طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶ | کد خبر : 73986 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم رضا رسولی   تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دو سال باقیست اما تعدد کاندیداها در دو جناح اصولگرا و اصلاحطلب و اعلام آمادگی چهره های جدید برای حضور در انتخابات آینده، می‌تواند زمستان سرد ۹۸ را گرم و انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا را پر هیجان تر از […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  به قلم رضا رسولی

   

  تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دو سال باقیست اما تعدد کاندیداها در دو جناح اصولگرا و اصلاحطلب و اعلام آمادگی چهره های جدید برای حضور در انتخابات آینده، می‌تواند زمستان سرد ۹۸ را گرم و انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا را پر هیجان تر از دوره‌های قبل کند.
  تکاپوی رسانه‌ای و رایزنی‌ها برای جلب حمایت هم حزبی‌ها و افراد صاحب نفوذ در مناطق آغاز شده است، تا هیچ کس از کورس رقابت جا نماند، هر چند این تکاپو و جدیت شرط لازم حضور در انتخابات است ، لکن شرط کافی نیست چرا که صافی سخت و دقیقی به نام شورای نگهبان وجود دارد که به اثبات تجربه دوره‌های پیشین، از خیل ثبت نام کننده‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی فقط تعداد معدودی از نامزدها را حائز صلاحیت‌های لازم نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی تشخیص داده است و یقینا در آینده هم کاندیداهای حضور در خانه ملت، مورد پالایش و ارزیابی شورای محترم نگهبان قرار خواهند گرفت.
  بدون تردید پس از اعلام نظر شورای نگهبان و اعلام نهایی تایید صلاحیت شده‌ها، می‌توان تحلیل دقیق تری از فضای انتخابات داشت لکن بر اساس آنچه در انتخابات دوره قبل اتفاق افتاد و آنچه از آن تاریخ تاکنون بر بویراحمد و دنا رفته شاید بتوان دورنمایی کلی از انتخابات آینده ترسیم کرد لذا در این مقال به تحلیل شرایط و وضعیت جریانات سیاسی و چهره‌های جدید و مستقل در انتخابات آینده بویراحمد و دنا خواهیم پرداخت.
  اصلاح طلبان:
  اصلاح‌طلبان شهرستان‌های بویراحمد و دنا در انتخابات دوره دهم در موضعی متفاوت با رهبر سیاسی خود سید باقر موسوی جهان آباد کمر به حمایت از محمد بهرامی بستند ولی طرفی نبستند و در نهایت محمد بهرامی رتبه‌ای بهتر از چهارمی را کسب نکرد.
  اصلاح‌طلبان اما کماکان اصرار بر حضور فعال و اثر بخش در انتخابات آینده دارند و گزینه‌های مختلفی را مورد بررسی دارند از محمد بهرامی، قوام فرزوان، فرشاد نگین تاجی، سید ضیاء هاشمی و محمد علی وکیلی به‌عنوان گزینه‌های محتمل جریان اصلاح‌طلب در شهرستان‌های بویراحمد و دنا نام می‌برند.
  محمد بهرامی که در شهرداری یاسوج عملکرد خوبی داشت در دو دوره انتخابات حضور داشته است لکن نتوانست اعتماد مردم حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا را جلب کند. شاید اگر بهرامی صبوری می‌کرد و پس از کسب تجربیات بیشتر و اثبات بیش از پیش توانایی‌های خود در این عرصه قدم می‌گذاشت نتایج بهتری در انتظارش بود.
  قوام فروزان اصلاح‌طلب و هم تبار محمد بهرامی دیگر گزینه مورد بررسی اصلاح‌طلبان است ، هر چند در انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی شایعه حضور ایشان در حوزه انتخابیه گچساران نقل محافل شده بود لکن امید اصلاح‌طلبان به تایید صلاحیت و ارتباطات منطقه‌ای و فامیلی فروزان موجب تمایل بخشی از اصلاح طلبان به حضور ایشان در انتخابات شده است.
  فرشاد نگین تاجی معمار جوان و عضو شورای شهر یاسوج که توانست به طور بی سابقه‌ای در انتخابات شورای شهر نزدیک به ۱۷ هزار رای بیاورد نیم نگاهی نیز به بهارستان دارد البته شنیده‌ها حکایت از استقبال بخش وسیعی از اصلاح‌طلبان از کاندیواتوری نگین تاجی دارد و در این زمینه تاکنون نیز نشست‌های با وی در این زمینه داشته‌اند.
