طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ | کد خبر : 73369 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ وزیر نفت و مطالبات مردم گچساران به فلم دکتر روح الله قابضی سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به پیشگاه ملت بزرگ ایران به خصوص مردم شریف گجساران تبریک عرض مینمایم.مطابق رویه معمول سنوات اخیر همه ساله یکی از اعضای دولت به نمایندگی از هیات دولت در این ایام به استانها […]

  فانوس زاگرس؛
  وزیر نفت و مطالبات مردم گچساران

  به فلم دکتر روح الله قابضی

  سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به پیشگاه ملت بزرگ ایران به خصوص مردم شریف گجساران تبریک عرض مینمایم.مطابق رویه معمول سنوات اخیر همه ساله یکی از اعضای دولت به نمایندگی از هیات دولت در این ایام به استانها سفر نموده و ضمن شرکت در برخی جلسات برخی طرحها و پروژه ها را نیز افتتاح مینمایند.امسال طبق تصمیم هیات دولت استان کهگیلویه و بویر احمد میزبان وزیر محترم نفت جناب اقای مهندس زنگنه است.با توجه به اینکه مهمترین صنعت این استان صنعت نفت است انتخاب وزیر نفت برای این استان اتتخابی به جا و شایسته است و جای تشکر دارد .اما انچه مهم است دستاوردهای چنین سفرهایی است به گونه ای که برای مردم ملموس باشد و صرفا تشریفاتی نباشد.در این راستا نکاتی را مطرح مینمایم.

   

  منطقه گچساران از قدیم بر پایه صنعت نفت بناع شده است و به عنوان یک شهر نفتی در سطح کشور شناخته شده است.امروز با توجه به امار تولید نفت خام شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران دارای رتبه دوم تولید نفت کشور است.ناگفته پیداست که این میزان تولید چه نقشی در اقتصاد کشور به عهده دارد.اما انچه مهم است عدم توازن در این رابطه است.تناسبی میان میزان بهره برداری از نفت و گاز و میزان توجه دولت و حاکمیت به خواسته های به حق این منطقه وجود نداشته و ندارد.

   

   

  در خصوص منابع نفت و گاز گچساران و مطالبات نفتی مردم گچساران و خواسته های به حق مردم منطقه مطالب زیاد گفته شده و بارها به مناسبت های مختلف این موضوع از طرف افراد مختلف فریاد زده شده است اما مطابق معمول متاسفانه انچه به جایی نرسید فریاد است.

   

   

  این بار نیز به بهانه سفر وزیر نفت فرصتی پیش امده است تا یک بار دیگر مطالبات به حق این مردم به گوش مدیران ارشد کشور رسانیده شود.لذا من باب تذکر و با عنایت به کلام خدا که می فرماید وذکر ان الذکر تنفع للمومنین مطالبی به استحضار میرسد انشا اله که مورد توجه قرار گیرد.

   

   

  مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری و فقر اشتغال و تورم و ….عمدتا مشکلاتی ساختاری اقتصاد کشور بوده و مختص منطقه یا بخش خاصی از کشور نیست.اما متاسفانه انچه که این موضوعات را در مناطقی مثل گچساران تشدید کرده است بی توجهی به این مناطق در طول سالیان متمادی است که نتیجه این بی توجهی تاریخی به صورت تراکمی امروز خود را نشان میدهد.معتقدیم صنعت نفت صنعتی ملی و متعلق به عموم ملت است و از طرفی صنعت نفت مسیول حل تمام مشکلات کشور به تنهایی نیست. اما همانطور که در قانون هم پیش بینی گردیده مجموعه حاکمیت باید نگاهی خاص به مناطق نفتی داشته باشد و سهم آنان از تولید نفت الودگی و امراض و … آن نباشد .بلکه حاکمیت در کنار آن گوشه چشمی نیز به این مناطق داشته باشند گر چه بعد از سالها بی توجهی این موضوع در قالب طرح دو در هزار یا دو دصد و سه درصد در مناطق نفتی از جمله گچساران اجرا شده است اما حجم محرومیت به اندازه ای که این طرحها پاسخگو نبوده و نیازمند طرحی نو در این خصوص هستیم.

   

   

  اولین مشکل عمده منطقه گچساران بیکاری جوانان و قشر تحصیل کرده است.بیکاری از جمله پدیده هایی است که دارای تبعات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی فراوانی است.با توجه به شرایط خاص منطقه گچساران به صحیح یا غلط بخش عمده اشتغال معطوف به صنعت نفت است .در سالهای اخیر ، موضوع جذب نیرو در این صنعت از حساسیت زیادی بین مردم برخوردار شده است .متاسفانه موضوع جذب نیروی انسانی در این شرکت سالهاست محل اشکال بوده و روند قانون مندی نداشته و مورد اعتراض عموم مردم بوده است.امروز اجرای عدالت در این زمینه مطالبه اصلی مردم گچساران است.

