طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶ | کد خبر : 73986 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم رضا رسولی   تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دو سال باقیست اما تعدد کاندیداها در دو جناح اصولگرا و اصلاحطلب و اعلام آمادگی چهره های جدید برای حضور در انتخابات آینده، می‌تواند زمستان سرد ۹۸ را گرم و انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا را پر هیجان تر از […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم رضا رسولی

   

  تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دو سال باقیست اما تعدد کاندیداها در دو جناح اصولگرا و اصلاحطلب و اعلام آمادگی چهره های جدید برای حضور در انتخابات آینده، می‌تواند زمستان سرد ۹۸ را گرم و انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا را پر هیجان تر از دوره‌های قبل کند.
  تکاپوی رسانه‌ای و رایزنی‌ها برای جلب حمایت هم حزبی‌ها و افراد صاحب نفوذ در مناطق آغاز شده است، تا هیچ کس از کورس رقابت جا نماند، هر چند این تکاپو و جدیت شرط لازم حضور در انتخابات است ، لکن شرط کافی نیست چرا که صافی سخت و دقیقی به نام شورای نگهبان وجود دارد که به اثبات تجربه دوره‌های پیشین، از خیل ثبت نام کننده‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی فقط تعداد معدودی از نامزدها را حائز صلاحیت‌های لازم نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی تشخیص داده است و یقینا در آینده هم کاندیداهای حضور در خانه ملت، مورد پالایش و ارزیابی شورای محترم نگهبان قرار خواهند گرفت.
  بدون تردید پس از اعلام نظر شورای نگهبان و اعلام نهایی تایید صلاحیت شده‌ها، می‌توان تحلیل دقیق تری از فضای انتخابات داشت لکن بر اساس آنچه در انتخابات دوره قبل اتفاق افتاد و آنچه از آن تاریخ تاکنون بر بویراحمد و دنا رفته شاید بتوان دورنمایی کلی از انتخابات آینده ترسیم کرد لذا در این مقال به تحلیل شرایط و وضعیت جریانات سیاسی و چهره‌های جدید و مستقل در انتخابات آینده بویراحمد و دنا خواهیم پرداخت.
  اصلاح طلبان:
  اصلاح‌طلبان شهرستان‌های بویراحمد و دنا در انتخابات دوره دهم در موضعی متفاوت با رهبر سیاسی خود سید باقر موسوی جهان آباد کمر به حمایت از محمد بهرامی بستند ولی طرفی نبستند و در نهایت محمد بهرامی رتبه‌ای بهتر از چهارمی را کسب نکرد.
  اصلاح‌طلبان اما کماکان اصرار بر حضور فعال و اثر بخش در انتخابات آینده دارند و گزینه‌های مختلفی را مورد بررسی دارند از محمد بهرامی، قوام فرزوان، فرشاد نگین تاجی، سید ضیاء هاشمی و محمد علی وکیلی به‌عنوان گزینه‌های محتمل جریان اصلاح‌طلب در شهرستان‌های بویراحمد و دنا نام می‌برند.
  محمد بهرامی که در شهرداری یاسوج عملکرد خوبی داشت در دو دوره انتخابات حضور داشته است لکن نتوانست اعتماد مردم حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا را جلب کند. شاید اگر بهرامی صبوری می‌کرد و پس از کسب تجربیات بیشتر و اثبات بیش از پیش توانایی‌های خود در این عرصه قدم می‌گذاشت نتایج بهتری در انتظارش بود.
  قوام فروزان اصلاح‌طلب و هم تبار محمد بهرامی دیگر گزینه مورد بررسی اصلاح‌طلبان است ، هر چند در انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی شایعه حضور ایشان در حوزه انتخابیه گچساران نقل محافل شده بود لکن امید اصلاح‌طلبان به تایید صلاحیت و ارتباطات منطقه‌ای و فامیلی فروزان موجب تمایل بخشی از اصلاح طلبان به حضور ایشان در انتخابات شده است.
  فرشاد نگین تاجی معمار جوان و عضو شورای شهر یاسوج که توانست به طور بی سابقه‌ای در انتخابات شورای شهر نزدیک به ۱۷ هزار رای بیاورد نیم نگاهی نیز به بهارستان دارد البته شنیده‌ها حکایت از استقبال بخش وسیعی از اصلاح‌طلبان از کاندیواتوری نگین تاجی دارد و در این زمینه تاکنون نیز نشست‌های با وی در این زمینه داشته‌اند.
  سید ضیاء هاشمی مدیرعامل کنونی خیرگزاری ایرنا که روزهای نیز خود را برای نشستن بر کرسی وزارت علوم آماده می‌کرد ولی بخت با وی یار نشد برای کورس بستن به سمت بهارستان نیز بد میل نیست و در این بین هوشمندانه فضا را رصد می‌کند تا در صورت فراهم بودن شرایط از میدان ولی عصر عازم پایتخت طبیعت شود.
