طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۷ اسفند, ۱۳۹۶ | کد خبر : 75461 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ یادداشت ارسالی دوره ی نمایندگی مجلسی که برجام را در چشم به هم زدنی تصویب کرد و همواره در مقابل ضعف های دولت و سقوط هواپیماها ، صقوط شاخص های ارزی و ریالی ، از ریل خارج شدن قطارها و درجا زدن ماشین صنعت کشور کاملا منفعل بود و کارنامه ای قابل نقد […]

  فانوس زاگرس؛
  یادداشت ارسالی

  دوره ی نمایندگی مجلسی که برجام را در چشم به هم زدنی تصویب کرد و همواره در مقابل ضعف های دولت و سقوط هواپیماها ، صقوط شاخص های ارزی و ریالی ، از ریل خارج شدن قطارها و درجا زدن ماشین صنعت کشور کاملا منفعل بود و کارنامه ای قابل نقد برجای گذاشته ماه های آخرش را پشت سر می گذاشت .

   

  شاید آن جمله ی مربیان معروف جهان که بعد از شکست های بدشان می گویند اگر امکانش بود همه ی تیم را تعویض می کردم مصداقش همین مجلس منفعل و کم اثر فعلی باشد .

   

  اما روی سخن تحلیلی از فضای انتخابات حوزه ی کهگیلویه ی بزرگ است .

   

  عدل هاشمی پور برآمده از انتخاباتی است که می خواست مانع به کرسی نشستن موحدی بشود که دوره های پیاپی و البته طولانی سکانداری اش برای چرخ معیوب توسعه کهگیلویه چاره نبوده و صد البته بزرگواری هم از پس چرخاندنش برنیامده بود.

   

  شعارهای دهن پرکن هاشمی پور کهگیلویه ای ها را وسوسه کرد تا به فردی اعتماد کنند که پیشتر از این بازوی میراحمد تقوی برای کمک به رشد موحد بوده است و این بار خود از آستین پدرمعنوی بیرون آمده بود تا منجی باشد برای کهگیلویه..

   

  در مورد انتخابات آینده گمانه زنی ها می تواند متفاوت باشد.

   

  طبعا یک قطب انتخابات نماینده ی فعلی است که دیگر شعار هایش نمی تواند وسوسه ای داشته باشد بلکه عمل و کارکردش ملاک انتخاب یا ردش قرلر می گیرد.

   

  شاید اگر منصفانه بخواهیم قضاوت بکنیم عدل دوره ی بدی را برای نماینده شدن انتخاب کرد چرا که مشکلات و تنگناهای تحریمی دست دولت مستقر را برای توسعه بخشی به مناطق کمتر برخوردار و محرومی چون کهگیلویه بسته است اما با این وجود هاشمی پور تمام تلاشش را بکار بست تا آماده باش گفتن هایش صرفا همان شعارهای شورانگیز انتخاباتی نباشد.

   

  اینکه قضاوت افکار عمومی برای سنجش میزان شعار یا عمل بودن کارنامه ی عدل چه می تواند باشد مهم است اما مهم تر واقعیات موجود است که نشان می دهد شاخص عمل گرایی نماینده ی فعلی نه آنچنان چشم گیر و فوق العاده است و نه حتی ضعیف و غیرقابل دفاع .

   

  نماینده ی یک بخش باید حتی افکار و ذهنیات سیاسی اش هم در مسیر کسب امتیازات و خدمات بیشتر برای مردم حوزه ی انتخابیه اش باشد نه آنطور که مثل بعضی از نمایندگان وکیل الدوله باشد و نه طوری که در تحریم دولت و هیئت اش باشد.

   

  شاید تصمیم دقیقه ی نود هاشمی پور در حمایت از جریان رقیب دولت فعلی بر پیشبرد بخش زیادی از برنامه های هاشمی پور تاثیر شدیدا منفی برجای گذاشت که البته نشان از کم تجربگی ایشان در این زمینه داشت .

   

  هرچند نگارنده معتقد است دولت باید در این زمینه عادلانه خدمت کند اما شوربختانه لابی های سیاسی زورشان از عدالت محوری بیشتر است.

