طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ | کد خبر : 72998 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم شهرام نوروزی چه چيزي زيباتراز هديه برف و باران بر لبان تشنه ي ايران جان بدون شك پرندگان و حيوانات نه تنها به عنوان زيست منداني با اهميت بالا در اكوسيستم ها وزيستگاهها مطرح هستند . از سوي ديگر علاقه مندي عامه مردم به تماشا و نزديكي به اين موجودات بي […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم شهرام نوروزی

  چه چيزي زيباتراز هديه برف و باران بر لبان تشنه ي ايران جان
  بدون شك پرندگان و حيوانات نه تنها به عنوان زيست منداني با اهميت بالا در اكوسيستم ها وزيستگاهها مطرح هستند . از سوي ديگر علاقه مندي عامه مردم به تماشا و نزديكي به اين موجودات بي همتا سبب شده است به عنوان ابزاري نيرومند در حفاظت و خصوصاً حفاظت مردمي از طبيعت و حيات وحش مطرح شوند.

   

  شرح اهميت حفاظت و حراست از جزء جزء طبيعت ، كاري دشوار است اما اگر لزوم حمايت و اهميت پرندگان و حيات وحش درك شود، بواسطه ي آن به هدفي بالاتر كه همان حفاظت از زيستگاه است خواهيم رسيد.

  در اين راستا مواردي چون ماهيت هماهنگ تماشاي پرندگان ، حيوانات با حفاظت محيط زيست و همچنين امكان ايجاد درآمد جايگزين براي بوميان وحركت به سوي يك توسعه مبتني بر گردشگري پايدار، كه تضميني بر حفاظت محيط زيست تلقي شود، ادبياتي است كه امروزه در جهان بسيار شنيده مي شود، حداقل در تئوري متخصصين كشور ما نيز با آن بيگانه نيستند.

  با چنين رويكردي در كنار رونق گردشگري ، امكان استفاده از نيروهاي مردمي در پايش ها ، سرشماري ها و اطلاع از وضعيت حيات وحش (پرندگان و حيوانات) در گوشه و كنار كشور و با استفاده علمي از گزارش مشاهدات آنها امكان پذير مي شود و اين خود دستاورد بزرگي است كه از دغدغه هاي سنگين پايش و نظارت دائمي متوليان اندكي مي كاهد و افق روشني پيش روي متخصصين قرار مي دهد.

   

  اكنون بخش گردشگري كشور مسرانه بر رونق طبيعت گردي و در ادامه حيات وحش تأكيد دارد كه در جايگاه خود امري مثبت است اما جايگاه خالي متوليان حفاظت از محيط زيست در ايجاد ساختار قانوني لازم، شديداً احساس مي شود.

  جاي خالي مسئولان و كارشناساني كه نه با ديدگاه صرفاً حيات وحش و نگاه به حيات وحش و ديدن زيبايي آنها كه با مديريت و نظارت بر روند ايجاد شده از يك سو تهديدات احتمالي پيش روي را به حداقل برسانند و از سوي ديگر با ايجاد در راه كارهاي مناسب زمينه ي لازم براي استفاده هر چه بهتر از اين علاقه مندان با تجربه و اطلاعات به دست آمده را فراهم آورند.

  شكي نيست كه علاقه مندان به حيات وحش قابل مقايسه با متخلفين و شكارچيان نيستند اما بايستي بدانيم ديدن حيات وحش و مثبت يك تصوير آگاهانه و يا نا آگاهانه و ديدن و لذت بردن حيات وحش در طبيعت و حالا با نزديك شدن به مناطق مسكوني براثر برودت هوا و برف و سرماي بسيار در اكثر سرزمين زيبايمان نيازمند مديريت و نظام مندي ازپيش تعيين شده دارد تا در آينده خود به مشكلي نوين تبديل نشوند.

  شايدبتوان گفت طبيعت و حيات وحش يكي از زيباترين و سبزترين فعاليت هايي است كه مي تواند جامعه را مجذوب خود سازد. خوشبختانه تماشاي طبيعت و زيبايي هاي آن و حتي پرندگان وحيوانات در ايران گسترش روزافزوني دارد و تاكنون دستاوردهاي بسيارمهم و ارزشمندي براي بخش حفاظت از محيط زيست كشور به ارمغان آورده است . با توجه به روند بسيار مناسب افزايش علاقه مندان به محيط زيست جاي خالي برنامه ريزي متوليان حفاظت از محيط زيست در ارتقاي بهره وري از اين توان بالقوه احساس مي شود.

   

  در حقيقت نگاه به زيبايي هاي حيات وحش يك تجربه لذت بخش و سازگار با محيط زيست است كه مي تواند بازوي اجرايي مباحث ديدن و شناختن و حفاظت از حيات وحش باشد اما نمي تواند به تنهايي ساختاري براي حفاظت از پرندگان ، حيوانات و يا گردشگري پايدار ايجاد نمايد.

   

  براي رسيدن به اهداف حفاظت پايدار از مسير تماشاي پرندگان و حيات وحش ، شايد بهتر باشد به جاي صرفاً نگاه زودگذر به حيات وحش پايدار بيانديشيم كه اين مهم مستلزم برنامه ريزي و ديدگاهي جامع نگر است .

  از نظر من حيات وحش و ديدن زيبايي هاي خالق هستي در كنار همه ي زيبايي ها و فوايد آن شايد افراد بسياري را به خود جلب كند و در مقايسه با بسياري فعاليت ها به اهداف محيط زيستي نزديك تر باشد ، اما به تنهايي و بدون برنامه ريزي تخصصي براي حفاظت از حيات وحش كشورمان معجزه نخواهد كرد. و نيازمند به آموزش مبتني بر يك برنامه ريزي جامع داريم. اما پرسش مهم اين است چرا اروپا، چرا آمريكا، چرا كانادا يا خيلي از كشورهاي دنيا به اين رسيدند وما نرسيديم ، بايد گفت كه آنها زمان مي گذارند ، فرصت مي دهند ، آزمون و خطاها را سپري كرده اند ، ما حتي حاضر نيستيم تجارب آنها را بومي كرده و استفاده كنيم .