  محمدعلی وکیلی نماینده فعلی تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس که توانست با حضور در لیست امید ردای نمایندگی بر تن کند دل کندن از صندلی‌های سبز بهارستان برایش کمی سخت به نظر می‌آید و بدش نمی‌آید در صورتی اصلاحطلبان در لیست تهران به وی روی خوش نشان ندهند از بویراحمد به عنوان یک آلترناتیو استفاده کند.
  اصولگرایان:
  اصولگرایان بویراحمد و دنا بعد از ستار هدایتخواه تاکنون نتوانسته‌اند گزینه‌ای مورد اجماع همه چهره‌های موثر اصولگرا پیدا کنند و هر بار دست به دامان ستار هدایت خواه می‌شوند و علیرغم میل باطنی هدایتخواه در روزهای پایانی ایشان را مجبور به حضور در انتخابات می‌کنند و البته نتیجه بی تدبیری و شاید خودخواهی اصولگرایان دوبار شکست از رقیب دیرینه اش بوده است.
  در انتخابات گذشته نیز اصولگرایان نتوانستند به گزینه واحدی دست یابند لذا همچون گذشته دست به دامان هدایتخواه شدند به امید آنکه دیگر گزینه‌ها از حضور در انتخابات انصراف دهند اما کمی دیر شده بود و مهدی روشنفکر بخش زیادی از راه را رفته بود و شاید اگر تمایلی به انصراف داشت هم اجازه عقبگرد‌ نداشت.
  هر چند گمانه‌هایی از امکان اجماع اصولگرایان بر یکی از گزینه‌های هدایتخواه و روشنفکر وجود دارد لکن باید منتظر ماند و دید آیا اصولگرایان این‌بار هم به رقیب خود پاس گل خواهند داد ؟!
  یا سران به خواست بدنه تمکین می‌کنند و با گزینه‌ای واحد در انتخابات حاضر می‌شوند ؟!
  غلام محمد زارعی :
  غلام محمد زارعی بالاخره پس از دو دوره شکست از ستار هدایتخواه توانست ردای نمایندگی مردم بویراحمد و دنا را بر تن کند. انگیزه، ممارست و تلاش بی وقفه زارعی و البته شاید بتوان هم گفت خطاهای اصولگرایان عامل راه یافتن ایشان به مجلس شد و زارعی این بار نیز خود را برای سناتور شدن آماده می‌کند.
  باید بیش از آنکه منتظر برنامه‌های زارعی باشیم منتظر عملکرد رقبای زارعی ماند که آیا باز هم پاس گل یا ضربه پنالتی را به زارعی خواهند داد؟!
  محمد رضا نیکبخت:
  محمدرضا نیکبخت اصالتا اصلاح‌طلب بوده است لکن دوره گذشته یکباره و بر خلاف پیش بینی‌ها در مقطعی به عنوان گزینه بخشی از اصولگرایان مطرح شد هر چند با ورود هدایتخواه پشت خود را خالی از مشوقان پیشین دید اما یک تنه ایستاد تا حداقل زمینه‌ای برای دوره بعد بسازد.
  محمد رضا نیکبخت با حمایت از دکتر روحانی و حضور در جایگاه سخنرانی سعی در تکمیل پازل حضور خود در انتخابات آتی نمود
   حال باید منتظر ماند که آیا اصلاح طلبان به نیکبخت روی خوش نشان خواهند داد ؟! یا ایشان را مدیر هشت ساله احمدی نژاد می‌دانند و از خود جدا؟!
  نستور درخشنده :
  نستور درخشنده از گزینه‌های جدید است که آمادگی خود را برای حضور در انتخابات آینده اعلام کرده است.
  درخشنده که پیشتر در جرگه اصولگرایان تعریف می‌شد و در دوره اصلاحات و اعتدال مسئولیت گرفته است دوبار تاکنون قصد حضور در انتخابات بویراحمد را داشته لکن هر بار به نفع جریانی از انتخابات کنار کشید و البته مزد یک بار کنار کشیدن ایشان مدیرکلی مسکن و شهرسازی در دوره اصلاحات بود.
  هنوز روشن نیست خاستگاه حضور ایشان در انتخابات چیست؟ یا کیست؟ لکن شواهد حاکی از آن بوده بزرگان اصولگرا اخیرا با شهردار شدن ایشان به صراحت مخالفت کرده بودند لذا حضور ایشان نمی‌تواند خاستگاه اصولگرایی داشته باشد!
  از منظر قومی و منطقه‌ای هم با حضور مهدی روشنفکر و کسب نتیجه نسبتا خوب در دوره قبل پذیرش گزینه‌ای جدید از بویراحمد سفلی کار آسانی نخواهد بود همچنانکه تاکنون برای درخشنده چنین بوده و بویراحمد سفلی روی خوشی به حضور ایشان نشان نداده است.
  به فرض تایید صلاحیت و حضور همه گزینه‌ها در انتخابات به یقین می‌توان گفت یکی از پر هیجان ترین انتخابات مجلس شورای اسلامی را در شهرستان های بویراحمد و دنا خواهیم داشت.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  9 نظر برای “آرایش سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان بویراحمد برای انتخابات مجلس یازدهم”
  1. همشهری گفت:

   تنها ناجی بویراحمد پروفسور نیکبخت هست .چون علمی .نترس .رک .شجاع .توانمند .و پولدار هست.

   1

   1
  2. کالوس گفت:

   فقط دکتر نیکبخت

   0

   1
  3. وفایی گفت:

   خدا وکیلی دکتر نیکبخت خیلی شجاع و توانمند هست

   1

   1
  4. کمالی گفت:

   اسطوره فقط دکتر نیکبخت.

   1

   1
  5. امیر حسین گفت:

   عشق من پروفسور شجاع

   0

   1
  6. بویراحمدd گفت:

   کامنت گذار بالا میخواد هرجور شده ثابت کنه که نیکبخت آدمی شجاع و عاقل است!!!!

   1

   1
  7. ناشناس گفت:

   چه اصول گرا چه اصلاح طلب هر که میتونه کار کنه و پارتی بازی نکنه بیاد وسط میدان

   2

   0
  8. همکار گفت:

   شجاعت دکتر نیکبخت قابل تحسین هست.در جواب کامنت بویراحمدd.حتما شجاع بوده که همه میگن پروفسور شجاع .الکی نمیشه لقب به کسی داد .فقط میدونم وقتی میرفت وزارتخانه هر چیزی میخواست بهش میدادند .

   1

   1
  9. محمد گفت:

   منم شجاعت دکتر را ستایش میکنم

   1

   1

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • سی سختی ها برای “ایلیا” و “شهبد” سنگ تمام گذاشتند/ جشن تولدی پس از سقوط هواپیما + تصاویر
 • “خودزنی نکنیم”
 • مراسم یادبود مسافران پرواز ای تی آر در دهدشت برگزار شد+ تصاویر
 • چرا مسئولین ذیربط و مقصران  حوادث تلخ اخیر استعفا ندادند؟!
 • هفته دوازدهم لیگ برتر هندبال/ شکست سپاهان از نفت و گازگچساران
 • آخرین اخبار حادثه سقوط هواپیما؛تکذیب انتقال ۷ پیکر به پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد/فعلا امکان حضور هیچ تیمی درمحل حادثه نیست/برنامه‌ریزی برای دست‌یابی به جعبه سیاه هواپیما/درخواست خانواده‌های دغدار از نیروهای امدادی/عملیات امداد به قرارگاه ارتش استان فارس واگذار شد/نتایج نمونه برداری پیکر جانباختگان سانحه هوایی چند روز آینده اعلام می شود
 • “تولدت مبارک ایلیا”
 • موج سواری ممنوع
 • توسعه ای به روش نامتقارن در استان محروم کهگیلویه و بویراحمد
 • سمفونی برف وخورشید
 • آخرین اخبار حادثه سقوط هواپیما؛متوقف شدن عملیات امداد و نجات به دلیل شرایط نامساعد جوی/انتقال اجساد از قله دنا تا شهر سی‌سخت چیزی حدود ۸ ساعت طول می‌کشد/ارتباط تلفنی در دنا قطع شد/جعبه سیاه
 • در آخرین لحظات درهواپیمای مسافربری تهران _یاسوج چه گذشت؟/خلبان تصورکرد کوه رارد کرده است
 • توضیحات استاندار کهگیلویه بویراحمد درباره جزییات عملیات انتقال اجساد و تشییع جانباختگان
 • حضور تیم های والیبال مدارس گچساران در مسابقات استانی+تصاویر
 • “لرها” صدای اعتراضشان همیشه کوتاه است
 • اعلام آخرین آمار اجساد کشف شده حادثه هواپیما
 • ” آنچه میخواهد باشدِ جناب تاجگردون”
 • محمد علی وکیلی : نمایندگان بر استیضاح آخوندی مصرند
 • پایان چشم‌انتظاری خانواده‌های داغدار/یافتن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج توسط بالگردهای سپاه
 • در این استان شکاریم یکسر همه پیش مرگ