طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۶ اسفند, ۱۳۹۶ | کد خبر : 76022 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک   زمانی که سلبعلی خان باوی به قتل رسید، اسدالله خان باشتی با حمایت دایی خود کربلایی میراحمد سرپرست طایفه گشین وکاعلی سینا سرپرست طایفه دولیاری که هر دو از طوایف پرجمعیت باوی هستند با نهایت اقتدار امور کلانتری ایل را به دست گرفت.   دیری نپایید […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک

   

  زمانی که سلبعلی خان باوی به قتل رسید، اسدالله خان باشتی با حمایت دایی خود کربلایی میراحمد سرپرست طایفه گشین وکاعلی سینا سرپرست طایفه دولیاری که هر دو از طوایف پرجمعیت باوی هستند با نهایت اقتدار امور کلانتری ایل را به دست گرفت.

   

  دیری نپایید که بین اسدخان و کریم خان فرزند سلبعلی خان و احمدخان فرزند امام قلی خان اختلاف ایجاد شد به گونه ای که اسدخان دو دختر خود، یکی به نام “بی بی رودابه” به عقد کریم خان و دیگری به نام “بی بی هوری” را به عقد احمدخان برای راضی نگه داشتن آنان در آورد.

   

  اما بعد از گذشت حدود ۲۵ سال دوباره بین اسدالله خان و کدخدایان ایل باوی اختلافات شدید پیش آمد که تقریبا تمامی کدخدایان ایل باوی به استثنای خانواده کربلایی میراحمد دایی وی و خانوده کی جمشید همه از اسدالله خان روی گردان شدند و تقریبا جملگی به کریم خان پیوستند.

   

  تنها طایفه موسایی نه حاضر به اطاعت از کریم خان بودند و نه اطاعت از اسدخان بلکه احمدخان فرزند حسینقلی خان یعنی عموزاده دیگر اسدخان را مورد حمایت قراردادند و او را به نارگ موسی بردند.

   

  کریم خان به منظور استحکام بخشیدن قدرت خود باخانواده “کی-مرتضی”،  “بی بی صاحب جان” خواهر خود را به عقد”کی خسرو” از جوانان غیور و نامدار طایفه دولیاری در آورد و از طرف دیگر از حمایت بی دریغ طایفه  بامیرشیخی از جمله “کی باباخان کاسهو” معروف به شیر مرد اطلس پوش باوی به حمایت از کریم خان برخاسته به گونه ای که امور کلانتری را به دست گرفته و اسدخان را از قلعه باشت بیرون و در قریه بوستان جا دادند و نهایتاً ایشان در قلعه باشت مستقر گردید.

   

  پس از گذشت چند سال اسدخان که تمامی طوایف باوی را از خود روی گردان دیده و حتی جانش به خطر افتاده بود به فکر از هم پاشیدن قدرت کریم خان افتاد. در اولین اقدام خود، چون ستون اصلی قدرت کریم خان را  کی خسرو دولیاری می دانست، مصمم به حذف این جوان نامی و غیور که در ماه عسل خود به سر می برد، شد. و این سرآغاز قتل های پی درپی و دسته جمعی و دخالت دیگر ایل ها و به دنبال آن از هم پاشیدگی کامل و اختلافات درون ایلی که تا سالهای سال اثرات آن پاک نخواهد شد.

   

  دومین اقدام آن؛ خویشاوندی با مظفرخان و نصرالله خان، کلانتران مقتدر ایل غیور بویراحمد گرمسیر بود. سومین اقدام آن؛ کشته شدن کی باباخان کاسهو در گردنه “نارجونر” بود که این اقدامات موجب غارت بخش اعظمی از طوایف شد. به گونه ای که تعداد زیادی از آنها ایل را ترک و به منطقه کشکولی مهاجرت کردند.

   

  پس از این همه اتفاقات و به خون کشیدن مردان نامی و مبارز، اسدخان مجدداً به قدرت رسید و در قلعه باشت مستقر گردید اما طولی نکشید که به دست سرتیپ خان به قتل رسید و جسد وی را در کنار مقبره امام زاده شاه فضل (ع) بهبهان به خاک سپردند.