   

  آنچه افراد را بیشتر آزار میدهد بی کاری نیست بلکه بی عدالتی در جذب و استخدام است.متاسفانه روند جذب نیروی انسانی در گذشته در این منطقه به صورت فله ای و بی ضابطه و بر مبنای روابط شخصی بوده است به گونه ای که امروز برخی خانواده ها همه در این شرکت مشغول هستند و برخی خانواده ها هم چندین جوان بیکار در خانه دارند.از جناب اقای مهندس زنگنه استدعا داریم به عنوان باقی الصالحات خود نسبت به جذب نیروی انسانی در این شرکت بر مبنای ضوابط و شایستگی و استحقاق این مردم دستورات قاطع ووانقلابی صادر فرمایند. گرچه میدانیم اشتغال دولتی راه حل مناسب و پایداری نیست اما شرایط فعلی منطقه چنین اقتضا میکند.از یک طرف بخش خصوصی توانمندی در منطقه نیست.درامد سرانه مردم پایین بوده و بخش کشاورزی هم به علت کم ابی و گران بودن نهاده ها از رمق افتاده است لذا فعلا امید مردم به صنعت نفت است.

   

  موضوع بعدی عدم سرمایه گذاری زیر بنایی و مولد در این منطقه است.در این خصوص
  یکی از مشکلات عمده کشور بی توجهی به آمایش سرزمینی و مزیت های اقتصادی در سرمایه گذاریهای انجام گرفته در کشور بوده است . این موضوع در مناطق محرومی مثل گچساران تشدید شده است.گچساران با دارا بودن ظرفیت تولید نفت و گاز یکی از مستعد ترین مناطق برای ایجاد صنایع پایین دستی صنعت نفت و ایجاد ارزش افزوده است.با این حال کم ترین توجهی به آن نشده است.

   

  امروز در حوزه توسعه صنایع پایین دستی نفت شاهدیم در برخی مناطق کشور صنایعی از جمله پتروشیمی ایجاد شده است که هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد و صرفا بر مبنای لابی گری و روابط شخصی بوده است.به عنوان نمونه کلنگ زنی تعداد زیادی طرح پتروشیمی در مناطق مختلف که دارای هیچ توجیهی نبوده و سرمایه های زیادی را در کشور بلوکه کرده است .

   

  در گچساران تنها صنعت مهم مرتبط با صنایع پایین دستی نفت پتروشیمی گچساران است.قریب به بیست سال پیش دولت وقت لطف کرد کلنگ این واحد را به زمین زده است پس از سالها رکود چند سالی است رشد کمی به خود گرفته است.

   

  گر چه احدات این واحد در شان مردم و منطقه گچساران نیست و این منطقه به لحاظ فنی و اقتصادی استحقاق پروژه های بسیار بزرگتر را داشته و دارد اما همین توجه حداقلی هم در حالی ایجاد شده است که مطابق اسناد بالادستی دولت از هر گونه سرمایه گذاری جدید منع گردیده و احداث و تکمیل چنین واحد های به بخش خصوصی واگذار شده است.این موضوع ظلم مضاعفی به مناطقی مثل گچساران است.در نتیجه شاهدیم که پیشرفت این پروژه چندان مطلوب نبوده است و دورنمای مشخص برای تکمیل ان اینده ان هم مشخص نیست.

   

  با توجه به محدویت منابع داخلی توسعه و تکمیل صنایعی نیازمند جذب منابع خارجی است که آن هم دارای شرایط خاص بوده و به راحتی امکان پذیر نیست.بنابرین تکمیل این پروژه و سایر موارد مشابه نیازمند تدبیر جدیدی است.

   

  گر چه متاسفانه در چند سال اخیر روند غلط خصوصی سازی در کشور به گونه ای بوده که امروز متولی متولی صنعت پتروشیمی وزارت نفت نیست و این صنعت به اشتباه از وزارت نفت منتزع و در لوای خصوصی سازی به بخش های خصولتی دیگری از دولت از جمله وزارت کار واگذار شده است اما از جناب اقای مهندس زنگنه نه تنها به عنوان وزیر نفت بلکه به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار دولت و نماینده اعزامی دولت به گچساران استدعا داریم نسبت به تکمیل پتروشیمی فعلی و ایجاد صنایع تکمیلی جدید در این منطقه مساعدت و همکاری نمایند.با روند فعلی امیدی به تکمیل این پروژه در اینده نزدیک نیست. در حالی که مردم گچساران دل به این پروژه بسته اند.

