طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶ | کد خبر : 75767 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم دکتر روح الله قابضی طرح استیضاح وزرای کار و راه و شهر سازی امروز در مجلس مطرح و پس از بحث و بررسی با رای اعتماد مجدد مجلس و ابقا وزرای فعلی پایان یافت.موضوعی که از ابتدا هم نتیجه ان مشخص بود.استیضاح و عزل هم زمان دو وزیر اصلاح طلب دولت […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  به قلم دکتر روح الله قابضی

  طرح استیضاح وزرای کار و راه و شهر سازی امروز در مجلس مطرح و پس از بحث و بررسی با رای اعتماد مجدد مجلس و ابقا وزرای فعلی پایان یافت.موضوعی که از ابتدا هم نتیجه ان مشخص بود.استیضاح و عزل هم زمان دو وزیر اصلاح طلب دولت ان هم در پایان سال تفریبا امری ناممکن بود .اما با این حال حاوی نکات ارزنده و درس اموز و عبرت انگیری بود که برای ثبت در تاریخ و شناخت ماهیت و عیار واقعی برخی افراد مفید خواهد بود.

   

  با توجه به اینکه سه نفر از نمایندگان هم استانی ما پیگیر و بانی و باعث این دو استیضاح بودند با نگاهی به تحولات و اتفاقات امروز مجلس لازم دیدم نکاتی را خدمت مردم عزیز تقدیم بدارم.

  در کشور و مجلس ما این قبیل استیضاح ها یعنی استیضاحهای احساسی و مقطعی مسبوق به سابقه است و موارد متعددی از آن را در ادوار مختلف مجلس دیده ایم.کمتر شاهد بوده ایم که استیضاح در بستر طبیعی و زمان مناسب و دلایل موجه و کاری و ملی انجام شود.عموما برخی نمایندگان که به خاطر مسایل منطقه ای و عزل و نصب ها استیضاحی را مطرح و پس از صرف وقت و انرژی و درگیر کردن اعصاب و روان جامعه در نهایت یا منصرف می شوند یا آن می شود که امروز در مجلس شاهد بودیم.

  به همین خاطر اکثر استیضاح ها با شکست روبرو می شود به طوری که همین وزیر راه جناب اقای دکتر اخوندی با سه بار استیضاح رکوردار استیضاح ناکام است.بنابراین در این زمینه با ایراد اساسی و ساختاری روبرو هستیم.

   

  وقتی به عنوان نماینده مردم و در برابر افکار عمومی و ملت اقدام به استیضاح وزیر میکنیم حداقل انتطار این است که باید از ابتدا محاسبه همه چیز را انجام دهیم و تبعات و عوارض آن را نیز بدانیم.در این دو مورد برای افراد عادی و کوچه و خیابان هم از ابتدا مشخص بود که مجموعه دولت و فراکسیون امید و فراکسیون منتسب به رییس مجلس موافق با استیضاح نیستند و در این رابطه تمام قد مقابل آن خواهند ایستاد و به قول آقای دکتر تاجگردون از در و دیوار نماینده ها بالا رفته و با لطایف الاحیل و لابیگری و حتی تحریک احساسات و عواطف قومی و قبیله ای برای انصراف نماینده ها اقدام می کنند.

   

  بنابراین اگر به عنوان نماینده مردم واقعا معتقد به عدم صلاحیت وزیر استیضاح شده هستیم باید طبق سوگندی که درمجلس یاد شده تا اخر بر آن پافشاری کنیم و هزینه های احتمالی آن را نیز پرداخت کنیم.بدون تعارف و به طور طبیعی وقتی وزیر دولت را استیضاح کنیم مجموعه دولت از مرکز تا استان نسبت به رابطه کاری خود با نمایندگان استیضاح کننده قطعا تجدید نظر خواهد کرد.آنطور که تجربه نشان داده این تجدید نظر عمدتا به نفع نماینده ها نبوده است.با این مقدمات به بررسی رفتار دو نفر از نمایندگان هم استانی در ماجرای استیضاح اخیر پرداخته می شود.

   

  جناب آقای دکتر تاجگردون نماینده محترم گچساران از طراحان اصلی این دو استیضاح بود.ایشان با توجه به کسوت رییس کمسیون برنامه و بودجه و تجربیات و مسولیتهایی که در سطح کلان کشور داشته اند از نفوذ بالایی در دولت آقای روحانی برخوردار هستند که از قبل این شرایط اعتبارات و امکانات خوبی برای استان و گچساران و باشت به خصوص درحوزه راه سازی فراهم کرده اند.

