طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۰ اسفند, ۱۳۹۶ | کد خبر : 75632 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ “نقش و تاثیراطرافیان” به قلم دکتر روح الله قابضی      این روزها در فضای سیاسی و اجتماعی گچساران به خصوص در فضای مجازی مطالب زیادی رد و بدل می شود که مهمترین آنها سخنرانی و ارایه گزارش یک ساله عملکرد نماینده محترم مردم گچساران در مجلس جناب آقای دکتر تاجگردون و واکنشهای […]

  فانوس زاگرس؛
  “نقش و تاثیراطرافیان”

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

   

   این روزها در فضای سیاسی و اجتماعی گچساران به خصوص در فضای مجازی مطالب زیادی رد و بدل می شود که مهمترین آنها سخنرانی و ارایه گزارش یک ساله عملکرد نماینده محترم مردم گچساران در مجلس جناب آقای دکتر تاجگردون و واکنشهای انجام گرفته نسبت به ان و موضوع دوم سخنان امام جمعه محترم گچساران و نامه جناب آقای تاجگردون به ایشان و واکنشهای انجام گرفته به ان است.در لا به لای مطالب رد و بدل شده نکات قابل تامل زیادی وجود دارد که هر کدام به جای خود قابل بحث بوده و بحث مفصلی را میطلبد.

  یکی از موضوعاتی که در بیشتر مطالب مطرح شده تفریبا مشترک بود اشاره به نقش اطرافیان و تاثیر گذاری چهره های سیاسی و فرهنگی از این قبیل افراد است.براین اساس و اینکه دیده میشود همه با استناد به این مطالب به دنبال تسویه حساب و بعضا عقده گشایی هستند.لازم دیدم نکاتی را بدون تعارف خدمت این دو عزیز و خوانندگان محترم تقدیم نمایم.

   

  بدون تردید و با توجه به تجربیات شخصی و مطالعاتی که داشته ام اطرافیان تحت هر عنوان اعم از اعضای خانواده و بستگان و دوستان نزدیک و فامیل های سببی و نسبی نقش مهم و تاثیر گذاری بر رفتار و جهت گیری و تصمیم گیری چهره های شاخص سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در طول تاریخ داشته اند.در نظام جمهوری اسلامی تا جایی که سن حقیر اجازه میدهد موارد متعددی از این قبیل در کشور و منطقه داشته ایم که بنا به حفظ آبروی افراد نمیتوان اسم برد.هر چه مقام و مرتبه افراد بالاتر باشد بیشتر در معرض این تهدید هستند.

   

  نقش و تاثیر گذاری اطرافیان آنقدر مهم است که از قدیم گفته اند برای شناخت یک فرد به اطرافیانش نگاه به عبارتی دیگر ببین چه کسانی دور و اطرافش را گرفته اند.بارها شنیده می شود که گفته میشود فلانی آدم بسیار خوبی است اما حیف که فلان و بهمان نفر اطرافش هستند.

   

  وجود اطرافیان نادان و نا اهل و مساله ساز علاوه بر مضراتی که برای جامعه دارد خود فرد را نیز از کارایی ساقط میکند.متاسفانه نمونه های زیادی از این دست را در کشور در سطح مقامات بالای نظام دیده ایم.

   

  با این مقدماتی که بیان شد نکاتی را از سر دلسوزی خدمت امام جمعه محترم جناب حاج اقا حجازی و نماینده محترم جناب اقای دکتر تاجگردون عرض میکنیم انشا اله که به دل نگیرند و منشا اثر باشد.

   

  خدمت این دو عزیز باید یادآور شد که گفتن واقعیت تلخ است و انتظار بیان حقیقت از افراد چاپلوس و فصلی و فرصت طلب نباید داشت چرا که وقتی پای منافع در میان باشد این افراد شب را روز و سیاه را سفید جلوه میدهند.