  سید ضیاء هاشمی مدیرعامل کنونی خیرگزاری ایرنا که روزهای نیز خود را برای نشستن بر کرسی وزارت علوم آماده می‌کرد ولی بخت با وی یار نشد برای کورس بستن به سمت بهارستان نیز بد میل نیست و در این بین هوشمندانه فضا را رصد می‌کند تا در صورت فراهم بودن شرایط از میدان ولی عصر عازم پایتخت طبیعت شود.
  محمدعلی وکیلی نماینده فعلی تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس که توانست با حضور در لیست امید ردای نمایندگی بر تن کند دل کندن از صندلی‌های سبز بهارستان برایش کمی سخت به نظر می‌آید و بدش نمی‌آید در صورتی اصلاحطلبان در لیست تهران به وی روی خوش نشان ندهند از بویراحمد به عنوان یک آلترناتیو استفاده کند.
  اصولگرایان:
  اصولگرایان بویراحمد و دنا بعد از ستار هدایتخواه تاکنون نتوانسته‌اند گزینه‌ای مورد اجماع همه چهره‌های موثر اصولگرا پیدا کنند و هر بار دست به دامان ستار هدایت خواه می‌شوند و علیرغم میل باطنی هدایتخواه در روزهای پایانی ایشان را مجبور به حضور در انتخابات می‌کنند و البته نتیجه بی تدبیری و شاید خودخواهی اصولگرایان دوبار شکست از رقیب دیرینه اش بوده است.
  در انتخابات گذشته نیز اصولگرایان نتوانستند به گزینه واحدی دست یابند لذا همچون گذشته دست به دامان هدایتخواه شدند به امید آنکه دیگر گزینه‌ها از حضور در انتخابات انصراف دهند اما کمی دیر شده بود و مهدی روشنفکر بخش زیادی از راه را رفته بود و شاید اگر تمایلی به انصراف داشت هم اجازه عقبگرد‌ نداشت.
  هر چند گمانه‌هایی از امکان اجماع اصولگرایان بر یکی از گزینه‌های هدایتخواه و روشنفکر وجود دارد لکن باید منتظر ماند و دید آیا اصولگرایان این‌بار هم به رقیب خود پاس گل خواهند داد ؟!
  یا سران به خواست بدنه تمکین می‌کنند و با گزینه‌ای واحد در انتخابات حاضر می‌شوند ؟!
  غلام محمد زارعی :
  غلام محمد زارعی بالاخره پس از دو دوره شکست از ستار هدایتخواه توانست ردای نمایندگی مردم بویراحمد و دنا را بر تن کند. انگیزه، ممارست و تلاش بی وقفه زارعی و البته شاید بتوان هم گفت خطاهای اصولگرایان عامل راه یافتن ایشان به مجلس شد و زارعی این بار نیز خود را برای سناتور شدن آماده می‌کند.
  باید بیش از آنکه منتظر برنامه‌های زارعی باشیم منتظر عملکرد رقبای زارعی ماند که آیا باز هم پاس گل یا ضربه پنالتی را به زارعی خواهند داد؟!
  محمد رضا نیکبخت:
  محمدرضا نیکبخت اصالتا اصلاح‌طلب بوده است لکن دوره گذشته یکباره و بر خلاف پیش بینی‌ها در مقطعی به عنوان گزینه بخشی از اصولگرایان مطرح شد هر چند با ورود هدایتخواه پشت خود را خالی از مشوقان پیشین دید اما یک تنه ایستاد تا حداقل زمینه‌ای برای دوره بعد بسازد.
  محمد رضا نیکبخت با حمایت از دکتر روحانی و حضور در جایگاه سخنرانی سعی در تکمیل پازل حضور خود در انتخابات آتی نمود
   حال باید منتظر ماند که آیا اصلاح طلبان به نیکبخت روی خوش نشان خواهند داد ؟! یا ایشان را مدیر هشت ساله احمدی نژاد می‌دانند و از خود جدا؟!
  نستور درخشنده :
  نستور درخشنده از گزینه‌های جدید است که آمادگی خود را برای حضور در انتخابات آینده اعلام کرده است.
  درخشنده که پیشتر در جرگه اصولگرایان تعریف می‌شد و در دوره اصلاحات و اعتدال مسئولیت گرفته است دوبار تاکنون قصد حضور در انتخابات بویراحمد را داشته لکن هر بار به نفع جریانی از انتخابات کنار کشید و البته مزد یک بار کنار کشیدن ایشان مدیرکلی مسکن و شهرسازی در دوره اصلاحات بود.
  هنوز روشن نیست خاستگاه حضور ایشان در انتخابات چیست؟ یا کیست؟ لکن شواهد حاکی از آن بوده بزرگان اصولگرا اخیرا با شهردار شدن ایشان به صراحت مخالفت کرده بودند لذا حضور ایشان نمی‌تواند خاستگاه اصولگرایی داشته باشد!
  از منظر قومی و منطقه‌ای هم با حضور مهدی روشنفکر و کسب نتیجه نسبتا خوب در دوره قبل پذیرش گزینه‌ای جدید از بویراحمد سفلی کار آسانی نخواهد بود همچنانکه تاکنون برای درخشنده چنین بوده و بویراحمد سفلی روی خوشی به حضور ایشان نشان نداده است.
  به فرض تایید صلاحیت و حضور همه گزینه‌ها در انتخابات به یقین می‌توان گفت یکی از پر هیجان ترین انتخابات مجلس شورای اسلامی را در شهرستان های بویراحمد و دنا خواهیم داشت.