  وقتی استیضاح با دست خط ایشان در رسانه ها مطرح شد گرچه دلخوری هم ازشون داشتم اما با توجه به نگرانی که در رابطه با گچساران و باشت داشتم و حسادت ها و تنگ نظریهای ملی و منطقه ای و برخی خواشی که در این ایام نسبت به ایشان و گچساران وجود داشت به ایشان پیام دادم و واقعا خواهش کردم چون این کار برای پروژه های عمرانی گچساران و باشت به خصوص حوزه راه سازی تبعات منفی دارد از این کار منصرف شوند.ازشون خواهش کردم به خاطر اینکه در حوزه راهسازی کارنامه موفقی دارید به خاطر شخص خود و مردم گچساران و باشت از این کار انصراف دهید .اعتقاد داشتم در هر حال منافع این کار برای مردم گچساران بیش از مضرات آن است.

   

  اما به هر حال ایشان به توصیه ما عمل نکرد و طبق قولی که به مردم داده بود و مصلحتی که میدانستد و ما مطلع نیستیم عمل کرد.امروز علی رغم اینکه فراکسیون امید رسما با استیضاح دو وزیر مخالفت کرد با این حال ایشان بر قول خود استوار ماند.امروز در مجلس مردانه و شجاعانه صحبت کرد و آنطور که در ذات یک لر هست با صداقت و با علم به اینکه این سخنان برای خودش و دیارش تبعات منفی دارد بر استیضاح پافشاری کرد و رفتاری انجام داد که در شان یک نماینده واقعی مردم بود.امروز شاید در یک نگاه تاجگردون بازی را باخت اما قطعا در آزمون صداقت و شجاعت و شرف و مردانگی و وفای به عهد پیروز شد.

   

  واقعا این رفتار نشان میدهد وقتی در مقیاس ملی حرف میزنیم و ادعایی مطرح میکنیم و معتقدیم که وجود فلان مسیول باعث ایجاد هزینه برای کشور هست باید تا آخر بر حرفمان بمانیم.نه اینکه با یک وعده و احیانا یک تشر و احیانا گرفتن امتیازی میدان را خالی کنیم.یا حرفی را اصولا مطرح نکنیم مثل رفتار آقای زارع نماینده بویر احمد که از ابتدا معتقد به استیضاح نبود که به نظرم رفتار ایشان در این ماجرا منطقی بود.یا هم اگر ادعایی میکنیم باید پای ان بایستیم.

   

  در هر حال معتقدم جناب آقای تاجگردون با تیزهوشی که دارند نباید از ابتدا در کنار برخی استیضاح کنندگان که واقعا هم شان آنها نبود قرار میگرفت.شان ایشان بالاتر از این افراد بود.ترکیب افراد استیضاح کننده نشان میداد که بیشتر مسایل منطقه ای دخیل است و برخی هم از اصل مخالف این دولت بودند مهم نبود وزیر چه کسی است در هر حال موافق استیضاح بودند. به قول حافظ هر که از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من.

  اما ایستادگی بر مواضع و سخنان امروز ایشان در مجلس برای عموم نمایندگان و رفقای نیمه راه هم استانی و کسانی که در ازمون صداقت و شجاعت و لریت امروز قافیه را باختتد پند آموزو درس آموز بود.

   

  از طرف دیگر یکی دیگر از نمایندگان هم استانی ما که نماینده استان تهران هستند نیز در لیست استیضاح کنندگان و جز میدان داران و صحنه گردانان اصلی استیضاح بود و در این چند هفته حضور فعالی در میدان داشت. امروز و روز موعود آنطور که از بلند گوی مجلس نیز اعلام شد ایشان جز دو سخنران آخری موافق استیضاح که مهمتر از بقیه است نیز بودند.اما با کمال تاسف دیدیم که در دقیقه نود ایشان از سخنرانی انصراف دادند و آنطور که روزنامه هم شهری روز گذشته نیز مطرح کرده ایشان و تعدادی از نمایندگان از جلسه قبلی مجلس  به دنبال منتفی کردن یا تعویق استیضاح بوده است.البته این رفتار ایشان مسبوق به سابقه نیز هست و اتفاقا در خصوص همین وزیر کار نیز قبلا طرح استیضاحی را پیگیری میکرد که در آن زمان نیز انصراف داد که البته چندی بعد دلیل انصراف را همه فهمیدیم.