   

  حضرت آقای حجازی.حقیر شناخت کاملی از جناب عالی و سلسله سادات منطقه کهگیلویه بزرگ دارم و براتون احترام قایلم اما جهت استحضار علما و روحانیت از گذشته تاریخ مورد اعتماد و محل رحوع توده های مردم بوده اند.علت اصلی این اعتماد در مردمی بودن و بی ریا و خلوص نیت علما نهفته است.امام جمعه به لحاظ سیاسی نماینده ولی فقیه در منطقه بوده و از نظر شرعی و مذهبی محل رجوع مردم است.به عبارت دیگر امام جمعه هر منطقه نقش پدر معنوی یک امت را به عهده دارد.چنین نقش مهم و سنگینی حساسیت زیادی را متوجه گفتار و رفتار و هر فعل و انفعال امام جمعه مینماید.این مهم با حرف و سخنرانی هم حاصل نمی شود بلکه با رفتارهای عملی به دست می اید .مهم این است که رفتار و گفتار و کردار باید به گونه ای باشدد که مردم خود به این استنباط برسند.همانطور که در رفتار فردی یک پدر با فرزندان خود رفتار میکند در سطح اجتماعی باید امام جمعه این رفتار را با مردم و جریانات سیاسی داشته باشد.باید همه احساس کند دفتر امام جمعه پشتیبان و یاور و محل رجوع آنهاست.اگر غیر از این باشد باید احساس خطر نمود.

   

  امروز مقام معظم رهبر سیاسی و مذهبی و پدر معنوی مردم مطرح هستند.همه افراد جریانهای سیاسی کشور که معتقد و ملتزم به نظام جمهوری اسلامی هستند در کنف حمایت ایشان قرار دارند.انتظار این است که در بلاد و مناطق نیز نمایندگان ولی فقیه چنین نقش پدرانه ای را ایفا نمایند.ایفای چنین نقشی مستلزم اقدام عملی است با صرف خطبه نماز این مقدمات فراهم نمی شود.

   

  آنچه که در عمل دیده می شود و تجربیات حقیر نیز موید آن است در طول سالیان متمادی تریبون نماز جمعه عمدتا در اختیار یک جریان خاص بوده است. در حالی که نماز جمعه متعلق به همه است و نباید به صورت انحصاری و باندی و فردی مدیریت شود. در گچساران در مقطعی در زمان حضور جناب حاج اقا موسوی تا حدودی فضای بازی ایجاد شد و چهره های متنوعی در صفوف نماز جمعه دیده می شد اما بعد از ایشان مجددا به حالت اول برگشت.نماز جمعه وقتی میتواند محور وحدت باشد که تمام کسانی که در دایره نظام جمهوری اسلامی تعریف شده و به نظام و ولایت فقیه معتقدند به این تریبون دسترسی داشته باشند و بتوانند از این تریبون صدای خود را به گوش مردم برسانند.

   

  جناب امام جمعه محترم در خطبه های نماز اشاره به اطرافیان نماینده محترم گچساران داشتند.

  و از نماینده محترم گچساران درخواست طرد برخی اطرافیان را مطرح فرمودند .موضوع مهمی است اما باید به ایشان نیز یادآور شد نماز جمعه یک کوچه باریک و بن بست نیست که فقط عده محدودی در آن جا داده شوند.جناب عالی هم نسبت به تجدید نظر در اطرافیان خود اقدام کنید.معتقدم شما هم باید قبل از امر به معروف خود مصداق عملی ان باشید.چرا تریبون نماز جمعه باید در اختیار عده خاص قرار می گیرد.تا چه اندازه فضا را برای استفاده همه معتقدان به نظام فراهم کرده اید .چرا از نخبگان علمی فرهنگی و سیاسی این شهر دعوت به سخنرانی قبل از خطبه ها نمی شود.عمدتا افراد خاص و تکراری به این تریبون دسترسی دارند.اینها موضوعات مهمی است که باید به انها توجه شود.

   

  امروز مردم آگاه و حسابگر هستند به برکت فضای مجازی و اطلاع رسانی مناسبی که انجام میشود عملکرد همه در معرض قضاوت عموم جامعه است و به عبارتی پس تویی وجود ندارد.

   

  رفتار مسیولان نظام به طور پیوسته رصد می شود.نمیتوان ادعا کرد و در عمل کار دیگری کرد.