   

  با همه ی نقد گفته شده می توان ادعا کرد هاشمی پور به اندازه ی تمام جریان پیش از خود در همین مدت کوتاه و با همین مشکلات گفته شده کارکرد داشته است که نشان از توانایی و مساعی ایشان می دهد اما فضای انتخابات ، مخصوصا انتخابات دوقطبی طبیعتا فضای دیدن نیمه های خالی لیوان است . پس نمی توان انتظار داشت جان بخشیدن به پروژه های بی جان و فسفات و نیترات و گازرسانی ها و آبرسانی ها دیده شوند در حالی که اشتغال و انتظارات پررنگ تر هستند و درحالی که جریان های رقیب به برجسته سازی انفعال نماینده در مباحث تیتریک پرداخته و از ایده ی غاز بودن مرغ همسایه برای تحلیل عدل استفاده می کنند تا مقایسه ی اینکه مرغ همسایه چگونه غاز شده است ؟ و مرغ ما چرا نمی تواند غاز باشد ..

   

  روشنتر آنکه فضا و ظرفیت ها و محرومیت های کهگیلویه بگونه ای است که همان غاز همسایه هم اگر می بود شاید نصف این کارنامه را آن هم در دودوره نمی توانست برجای بگذارد.

   

  به بحث بر می گردیم . دوقطبی غالب انتخابات کهگیلویه معمولا متشکل از دو عنصر اصولگرایی بوده است و اصلاح طلبان نه پیروز هیچ انتخاباتی بوده اند و نه وزنی برای پیروزی یک طرف انتخابات بوده اند ، شاید گاهی در بعضی حوزه ها باعث شده اند رقابت دوقطب اصولگرا قدری نزدیک تر به هم شود اما هیچوقت خود یک قطب انتخابات نبوده اند .

   

  طبیعی است وقتی تولیدات این جریان در طول سال ها صرفا لاهوتی بوده است و منطقیان ، نمی توان انتظار داشت کامرانی حریف از پیش حذف شده ی موحد و عدل نباشد .پس نمی توان انتخابات آینده را هم فراتر از دوقطب عدل و موحد تصور کرد.

   

  ابتدا باید عرض کنیم که همین دوقطبی بودن دلیل اصلی واپس ماندگی کهگیلویه است چرا که تولید نخبگانی را به صفر مطلق رسانده است و باعث شده است تا خیلی از مدیران و شایستگان کهگیلویه ای عطای خدمت در دیار بلاد شاپور را به لقایش بخشیده و خود را از این دایره بیرون بکشند اما از آنجا که این دوقطبی اجتناب ناپذیر است لاجرم به تحلیل وزن هرکدام پرداخته می شود.

   

  در مورد عدل که گفته شد و باتوجه به سکانداری فعلی اش پرپیراه است اگر لازم باشد در این گفتار تحلیلی خاص تر ارائه شود.

   

  اما موحد که بعد از شانزده سال نمایندگی لاینقطع و پیروزی هایی که بقول خود ایشان حتی اگر با رای خانواده اش هم همراه نمی بود حاصل می شد بعد از دو دوره تنفس که البته دوره ای با چشیدن طعم ماست و شیر بهبهان همراه بود در انتخاباتی نفس گیر از عدل شکست سختی خورد تا متوجه شود که دیگر آن روز های پیروزی با فراغ بال و بدون رای حتی خانواده تمام شده است و برای پیروزی دندان هایش باید تیزتر باشند و تیغش برنده تر..

   

  موحد این دوره را برای اعاده ی حیثیت می آید که این انگیزه شمشیر دولبه است چرا که ولع پیرمردی که دوران جوانتر بودنش هم نتوانست چندان گره گشا باشد این موضوع را به ذهن متبادر می کند که موحد فقط قدرت ارشد بودن را می خواهد نه صرفا انگیزه ی خدمت کردن را..

   

  شاید بهتر است سناتور تجربیات و ضعف هایش و باید هایش را در اختیار یک نیروی جوانتر بگذارد و کمک کند قطب های انتخابات از کلیشه ی موحد و رقیبش تبدیل شود به فانتزی حمایت شده ی موحد و رقیبش ..