   

  اما بی بی خانم بی بی بعد از کشته شدن همسر خود برای رساندن تنها فرزند ذکورش(منصورخان) به قدرت در محل ماند و ناچاراً خود را به عقد “میر محمدزکی” سیدی مظلوم و  بی آلایش درآورد. منصورخان را به خانه برادر خود فرستاد که با پیش آمدن تبعید امامقلی خان رستم به تهران وی هم به همراه خانواده دائی خود به تهران رفته و چند سالی در مدرسه نظامی (که در حال حاضر سند آن موجود است۱۳۱۳) آنجا به تحصیل مشغول گردید.

   

  بدین ترتیب با مستقر شدن سرتیپ خان در قلعه باشت دیری نپایید که با پیگیری و درایت بی بی خانم بی بی دولت مرکزی آن را اخراج و دستگیر کرد. بعد از آن یحیی خان (۲ سال) و همچنین کریم خان (۱سال) امور ایل را در دست داشت. تا اینکه همانگونه که اشاره شد چون بی بی خانم بی بی زن بسیار باکیاستی بود باز هم از کریم خان شکایت و نهایتاً به وسیله دولت مرکزی دستگیر و به تهران تبعید شد.

   

  براین اساس، تا سال ۱۳۲۰ به مدت ۸ سال دولت اداره امور ایل باوی را راساً به عهده داشته تا اینکه با پیش آمدن شهریور ۱۳۲۰ منصورخان به اتفاق سایر خوانین به منطقه آمد. منصورخان با هدایت بی دریغ مادر خود بی بی خانم بی بی با کدخدایان طوایف تماس حاصل و هر کدام را به نحوی با خود همراه نمودند و به عنوان ثروتمندترین فرد منطقه قدرتش را تا انقلاب ۱۳۵۷ تحکیم بخشید.

   

  به هر حال چنانچه بخواهیم عمیقانه علل کشته شدن نخبگان ایلی را ریشه یابی نماییم نه تنها قتل نخبگان آن روز دیارمان چون کیخسرو، کی باباخان و… بلکه کشتار عموم دلیر-مردان استان همه و همه از یک ریشه سرچشمه گرفته و آن هم فقر فرهنگی و درپی آن جنگ قدرت بوده است. از این رو،  با شرح حوادث تلخ اما عبرت آموز تاریخی منطقه و به دنبالش این همه صغری وکبری چیدن سعی نگارنده بر این است که اینگونه نتیجه گیری شود :

   

  ۱٫ اسدخان به گواهی تاریخ و روایان معمرین محلی، فردی بسیار دور اندیش استقلال طلب و در کشاکش اوضاع آشفته زمان خویش همواره سعی بر آن داشته تا اتکاء خود را حفظ نماید و با وجود خویشاوندی با خوانین دیگر ایلات هرگز همفکر و دنباله رو سیاست آنان قرار نگرفت بلکه همیشه بر خلاف میل آنان در صف مقابل عرض اندام می نمود به هر ترتیبی که بود مناسبات خود را با حکومت محلی خصوصاً بختیاری ها حفظ می کرد و با برخورداری از فکر و شم سیاسی توانست به تنهایی در برابر فتنه های مخالفین برون ایلی و زد و خوردهای درون ایلی کاملاً مقابله و مقاومت نماید و مدت تقریبا ۳۰ سال به تنهایی بر امور ایل مسلط بود.

   

  اما متاسفانه “تک روی و جنگ قدرتی” که بین ایشان و کریم خان به وجود آمد در وهله اول؛ باعث شکاف ایلی، در وهله دوم؛ طمع خوانین دیگر ایلات به خاک باشت و باوی و در وهله سوم؛ باعث کشته شدن بهترین نخبگان ایلی از جمله کیخسرو دولیاری و کی باباخان کاسهو و حتی خود ایشان شد.

   

  با توجه به رشادت و شجاعتی که  به تنهایی کیخسرو دولیاری در مقابل “کی لهراس” بویراحمدی از خود نشان داد، کی لهراس با ایشان عهد مردانگی بست تا زمانی شما زنده هستید، هیچ گونه تعرضی به خاک باشت و باوی نخواهم داشت و بعد از قتل ایشان احتمالاً هم می دانید چه اتفاقاتی افتاد.