   

  وقتی مسیول شورای سیاست گذاری یک استان خود محور حکمیت و ستاد انتخاباتی یک جریان سیاسی یا یک فرد سیاسی قرار میگیرد ان وقت انتظار دارید مردم چه قضاوتی نسبت به نماز جمعه داشته باشند.

   

  آیا کارکردهای مورد انتظار جامعه و مقام معظم رهبری با این رفتارها شکل خواهد گرفت.

   

  امروز شاهدیم برخی امامان جمعه از جمله امام جمعه محترم تبریز پیش قدم برخی تحولات نو شده اند و انطور که قراین و شواهد نشان میدهد محبوبیت ایشان نیز رو به افزایش می باشد.

   

  از جناب عالی نیز انتظار می رود پیشتاز برخی اقدامات ابتکاری و عملی در این زمینه باشید .استفاده از تیم مشاوره قوی و اجازه حضور ا استفاده نخبگان منطقه از تریبون نماز جمعه به عنوان دو پیشنهاد اولیه مطرح می باشند.این اقدام قطعا در جهت اعتماد سازی و افزایش سرمایه اجتماعی و محبوبیت جناب عالی خواهد بود.

   

  اما نکاتی هم نماینده محترم جناب اقای دکتر تاجگردون مطرح مینمایم.همانطور که به طور خصوصی نیز چندین بار مطرح شد و هم چنین با ذکر برخی جزءیات از طریق پیامک نیز مطرح شد.مجموعه حلقه نزدیکان و یا به اصطلاح مشاوران نزدیک جناب عالی نیازمند پالایش اساسی است.

   

  من به عنوان فردی که به جناب عالی رای داده ام و با توده های مردم ارتباط دارم انچه مطرح میکنم سخن شخص خودم نیست بلکه برایند نظر مردمی که اتفاقا عمدتا هوادار شما نیز هستند می باشد.امروز نخبگان و افراد موجه و خوش نام و علاقه مند زیادی در جریان اصلاحات و اطراف شما وجود دارند که میتوانید از انها به عنوان مشاور استفاده کنید.مشاورینی که بدون چشمداشت واقعیات جامعه را منتقل کنند این اقدام یقینا به نفع شما و جریان حامی شماست.

   

  مطمن باشید حضور چنین افرادی در اطراف شما در وهله اول به نفع خود شماست .هیچ انسان عاقلی از مشورت با اهل علم و افراد موجه متضرضر نخواهد شد.بلکه توصیه بزرگان و اءمه اطهار همواره بر مشورت با اهل علم و معرفت تاکید کرده اند.

  امروز وجود برخی چهره های تکراری و بی اطلاع و نان به نرخ روز خود در اطراف شما واقعا صدای هواداران واقعی شما را نیز دراورده است.معتقدم وقت ان رسیده است با یک اقدام انقلابی یک پاکسازی و لایروبی اساسی در این رابطه انجام دهید شک نکنید بر محبوبیت جناب عالی خواهد.

   

  امروز حتی در مدیریت سازمان ها مدیران افرادی را حتی استخدام می کنند که در خصوص وقایع سازمانی با نگاه بدبینانه مشورت و پیشنهاد ارایه دهند.

   

  اما از طرف دیگر امروز در جامعه شاهد رواج فرهنگ چاپلوسی و ظهور مدیران فصلی و انتخاباتی هستیم که تمام هم و غم انها حفظ پست و مقام است و اگر مشورتی هم ارایه میدهند در راستای منافع شخصی و حفظ پست و مقام است.اتکا به چنین مشورتهایی به موقعیت جناب عالی ضربه اساسی وارد کرده و میکند .

