و خامي فراهم آورد .

   

  در اين نوشتار همه ي تلاش و توان اندك خويش را به كار بستم تا خواننده گرامي با بنيان هاي شكل هندسي اين گنجينه ي گران و همچنين خسران هايي كه مي رود تا اين دارايي ارزشمند را به كام نابودي و نيستي فروكشد ، آشنا گردد. همچنين راهكارهايي براي پاسداري از جنگل هاي زاگرس و استان زيباي ما (طبيعت ايران زمين و شمالي در جنوب ايران ) بيان گرديد تا شايد با زنده نگاهداشتن كورسوي اميد در دل دردمندان سرانجام اين جنگل هاي زمردين ، يكپارچگي و همراهي همه ي دوستداران را براي پاسداشت و بازسازي اندك برجاي مانده ي اين رويشگاههاي مخملين ، فراهم آورد براي دوري از يكنواختي و رواني سادگي ، بيشتر از نام زاگرس در نوشتارهاي قبلي استفاده شد و آنچه كه دانستن آن از بايستگي ويژه برخوردار بوده يا پيامد بيان و پژوهش ديگر دردمندان سرانجام گنجينه ي دنا و خامي بود نيز با آوردن نام اين گراميان بيان گرديد و همچنين تا هجمه ها و خسران ها براين گنجينه هاي بي همتا هرچند بيشتر آشكار گردد. به اميد آنكه تلنگري باشد به همه ما براي وارد شدن به ميدان پاسداري از جنگل هاي بلوط زيباي خامين و دناي زاگرس ايران زمين .

   

   

   

   

  اين گنجينه هاي باستاني به جاي مانده از دوران گذشته در غرب ايران ، سرماي عصر يخبندان كه موجب نابودي همه ي جنگل هاي ديارمان شده بود را با سربلندي پشت سر نهاد، بلوط هايي كه در جنگل هاي امروز ايران عزيزمان است اين گنجينه زيبا و بي همتا همچنان زنده است ، اما شاداب نه …

   

  چرا كه امرو دچار هجمه هايي سهم تر از سرماي عصر يخبندان شده است . هجمه هايي كه به گواه بسياري از كارشناسان و خبرگان و جنگل شناسان و دغدغه مندان ، اگر ادامه يابد در آينده اي نزديك موجب نابودي كامل اين گنجينه مخملين خواهد شد . چرا كه اين جنگل هاي بلوط ديگر توان بازسازي و زايش خود را ازدست داده وبا پايان يافتن دوره ي ديرزيستي درختان كهنسال روييده در آن ، به مرتع و زمين هاي شيب دار فرسايش يافته تبديل خواهند شد.

   

   

   

   

  در آغاز سال نودوشش و حال در پايان اين سال چه كسي تصور مي كرد كه پيش از شروع سال جديد تحولات تاريخي عظيمي ، روي خواهد داد . چه كسي پيش بيني مي كرد كه بسياري از اتفاقات رخ دهد و تا جايي كه بسياري از درخواست ها براي طلب كمك ، جهان را غافلگير كند . امروزه ، قواعد بازي سياست و زندگي ماها دگرگون شده است . اما ما هنوز خود را با شرايط جديد سازگار نكرده ايم و با گام شتابان رويدادها ، همراه نشده ايم . نه در نهادهاي ما ونه در راهبردهاي مان براي اين تحولات و اتفاقات كه دير زماني در انتظارش بوديم ، تداركي نديده ايم ، ما كه سال هاي دراز اسير ملاحظات ناشي از منافع كوتاه مدت بوديم . اكنون بايد با چالش هايي رو در رو شديم كه پيچيده و چند جانبه اند و مستلزم رويكردي علمي و منطقي و چند رشته ايو البته منطقه اي و ملي هست. همه ما ها مي دانيم كه منابع خدادادي ما محدود است . ما تنوع زيستي را كه بدان وابسته ايم به نابودي مي كشيم . ما بايد با اين تحول شتابان غافلگيرانه ي دنياي ماشيني با شهامت تازه واعتماد جديد به آينده روبرو شويم ما بايد راه همبستگي ميان فقرو غني را انتخاب كنيم و راههاي دستيابي به منابع و فرصت ها را جستجو كنيم و در راه حقوق و نسل هاي آينده تلاش كنيم و محيط زيستي را براي آنان به ارث گذاريم كه در آن استعدادهاي خود را شكوفا كنند واز فرصت هاي لازم براي ارتقاي سطح زندگي و رفاه خود برخوارد باشند .
  كليد تمامي اين درهاي بسته سهيم شدن با يكديگراست و شناخت اين نكته كه ما همگي مسافران يك سياره ايم . سرنوشت فقير و غني از هر رنگ و از هر دياري ، به نحوي جدايي ناپذيردر هم تنيده است . ما بايد پيش از آنكه تاثير تغييرات بوم شناختي به محيط زيست ديارمان برگشت ناپذير شود تمام نيروهاي خود را يكي كنيم.

