طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۳۰ دی, ۱۳۹۶ | کد خبر : 71968 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ کمسیون تلفیق و کارکنان صنعت نفت به قلم دکتر روح الله قابضی   کمسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷، بر خلاف لایحه دولت موضوع افزایش حقوق و پاداش پایان خدمت  کارکنان دولت را به گونه ای تغییر داده است که بیشترین ضرر و زیان ان متوجه […]

  فانوس زاگرس؛

  کمسیون تلفیق و کارکنان صنعت نفت

  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

  کمسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷، بر خلاف لایحه دولت موضوع افزایش حقوق و پاداش پایان خدمت  کارکنان دولت را به گونه ای تغییر داده است که بیشترین ضرر و زیان ان متوجه کارکنان شریف صنعت نفت کشور شده است.

   

  به موجب این مصوبه در سال آینده، حقوق های مستمر بالای ۵ میلیون تومان شامل هیچ افزایشی نمی شود و از طرفی پاداش پایان خدمت نیز به ازائ هر سال سابقه  معادل  ۷ برابر حداقل حقوق سال بازنشستگی تعیین شده است که برای سال آینده  ماکزیمم آن ۲۵۰ میلیون خواهد بود.همگان به یاد داریم سال گذشته نیز کمسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در مصوبه ای نسنجیده و کارشناسی نشده موضوعی را در خصوص پاداش پایان خدمت کارمنان دولت تصویب کرد که موجب شد تعدادی زیادی از کارکنان صنعت نفت پیش از موعد مقرر و برخلاف میل باطنی خود این صنعت را ترک نمایند.

  علاوه بر اینکه صنعت نفت کشور از تعدادی از نیروهای متخصص خود محروم شد این افراد در زندگی شخصی خود نیز با مشکلاتی مواجه شدند و تبعات فراوان روحی و روانی و مالی برای انان به همراه داشت که مسبب ان تصمیم تعدای از افراد در  کمسیون تلفیق برنامه ششم بود  . اما بدون اینکه فریاد انها شنیده شود به اجبار کار خود را ترک کردند.متاسفانه امسال هم همین سناریو توسط کمسیون تلفیق در پیش گرفته شده است که موجی از تشویق و نگرانی را در میان کارکنان صنعت نفت و خانواده های انان  دامن زده است.

   

  سال گذشته با طرح موضوع حقوق های نجومی این موضوع کلید خورد و در یک فضای احساسی چنین موضوعی در کمسیون تلفیق تصویب شد .معتقدم امسال هم مجلس در فضای متاثر از اعتراضات اخیر این موضوع در کمسیون تلفیق به تصویب رسیده است.در این خصوص ذکر  چند نکته لازم است .

   

  اول اینکه باید تاسف خورد که در کشور ما با سرمایه اصلی جامعه که نیروی انسانی است  این گونه سخیفانه برخورد می شود.بدون توجه به حساسیت ها و اثار و تبعات روحی و روانی و مالی و اقتصادی  تصمیمات خلق الساعه و کارشناسی نشده ای مصوب می شود که در تعارض با منابع انسانی است . دوم ،هیچ کس در این کشور با انضباط مالی و اقتصادی و  جلوگیری از ریخت و پاش و صرف هزینه های بیهوده و فساد مالی و اختلاس مخالف نیست.اما راه کار اصلاح بستن گلوگاه های فساد است.

   

   به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی یاداور می گردد که راه برخورد با موضوعاتی  از قبیل فیش های نجومی یا افزایش فاصله طبقاتی در جامعه ،مصوبات احساسی و کارشناسی نشده نیست.چرا که این مصوبات نه تنها مشکلی را حل نمیکند بلکه به سرمایه اجتماعی  نیز آسیب جدی وارد می کند و فضای بی اعتمادی بین مردم و حاکمیت را تشدید می کند.گرچه نمایندگان محترم به خوبی می دانند اما باید به انها یادآور شد که راه کار حل این مشکلات بستن گاوگاه های بزرگ فساد است.

   

  حقوق و مزایای کارکنان دولت گلوگاه فساد و بی انضباطی مالی نیست اگر هم باشد سهم ان خیلی ناچیز است.بنابراین نباید وقت مردم و نظام صرف موضوعات بیهوده شود.نمایندگان محترم به خوبی واقف هستند که سال گذشته موضوع حقوق مدیران دولتی ،علی رغم تصوب مجلس موضوع بعد از رفت و برگشت چند باره بین مجلس و شورای نگهبان و مجمع مصلحت نظام  و کش و قوس فراوان نهایتا  به بایگانی سپرده شد حالا چرا مجددا با چنین مصوباتی موجبات رنجش بخشهایی از جامعه را فراهم می اورند جای تامل است.