   

  جناب اقای دکتر تاجگردون .جناب عالی با توجه به مشغله های فراوانی که دارید واقعا باید مشاوران امین و مردم پسند و اگاهی در کنار خود داشته باشید که حداقل در مسایل منطقه ای اطلاعات واقعی و در زمان مناسب در اختیار شما بگذارند.در این صورت وقت و انرژی شما به جای پاسخگویی به مطالب سایتها صرف مسایل کلان و حل مشکلات منطقه صرف خواهد شد.در این خصوص به دو مورد به صورت خاص اشاره میکنم.در سخنرانی ارایه عملکرد اخیر برخی مطالبی مطرح شد که بهتر بود مطرح نشود.من امروز به عنوان یک گچسارانی و یک موکل شما واقعا وقتی میبینم فرازی از سخنان شما بهانه دست هر تازه به دوران رسیده ای میدهد که ایگونه شما را در فضای مجازی تخریب کنند عمیقا ناراحت و نگران میشوم.مطمنم اگر با چند نفر اهل فن مشورت می شد این بخش از صحبت شما حتما حذف میشد.

   

  مورد دیگر به اجرای برخی برنامه های فرهنگی بر میگردد که بعضا حساسیت های کاذبی ایجاد میکند و این چند سال حواشی زیادی برای جناب عالی به همراه داشته است.واقعا چرا این موارد را با مشورت اهلش انجام نمی شود .

  به عنوان نمونه امروز توفیق داشتم در جشن تکلیف دانش اموزان دختر مدارس گچساران که به همت اداره اموزش و پرورش برگزار شده بود شرکت نمایم.برنامه بسیار شاد و مفرحی که همه اقشار از فرهنگی و روحانی و سپاهی و بسیجی و چپ ک راست اعم خواهران و برادران در این جشن حضور داشتند.اتفاقا مجری برنامه های شاد یک روحانی بود و محل انجام هم مصلی نماز جمعه بود.

   

  امروز در آموزش و پرورش گچساران که توسط یک چهره شناسنامه دار و اصیل اصلاح طلب و هوادار جناب عالی اداره می شود برنامه های متنوع فرهنگی در طول سال انجام می شود که دست کمی از برنامه مشک و ملار ندارد اما حساسیتی هم در جامعه ایجاد نمیکند.علت این است که این برنامه ها با حساب ک کتاب دقیق و با برنامه اجرا می شود به گونه ای که از دهها برنامه فرهنگی و هنری که سالانه این اداره برگزار کرده هیچ مورد و مشکل خاصی ایجاد نکرده است.

  حداقل انتظار این است حوزه حساس فرهنگ را به اهلش سپرد.پیشنهاد می شود در زمینه اجرای برنامه های فرهنگی و هنری از ظرفیت اموزش و پرورش حداقل به عنوان همراه و مشاور استفاده شود.نه از کسانی مشاوره و برنامه گرفته شود که اطلاع درستی از اوضاع فرهنگی و واقعیات جامعه ندارند.

   

  من امیدوارم حوادث و اتفاقات اخیر تلنگری باشد برای همه به خصوص بزرگان دینی و سیاسی منطقه که در این رابطه بیشتر دقت داشته باشند.متاسفانه فضای حاکم بر منطقه فضای خوبی نیست و اخبار مناسبی از درون طوایف و محافل و مجالس به گوش نمیرسد.باید این فضا را مدیریت کرد و اجازه نداد فضا به سمت التهاب بیشتر پیش رود.وقت ان رسیده است که همه عزبزان نسبت به گسترش حلقه مشاوران خود اقدام عملی انجام دهند و اجازه ندهند هزینه بیشتری به جامعه تحمیل شود.

   

  الحمدولله در هر دو طیف سیاسی نخبگان و چهره های موجه بسیاری وجود دارند که بدون چشمداشت اماده همکاری و مشاوره صحیح هستند.اما وجود این ظرفیت ارزشمند شرط لازم است اما کافی نیست شرط کافی وجود اراده متولیان امر مبنی بر استفاده از این ظرفیت است.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  13 نظر برای ““نقش و تاثیر اطرافیان””
  1. امین گفت:

   اگه برا خودنمایی نیست می تونستید این مسائل رابه طورخصوصی عرض کنید

   0

   0
   • ناشناس گفت:

    اینقدر بدبین نباشیم. هیچ کسی از نصیحت شنیدن متضرر نشده. در کنار حمایت از تاجگردون باید نقاط ضعف را هم گوشزد کرد. همه دچار اشتباه میشن و هیچ کس انسان کامل نیست. اگر تاجگردون از همین حالا استارت اصلاحات در ادارات گچساران رو بزنه میتونه طی دو سه سال نتیجه اون رو ببینه. ما بیشتر از افراد چاپلوس به افراد با فکر نیاز داریم

    0

    0
  2. دانشجو گفت:

   تا تاجگرون امثال ….و ….. و … و لاتها و متملقین و ارازل و اوباش براش تصمیم می گیرند از این بهتر نمی شود

   0

   0
  3. موسوی گفت:

   احسن ،،واقعا مواردی که فرمودید همه درست واز سردلسوزی وکارشناسی شده بود..