  ميراث ما از فرهنگ و طبيعت بنا شده است ، هر دوي آنها از شرايط لازم براي زندگي بشر به شمار مي روند . ما بطور غريزي از اين امر آگاهيم كه سعادت ما در مقام افراد ، وابسته به اين اطمينان خاطر است كه ريشه هاي ما، با اميد به آينده اي و كشوري و جهاني امن تر براي نسل هاي آينده در بستر گذشته ، درميراث فرهنگي وطبيعي به ارث برده ازنياكان مان محكم و استوار باشد . تمام تلاش هاي مان براي حفظ اين ميراث از طريق (مناطق حفاظت شده ) مستلزم ارزيابي ، برنامه ريزي و اجراي دقيق است . زيرا با حفظ عالم طبيعت ما بشريت را از خود آن محفوظ مي داريم .

   

  اميدوارم تا خوانندگان گرامي و دلسوزان محيط زيست و پژوهشگران گرانقدر ، با يادآوري و بيان نادرستي ها و كاستي هاي اين نوشتار ، بردانسته هاي اندك اين كوچكترين بيفزايند . و در زدودن نا درستي هاي نوشتارم ياريم كنند همچنين بر خود مي دانم تا ياد ۶۶ مسافر سفر كرده سانحه هواپيمايي تهران – ياسوج برفراز دناي سربلند و همچنين شهداي محيط بان و جنگلبانان ، آناني كه سرخ رفتند تا زيست بوم ميهن سبز بماند را گرامي مي دارم .

   

  به اميد فرداهاي بهتر

   

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “قرق شكسته دنا و خامي”
  1. ناشناس گفت:

   مثل همیشه عالی مهندس عزیز و طبیعت دوست !!

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 • پیام فرماندار لنده به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی(ع) ، روز پدر و گرامیداشت یاد و خاطره پدران آسمانی دیار لنده
 • روند اجرایی پروژهای عمرانی بخش چاروسا از زبان بخشدار
 • مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:وامدار هیچ‌کسی نیستم /برای تاجگردون حرمت قائلم چه نماینده باشد چه نباشد/روز انتخابات مشخص می‌شود هرکسی چقدر ارزش دارد+تصاویر
 • بزرگترين محموله قير جهت آسفالت پروژه هاي دوگنبدان تأمين شد/ ٦٠٠٠تن قير به گچساران ارسال خواهد شد+نامه نگاری ها
 • تقدیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد از شهردار باشت+لوح تقدیر
 • مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:قاطعانه با استخدام‌های بدون ضابطه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم
 • چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوزی نشود…
 • مرگ دردناک جوان دهدشتی پس از عمل آپاندیس
 • زایشگاه جدید بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج افتتاح شد+عکس
 • پیام تسلیت شهردار باشت به همکاران و خانواده آتش نشان گچسارانی
 • دانشگاه پیام نور در چرام ماندگار شد
 • بزرگترین رویداد فرهنگی، ورزشی کهگیلویه و خاموشی برخی رسانه های معدود مخاطب
 • مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری ثلاث لنده انتخاب شد+تصاویر
 •