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “آرایش سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان بویراحمد برای انتخابات مجلس یازدهم”
  1. همشهری گفت:

   تنها ناجی بویراحمد پروفسور نیکبخت هست .چون علمی .نترس .رک .شجاع .توانمند .و پولدار هست.

   1

   1
  2. کالوس گفت:

   فقط دکتر نیکبخت

   0

   1
  3. وفایی گفت:

   خدا وکیلی دکتر نیکبخت خیلی شجاع و توانمند هست

   1

   1
  4. کمالی گفت:

   اسطوره فقط دکتر نیکبخت.

   1

   1
  5. امیر حسین گفت:

   عشق من پروفسور شجاع

   0

   1
  6. بویراحمدd گفت:

   کامنت گذار بالا میخواد هرجور شده ثابت کنه که نیکبخت آدمی شجاع و عاقل است!!!!

   1

   1
  7. ناشناس گفت:

   چه اصول گرا چه اصلاح طلب هر که میتونه کار کنه و پارتی بازی نکنه بیاد وسط میدان

   2

   0
  8. همکار گفت:

   شجاعت دکتر نیکبخت قابل تحسین هست.در جواب کامنت بویراحمدd.حتما شجاع بوده که همه میگن پروفسور شجاع .الکی نمیشه لقب به کسی داد .فقط میدونم وقتی میرفت وزارتخانه هر چیزی میخواست بهش میدادند .

   1

   1
  9. محمد گفت:

   منم شجاعت دکتر را ستایش میکنم

   1

   1
  10. اصلاح طلب قهرمان گفت:

   روشنفکر قهرمان

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • دلنوشته دخترانه برای پدر سفر کرده…
 • در آستانه سال نو؛ پاکسازی معابر شهر باشت با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و شهردار باشت+تصاویر
 • الزام تغییر رویکردی در طلیعه دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
 • با هدف کمک به دانش آموزان محروم ؛ جشن عیدانه در مدرسه راهنمایی دخترانه ابن سینا گچساران برگزار شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه وبویراحمدی معاون استانداری لرستان شد 
 • گزارش تصویری آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گچساران در سال ۱۳۹۷
 • سفره خالی کارگران سد چم شیر گچساران در آستانه شب عید+تصاویر
 • فراخوان طراحی پوستر ؛ شب بلادشاپور+جزییات
 • حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران تعیین شد+جزئیات
 • اختتامیه لیگ فوتبال شهرستان گچساران برگزار شد/قهرمان لیگ فوتبال شهرستان گچساران مشخص شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کارکنان شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات+عکس
 • رئیس جدید دانشگاه سما گچساران منصوب شد+حکم
 • پادرمیانی برای بخشش فرهنگی محکوم به اعدام در دهدشت
 • ضرورت خانه تکانی در گام دوم انقلاب
 • پیام فرماندار لنده به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی(ع) ، روز پدر و گرامیداشت یاد و خاطره پدران آسمانی دیار لنده
 • روند اجرایی پروژهای عمرانی بخش چاروسا از زبان بخشدار
 • مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران:وامدار هیچ‌کسی نیستم /برای تاجگردون حرمت قائلم چه نماینده باشد چه نباشد/روز انتخابات مشخص می‌شود هرکسی چقدر ارزش دارد+تصاویر
 • بزرگترين محموله قير جهت آسفالت پروژه هاي دوگنبدان تأمين شد/ ٦٠٠٠تن قير به گچساران ارسال خواهد شد+نامه نگاری ها
 • تقدیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد از شهردار باشت+لوح تقدیر
 • مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:قاطعانه با استخدام‌های بدون ضابطه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم
 •