   1

   0
  4. بویراحمد گفت:

   جناب تاجگردون خودش طرفدار اراذل اوباش می باشد شما بررسی نمایید برخی افرادی که تاجگردون در پتروشیمی و ادارات گذاشته سرکار ببینید چه افرادی می باشند آنوقت قضاوت نمایید برخی این افراد مشکل دار و پرونده دار در دادگاهها و اوباش

   0

   1
  5. فرهنگی گفت:

   وقتی ……… نماینده یه مشت توشمال و مهتر باشند وضع همینه.

   0

   0
  6. احمد گفت:

   به موضوع بسیار مهمی اشاره شده است واقعا هر دو بزرگوار نیازمند مشاروان کارکشته و اگاه هستند.ایراد به هر دو وارد است

   0

   0
  7. خ محبی گفت:

   سلام تشکر دکتر قابضی واقعا از درد ودل مردم گفتید .دست مریزاد.امیدواریم که دیگر شاهد بیان چنین گفتارهایی ازجانب بزرگان شهر نباشیم.

   0

   0
  8. اسدی گفت:

   سلام تشکر دکتر قابضی واقعا از درد ودل مردم گفتید .دست مریزاد.امیدواریم که دیگر شاهد بیان چنین گفتارهایی ازجانب بزرگان شهر نباشیم.

   0

   0
  9. باشت گفت:

   متاسفانه اقای تاجگردون خود را عقل کل می داند و راسا تصمیم میگیرد.نتیجه چنین تصمیاتی این است که میبنید هر کوتوله ای قلم به دست شده و او را نقد می کند که واقعا جای تاسف است.شهر گچساران مهد انسان های بزرگ و دانا و اهل علم است اما در ساحت فکری جناب تاجگردون جایگاهی ندارند.وقتی به ایشان گفته می شود با بزرگان شهر مشورت کن با سفسطه بازی می گوید برا من بزرگ و کوچک فرق ندارد.نتیجه کنر گذاشتن افراد قوی و اتکا به افرادی چون مدیران فعلی اوضاع را بدتر از این نیز خواهد کرد.بحث اختلافات طایفه ای و منطقه ای که به طور خفیف در این نوشتار امده موضوع مهمی است که باید توجه و مدیریت شودواتش زیر خاکستر است که هر لحظه ممکن است سر باز کند

   1

   0
  10. پورفتحی گفت:

   احسنت دکتر عزیز از حضرتعالی بابت قلم شیوا و صریح تان تقدیر و تشکر داریم

   1

   0
  11. رو راست گفت:

   دستتون درد نکنه ، آدمهای نون به نرخ روز خور باید جمع بشن ، جدیدا همه چیز همه جشنها تو سراب ننیز وآقایون دشتی و علیپور و جهانگیری و… . خلاصه ميشه که دودش تو چشم دکتر تاجگردون میره وزحماتش هدر واقعا حیف دکتر تاجگردون باید بیشتر از ابنا قدرش رو بدوتیم کی تونسته این همه کار کنه، حیف ، حیف که ما قدرش رو ندونیم و نمک نشناسی بکنیم و زحماتش رو به باد بدیم

   1

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بگذاريد هواي پاك جنگل و گندم زارهاي سبز در نفسمان موج بزند
 • رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت است /تاجگردون: ۹۷ درصد مردم یارانه می‌گیرند
 • نامه جانباز گچسارانی به مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت احداث مرکز درمانی سوانح سوختگی در شهرستان گچساران
 • کارگروه مشورتی مربیان سرود استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار میگردد
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 •