   

  موضوع محدودیت دولت برای سرمایه گذاری جدید یکی از موضوعاتی است که معتقدم در راستای عدالت محوری نیست.یکی از اشکالات اساسی این مصوبه یکسان فرض کردن کل کشور میباشد.در حالی که مناطق محرومی مثل گچساران به لحاظ زیر ساخت های اقتصادی و توسعه سرماگذاری با مناطقی مثل تهران و اصفهان و… در یک سطح نیستد و باید در این مناطق تسهیلات خاصی در نظر گرفته شود.

   

  در این رابطه
  از جناب اقای دکتر تاجگردون نماینده محترم گچساران و رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس استدعا داریم با توجه به نفوذی که در دولت و مجلس دارند نسبت اصلاح برخی قوانین مرتبط با سرمایه گذاری در راستای تسهیل سرمایه گذاری در مناطق محروم از جمله گچساران اقدام نمایند به گونه ای که پای دولت به سرمایه گذاری در مناطق محروم باز شود چرا که با شرایط فعلی بخش خصوصی قادر و راغب به سرمایه گذاریهای مولد در مناطق محروم نیست.

   

  امروز حضور جناب اقای مهندس زنگنه در وزارت نفت و جناب آقای تاجگردون در مجلس و حضور در راس کمیسیون برنامه و بودجه و هماهنگی و هم فکری میان این افراد یک فرصت تاریخی و استثنایی و شاید کم نظیر و تا حدودی تکرار ناپذیر برای گچساران است.لذا شایسته است حداکثر بهره برداری از این فرصت به عمل آید.

   

  فرصت مغتنمی است که مطالبات مردم گچساران تا حدودی مورد توجه قرار گرفته و ترمیمی در این خصوص انجام شود

   

  در خاتمه فرصت را مغتنم شمرده و در استانه تصویب بودجه سال آینده در مجلس نکته ای در خصوص حقوق و مزایا و پاداش بازنشستگی و کسورات مالیاتی کارکنان صنعت نفت به نمایندگی از کارکنان صنعت نفت گچساران مطرح می نمایم.آنچه که تا امروز تصویب شده موجی از نگرانی و استرس در میان کارکنان صنعت نفت از جمله گچساران ایجاد نموده است.در شرکت نفت و گاز گچساران نیز همچون سایر واحدهای صنعت نفت این موضوع وجود دارد و بیم ان میرود که این شرکت از برخی نیروهای کارامد خود محروم شود.همانطور که ریاست محترم مجلس هم به نوعی خواستار بازنگری مصوبه بوده و دولت و مجلس هم در این خصوص جلسات بازنگری تشکیل داده اند از وزیر محترم نفت به عنوان عضو تاثیر دولت و جناب اقای تاجگردون به عنوان عضو تاثیر گذار مجلس که خود از نزدیک شرایط سخت کاری در صنعت نفت را میدانند استدعا داریم مساعدت قانون بودجه به گونه ای تصویب شود که رضایت کارکنان صنعت را نیز به همراه داشته باشد.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای ““وزیر نفت و مطالبات مردم گچساران””
  1. ناشناس گفت:

   سپاس از شما جناب قابضی…انصافا گفتنی ها رو خوب گفتید

   1

   0
  2. نفتی گفت:

   برادر عزیز اقای قابضی کسی به خودش نمیگه دکتر

   1

   2
  3. نفتی گفت:

   درود بر قلم توانا و پاک تان جناب دکتر قابضی.
   کاش چند تا مسئول دلسوز مثل شما در گچساران وجود داشت.

   2

   0
  4. گچساران گفت:

   کاش اشاره ای هم میشد به توسعه زیرساختهایی مثل فرودگاه، به هر حال هیچ سرمایه گذاری نیست که با اتوبوس بخواد بیاد گچساران برای سرمایه گذاری

   1

   0
  5. گچساران گفت:

   مگه قرار نبود گچساران منطقه ویژه اقتصادی بشه پس چی شد؟؟؟

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   به وزیر نفت وقتی در فرودگاه گچساران نشست بفرمایید این وضع فرودگاه ماست و از زمان تاسیسش در قبل از انقلاب تا الان تغییر چندانی نکرده و بگید که دیگه خودش تا ته ماجرا رو بخونه

   2

   0
  7. ناشناس گفت:

   آتش چاهای نفتی و گازی رو اول خاموش کنن که در ابتدای دولت وعده دادن این کار رو می کنن تا موقع بقیه مطالباتمون. اول باید اون چیزایی که خودشون وعده دادن رو عملی کنن بیکاری و مشکل اشتغال یه چیز عمومی و کلی هست ما باید مثلا بگیم فلان واحد کارخانه رو در گچساران احداث کنن و با جزییات باشه یا اینکه بگیم تا دستور بدن شرکت نفت خریدها و تعمیراتش رو در گچساران انجام بده نه در اصفهان و تهران و اهواز. کلی گویی یعنی اینکه ما خودمون هم برنامه ای نداریم فقط میدونیم مشکل اشتغال هست که این مورد رو اونا هم میدونن