   

  یا زمانی که نبرد میان دوشیر جنگی معروف، یعنی کی بابان خان کاسهو شیر مرد اطلس پوش طایفه بامیرشیخی ایل باوی و کی لهراس مرد نامی بویراحمد گرمسیر اتفاق افتاد بعد از درگیری خونینی بین هر دو طرف، کی باباخان زخمی و نهایتا  از پای درآمد.

   

  موقعی که کی لهراس به بالای سرش آمده او را جوانی بسیار ورزیده و شیک پوش یافت و خیلی افسوس خورد و به او گفت: چرا خان و کدخدایان را کشتی او اشاره به تفنگش نمود و گفت: از ملا پنج تیر بپرس. بنابراین با کشته شدن این دو شیر جنگی و به دنبال آن قتل اسدخان باشتی (۱۳۰۹) منطقه باشت و باوی  تا سال ۱۳۲۰ مورد دستخوش چه حوادث تلخ و ناگواری قرار نگرفت. لعنت بر تو ای قدرت که تو چقدر شیرین اما کثیفی.

   

  ۲٫ با مقایسه و شبیه سازی اتفاقاتی که بین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ با ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۶ در منطقه افتاد، ما را متوجه این مهم می کند که اگر جنگ قدرت در آن زمان بین اسدخان وکریم خان، منصورخان و حلقه اطرافیان آن باعث نخبه کشی و به دنبال آن ایل را از مردان جنگی(کیخسرو وکی باباخان) خالی کرد. بعد از انقلاب هم ما شاهد این مهم بودیم.

   

  در دهه اول انقلاب با پاک سازی های هیجانی که اتفاق افتاد دو شهرستان گچساران و باشت که با پشتوانه استخراج نفت روزی کیفیت نیروی انسانی آن حرف اول را در استان میزد، متاسفانه بیشترین آسیب را دید. همچنین از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۷ باز هم دستخوش اتفاقات ناگواری شد. در حال حاضر هم جنگ قدرتی که بین دو جناح اصولگرایی واصلاح طلبی که جدیدا بیشتر رنگ قومیتی و منطقه ای به خود گرفته که در واقع این هم نه برای رضای خدا و مردم است بلکه هرکسی به دنبال منافع شخصی خود می باشد، زمینه فرار نخبگان یا نخبه کشی این منطقه را تاکنون فراهم و در آینده بیشتر خواهند کرد.

   

  بنابراین، ماحصل عملکرد گذشته آقایان در توسعه نیروی انسانی امروز کار را به جایی رسانده که الحمدالله قریب به اتفاق شما میدانید حوزه باشت و گچساران نسبت به دو حوزه کهگیلویه بزرگ و بویراحمد دچار فقر نیروی انسانی موثر است. یا بهتر می توان گفت: متاسفانه امروز هیچ جایگاهی برای آدم های به اصطلاح “مخ دار” نیست بلکه جایگاه و امتیازات واقعی را برای “شعبان بی مخان” زمان تعریف و تدارک می بینند.

   

  ۳٫ اسدخان به لقب هژیرالسطنه از طرف رضا شاه نائل شد و صاحب پشت کوه تا زیر کوه باشت بود. به نقل از کتاب محمود باور بی بی خانم بی بی زنی زبر دست و هشیار و در سیاست عشایری ورزیده و می توان گفت: یک قسمت کهگیلویه با انگشت او می چرخد. اینجاست که اکثر مورخان و نویسندگان اعتقاد دارند، این شیرزن ایل “اگر چیزی بیشتر از شیرمردان دیگر ایلات نداشت چیزی هم کمتر نداشت”. اما همین بی بی خانم بی بی فکرش را نمی کرد روزی به عقد میرمحمدزکی درآید و نه میر محمدزکی حتی توی خواب می دید. ولی چرخ روزگار به گونه ای دیگر چرخید.

   

  منصورخان از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ هم ثروتمند و قوی ترین فرد بلامنازعه منطقه بود. به نقل از کتاب “محمود باور”؛ نوچه خان باوی که همیشه زندگانی عشایری و ریخت آنها را تنفیذ و تکذیب می کرد و تکیه گاهش زندگانی مسرت بخش تهران و دلبرانه لاله زار و استامبول بود وگره کراواتش مو نمی زد؛ یک مرتبه تغییر شکل داده به لباس عشایری ملبس، شال و جوقا و تفنگ و فشنگ برنو صاحب مرده، او را چنان مغرور نمود، که وقتی فرمانده لشکر ۶ او را برای ملاقات به گچساران احضار کرد؛ با وجود اینکه در چند کیلومتری گچساران بود؛ از آمدن امتناع ورزید.