   

  مقام معظم رهبری در قضیه اعتراضات اخیر  فرمودند مشکلات مردم را حل کنید.جامعه کارمندی هم بخشی از این مردم است که باید به انها توجه شود و صدای انها شنیده شود .متاسفانه بعضی اوقات در فضای احساسی ولو با نیت خوب تصمیماتی اتخاذ می شود که تبعات منفی فراوانی به همراه دارد.معتقدم رفتار کمسیون تلفیق در خصوص حقوق کارکنان دولت از جنس چنین تصمیماتی است.

   

  چهارم  ،در رابطه با حقوق و مزایای کارکنان دولت همه میدانیم به طور عام  به لحاظ درامدی ضعیف ترین قشر کارکندان دولت هستند .گرچه این موضوع در دستگاههای مختلف متفاوت است اما در مجموع قشر کارمند اسیب پذیر ترین قشر هستند. در سنوات گذشته علی رغم صراحت اسناد بالادستی مبنی بر افزایش حقوق معادل تورم هیچ گاه چنین اتفاقی نیفتاد و افزایش حقوق کارکنان دولت بعضا به نصف تورم هم رسید. اما با این حال کارکنان دولت با درک شرایط اقتصادی و مالی دولت با این موضوع  نجیبانه برخورد  نموده و همراهی کردند.

   

  بنابراین شایسته نیست مزد همراهی و حمایت کارکنان شریف دولت به این شکل داده شود و با چنین مصوباتی نمک بر زخم انان پاشیده شود. چنین مصوباتی این ذهنیت را در میان مردم ایجاد می کنند که اینها فقط زورشان به کارمندان می رسد و یا اینکه مسبب همه ریخت پاشها و بی عدالتیها حقوق کارمندان است و دیواری کوتاه تر از کارکندان پیدا نمی شود. که ذهنیت خوبی ان هم از نمایندگان ملت نیست.

   

  پنجم،در  خصوص کارکنان صنعت نفت باید یاداور شد این افراد در سخت ترین شرایط کاری قرار دارند و مهمترین صنعت کشور را اداره می کنند . از طرف دیگر شرکت نفت به عنوان یک شرکت و  بنگاه اقتصادی  دارای شرایط و ضوابط خاصی است که افراد با علم و اطلاع از انها و چشم انداز اینده خود به این صنعت وارد شده اند و زندگی خود را با شرایط این صنعت تنظیم کرده اند.افرا د مختلف مثل خیلی از دستگاههای دیگر به لحاظ جایگاه و سمت سازمانی و پایه حقوق و سابقه و سنوات خدمت در رده های متفاوتی قرار دارند. از طرف دیگر صنعت نفت  دارای صندوق بازنشتگی اختصاصی است و انچه به عنوان پاداش پایان خدمت به کارکنان این  صنعت پرداخت می شود در واقع کسورات سوات خدمت انهاست که به انها باز گردانده می شود.

   

  بازنشستگان محترم این صنعت چون در طول خدمت مبلغ بیشتری پرداخته اند طبیعی است پاداش پایان خدمت انها نیز متناسب بوده و نسبت به دستگاههای دیگر بیشتر است . چنین مصوبه ای حتی به لحاظ شرعی نیز دارای ایراد است که انشا اله شورای محترم نگهبان با ان برخورد خواهد کرد.

   

  در رابطه با افزایش حقوق شاغلین هم باید  گفت انچه در کمسیون تصویب شده نا عادلانه و ظلم به کارکنان صنعت نفت است.طبیعی است کارمندی که عمری را دراین صنعت گذرانده نسبت به افراد کم سابقه  پایه حقوق بالاتری داشته و بالاطبع حقوق بیشتری دریافت می کند و زندگی خودر را بر ان اساس تنظیم کرده است.در این رابطه باید به نمایندگان محترم یاداور شد که  عدالت با مساوات فرق دارد .

   

  نتیجه مساوات بی انگیزگی  و کم کاری است.موضوع مهم دیگری که لازم به ذکر است اشاره ای است به ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت که علی رغم تصویب مجلس و ابلاغ رئیس جمهور متاسفانه به علت نبود مالی مالی در وزرات نفت بایگانی شد و صدای کارکنان شریف در این زمینه هرگز شنیده نشد .