   0

   0
  8. نفتی گفت:

   افراد را بیشتر آزار میدهد بی کاری نیست بلکه بی عدالتی در جذب و استخدام است.متاسفانه روند جذب نیروی انسانی در گذشته در این منطقه به صورت فله ای و بی ضابطه و بر مبنای روابط شخصی بوده است به گونه ای که امروز برخی خانواده ها همه در این شرکت مشغول هستند و برخی خانواده ها هم چندین جوان بیکار در خانه دارند.جناب دکتر قابضی به خوب موضوعی اشاره فرمودید متاسفانه جذب وانتصابات فامیلی و دوستانه وبدور از تعهد وتخصص در این چند سال بسیار مشاهده شده . اخه فرودگاه گچساران وقتی فردی را از اداره تعمیرات به یک اداره کاملا تخصصی انتصاب میدهند بعد انتظار دارید فرودگاه گچساران تغییر وضعیت دهد عمرا …

   0

   1
  9. ناصر گفت:

   اخه چطور میتونی از حقوق نفتی ها حرف بزنی!؟
   اخه وقتی میگی محروم بشه از خدمت اشخاص کارشناس
   انصافاً تمام کسایی که تو نفت بالا بیست میلیون میگیرن تو یک روز بازنشسته بشن مگه آب از آب تکون میخوره؟
   مگر کسایی که حقوق بالا میگیرن کار هم میکنند؟ ومشتی کارگر زحمت کش با حقوق یک تومن زحمت می‌کشند و بالا دستیا چند ده میلیون میگیرن

   0

   0
  10. خ محبی گفت:

   سلام حدفای خوبی می زنید ولی وقتی شما نفتی ها که پشت میز می نشیتید وازهمه ی امکانات برخوردارید کجا می تونید بقیه ی کارمتدا وکارگران رو درک کنید.بله بی عدالتی بیداد می کنه .الان در خانواده ای ۷ نفر بیکارن اونم پسر.بعد هم میگیم چرا جوانان دزدی می کنن چرا جوانان خودکشی می کنن؟وقتی هرکسی میره تومجلس فقط به خودش واطرافیانش وبه کسانی که برایشان پول خرج کردنه توجه می کنن چه طور می توان امید داشت که اوصاع بهتر می شود.حرف فایده ندارد دکتر

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • تغییر رئیس میراث فرهنگی گچساران
 • پایان ۱۱ سال انتظار ؛ پذیرش نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج
 • مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • مدیر کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:تکلیف و رسالت بنده اقتضا می‌کند جلوی هر مفسده‌ای  ایستاده و برخورد کنم/ مفاسد را مطرح کنید آنجا که باید برخورد قضایی شود ورود پیدا می‌کنیم
 • واکنش مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان ( مَهتاد ) به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ به استاندار و حواشی پیرامون آن
 • واکنش مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ؛اگر افرادی مثل پرواز از دولت دفاع نکنند چه کسی باید دفاع کند؟
 • بیرون آمدن دست استاندار از آستین مدیر کل سیاسی تا استمرار فرافکنی های پرواز
 • جکهای پرواز تمامی ندارد!!
 • حضور نماینده کهگیلویه در میان دانشجویان و حواشی مراسم روز دانشجو در شهرستان لنده+تصاویر
 • وضعیت ادامه آسفالت وزیرسازی جاده ارتباطی طسوج باحضورمدیرکل بنیادمسکن وبخشدارمرکزی چرام مورد بررسی قرار گرفت+تصاویر
 • جوابیه دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره)علوم پزشکی یاسوج به هدایتخواه
 • میزهای بی خدمت در ادارات کهگیلویه/وقتی تکریم ارباب رجوع به تمسخر گرفته می‌شود
 • پاسخ اصلاح طلبان کهگیلویه به عدل هاشمی؛ سید علی پرواز تنها نیست
 • برادر جعفری ما را به خیر تو امیدی نیست شر مرسان
 • عدل هاشمی پور خطاب به استاندار:اظهارات مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری نسنجیده، شتابزده،  احساسی ، خارج از وظیفه و روال اداری و جانبدارانه است
 • نامه یکی از سادات امامزاده علی (ع) به بزرگواری
 • هدایتخواه حضورش را در جلسات انتخاباتی تکذیب کرد
 • حواشی جلسه معارفه رئیس جدید دانشگاه آزادگچساران/ از غیبت رییس اسبق دانشگاه تا گلایه فرماندار از ملک زاده/رحیمی :ملک زاده سوسول بازی درآورده است/می‌توانم پشت تریبون از بالا تا پایین را بشورم
 • خواب پاییزی مسولان/افزایش خودسرانه قیمت گوشت در کهگیلویه و بویراحمد
 • اظهار نظر عجیب رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد
 •