  مثلاً آنها آموزشهايي به شهروندان مي دهند كه حيوانات و پرندگان همزيستمندان ما هستند و يا مواد غذايي اگر بودارد در خارج از منزل نگذاريد، زباله را به هيچ وجه در خارج از خانه رها نكنيد در سطل زباله مخصوص قرار دهيد وخيلي موارد ديگر…

  و همه آنها برعكس چيزي است كه ما در ايران داريم ، در ايران شاهد هستيم كه جنگل ها ، كوهستانها ، دشتها و حاشيه تالابها و . . . را خراب كرديم و تبديل به مزارع و … كرديم ، بعد گراز را مي كشيم چرا؟ چون مي گوييم آفت مزارع است، در صورتيكه اگر ما جنگلها را به صورت واقعي رها مي كرديم گرازها نيازي نداشتند كه به مزارع ما بيايند .

  پس يكي از راههاي فرهنگ سازي و برنامه ريزي و آموزش فرهنگ اين است كه دانش درست را از راه درست به مردم منتقل كنيم ، با يك هيجان خاص ، با يك تشويق خاص ، با يك روند خاص ، نه آنقدر افراطي كه مردم ما از آن گريز پيدا كنند و نه آن قدر تفريطي كه به آن توجهي نكنند. حال همه اينها را گفتم تا اندك كاري كه از دست ما جامعه علاقمند به محيط زيست و حيات وحش بر مي آيد انجام دهيم .

  هوا خيلي سرد شده و برف بيشتر استانها را پوشانده نمي خوام بگم ما منجي همه حيواناتيم ، نمي خواهم بگم هر كي بره چند تا حيوان را بياره تو خونه اش پناه بده ، اما يك كاري هست كه از دست همه مون برمياد يك كار خيلي ساده ، فقط كافيه تو يخچال خونتون را نگاه يا سر سفره تون باقيمانده خوراكتان را داخل يك ظرف بريزيد و بزاريد گوشه حياط يا كنار ديوار كوچه ، يك مقداري هم نان خرد كنيد يا كمي گندم و ارزن ، پشت پنجره بريزيد اينطوري چند تا گرسنه را سير مي كنيد.

   

  اگر براتون مقدوره يك كارتن بزاريد گوشه حياط يا كوچه تا سرپناهي بشه برا حيوانات حتي آنهايي كه تو آپارتمان زندگي مي كنند هم مي توانند تو بالكنشون يك لانه كوچولو براي پرنده ها درست كنند تمام اين كارها رو ميشه با وسايل قديمي انجام داد و هيچ هزينه سنگيني هم نداره . آنهايي كه مي توانند در طبيعت و بيرون از شهر خود كار بكنند …
  علاوه بر انسانها به فكر حيوانات اطرافمون باشيم….

  با اميد به فرداهاي بهتر

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  3 نظر برای “در زمستان با حيوانات مهربانتر باشيم”
  1. ناصر گفت:

   ممنون از زحمت و پایداریت

   0

   0
  2. شهروند گفت:

   چیز برایم نمانده تکون بده همان ای جان

   0

   0
  3. شاه بهرام گفت:

   درود بر آیت الله نوروزی،

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • مراسم روز عاشورا در شهرهای کهگیلویه و بویراحمد به روایت تصویر
 • گزارش تصویری مراسم روز عاشورا در گچساران
 • نماینده بویراحمد و دنا:از افتخارات من این است کسی دیگر نمی گوید در بهزیستی و کمیته امداد پشت نوبت هستم
 • گلایه برخی خبرنگاران چرامی از مدیر آموزش و پرورش این شهرستان
 • آیت الله ملک حسینی در گچساران:رقابت های زشت و نکبت بار باوی بویراحمدی دراستان!/ امروز خیلی ها به جان هم افتاده اند!؟/ بی تدبیری ها بیداد کرده است
 • حاشیه سازی برای تیم فوتبال نفت و گاز گچساران/نیکبخت می ماند
 • گزارش تصویری از موکب حضرت زینب (س) در شلالدون باشت
 • بازدید آیت الله ملک حسینی از تأسیسات نفتی گچساران+تصاویر
 • نشست صمیمی مدیرآموزش و پرورش چرام با اصحاب رسانه+تصاویر
 • مشمولان قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در کهگیلویه و بویراحمد خداحافظی میکنند!
 • اصولگرایان گچساران/در به در به دنبال “اتحاد”
 • سفر مدیر کل مدیریت بحران استان به شهرستانهای کهگیلویه، چرام و باشت /محمدی تبار:صفر تا صد اعتبارات را نظارت می کنم+تصاویر
 • گناهان واقدامات نابخشودنی غلامرضا تاجگردون
 • گعده اصلاح طلبان و دور باطل!
 • امام جمعه باشت مطرح کرد:دفتر نماینده و لیدرها بر مسؤولان باشت اشراف دارند
 • نظر نماینده گچساران و باشت در خصوص وضعیت شهردار تهران
 • دوئل کامرانی ؛ منطقیان، گُسل در تفکر اصلاح طلبان
 • شکست نفت گچساران از استقلال رامشیر
 • انشقاق اصلاح طلبان کهگیلویه تمامی ندارد/اصولگرایان پیروز آینده انتخابات کهگیلویه بزرگ
 • جلسه شورای همکاری بزرگداشت دفاع مقدس چرام برگزار شد+تصاویر
 •