   

  علی رغم همه بی مهری ها کوچکترین خللی در اراده انان در اداره این صنعت ایجاد نکرد لذا شایسته نیست با این مجموعه این گونه برخورد شود.این موضوع در کنار مصوبه کمسیون تلفیق ظلم مضاعف به کارکنان  صنعت نفت است متاسفانه به گونه ای برخورد شده است که انگار باید صنعت نفت قربانی تمام ناکار امدیهای موجود گردد.

   

  در خاتمه از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عضو کمسیون تلفیق استدعا داریم قبل از طرح موضوع در صحن مجلس نسبت به مصوبه خود تجدید نظر کنند .عموم نمایندگان محترم نیز  استدعا داریم هم چون سال گذشته در صحن مجلس به این مصوبه رای ندهند .از وزیر محترم نفت و مدیران ارشد وزارت نفت استدعا داریم با رایزنی و توجیه نمایندگان  ، موجبات رفع نگرانی ار خانواده بزرگ صنعت نفت را فراهم اوردند.

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  22 نظر برای ““کمسیون تلفیق و کارکنان صنعت نفت””
  1. گچساران گفت:

   کمسیون تلفیق هم بیکاره افتاده دنبال کارمندای دولت.دست بردارید اگه کاره ای هستید گلوگاه ها را ببندید .چنتا کارمند بیچاره که این همه بگیر وببند نداره

   3

   0
  2. گچساران گفت:

   ……… آقای به اصطلاح روشنفکر اینم بگو که یه کارگر با یه حقوق ناچیز چ آینده ای داره.

   1

   2
  3. تحلیل گفت:

   شما به فکر خودتون هستید معلومه

   0

   3
  4. شرمنده از معرفی گفت:

   مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق پر از اشکال است . کجای دنیا دیده‌اید به قضات اضافه حقوق
   ندهند! چرا حقوق یک نماینده که اینهمه مشکلات دارد حتی نصف میزان حقوق ۲۴ میلیونی مدیران
   نباشد ؟ حداقل اضافه حقوق باید با تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی همخوانی داشته باشد . اگر
   قرار بشه حقوق روی ۵ میلیون ثابت بشود چه انگیزه ای برای کارکنان می‌ماند .

   0

   0
  5. همشهری گفت:

   درود جناب دکتر قابضی عزیز دقیقا این ظلم به خانواده کارکنان دولت میباشد ویک نوع بی انگیزگی را در میان کارکنان ایجاد میکند کمیسیون تلفیق بجای اصلاح ساختار وبهبود وضعیت معیشتی مردم میخواهد همه فقیر و محتاج کند تاصدای کسی بالا نیاد جناب دکتر تاجگردون هم یکی مهره های خوبی است که با حمایت جنابان لاریجانی متصدی اجرای این ماموریت شده اگر هم میخواهید سیستم را اصلاح کنید جلوی اختلاس ها و زمین خواری ها و بی عدالتی وتبعیصات را بگیر ید و قشر صعیف جامعه را حمایت کنید اگر این کسورات واقعا تو جیب قشر محروم جامعه میرفت بازم همه خوشحال بودن اما جناب تاج داره برا دولت واختلاس گران خزانه را پر می کند

   0

   2
  6. حمید گفت:

   اقای قابضی چقدر دریافت میکنید الان؟ منافع شما به خطر می افته ؟ خیالت راحت تو این مجلس این ها فقط تبلیغات و در حد حرف . اتفاق خاصی نمی افته و همه چی به نفع شما و کاخ نشین ها تمام میشه.

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   قربون شکلت همکاران تون رومی بینم که باماشین شرکت ول می گردند.بالای ۲۰میلیون می گیرند.روی سخنم باهمه شرکتی هانیست.بااونی ست که هیچ بازدهی نداره.خداتومن هم می گیره.وتعدادشون هم کم نیست.درکل البته اگه شرکت نفت بازدهی داشت کل پروژه هاروبه چینی هاوکره ای هانمی دادند

   0

   0
  8. نفت گچساران گفت:

   باسلام و تشکر از دکتر قاضی.
   این طرح کمیسیون تلفیق در مورد نفت بسیار اشتباه است.چون موقعیت نفت با سایر ادارات کاملا فرق می کند.عمده درآمد کشور از نفت است.و افرادی که ۳۰یا۴۰سال در نفت عرق ریخته اند شایسته نیست که الان تصمیم به کاهش واداش بازنشستگی انها گرفته شود.چنانچه بخواهند این طرح را اجرا کنند باید برای کسانی باشد که الان استخدام شده اند.به هر حال این کار بدور از عدالت اجتماعی است.