   

  اما نکته پند آموز اینجاست که اسدخان در امام زاده شاه فضل(ع) بهبهان و منصورخان هم در منطقه ممسنی به خاک سپرده شد. ای روزگار اینکه می گویند تاریخ تکرار نخواهد شد اتفاقاً تکرار خواهد شد. چه زیبا “سیف فرغانی” در قصیده معروف خود در وصف حمله “مغولان” به “خراسان بزرگ” سروده است.

   

  هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد      هم رونق زمان شما نیز بگذرد

  در مملکت چو غُرّش شیران گذشت و رفت     این عوعو سگان شما نیز بگذرد

  آن کس که اسب داشت، غُبارش فرونشست     گرد سُم خران شما نیز بگذرد

   

  یادآوری: این اسناد موقوفات اسد خان باشتی به امام زاد شمس الدین در روستای ده کند و بوستان است که پس از  ۸۰ سال برای اولین بار  منتشر می شوند.

   
   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  19 نظر برای “جنگ قدرت بین اسدخان و کریم خان و کشته شدن دو شیر جنگی + سند”
  1. ناشناس گفت:

   انصافا بی نظیره و حرفی هم برای گفتن ندارم

   0

   0
  2. امیرحسینی گفت:

   سلام.جناب حسینی نیک .باتشکر اصل این اسناد وقفیت روستای دهکند وبوستان توسط مرهوم اسدخان باشتی(برابر با اصل) به امام زاده سیدشمس الدین(ع) مربوط به ۸۰ سال پیش که به تایید امام جمه وقت تل خسروی یاسوج و بهبهان رسیده هم اکنون دراختیارورثه مرحوم میرابول وموجود است.ایکاش قبل از انتشار این سند معتبر بااین جانب تماس می گرفتید.لطف فرمایید این اسناد از کجا چگونه به دست شما رسیده .این اسناد کاملا معتبر هستند. انشاا…. موفق باشید .باتشکرسیدامراله امیرحسینی .تماس داشته باشید ممنونم)۰۹۱۷۳۴۲۰۸۶۴ البته این اسناد کامل نیست اسناد معتبربیشتری موجود است……..

   0

   0
  3. ناشناس گفت:

   من برای اون دختران مظلوم ناراحتم که این خرده خوانین برای تحلم قدرت محلی خود آنان را بالاجبار به عقد دشمنان درمی آوردند.

   0

   0
  4. صادق گفت:

   ما وارث همان تفکر نخبه کشی در منطقه هستیم چرا که انقلاب اسلامی که میبایست ریشه افکار طاغوتی و انحصار گرایانه را می خشکانید . در مسیر حرکت . با قلم جهالت و کاغذ غفلت دوباره حاکمیت به افکار و اندیشه های جنگ قدرت منجر شد . تحصیل کردگان باشت باوی ، با پیروی از پدران خود ، خود را رعیت مدرن تعریف کردند و وارثین افکار گذشته را حاکم نمودند. انها تفرقه افکنی و تعصبات قومی را برای حفظ حاکمیت خود در سایه سار دمکراسی عرضه نمودند و موفق شدند . دهها دانش اموخته و انقلابی باشت باوی را زیر بلدوزر سیاست خود له کنند . و برحاکمیت خود و ثروت خود بیفزایند . جالب است طوایفی که دلیر مردانشان قربانی سیاست اسدخانی ،منصورخان شده بود امروز از همان سیاست پیروی میکنند.

   0

   0
  5. محمدالمهدی گفت:

   انتخابات که یک روز براساس ملاک و معیار های دینی و انقلابی صورت میگرفت. رفته رفته تبدیل به ملاکهای ضد ارزش .قومیتی و پول شد .بگونه ای که امروز هرکس میخواهد کاندیدا بشود .میگویند : پول داری . چماقداری . بعد هم ریش سفیدان را جمع میکنند .