   

  هر چه باشد اعلام پیش از موعد کاندیداتوری کامرانی اگر از قانونی بودن یا نبودنش صرف نظر کنیم ثابت می کند که نمی شود ایشان را یک قطب تاثیرگذار به حساب آوریم اما چرخیدن انتخابات پیش روی کهگیلویه بر دوقطب عدل و موحد هم نوید بخش یک رقابت نفس گیر دیگر است و هم آینه ایست که از فراز آزادی خالی بودن میدان را از رقبایی که کار مردم را برای انتخاب سخت تر و به همان اندازه امید کهگیلویه برای توسعه را بیشتر می کند نشان می دهد چرا که دوقطب یاد شده همواره در کنار هم بوده اند و حال روبروی هم..

   

  نهایتا می شود نتیجه گیری کرد که انتخابات پیش روی رقابت عدلی است که با شعار ها و در این دوره کارکردش یک بار گوی را از مراد سابقش ربوده است و موحدی که می خواهد رفیق نیمه راهش را از نیمه ی راه خدمت باز دارد.

   

  کلام آخر اینکه کهگیلویه می تواند قطب های دیگری هم داشته باشد اگر ذهن های ما درگیر رودربایستی های طایفه ای نباشد.

   

  شاید توسعه ی سیاسی علاج فوری تر و لازم تری از توسعه ی اقتصادی باشد.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » ““تأملی بر دو قطبی عدل هاشمی و موحد””
  1. خادم گفت:

   عالی و دقیق

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • تغییر رئیس میراث فرهنگی گچساران
 • پایان ۱۱ سال انتظار ؛ پذیرش نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج
 • مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • مدیر کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:تکلیف و رسالت بنده اقتضا می‌کند جلوی هر مفسده‌ای  ایستاده و برخورد کنم/ مفاسد را مطرح کنید آنجا که باید برخورد قضایی شود ورود پیدا می‌کنیم
 • واکنش مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان ( مَهتاد ) به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ به استاندار و حواشی پیرامون آن
 • واکنش مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ؛اگر افرادی مثل پرواز از دولت دفاع نکنند چه کسی باید دفاع کند؟
 • بیرون آمدن دست استاندار از آستین مدیر کل سیاسی تا استمرار فرافکنی های پرواز
 • جکهای پرواز تمامی ندارد!!
 • حضور نماینده کهگیلویه در میان دانشجویان و حواشی مراسم روز دانشجو در شهرستان لنده+تصاویر
 • وضعیت ادامه آسفالت وزیرسازی جاده ارتباطی طسوج باحضورمدیرکل بنیادمسکن وبخشدارمرکزی چرام مورد بررسی قرار گرفت+تصاویر
 • جوابیه دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره)علوم پزشکی یاسوج به هدایتخواه
 • میزهای بی خدمت در ادارات کهگیلویه/وقتی تکریم ارباب رجوع به تمسخر گرفته می‌شود
 • پاسخ اصلاح طلبان کهگیلویه به عدل هاشمی؛ سید علی پرواز تنها نیست
 • برادر جعفری ما را به خیر تو امیدی نیست شر مرسان
 • عدل هاشمی پور خطاب به استاندار:اظهارات مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری نسنجیده، شتابزده،  احساسی ، خارج از وظیفه و روال اداری و جانبدارانه است
 • نامه یکی از سادات امامزاده علی (ع) به بزرگواری
 • هدایتخواه حضورش را در جلسات انتخاباتی تکذیب کرد
 • حواشی جلسه معارفه رئیس جدید دانشگاه آزادگچساران/ از غیبت رییس اسبق دانشگاه تا گلایه فرماندار از ملک زاده/رحیمی :ملک زاده سوسول بازی درآورده است/می‌توانم پشت تریبون از بالا تا پایین را بشورم
 • خواب پاییزی مسولان/افزایش خودسرانه قیمت گوشت در کهگیلویه و بویراحمد
 • اظهار نظر عجیب رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد
 •