   0

   0
  9. یوسف گفت:

   درود بردکتر قابضی
   متاسفانه اقای تاجگردون از روزی ک رفته تومجلس فقط کارمندان نفت رو هدف گرفته
   واقعا جای تاسف داره

   0

   0
  10. ناشناس گفت:

   سلام چرا کسی از این همه افرایش حقوق ،اجاره مسکن،ایاب وذهاب،و…….نمایندگان مجلس نمیگویند وهمه مصوبات مربوط به حقوق نمایندگان مجلس فوری تصویب میشه .وبرای انها فاصله طبقاتی رعایت نمیشه

   0

   0
  11. گچسارانی گفت:

   نیروهای رسمی به اندازه هفت جدشون حقوق میگیرن باورکنیدنفرهست بی نشون که یک ریال بدردشرکت نفت نمیخوره ازسرشونم زیاده این مضایا .یه مشت آدم مفتخور.نیروی قراردادی وپیمانکاری همه کارهارومیکنن پولارورسمیامیبرن بایدبینشون کارکنیدتابشناسیدشون برایک ریال میمیرن

   0

   0
  12. ناشناس گفت:

   تمام حرفهاي شما بوي خصومت شخصي ميده، آقاي قابضي اين خيلي ساده هست كه تورم و گروني رو در شهرهايي مثل گچساران پولهاي بي دليل و بي رويه و بي حساب و كتابي كه به كاركنان نفت داده ميشه، ايجاد ميكنه. اتفاقا اين بسيار راه درستي هست ولي اساسي نيست. بله اين قضيه جلوي فساد رو نميگيره ولي جلوي گرونيه بي دليل و اختلاف طبقاتي رو ميگيره.

   0

   0
  13. گچساران من گفت:

   اي آقا، شما سنگ خودت رو به سينه ميكوبي، شما منتقد و تحليلگر خوبي نيستي و اين و در تمام مدتي كه مطلب مينويسي اثبات كردي، بنظرم كمي دقيقتر مطالعه و تحليل كنيد و بعد سخن بگيد. اتفاقا كميسيون تلفيق در اين مورد سخن از زبان ما مردم ميگويد

   1

   1
  14. ناشناس گفت:

   موافق كاهش حقوق كاركنان شركت نفت هستم

   0

   0
  15. ناشناس گفت:

   متاسفم براي اين همه …….ه امثال قابضي، آقاي محترم تو چي ميگي، از …….. بلند شدي رفتي توي مالزي و ارمنستان با …….. دكتري گرفتي و شدي هيئت علمي، بخدا قسم كه ظلمه آشكاره

   1

   0
  16. حسين گفت:

   سلام
   تحليل درستي است.اقاي غلام تاجگردون و حاج بابايي تجربه تلخ گذشته را در كارنامه اشان دارند.سال گذشته هم مي خواستند به شركت نفت ضربه وارد كنند اما مجلسيان با هوشياري نقشه اشان را خاموش كردند.دوباره شروع كردند بر عليه وزارت نفت.وزارت نفت يك كار خاص و سخت دارد كه با بقيه قابل مقايسه نيست.در همه جاي دنيا نفت جدا از بقيه صنايع است.كشوري كه امنيتش به نفت است پس كاركنانش بايد در امنيت كامل باشند.حقوق نفت جداست و كارش هم فوق العاده سخت است.متاسفانه نگاه سياسي به نفت مي شود.اميد است بحرانهاي پيش رو باعث ضربه به كشور نشود.اگر اين اقايان برنامه و بودجه درست براي اين مملكت مي نوشتند اين سرنوشتش نبود.سالهاست بودجه هاي انحرافي و غلط نوشتند و هيچ گونه مقاومتي نكردند حالا مي خواهند از جيب صندوق بازنشستگي حق خودشان را بردارند كه اين خلاف شرع و عقل است.اقاي پروفسور قابضي حق مطلب را خوب بيان كرده اند.تحليل عميق و علمي نوشته اند و اگر به حرفهاي ايشان توجه شود بخشي از مشكل جامعه حل مي شود.در آخر توجه كنيم اقايان مجلسيان بيشتر در فكر منافع شخصي خود هستند تا منافع جامعه و اين را ملت ايران كاملا درك مي كنند.