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   اتفاقا این اسناد خیلی از مسائل مبهم را روشن می کند . امروزه همه دروغ میگویند مگر با مستندات با مردم صحبت شود.

   1

   0
  7. حسینی گفت:

   باسلام.واقعا خیلی آموزنده هست .با تشکر از زحمات شما

   1

   0
  8. قمصور گفت:

   نخبگان ایل..نکنه توی طراحی هواپیماهای جنگنده آلمان نازی نقش داشتند ما خبر نداريم..

   0

   2
  9. این مقاله تاریخی از نظر مستندبودن و استدلال و شفافیت و تحلیل در نوع خود بینظیر است .اما دوست خوبم آقای دکتر حسینی نیک چند سوال :
   ۱.قطعا اسدخان برای این نخبه کشی حلقه مشاور و مشاورین داشت ،چرا معرفی نشدند ؟
   ۲ .سرتیپ به چه علتی به باشت آمد و چگونه بیرون رفت و با چه کسانی و یا طوایفی هماهنگ بود یا قوم شد ؟ و ………

   0

   1
  10. ابراهیم گفت:

   آقای حسین نیک، چرا در مورد ملا برزین خاکی که همردیف کی خسرو بود چیزی ننوشتی

   1

   0
  11. باوی گفت:

   درود بر بزرگان باوی و رحمت خدا بر آنان
   این حادثه تلخی است که باید از آن درس ها گرفت وقتی که اسد خان باوی و کریم خان باوی با هم درگیر شدند بله نخبه کشی ام اتفاق میفته و کامنت قمصور شک نکن که نخبه بودن شما خبر ندارید و شناختی ام از این افراد نداری در زمان خودشون رشادت ها کردن هر دو طرف باوی بودن واین حادثه تلخ برادر کشی بود ولی باید از حادثه تلخ درس گرفت. شکست اسدخان و یا شکست کریم خان پیروزی دیگری نیست در درگیری های مثل این مورد (نه فقط ایل باوی سایر ایلات ام) نخبه کشی اتفاق میفته در هشت سال جنگ تحمیلی افرادی در جبهه ها حضور داشتن که دارای مهارت نظامی و عملیاتی بودن شهید شدن و نخبه کشی اتفاق افتاد شهید خلبان عباس بابایی یکی از شهدای نخبه ماست.ما باید از این حادثه تلخ ایل باوی همیشه یاد کنیم که نکنه در آینده این اتفاق تکرار شود(در زمان گذشته با تفنگ کشته می‌شدند اما در زمان فعلی از ایل طرد و منزوی میشن) کلام آخر کامنت قمصور رو همه نگاه کنید این کامنت به این باوی اهانت و بی احترامی کرده عقاید و نظرات باید گفته بشه اما این چیزی جز اهانت و بی احترامی نداره فقط این بگم موفق باشی ولی قبل از بیان نظر حداقل اگه باوی نیستی یه کم تحقیق کن بعد نظر بده ایل باوی ام بزرگان بسیاری مثل سایر ایلات داشته و خواهد داشت.

   1

   0
  12. بویراحمد گفت:

   خوشم میاد نویسنده با ظرافت خاصی گذشته را به حال حاضر وضعیت سیاسی گچساران و باشت ربط داده…به این میگن قلم سیاسی تاریخی و موثر

   1

   0
  13. رستمی گفت:

   زیبا نگاشته اید سیدجان مثل همیشه

   0

   0
  14. اسدیان گفت:

   سلام بر مردان بزرگ ایل باوی که همیشه نامشان جاودان
   خواهد ماند.
   و همچنین تشکر ویژه از جناب آقای دکتر حسینی نیک بابت نوشتن این موضوع تاریخی

   0

   0
  15. محمد گفت:

   با سلام
   اسناد معتبر زمینهای وقفی کل استان موجود هست زمینهای اطراف امامزاده سید شمس الدین هم بطور کامل وقف هست که بعضی ها با سو استفاده از نام امامزاده و نفوذی که داشتند زمین خواری کردند انشالله اداره اوقاف استان به همین زودی این زمینها را از چنگ زمین خواران خواهد گرفت
   ضمنا پرونده ای با همین مضمون جهت بررسی در محاکم قضایی در حال جمع بندی می باشد

   1

   2
  16. سیاسی گفت:

   با این اسناد میر شکار واقعی باشت و گچساران سید تویی.