   

  شخصا معتقد به کار تشکیلاتی و گروهی هستم.معتقدم اگر در جمعی یا گروهی قرار گرفتیم و اساس نامه و مرام نامه ان را پذیرفتیم باید در عمل هم به آن متعهد باشیم.در امر مهمی مانند استیضاح هم زمان دو وزیر عاقبت کار مشخص بود.قطعا شمای برادر عزیز ما این موضوع را بهتر از من میدانستید.اگر در خود این توان و آمادگی و پرداخت هزینه های احتمالی را نداشتید چرا با احساسات مردم بازی کردید .چرا سه هفته است با احساسات مردم داغدار کهگیلویه و بویر احمد و سایر مصیبت زدگان سقوط هواپیما بازی می کنید.شما به مطالب چند روز پیش روز نامه خودتان مراجعه کنید که در پاسخ جناب آقای اخوندی چه مطالبی نوشتید و با چه ادبیاتی از استیضاح دفاع کردید اما وقتی رفتار امروز شما را با ان مطالب خودتان مقایسه میکنیم حرفی برای گفتن باقی نمی ماند .

   

  واقعا به مطالب و نوشته ها و گفته های خود در سه هفته گذشته رجوع کنید با وجدان خود خلوت کنید چه توجیه و پاسخی برای مردم دارید.شما خود روزنامه نگارید و این مسایل را خوب میدانید.واقعا چه مصلحتی بود که اینگونه در دقیقه نود حتی هم شهریان خود یعنی آقایان تاجگردون و هاشمی پور را تنها گذاشتید.

   

  شما از جمله افرادی بودید که قبل از نمایندگی معتقد بودید پس تویی برای مطبوعات و افکار عمومی وجود ندارد.لطف کنید پس توی این ماجرای استیضاح را هم برای مردم در روزنامه خودتان بیان کنید.امروز علاوه بر همه چی این استیضاح آزمونی برای قوم لر و زاگرس نشینان نیز بود. مردم ایران این استیضاح را منتسب به قوم لر میدانستند و حقیقتا هم همین گونه بود.نتیجه مهم نبود از نتیجه مهمتر اینکه انتظار میرفت با صداقت و شجاعت لری تا اخر می ماندید.

   

  امروز جناب آقای تاجگردون یک تنه در یک میدان نابرابر و با لحاظ همه عواقب و هزینه های احتمالی وقتی حیثیت و اعتبار قوم لر را در معرض خدشه دیدند از صداقت و مردانگی و یکرنگی و دلیری و شرف قوم لر دفاع کردند و تمام داشته های سیاسی و آبروی خود را درطبق اخلاص گذاشتتد اما شما چه کردید. متاسفانه امثال شماها در رفتاری غیر اخلاقی در این مبارزه نفس گیر ایشان را در میانه راه تنها گذاشتید.کاش از ابتدا همراهی نمیکردید.امیدوارم این رفتارها برای سیاسیون ما هشدار و تلنگری باشد که ادامه حیات سیاسی خود بیشتر مواظب و محتاط باشند.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  14 نظر برای ““استیضاح و رفقای نیمه راه””
  1. داود گفت:

   واقعا اقای هاشمی و تاجگردون غیرت رو به نحو احسن به نمایش گذاشتن،کسانی که رای به ناحق دادن در برابر رای. خود در پیشگاه خداوند مسئول هستن،مگه میشه یه وزیر سه بار استیضاح بشه هر سه بار رای اعتماد بیاره مشکل از کجاست؟ همون صحبت اقای تاجگردون هست که نشون میده نمایندگان ما براساس منطق رای نمیدن بر اساس رابطه هست و این در کل برای جامعه خیلی بده

   1

   0
  2. ناشناس گفت:

   یادمان باشه افرزنددلیرمردی بنام حاج ظفره که سیاست ومرامش همیشه الگوبوده

   0

   0
  3. ناشناس گفت:

   یعنی شما نمی دانید که و…… چه معامله ها کرده و چه امتیازاتی گرفته. از کیش تا تهران و فارس و بندرعباس و …دائم امتیاز میگیره.قوم و قبیله اش را بکار گمارده و لذا مدیون ربیعی و آخوندی و روحانی است.اتفاقا تاجگردون نزد بویراحمد هم محبوب تر شد

   1

   0
  4. اصلاح طلب بویراحمدگرمسیر گفت:

   درود بر دکتر قابضی اصلاح طلب واقعی. واقعا باید دکتر قابضی مدیر نفت گچساران باشه، نه صیدالی. دکترجان کاش این دور بعنوان کاندیدای اصلاح طلبان گچساران برای مجلس ثبت نام میکردی.

   1

   1
  5. امیر گفت:

   سلام من تاجگردون را خیلی دوست دارم درسته من اصولگرام ولی همینکاراشه که من را شیفته خودش کرده بنازمت کر لر

   1

   0
  6. مجید گفت:

   درود برافتخار قوم لر

   0

   1
  7. ناشناس گفت:

   تاجگردون با اینکه ادم زرنگی بود اما این دفعه گول خورد و کلاه سرش رفت و در یک راه بی بازگشت قرار گرفت .مجبور شد اینگونه سخن بگوید.نزد دولت که طرد شده است مجبور شد طرف ملت را بگیرد. نفوذ بالایی در دولت داشت که از دست رفت و دولت از این به بعد پاسخش را محکم خواهد داد.دود این موضوع بیش از همه به چشم مردم گچساران خواهد رفت

   0

   0
  8. وکیل گفت:

   اقای وکیلی بدون داشتن هیچ سابقه موثری صرفا در سایه رد صلاحیت سنگین اصلاح طلبان وارد لیست امید شد.اگر این نبود ایشان حتی نفر ۵۰ لیست هم نبود .ظرفیت این کارو نداشت و سریع تحت تاثیر قدرت و ثروت قرار گرفت و این اولین بارش هم نیست در این موضوع سابقه دارد اما تاج چرا گول خورد شاید حکم خدا بوده که تاجگردون کمی به پایین هم نگاه کند و از غرورش بکاهد.شاید حکمتی باشد .الله اعلم

   0

   1
   • ناشناس گفت:

    اگه رد صلاحیت های گسترده نبود خیلی های دیگه هرگز چشمشون مجلس را نمی دید دکتر وکیلی یه زمانی گزینه وزیر فرهنگ بود بی انصاف نباشید اینهمه زحمتی درین چندروز برای استیضاح کشیدند کم نبود

    1

    1
  9. شهرويي گفت:

   سلام بر دكتر قابضي عزيز ، و تحليل عالمانه و منصفانه اش
   دكتر جان. جاتون زر نفت گچساران خاليه

   0

   0
  10. پورفتحی گفت:

   جناب قابضی تاجگردون‌اصلا به درست یا غلط بودن،موفق یا ناموفق بودن استیضاح فکر نمیگکرد این کارش بیشتر مصرف منطفه ای داشت

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 • پیام فرماندار لنده به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی(ع) ، روز پدر و گرامیداشت یاد و خاطره پدران آسمانی دیار لنده
 • روند اجرایی پروژهای عمرانی بخش چاروسا از زبان بخشدار
 • مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:وامدار هیچ‌کسی نیستم /برای تاجگردون حرمت قائلم چه نماینده باشد چه نباشد/روز انتخابات مشخص می‌شود هرکسی چقدر ارزش دارد+تصاویر
 • بزرگترين محموله قير جهت آسفالت پروژه هاي دوگنبدان تأمين شد/ ٦٠٠٠تن قير به گچساران ارسال خواهد شد+نامه نگاری ها
 • تقدیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد از شهردار باشت+لوح تقدیر
 • مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:قاطعانه با استخدام‌های بدون ضابطه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم
 • چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوزی نشود…
 • مرگ دردناک جوان دهدشتی پس از عمل آپاندیس
 • زایشگاه جدید بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج افتتاح شد+عکس
 • پیام تسلیت شهردار باشت به همکاران و خانواده آتش نشان گچسارانی
 • دانشگاه پیام نور در چرام ماندگار شد
 • بزرگترین رویداد فرهنگی، ورزشی کهگیلویه و خاموشی برخی رسانه های معدود مخاطب
 •