   0

   1
   • ناشناس گفت:

    جالبه پروفسور قابضي!!!!!! شما يا از نزديكان اين آقايي و يا خودتم داري حقوق آنچناني ميگيري و نگران خودتي.
    كار سخت رو در شركت نفت مارگران و نيروهاي اركان ثالث دارند و اتفاقا نيروهاي ديگه اغلب بيسواد هستن و كارايي ندارن و واقعا ظلمه آشكاره اين حقوقا

    0

    0
  17. سلمان گفت:

   کارکنان رسمی صنعت نفت با حضور
   بردگانی به اسم نیروی قراردادی موقت
   همین الان هم بی انگیزه هستن
   همکارانی داریم که فقط دفتر رو امضا کرده
   و حقوق و مزایایی ۱۲ میلیونی دارن بدون
   نفت کارت و منزل مسکونی و خدمات رفاهی و
   بهداشتی
   ۱۵ سال دیگه هم قراره کار نکنه
   اتفاقا تصمیمی عادلانه و امیدواریم این ظلم
   آشکار خاتمه یابد و عدالت بر قرار شود

   0

   0
  18. ناشناس گفت:

   به نظر بنده هم این تصمیم کمبسیون تلفبق بسیار بجا و به موقع بوده چون واقعا ظلمه یه عده ای حقوق بیش از ده برابر کارکنانی با حقوق دو میلیون دریافتی داشته باشه. امثال اقایان قابضی فقط سنگ خودشون رو به سینه میزنند و بس

   0

   0
  19. ناشناس گفت:

   متاسفم براي شهري كه تحليلگرش تويي، منتقد و تحليلگر و نويسنده اونيه كه درد مردم رو داره، نه امثال……….. كه چون تاجگردون بهش پست نميده داره زيرابش و ميزنه، فراموش نميكنيم سخنرانيهاتون و براي تاجگردون و مقاله هايي كه تا همين چند وقت پيش مينوشتي، اگر دين داري لااقل آزاده باش.

   0

   0
  20. بدون نام گفت:

   این کاهش پاداش بازنشستگی بی عدالتیه محضه متاسفم برای دولت مردانی که میخوان کمبود خزانه رو از صندوق های بازنشستگی واز جیب کارمندان بردارند وتوی جیب خودشون بریزند..

   0

   0

  
  امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اعتراف تلخ دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر بکارگیری بی ضابطه نیرو
 • مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است/ نمی‌شود قیمت بنزین تا ابد ۱۰۰۰ تومان باشد/ باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم
 • صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم/آقای حجاریان! مردم اسباب‌بازی ما نیستند/ تلاش‌های اصلاح‌طلبان نبود روحانی ۴میلیون رأی نیز نداشت
 • فرشاد نگین تاجی:شهردار یاسوج تغییر نمی‌کند
 • واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به نامه تاجگردون به اسماعیلی
 • نامه های تاجگردون به روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد گچساران
 • سرپرست دانشگاه آزاد گچساران:بنابراین به شایعات دامن نزنیم و همه با هم با هر گرایش فکری صرف و صلاح دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهیم
 • روز شلوغ شورای اداری گچساران با دو تغییر در ادارات شهرستان/خانه تکانی در میراث فرهنگی و اداره کار گچساران+تصاویر
 • ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻥ ﻣﺒﺎﺭﮎ
 • گزارش تصویری مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید امور فرهنگی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران
 • فرماندار شهرستان چرام رسمآ منصوب شد
 • تغییر رئیس میراث فرهنگی گچساران
 • پایان ۱۱ سال انتظار ؛ پذیرش نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج
 • مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • مدیر کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:تکلیف و رسالت بنده اقتضا می‌کند جلوی هر مفسده‌ای  ایستاده و برخورد کنم/ مفاسد را مطرح کنید آنجا که باید برخورد قضایی شود ورود پیدا می‌کنیم
 • واکنش مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان ( مَهتاد ) به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ به استاندار و حواشی پیرامون آن
 • واکنش مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ؛اگر افرادی مثل پرواز از دولت دفاع نکنند چه کسی باید دفاع کند؟
 • بیرون آمدن دست استاندار از آستین مدیر کل سیاسی تا استمرار فرافکنی های پرواز
 • جکهای پرواز تمامی ندارد!!
 • حضور نماینده کهگیلویه در میان دانشجویان و حواشی مراسم روز دانشجو در شهرستان لنده+تصاویر
 •