   0

   0
  17. روزگاران گفت:

   عالی نوشتید قلم بی نظیره

   0

   0
  18. ناشناس گفت:

   دوست عزیز کاش عقد مرحوم بی بی خانمی باسید مزکی را بیشتر توضیح میدادی اونم برای نسلی که اطلاعتی در این خصوص اصلا ندارند..واز نظر شرعی ووجدانی ما موظفیم خوب را انتقال بدیم.اونم مرحوم بی بی خانمی که به جد عرض میکنم از بی مریم بختیاری سر تر بودوبه شها دت همگان وبه عینه دیدن خود نگارننده همیشه مانوس با قران وتلاوت ان بود وهمیشه تسبیح در دست در حا ل.. ذکر بود..خدا بیامرز طی ۱۳ نامه به رضا شاه که در حبل المتین موجود است دولت را ترغیب تا با فرماندهی سرهنگ محمد بهزا دی فر وهمکاری مظفر خان اریایی سرتیپ خان که به تحریک کمبل انگلسی که به نامردی باجناق خود مرحوم اسدخان را کشته بود از باشت بیرون کند .بی بی خانم بی بی بیوه جوانی بود یحیی خان نیت ازدواج با اورا داشت و بااین دلخوشی او کارها امورات ایلی بی بی خوب پیش میرفت .وامروز فردا با یحی خان میکرد ودید فایده ندارد و ول کن نیست خود را به عقد این پیرمرد دراورد..به پاکی مرحوم بی بی خانم بی بی ومانوسی او با قران کم بود …وکاش بیشتر باز میکردی .

   0

   0
  19. مهندس گفت:

   درود بر باوی های باغیرت و دلاور

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • در فکر پسا نبی زاده و اندیشه ایشان باشیم”
 • کلافگی و سردرگمی چند ماهه ساکنان یک کوچه در کیامرثی دوگنبدان/وقتی خود ساکنان کار شهرداری را انجام میدهند +تصاویر
 • “نقدی بر برخی حامیان مدیر آموزش و پرورش گچساران”
 • فرمانده سابق سپاه کهگیلویه و بویراحمد: مسؤولیت‌ها گذراست و آن چه می‌ماند خاطره خوب است
 • محمدی تبار خبر داد:تلف شدن ۱۵ بز و بزغاله در روستای عنا بر اثر برخورد صاعقه+تصویر
 • شرایط ناعادلانه مزایده مغازه های بازارچه جدید شهر دهدشت/لزوم تجدید نظر شهرداری دهدشت در شرایط مزایده
 • “قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق”
 • به مناسبت روز جهانی غذا/نگرانی هایی که جدی گرفته نمی شود
 • “سرهنگ بیعت اصل”،سخنگوی نامزدهای اصولگرا گچساران و باشت
 • تشکیل پرونده قضایی برای مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد
 • اخبار بویراحمد و دنا؛مجتمع رفاهی یاسوج پارکینگ می‌شود/تعیین تکلیف زیرگذر “چنار برم” شهرستان دنا بعد از گذشت ۱۰ سال/ورودی‌های پایتخت طبیعت ایران ساماندهی می‌شود/عملیات اجرایی ۳ پروژه عمرانی در شهرستان دنا متوقف شده است/بی توجهی فاحش مسئولان آبفای شهری یاسوج به هدر روی آب
 • پهپادی کاملا ایرانی بر فراز بام نفتی ایران
 • واکنش مدیرکل سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد به خبر فانوس زاگرس؛ هواشناسی هرگز در خواب نیست
 • خبر خوش نوروزی برای بخش خصوصی
 • دلسوزان اصیل انقلاب باید اشعری های زمان خود را بشناسند
 • مدیر آموزش و پرورش بهمئی؛ دفاع از دولت در اولویت کاری مدیران
 • فرمانده سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد تغییر کرد
 • “بویراحمد گرمسیر” و انتخابات مجلس یازدهم
 • غلبه سیاسیون بر اراده‌ی استاندار؟
 • ما هم می دانیم جناب پورالحسینی مدیر موفقی است اما …
 •